IJSPRET VERGT ZWARE TOL "iMinister Van Doorn spreekt zonder veel kennis van zaken Luchtbrug doorbreekt isolement van Ameland Zeker al zeven doden KOU BEDREIGT VOGELSTAND Buit: 34.000 Overval op bank Delft Bezetting van school in Eindhoven gehandhaafd n Philips Hoogtezon zorgt o.a. voor een zomerse Meur in de winter in (Fabrieken: schaatsen bijna uit verkocht NOS-VOORZITTER JURGENS: INSDAG 3 FEBRUARI 1976 PAOINA 7 DEN HAAG (SP, ANP) De ook gisteren uitbundig be oefende schaatssport heeft een zware tol geëist. Zeker ze ven personen kwamen om het leven. De vijfjarige Robbie Nieuwpoort uit Leiden overleed nadat hij gistermiddag omstreeks één uur onder het ijs van de Oude Rijn achter de Lage Rnijdijk raakte. Het jongetje lag ongeveer anderhalf uur in het water voordat hij door duikers van de Leidse brandweer werd gevonden. De 25-jarige Simon Boxman uit Voorschoten verdronk gis termiddag, toen hij in Oegstgeest door het ijs zakte. DEN HAAG (SP) Bij het Na tionaal Comité Wintervoedering van Vogels in Den Haag staat de tele foon roodgloeiend. Uit tientallen plaatsen in het land worden loka- ties gemeld, waar vogels bezig zijn te verhongeren. In Den Haag wordt de hulp aan de bedreigde dieren ge coördineerd. In het westen van ons land is de nood nog het geringst, omdat er geen sneeuw ligt. Maar in het noor den, oosten en zuiden hebben vogels door de sneeuwlaag geen toegang meer tot voedsel. De watervogels in het westen worden echter ook be dreigd. Veel vogels zijn in Nederland door de plotselinge kou overvallen; ze waren uit noordelijke landen naar Zuid-Europa en Afrika onderweg, maar verloren in Nederland door het uitzonderlijk milde klimaat hun trekdrang. "Die zijn ten dode opgeschreven als we nalaten voor voedsel te zor gen". aldus de woordvoerder van het Voeder ingscomité. Het bureau van het Nationaal Co mité in Den Haag (tel. 463468) is permanent bemand om inlichtingen te geven hoe aan de bedreigde vo gels hulp geboden kan worden. Tijdens het schaatsen op een vijvertje bij de Zestienhovensekade te Rotterdam raakte de 8-jarige Bar- rie Brieshart in een wak. Het ventje overleed later in het ziekenhuis. Op de Wilgenpias in zijn woon plaats Maarssen reed de 50-jarige Jacob Ronner in een half dichtgevro ren wak en verdronk. In Hallum raakte de 11-jarige Slouke Balt tijdens het schaatsen in een wak. Dat gebeurde op de Koe vaart. Het kind verdronk. Het 14-jarige meisje A. Janssen uit Venray overleed gisteren in het ziekenhuis nadat zij eerder tijdens het baantje glijden op het ijs ten val was gekomen. Tussen Hemelen en Koudum werd het lichaam geborgen van de zondagmiddag in een wak gereden Jan ten Boom (27) uit Hemelen. Luchtbrug DELFT (SP) Op het bijkan toor van de Nederlandse Krediet bank in Delft is gistermiddag een o/erval gepleegd, waarbij bijna 34.000 gulden is buitgemaakt. De overval is volgens de politie door een of twee hiannen gepleegd, waarvan er een mogelijk in het be zit was van een vuurwapen. De benen van de enige in de bank werkzame- employe werden gekneveld en om zijn hoofd werd een doek gebon den. Van de overvaller (s) ont breekt ieder spoor. Omstreeks half drie meldde een ongeveer 25-jarige man zich bij de bank. Hij droeg een groot pakket, gewikkeld in geel papier, dat vol gens hem was bestemd voor een manifacturenzaak in de omgeving dis op dat moment was gesloten. De man vroeg de bankbediende of die het pak in ontvangst wilde ne men. De opening in het loket was echter te klein om het pakket door te schuiven. Toen restte slechts de deur. die