„Niet meer tuinbouw in Nieuwe Wetering HAZERSWOUDE WIL NOG NIET PRATEN OVER DE GRENZEN Gesprek over problemen Midden Rijnland Uitstel SW 7 kost ons f 7 miljoen Raadslid adverteerde „geheimen99 Woubrugge wil snel veiliger Herenweg PAGINA 4 VRIJDAG 30 JANUARI 1976 HAZERSWOUDE Wethouder problematiek in de Stichting Mid- maatschappelijke werkers en de De Wit had geen behoefte om een verkeerde gedachte zou kun- ook dat van de zijde van de wet- De Wit van Sociale Zaken heelt den Rijnland. Aan dit "open, vrij wethouders van Sociale Zaken een nadere verklaring af te leg- nen geven bij de betrokkenen. houders van de genoemde ge- tijdens de gisteravond gehouden en eerlijk" gesprek zullen deelne- van Alphen, Hazerswoude. Kou- gen omtrent de problematiek. meenten de verschillende groepe- raadsvergadering verklaard dat men: het bestuur van deze Stich- dekerk, Leiderdorp en Zoeterwou- "Omdat wij er als gemeente mee Wel wilde De Wit kwijt dat een ringen zullen worden aangehoord, er volgende u eek een gesprek zal ting voor maatschappelijke dienst de. In deze gemeenten is Midden bezig zijn". Bovendien meende de eerder gepland gesprek op het "Dan gaan we ons beraden", al- plaatsvinden over de personeels- verlening, de groep van acht Rijnland werkzaam. wethouder dat elke verklaring laatste moment niet doorging. En dus De Wit. Progressief A Ikemade ALKEMADE (NIEUWE WETERING) Progressief Alkema de (PvdA, PPR en PSP) heeft Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland gevraagd uitbreiding met een derde tuingebied in Nieuwe Wetering niet toe te staan. Dit derde tuinbouwgebied zou moeten komen in de Drooggemaakte Veender- en Lijker- polder, zo blijkt uit het bestemmingsplan „Landelijk gebied oost". De gemeenteraad heeft vorig jaar november wel inge stemd met de plannen. Progressief Alkemade heeft het zelfde bezwaarschrift als het destijds heeft ingediend by de gemeente, nu ook gestuurd aan Gedeputeerde Sta ten. Hierin staat onder meer, dat de inwoners van het dorp maar weinig afweten van een eventuele vestiging van het tuinbouwgebied, dat, aldus PA. in strijd is met het streekplan Plassengebied. Volgens de politieke groepering zijn er maar twaalf ge- ga 'igden voor het gebied, dat zeven endertig hectare groot zou moeten worden. Verruiming van werkgele genheid zit er niet in. omdat de meeste kwekers een beroep op ge zinsleden doen om kosten te druk ken. In een bijgevoegd stencil stelt Pro gressief Alkemade. dat de procedures "minimaal" zijn toegepast. Nadat GS goedkeuring hebben onthouden aan het raadsbesluit over grondverkoop voor glastuinbouw, heeft de gemeente Alkemade nauwelijks enige studie verricht om de werkelijke noodzaak van een derde tuinbouwgebied aan te tonen. Een bestemmingsplan met vage en globale aanduidingen is geen structuurstudie". Bovendien is Nieuwe Wetering in het streekplan Plassengebied niet aangewezen als vestigingsplaats voor glastuinbouw. In hetzelfde bestem mingsplan hebben de planopstellers naast de zevenendertig hectare grond voor tuinbouw nog een gebied opge nomen van ongeveer dertig hectare in Drooggemaakte Veender- en Ly- kerpolder in Roelofarendsveen. „Volgens ons", aldus Progressief Alkemade, „moet afronding van glas tuinbouw daar plaats vinden. Het sluit beter aan bij het bestaande tuinbouwgebied. Er staat reeds een bedrijf'. Voorts sftelt de politieke groepering: "Landschapsaantasting door middel van een tien meter brede groenstrook proberen te voorkomen, getuigt