Moynihan treed als Amerikaans ambassadeur in VN Amerika moet het met minder mariniers doen Duizenden Duitsers werken voor Moskou 'Nederlands aandeel NAVO niet inkrimpen BONDSKANSELIER SCHMIDT WIJST VAN DER STOEL OP DE NOODZAAK VAN EEN STERKE VERDEDIGING cll Leven in Libanon- allengs normaler „SPANJE IN 77 RIJP VOOR EG" Onthullingen voor televisie VURIG GEWELD ECONOMISCH SYSTEEM VOOR DE DERDE WERELD BEPLEIT DINSDAG 3 FEBRUARI 1976 Minister Van der Stoel BONN (SP) In de loop van een vijf kwartier durend gesprek met de Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt heeft gisteren minister Max van der Stoel van Buitenland se Zaken ook een uiteenzetting van het Nederlandse defensiebeleid ge geven. De plannen die in ons land ra tionalisering heten, worden in de Bondsrepubliek als een steeds voort gaande inkrimping van het Neder landse aandeel in de NAVO-strijd- krachten beschouwd. Minister Van der Stoel, een dag bij zijn collega Genscher in Bonn op bezoek, wilde er na afloop van het gesprek niet meer over kwijt dan dat Helmut Schmidt "de noodzaak van een ster ke Atlantische verdediging niet on der stoelen of banken had gesto ken". Van der Stoel herhaalde tegenover de bondskanselier wat hij ook al in een gesprek met Genscher en tij dens een daaropvolgende persconfe rentie had gezegd: dat Nederlander niet aan denkt eenzijdig te ontwa penen, zolang niet de onderhande lingen in Wenen over wederzijdse evenwichtige troepenvermindering (MBFR) tot duidelijke resultaten hebben geleid. Blijft overigens de vraag ofv de Nederlandse bewinds man daarmee alle ongerustheid aan Westduitse zijde heeft weggeruimd. In Bonn heerst hardnekkig het denkbeeld dat de Nederlandse ratio nalisering een vriendelijk woord is bezuiniging, die in feite op digd afgewe De verklaring een lastenverzwaring voor de part ners neerkomt. Tijdens het gesprek, in de ochtend uren. waren Van der Stoel en Gen scher het er over eens dat Grieken land zo snel mogelijk tot de EG moet kunnen toetreden en op dezelfde wijze als destijds Groot-Brittannie, Denemarken en Ierland. In Brus sel was (vooral door EG-vice-voorzit- ter Soames) de gedachte geopperd dat Griekenland als het ware een jaar "wachttijd" zou moeten worden voorgeschreven, om de integratie van het land in de groep der negen te vergemakkelijken. De Griekse minister-president Ka- ramanlis heeft dat idee verontwaar- Genscher en Van der Stoel, met grote nadruk afgelegd, is er kenne lijk op gericht 't onbehagen in Athe ne over de in Brussel geopperde ge dachte zo vlug mogelijk te doen verdwijnen. Wat de wederzijdse troepenvermin dering betreft, spraken beide minis ters zich opnieuw uit voor een ont wapening die voor de troepen van NAVO en Waschau-pact tot een gelijke getalsstrekte moet leiden. In een lezing, 's avonds voor het ge nootschap van buitenlandse politiek in Bonn. preciseerde mr. Van der Stoel dat het hierbij om een ge meenschappelijk plafond voor alle deelnemende Europese landen geza menlijk moet gaan. Maxima voor de afzonderlijke landen wijst hij af. omdat daardoor een voortgaande arbeidsverdeling in NAVO-verband onmogelijk zou worden. Doordat in de loop van gisteren be kend werd dat nu eindelijk 1 april de derde, herhaaldelijk uitgestelde, conferentie van milieu-ministers uit de Rijn-staten in Parijs zal worden gehouden over Europa's sterkst ver vuilde rivier, kon Van der Stoel te elfder ure zijn redevoering voor het gt nootschap wijzigen. De teleurstel ling over het uitblijven van de mi nistersconferentie werd geschrapt en door vreugde vervangen. Minister Genscher WASHINGTON (AFP/Reuter/UPI) Daniel Moyni han is gisteren afgetreden als ambassadeur van de Verenig de Staten bij* de Verenigde Naties. Dit is in regeringskringen te Washington vernomen. Enige dagen geleden had hij zich er over beklaagd dat hij niet voldoende zou worden gesteund door het ministerie van Buitenlandse Zaken onder minister Kissinger. BEIROET (DPA. Reuter) Een groot aantal winkeliers in de Libane se hoofdstad heeft gisteren de deu ren weer geopend. Arbeiders gin gen aan het werk en op scholen werden de lessen hervat, in sommige gevallen voor het eerst sinds juni vo rig jaar. Bij de posterijen is men be