Ideeen van dr. Jan Pieter Heije werden niet altijd gewaardeerd Vijf winnaars in Appie Happie - tekenwedstrijd In Lisse 343 verkeersongevallen DURE PLANOLOGIE IN WASSENAAR Haarlemmermeer herdenkt arts en volksdichter BOZE BRIEF WIJKORGANEN NAAR MARCEL VAN DAM Omstreden bouw schuur TRIMMEN BIJ „DE VALKEN" WOENSDAG 4 FEBRUARI 1976 ABBENES De gemeente Haarlemmermeer gaat dr. Jan-Pie- ter Heije herdenken. Dat gebeurt op dinsdag 24 februari tijdens een bijeenkomst in de hervormde kerk van Abbenes, waar Heije in het familiegraf ligt begraven. Eigenlijk hadden B en W het puur plaatselijk willen houden, maar omdat Heije ook landelijk een bekende persoonlijkheid is geweest, wordt er toch ook na tionaal enige aandacht aan gewijd. Heije overleed op 24 februari 1876. Hij wijdde de laatste jaren van zijn leven aan de „opbouw" van Abbenes, waarvan een be langrijk deel in zijn handen was. In Abbenes herinneren tal van namen aan hem. Zo heeft men in dit dorp in Haarlemmermeer zuid een Dr. Heijebrug, de dr. Jan Pieter Heijelaan, de Maria Margarethelaan (genoemd naar z'n echtgenote) en de Sophia- laan (z'n dochter) en tenslotte het dr. Heijegemaal. Ook was er vroeger nog de. Sophiaschool. Uit een legaat worden de kleu ters in Abbenes nog ieder jaar aan Heije herinnerd. De dr. Heijelaan in Abbenes De grafsteen van Heije. LEIDEN Het Overleg Wïjkorga- nen in Leiden heeft een boze brief aan staatssecretaris Marcel van Dam (volkshuisvesting en Ruimtelijke Or dening» gestuurd. In de brief zegt het overleg teleurgesteld te zijn dat de bewindsman niet gereageerd heeft op de uitnodiging voor een informa tieve bijeenkomst over de huuraan- passing. "Uw komst", zo staat in de brief, "had een teken kunnen zijn dat het u ernst is met inspraak van huurders en hun vertegenwoor digers. De korte termijil, die beschik baar was voor overleggroepen over de huuraanpassing duidde cms in ziens al aan, dat u met de ene hand inspraak geeft en met de an dere hand weer onmogelijk maakt. Het Leids Overleg Wijkorganen zegt bereid te zijn geweest tot een con structieve bijdrage aan een zinnige inspraakprocedure, "maar", zo stelt het overleg vast. "nu rest ons niets dan nakaarten, het constateren van onbillijkheden die ontstaan zijn en het schrijven van deze open brief. Maar Heije genoot landelijke "bekendheidNiet alleen als medicus, maar ook als volksdichter. Wie kent niet zijn „tophits uit die dagen"? Zoals: „Heb je wel gehoord van de zilvervloot", ,Zie de maan schijnt door de bomen", „(y schitterende kleuren van Nederlands vlag", „de voerman", Avondstilte7 Er verschenen vele gedichtenbun dels van Heije, die in 1860 zijn art senpraktijk neerlegde en zich uitslui tend met Abbenes en de "toonkunst" ging bezighouden. Heije studeerde medicijnen aan de universiteit van Leiden van 1827- 1832. In 1831 nam hij deel aan de Belgische veldtocht als lid van de Kompagnie Vrijwillige Jagers van de Leydsche Hoogeschool. Heije zou, als hij nu geleefd zou hebben, onge twijfeld als 'progressief' bekend staan Hij hield er nogal ideeën op na die niet door iedereen werden geap precieerd en zo had hij nogal eens ruzie. Heije verkeerde graag in "ar tistieke" kringen. Zo was het bijvoor beeld Nicolaas Beets die ten huize van Heije kennis maakte met Pot gieter. De arts/dichter werkte mee aan tal van vakbladen, zoals "De Vriend des Vaderlands", "Enkhui- zer Almanak", "De Gids. "Wenken en Meeningen omtrent Geneeskundi ge Staatsregeling en Algemeene Ge neeskunde, Archief voor Geneeskun de, en hij ontwikkelde plannen voor een volksencyclopaedie. In de hoofdstad des lands was hij mede-oprichter van de Genees kundige armenverzorging, wat later echter geen haalbare kaart bleek te zijn. Verder was Heije hoofdbestuurslid van de Koninklijke Maatschappij ter bevordering van de Geneeskunst, van de Koninklijke Maatschappij ter be vordering van de Toonkunst en me de oprichter van de Maatschappij tot Nut van t Algemeen. Heije's lie deren werden bekroond (in 1847) en uitgegeven door 't Nut. Liederen- en gedichtenbundels verschenen aan de lopende band. Daarom is het niet zo merkwaardig dat tijdens de herdenkingsbijeen komst kinderen van de lagere school in Abbenes liedjes van Heije zullen zingen, daarbij begeleid door een kla van de muziekschool