van een goedwillende naïviteit, maar is te enen male onvoldoende". Volgens Progressief Alkemade moet kassenbouw plaatsvinden in de Veender- en Lijkerpolder (fQto) Tot besluit zegt PA: „Gezien uw eerdere afwijzing en het ontbreken van een grondige studie is het tóch opnemen van zo'n groot glastuin- bouwgegied een bewuste afwijking van het vastgestelde streekplan Plas sengebied. Welke waarden kunnen er dan nog aan streekplannen worden toegekend?" Naast dit bezwaarschrift zijn er nog 187 andere tegen dit plan inge diend. an een nieuwe provincie: Hazerswoude niet blij met uitstel van waterontharding HAZERSWOUDE Het is in Ha zerswoude niet zo goed gevallen dat de meerderheid van het bestuur van liet drinkwaterleidingbedrijf De Rijnstreek heeft besloten om voor lopig af te zien van gedeeltelijke centrale ontharding van het leiding water op basis van de snelreactor- methode. Volgens een commissie van de Ge zondheidsraad zou dat diet gunstig zjin voor de gezondheid. Maar. zo redeneert men in Hazerswoude. de hardheid van het water is dusdanig, dat men er in ons land aan de top st:at. "We zitten met de hardste waterkwaliteit", wist PvdA-er Ooster- hoff. Het Rijnstreekbestuur heeft in tussen van de Hazerswoudse ver tegenwoordigers de bezwaren ge hoord. Niettemin wacht men het ant woord af van minister Vorrink van v -•zondheid,' nu haar naar aan leiding van het rapport van de Ge zondheidsraadcommissie vragen zijn gesteld. De Hazerswoudse vertegen woordiger op de Rijnstreekvergade ring, L. Verweij, twijfelt of de gege vens in het rapport allemaal zo hard zijn als ze worden opgediend. F erswoude moet f 48.000 op brengen voor de verbetering van de Koudekerkse brug. Koudekerk draait voor de rest van de kosten op. Ov gens ziet CHU-er Van Elderen de openingstijden van de brug voor de scheepvaart op zondag, tussen 10 en 12 uur, niet zo "zitten". Vaakim- m r* staan de kerkgangers in de rij bij de brug, omdat de scheepvaart (vaak plezierjachten) het wegver- k° - dwars zit. Daarnaast wil hij graag een betere oplossing voor de aan de Hazerswoudse zijde meren de vaartuigen, aan het jaagpad. Dit veroorzaakt nu nog wel eens ongeval len door de soms vreemde wijze, waarop de bootjes aan de kade wor den gemeerd. Het winkelcentrum in het dorp gaat "Ambachtsplein" heten. Hand having van de oude naam, de Spek- poort, en nieuwe ideeën, Oranieplein en Dorpsplein, haalden niet de vere'ste meerderheid. Voor een fun- deringsonderzoek bij de Rhynenbur- chermolen cMde de raad f 16.000 beschikbaar. Het verzoek van beeld houw t leraar/aspirant - boomkwe ker C. G. Andriessen om aan de Bentweg een huis en bedrijfsruimte te moeen bouwen, werd niet door de raad gehonoreerd. De filmcommissie Haarlemmer meer organiseert samen met de dorpsraad van Burgerveen (gemeen te Leimuiden) zaterdag een film voor de jeugd van ongeveer 8-12 Jaar. In het Dorpshuis "Marijke" zal een te kenfilm worden vertoond. Aanvang vier uur. Acht tekenfilmpjes zullen te zien zijn, waaronder "Het dappe re snijdertje", en "het kleine mar- tertje" en de "Supermuis in de ope- Brief aan Vrolijk en aan Westerterp: Veel verkeer perst zich nu door de levensgevaarlijkeK Kerkstraat. WOUBRUGGE De gemeente raad van Woubrugge heeft gister avond ingestemd met het sturen van een brief aan minister Wes terterp (Verkeer en Waterstaat) en «aan mr. Vrolijk, commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, waarin wordt aangedrongen op 'n snelle reconstructie van