raaie eindsprint naast Ljnbojevic Time is méér dan een filtersigaret Vultink wijst Tini Wijnen zijn plaats Bettine Vrisekoop sterk in tafeltennis-interland Twee winnaars in Wijk aan Zee 20 voor Dé 120 mm filtersigaret pp| I11 EK kader 71/2 RIJDAG 30 JANUARI 1976 SPORT wIJK AAN ZEE „Wat heb ik je gezegd. Fridrik Olafsson, de sympathieke IJslandse groot- heester, kwam nog even terug op wat hij me een week geleden had aangekondigd toen ik em vroeg waarom hij zo slapjes met zes remises op een rij in dit 38ste Hoogovenschaaktoer- looi was begonnen. Olafsson had me toen verzekerd dat hij er wat meer aan zou gaan doen, paarna we weer waren overgegaan op prettiger zaken in de barsfeer. Maar terwijl we gezamen- Ijk het Russische roverslied Stenka Razin zongen (Olafsson heeft een schitterende bariton en ik en de woorden)een verzoeknummer dat ons iedere avond weer werd opgedrongen en waar e IJslandse meester een geweldig plezier aan beleefde, dacht ik er het mijne van. futloze remises, dat wordt niks zonders meer, was mijn overtui- ing. Maar gisteren stond hij voor ?en overwinnaar: zojuist had beheerst en tegelijkertijd dy- gelééfd misch spel in 25 zetten onze So- j>nko voor een ondenkbaar mat ge- iaatst. Een eindsprint van vieren- phalf voor vijf, dat wil zeggen [veneneenhalf punt in totaal. Zel en heeft een schaker zozeer zijn (oord gehouden als Olafsson en ik krzel dan ook niet te zeggen dat |t toernooi door hem is beheerst, liet op het eerste gezicht wellicht, ant daarvoor is hij te bescheiden, llafsson is geen vedette zoals Lju- pjevic of een worstelend genie zo- Is Tal of een attractie zoals Brow- Hij is gewoon een rustige diep- denker, een semi-professional met in vergaand begrip van het scha- bijeen zou kunnen spelen. Hoe moei lijk dat overigens was moge blijken uit de slotranglijst: alleen de eerste vier voldeden aan de norm, cory feeën als Smejkal, Andersson en Browne haalden 't niet. Dat de ver moeide Sosonko faalde mag hem dus niet al te zeer kwalijk genomen wor den. Het is, ondanks de korte duur, een erg zwaar toernooi geweest. Ree werd tenslotte de beste Neder lander met vijf moeizaam bijeenge sprokkelde punten: de roep om Tim man, die het thuisfront hoognodig weer eens stof tot pochen moet ge ven, wordt steeds sterker. Eigenlijk vond ik Langeweg de beste Nederlan der, met Böhm als concurrent voor deze onbeduidende onderscheiding. Langeweg heeft een van de meest tragische toernooien van zijn gespeeld: uitmuntend be- maar vooral ook omdat Tal zelf zo duidelijk dat winstpunt nodig had: nodig voor zijn zelfbevestiging. Zijn partijen in dit toernooi heb ik mee- -wereldkampioen die namelijk een moeilijke periode door maakt komt niet meer tot de vlotte brilliancy die hem vijftien Jaar ge leden kenmerkte toen hij Botwinnik dol toverde en wereldkampioen werd. Tal is natuurlijk niet afgeschreven, nog lang niet, maar het elan is er uit. In dit toernooi heeft hij geen enkele keer het publiek tot enthou siasme weten te brengen met fraai spel. Hij had een onverdiend winst punt nodig tegen Langeweg om toch nog mee te kunnen doen, als hij dat pure geluk niet had gehad, was het in Wijk aan Zee slecht voor hem afgelopen. Maar tegen Ljubojevic rechtte hij met uiterste krachtinspan 'n TeeJfe hi," in "di't nlng de »»*er e„„nen met de overwinning op ler'nooi i„ SerVelut- .2. Tt- bezwaal' remise kunnen geven toen Smeikal als glansrijk uitgangspunt ternooi in werkelijk gevaar geweest. Olatsson m sneJ EeWonnen had, f va" Uufcrfevic. die dan tenslot- want dat bakende immers dat hij, veel