o.l.v. Marinus Metz en dat de bekende ca baretier Bram Biesseveld, inwoner van de gemeente, enkele versen van Heije zal voordragen. Overigens zul len vertegenwoordigers van de Maat schappij der toonkunst en de "ge neeskunst" het woord voeren. Voordelig In Abbenes stelde Heije zeer voor delig grond beschikbaar voor de bouw van de hervormde kerk, voor de on- derwijzersschool. hij stelde alles in het werk een openbare school te krij gen in het dorp en stichtte zelf een naai- en breischool voor meisjes. Heije kwam in de Haarlemmermeer polder terecht door zijai schoonvader, de Amsterdamse predikant in die da gen, ds. J.J. van Voorst, die de eerste was die grond kocht in het zuiden van de pas drooggelegde polder. In 1866 legde zijn dochter de eerste steen voor de school en het schoolhuis in Abbenes dat in hetzelfde Jaar nog werd ingewijd. Op 3 november 1869 richtte Heije een aanvraag aan de gemeente Haarlemmermeer voor de aanleg van een familiegraf. Dat graf ligt in een apart bos aan de Heije laan. Toen Heije in 1876 overleed, hield de Nederlandse jeugd inzame ling. Van de opbrengst werd een ge denksteen gekocht, vervaardigd door W.B.G. Molkenboer. Op de ene kant staat gegrafeerd: "Een lied. een lied. Uw leven lang" (één van de bekend ste "lijfspreuken" van Heije), aan de andere kant staat te lezen: "De Nederlandsche Jeugd aan een kinder vriend en dichter dr. J J. Heije 1809- 1876". Ondermeer Dr. Alphons Asselbergs nu professor, schreef een lijvig boek over Heije: "Dr. Jan Pieter Heije of de kunst van het leven", waarop As- salbergs promoveerde. Om nog even terug te keren tot Ab benes. Toen in 1868 in verband met het telegraafverkeer de boerderijen in de Haarlemmermeer van namen Het Groene Kruisgebouw, voorheen Sophiaschool, uit een legaat van Heije gesticht, (huidige be woner P. Zaal). moesten worden voorzien, bedacht Heije voor de hoeven, die tot het be zit behoorden van zijn schoonvader, ds. J. J. van Voorst, namen met de bedoeling zo een aantal "onkostba re en tóch duurzaam tot den geest en toe het hart vooral der Jeugd, spre kende Gedenkteekens voor vader- landschen roem te stichten". Men vindt die namen nog. Vondels Lant- leeuw, Beets Groote Plas, Cats Zorg vliet, Poots Akkerleven, Marnix Wilhelmus. Hoogendorps Grondwet. Potters Stier, Sweelincks Orgel, en Piet Heins Zilvervloot. De NCRV komt ter gelegenheid van de herdenking opnamen maken in Abbenes. LEIDEN De Appie Happie- tekenwedstrijd georganiseerd, door 't Leidsch- en Alphens Dag blad is een groot succes gewor den. Een zeer groot aantal inzen dingen van goede kwaliteit maak te het de Jury erg lastig om de prijswinnaars aan te wijzen. Ook tekenaar Dik Bruynesteyn, de schepper van Appie Happie, was erg over het peil van de inzendin gen te spreken. Tot winnaar werd uitgeroepen Jan Brussee, Koren bloemlaan 85, Oegstgeest (zie fo to). De uitslag was verder: 2. Tho mas Koppers, Hansenstraat 6a, Leiden, 3. Kees Kuyt, Adriana- straat 39, Katwijk aan Zee. 4. Yvonne Verschuur, Juweelstraat 8, Alphen aan den Rijn. De aan moedigingsprijs ging naar Jan Hiep, Pieter Coermanstraat 35, Noordwijk. Alle prijswinnaars, kregen gisteren boeken uitgereikt door Jan Beemer van de LD-AD- promotion afdeling (rechts op de foto). WASSENAAR/LEIDEN De rechtskundige commisie zal aan B en W van Wassenaar 'n advies moe ten uitbrengen over de vraag of de dubbele schuur die de gebroeders Sloos uit Leiden op een terrein aan de Katwijkseweg hebben gebouwd, mag blijven. De schuur werd ge bouwd, zonder dat er een vergun ning was aangevraagd. Tegenover de wethouder gaven de gebroeders later toe foutief te hebben gehan deld. Zij kregen drie maanden uit stel voor afbraak. Zij reageerden hierop door toch een bouwvergun ning aan te vragen. B en W wei gerden die te verstrekken, waarna de heren Sloos in beroep gingen. De grond heeft als bestemming volkstuinen. Op een volkstuin van minimaal 150 m2 mag een schuur tje worden gebouwd van maximaal 8 m2. De raadsman van de gebroe ders Sloos wees er in de vergadering van de rechtskundige commissie op dat zijn clinëten ieder over een stuk gronid van 1130 m2 beschikken. Bij een verdeling in volkstuinen zouden in totaal zeven schuurtjes van acht m2 gebouwd mogen worden. Dat is samen 56 m2. De