Leidse woning nood neemt toe Speciale Leidse stichting buitenlandse werknemers WIJ ZIJN NIET DE BAAS Ir. H.W. Brooshooft ATERDAG 31 JANUARI 1976 DEKKER: JK VERWACHT EEN TERUGVAL" LEIDEN Eigenlijk is het heel simpel. Er zijn meer woningzoe- kenden dan er woningen zijn. En I zo ontstaat woningnood in een I land dat op zijn vierkante kilo meter te veel mensen heeft rond- lopen. Komen we daar ooit uit? Direkteur K. H. Dekker van het gemeentelijk Bureau Huisves ting: „Er zal altijd een bepaalde behoefte blijven. Er is nu een kwantitatieve nood en een kwa litatieve behoefte. Ik denk dat de kwalitatieve behoefte in de toe komst groter wordt". Met andere woorden: misschien zijn er straks ooit wel genoeg wonin gen, maar te weinig goede. In zijn nieuwjaarsrede maakte burgemees ter Vis melding van 'n stijgend aan tal. Daarmee ongetwijfeld voer ge vend aan de discussie over de Ste venshof jespolder: moet daar ook ge bouwd worden of niet? Bekend is dat de wethouder van volkshuisves ting, Verboom, in dit opzicht geen twijfels kent: er moet gebouwd wor den en wel op korte termijn. Ande re wethouders zijn daar nog niet zo van overtuigd. Ambtenaar Dekker houdt het bij een diplomatiek "geen commentaar". De toeneming van dè geregisteer- de woningnood heeft ten dele een puur administratieve oorzaak: de richtlijnen die gesteld worden aan •inschrijving bij Bureau Huisvesting eijn verruimd. Dekker: "De nieuw bouw heeft de laatste paar jaar ze ker soulaas gebracht: vooral de een gezinswoningen, maar ook de flats. Er moet een forse huur voor betaald worden ja. Maar wat dat betreft is er niet zoveel veranderd. Toen ik ging trouwen kregen we ook met een huur te maken, waarvan je zei: als we met zijn tweeën werken kan het. Op het ogenblik is de markt in drie- en vierkamerwoningen vrij gunstig. De gemiddelde wachttijd hiervoor bedraagt ongeveer een jaar. Mits men genoegen neemt met de dat moment. Je kan geen hoge ei sen stellen. Maar ik verwacht bin nenkort wel een terugval. We heb ben nu de Merenwijk bijna gehad; wat krijgen we nu nog? We zijn be zig met het opzetten van een goeie campagne voor de woningen van Na tionale Nederlanden in de Merenwijk (schatting van de huren op dit mo ment: tussen de 450 en 550 gulden». Nationale Nederlanden wil er ook alle medewerking aan geven. Ze zijn het trouwens verplicht door het con tract dat bij de grond verkoop is ge sloten". De oplevering van de eerste woningen wordt in april verwacht. "Verder is De Goede Woning bezig in de Merenwijk, er wordt gebouwd aan de Langegracht en de Juliana- straat, maar dat is ten behoeve van de stadsvernieuwing. Ook dat drukt op het bestand: door de renovatie zijn er op het ogenblik 130 woningen uit de rou latie. Daar staat tegenover dat je in de toekomst mag verwach ten dat de renovatie de verhuisbe- hoefte enorm zal drukken". "Triest is de situatie voor de gro te gezinnen (vier kinderen en meer). Die kan je redelijkerwijs niet weghelpen op een vierkamer woning. Voor hen geldt een wacht- Bezettingen LEIDEN Tijdens het gesprek met K.H. Dekker doet zich een opmerkelijk, maar niet uitzon derlijk tafereel voor. De direc teur wordt naar beneden geroe pen. Een jong paar heeft zich bij Bureau Huisvesting vervoegd met de mededeling er niet eer der te veil rekken voordat het een woning heeft gekregen. Veel gepraat, overreding, discussie. "Al ga je hier aan het balkon hangen, ik heb geen huis voor je", zegt Dekker. Het paar ver trekt ten slotte. Naar het Stad huis. Bezettingen van Bureau Huisvesting komen regelmatig voor, maar plegen niet te hel pen. Vooi al ten tijde van de gij zelingsacties in Wijster en Am sterdam, die kennelijk inspire rend werkten, waren bezettin gen schering en inslag. Een ambtenaar van Bureau Huis vesting moet vaak "nee" of „nog niet" verkopen. Ontmoet veel agressie. „Eigenlijk zit je ant heb wel eens aan deze kant van mijn bureau gezeten, ter wijl er aan de andere kant ie mand ging zitten, die een gioot mes neerlegde. Dan moet ej toch rustig blijven". Ambtenaren van o.m. Bur. Huisvesting vol gen een cursus zelfverdediging. Niet zozeer om het fysieke ge weld in de praktijk te brengen, maar vanwege het psychologisch effect. Een vervelend vak? Dek ker: "Ik doe het al een groot deel van mijn leven. Ik zie het als een hobby. Anders had ik het nooit volgehouden". 