bravoure de eerste prijs Tali <jit toernooi in ieder geval niet meer op zijn naam kon brengen. Maar het diep gebogen, prevelende duivelshoofd gaf geen krimp: dit was Tal, bezig om een jonge Joegoslavi- che hemelbestormer op zijn plaats te zetten. Na acht afmattende uren moest hij tenslotte zijn pogingen staken: remise, tot vreugde van de Joegoslavische werknemers aan de IJ-mond die op deze laatste dag mas saal waren opgekomen om hun fa vorieten aan te moedigen. Hoezeer er echter met Tal werd meegeleefd werd duidelijk na een snelle blik in de analyse-kamertjes naast de speel zaal. Overal teleurgestelde gezichten en de slotstelling van deze beslissen de partij op het bord. feelde, niet gezegd kan worden. Was fze nervenze Joegoslaaf tegen Böhm de tweede ronde al wonderbaar- Sk ontsnapt en had hij in de zee- ang met Browne een onverwacht |tra half punt gekregen, in deze »tste ronde tegen Tal sleepte hij ter een niet helemaal terecht half unt in de wacht. Om vervolgens pt legertje fotografen op een hau- )ine manier te laten wachten, hij lid geen tijd, hij moest met Tal talyseren. Ook daarin weer een [(merkelijk verschil met Olafsson, |e geduldig wachtte op het parti j- Dt om dan met mede-winnaar LJu- |>jevic te poseren met de beker in f hand. Natuurlijk, om zulk soort, ngen gaat het niet in een groot- leestertoernooi. Toch vond ik het jammer dat Tal jn zo ingenieus opgezette partij te rn Ljubojevic niet kon winnen, iet alleen omdat Olafsson dan on- ïdeeld eerste zou zijn geworden, Teleurstellend De prestaties van de Nederlanders zijn beneden de verwachting geble ven. Vooral van Sosonko werd alge meen verwacht dat hij de zes punten voor het grootmeesterresultaat hier Time is langer dan een gewonefiltersigaiet. Time is slankeren Time is bruin. Time trekt aangenaam licht. Time heeft méér milde smaak. Proef het grote Time-vetschil. Hoogovens in cijfers GROOTMEESTERGROEP Elfde ronde Dvorecki (Sov) Böhm (Ned) 1-0; Ljubojevic (Joe) TaKSov) %->,£; Andersson (Zwe) Smej kal (Tsj) Mi-Val Olafson (IJs) Sosonko (Ned) 1-0; Browne <Vst) Langeweg (Ned) 1-0; Ree (Ned) Kurajica (Joe) tè-%. Eindstand: 1 en 2 Ljubojevic, Olafson 7%. 3 en 4 Tal, Kurajica 6V2; 5 en 6 Smejkal, Browne SYa; 7/9 An- des'Sson Ree, Dvorecki 5; 10/11 Langeweg, Sosonko 4 Va12. Böhm 3. MEESTERGROEP: Farago (Hon) Ligterink (Ned) Bellin (Eng) Nikolac (Joe) 0-1; Marcus (Ned) Har- toch (Ned) 0-1; Boersma (Ned) Kusnir (Isr) 1-0; Lehmann (Wdl) Westerinen (Fin) %-%; Chris tiansen (Vst) Szmetan (Arg) Vi-Vi. Eindstand: 1 en 2 Bellin, Nicolac 8; 3. Lig terink 7%; 4 en 5 Farago, Chris tiansen 6M>; 6. Hartoch 6; 7/9 Lehmann, Westerinen, Szmetan 5'/èr 10. Boersma 3; 11 en 12 Kus nir, Marcus 2. DAMESGROEP Lemacko (Bul) Vreeken (Ned) 1-0; Bruinenberg (Ned) Teo- dorescu (Roe) 1-0; V. d. Giessen (Ned) Belle (Ned) %-%; Be- lamaric (Joe) V. d. Mije (Ned) Erenska (Pol) Vokralo- va (Tsj) %-%; Baumstark (Roe) Ivanova (Bul) 1-0. Eindstand: 1. Lemacko 9; 2. Vokralova 7; 3 en 4. V. d. Mije, Belamaric 6%;' 5. Baumstark 6; 6. Vreeken 5Vi; 7en 8. Teodorescu, Erenska 5; 9. V. d. Giessen 414; 10. Belle 4; 11 en 12. IVanova, Bruinenberg 3 TOULOUSE Hans Vultink heeft in het Europese biljart kampioenschap kader 71/2 dat gisteren in Toulouse is begon nen meteen de eerste forse klap uitgedeeld. Het was een be langrijke zege voor Vultink omdat hij het toernooi moest be- .ginnen tegen zijn landgenoot Tini Wijnen, die hier voor Dene marken uitkomt na jarenlang niet meer in internationale eve nementen te zijn verschenen. Het werd dus voor Vultink een