het kruis punt Herenweg-Kruisweg. Enkele weken geleden verongelukten hier drie mensen. Het initiatief voor het verzen den van de brief was van de li beraal Hykoop. Hij protesteerde tegen het feit dat de situatie op 't genoemde kruispunt nog steeds niet is aangepast. Maar ook an dere punten in de gemeente Wou brugge noemde hij „levensge vaarlijk". Met name de Kerk straat in Hoogmade. Burgemeester Brouwer de Ko ning had van de politie vernomen dat in de afgelopen twaalf maan den alleen op de Herenweg veer tig verkeersongevallen hadden plaatsgevonden, waarbij nu al zes doden vielen. Hoofdoorzaak: het niet verlenen van voorrang en het onoordeelkundig inhalen. Als voorlopige verbeteringen werden genoemd een snelheids beperking tot 80 km. aanbrengen van verkeerslichten op dit kruis punt, elektronische snelheids meters en inhaalverbod. Nu is een grootscheepse re constructie gepland in 1977, het geen de raad veel te laat vond. Bij G.S. is van gemeentewege al op spoed aangedrongen. Den Haag gaat evenwel van het standpunt uit, dat er nog gevaarlijker kruis punten in de provincie zijn. Ook de afslag naar Rynsaterwoude en de korte vierbaansstrook over de Leidse Vaart zijn levensgevaar lijke verkeerspunten. HAZERSWOUDE Tot twee keer toe is van de kant van de gemeenten Hazerswoude en Alphen verklaard dat men pas wil praten over even tuele nieuwe provinciegrenzen als de téken van die provincies bekend zijn. Burgemeester Ten Heuvelhof ver telde tijdens de gisteravond gehou den raadsvergadering dat dit stand punt naar buiten is gebracht op twee bijeenkomsten van de vertegenwoor digers der gemeenten, die volgens het concept-wetsonwerp zouden gaan be horen tot de miniprovincie Leiden. In Leiden, waar een samenkomst werd gehouden nadat eerder in Lei derdorp was vergaderd, is dit heel duidelijk gesteld, toen werd voor gesteld om een werkcommissie in te stellen die een "pleitnoot" moet gaan opatellen. „Dat was ons oude stand punt", aldus Ten Heuvelhof, „Want we willen weten wat er gaat gebeu ren met het gebied tussen Leiden en Alphen. „Niet stankvrij" In Hazerswoude wil de raad zich ook wel eens goed gaan buigen over de plannen van het gemeenschappe lijk vuilverbrandingsbedrijf Midden Holland en Rijnstreek om in de toe komst het vuil te gaan verwerken by de nv Afvalverwerking Rijnmond. Dat betekent immers: wijziging van de gemeenschappelijke regeling waarin is bepaald dat een eigen ver brandingsoven zal worden gebouwd in Alphen, „Die in Alphen was ge pland zou niet geheel stankvrij zijn", aldusburgemeester Ten Heuvelhof. ,Dat zou met verwerking in de Rijn mond betekenen: geen overlast in het boomkwekersgebied van 't Riet veld". In elk geval zullen alle tweeëntwin tig by de regeling aangesloten ge meenten het voorstel moeten gaan behandelen. Het contract zou voor 25 jaar moeten worden gesloten. De kosten zyn dezelfde als die voor een "eigen" intergemeentelyke verbran dingsoven worden geraamd. En twee overlaadstations in Alphen en in Gouda, zouden de nieuwe situatié moeten gaan "klaren". Muzikale wekker loopt in Oegstgeest niet achter OEGSTGEEST De kerkzaal van het Gemeentecentrum had stoelen en bergingsruimte tekort voor de leer lingenuitvoering van de afd. Oegst geest van de Streekmuziekschool Lei den. Geen betere reclame dan staan plaatsen, geen betere voldoening voor de toneelspelers. Eerst massa-spel: „bydrage uit de Vormings- en Orff- klassen" o.Lv. Simon Dekker. Geen theorie-vragen over plagaal en