gonnen. aan de sortering van enor me bergen brieven en telegrammen. De Libanese regeringsleider Ras- jieri Karami maakte gisteren na af loop van een buitengewoon kabinets beraad een programma bekend, voor de verdere normalisering van de situatie in Libanon. Dit program ma komt neer op drie fasen. Bin nenkort zal er een ontmoeting plaats vinden tussen de Libanese president Soeleiman Fransjieh en zijo Syrische collega Hafis Assad. De datum van deze ontmoeting is nog niet vastgelegd. Daarna zullen de verwachte politieke hervormingen bekendgemaakt worden en vervol gens zal men beginnen aan de sa menstelling van een nieuwe rege ring, op een zo breed mogelijk poli tieke basis, die voor de uitvoering van de hervormingsmaatregelen, verantwoordelijk zal zijn. De Syrische minister van Buiten landse Zaken. Abdelhalim Chaddam de grote man achter het nu elf da gen oude bestand, keerde gisteren naar zijn land terug. Chaddam heeft verklaard dat zowel de Verenigde Staten als Frankrijk hebben gewei gerd militair in te grijpen bij de Li banese burgeroorlog. Moynihan was de laatste tijd nogal eens in het nieuws doordat hij met grote felheid en openhar tigheid het beleid van de VS en an dere westelijke democratieën ver dedigde tegen aanvallen van ande re landen, vooral uit de derde we reld". Op 21 november Jl. had Moyni- MADRID (Reuter) De Spaanse minister van Handel, Leopold Calvo Sotelo, heeft gis teren in een toespraak bij de Kamer van Koophandel van Barcelona gezegd dat Spanje medio volgend jaar een demo cratie zal hebben die de goed keuring kan wegdragen van de rest van West-Europa. De bewindsman zei dat "Span. je in het midden van 1977 in een situatie zal verkeren om het lid maatschap van de EG aan te vragen". Intussen hebben studenten van de universiteit van de Noord- spaanse stad Oviedo de colleges geboycot naar aanleiding van een bomaanslag op de auto van een van hun. als links bekend staande. professoren. De aan slag werd vermoedelijk ge pleegd door de ultra-rechtse groepering die zich de "anti sten groep" noemt. Ooggetuigen Een aantal mili taire waarnemers uit vijf landen, waaronder de NAVO-lidstaiten Grie kenland en Turkije, zijn in de Sow- jetrepubliek Georgië aangekomen om daar manoeuvres van het Russische leger en de luchtmacht bij te wonen. han ook willen aftreden, maar toen had president Ford liem kunnen overreden om aan te blijven. De ambassadeur had juist zondag het voorzitterschap van de veilig heidsraad voor de maand februari op zich genomen. Volgens de New York Post houdt Moynihans aftre den verband met het rumoer dat ontstond over het uitlekken van de inhoud van zijn telegram aan mi nister Kissinger waarin hij zich over het gebrek aan steun beklaag de. De 48-jarige Moynihan is hoog leraar geweest aan de Harvard - universiteit. Onder president Nixon was hij adviseur van het Witte Huis op het gebied van binnen landse zaken en later ambassadeur in New Delhi. Wat zijn taalgebruik in de Ver enigde Naties betreft, betitelde hij destijds de resolutie waarin de al gemene vergadering het zionisme gelijk stelde aan racisme, een "ob scene daad". Toen hij president Idi Amin van Oeganda een "ra- cistisohe moordenaar" noemde, werd hij o.a. gekritiseerd door zijn Britse collega bij de VN. De afge vaardigde van Mauritius bij de volkerenorganisatie, Radha Krisjna Ramphoel. verklaarde vorige maand, dat mede-afgevaardigden "in voortdurende vrees leven voor het optreden van Moynihan en zijn taalgebruik. Zij behandelen hem daarom als een paria". In zijn ontslagbrief heeft Moyni han te kennen gegeven dat hij wil terugkeren op een hoogleraarsstoel aan de universiteit van Harvard. President Ford heeft het ontslag van Moynihan aanvaard "met gro te spijt en schroom", zo blijkt uit zijn antwoordbrief. Ford-Reagan In de race naar de Republikeinse kandidatuur loopt oud-gouverneur Ronald Reagan van Californdë steeds meer in op presi dent Ford. zo blijkt uit de jongste pei ling van hot opiniebureau Harris. Van de 1710 Republikeinen en On- afhankelijken die door Harris tussen 5 en 14 januari werden ondervraagd gaf 46 procent zijn voorkeur aan For en 44 procent aan Reagan. Harris noemt deze resterende positieve marge voor