„Ineens hoor ik een enorm harde klap heeft niets gedaan PPR dat onfatsoenlijk is De omstreden advertentietekst PAGINA 4 KATWIJK AAN ZEE ,,'k Was nog wakker. In mijn pyjama liep ik in de slaapkamer rond. Het was even over half drie. In eens hoor ik een enorme harde klap, glasgerinkel en geschuif van dakpannen boven mijn hoofd. Ik keek naar buiten en zag een geweldige steekvlam achter het huis van Cees van der Plas. Direct vloog ik in nachtgoed naar buiten. De straat lag bezaaid met glasscherven en kapotte dakpannen. Op het erf van Van der Plas heerste een onvoorstelbare ravage. De hele achterge vel was eruit geslagen. Gelukkig bleek, dat niemand gewond was. Een echt wonder". Dat zegt de zeventienjarige Herman Houwaard, die tegenover het totaal vernielde pand aan de Zuidstraat in Katwijk aan Zee woont. Hij was een van de eersten, die het gezin Van der Plas de helpende hand bood. Door Cees Combee Van der Plas, koster van de her- vormde Nieuwe Kerk en begrafenis ondernemer, was vanmorgen nog te zeer ontdaan om iets over de ramp, die hem m zijn gezin trof te ver tellen. Hü stond verslagen bij de puinhopen van zijn woning. Het zijn twee woningen. Ze zijn eigendom van de hervormde gemeente in Katwijk aan Zee. In het westelijk gelegen pand woont koster Van der Plas en het oostelijke is ingericht als rouw- centrum. Inwendig is alles vernield- Er is geen deur mee in de spon ningen gebleven. Ook de voorgevel is geheel ontzet. De verzekering dekt de schade. Toen de ontploffing zich voordeed lag het gezin Van der Plas man, vrouw en drie kinderen (Ina 17), Heieen (15) en Jan (14) in diepe rust verzonken. Ze werden opge schrikt door de hevige explosie. Glas scherven, deuren en stukken hout vlogen de slaapkamers door. Het mag een groot wonder heten, dat er niemand gewond werd. Het bed van Jan, dat voor het raam stond werd door de luchtdruk naar de andere zijde van de kamer ver plaatst. Tussen al die ravage in bleef dochter Heieen doorslapen. In allerijl werd het huis ontruimd. Het gezin Van der Plas werd bij familie in het dorp ondergebracht. Politie en brandweer waren direct na het eer ste alarm aanwezig. Ontploffing Brandweercommandant G. Blok: „De explosie deed zich voor in de achter het huis staande garage. Daarin stond een Mercedes. Deze was in de late namiddag van maan dag gevuld met LPG-gas. In die garage brandde ook een radiator van de centrale verwarming. Het gis is gaan uitzetten door de warmte en de overdruk van de tank verwijder de zich door het ventiel. Daardoor ontstond gasvorming. Door het aan- DINSDAG 3 FEBRUARI 1976 Geen straf voordr. Ter Schegget ,Jlet is de vraag of de schade heneden f 1 miljoen blijft slaan van de in de garage aan wezige diepvrieskist, waarbij altijd een klein vonkje oversprint. is de ontploffing ontstaan. Tank (pas nieuw) en ventiel waren punctueel in orde. Er ontstond een steekvlam. Door de. luchtdrukver plaatsing als gevolg van de ontploffing werd het pand van Van der Plas geheel ver nield. In een straal van rona de 250, 300 meter werden ruiten uit de sponningen geslagen en dakpannen van de daken gerukt. Het waren zeker enige honderden ruiten en vele, vele duizenden pannen. Aan de fraaie glas-in-lood-ramen van de Nieuwe Kerk is enorme schade aangericht. De Katwijkse vrijwillige brand weer rukte uit met de motorspuit en even later werd de ladderwagen ingezet om de omgeving van de woning van Van der Plas aan de Zuidstraat te verlichten. De politie zette de gehele omgeving af en ge meentewerken en enige aannemers begonnen met het glas en puinvrij maken van de straten en het dich ten van de ramen met hardboard. Blok: „Ruiten en dakpannen sneu velden niet alleen in 'de Zuidstraat, maar ook van huizen aan de Voor straat, de Schoolstraat, de Boors- mastraat en de Varkevisserstraat. De ajito, die na de ontploffing in brand was geraakt, hadden we snel ge blust. Vari een grote brand was be slist geen sprake. Met een halve tank hebben we het zaakje geklaard. Uit een van de schuren hebben we nog een paardje gered. Dat was een gro ter en moeilijker karwei dan het blussen