„Verhalen zeldzaam overdreven Luba hoort pas nuniet naar De Kopermolen Leidse Horeca gelooft niet in overlast Personeels- raadNVV- NKV niet liberaal WOENSDAG 4 FEBRUARI 1976 Kantines: para- commercieel LEIDEN Een van de zaken waarmee het bestuur van de af deling Leiden van Horeca Neder land zich de laatste tijd heeft be ziggehouden, is het verschijnsel van de steeds meer als alterna tieve café's opbloeiende kantines en clubhuizen van sportverenigin gen. Ook zijn ze met de voetbal toto voor de clubs de belangrijkste bron van inkomsten. Gesprekken tussen de Horecabond en B. en W. hadden tot resultaat dat er een brief naar de Sportstichting uit ging. Met de verkapte horeca uit oefening in voetbal- en andere kantines moet het maar eens af gelopen zijn. „Want er werd echt ook sterke drank geschonken", zegt W. F. Visscher, voorzitter van Horeca Leiden. „Je kent dat wel: Jenever uit de seven-up fles". Een bedrijvigheid die hij „para-com mercieel" noemt. Heeft de brief aan de Sportstich ting resultaat gehad? Visscher: „Hulde aan de burgemeester, hoor. Tegen de verkoop van drank in kantines is door de politie goed opgetreden. We hebben alle mo gelijke medewerking gehad. De si tuatie is nu vrij gunstig. Er zijn nog een paar broblemen. De dis co-avonden van ZLC, daar moet eigenlijk een einde aan komen. Net zoals die bingo-avonden van sportverenigingen in de kantines. Die horen eigenlijk in bijv. het Antoniusclubhuis thuis". Secreta ris Schreuder: „Een kantine zou eigenlijk op zondag een uur voor de wedstrijd en dan nog een uur daarna open moeten zijn. En er zou geen sterke drank geschonken moeten worden. Maar nu: Lug- dunum gaat 's ochtends om negen uur open. en is 's nachts om twaalf uur .nog niet dicht. Dat is een bedrijf geworden" Maar zoals gezegd, de brief aan de Sportstichting is niet zonder succes gebleven. Voor Horeca Led den het bewijs, „dat er nu met ons rekening wordt gehouden, er valt tenslotte ook met ons ook te praten". Visscher: „Het is erg prettig dat de contacten met de gemeente de laatste anderhalf Jaar zo verbeterd zijn. We hebben zeer vruchtbare gesprekken ge had met burgemeester Vis en wet houder Van Aken. Er is een pret tige verstandhouding gegroeid HAARLEMMERSTRAAT 181 Friese staart- en stoeltjes- klokken. Zaanse- en Schippert jesklokken. Div. antieke stijlklokken. moderne schoorsteen- en wandklokken, in ruime keuze en de beste merken. Horloger v. d. WATER Altijd voordelig VERPLEEGKUNDIGEN, alle diensten onbepaalde tijd. Leiden en omgeving. DOKTERSASSISTENTE, voor longonderzoek onbepaalde tijd. Leiden en omgeving. TANDTECHNICUS, hele dagen onbepaalde tijd. Alkmaar. Goede beloning, wekelijkse uitbetaling. Vakantiegeld. Alle Sociale Voorzieningen. Doorlopend plaatsingsmogelijkheden. Leiden, Kort Rapenburg 6, telefoon 071149543. Alphen aan den Rijn. Groenoord 76. telefoon 01720—92023 (tussen 14.00 en 17.00 uur). -ir ranastaa uitzendbureau Vice-voorzitter JOVD in Leiden: LEIDEN "De personeelsraad. zoals NW en NKV die willen, is een instrument van de klassestrijd en als zodanig niet te rijmen met het liberale beginsel van de toleran tie". aldus Gijs de Vries, landelijk vice-voorzitter van de J.O.V.D.. die glsteravod voor de Leidse afdeling van de J.O.V.D. een inleding hield over bedrijfsdemocratlsering. Hij meende dat het voorooglogse spookbeeld van de ondernemer als kapitalist met bolhoed, sigaar en hor logeketting weer van stal ia gehaald. „In de brochure „Fyn la anders" koestert de