behalve toegang gaf tot het loket ook de ingang vormt naar do ruimte waar de kluis staat op gesteld. Nadat de deur was geopend ont deed de zich plotseling als overval ler ontpppende pakketbezorger zich van zijn lading en dwong de employe met het gezicht tegen de muur te gaan staan. Hij knevelde vervolgens de benen van de bank bediende en bond een doek voor diens gelaat. Hierna hoorde de gebonden bankemployé een tweede man bin nenkomen. Nadat de overvaller(s) zich met hun buit. voornamelijk biljetten van 25 gulden, uit de voe ten hadden gemaakt kon de be heerder van het kaskantoor van de bank zich bevrijden en waarschuw de de politie. Met een hefschroefvliegtuig van de luchtmacht is gistermorgen om elf uur begonnen met het doorbreken van het isolement waarin Ameland door ijsgang op de Waddenzee is ko men te verkeren. De boten van de rüksveerdienst kunnen niet meer va- De organisatie van deze luchtbrug is in handen van rijkswaterstaat en wordt uitgevoerd door de luchtmacht. Er was bij de start een wachtlijst van ruim honderd passagiers, voor namelijk scholieren en mensen die hun werk aan de vaste wal hebben. Stroom Door de kou is het stroomgebruik aanzienlijk toegenomen. Gisteren was de maximale belasting 8690 me gawatt. De hoogste belasting in 1975 werd gemeten op 22 december vorig jaar en bedroeg 8430 megawatt. Het verbruik in januari was 3,3 procent hoger dan in dezelfde maand 1975. De politie van Sneek moest gister avond het verkeer regelen bij schaat sen- en lederwarenfabrikant Zand- stra in Sneek. In rijen stonden de auto's van handelaren te wachten op hun beurt. De fabriek had nog 30.000 paar schaatsen in voorraad. EINDHOVEN (SP) - De leer lingen van de havo-top van de katholieke pedagogische acade mie in Eindhoven hebben na een tweede overleg met het schoolbestuur besloten de bezet ting voort te zetten. Het gebouw werd gisteroch tend door ongeveer 500 leerlin gen bezet als protest tegen het uitblijven van noodzakelijke verbeteringen aan de uit 1920 daterende school. De administrateur van de Sint Josephvereniging zegt over de actie verbaasd te zijn. Hij zegt dat is afgesproken dat op 20 fe bruari zou worden verteld wat er eventueel aan het gebouw zou kunnen worden verbeterd. De bezetting, die de steun heeft van de leerkrachten, zal zeker nog tot morgen duren. Mr. A. van Oppen, voorzitter van het schoolbestuur, is vandaag voor andere zaken naar Amster dam. ADVERTENTIE PHILIPS Raadpleeg vooraf Dat het ijs in de Leidse regio nog op vele plaatsen zeer onbe trouwbaar is, werd gisteren op trieste wijze bewezen. Zowel in Leiden als in Oegstgeest viel er een slachtoffer, terwijl elders drenkelingen ternauwernood uit wakken in het ijs konden wor- den gered. Dat gebeurde bijvoor beeld in Katwijk. De 20-jarige Bastiaan Vooys kreeg de schrik van zijn leventoen hij schaat send over het Katwijkse Kanaal richting Koningin Julianabrug plotseling door het ijs zakte. Om standers gooiden hem een red dingsboei toe en trokken hem op het droge (zie foto onder). Te laat kwam de hulp voor de 5-jarige Robbie Nieuicïooiuit Leiden. Hij zakte gistermiddag door het ijs van de Oude Rijn achter de Lage Rijndijk. Zijn vriendje sloeg onmiddellijk alarm. Een duikerploeg van de Leidse brandweer vond na anderhalf uur zoeken het lichaam. In het AZ is nog uren tevergeefs geprobeerd de levensgeesten weer op te wek ken. Om kivart voor vijf gistermiddag zakte de 25-jarige Simon Boxman uit Voorschoten in een dichtge vroren windgat in de Haarlem mertrekvaart. Op die plaats toas