Perspectief voor het CJV-werk mum VIER VERHALEN VAN REMCO CAMPERT WORDEN VERFILMD Kerk en kater "VANDAAG OF MORGEN" IN PREMIERE Jaws": prooi voor verzekeringsfirma Een wegwijzer voor de plaatselijke groepen VRIJDAG 30 JANUARI 1976 PAGINA IS Twee maal Peter Faber in Alle dagen feest". DEN HAAG (ANP) De eerste speelfilm die in directe opdracht van een ministerïe in ons land is ge maakt, de rolprent „vandaag of morgen" van Roeland Kerbosch, gaat 19 februari in acht steden in Nederland in première. De film gaat over actuele onderwerpen als ont wikkelingshulp, manipulatie van de democratie, mïlieuhygiëne, politieke dictatuur en de onmacht van het individu. De film is tot stand gekomen op ini tiatief en met financiële steun van de voorlichtingsdienst ontwikke lingssamenwerking van het ministe rie van Buitenlandse Zaken. Hoofd rollen worden gespeeld door Ton van Duinhoven, Wim de Haas. Cees Lin- nebank en Huib Broos. Andere ac teurs en actrices zijn: Barbara Mas- beck, Coby Stunnenberg, Georgette Reyevski, Ansje van Brandenburg. Piet Hendriks, Frans Vorstman en Bernard Martens van Vliet. De film duurt 88 minuten. „Vandaag of morgen" is vooralsnog een fictie, die evenwel vandaag of morgen werkelijkheid kan worden. Dor de opeenvolging van economische crises is een snelle besluitvorming van vitaal belang geworden. De de mocratische, omslachtige weg tot be sluitvorming is vervangen door ren efficiënte. MADISON (AFP) Op het idee fekomen door de film "Jaws", die ral onder de badgasten in de 'erenigde Staten een 'golf van angst leeft veroorzaakt, is de verzekerings- aatschappij "Hallmark Insurance" Madison in de staat Wisconsin een nieuwe polis gekomen die lekking biedt tegen steken en beten de fauna van het Amerikaanse (continent. j De verzekering omvat 21 diersoor ten als tijgerhaaien, grijze beren, slangen, kaaimannen, piranha's, schorpioenen en zelfs de das. Als u door een dier wordt gedood of als u een arm of been wordt af gebeten, betaalt de maatschappij u of uw nabestaanden tot 10.000 dollar De jaarpremie bedraagt 25 dollar per- persoon of 40 dollar per gezin. Hallmark Insurance vindt de ver zekering vooral van belang voor kampeerders, jagers en duikers. De maatschappij heeft tot nog toe één schadeclaim uitgekeerd en wel 600 dollar "om van de schrik te be komen" aan iefriand die in een na tionaal park door een beer was aan gevallen. Na zijn „Zwaarmoedige verhalen voor bij de centrale verwarming", waarmee vorig jaar zelfs het filmfestival in Berlijn werd geopend, begint producent. Matthijs van Heyningen deze week aan een nieuw project, dat eveneens door vier Jonge regisseurs zal worden gereali seerd. De film, die rond Pasen met tien kopieën ip onze biscjpen komt, is gebaseerd op vier verhalen van Remco Campert, „Alle dagen feest", „Een ellendige nietsnut", „Hoe ik mijn verjaardag vierde" en „Op reis". Er is één hoofdpersoon in de film, die „Alle dagen feest" gaat heten, Wessel Franken, gespeeld door Peter Faber, op het ogenblik nog bezig als Max Ha velaar bij Pons Rademakers. Het wordt geen vierluik zoals de vorige maal, maar een episodenfilm, waarin een zekere continuïteit zit, omdat het fragmenten uit het leven van één persoon betreft. Maar iedere regisseur is volkomen auto noom in de opzet en uitwrking van zijn aandeel; elk van de vier projecteert een eigen visie op Camperts werk, dat doortrokken is van humor en melancholie, poëzie en romantiek. De