HET IS BUIGEN OF BARSTEN (TNO) Kies hoe uw geld't beste groeit» ico rends eilig in lgiers Ondernemingsraad ligt kabinet-Den Uyl zwaar op de maag Scliiphol- lijn sluit niet aan op Europees spoornet Regering beraadt zich nog over Chili-lening Waalwijkse pyromaan bekent acht branden VRIJDAG 30 JANUARI 1976 DEN HAAG (ANP) Nico Arends, medewerker van de dienst grond waterverkenning TNO, die 15 no vember 1975 bij werkzaamheden in het gebied tussen de westelij ke Sahara en Mauretanië werd gevangen genomen, is gezond en in veiligheid. Bij TNO en het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis kwam gisteren het bericht binnen, dat Arends in Algiers is aangeko men. Hij zal binnen enkele dagen naar Nederland terugkeren. Dc geofysicus Nico Arends uit Bor ger werd zoals eerst later zou blijken, eigenlijk per vergissing gevangen genomen door een patrouille van de Frente Polisa- rio. de beweging die de onafhan kelijkheid van de Sahara na streeft. Eerst had men gedacht dat hij was gegijzeld. De gevangenneming gebeurde toen hij op Mauretaans gebied 'n geofysisch onderzoek deed ten behoeve van de watervoorziening van de stad Nouachibou. De pa trouille moet, zo nam de leiding van TNO aan, niet hebben gewe ten dat zij op Mauretaans gebied Tegelijk met Arends werden vier Mauretaniërs met hun Landrover meegevoerd. De vier Mauretaniërs werden al gauw teruggestuurd naar hun vaderland. "Met Nico Arends moeten zij in hun maag hebben gezeten", zei dr. L. B. J. Stuyt, voorzitter van de centrale organisatie TNO in december op een persconferentie in Den Haag. Hij was juist terug uit Afrika. Dr. Stuyt veronderstelde toen, dat de Polisario-mannen die Arends gevangen hielden, hem niet zon der medeweten van de hogere ba zen durfden vrij te laten. De Nederlandse ambassadeur in Se negal E. E. S. de Jongh had reeds in november 1975 in Nouakchott, de hoofdstad van Mauretanië vernomen, dat Nico Arends (24) in goede welstand verkeerde. Aanvankelijk maakte de TNO- leiding zich zorgen over zijn ge zondheidstoestand bij een lang durig verblijf onder de primitieve omstandigheden in de woestijn. Het gebeuren met Arends deed het bestuur van TNO besluiten mede op aandrang van ongerust geworden personeelsleden strengere veiligheidsnormen aan te houden bij buitenlandse pro jecten waar medewerkers van TNO te werk worden gesteld. Be sloten werd voorlaan nauwkeurig te onderzoeken of 't gebied waarin de werkzaamheden moeten wor den uitgevoerd, veilig is. De 24-jarige Nico Arends. medewerker van de dienst grondwa terverkenning TNO, is na 2Yz maand gevangenschap in een ge bied tussen de westelijke Sahara en Mauretanië vrijgelaten. D 66 komt met een compromis DEN HAAG (SP) In de verhitte discussie over de on dernemingsraden heeft D '66 een tussenvoorstel gelanceerd. Deze partij stelt voor, dat niet nu *1 ondernemingsraden-nieuwe-styl wordt gekozen. D "66 wil, dat met „verschillende vormen van bedrijf sdemocratisering" 'n aan tal jaren wordt proefgedraaid. Fractievoorzitter dr. Jan Ter louw van D '66 heeft in een ver klaring een vergelijking getrok ken met de wet universitaire bestuurshervorming over de de mocratisering op de universi teiten en hogescholen. Ook met deze wet is enkele jaren geëxpe rimenteerd. Om het experiment te begeleiden was er een speciale commissie ingesteld. Terlouw herinnert er aan, dat zijn party destijds het idee van een personeelsraad (onderne mingsraad zónder directie) heeft gelanceerd. „Zelfs voordat de meningsverschillen over dit punt zo hoeg opliepen is door D'66 beklemtoond dat soepelheid in de standpunten begrijpelijk en gerechtvaardigd is. Wij heb ben in 1970 al gepleit voor ex perimenten met verschillende vormen van bedrijfsdemocrati- sering". aldus Terlouw. AR-fractieleider Aantjes heeft gisteren nadere uitleg gegeven over het christen-democratisch standpunt. „Ons standpunt ls dat de onderneming een samen werkingsverband is en dat dit ook in de samenstelling van de ondernemingsraad tot uitdruk king behoort te komen. Leiding en uitvoering (directie en per soneel) behoren niet uit elkaar te worden getrokken. Van dat standpunt stappen wij ook