Ford, "flinterdun" en constateert een groeiende kentering ten voordele van de conservatieve Reagan. Daniel P. Moynihan maakt een gebaar van „Ik kan het ook niet helpen". Moynihan ga] gisteren te kennen, dat hij niet langer ambassadeur van Amerika bij de Verenigde Naties wü zijn. Hij gaat waarschijnlijk terug naar de Harvard universiteitwaar hij zich als hoogleraar weer aan het onderwijs wil wijden. WASHINGTON (Reuter) Het Amerikaanse korps mariniers, het meest onderscheiden strijdmachton derdeel, is niet langer modern en zou tot de helft moeten worden inge krompen. Dit zegt het instituut Brooking in een verslag over een onderzoek, waarvan het advies door gaans wordt opgevolgd door het mi- nisteie van Defensie. Volgens het verslag is er nu weinig behoefte aan het type amfibische landingen op grote schaal van de Tweede Wereldoorlog waarvoor het korps was bestemd. De voorkeur die de korpsleiding geeft aan de infante rie boven tanks maakt het korps minder geschikt voor gevechten in de belangrijke gebieden in Europa, Noordoost-Azié en het Midden-Oos ten, waar natuurlijke slagvelden voor pantser voertuigen zijn. Blijkens het rapport is het korps mariniers wel geschikt voor amfi bische operaties in de derde wereld maar een Amerikaanse interventie daar "schijnt nu steeds minder waarschijnlijk". Het korps mariniers omvat nu 196.000 man in drie operationele divisies en het rapport acht één en een derde divisie met de daarvoor be nodigde luchtsteun voldoende. Ook de reservedivisie wordt onnodig ge acht. Volgens het rapport zouden de 17 eskaders lange-afstandsgevechtsvlieg- tuigen (f-4 Phantom en a-6 Intru der) moeten worden opgeheven. Daarmee zou meer dan 740 miljoen dollar worden bespaard. Er zouden acht eskaders moeten overblijven die zijn uitgerust met a-4 Skyhawk- toestellen en AV-8 Harriervliegtui- gen van Britse makelij. Deze eska ders zijn voldoende om op korte af stand luchtsteun te geven bij lan dingen op kusten. Men verwacht een felle strijd over het rapport in het congres, waar de mariniers veel aanhang hebben. Toen president Truman 25 jaar ge leden trachtte het korps in te krim pen, leed hij een nederlaag. H t ngres stelde toen bij wet vast dat de minimum sterkte van het korps uit drie gevechtsdivisies zou bestaan met evenzoveel daaraan verbonden luchtmachteenheden. Het is het enige strijdmachtonderdeel waarvan de minimum sterkte bij de wet is vastgelegd. Levenslang Een rechtbank in Dacca heeft elf studenten tot le venslange gevangenisstraf veroor deeld. De studenten, onder wie de lei der van de vroegere atudentenband, Sjafioel Alam Prodhan, stonden te recht op beschuldiging van moord op zeven studiegenoten bij ongeregeld heden die m april 1974 op de cam pus van de universiteit van Dacca plaatsvonden. BONN tReuter AFP> Onder de titel "spionnen van Moskou" heeft de Westduitse televisie gisteravond een boekje open gedaan over de ac tiviteiten in de Bondsrepubliek van de Russische geheime dienst KGB. Met daverend geweld stort hier de brandende voorgevel vaji een zes verdiepingen tellend pand in de Amerikaanse stad Boston neer. De enorme brand werd door ruim vierhonderd brandweerlieden be streden. Bewoners van een nabij gelegen jlatgebouw werden door de politie geëvacueerd. Wonder boven wonder raakte niemand ge wond toen de tonnen steen van dit „towering inferno" naar be neden stortten. Zij liet een man aan het woord die beweerde als kapitein bij de KGB te hebben gediend. Deze man vertel de dat er in de Bondsrepubliek mo gelijk wel 10.000 mensen voor de KGB werken, voor het merendeel Westduitsers. Hij schatte dat 500 a 1000 van deze agenten inlichtingen verzamelen die inderdaad voor Mos kou van praktische betekenis zijn. Eerder op de dag had het familie blad "Quick" reeds een aantal KGB-onthulllngen gedaan. Het tv-programma identificeerde vooraanstaande medewerkers van de Sowjet-ambassade in Bonn als KGB-agenten. Onder degenen wier namen vielen bevonden zich Iwan Alexeiwitsj, belast met politieke za ken. en eerste ambassade-secretaris Yewgeni Egoritsjin. In beeld verscheen ook een functio naris van de christen-democratische (oppositie)partij CDU. Deze ver telde dat hem in het verleden door een Sowjet-diplomaat