huidige schuren - die als paardestal dienst doet - hebben een oppervlakte van 60 m2. Parkeerproblemen in Soembastraat LEIDEN De Stichting Wijkco- rnité "De Kooi" heeft in een brief aan het college van B. en W. aan dacht gevraagd voor wat genoemd wordt "de penibele parkeersituatie in de Soembastraat". Mede namens de bewoners van deze straat schrijft de stichting dat de wijze waarop nu wordt geparkeerd, vow de bewoners zeer hinderlijk is. Daarom wordt voorgesteld aan de zijde van de oneven nummers twee tegels uit het trottoir te verwij deren om op die manier schuine parkeerhavens te creeëren. De Soembastraat is weliswaar in 't rehabilitatieplan opgenomen, maar de stichting pleit nu toch voor uitvoe ring van dit plan omdat het reha bilitatieplan pas over een aantal jaren (minimaal drie) zal worden verwezenlijkt. Volgens het wijkco- mité is het onverantwoord daar op te wachten. LISSE De Lissese rijkspolitie behandelde afgelopen Jaar totaal 343 verkeersongevallen. Bij deze ge vallen waren er drie met een dode lijke afloop. Dertien mensen liepen zwaar lichamelijk letsel op en 62 werden lichtgewond. Wat het aan tal en soort gevallen betreft is er geen verontrustend verschil te zien met 1974. Wel werd een groot ver schil geconstateerd in het aantal processen-verbaal over de gevallen "onder invloed besturen". In 1974 waren dat cr zes, afgelopen jaar echter 35. In het kader van geluidshinder- bestrijding werd een groot aantal bromfietsen gecontroleerd. Hier bij werden in de loop van het jaar bijna zestig bromfietsen uit het verkeer genomen. Na een technisch onderzoek werden deze voertuigen geheel of gedeeltelijk in beslag ge nomen. Bij de regelmatig gehouden snelheidscontroles werd ruim zevenhonderd maal proces verbaal opgemaakt tegen 460 in 1974. Mede gezien de grote stijging in het aan tal verbalisanten een reden voor de politie, de snelheidsmeting voort te zetten. In het afgelopen Jaar kwa- afgehandeld met een onderbezet- men 219 misdrijven ter kennis van ting van zeven «man, terwijl nog de politie. Hiervan werden er 78 op- gedurende 1852 uren assistentie geiost (35 pet.). werd verleend aan andere politie- Dit alles werd vorig Jaar in Lisse korpsen. VALKENBURG Sport verend - digd a-s. donderdagavond van 8.30 ging "De Valken" gaat bij voldoen- tot 9.30 uur in het Dorpshuis te ko- dc deelneming een trimuur open stel- men. De leider van de afdeling len. De heren, die interesse hebben gymnastiek, de heer Binnendijk gaat voor het trimmen, worden uatgeno- out uur verzorgen. Volleybal De Voort»urgse liften- fabriek Starlift heeft het sponsor contract met de Rijswijkse volleybal vereniging Starlift BV met twee sei zoenen verlengd. RIJNSATERWOUDE —In hetNuts- gebouw wordt morgenavond het to neelstuk "Bloemen voor Barbara" opgevoerd. Deze produktie is tot stand gekomen in samenwerking met Jongeren van de Hollandse Maat schappij van Landbouw en de Ne derlandse Bond voor plattelandsvrou wen. Aanvang acht uur. LEIDERDORP De peuter speelzaal Snuffiein Leiderdorp heeft er een nieuwe aanwinst bij. Het is een varkentje dat op de foto met de fles wordt gevoed door een van de kleuterleidsters. De aanwezigheid van de ..zuige ling" icerd door de Leiderdorpse peuters bijzonder op prijs gesteld. WASSENAAR De Wassemaarse fi nanciële commissie heeft - zo bleek gisteravond - bezwaren tegen het plan van B en W om 410.000 gulden uit te geven aan stedebouwkundige adviezen van het bureau OD 205. Op de gemeentebegroting was voor dat doel 1 ton gereserveer. De com missie vraagt zich met name af of de kosten niet gedrukt kunnen wor den door een deel van het research- werk in eigen beheer te laten doen. Verder vraagt men zich af of het in dienst nemen van een eigen plano loog niet goedkoper is dan -het in schakelen van een bureau. Naar aanleiding van opmerkingen ant woordde wethouder mr. G. C. van Dijk dat het nagenoeg geen zin heeft uit te zien naar een ander - goed koper bureau. Ook één gemeentelij ke planoloog leek hem geen oplos sing. De commissie ging verder ac- coord met verhoging van de subsi die aan de Wassenaarse Reddings brigade tot 19.500 gulden en vernieu wing van de riolering, waarmee dit jaar ruim anderhalf miljoen ge moeid is.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 4