au thentiek. De Orff-klanken overglans- den, primitief, beperkt van omvang, gamelan-achtig, afwisselend met knekel- en bimbamgeluiden. Direct daarop Bach op de planken, twee fuga's van een blokfluitkwartet. Heel redelyk, maar vooral het onrus tig de draai zoekende peuterdeel in het publiek was nog niet aangepast en nog minder geïnteresseerd in de "kunst der fuga". Denk eens, vier die niets doen dan tegeiyk tegen el kaar in te spelen. De verdienste om orde te brengen kwam toe aan twee gitaristen (Möller, v. d. Starre) met een Serenade van Carulli. Daarin iets van de "Stille Nacht", die minder Duits blykt dan men pleegt te den ken. Helder gedisciplineerd getokkeld. Van de zangstukken daarna van Pien Rolff begeleid door mevr. Rolff, uit The èound of Music, konden we de sound niet controleren, omdat we pal tussen die sound en de eigen oren de piano neergezet kregen. De stem leek niet zonder bekoring, zy het niet ruimte beheersend. Na die twee Rolff-en en twee ne gro's van twee Roe 11-en. Passend be scheiden onbevlekt notenwerk van een trompet en een piano, overgang i drie ryen dikke gelegen- heidshoutblazerstroep o.l.v. Hans Stoop (Ostranski, Haydn). Wie spek takel had verwacht kwam bedrogen uit. Een tyd lang kwam alles er slank gesponnen gestroomlynd uit, zoals professionelen dat doen. Zo mooi, strak met een oogje onafgewend op Stoop, hebben ze het niet kunnen volhouden, maar er bleek voldoende uit, dat de wekker in Oegstgeest niet achter loopt. Ook niet by Stoop uit Alphen. Een ander soort blazers liet Hein Kroft in z'n eentje horen op het kerkorgel, heel verdienstelyk, wel wat elastischer articuleerbaarBach- Fantasia en Walther-Koraalbewer- king (Wachet auf, dachten we). Na de pauze manoeuvreerden twee strykensembles van de leraressen Pauline Zondag en Gerarda Brome- low, het tweede orkest met wat hout erby. Hoorn des overvloeds in Oegst geest. Loven moeten we verder Maar ten van Overeem om zyn gerypte -fluittoon (in fyne pastorale stukken van Gaubert) en Frans v. d. Velde, uit een paradegroep van vier piano- solisten, om zyn doorwrochte, hoog- toeristische Prelude in cis van Rach- maninow. In die "Donderprelude" misten we alleen een concertvleugel en Rachmaninow zelf. We zien hem nog duidelyk die Cis uitbeuken met een gezicht van: straks kryg ik dat ding ook in de hel nog tot i KEES VERHOEF Coccaine De Amerikaanse douane heeft gisteren bij een routine-onder zoek aan boord van het Britse vracht schip "Pyramid Veteran" 50 kilo gram cocaine gevonden waarvan de verkoopwaarde aan gebruikers op 24 miljoen dollar wordt geschat. De Pyramid Veteran kwam met ru we suiker uit Colombia. De douane vond de smokkelwaar op het voor schip in twee Jute zakken. Volgens de douane is het de grootste hoeveel heid cocaine die ooit in één keer op een schip in de Verenigde Sta ten in beslag is genomen. HOOGMADE De IJsclub Hoog made organiseert morgen in de Hoog madesepolder achter de RK-kerk het clubkampioenschap. De start is om half twee. ALPHEN AAN DEN RIJN „Als de aanleg van secundaire weg 7 nu uitblijft, staat de gemeente voor het treffen van noodoplos.