^Bittere strijd in Sahara geluwd ïrumoer "rond •Jgetuige b a ader Betere betrekkingen beide Duitslanden Politiek testament Tsoe En-lai mm Moskou plotseling voor politieke oplossing Angola Oorlog tussen Algerije en Marokko net aan voorkomen A 1TEGEN Ford: laatste woord mm PANORAMA _k JDAG 30 JANUARI 1976 ühMHinJdMIWI.*— LGIERS (UPI/ANP) Algerijnse en Marokkaanse troepen zijn gisteren een stilzwijgend be- itand aangegaan na twee dagen van bittere gevechten diep in de westelijke Sahara, 'en Iraakse bemiddelaar zei dat een oorlog tussen de twee Arabische buurlanden misschien n worden voorkomen. In Algiers en Rabat werd van re- iringszijde gezegd dat de troepen Jlijkbaar de strijd hebben gestaakt h afwachting van de pogingen tot fegeling van het conflict over de sta in de voormalige Spaanse Sa- door diplomatie in plaats van •apengeweld. tchmed Baba Miske, vertegenwoor- ingj i vj 1-C] BONN (SP) Een uiterst on geloofwaardige getuige heeft giste- (ien bij de verdedigers in het Baa- d<jler-Meinhofproces een forse streep poor de rekening gehaald. Hans Gerd reuakobs, wegens brandstichting tot onien lange vrijheidsstraf veroordeeld in dezelfde gevangenis als de Dirk Hoff, die als 'wapensmid" van de Baader-Mein- jjJiofgroep zwaar belastende verkla nkingen had afgelegd over de vier hoofdverdachten. ?raj Jakobs had het Stuttgarter ge- (rechtshof geschreven dat hij zoukun- ij pen getuigen, dat Hoff onder druk van de procureur-generaal deze ver klaringen Rad ingestudeerd om daar- zelf op een mild vonnis te kun- pen rekenen. Maar Jakobs, die na floop van zijn optreden met moeite ior parketwachten uit de gerechts- al werd gesleept, maakte alleen aar de indruk een halfzachte ru- iziezoeker te zijn. Een van de advocaten, Ruppert ,von Plottnitz, slaagde er daarna be tter in twijfels te doen rijzen aan jHoffs betrouwbaarheid. De advoca- caat kent de 38-jarige professoren- Izoon uit de wereld van de Prank- iforter subcultuur en stelde hem pijn lijke vragen. Of het waar was dat in 1962 met Hoff was gesproken over ihet smokkelen van wapens naar het |Algerijnse bevrijdingsfront? Hoff "Dat beschouwde ik als een grap". Of het waar was dat Hoff autotanks voor de smokkel van hasj had om gebouwd? "Daarop weiger ik ant woord te geven". Weldra wordt een nieuwe getuige verwacht: de Amerikaanse vriendin van Hoff. Deze kan volgens de advo caten getuigen dat Hoff niet, zoals hij zelf beweert, door de BM-groep is bedreigd, maar vrijwillig heeft meegewerkt. diger van het Polisario-front dat met Algerijnse steun voor onafhankelijk heid vecht, zei op een persconferen tie dat Marokkaanse troepen zich uit Amgala terugtrekken, een tent dorp waar bitter is gevochten. Daar zou ook Algerijnse artillerie bij gebruikt zijn. De strijd laaide op toen Marokkaanse troepen het dorp overvielen en daarbij op een Algerijnse legerconvooi stuitten dat voorraden vervoerde voor de strij ders van het Polisariofront. Gisteren sprak het Spaanse minis terie van Voorlichting 't bericht van het Algerijnse persbureau APS te gen dat Spaanse verkenningsvliegtui gen Marokkaanse toestellen hadden geleid bij een bombardement op vluchtelingenkampen. Het zei dat er sinds 12 januari geen Spaanse pilo ten meer in de westelijke Sahara aanwezig waren. "Spanje heeft in het geheel geen luchtvaarthulp aan Marokko verleend", aldus de zegs- definitief hebben bezet, waarbij tien tallen querillastrijders en Algerijnse militairen zijn gedood en 101 krijgs gevangenen zijn gemaakt. Ook is een groot aantal wapens en voertui gen buitgemakt, aldus de functio narissen in Rabat. Het Algerijnse persbureau zei dat de Algerijnse militaire colonne erin geslaagd was zich uit Amgala terug te trekken na een "barbaars" bom