soort prestigezaak, temeer omdat Wijnen vooraf had laten doorschemeren dat hij eigenlijk nauwelijks wist wie Vultink was. Van die onwetendheid zal de vroegere Nijmegenaar nu ongetwijfeld zijn genezen, want hij werd door onze kampioen nogal indrukwekkend naar de nederlaag gedreven met 300—73 in zes beurten. Door Piet Kienhuis Vul- geven toen Smejkal als glansrijk uitgangspunt voor het grootmeesterrcsultaat. En dan die schokkende nul tegen Tal (de een z'n dood, inderdaad). Vervolgens nog even een opleving met een alert tot remise gevochten eindspel tegen Ljubojevic. Tot slot de ineenstorting. Kansloze nul tegen een meer ge motiveerde Olafsson, willoos verlies omdat het er toch al niet meer toe doet tegen een niet overtuigende Browne in de laatste ronde. Böhm heeft dan weliswaar minder punten gescoord dan de andere spelers, het was vaak op het nippertje en zijn spel bracht ons, kiebitzers, toch vaak tot ongelovig gemompel. Zijn hoogte punt bereikt hij tegen Smejkal, die hij in een uitzinnige partij van het bord offerde. Meerdere malen ech ter moest zijn bizarre spelopvatting het afleggen tegen de routine van gevestigde klasse. Of zijn tijd nog zal komen hangt Juist hiervan af: is hij in staat om zijn speelse concepties tijdig een wat meer paktisch ge richt karakter te geven? De meestergreep toonde eenzelfde strijdbeeld als bij de hoger gewaar deerde collega's: hier was de Engels man Bellin een punt uitgelopen op Nikolac, maar het onderlinge duel was voor de laatste ronde gereser veerd. Tot merkbare vreugde van zijn landgenoten op de tribune won de Joegoslaaf, die daarmee de eerste prijs kon delen. Ligterink, die de derde rechthebbende had kunnen zijn, kwam tegen de Hongaar Fara go niet verder dan een vechtremise. Volgens de reglementen zal Ligte rink volgend jaar voor de grootmees- tergroep worden uitgenodigd als hoogst geëindigde Nederlander. Te gen die tijd zal hij zijn meestertitel wel binnen hebben, denk ik, want zoals hy in dit toernooi speelde was erg overtuigend. Dames De damesgroep had haar onbe streden winnares: Tatjana Lemac ko uit Bulgarije won in de laatste ronde van Corrie Vreeken en bewees nogmaals bij de sterkste dames ter wereld te behoren met haar twee punten voorsprong. Voor volgend Jaar kunnen we een tweetal Nederlanders in de meester greep verwachten: Paul van der Sterren en Rob Witt eindigden ge zamenlijk bovenaan in de reserve- meestergreep. De Zweedse kandi daat-meester Eslon overkwam het zelfde in de parallele tienkamp. Maar wat, tenslotte, te denken van de 85-jarige heer Kranenborg uit Hoogezand, die in groep tien al zijn negen partijen won als betrof het een kegelwedstrijd? Ook hij pro moveert volgend jaar, en iedereen verwacht nog veel van hem. Dit eerste snelle su> tink ongetwijfeld een pak van het hart. Immers, Wijnen had nogal hoog opgegeven over zijn huidige vorm en gisteren vertelde hij ook nog dat hij een oefenpartijtje met Dieter Müller had gespeeld en dat hij dit met overmacht had gewon- De inmiddels helemaal wit van haar geworden Wijnen (45) ging nogal zelfverzekerd van start en na vier beurten leidde hij met 19-43, maar daarna kwam Vultink met een knap gespeelde serie van 209 voor de dag, aan een en dezelfde korte band bijna spelenderwijs gefabri ceerd. Hij strandde op een massé en Wijnen kreeg de ballen op een pre senteerblaadje. Deze kon er echter niet van profiteren, want Wijnen verdwaalde al spoedig midden op de tafel en kon na 27 caramboles weer gaan zitten. Vultink dreef de kogels opnieuw naar de korte band en raffelde de