van de brand. Het paard ging als een bezetene te keer. De schade is niet te ramen. Het is voor mij de vraag of deze wel beneden de miljoen gulden blijft. Dak ontzet Aan de omliggende panden is ook veel schade aangericht. De bedrijfs ruimte van de visverwerkende in dustrie van Jaap van der Does, door een dam gescheiden van de woning van Van der Plas, had het zwaar te verduren. De garagedeur van Van Schaatsstrijd schooljeugd Leiderdorp LEIDERDORP Woensdagmid dag vanaf 14.00 uur en zaterdag morgen vanaf 9.00 uur worden in Leiderdorp op de ijsbaan achter de Mauritssingel schoolschaatswed- strijden gehouden. Woensdagmiddag rijdt daar de Leiderdorpse school jeugd, zaterdagmorgen worden er de districtskampioenschappen ge houden. Daaraan nemen Jongeren van 6 tot 14 jaar uit circa 16 gemeen ten deel. Mocht het weer er erg sleoht zijn dan wordt het hele festijn verplaatst naar De Uithof in Den Haag; de Leiderdorpse ijsveren! - ging zal in dat geval voor vervoer zorgen. der Plas werd tegen zijn bedrijf ge slingerd en een koelauto liep grote schade op. Bovendien werd het dak ontzet. Schade liepen ook op de op het erf staande houten woning en een stenen huis, alsmede het kan toor en de schuren van het vroegere raadslid Arie Pronk. A. J. Houwaard, die tegenover de woning van Van der Plas woont, na drukkelijk: „Ik woon hier al jaren. Nog nooit heb ik wat gehad. Tien dagen geleden heb ik dit huis ge kocht en nu dit. Je moet eens boven gaan kijken. Het hele dak is ontzet. Een onvoorstelbare schade. Niet bij benadering te zeggen hoeveel. Toch ben ik voor de familie Van der Plas blij, dat het nog zo is afgelopen. Namelijk dat er niemand getroffen is. Er zat een geweldige kracht ach ter de explosie. Op straat lagen een huiskamerlamp en nog andere meu belstukken. Zoiets heb ik nog niet meegemaakt. Mijn buurvrouw M. van .der Nagel was zo geschrokken, dat ze tijdelijk haar stem kwijt was. Rouwcentrum Arie Pronk: „De woning van Van der Plas en het rouwcentrum zijn total-loss. Die kunnen wel worden afgebroken. Ook de Nieuwe Kerk heeft veel glasschade. Dat wordt met die glas-in-lood-ramen een duur grapje. Aan de achterkant en de zijkanten staan' ze helemaal bol en vele ruitjes zijn eruit geslagen. Alle banken in de kerk zijn met een dikke witte laag zandsteengruis be dekt". DEN HAAG Uitdrukkingen als "Jezus had geen plaats waar hij zijn kop kon neerleggen", "Hij moest wel op de blaren zitten" en Jezus' leerlingen, langharig tuig, loopt het uit de klauw" waren in juni vorig Jaar voor 30 van de 150 kerkgan gers (inclusief de organist) aanlei ding de hervormde kerk in Wage- ningen, waar dr. G. H. ter Scheg- gei, .stafdocent bij de sociale acade mie De Horst in Driebergen, voor ging, te verlaten. Enkele gemeente leden dienden een officiële klacht tegen dit grove taalgebruik op de kansel in bij de algemene commis sie voor het opzicht van de Hervorm de Kerk. Voor deze commissie verklaarde dr. Ter Schegget dat hij had gedacht, uitsluitend voor studenten en profes soren te spreken. Hij meende, dat het gewraakte taalgebruik in een bepaalde universitaire sfeer toelaat baar is en zelfs gewenst om ver staanbaar te zijn. Achteraf had hij er spijt van omdat hij zijn gehoor niet juist had getaxeerd en de taal voor deze dienst ongeschikt bleek te zijn. De commissie voor het opzicht, heeft van een tuchtmaatregel afge zien, omdat dr. Ter Schegget spijt heeft betuigd. Zij. meent dat hij als bedienaar des Woords is tekortge schoten, maar acht de ernst van zijn tekortkomingen toch niet zo zwaar dat een tuchtmaatregel geboden is. De commissie meent, dat het taal gebruik van de predikant in de dienst in het algemeen voor ieder aan vaardbaar moet zijn. En als hij zijn taal terwdlle van de verstaanbaar heid op een bepaald gehoor wil af stemmen, moet hij er wel zeker van zijn. dat uitsluitend dat gehoor aan wezig is. Pyromaan bekent veertien branden WAALWIJK (SP) De 27-jarige P. G. uit Waalwijk heeft bekend sinds januari 1975 veertien branden in zijn woonplaats te hebben ge sticht. De totale schade wordt ge schat op 20 tot 25 miljoen