5? LEIDEN De pandjes in de Der de Groenesteeg zien er afgrijse lijk en mensonterend uit. Al enige jaren trouwens. In 1972 nam de Stichting Migrantencentra de woninkjes over van de particulie re eigenaar Feenstra. die de grootste moeilijkheden met zijn huurders (buitenlandse werkne mers) had. De Stichting zou het beheer tijdelijk in handen nemen, in afwachting van nieuwbouw en renovatie op dezelfde plaats. Daar is nog altijd niets van terecht ge komen. Inmiddels is de stichting bezig zichzelf op te heffen. Van de gebeurtenissen die zich de afgelopen jaren hebben voorge daan zijn de Turkse en Marok kaanse bewoners nooit op de hoogte gesteld. In een gesprek met hen klinkt onzekerheid, on wetendheid en verbazing door. ..Niemand weet iets. niemand heeft ooit iets tegen ons gezegd. We betalen 24 gulden (per man. per bedi in de week aan huur. of negentig gulden in vier weken. Daar krijgen we kwitanties voor. Zodra wij iets vragen aan $e be heerder. die de huur op komt ha len. dan krijgen we te horen: gaan jullie maar naar de Doeza- straat (Stichting Rijn en Lek), ik bemoei me er niet mee. Maar Riji\ en Lek heeft Jiiets met de panden te maken. Een ding is bekend. Er komt iets aan de Hooigracht. \ij geruchten hebben we gehoord dat we daar heen moeten. Als het bewoonbaar is. ivillen we daar graag heen. Maar niemand weet hoeveel huur we daar moeten be talen. We willen ivel iets meer betalen, als het beter is dan cle Groenesteeg. Als er iemand van de stichting Migrantencentra komt. schrijft hij op wat we zeg gen en dan hoor je er niets meer van. In andere steden krijgen bui- landers woonruimte. Leiden is slechter dan andere steden. Maar wij kunnen niets doen. wij zijn niet de baas". Door John Kroon K. H. Dekker: tyJe kan geen hoge eisen stellen". tijd van bijna drie jaar. De oplos sing weten we nog niet. Er moeten meer aangepaste woningen voor grote gezinnen komen. Er zijn er gewoon te weinig". Andere groepe ringen voor wie de situatie op de woningmarkt nog allerminst roos kleurig is, zijn de buitenlandse werknemers (waarover elders meer) en de bejaarden. Dekker was één van de ondertekenaars van een brief, <Üe onlangs door "werkers uit het veld" naar B. en W. werd ge stuurd en waarin speciale aan dacht werd gevraagd voor de be- jaardenhuisvesting. Vooral nu de stadsvernieuwing in volle gang is gekomen. "Er zit een vrij fors aan tal bejaarden in woningen die te groot zijn. Die mensen wil je aan een aangepaste woning helpen. Maar er is een tekort. Als er een aan de Willem de Zwijgerlaan vrij komt, zit iedereen op het vinke- touw. Dat is één van de aanleidin gen geweest om de brief te schrij ven. We hebben er nog geen ant woord op gehad. Hoe moet je be jaardencomplexen bouwen? Ik heb daar vrij veel ervaring in in Am sterdam (waar Dekker bestuurslid Ls van een woningbouwvereniging red.). In de Bijlmer staat een ge bouw met 360 zelfstandige flatwo ningen erin, plus een dienstencen- De die i zijn allemaal vreselijk enthousiast. En de woningen die ze achterlieten zijn voor een groot deel voor de stadsvernieuwing gebruikt"'. "Bejaardenhuisvesting is een he le aparte zaak. Ik ben al lang bezig over een speciaal bejaardenspreek uur op Bureau Huisvesting. Maar dat kunnen we gewoon nog niet realiseren met deze mankracht (achttien man: tijdelijk opgetrok ken naar 21 red.» Een groot pro bleem bij de