Inustriebond NW dit huisspook vol liefde", merkt de vi ce-voorzitter van de liberale Jonge renorganisatie op. Daarbij zou de Industriebond medeverantwoordeliik- heid van werknemerszijde afwijzen. Ook NW en NKV wijzen mede ver antwoordelijkheid voor de-personeels- raden af. Het CNV -standpunt vond Gijs de Vries progressiever: als libe raal kon hij zich daar beter in vin den. omdat het CNV aanvaarden van verantwoordelijkheid bij verdergaan de bemocratisering van het bedrijfs leven essentieel acht. De ondernemingsraad zou een sa menwerkingsorgaan moeten zijn tus sen leiding en werknemers, waarbij overleg en belangenbehartigin el kaar aanvullen: "Het Is irreëel om aan te nemen dat personen d:e deel nemen aan het overleg daarbij niet hun belangen, of die van hun achter ban. zouden behartigen: van de an dere kam leidt belangenbehartiging die los staat van de bereidheid tot overleg maar al te snel tot machts strijd" Met dit laatste zou de polari satie de onderneming binnengehaald worden. De ondernemer hoeft geen stemrecht te hebben in de onderne mingsraad. maar moet wel aanwezig kunnen zijn om zijn argumenten naar voren te brengen. Naar aanleiding van de plaatselijke poütiek merkte Gijs de Vries op dat ineerderheidscolleges zoals in Leiden het gevaar in zich hebben, dat par ty politiek de overhand krijgt boven het streven naar goed stadsbestuur. Men zou meer naar eikaars zetel aantal kijken, dan naar eikaars ar gumenten luisteren. Verder moest hij bekennen veel sympathie op e kunnen brengen voor Anne van de Zande. die vindt dat Leidenaars meer en meer betrokken moeten worden bij de zaken die hen aangaan. "Zij vertolkt hiermee een bij uitstek li berale opvatting, die door de JOVD reeds lang wordt gehuldigd". De af deling Leiden van de JOVD heeft vorig jaar gepleit voor het instellen van spreekrecht voor niet-raadsle- den bij raadsveraderingen Caféhouders Schreuder (links) en Visscher: Wij zijn middenstanders als de kruidenier en de bakker". LEIDEN „Een vriend van mij in de Merenwijk stapte op een ochtend in zijn auto- Hij startte wel, maar dat was het enige ook. Want hij bleek op vier kistjes te staan. Pure baldadigheid dus. En heb je in de Merenwijk een café? Nou dan". Door John Kroon Waarmee W. F. Visscher maar wil zeggen dat het niet altijd cafébe zoekers zijn, die in de nachtelijke uren vernielingen aanrichten, kotsen, in brievenbussen urineren, race-wedstrijden organiseren of gewoon lopen te schreeuwen. Om maar eens een paar klachten te noemen die militante buurtcomi- tés bij vele gelegenheden vlekke loos weten op te sommen. W. F. Visscher en H. Schreuder, twee caféhouders uit resp. Leiden en Leiderdorp, zijn bestuursleden van de afdeling Leiden van Ho reca Nederland, een organisatie waarbij de meeste cafés uit Lei den en de regio zijn aangesloten. Visscher is voorzitter en Schreu der is secretaris. Eén ding weten ze zeker: "Die verhalen over overlast door cafébezoekers zijn zeldzaam overdreven, je kunt er negentig pro cent van aftrekken". Vooral in de wijk rondom de Pieterskerk, waar de meeste cafés in de binnenstad ge vestigd zijn, klaagt een aantal be woners steen en been. Zij hebben zich verenigd in het Buurtcomité Pieters- en Academiewijk. Niets is hu*i teveel om de plaatselijke over heid te wijzen op de ongemakken die zij van de cafés en bars in hun buurt ondervinden. Alleen preferen zij op dit moment met hun klachten buiten de publiciteit te blijven. In af wachting van de commissievergade ring