gulden. De man werd vorige week aange houden nadat hij brand had ge sticht in het gebouw van de Kamer van Koophandel. Agenten hadden hem in het gebouw gezien. Tot dus ver had hij acht branden bekend. De man is inmiddels voorgeleid aan •de officier van Justitie in Den Bosch. Guerrilla Na maanden van be trekkelijke rust is de guerrilla in het noordoostelijke grensgebied van Rhodesië opgelaaid. Volgens een bekendmakin van het legerhoofd kwartier in Salisbury zijn acht op standelingen gedood. Een omwonende bezig met het dichtspijkeren van de gesprongen MOSKOU Wereldkampioen schaken Anatoli Karpov (Sov) heeft gisteren in het Russische dagblad "Prawda" scherpe kritiek geleverd op prof. dr. Max Euwe, voorzitter van de internationale schaakbond (FI DE). Karpov schrijft dat de 74-jarige Euwe heeft toegegeven dat hij te oud is om bij de volgende verkiezingen voor de schaakbond nog kandidaat te zijn. Karpov is van mening dat de nieuwe voorzitter van de FIDE een Rus moet zijn, omdat de Russische schaakbond genoeg aanzien bezit om een actievere rol in de internationale schaakwereld te spelen en niet steeds noodgedwongen met voorstellen be hoeft in te stemmen, die vaak van boven worden opgelegd. Kritiek Karpov op Max Euwe r Secretaris Van Troost ander standpunt NIEUWKOOP De (politieke) storm in het Nieuwkoopse lijkt iets geluwd. Maar de persoonlijke aan vallen op het PPR-raadslid Kees Ra demaker hebben toch wel hun spo ren achtergelaten bij de Radicalen in het dorp. Secretaris Van Troost: "Formeel is er helemaal niets aan te merken op het gedrag van Rademaker. Hij mag toch best een ander standpunt innemen dan de andere twaalf raads leden? Bovendien was er geen be sluit genomen, dat de verstrekte ge gevens van de besloten raadsverga dering geheim moesten blijven. Wan neer er inderdaad niets had mogen uitlekken, had dit van tevoren moe ten worden vastgesteld". Dat was dus een reden voor de Radicalen om hun kiezers op de hoogte te stellen van de veranderin gen in 't bestemmingspan .Landelijk Gebied". De belangrijkste wijzigin gen werden in een advertentie ge formuleerd en in een plaatselijk hu is-aan-huis blaadje gepubliceerd. Positieve reacties kwamen er uit het dorp, maar niet van burgemees ter en wethouders en de gemeente raad. Rademaker: "Zij noemden de publicatie een onbehoorlijke daad en dachten dat het een foutje was, dat deemoedig zou worden toegege ven. Toen ik zei, dat het een prin cipe-kwestie was, kwamen de reac ties pas goed los". Juurlink: "Een wandaad in onze ogen". Stunnenberg: "Onnozel". Bommer: "Onvolwassen". Wethouder Battjes: '„Een gebrek aan respect". Andere rechten Rademaker:"Wij vinden dat de kiezer deze veranderingen niet al leen mag, maar ook moet weten. Het gaat erom of de leden van poli tieke partijen en mensen, die daar toevallig eens komen langs lopen, andere rechten hebben dan de ge wone mensen, die liever thuis blij ven. Zowel de raad als burgemees ter en wethouders vonden het wel behoorlijk, dat de "achterban" op de hoogte was gesteld van de inhoud van de besloten vergadering". Rademaker: "Voor onze publika- tie hield Stunnenberg 'n bijeenkomst over wat was besproken in de be sloten vergadering. Juurlink, die kwam praten over onze publikatie, vind wel dat je er met de achterban over moch spreken. In de vergade ring van de gemeenteraad werd dit ook niet afgekeurd. De PPR vindt dit onjuist. Alle inwoners van Nieuw koop heben dezelfde rechten. Openheid is voor ons niet alleen maar een verkiezingsleuze, maar dagelijkse praktijk. Als andere poli tieke partijen dat afkeuren, moeten zij in het vervolg niet zo dik doen over 'openheid" en hun program-, ma's aanpassen aan hun elitaire, "besloten" handelen". Geen antwoord Géén lid van de gemeenteraad heeft antwoord gegeven op de vraag wat de PPR nu precies ver- Kees Rademaker: „onbehoorlijke daad. Rademaker: "De kwantiteit van do raad maakt uit of je fatsoenlijk bent of niet. Maar een basis hiertoe ontbreekt geheel. Nogmaals: er is niets onfatsoenlijks gebeurd. Voor geheimhouding moet 'n duidelijke re den aanwezig zijn. Daarom zullen we echt nog wel eens een keertje botsen. Onrust zaaien? Ach, welnee. Maar als we het ergens niet mee eens zijn, zullen we de vinger op de zere plek leggen". De gemeente kan toch stappen ne men als een raadslid "geheimen" aan de publiciteit prijs geeft? Rademaker: "Inderdaad. Met ar tikel 49 van de gemeentewet in de hand kan de gemeente belangrijke zaken beschermen. Als een raadslid toch praat, kunnen burgemeester en wethouders naar de rechter stappen". Haitink vervangt Yon Kara jan AMSTERDAM Dirigent Ber nard Haitink van het Amsterdamse Concertgebouworkest zal op 13. 