herhuisvesting van bejaarden is in feite de stap zelf. Ze willen eigenlijk dolgraag, maar op het moment zelf krabbelen ze terug Daar is een behoorlijke be geleiding voor nodig. Want natuur lijk is het een normale zaak dat ze zich willen terugtrekken. Het valt niet mee om uit je buurt weg te gaan". Ook werkende jongeren, die in 't verleden massaal hun nood wisten te klagen, maar van wie de laatste tijd weinig wordt vernomen, noemt Dekker nog een probleemgroep. Zij het dat de activiteiten van de Jongeren voor de nodige verlich ting zorgen. Bij Bureau Huisves ting is men van plan om de inge schreven alleenstaanden binnen kort te enqueteren over hun woon wensen. Toch een kleine luxe. Krakers en daklozen LEIDEN Opvallend is dat Bureau Huisvesting de laatste tijd radicale maatregelen neemt tegen krakers. "Kraken is uit den boze", zegt directeur Dek ker. „Er wordt inderdaad rigou reus tegen opgetreden. In de Ha. ver- en Gortebuurt bijvoorbeeld Als iemand in een woning zit, die eigenlijk buiten de normale distributie valt, wil de huisves tingscommissie nog wel eens zeggen, we gedogen. Maar ver der niet. Enerzijds uit nood, an derzijds om het afdwingen van woningen te voorkomen. In het verleden is vaak niet opgetre den. Een kwestie van tijdge brek". "Maar dan kom je meteen aan 'n heel hangijzer: 't ontbre ken van opvangmogelijkheden. Als iemand op straat komt te staan, heb je geen alternatief. Nu ligt er weer een besluit van B en W om in elk geval te zoe ken naar een oplossing. Maar we zoeken al jaren. In principe zeggen we: een kraker moet zelf maar een oplossing vinden. Maar het gaat niet alleen om krakers. Er zijn ook gevallen die door moeilijkheden thuis op straat komen te staan. Het Min nehuis had ik zo willen hebben (inmiddels is het eigendom van de firma De Bolster-red.). Daar moet natuurlijk geld bij van de gemeente. Maar dat is nu ook zo, als een dakloze in hotel De Wekker (Herengracht) wordt ondergebracht. Als je een op vangcentrum hebt hoeft nie mand meer te kraken, op straat te gaan slapen of in een celletje bij het politiebureau". LEIDEN Directeur Dekker van Bureau Huisvesting heeft verschil lende petten. Eén daarvan staat voor bestuurslid van de Stichting Migran tencentra als zodanig benoemd door de gemeente Leiden. De stichting is regionaal van opzet. Onlangs wend de ze zich tot de gemeente Leiden met 'het verzoek om de tekorten op panden in de Groenesteeg en vooral de Morssingel over te nemen. De schuld van het bankroet werd min of meer gegeven aan de buiten landse werknemers. Hetgeen leden van de Werkgroep Buitenlandse Ar beiders in 't verkeerde keelgat is ge schoten. In een brief aan de gemeen teraad wijzen zij op de miserabele huisvestingssituatie van de buiten landse werknemers en het gebrek aan voorlichting van de zijde van de Stichting Migrantencentra. Volgens de leden van de werkgroep. Niko Tet- teroo en Ad van Winden, hebben zo wel ae stichting als de gemeente ge faald, sinds de belofte die in 1973 aan de bewoners van de Groene- steeg-panden is gedaan: er zou spoe dig betere huisvesting komen. „Er is in de tussentijd veel gepraat, er zijn talloze tekeningen gemaakt, maar het resultaat: nihil". Eén van de oorza ken van de vertraging is het feit dat het pand Groenesteeg 41 niet aangekocht kon worden. De slager, die daar nu zit, vraagt teveel. Nu wordt overwogen om maar aan weerszij den va ndit pand nieuwbouw te plaatsen. Voor de andere zijde van de steeg bestaan renovatieplannen. Dekker erkent dat het optreden van de stichting zeker niet brand schoon is geweest, vooral niet op het gebied van voorlichting. „Achteraf zeg ik: de stichting had nooit aan de Groenesteeg moeten beginnen. De Groenesteeg moet dicht. Zo is het eigenlijk. Voor sommige panden houd ik mijn hart vast. De huisvesting aan de Hooigracht i voormalig SLF- pand) zal niet voldoende