van aanstaande maandag, waar in de problematiek van de sluitings tijden andermaal aan de orde komt. Mocht het tot nu toe zo zijn, dat de visie van het buurtcomité by dit soort gelegenheden wellicht een wat dominerende invloed uitoefende, op de commissievergadering, die vorige week maandag werd gehouden, liet de Leidse horeca zich zeer nadruk kelijk gelden. Visscher: "Op onze ver gadering 's middags hadden we be sloten om met zo veel mogelijk men sen te komen. Tot nu toe waren de verhoudingen zoek. De wijkcomités gaven een eenzijdige belichting. We wilden laten zien dat Horeca Leiden iets is, dat bestaat". Schreuder: "We hebben er van de burgemeester ook een compliment voor gehad". Vis scher: "We willen er van af dat als men in Leiden praat over cafés er gelijk een scherm wordt opgetrok ken. dat caféhouder een a-sociaal be roep is. Wij zijn middenstanders als de kruidenier en de bakker. We heb ben alleen meer belastingnadeel". Moordend Recentelijk verscheen een ambte lijke nota, waarin werd voorgesteld om de sluitingstijden van de cafés met een half uur te vervroegen: naar resp. half één doordeweeks en half twee op vrijdag- en zaterdagavond. De raadscommissie voor algeme ne en bestuurlijke aangelegen heden 'dus ook sluitingstijden) vergaderde er vorige week maan dag onder leiding van burgemeester Vis voor het eerst over en gaat daar aanstaande maandag vrolijk mee door. Dat de Leidse horeca te gen vervroeging van de sluitings tijden is, zal geen verbazing wek ken. Visscher en Schreuder schatten dat in het week-end tussen twaalf en twee uur 's nachts 75 tot 80 pro cent van de omzet doorgaat. Daar om komt de straf, die op «her haalde) overschrijding van de sluitingstijd staat 3 maanden om twaalf uur dicht- gewoonlijk als 'n fikse dreun aan. Visscher: "Dat is een moordende maatregel. Hij werkt onmenselijk: Je gaat net niet failliet". Schreuder"En het is na drie maanden nog niet afgelopen. In die drie maanden zoeken de mensen voor de laatste twee uur tjes wat anders. Gemiddeld derf je aan omzet 20.000 gulden. Maar daarna moet je nog zien dat je klandizie weer op het oude peil komt. Dat duurt zeker anderhalf jaar. Deze straf is te ziwaar. Vroe ger gold alleen een boete van vijf tig gulden. Dat was ook een farce daar trok niemand zich iets van aan. Maar een straf van drie maanden is ook weer te gek. Visscher: „De bakker hoeft tenslotte ook niet dicht als hij drie keer om vijf over zes nog een broodje ver koopt. Laten ze voor ons maar een zware boete instellen van duizend of tweeduizend gulden. Dat is ook een behoorlijke aantasting van de beurs, daar schrikken caféhouders wel van terug". Politie "Maar het hangt ook van het op treden van de politie af. Komt zo'n agent met opgestoken kuif binnen of als een gezellige vent, dat maakt veel uit. Neem de Beestenmarkt, toch een wat zwaardere cafébuurt Daar komt de politie met vijf man uit een busje rollen en blijven ze er nog eens bij staan tot het café dicht gaat. Dat kweekt agressie". Schreuder: 'Tk snap ook niet waar om het zo vaak de Jongere agenten zijn, die komen controleren. Als je Pieterskerkchoorsteeg, Pieterswijk: last of lust? door iemand benaderd wordt, die wat ouder is en die doet dat op normale wijze, aan maakt dat veel meer indruk. Daar wordt meer van genomen dan van iemand die een Jaar of 22 is". Visscher: „De Jonge re agenten worden meteen blootge steld aan één van de moeilijkste taken. Vroeger kwam er een oude re agent op de fiets om de zaak te