bardement en luchtaanvallen van Ma rokkanen die de hele dag hadden geduurd. Het noemde de toestand buitengewoon gevaarlijk. De Marokkanen hebben enkele tanks, de Algerijnen waarschijnlijk niet omdat die van hun basis 300 km door het woestijnzand zouden moeten trekken naar het grensge bied. omtrent machten die deelgenomen. nog steeds geen aanwijzing 'ang van de troepen- de strijd hebben Met een vuurbal aan zijn rug stort Harry Mott, een vrijwillige brandweerman uit New York, omlaag van de derde verdieping van een brandend pand. De toestand van de twintigjarige man is slecht. Mott en zijn collega's werden bij het blusseii van de brand tegengewerkt door vandalen, die brandslangen hadden doorgesneden. De Algerijnse minister van Buiten landse Zaken, Bouteflika, heeft in een boodschap aan V.N.-secretaris generaal Waldheim gezegd dat de Algerijnse regering alles zal doen tot opheffing van de spanning in het gebied, waarbij de vrijheid van de volken voorop staat. Hij vraagt te rugtrekking van "de troepen die de westelijke Sahara bezetten en echte en vrfje uitoefening van het zelf beschikkingsrecht van de bevolking". Hij zegt dat Algerije niet voor de gevechten van 27 januari verantwoor delijk is. Intussen werd gisteravond gemeld dat Marokkaanse troepen Amgala punten BONN (DPA) Over het geheel ren. Dit heeft gisteren bondskan- genomen zijn de betrekkingen tus- selier Helmut Schmidt in het "ver- sen de twee Duitse staten verbe- slag over de toestand van het land" •terd. al kan men ook op enkele verklaard dat de Westduitse rege- aohteruitgang constate- ring elk Jaar aan het parlement ADVERTENTIE uitbrengt over de ontwikkeling in de DDR en de Bondsrepubliek. Aan het begin van een debat van een dag over dit onderwerp noemde Schmidt als concrete verbeteringen de jongste overeenkomsten inzake uitbreiding van de doorgangswegen naar West-Beriijn en de toeneming van het reisverkeer tussen de twee Duitse staten. Als negatieve punten zag de bondskanselier de gedwongen adop tie van kinderen van wie de ouders uit de DDR zijn gevlucht, en de uitwijzing van een Westduitse Jour nalist uit Oost-Berlijn. Deze adop tie veroordeelde hij als een schen ding van de elementaire mensen rechten. Volgens hem is deze prak tijk echter inmiddels kennelijk ge corrigeerd. Met grote nadruk waarschuwde de regeringsleider de christen-de mocratische oppositie voor een af wijzing van de met Polen gesloten verdragen. Wanneer deze overeen komsten niet zouden worden be krachtigd, zou alles wat tot dusver praktische verzoening is be reikt, op losse schroeven komen te staan. Schmidt verzekerde dat zijn re gering aan de ontspanningspolitiek in de verhouding tussen Oost en West vasthoudt. Met klem keerde hij zich daarbij tegen de stelling dat deze op ontspanning gerichte politiek op haar eind zou lopen of zelfs al mislukt zou zijn. Weliswaar waren door dit beleid niet de me ningsverschillen tussen Oost en West uit de weg geruimd, maar had men wel een botsing kunnen voor komen. De overeenkomsten met Polen Van de wal in de sloot, nou ja. houden o.a. in dat Bonn aan Polen Deze auto slipte in Danville in de 2.3 miljard mark betaalt, in ruil Amerikaanse staat Illinois van de waarvoor 125.000 volksduitsers uit teeg af en kwam in deze hache- Polen naar de Bondsrepubliek kun- lijke situatie tot stilstand. nen vertrekken. MOSKOU (Reuter/UPI AFP) De Sowjet-Unie schijnt plotseling voor standster van een politieke oplossing van het conflict in Angola en ver klaarde gisteravond dat ook de door haar gesteunde volksbeweging voer de bevrijding van Angola (MPLA) daar voor is. In een duidelijk gezaghebbend ar tikel in het regeringsblad Izwestia, na bezoeken