het ijs slechts een centimeter dik. Duikers van de Oegstgeester brandweer brachten de man bin nen een kwartier boven water, maar medische hulp in het AZ mocht niet meer baten. Een uur eerder ontsnapten de 12- jarige Erik de Jojig en de 13- jarige Simon Verdegaal aan de u'c-i, toen zij bij de XVilhelmina- brug in Leiden door het ijs van het Rijn- en Schiekanaal zakten. Voorbijgangers brachten de kna pen op het droge. Omstanders haalden ook twee kinderen uit een ivak bij het Delftse Jaagpad in de Vliet. En tenslotte redde een vader gistermiddag zijn kind. dat door het ijs van de Zoeterictiudse Singel was gezakt. DEN HAAG (SP) De schaatsenverkoop in de afgelo pen dagen heeft de omzet van dertien kwakkelwinters al ruim schoots goed gemaakt. De drie schaatsenfabrieken die ons land nog telt. zijn de tel kwijtge raakt. De stormloop is zo groot dat de verkoop slechts in ruwe schattingen is uit te drukken. Niettemin lijkt het aantal van een kleine tweehonderdduizend paar schaatsen de werkelijke omzet dicht te naderen. "Ik heb er geen overzicht meer van", zegt directeur T. J. Nijdam van de fabriek NSA in het Friese Akkrum. 'Tot za terdag waren het er ongeveer tachtigduizend. Daarna heb ik het niet meer kunnen volgen. De vraag is onvoorstelbaar groot. De verkoop van de afge lopen dagen is uniek in de ge schiedenis. Dit is nog nooit ge beurd". Gedwongen door de zachte win ters van de laatste jaren heeft de NSA-fabriek de produktie van houten schaatsen geruime tijd geleden al stopgezet. Weliswaar met uitpuilende magazijnen werd het bedrijf de enige fa briek van houten schaatsen gesloten en het personeel ontsla gen. Midden vorige week werd d» fabriek weer geopend voor dè grote „uitverkoop" van de voor raden houten schaatsen. Van morgen waren de magazijnen al praktisch leeg. Op een enke le uitzondering moesten al le aanvragen voor nieuwe leve ringen worden afgewezen. In het bedrijf van Frisia te IJlst werken familieleden, vrienden en kennissen van direc teur J. de Vries praktisch dag en nacht om de bestellingen de deur uit te krijgen. t Is hier 'n compleet gekkenhuis. Woens dag is het begonnen en er is nog steeds geen einde van de hausse te zien", vertelt de heer Do Vries. In korte tijd heeft de fa briek 40- tot 60.000 paar schaat sen afgezet. De groothandel moet de bestel lingen zelf bij de fabriek afha len. Andere wijzen van trans port kosten teveel tijd. Met vrachtwagens vol gaan de schaatsen het magazijn uit. Een Duitse afnemer liet zondag drie vrachtwagens naar IJLst rijden. Tot de nok beladen gingen ze dezelfde dag nog terug. Tot en met het seizoen 1974/'75 heeft Frisia schaatsen gemaakt De produktie werd gestopt omdat de opslagruimte vol was en de afzet minimaal. "Maar ik heb nu al besloten dat we na deze verkoop weer volop gaan produceren", zegt de heer De Vries Staking van de schaatsenpro- duktie heeft voor deze fabriek niet de consequentie van bedrijfsbeëindiging gehad. Be halve schaatsen werden aller lei huishoudelijke artikelen en onderdelen van landbouwwerk tuigen gemaakt. Dezelfde geluiden over topom- zetien komen uit het be drijf van Jaap Havekotte in Am. sterdam, de enige producent van stalen noren in ons land. In en kele dagen werden 23.000 paar schaatsen verkocht, bijna de helft van de verkoop in het vo rige seizoen. In het Verenigingsgebouw aan de Scheldestraat in Arnhem kun nen de Arnhemmers woensdag middag schaatsen ruilen. De gemeentelijke dienst voor licha melijke opvoeding en sport, die dit evenement organiseert, zegt dat de ruilbeurs