sluiten en na vijf minuten was al les dan in orde. Nu stopt er opeens een wagen voor Je deur en sprin gen er vijf Jeune premiers uit. Dat werkt averechts". De Horecabond vertegenwoordigt ln Leiden de belangen van 305 ver gunninghouders, oftewel z'n zeven a achthonderd gezinnen. Welnu, de Horeca heeft zich gemobi liseerd; de strijd tegen de wijkcomi tés wordt niet geschuwd. Tegen de wens om de sluitingstijden te vervroe gen staat een tegenovergesteld ver langen van de caféhouders. Zij heb ben de gemeente voorgesteld om zg. dag avondcafé6 en nachtcafés in het leven te roepen. De eerste categorie zou om twee uur dicht moeten gaan; de tweede categorie om vier uur en niet voor tien uur 's avonds open. Deze tijden zouden zowel doorde weeks als in 't week-end moeten gel den. Visscher: "Vergeet niet dat Lei den een streekcentrum wil zijn. Op vrijdag en 2aterdag komen ontzet tend veel mensen van buiten de stad hier naar toe. Zo goed als 's zomers veel jonge Leidenaars naar Noord- wijk gaan. Dat moet vooral niet on derschat worden. Als Leiden een streekcentrum wil zijn, moet Je niet het omgekeerde krijgen: dat de men sen 's avonds van Leiden naar Lei derdorp of Warmond gaan, omdat ie daar nog tot vier uur kunt doorgaan. Met het gevaar dat ze met een goed glaasje op in hun auto stappen". Contra-café Toch mag aangenomen worden dat de al eerder genoemde wijkcomités hun bedenkingen zullen hebben te gen verruiming van de sluitingstij den. Visscher: "In ieder wijkcomité zou iemand van de horeca moeten zitten. Ze bestaan nu alleen maar uit mensen die contra-café zijn. Ik vraag me trouwens wel eens af wat ze waard zijn, wie ze vertegenwoor digen. Als bij mij in de buurt een wijkcomité zou worden opgericht en dat zou me niet bevallen, wie belet me dan om een ander wijkcomité op te richten?" "Mevrouw Kwaadgras 'van het Buurtcomité Pieters- en Academie- wijk) is een groot voorvechtster van rust in de wijk. Maar ze haalt steeds dingen aan die in 1973 zijn gebeurd. Net de tijd dat het Kreatief Sen trum, het druggebruik enz. op zijn hoogtepunt was Enerzijds klaagt ze dat ze niet kan slapen. Maar later vertelt ze dat ze samen met mijnheer Doove een jaar lang 's nachts alles gecontroleerd heeft, of iedereen wel op tijd dicht ging. Ja. als ze 's nachts gaan controleren, dan komen ze ook niet aan slapen toe". LEIDEN Het nieuwe winkelcen trum im de Merenwijk, "De Koper molen", draait al volop. Toch krij gen sommige gegadigden voor een plaats in het winkelcentrum pas nu bericht, dat zij niet in aanmerking komen voor een vestiging. Eén van die gegadigden is het uit zendbureau Luba, dat nu eindelijk een briefje heeft gekregen, dat de zaak niet doorgaat. Deze brief vorm de het eerste antwoord op de vier brieven die Luba aan het gemeente bestuur heeft geschreven. De eerste brief van Luba «aan de raadscom missie voor Economische Aangelegen heden) was gedateerd 15 mei 1975. Het uitzendbureau meldde zich op die datum aan als gegadigde voor een vestiging in het nieuwe winkelcen trum. Dat schreef Luba ook aan de exploitant van het centrum, bouw en beleggingscombinatie Mevo in Rot terdam. Op deze brieven ontving Luba geen antwoord. Op 20 augustus van het vorig Jaar schreef Luba een tweede brief, waar in verzocht werd spoedig iets te mo gen vernemen. Ook op dit schrij ven ontving Luba geen antwoord. Tenslotte wendde het uitzendbu reau zioh op 1 oktober per brief tot. wethouder M. van Aken, de voor zitter van de begeleidingscommissie van