van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Kissinger en de minister van Bui tenlandse Zaken van de MPLA, wordt te kennen gegeven dat zowel Moskou als de MPLA voor een op lossing van het conflict zijn welke "alle patriotische machten" tot el kaar brengt. "De Sowjet-Unie komt op voor vre de in Angola. Het heeft zich nooit verzet tegen het zoeken naar een politieke oplossing in Angola en zal zich ook niet verzetten", aldus het artikel dat is getekend door "waarne mer" waarachter de identiteit van een hoge functionaris wordt veron dersteld. Volgens het artikel had de Sow- jet-regering de vorming toegejuicht van een overgangsregering welke ver tegenwoordigers bevatte van de twee groepen die nu vechten tegen de in Loeanda gevestigde - strijdkrach ten (MPLA), - vóór het land in ok tober onafhankelijk werd, aldus het artikel. "Ook vandaag Juicht de Sowjet- Unie een zodanige manier van han delen toe die zou bijdragen ttot de consolidering in Angola van alle pa triottische machten die de waarach tige onafhankelijkheid en vrije ont wikkeling van hun land steunen". Het belang van het artikel werd onderstreept toen het officiële pers bureau Tass, kort nadat de Iz westia op straat kwam, de volledige tekst ervan in zijn diensten in vreemde talen verspreidde. De Amerikaanse regering over weegt ernstig het congres te vragen openlijke financiële steun aan de pro-Westerse bevrijdingsbewegingen in Angola goed te keuren. Dit heeft minister van Buitenlandse Zaken Henry Kissinger gisteren de sub commissie van de senaat die zich met Afrika bezighoudt meegedeeld. Kis singer getuigde voor de eerste maal in het openbaar voor het congres over de rol van de Verenigde Staten Angola. Kissinger zei dat de regering spoe- Vergiftiging Op het Caribische eiland Jamaica zijn twintig personen om het leven gekomen en 61 naar ziekenhuizen overgebracht als gevolg van voedselvergiftiging, die wordt toeeschreven aan bedorven meel. De vergiftigingsgevallen zijn over de gehele hoofdstad Kingston en o- ver de helft van het eiland gecon stateerd. De regering poogt er ach ter te komen met welk schip het meel is aangevoerd. dig het congres zal raadplegen over mogelijke openlijke hulp. Hij waar schuwde voor verreikende gevoleen indien de Verenigde Staten geen hulp boden aan de anti-Sowjet par tijen in Angola. Volgens hem had het congres, door geld te weigeren voor geheime hulp, een „essentiële waarheid" genegeerd. Die waarheid was dat „een stabiele relatie tussen Washington en Moskou, gebaseerd op wederzijdse zelfbeheersing, slechts kan worden verwezenlijkt als een Russisch gebrek aan terughoudend heid het risico van tegenactie met zich meebrengt". Achit van de vijftien landen die momenteel de veiligheidsraad van de VN vormen hebben gisteren een re solutie ingediend welke de militaire versterking die Zuid-Afrika in Na mibië (Zuid-West Afrika) doorvoert veroordeelt alsmede „elke benutting van dit gebied als basis voor aanval len op buurlanden". In de resolutie wordt Angola niet met name genoemd, hoewel verschil lende sprekers in het dinsdag be gonnen debat in de raad over Na mibië gesproken hebben over de Zuid- a.frikaanse militaire interventie in Angola vanuit Namibië. Ook de steun die de Sowjet-Unie en Cuba verlenen aan de volksbeweging voor de bevrijding van Angola, MPLA. in het Namibië-debat ter sprake gebracht. Britse regering wil dat treilers weer gaan vissen LONDEN (DPA) De Britse rege ring heeft gisteren de voor IJsland liggende treilers radiografisah drin gend uitgenodigd ter plaatse te blij ven en de netten weer uit te zetten. Dit heeft het ministerie van Land bouw en Visserij in Londen bekend gemaakt nadat de schippers koers hadden gezet naar gebied buiten de 200 mijlszone