film is een low-budget-produktie, die onder het half miljoen blijft. CRM draagt 70% van de kosten bij, omdat het project is ingediend als vier aiparte korte films en niet als lange speelfilm, waardoor het steun aan het minder kapitaalkrachtige Produktiefonds van de Bioscoopbond zou moeten vragen. In volgorde van de episoden wordt de regie gevoerd door Ate de Jong (22, scrient in "Skrien" en "Skoop" en regie-assistent van Frans Weisz, Paul Verhoeven en Jos Stelling), Orlow Seunke (23; maker onder meer van het op TV vertoonde fi'lmpje „Jaakko Morttola"), Otto Jongerius (die voor „joyriding" de Van der Rijnprijs ontving) en Paul ae Lussanet (35, schilder en cineast, bekend door „La douceur du village"). De drie eerstgenoemden zijn op de Filmakademie geweest. Behalve Peter Faber treden in „Alle dagen feest" op Maxim Hamel, Wim van de Brink, Helmert Woudenberg, Mar ja Kok, Mar jon Brandsma, Marcelle Meuleman, Elsa Leoni, Els Bouwman en Elisabeth Andersen. j.a. frenkel LEZERS SCHRIJVEN: Niets anders dan lof over het in gezonden stuk van de heer X. over de horeca-sluiting. Maar hoe denkt men over de bioscopen in ons „dorp" Lei den? Als men een keer naar een film gaat, dan zal men weer een tijdje moeten wachten, want het is hier niets anders dan her halingen en blijvers. We zijn met twaalf man naar Den Haag gegaan. Eerst naar de Uithof, heerlijk geschaatst. Toen even wat drinken (geen alcohol). En als slot naar de vrije film-keu ze. Uitgave f 148,— Dit bedrag had ook in Leiden uitgegeven kunnen worden, maar helaas, heren directeuren is het hier niet mogelijk om naar de vrije keuzefilms tc gaan. Of wordt dat hier in Leiden niet Dus heren, doe er wat aan. Houdt het publiek hier. Ver schuilt u niet achter het me dium televisie, zogenaamd als concurrentie. F. Zwart, Oranjestraat 7. Leiden. Blijv LUXOR "Jaws", het zat er dik in, dat deze film een bestseller zou zjjn. Alleen was het alleen al om te zien hoe kunstig ze die haai hebben nagemaakt. STUDIO "Lenny Bruce", het fenomeen uit Amerika, gespeeld door Dustin Hoffman. TRIANON "Histoire d'O", de geschiedenis van die mooie juf frouw, die zich graag geselen laat. Terug in Leiden CAMERA "Sweet movie", een kritiek, die vaak gruwelijk is door zijn realiteit. LIDO "Battle of Britain", een vry authentieke weergave van de slag om Engeland. Kindermatinee CAMERA "Sjors en Sjim- mie in het land der reuzen". REX "Pinocchio" CAMERA "Morgan suitable case for treatment". REX "Alicia"> Rex "Blote stoten die van het spel genoten", een vrij triviale titel voor een film, die onder het motto "standjes van bijdehandjes" ver schijnt. Goede films in andere steden "Dog day afternoon" (Al Pa- cino), Thalia, Rotterdam, Tu- schinski 2 en Alhambra, Amster dam, Passage Den Haag. "The candidate" (Robert Red- ford), 't Venster, Rotterdam. "Toute une vie", (Claude Le- louch), Kriterion, Amsterdam. Haagse bioscopen APOLLO I "Storm over Ma rokko", dag. 2.30, 7.00 en 9.30 uur, zo. 2.00, 4.30, 7.00 en 9.30 uur. 14 jaar. APOLLO 2 "De klokkeluider van de Notre Dame", dag. 2.00 7.30 en 10 00 uur, zo 2.30, 5.00, 7.30 en 10.00 uur. 14 jaar ASTA "Jaws", dag. 2.30, 7.00 en 9.30 uur, zo. 1.30, 4.00, 7.00 en 9.30 uur. 14 jaar. BIJOU "Sérieux comme plaisir, dag. 2.00, 7.30 en 9.45 i zo. 1.30, 4.15, 7.30 en 9.45 uur. jaar. CALYPSO "Sneeuwwitje", 2.00 8.00 1 zat., 1.30, 3.30 en 8.00 uur. AL. CAMERA "The Sting", dag. 2.00, 7.00 en 9.30 uur, zo. 