niet af', aldus Aantjes in het AR- blad „Nederlandse Gedachten'. De AR-fractieleider vindt, dat uit dit standpunt niets valt af te leiden over de bevoegd heden van de ondernemings raad. Ook behoeft het voorzit terschap van de raad geenszins bij de directeur te berusten, oordeelt Aantjes. „Aan mensen die hun hele bestaan en gezin aan de onderneming verbinden komt meer zeggenschap en medebeslissingsrecht toe dan aan wie er alleen geld in steekt", meent Aantjes. AMSTERDAM <ANP) Een hardhandige verwijdering uit het café "De Grot" in de Warmoes straat in Amsterdam heeft het le ven gekost aan de 45-jarige Engel se zeeman M. E. George uit Cardiff. Het slachtoffer sloeg met zijn hoofd tegen een juist passeren de auto. toen hij gistermiddag uit het café op straat werd gegooid. Hij overleed aan een schedelbreuk. De man zou dronken het ca fé zijn binnengekomen. Omdat de caféhoudster, de 43-Jarige E. de J., en haar 28-jarige Griekse vriend AD. geen dronken klanten wen sten, hadden zij hem volgens de re cherche de zaak uitgewerkt. De vrouw is wegens medeplichtigheid aan dood door schuld aangehou den. De Griek is nog voortvluchtig. Behalve naar hem wordt ook naar de bestuurder van de auto gezocht. Deze is na de botsing doorgereden. Volgens de recherche moet de au tomobilist zeker iets hebben ge merkt, omdat het slachtoffer met een enorme klap tegen de zijkant van de auto terecht kwam. DEN HAAG (SP) De democra tisering van het bedrijfsleven ligt het kabinet- Den Uyl zwaar op de maag. Vandaag staat de ministersploeg op nieuw voor de netelige vraa:g Moet de ondernemingsraad- nieuwe-stijl voortaan helemaal door de werkne mers worden gekozen of niet? Moet de fabrieksdirecteur er deel van blijven uitmaken? Nauw daar mee samen hangt de vraag welke be- voegheden de ondernemingsraad- nieuwe-stfjl moet krijgen. Krijgen de werkenemers werkelijk medezeggen schap? Confessionelen en progressieven verschillen over de "ondernemings raad-kwestie" grondig van mening. Terwijl KVP en ARP vinden dat de directie z'n plaatsje in de onderne mingsraad moet houden, willen PvdA, PPR en D'66 van de onderne mingsraad een zuivere personeeis- raad mét vergaande bevoegdheden maken. In porgressieve ogen zou de perso- neelraad 'n stevige vinger in de pap moeten hebben bij de benoeming van de directie, bij ontslagen, bij de op stelling van investeringsplannen, bij fusie en bij bedrijfssluitingen. Dit gaat de confessionelen te ver. Als de ondernemingsraad in de toekomst meer betrokken wordt bij plannen voor bedrijfsinvesteringen is hun dat al mooi genoeg. Kortom - een berg problemen voor Den Uyl. In politiek Den Haag houdt men er rekening mee dat vandaag het lont in het kruitvat zal worden geworpen. Het is buigen of barsten. Voorlopig schijnt niemand genegen te zijn een stapje terug te doen. Andriessen niet omdat hij vindt dat de KVP al genoeg op het altaar van Den Uyl geofferd heeft. PvdA, PPR en D'66 niet, omdat ze hun achter ban een wezenlijke en verreikende democratisering van het bedrijfsle ven" in het vooruitzicht gesteld heb ben. Beroerd De ARP is er het beroerdst aan toe. De anti-revolutionairen zijn het in hun hart met de KVP eens. Maar zij zitten in hun maag met minister Boersma die in het kabinet de zijde van de progreasieven gekozen heeft. Het maakt de situatie voor de AR alleen maar ingewikkelder dat minis ter De Gaay Fortman een geharnast tegenstander is van de personeels raad. Het is er de ARP daarom alles aan gelegen een compromis in deze ne telige kwestie te bereiken. Aantjes' inspanningen zijn daar op gericht. Hij lijkt aan te sturen op een onder nemingsraad, waar weliswaar de fa- brieksleiding in zit, maar die tege lijk de beschikking over grote be voegdheden heeft. Een ander compromis zou kunnen zijn - naast de ondernemingsraad (waarin directie en personeel samen werken) - een afzonderlijke raad van werknemers in het leven te roepen. In progressieve kring lijkt men daar wel voor te voelen. De ondernemingsraad' is lange tijd een adviesorgaan zonder enige werkelijke zeggenschap geweest. Daar willen de progressieve drie verandering in brengen. Bij de ver kiezingen