- singen voor een bedrag van in to taal zeven miljoen op basis van het prijspeil van 1979. Dat wordt dan het investeren van goed geld in kwade zaken, omdat we by enkele van die oplossingen zul len zeggen, dat het ermee door kan, maar de meeste zullen we moeten nemen met tranen in de ogen". Dit zei wethouder D. van Leeuwen don derdagavond toen de Alphense raad, overigens met algehele vreugde, in stemde met één van die noodoplos singen, nameiyk het treffen van voorzieningen ten behoeve van voet gangers en fietsers by de parallelweg van de Herenweg. De SW 7 nieuw is de weg ten noor den van Ridderveld 2, die mits aan gepast en met een brug over het Aarkanaal, als rondweg zou gaan fungeren en 'n aanmerkeiyke ontlas ting van het verkere over het in de bebouwde kom gelegen deel van de Herenweg zou betekenen. De provin cie erkent de urgentie van de aanleg van de weg, maar zegt daarvoor niet voldoende geld te hebben. Wethouder Van Leeuwen zei donderdagavond overigens goede hoop te hebben, dat er spoedig een oplossing zal worden gevonden. Noodzakelyk, want, aldus RADEMAKER (PPR) IN NIEUWKOOP BETICHT VAN WANGEDRAG NIEUWKOOP PPR-raadslid Rademaker kreeg het gisteravond zwaar te verduren. Reden: In een plaatselijk advertentieblad had hij een mededeling laten opne men met gegevens uit een beslo ten raadsvergadering. van zaken. Juurlink sprak zelfs van "wangedrag". De raadsleden vroegen zich af of het in het ver volg wellicht noodzakelijk zal zijn om na een besloten vergadering een zwijgplicht op te leggen. Die mogelijkheid is er als de burge meester gebruik maakt van ar tikel 49 van de gemeentewet. Rademaker zelf toonde zich ui terst verbaasd over de reacties. Hij vond dat er helemaal geen aanwijsbare reden was om hem van wangedrag te betichten. "Er is toch niet uitdrukkelijk verbo den over deze zaken te praten?" Bovendien zag hij de publikatie als een vorm van voorlichting aan de dorpsbewoner Ook burgemeester Van Mont- Joort betreurde de gang van za ken en vroeg zich af of dit nu zo maar kon. "Er is inderdaad niet om uitdrukkelijke geheimhouding verzocht", zo hield de eerste bur ger de raad voor, "maar de ver wachting was gewettigd, dat alle raadsleden zouden begrijpen dat dit een vanzelfsprekende conse quentie was van een besloten ver gadering". Van Montfoort besloot met: "Hoewel besloten vergaderingen in deze gemeenten tot grote zeld zaamheden behoren, zou het overiueging verdienen in bepaalde gevallen, wanneer dit gewenst of noodzakelijk zou zijn, geheimhou ding op te leggen". de wethouder: "ook al gezien die financiële belangen, mag de gemeen te niet wachten met de aanleg van SW 7". Tydens de byzondere raads vergadering van afgelopen maandag werd als mogelyke oplossing vanuit de raad naar voren gebracht het in gemeenteiyk beheer nemen van de weg. Een voorstel, dat door de commis saris van de koningin "met zeer veel interesse" was beluisterd. Zoals gezegd was de raad verheugd met de door het college voorgestelde aanpassingen naby het voetgangers bruggetje over de sloot langs de pa rallelweg van de Herenweg. VVD-er C. J. Engelen, die de vraag had ge steld die wethouder Van Leeuwen tot zyn ontboezeming bracht. was ondanks de nare bysmaak verheugd met het voorstel, omdat het voor fietsers en voetgangers "een stuk ex tra veiligheid betekent". Die instem ming klonk ook uit de monden van de woordvoerders van de andere fracties met daarby dezelfde kant tekeningen en aandrang op spoed by de realisering van de verbeterin gen. Die veranderingen betreffen dan vooral verkeersmaatregelen om het gebruik van de parallelweg van de Herenweg als sluiproute door auto mobilisten onmogelyk te maken. Bo vendien zal naby het voetgangers bruggetje de parallelweg naar de overzijde van de bermsloot worden gelegd.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 4