2.00, 4.30, 7.00 en 9.30 uur. 14 jaar. CORSO "Histoire d'O," dag. 2.15 en 8.15 uur, zat. 2.15, 7.15 en 9.45 uur, zo. 2.15, 4.30, 7.15 en 9.45 CINEAC "Veel liefs uit Mos kou," dag. 7.30 en 9.30 uur. 14 jaar. DU MIDI "Butch Cassidy and the sundance kid", dag. 8.15 uur, vrij. zat. zo. 7.00 en 9.30 uur. 14 jaar. EURO "Lawrence of Arabië", dag. 1.30 3.45 7.45 AL. FLORA "Mannen die de kan sen grijpen", dag. 2.30, 7.00 en 9.30 uur. 18 jaar. KRITERION "Macbeth", dag. 8.00 uur, zat. zo. 3.00 en 8.00 uur. 18 jaar. METROPOLE "Lenny", dag. 2.00, 7.00 en 9.30 uur. 18 jaar. ODEON I "Dodenrit met de duivel", dag. 2.00, 6.45 en 9.15 uur, zo. 1.45, 4.15, 6.45 en 9.15 uur. 18 jaar. ODEON II "The bridge over the river Kwai", dag. 2.00 en 8.00 uur. 14 jaar. OLYMPIA "Samen uit, samen thuis, dag. 2.00 en 8.00 uur. AL. PASSAGE "Dog day after noon," dag. 2.30, 7.00 en 9.30 uur, zat. en zo. 1.30, 4.00, 7.00 en 9.30 uur. 14 Jaar. REX "De zeeduivels van Kai- Lun", dag. 11.30, 1.30, 3.30, 5.30, 7.30 en 9.30 uur, zo. v a. 11.30 uur. ROYAL'70 "De zeven bas taards", dag. 2.00, 7.00 en 9.30 uur, ma. en di. 2.15 en 8.00 uur, woe. 2.15 uur. 18 jaar. ROYAL "Gordon's war", dag. 2.00, 7.00 en 9.30, zo. 2.00, 4.30, 7.00 en 9.30 uur, ma. t/m woe., 2.15 en 8.00 uur. 18 jaar. STUDIO "Sensuele belevenis sen in Zweden", dag. 2.15, 7.15 en 9.30 uur, zo. 1.30, 4.00, 7.15 en 9.30 uür. 18 jaar. STUDIO 2000 "Violence and passion", dag. 7.00 en 9.30 uur, zo. 1.00, 7.00 en 9.30 uur. 14 Jaar. DE UITKIJK "l'Invitation", dag 2.00, 7.00 en 9.30 uur. 18 Jaar selijke groepen heeft, diep nagedacht en gepraat over de toekomst van het werk. Een groep jonge vrijwilligers uit het hele land heeft dat "verhaal" omgezet in een stuk materiaal voor plaatselijke vrijwilligers. Na hen heb ben ook de staf en de besturen van land en provincies zich intensief met de zaak beziggehouden. AI het denk werk vond tenslotte zijn neerslag in het werkboek "Perspektief voor C.J.V.-wcrk" dat deze week is uit gekomen. Het is bedoeld als "een wegwyzer voor plaatselijke groepen". De voorzitter van het landelijke C.J.V., de heer C. van Eijsinga, zegt van dit boek, dat het geen strand- lectuur is geworden, maar een ver haal dat uitdaagt tot nadenken over de betekenis van het werk en aan spoort tot zoeken naar nieuwe moge lijkheden. „Wie er op korte termijn wonderen van verwacht, komt bedrogen uit. Maar zorgvuldige aandacht belooft zeker groei en verdieping". Ter ondersteuning van de bezin ning hierop biedt het C.J V. op 6 en 7 maart een weekeinde aan. Het wil ran plaatselijke vrijwilligers de eer ste reacties op het werkboek en kri tische vragen horen. De centrale lei ding wil ook weten welke hulp men bij de realisering van Perspektief verder nodig heeft. Het weekeinde wordt gehouden op de Ernst Silllem Roeve in Lage Vuursche. Kind van het Réveil Het C.J.V. dateert van 1863. Het was de eerste jeugdorganisatie in ons land. Lange tijd bleef dat zo en voor zagen de activiteiten van het Ver bond op vele punten in de behoeften. Het is voortgekomen uit een bewe ging die werd aangeduid met het woord "Réveil". Een beweging van mensen die in verscheidene West- europese landen en groeperingen pleitten voor een actiever geestelijk leven en voor sociale bewogenheid. De gevestigde kerken waren ingesla pen en verschraald, zo vond men, en in de verburgelijkte maatschappij was de aandacht voor de zwakken ver te zoeken. Op papier was het