waarop IJsland aanspraak maakt. De Britse regering stelt zich op het standpunt dat de treilers het recht hebben de visvangst uit te oe fenen zonder door de IJslandse ka nonneerboten te worden gehinderd zolang de onderhandelingen tussen de twee regeringen gaande zijn. De treilervissers hadden gisteren, eerder op de dag, de regering een ultimatum gesteld waarin zij stel den de visgronden te zullen verla ten als de Britse Marine niet in het gebied terugkeerde om hen te hel pen tegen de IJslandse patrouille boten. Londen liet het ultimatum 'verstrijken. WASHINGTON (Reuter) Het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden heeft met 246 te gen 124 stemmen besloten publi- katie van het rapport over ge heime operaties van de CIA voorlopig te blokkeren. Ondanks heftige pleidooien van voorstan ders van publikatie besliste het huis met een onverwacht grote meerderheid president Ford het laatste woord te geven over vrij gave van het rapport. De uitslag van de stemming betekent een belangrijke overwinning voor de president, die herhaaldelijk heeft gezegd dat fouten van de inlichtingendienst weliswaar niet in de doofpot moeten, maar dat geheim materiaal niet mag wor den onthuld als het de veiligheid van de Verenigde Staten kan schaden. Het is niet duidelijk en welke delen van het rapport wel zullen worden gepubliceerd. Volgens waarnemers komt het Huis van Afgevaardigden op nieuw in actie nadat Ford het document heeft bestudeerd en zijn standpunt heeft bepaald. Tijdens de stemming in het huis bleek dat conservatieve De mocraten zich achter Repu blikeinse afgevaardigden hadden geschaard om publikatie van het rapport tegen te houden. Veel leden zeiden bezorgd te zijn over de vertrouwelijke informatie die in het slotdocument is vervat en die het Witte Huis graag wegge- schrapt ziet. Een van de krach tigste voorstanders van publika tie was Otis Pike, voorzitter van de commissie voor de inlichtin gen van het huis, onder wiens leiding het rapport tot stand In Nederland zijn ruim 200.000 werklozen.Toch schreeuwen sommige bedrijven om personeel. Hoe kan dat nou? Zijn de meeste werklozen te lui om aan de slag te komen, of zijn er andere redenen? De pijnbanken. j Twee maanden lang is de Engelse arts Sheila Cassidy gruwelijk gemarteld door de geheime politie van Chili. Nu zij is vrij gelaten vertelt zij Panorama over alles wat ze heeft ondergaan en roept op tot protest tegen de junta. Wintersport: is dat nou leuk? Verleid door veelbelovende folders reisde' Panorama naar de Zwitserse sneeuw. Panorama ging na of die wintersport echt zo leuk is als de reisbureaus beweren. Als-u meteen abonnee wilt worden (f 16,25 per. kwartaal, 13 nummers), dan 020-5411345, (van 9.00 tot 17.00-hur). TOKIO (AFP) Het Japanse dagblad Sankei SJimboen heeft gis teren gedeelten gepubliceerd uit een „politiek testament", dat de Chinese premier Tsjoe En Lai zou hebben nagelaten. De vrouw van Tsjoe En Lai zou het testament na Tsjoes overlijden op 8 januari hebben uit gedeeld aan de leden van het Cen traal Comité van de Chinese Com munistische partij. Volgens de Japanse krant behan delt het testament diplomatieke en economische kwesties, het beleid van de communistische partij en de kwestie van het nationalisme. De Chinese buitenlandse politiek is een strijd voor vestiging van de wereld vrede en de vooruitgang van de mensheid, aldus Tsjoe. Voor het welslagen van die strijd zijn twee vormen van samenwerking vredelievende krachten in de wereld enerzijds, en met de socialistische en democratische krachten ander zijds. Het beginsel van handhaving van het proletarische internationa lisme, zoals vastgelegd in de nieu we Chinese grondwet, is de grond slag van de Chinese