van 1972 stelden zij een "ondernemingsraad die uitsluitend zal bestaan uit door het personeel gekozen leden" in het vooruitzicht. In confessionele kring wees men dit idee afkomstig uit de koker van D'66 af. Toch leverde dit bij de kabinetsformatie geen moeilijk heden op. Formateur Burger con stateerde zelfs dat "op het terrein van de bedrijf sdemocratisering de meningen van confessionelen en progressieven in hoofdlijnen paral lel lopen". Hij is bedrogen uitgeko- Donkere wolken Premier Den Uyl stond echter met beide benen op de grond. Waarschijnlijk zag de minister president de donkere wolken al hangen toen hij besloot een ver tragingsmanoeuvre uit te voeren: advies vragen aan de SER over "het functioneren van de onderne mingsraden, hun structuur en sa menstelling en de uitbreiding van hun bevoegdheden". Op 28 mei 1973 bij het eerste optreden van het kabinet in de Tweede Kamer be loofde Den Uyl dat de nieuwe re geling voor de ondernemingsraden er "niet later dan 1975" zal zijn. Minister Boersma deed er nog een schepje boven op. Vóór 1 januari 1975 zullen de voorstellen bij de Kamer liggen, beloofde hij. Op 4 oktober 1973 gaat de ad viesaanvraag aan de SER de deur uit. In de loop van 1974 moet het advies binnen zijn, laat de minister er bij weten. De vertragingsactie is in volle gang. Het getalm lijkt succes te hebben. Maar de PPR begint dwars te lig gen. De bezweringsformules zijn ontoereikend om de radicale haast af te remmen. De steun van de PPR aan het kabinet-Den Uyl staat of valt met de vergroting van de me dezeggenschap van de werknemers, laat het PPR-kamerlid Van Gor- kum zelfs dreigend: weten. Tussen neus en lippen door merkt vice-pre mier Van Agt op dat zoiets van hem niet verwacht kan worden Wachten Intussen laat het SER-advies maar op zich wachten. Hoe langer het duurt, hoe ongeduldiger de PPR wordt. Herhaaldelijk zeggen de ra dicalen het kabinet-Den Uyl de wacht aan. Evenveel keren maakt minister Boersma duidelijk dat de regering eerst het SER-advies wil hebben voordat de plannen voor hervorming van de ondernemings raad ingediend worden. Als het SER-advies eindelijk komt (in oktober '75), heeft het ka binet er nauwelijk houvast aan. In de SER blijken de meningen al evenzeer verdeeld als in de Tweede Kamer. Toch moet er iets gebeuren. Niet alleen is met moeite een opstand in de PPR tegen het kabinet-Den Uyl voorkomen, maar ook de PvdA eist dat er haast gemaakt wordt. De progressieve druk neemt toe. Het confessionele tegenvuur blijft niet uit. Aan beide kanten wordt drei gende taal gesproken. Het kabinet-Den Uyl zit in z'n zoveelste crisis. Treinkaping kost NS f 1,8 miljoen UTRECHT (ANP) De Neder landse Spoorsegen schatten, dat de treinkaping bij Wijster - in decem ber - de NS ongeveer f 1.875.000.- heeft gekost. Nog niet alle rekenin gen zijn binnen. Een woordvoerder van NS zei gisteren op de jaarlijkse persconferentie, dat nog niet bekend is of voor dit bedrag een rekening bij het ministerie van justitie zal worden ingediend. Na de treinkaping zijn op de sta tions en in de treinen geen extra veiligheidsmaatregelen getroffen. Wel zullen de gebeurtenissen bij Bei- len mede een rol spelen bij de be oordeling van de proef met de tele- rail in Noord-Holland. Telerail is een systeem, waarbij de machinist van uit de cabine radiocontact kan op nemen met de verkeersleiding. Het systeem is in 53 treinstellen inge bouwd. UTRECHT "Het ligt in het ge heel niet in onze bedoeling dat de aan te leggen spoorlijn Amsterdam- Den Haag, beter bekend als de Schiphollijn, aangesloten wordt op een internationaal, Europees net. een net dat door treinen met hoge snelheden bereden zal wor den". Dat zei de president-directeur van de Nederlandse Spoorwegen de heer De Bruin, gisteren op de nieuwjaars - persconferentie in Utrecht. De heer De Bruin han teerde niet het argument van de minister van verkeer en waterstaat Westerterp, als zou het traject Den Haag Amsterdam daar voor te bochtig zijn. Hij meende dat hardrijden op zo'n regionaal traject eenvoudigweg niet kon. Daarnaast waren de plannen voor 'n groot Europees net, sinds de idee van de bouw