zijn. Daar om zijn er contacten gelegd met het Woonoord in Leiderdorp. We kunnen vier barakken krijgen tot ui terlijk 1 oktober 1977. Op de Hooi gracht is plaats voor 34 man. Over de huren kan ik nog niets zeggen, maar het zal zeker meer zijn dan men in Leiden gewend is te betalen. Verder hopen we in de toekomst de beschikking te kriioen over wat scho len. Belangrijk is in ieder geval dat er nu eindelijk een Leidse stichting huisvesting buitenlandse werknemers van de grond komt. Daar ben ik twee jaar al mee bezig Ik verwacht dat dit binnen een half Jaar rond is". In tussen fungeert een tijdelijke com missie, die het werk van de Stichting Migrantencentra c (ADVERTENTIE» Panden aan de Groenesteegabominabele staat van onderhoud. Transcedente meditatie techniek zoals geleerd door Maharishi Mahesh Yogi INTRODUCTIE LEZING door mej. C. Glansdorp en drs. J. Janson DONDERDAG 5 FEBRUARI 10 uur ACADEMIEGEBOUW Rapenburg 73 Leiden TOEGANG GRATIS "Ik ben gebeld door iemand van het stadhuis, die vertelde dat u persoonlijke gegevens over me wilde hebben. Ik vond het best, hoor. Als Je maar weet wat ermee gebeurt. "Ir. H. W. Broos- hooft (47), directeur van de SLF aan de Langegracht. Een heuse fabriek, waar gas en elek- triek uitkomen. Waar 400 man hun boterham verdienen. Waar een immens en hoogtevrees wek kend ketelhuis (of hoe heet zo'n gevaarte?) deel van uitmaakt. Wanneer we op het dak, zeven hoog, over miezerig Leiden uitzien, gaat het nog. Maar wanneer we binnen staan en over een ijzeren vloer lopen met allemaal gaten erin. breekt het zweet me uit. En die ellendi ge lift komt maar niet. Een ver schrikkelijke gewaarwording Ik ben smachtend blij als we weer over het parkeerterrein lopen om de rest van het complex te be kijken. Een complex dat te klein is. "Al jaren. Ik weet dat mijn voorganger er al mee bezig was. Het gebouw dateert uit 1910" (en lijkt van binnen eventjes op een gevangenis. Maar het is erg mooi, rijp voor de lijst van be schermde monumenten PW» "Ik weet niet eens meer hoe vaak we intern hebben moeten verhuizen. Met de gemeente hebben we toen gesprekken gevoerd over nieuwbouw tegenover de Lange Zandstraat en de Oostówars- gracht. maar dat is niet doorge gaan. We hadden er al een be drag voor op de begroting ge zet; er was al over gesproken in de commissie economische zaken en toen kwam het nieuwe colle ge. Dat had een andere opvat ting. Enkele wethouders vonden dat de woonfunctie van de Lan gegracht moest worden opgekrikt en dat er dus geen plaats was voor nieuwbouw van bedrijven. Nu hebben we optie, zoals we zelf zeggen, op het terreintje van De la Beye. waar al die boten staan. Ik heb er alle hoop op dat we daar kunnen gaan bouwen. Het zou een sterke verbetering zijn. We hebben al een bureau ingeschakeld en ik vind dat we moeten doorzetten. Want over "n paar jaar heb je weer andere wethouders. En waar blijft dan de continuïteit? Kijk. als amb tenaar mag ik best tegengas ge ven, als ik maar loyaal uitvoe ring geef aan collegebesluiten". Hij wil weten waar we het over gaan hebben. Ik zeg hem dat en halverwege het lijstje be- gint-ie al. Prettig pratend, drop jes etend en zijn secretaresse ty perend als: "een zus, van wie Je op aan kan. Jammer genoeg gaat ze vertrekken en ik wacht al een maand op toestemming om voor haar functie een ad vertentie te mogen plaatsen". „Ik geloof dat zo'n man als Daey O uw ens aan de goden is overgeleverd. Er is geen enkel hoofd van dienst in Leiden dat zich persoonlijk inzet voor hem. Dat kan niet aan B. en W. wor den verkocht. We weten alleen maar oppervlakteverhalen. Ik heb dat openbare rapport niet gelezen, omdat ik met geloof dat daar alles in staat. In elk geval vind ik het geen best beleid dat het vorige college voerde. Dit had niet mogen gebeuren. Maar ver dorie. ik val ook wel eens uit te gen 'n