het winkelcentrum én voorzitter van de raadscommissie voor Econo mische Aangelegenheden, om er op de één of andere wijze voor te zor gen dat er antwoord zou komen op het verzoek tot vestiging. Toen bleek, dat ook deze brief on beantwoord bleef, schreef Luba op 15 januari jl. een brief aan het colle ge van B en W en de gemeente raad. waarin helt bedrijf zijn onge noegen uitte over deze gang van za ken. "Zowel het gedrag van de raads) commissie als dat van de wethou der hebben wij als kwetsend erva ren", zo schreef directeur R.G. Man tel in die brief. "Vooral ook omdat wij beseffen dat elke mogelijkheid tot vestiging nu in ieder geval af wezig ls". Deze actie had eindelijk succes, d.w.z. er kwam eindelijk een reactie. Deze week kreeg Luba een briefje van B en W waarin onder meer stond dat het college op 14 maart 1975 heeft besloten, wat voor soort zaken er in het winkelcentrum zouden mogen komen. In dat bran chepatroon was niet voorzien in een vestiging van een uitzendbureau, zo dat Luba niet in aanmerking kwam. Mevo, de exploitant van het winkel centrum, zou de afgewezen kandida ten afschrijven. Dat zou in het ge val van Luba "abusievelijk" niet ziln gebeurd. Aangezien het college had begrepen, dat Mevo inmiddels ook aan Luba een afwijzende brief had geschre ven, restte B en W niet veel meer dan het uitzendbureau haar excuses aan te bieden... Inderdaad heeft Lu ba van Mevo een schrijven ontvan gen. waarin op grond van dezelfde overwegingen als hierboven ge noemd een vestiging van Luba werd afgewezen. Dit alles heeft dus ruim aoht maan den geduurd, terwijl al op 15 mei vorig Jaar -toen Luba de eerste brief schreef) vaststond dat het uitzend bureau zich niet zou kunnen vesti gen in "De Kopermolen" De leden van de raadscommissie voor Economische Aangelegenheden waren gisteravond nogal verbaasd over de laatste brief van Luba. om dat de eerdere brieven nooit op de agenda van de raadscommissie had den gestaan. Even dacht men zelfs, dat wethouder Van Aken die brie ven had achtergehouden. Maar zo ligt het gelukkig niet. Het is slechts te wijten aan de zegenin gen van de bureaucratie, dat de Luba-correspondentie in het vergeet boek is geraakt. De eerste brief van het uitzendbureau zou namelijk door Mevo. de exploitant van het winkel centrum. beantwoord worden. Daar mee was de bemoeienis van het stad huis afgelopen. De daarop volgende brieven van Luba werden geregis treerd onder hetzelfde nummer als de eerste brief, die niet verder be handeld behoefde te worden. Gevolg, was dat er geen brief beantwoord werd. Blijkbaar wordt er op het stad huis alleen gekeken wie de afzen der is, en niet wat de inhoud van een brief ls. Op de vraag van Ranner «PvdA)) of Van Aken stappen had onderno men om iets dergelijks in het vervolg te voorkomen, deelde de wethouder mee. dat er inmiddels een nieuw sys teem is ingevoerd. De afzender van een brief aan het stadhuis krijgt nu direct een bevestiging van ont vangst. waarin een schatting staat van de behandelingsduur. Van Baaren «PvdA) drong er nog bij de wethouder op aan, in een aan vullende schrijven aan Luba duidelijk te maken, dat de raadscommissie in deze geen blaam treft, omdat zij de brieven nooit onder ogen heeft gekregen. Van Aken nam op zich, het briefje te (doen) schrijven ADVERTENTIE 1?|Sr uw toko voor M,„sn,,n„eeg 23-25 S! rijsttafelgerechten ADVERTENTIE AAêiyi ET uw tokovoor iL s_e9 23^? Sen rijsttafelgerechten

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3