van een tunnel onder het Kanaal van de baan is, in middels verdwenen en zouden vrij wel zeker niet voor het einde van deze eeuw gerealiseerd worden. Topsnelheid wordt op de Schiphol lijn 160 kilometer, aldus de heer De Brin, maar als de treinen op een andere lijn invoegen, moeten ze hun snelheid kunnen matigen. Zoals bekend zijn de verwachtin- tingen voor een Europese aanslui ting in de toekomst afkomstig van het aotie-comité Warmond, die een alternatief traject aan de minis ter had voorgesteld. Een traject waar zo'n Europese aansluiting mogelijk was. Het traject is echter inmiddels al door de minister van de hand gewezen Hij heeft voor het oorspronkelijke traject gekozen. Over de keuze tus sen die twee trajecten liet de presi dent-directeur zich niet uit. Hij wenste zich niet op het terrein van het ruimtelijke ordening-beleid te begeven. De heer Leopold, directielid van de NS vertelde dat de mogelijkheden voor een stationshalte "De Vink" nog steeds aandachtig worden be studeerd. Hij toonde zich wel te leurgesteld over de stagnatie, die bij de bebouwing rond de halte was ingetreden. Maar als door de komst van de Schiphollijn de spoorlijn Leiden Haarlem wordt ontlast, zal de komst van de halte zeker ernstig overwogen worden, aldus de heer Leopold. DEN HAAG (ANP) De Neder- lanse regering beraadt zich nog over de vraag of zij het voorstel van de wereldbank moet steunen om een lening van 33 miljoen dollar Chileense regime te verstrekken. Mi nister Pronk van ontwikkelingssa menwerking heeft dit gisteren verlichten van de schuldenlast van •ver het land. Daarnaast neemt Neder- de land binnen de Wereldbank het een standpunt in, dat daar zo weinig mo- het gelijk politieke overwegingen een rol moeten spelen, omdat deze anders door andere landen in een verkeer de richting zullen worden gebruikt. Tweede Kamer meegedeeld tijdens Aanvankelijk zou de wereldbank-lan- het mondelinge vragenuurtje. De lening is bedoeld voor investe ringen om de koperproduktie te ver hogen. Bij de standpuntbepaling van de regering speelt vooral mee, dat het ontwikkelingsbeleid consistent moet zijn, aldus Pronk. Er bestaat geen verschil mening i den afgelopen dinsdag een beslissing nemen over de lening aan Chili. Op verzoek van Nederland is de beslis sing hierover een week uitgesteld, omdat ons land zijn standpunt nog niet had bepaald. Van der Hek (PvdA), die de vra gen had gesteld, was het niet met volstrekt verwerpelijk regime dat Chili zijn partijgenoot Pronk Prinses Beatrix wordt zaterdag 38 jaar. Ter gelegenheid van haar verjaardag maakte prins Claus deze foto van zijn vrouw streekse hulp meer in Lage Vuursche. ven en niet mee te Daarom is ook besloten geen recht- aanleiding moeten zijn om af te zien 'li te ge- van de lening aan het regime-Pino- ADVERTENTIE) WAALWIJK (ANP) De 27-Jarige' P. G. uit Waalwijk, een ongeschoold arbeider, heeft gistermiddag bekend acht van de tien branden die de laatste tijd in zijn woonplaats heb ben gewoed, te hebben aangestoken. De totale schade van de tien bran den wordt ruwweg geschat op f 20 miljoen gulden. Door de aanhouding en de bekentenis van de brandstich ter kan de bevolking van Waalwijk weer gerust zijn. De laatste tijd wer den veel gebouwen permanent be waakt. De man heeft tegen de poli tie gezegd: "Ik had een innerlijke drang om brand te stichten". Hij had zich nog nooit eerder hieraan schuldig gemaakt. Wel onderging hij zes Jaar geleden een straf wegens het plegen van dertig inbraken. 8YP/0 SVP/o 8VP/0 8 °/o 7 °/o 6VP/0 Spaardeposito met vaste looptijd 7 jaar Spaardeposito met vaste looptijd 6 jaar Spaardeposito met vaste looptijd 5 jaar Spaardeposito met vaste looptijd 4 jaar Spaardeposito met vaste looptijd 3 jaar Spaardeposito met vaste looptijd 2 jaar 6VP/0 S/P/o 4'/°/o 4/P/o 4//(/o 6'/P/o Spaardeposito met 24 maanden opzegging Spaardeposito met 12 maanden opzegging Spaardeposito met 6 maanden opzegging Spaardeposito met 3 maanden opzegging Spaarrekening/ Spaarboekje S paar-Extra-Rekening/ Boekje De spaarvormen van de ABN zijn er goed voor. Algemene Bank Nederland

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7