wethouder. Dat mag toch? Toen de raad er verleden week weer eens over vergaderde en alle hoofden van dienst zaten er by, toen werd er gezegd: "Het lijkt wel of jullie aan het demonstre ren zijn". Ja, och. Maar De Jong (de waarnemend directeur) had daar natuurlijk niet bij mogen gaan zitten. Dat is dom van die jongen geweest. We hebben inder tijd onze verontrusting uitgespro ken naar B en W toe. Maar wie zijn wij? Wij zijn hoofden van dienst, maar niet erkend als club. Ze weten wie en wat we zijn. We hebben geen hand om een vuist te maken. Je kan niet met ieder een vriendjes blijven. Als ze me er mteeen bijhalen. Niet de zaak (en nu zeer fel) in een dossier stop pen en verder afwachten. Want- dat is een afkeurenswaardige me thode. Dan kan Je Je niet goed verdedigen. Wat er nu gebeurt is een aanfluiting. Regelrecht". "Wat? Als het met mij zou ge beuren? Nou, je kunt je memoires gaan schrijven; dat doen er al zoveel, haha. Luister, een ambte naar zit goed. Een ambtenaar-di recteur niet. Die is benoemd door de gemeenteraad. Volgend onder werp". Zijn jeugd en zo. Geboren in Dirksland. Heeft daar geleerd gar nalen te pellen als de beste. Deed er braaf de HBS in de oorlog en ging met het zogenaamde "Engelse diploma" studeren in Delft. "We hadden met zijn vieren een ka mer boven een café. Ik was geen corpslid, maar ik ben door die drie anderen ontgroend. Ik rook te en dronk toen niet Nu wel. Maar ik vergat mijn studie niet. hoewel ik er acht jaar over heb gedaan. Een mooie tijd". Ook een mooie tijd. een leuke tijd. was de dienstperiode bij de marine. Knutselen met de eerste torpedoboot van na de oorlog. Na de dienst naar Leiden, naai de SLF, als assisten-chef van de elektriciteitsvoorziening. Van 1957 tot 1959 werkte hij bij particulie re werkgevers, maar dat bekoor de niet zo erg. Hij kwam in de zelfde functie terug naar de SLF en klom op tot directeur (in 1969). Is Leidens best betaalde amb tenaar. "Nou ja, de SLF heeft 'n bijna bovengemeentelijk karak ter. Ik geloof dat ons gebied qua omvang en karakter net zo groot is als de provinciale energiebe drijven van Friesland of van Zee land. En vergeet niet dat Je in allerlei commissies zit, moet ver gaderen, urenlang moet wachten, voordat jouw zaak aan de beurt komt. Hele avonden gaan op die manier naar de knoppen. Dat is een doffe elllende hoor. Nou Ja, je brengt van Je salaris een lekke re dot naar de belasting. Ik heb drie kinderen die studeren en zo. Maar ik kan leven zoals ik wil". Laat een kaart zien met daar in aangegeven het "verspreidings gebied" van de SLF "Ze dach ten, dat als er miniprovincies zouden komen, alleen Wasse naar uit ons gebied zou verdwij nen. Nou. vergeet het maar Hil- legom net zo goed. En Hillegom zit in de NV HLS. Dat staat voor Hillegom, Lisse en Sassenheim. Hillegom denkt er van zijn le vensdagen niieit aan om uit die NV te stappenEn een beetje plechtstatig: „Dat was het ont werp van wet op het binnenlands bestuur, ik zie het niet hoor." "Ten aanzien van de zuivere energievoorzieningen heb je nooit gesprekken in het stadhuis. Dat laten ze aan ons. deskundigen, over. Ze vertangen ook geen uit leg over de distributie. Je praat er alleen over in Je eigen begro ting. En dat moeteri ze dan maar op mijn gezag aannemen. En het gaat goed. Want als je een kind met een waterhoofd gaat maken, dan wreekt zich dat. Dat merken de mensen. Wij zitten drie cent per kilowattuur goed koper aan Dordrecht. En Zuid- Holland is een duurtegebied. Al leen Den Haag is goedkoper dan wij. Omdat Den Haag alleen Den Haag bedient. Kortere leidingen dus. Wij hebben per jaar een om zet van 90 miljoen gulden en er zijn ongeveer 80.000 aansluitin gen. Ja. een bedrijfje, hè?" 