nodig is omdat de winkelvoorraden mini maal zijn. Vooral de vraag naar kinderschaatsen is groter dan het aanbod, zo hebben de amb tenaren van de dienst vastge steld. HILVERSUM (ANP) - NOS-voor- zitter mr. E. M. C. Jurgens heeft gis teren in zijn maandelijkse persge- sprek enkele Kamer-uitspraken van de minister van CRM mr. H. W. van Doorn, gekritiseerd. De minister heeft in de Kamer gezegd dat hij naar aanleiding van het effeciency- rappont-Berenschjot voor de NOS in 1976 geen andere dan hoogst-nood zakelijke personeelsuitbredcMing aal toe staan. Dit omdat in het rapport -wordt gezegd dat de NOS, de advie zen volgend, weülichit tien tot vijf tien miljoen op de exploitatiekosten en vijftien miljoen op de investe ringskosten zou kunnen besparen, al dus mr. Jurgens. zaken en naar mijn gevoel op uiterst onverantwoordelijke manier. De NOS heeft met de behandeling van het rapport de grootste voortvarendheid betracht en zal op 9 april reeds, na besprekingen in het bedrijf, pre advies erover uitbrengen aan het be stuur". De NOS-voorzitter achtte het niet Juist dat de minister al over be- slissimgm spreekt terwijl het rap port noe in behandeling is. „Voor de uitbrengers van het rap port is dit uitermate gênant", zei hij, "de minister heeft slechte adviseurs gehad". Diteelfde geldt ook voor wat demi- nister zei over de nu aan de beurt zijn de bouwfase op het omroep- kwartier", aldus mr. Jurgens, "de minister vraagt de NOS eerst te on derzoeken of deze fase, de bouw van een schakel- en presentatiecentrum plus energiecentrale, wel nodig is. indien er één ding buiten discussie staat dan is het wel de bouw van dit centrum". De heer Jurgens merkte op, dat de minister waarschijnlijk da volgende bouwfase heeft bedoeld. Deze zal over vijf jaar starten en behelst de bouw van een aantal stu dio's. De vraag of doe dam nodig zijn, heeft de NOS echter al in haar planning opgenomen. "Het NOS-be- stuur", aldus mr. Jurgens, "heeft het rapport-Berenschot met vreugde begroet en werkt er nu driemaan den aam. En dan gaat de verantwoor delijke bewindsman zich aan zulke opmerkingen te buiten. Wij zullen daar ernstig met hem over spreken, al is het maar om hem te doen in zien dat hjj slecht is geïnfor meerd". De NOS-voorzitter zei ook, dat het rapport niet voor deze zaken werd geschreven. „De kamerleden zijn misleid en dat is een ten hemel schreiende zonde", voegde hij erop ironische toon aan toe. De radio-programmacommissaris van de NOS. mr. W. A. J. Wagenaar zed. zich gestoten te hebben aam wat de minister heeft gezegd over zijn ongenoegen over het program ma op de zender Hilversum 4. "Da minister zei zelf niet te hebben ge luisterd. maar van anderen te heb ben vernomen dat er teveel gespro ken woord is op Hilversum 4. Maar dat hebben wij met hem overlegd. Er is een begeleidend luisteronder zoek gaande en d was daar verheugd over", aldus mr. Wagenaar. "Dit is onderwerp van beleid, dus benoren er geen uitspra ken tussendoor te worden gedaan", zei hij verder, „Wij moeten 't onder zoek afwachten. De tong van de mi nister is in een ongenuanceerd? uit spraak uitgegleden. Dat ben ik niet van hem gewend". Over het feit dat de minister "variabele" t.v.-zendtild voor de NOS voorstaat, merkte de t.v.-commissaris vam de NOS, J. de Troye op, dat de programmabeoor deling van de minister iets schept dat op een staatsomroep gaat lijken. De Kamer heeft hee de i makkelijk gemaakt door hier niet over na te denken, aldus de heer De Troye.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7