C.J.V. oecume nisch van opzet, open voor alle jon geren, ongeacht hun geestelijke ach tergrond. Maar in de praktijk was het een organisatie waarin men over wegend hervormde jongeren tegen kwam. Vaak werd (en wordt) het C'.J.V. dan ook "versleten" voor een hervormde beweging. De laatste ja- tta ziet men een verbreding en krijgt het Verbond steeds spronkelijk bedoelde oecumenische gezicht. Ook wordt er opnieuw over nagedacht, op welke manier het een relatie met de kerken kan ontwikke len. Het Verbond beoogde, "in op dracht van Jezus Christus de hoogste belangen van de jongeren van oas volk te behartigen door van het Evangelie uit hen in hun geestelijke, verstandelijke, maatschappij en li chamelijke ontwikkeling helpend te begeleiden in hun vooruitgang naai de volwassenheid", zo luidt de klas sieke doelomschrijving. Andere „vertaling" Na de beginperiode, zo lazen wij in het werkboek, kwam er een tijd waarin andere jeugdorganisaties zich aandienden, christelijke zowel als niet-christelijke. Toch lagen de taken ok toen nog voor het oprapen en was er een duidelijk inzicht in de inhoud en de betekenis van de doel stelling. Dat beeld is nu veranderd. Het C.J.V. neemt zijn plaats in on der een groot aantal instellingen op het gebied van jeugd- en welzijns werk. De doelstelling vraagt om een andere "vertaling" en toepassing. „Als in de wereld om ons heen niet één steen op de andere blijft, is het vrijwel uitgesloten dat het C.J.V.- werk onveranderd dorgaat", zegt de "Verantwoording" voorin het werk- Een belangrijk facet van de gees telijke achtergrond van het Verbond is de plaats van de Bijbel. De eerste groepen zagen als belangrijkste doel, iets te doen aan de geestelijke ar moede en verwatering. Bijbelstudie was lange tijd hun voornaamste acti viteit. Ook toen daar later andere activiteiten bij kwamen, bleef het gesprek rond de Bijbel in C.J.V.- groepen een van de belangrijkste mo tieven. Wie leiding gaf aan een groep, moest in de omgang met de Bijbel getraind zijn. Maar toen in de jaren zestig meer open vormen van jeugdwerk opkwa men en vaste programma's niet steeds gehandhaafd konden worden, kwam ook de Bijbel min of meer "op de tocht" te staan. Men kan een avond op de soos of instuif moeilijk met gebed en bijbellezing openen. Het bedenken van nieuwe vormen was allesbehalve gemakkelijk. Velen vonden er deze oplossing voor: het christelijk element in ons werk zit vooral in je houding en in de manier waarop je met elkaar omgaat. Betekenis van de ,,C" De laatste tijd echter is er een ken tering waar te nemen. Een opvallend groot aantal groepen stelt weer vra gen naar de betekenis van de "C" in het werk. In het kader van open jeugdwerk ontwikkelen zich op vele plaatsen gesprekken over aangepaste vormen van geestelijke begeleiding. Trainingen rond die vragen krijgen grote belangstelling. Op andere punten doen zich even eens verschuivingen voor. De socië teit met grote dansavonden heeft haar tijd gehad en is op tal van plaatsen al verdwenen. Vaak komt men nu in kleine groepen bijeen rond een gemeenschappelijke interesse. Daarbij komen zaken als geloof en samenlevingsproblemen aan de orde. Soms ontstaan vandaaruit acties voor dienstverlening in de eigen omgeving of op grotere afstand in de wereld. Ook in andere C.J.V.