'Toen ik directeur werd, zaten we midden in de problemen De aanleg van aardgas in de witte ge bieden en de omschakeling van de electriciteit op 220 volt. Dat is in een razend tempo gegaan. En geen enkele klacht Ja. eentje. Maar die klaagt altijd. Die ken nen we. Voor de politici was er alleen reden om iets van zich te laten horen als er iets mis was. Een lantaarnpaal kapot of zo. Etter- en vitwerk. Over de goede dingen hoor je niets." Vertelt over het EZH 'Energie bedrijf Zuid-Holland). Zuid- Holland». Leiden. Den Haag. Gouda, Rotterdam. Dordrecht en Delft maken er deel van uit. Sa men met de provincie. Zij zijn de enige aandeelhouders. De EZH bepaalt bijvoorbeeld waar de centrales moeten komen. Dat moet natuurlijk passen in de landelijke en provinciale plan nen. Is dat besloten, dan wordt de betrokken gemeente gewaagd om het plan uit te voeren. Ver volgens wentelt de gemeente alle kosten af op de EZH. Formeel is de gemeente eigenaar, maar de EZH heeft ajle recht op de ener gie. De gemeente is eigenlijk een onnodige schakel, en Brooshooft knikt daarop. Maar ja, tradities en eigenbelangen spelen zeker in de hoge regionen een rol. Dat ze nog lang mogen leven. Tot 1979 draait de Leidse cen trale. Dan is die 25 Jaar oud en de landelijke afspraak luidt dat er dan een einde moet komen aan de werkzaamheden. „Dat ia een naar moment want er gaan dan 40 arbeidsplaatsen verloren. Het personeel weet er al van. natuurlijk. Maar weet Je dat we nu nog langlopende le veranties voor stoom hebben. Het AZL. het Diaconessenziekenhiïis, de Groenoordhal en het slacht huis bijvoorbeeld. Die verwarmen met stoom. Wij zetten hoge cfcuk- stoom om in lage druk-stoom in een tegendrukturbine, waar we te gelijkertijd elektriciteit mee ma ken. Da's mooi meegenomen, hoor. Acht miljoen kilowatturen per Jaar en dat mag je niet zomaar weggooien. Het is per slot ook een zaak van de gemeente. Nou. als het afloopt in 1979. kan je de si tuatie gaan krijgen dat onze klan ten voor hun eigen warmte gaan zorgen, vaak d.m.v. olie. Ze wor den op die manier kleine vervui- lertjes en dat is erger dan één grote. Ze hebben kleinere schoor stenen. bijvoorbeeld Ik kom binnenkort met een plan bij B en W om gasturbi nes te mogen aanleggen Die plannen daarvoor zijn allemaal nog in ontwikkeling. Ik geloof dat die manier zeer goed is voor de stoomdistributie en voor de werk gelegenheid bij de SLF. Als we dat kunnen gaan doen. dan kost het- ons geen druppel koelwater extra en dan kunnen we een elektrisch vermogen opstellen dat drie keer zo groot is. Er zijn trouwens al onderzoeken verricht. De uitworp van onze schoorsteen heeft dan ook geen enkele invloed. Maar ja, ik voorzie een teleurstelling. Lei en zal best wel eens „nee" kunnen zeggen. Eerlijk gezegd: ik heb het niet veel anders meegemaakt". In de fabriek legt Brooshooft me van alles uit over smoorspoe- lem, koppelnetten en tranforma- toren. „Op het oog ziet het er hier allemaal erg rustig uit, maar er zit 'n woest geweld achter". Wan neer we een vertederende, hele oude lantaarnpaal in de répara- tieplaats zien liggen, blijkt dat er geen enkele mogelijkheid meer is, om zo'n Juweel te bemachtigen. Brooshooft is ook bestuurslid van de 3 October Vereeniging Al tien Jaar. „Ja, eigenlijk lang ge noeg, hè? Ze hebben me inder tijd gevraagd. Maar ik zou er best vanaf kunnen. Tegen iemand zeg gen: neem jij het maar over hoor. best. Misschien doe ik het wel. Het is een hondebaan. Er wordt veel van je verlangd. Er zijn mensen die het beschouwen als iets belangrijks. Ik niet. Het is leuk". In zijn kamer, die afschuwelijk is ingericht, met blauw en bruin, is het erg warm. „Stoom, ook hier. Droge warmte Ik hou meer van wat frisse lucht". Hij tekent post. schenkt cola en praat nog wat na. Als ik over de Langegracht loop. zie ik de grote schoorsteen roken. Maar ik weetwaterdamp en dus niet gevaarlijk. Thuis springt de lamp in de keuken. Het kan ver keren.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3