14 en 15 februari in Berlijn de ernstig zieke Herbert von Karajan vervan gen. Hij zal daar de Berliner Phil- harmoniker dirigeren. Op het pro gramma staan de Zesde Symfonie van Beethoven en de eerste en twee de suite van Daphuis et Chloe van Ravel. Haitink geeft voor dit inspringen in februari een week wintersportvakan tie op. waarvoor hij de tweede week van februari had gereserveerd. Von Karajan heeft eind vorig jaar een ingrijpende rugoperatie ondergaan. NOVIB geeft 100.000 gulden aan Polisario DEN HAAG (ANP) Het NOVIB (Nederlandse Organisatie Voor Inter nationale Ontwikkelingssamenwer king) heeft 100.000 gulden beschik baar gesteld voor humanitaire hulp aan Polisario, het bevrijdingsfront voor de Spaanse Sahara. Dit heeft de organisatie gisteren meegedeeld. De afgeopen week bracht een de legatie van Polisario. op uitnodiging van NOVIB een bezoek aan Neder land. Volgens een verklaring van het NOVIB bleek tijdens dit bezoek dat duizenden inwoners van de Spaan se Sahara de woestijn ingetrokken zijn naar opvangcentra van Polisa rio. Er zou daar gebrek zijn aan voedsel kleding, medicijnen en on derdak. Dit is volgens de verklaring, de reden waarom NOVB besloten heeft de 100.000 gulden uit de gast- aau-tafel-aktie beschikbaar te stel len. Ook heeft de organisatie haar gironummer opengesteld voor hulp aan Polisario Luchtfoto's Zestien ambtenaren van het Indonesische directoraat-ge neraal voor bosbouw zullen acht maanden lang in Enschede een op leiding krijgen voor het bestuderen en interpreteren van luchtfoto's. De cursus, die een theoretische oplei ding van acht maanden in Nederland omvat en een praktisch gedeelte van vier maanden in Indonesië, is geor ganiseerd in het kader van het vijf jarig samenwerkingsplan tussen Ne derland en Indonesië. NIEUWKOOP Een stortvloed van kritiek kreeg de PPR in Nieuwkoop over haar hoofd uit gestort toen zij „geheimen" over het plan „Landelijk gebied' prijs gaf. In een besloten raads vergadering spraken burgemeester en wethou ders met de raadsleden over de wijzigingen, die zullen worden aangebracht. Omdat er niet uitdrukkelijk om geheimhouding door het ge meentebestuur was gevraagd, besloot de PPR middels een advertentie in een plaatselijk krantje haar kiezers op de hoogte te stellen van deze veranderingen. Na de publikatie brak de storm los. Er werden brieven geschreven aan B en W en ook het bestuur van de radica len kreeg de nodige reacties. Het gewraakte deel uit de advertentie luidde „Plan landelijk gebied" leverde maar liefst honderdtachtig bezwaarschriften op. In de afwe ging van de belangen valt het accent te nadrukkelijk op natuurbescherming. Belangen van boeren en recreanten komen zodoende teveel in het gedrang". Omdat de gemeenteraad sterk bezwaar had tegen het plan in de huidige vorm. zullen B en W het plan herzien. Wijzigingen"aldus de PPR-advertentie, „waarmee wij het zonder meer eens zullen zijn, zijn: alle agrariërs, die een bezwaarschrift indie nden kunnen uitbreiding van de bouwblokken verkrijgen; in het hele gebied zijn silo's tot vijftien meter toegestaan; terwijl de „bootjesregeling' wel blijft bestaan, krijgen zij, die zich als eigenaar/huurder bij de gemeente melden nog vijf jaar het recht om met de motorboot naar hun landje te va ren". „De PPR zal er op letten, dat aan de belangen van het milieu recht wordt gedaan. In tensieve dierveredeling en chemische bemesting moeten zoveel mogelijk worden tegenge gaan'.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 4