was gevraagd geheime documenten te verdonkere manen. De bewuste diplomaat, Wla- dimir Sergei, is niet meer in Bonn geaccrediteerd. Hij zou met name interesse hebben gehad voor mate riaal aangaande de EG-betrekkingen met China, de Sowjet-Unie en de Oosteuropese handelsorganisatie Co- De presentator van het program ma vertelde dat vlucht 4072, die elke zaterdagochtend van Bonn naar West-Berlijn wordt uitgevoerd door British Airways, bij ingewijden bekend staat als de "spionnen-cata- pult". Dit omdat er zich aan boord vaak Westduitsers zouden bevinden die naar Oost-Berlijn gaan voor een spionnencursus. Na een dag les zouden deze men sen 's avonds weer met dezelfde maatschappij terugvliegen naar Bonn. De presentator beweerde dat Westduitse staatsburgers die naar Oost-Berlijn gaan door niemand worden gecontroleerd. Het Westduitse weekblad "Infor- mationsdienst" heeft gisteren de na men bekendgemaakt van mensen in West-Duitsland die voor de Ameri kaanse inlichtingendienst «CIA) werkzaam zouden rijn. De "Informationsdienst", een links blad met een betrekkelijk kleine op lage. zei zijn inlichtingen te hebben gekregen van een medewerker van de Amerikaanse ambassade. Het blad noemde vijftien mensen met naam en toenaam. Het gaf tevens een opsomming van CLA-activiteit in West-Duitsland en daarbuiten Verwijten als zou het openbaar maken van de namen van CIA-men- sen de Russische geheime dienst (KGB) in de kaart spelen noemde het blad onzin. "De KGB kent deze mensen al lang". Het blad voegde er aan toe dat de bekendgemaakte namen slechts een onderdeel vor men van de mensen op de Ameri kaanse ambassade die voor de CIA wedken en maar een klein gedeelte zijn van de grote groep professióne- le CIA-agenten contactmensen en -informanten in heel West-Duits land. MANILLA (Reuter/AFP) Presi dent Ferdinand Marcos van de Fi lippijnen heeft gisteren in Manil la de ministersbijeenkomst van de ontwikkelingslanden ;n het kader van de V.N.-conferentie over handel en ontwikkeling (Unctad) geopend met een toespraak, waarin hij aan drong op vorming van een econo misch systeem voor de derde we reld. Hij zei dat het tijd wordt dat de groep van 77 die de ontwikkelings landen vertegenwoordigt zon sy steem gaat vormen, „gebaseerd op het principe van collectief zelfver trouwen op economisch gebied". Hij stelde ook voor de Unctad, waarvan zowel ontwikkelde als ont wikkelingslanden deel uitmaken, voor taan de wereld-handels en -ontwik kelingsorganisatie te noemen en er een speciaal bureau van te maken. Marcos waarschuwde de wereld "voor het sombere vooruitzioht van oorlog of dood" staat wanneer de internationale economische ongelijk - heid niet wordt gladgestreken. ..Men ziet dat de rijke landen niet voldoende laten delen, van de armen wordt gevraagd niet teveel te ver wachten en te eisen. De scheidslijn wordt getrokken tussen bedreigde voorrechten en in leven blijven", zei hij. Hij zen dat 70 procent van de we reldbevolking in de arme landen woont, die gezamenlijk technologisch slechts in .staat rijn zeven procent van de industriële produktie op te brengen. Marcos deed voorts een beroep op de olielanden, met de andere landen van de derde wereld de winst te de len die zij door de verviervoudiging van de olieprijs hebben behaald. Wanbeleid bij hulp aan Sahel WASHINGTON «Reuter» Een Afrikaans land maakte winst van het voedselhulpprogram voor de door droogte geteisterde Sahel in 1973 en 1974 en in andere lauden lagen voedselvoorraden te rotten. Het Amerikaanse parlementslid Les Asp in zegt in een verklaring voor de pers dat het grootste gedeelte van het voedsel was bedorven voor tet gedis tribueerd kon worden, zolang werd vastgehouden dat er geen behoefte meer aan was. of naar de verkeerde gebieden werd gezonden. Aspin baseert zijn beschuldiging op een intern rapport van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, dat vorig Jaar november werd samen gesteld. Cijfers in het rapport laten zien dat Mauretanië van de Verenigde Staten 5.2 miljoen dollar had ontvangen om er voedsel van te verdelen onder de hongerende bevolking. Het land gaf voor dit doel echter maar 4,3 miljoen

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 13