-groepen, zo wel boven als beneden de 15 jaar, leeft de vraag naar gerichte vor ming en aandacht voor dienstver lening weer op. Geleidelijk aan is er nog iets andere bijgekomen, dat hier en daar zelfs de belangrijkste plaats lijkt in te nemen: de creatieve ont plooiing. Vroeger deed men een spel letje ter afwisseling, tegenwoordig heeft het "spelen" in menige groep een hoofdrol. „Alleen als wij voor het werk van vandaag en voor de toekomst een duidelijk doel kiezen en daaraan gaan werken, is er perspectief voor het C.J.V.", zeggen de samenstellers van het werkboek, dat dan ook aan de uitgangspunten voor een doelbewuste gerichtheid niet voorbijgaat. Zij zetten het evangelie als "kom pas" voorop. „Het CJV ia dan chris telijk als het evangelie er een cen trale plaats inneemt en oecumeni sche ontmoeting en samenwerking \an jongeren worden bevorderd". Bij deze principiële keuze gaat het om een leefbare samenleving. „In feite moet dat het uiteindelijke doel van al ons werk zijn. We worden op geroepen om vrede te stichten, recht te doen en naar het heil van onze medemensen te streven". Die leefbare samenleving reali seren kan niemand op zijn eentje. „Om zowel van ons eigen bestaan als van de wereld iets te maken, moe ten wij onze mogelijkheden en be perkingen ontdekken, en zien hoe wij elkaar kunnen aanvullen. Moeten we ook inzicht ontwikkelen in wat er in die samenleving aan de hand is". Daarom is de ontwikkeling van jongeren in groepen zo belangrijk. De groep moet ook ruimte geven voor individuele ontplooing. Het werkboek constateert, dat het Eruit halen wat erin zit", staat er bij deze tekening van „Saskia" in het CJV-werkboek. Daarmee ivordt niet bedoeld dat het gewoneiverk als versleten overboord gaat. maar wèl dat bezinning nodig is om het C.J.V. ook in deze tijd aan zijn doel te laten beantwoorden. De aartsbisschop van Santiago (Chili) heeft tevergeefs geprobeerd, van de militaire junta gedaan te krij gen dat de Nederlandse priesters van het Heilig Hart. die kort na de staatsgreep in 1973 het land werden uitgezet, hun werk zouden mogen hervatten. Tijdens een conferentie over de sociale gevolgen van een nieuwe eco nomische orde (Genève) heeft Dom Helder Camara. Braziliaans aarts bisschop, gepleit voor afschaffing van het vetorecht der supermogenheden (Ver. Staten, Sovjet-Unie, Frankrijk, Engeland en China) in de Ver. Na ties, dat hfj absurd en anti-demo cratisch noemde. „Het maakt de an dere leden tot onvolwassenen". De onthulling dat de Ameri kaanse inlichtingendienst CIA heeft geprobeerd, via missionarissen en zendelingen inlichtingen te krijgen kan ertoe leiden dat voortaan alle buitenlandse missionarissen in In dia onderzocht worden op mogelijke contacten met de CIA, zo heeft de rk organisatie voor nationale inte gratie in New Delhi meegedeeld. Vol gens Colby, de scheidende CIA-direc- teur, maar op beperkte schaal van zendingspersoneel gebruik gemaakt. Het zou gaan om "zuiver vrijwillige medewerking uit vaderlandslievend heid". Jeugdwerk te lang los heeft gestaan van de samenleving. „Daardoor heb ben we de kansen niet volledig be nut om jongeren inderdaad dingen te laten beleven die voor hun toe komst van grote waarde kunnen zijn. Het wordt de laatste tijd steeds dui delijker dat we op een andere manier met de wereld moeten omgaan". Het C.J.V. kan "om die wereld in huis te helen" veel nut hebben van zijn rela tie met de wereldwijde Y.M.C.A., de Y'oung Men Christian Association. Het perspectief dat het C.J.V. in dit werkboek ontwikkelt, is niet vrij van hindernissen. Een daarvan