diplomatie. Sa menwerking tussen de socialistische naties en de derde wereld is een ab solute noodzaak. China heeft de laatste Jaren een positieve rol kunnen spelen op het poli- n onze diplo- n overgenomen l Bandoeng (de niet-gebon- wereldtoneel. Peking moet ee: tiek voeren van economische i werking en culturele uitwisseling met de Verenigde Staten, Japan en alle andere naties. „De beginselen V£ matie zijn aanvaard op de conferentie vai eerste conferentie v den landen). We moeten deze begin selen verwezenlijken, maar de samen werking met de kapitalistische lan den betekent niet dat wij onze zaak met de hunne moeten identificeren. Ook in de diplomatie moeten we de klassestrijd toepassen". Tsjoe schrijft niets over de be trekkingen tussen China en de Sow jet-Unie, volgens het relaas van Ta- koe ji Yamane, de redacteur van de Japanse krant. De grondbeginselen van de partij moeten krachtig gehandhaafd wor den Tsjoe hoopt dat de „vergissin gen die de grote culturele revolutie heeft moeten corrigeren, niet de partij zullen raken". In economisch opzicht beklemtoont Tsjoe het be lang van de zware industrie. In de afgelopen 27 Jaar zijn we op veel terreinen geslaagd in het socialis tische stelsel, maar wij bezitten nog niet de noodzakelijke machines, en nog niet genoeg ijzer, cement en elektriciteit. Zolang dat niet in vol doende mate beschikbaar is kan ook de ontwikkeling van de lichte in dustrie, de landbouw, het vervoer en de communicatie niet vooruit. China over overvloedige natuurlijke hulp bronnen en arbeidskracht, aldus Tsjoes testament. Om optimaal te kunnen profiteren van deze „schat ten van China" moeten de arbeiders, de boeren en intellectuelen „duide lijk hun missie kennen". China-experts in Japan verschil len van mening over de authentici teit van het „testament". Een van hen, Minoru SJibata, acht het „on denkbaar" dat Tsjoe En Lai zo'n testament zou hebben geschreven omdat hij gedurende zijn leven nooit iets gepubliceerd heeft. Andere waar nemers vinden wel dat het testa ment goed past bij de uitlatingen die Tsjoe tijdens zijn leven over deze onderwerpen deed. Ze achten het niet ongewoon dat Tsjoe in de vorm van een politiek testament instruc ties heeft willen nalaten voor zijn opvolgers. Opmerkelijk is het achter wege blijven van uitspraken over de Chinees-Russische betrekkingen. Maar omdat het testament wel her haaldelijk oproept tot samenwer king in het algemeen menen de waarnemers dat Tsjoe in ieder geval niet zou willen aansturen op een confrontatie met de Sowjet-Unie, als al geen verzoening mogelijk Verpleger In het ziekenhuis in het Westduitse Rheinfelden overle den kort na elkaar zes patiënten zonder duidelijke doodsoorzaak. De geneesheren gingen over tot lijk schouwing, waarop bleek,d at het in alle gevallen om een overdosis van een geneesmiddel voor hartpatiën ten ging. Daarop werden nog dertien andere verdachte sterfgevallen in het ziekenhui^ vastgesteld. Gearres teerd is nu een 25-Jarige verpleger die op eigen houtje de patiënten had ingewpoten. de man heeft een aantal gevallen bekend. Graftomben op Kreta Britse ar cheologen hebben gisteren bekend gemaakt dat zij acht laat-minoische graftomben hebben opgegraven in de buurt van het paleis van de legendarische koning Minos in Knos- so's op Kreta. Zeven van de in rots bodem uitgehouwen graftomben uit de twaalfde eeuw voor chr. zyn in de loop der jaren geplunderd. In een achtste deed men zeer waardevolle vondsten waaronder enkele kraal- snoeren van amethist, gouden pen nen, een mlnoische gesneden zegel- steen en een dubbele bijl digd uit bergkristal. En nog veel meer opmerkelijks in Panorama van deze week.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9