is dat leden alleen maar voor de gezellig heid komen. Er kan ook te weinig leiding zijn of de leiding is zelf niet gemotiveerd. Andere hindernissen kunnen zijn dat de leden van de groep niet naar elkaar luisteren, dat er geen vaste lijn in het programma zit, dat het niet lukt een goed con tact met de ouders op te bouwen, dat de ruimte niet geschikt is of de ver huurder van de ruimte beperkingen in het programma oplegt, dat men sen van wie men afhankelijk is heel andere gedachten hebben over de praktische uitwerking van de doel stelling of dat de financiën ontoe reikend zijn om hulp voor andere mensen te organiseren. Om een zo concreet mogelijk beeld van de mogelijkheden te geven, be schrijft het werkboek de veranderin gen bij een C.J.V. in het denkbeel dige "Waaldrecht". De leiding van de clubs en een aantal leden hebben "Perspektief!' gelezen en besluiten daar iets mee te gaan doen. Er wordt een kerngroep opgericht, bestaande uit de leiding van de clubs en de meeste leden van de wat kwijnende 16-plus-groep. Hóé het in dat plaat selijke werk dan anders gaat, kan men allemaal tot in bijzonderheden in het werkboek lezen. Het materiaal kan worden aangevraagd bfj het C.J.V., gebouw De Drieburg, Hoofd straat 248, postbus 115 Driebergen. Wat bij de werkwijze van de C.J.V. in "Waaldrecht" opvalt, is dat het "gewone" werk niet onmiddellijk overhoop wordt gehaald maar dat men via de kerngroep van leiding en leden probeert, het bestaande pakket geleidelijk aan te vullen en te ver anderen. Het is geen vrijblijvende zaak, van Perspektief kennis te nemen. Hon derden vrijwilligers steken een groot aantal uren in het C.J.V.-werk en duizenden jongeren beleven hier een deel van hun ontspanning en vor ming. Zoiets legt de verplichting op, programma en opzet bij de tijd te houden. In de Oegstgeester kolom van de Leidse Kerkbode gereformeerd verzucht de heer H. Munnik: „Waarom toch die avonddiensten als er geen vraag naar ïs, ook al worden deze zomaar „om niet" Ter verklaring van zijn vraag ver telt hij de lezers een recente er varing. „Een hemel-verlichte kerkruimte. Daarin een gezellig ingericht po dium waarop mooie planten staan en een prachtig opgemaakt bloem stuk. Voorts staat er een met ha gelwitte kleden gedekte tafel ver sierd met beeldige bloemstukjes. Brood en wijn zijn er volop. Een predikant die stijlvol de liturgie verzorgt en die een bestudeerde en goed te begrijpen preek in ons midden legt. Het aantal aanwe zigen om dit alles te beleven: 60" De heer Munnik geeft bij die er varing dit commentaar: „De vraag rijst: waarom toch dïe avonddiensten? Van de enkele ke ren dat ik een avonddienst bij woon omdat deze bijeenkom-, sten door onder meer het geringe aantal aanwezigen steeds onge zelliger zijn geworden, ben ik ook de tweede dienst gaan verzuimen houd ik altijd een kater over. Ik word van zo'n bijeenkomst in de avond droefgeestig: er over valt mij een verlangen naar voor heen. een heimwee naar sfeer. Als we ïn zo'n grote ruimte zo verleren zitten, ontbreekt er te enenmale, hoe feestelijk de kerk ruimte er van binnen ook uitziet, sfeer. En is ook dit niet van groot belang om van een geslaagde bij eenkomst van de gemeente te kunnen spreken? Trouwens, hoe komt het bij een voorganger over, als hij proberen moet over al die lege banken heen contact te leg gen met de verspreid zittende aanwezigen?"

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 19