driehonderd vol, hoewel deze matchtafel niet ideaal te noe men is. De banden slaan vreemd af, de acquitstoot is bijna niet te maken en de banden lopen bij het minste geringste uit de koers. Zodat onze landgenoot het trio echter zeer com pact hield, zoals kader gespeeld dient te worden, vermeed hij de moeilijkheden. Beiden klaagden na afloop over de kou in deze weinig sfeervolle kelder van een bioscoopzaal. Dat was overi gens terecht, maar Wijnen ondervond voor de zoveelste maal dat inter- MAASSLUIS Zichtbaar voldaan stapte Gerard Bakker van de tribune af. De clubcoach van Avanti genoot intens van het succes van zijn pupil Bettine Vrisekoop. Immers het pas 14- jarige tafeltennistalent verraste gisteravond in Maassluis vriend en vijand door in de vriendschappelijke interland tegen Engeland haar beide partijen te winnen. Daarmee legde zij de basis voor de verrassende 32 zege die het Nederlandse team (na twee achtereenvolgende nederlagen) boekte. Gerard Bakker: "Gisteren in Bu- del verloor ze nog van beide meis jes. Simpel omdat bepaalde, kleine dingen, fout gingen. Vanmiddag hebben we daar nog twee uur ex tra op getraind. En gelukkig niet voor niets". Bettine Vrisekoop speelde inder daad erg sterk. Nadat Sonja Helt- zel (ook al goed op dreef) Neder land via een overwinning op Susan Lisle aan de leiding' had ge bracht vergrootte Vrisekoop de marge door een knappe 1921, 21- 19 en 2725 triomf op de hard slaande Carole Knight. Engeland kwam vervolgens terug tot 22 maar in de laatste wedstrijd stelde Bettine Vrisekoop, die met Heltzel en Van der Vliet is geselecteerd voor de EK, de eindzege veilig door Lisle in twee games te kloppen. Ge lukkige bondscoach Frans Schoofs: "Dat belooft wat voor de toekomst". De Nederlandse heren verging "t minder zij incasseerden met 2—7 de derde nederlaag. Bert van der Helm scoorde beide punten. Hij verloor alleen van de Engelse titelhouder Desmond Douglas. Hans Lingen en Dick Jeras (bijzonder zwak) bleven op nul staan. De tegenstander van het dames team van Delta Lloyd voor de Jaarbeurs-stedenbokaal is bekend. De Amsterdamse formatie ontmoet in de halve finale Koblenz uit Duitsland. De wedstrijd wordt op 11 april in Amsterdam gespeeld. ^Hans Vultink nationaal wedstrijdspel wel wat an ders is dan een oefenpartij of het spelen van het Deens kampioen schap, waarin hij maar tamelijk ge ringe tegenstand had ondervonden. Wijnen is trouwens nooit mentaal een hoogvlieger geweest. Hy zal in Toulouse waarschijnlijk nog wel en kele tegenstanders laten sneuvelen maar met een tot de tanden gewa pende Vultink valt niet te spotten. En kennelijk voldane Vultink: "Al is het 71/2 dan niet mijn favoriete spel, ik was natuurlijk gebrand om deze partij te winnen en ik wil ook nog een tweede tot een goed einde brengen". Hiermee bedoelde hij die tegen ti telhouder Francis Connesson. De ma gere Franse vegetariër begon het toernooi tegen zijn landgenoot La- faille (300-61 in zeven beurten) en veegde er nog een vlottere zege bij tegen de Spanjaard José Galvez (25- 300 in vijf beurten). Daar Stenzei, de kersverse Euro pese kampioen 47/2, verrassend van de Belg Emile Wafflard won, ont moette Vultink de Belgische ex-prof al in de tweede partij. Onze landge noot kon aanvankelijk uitlopen tot 7-144 in drie beurten, maar toen kwam de Belg met een reeks van 153 terug, die afbrak door resté de- dans. Hierna werd het een spelende zaak, waarin de zenuwen de hoofd rol speelden. Vultink kon ver na het middernachtelijk uur de party nog net redden met 263-300 in zeven beurten. De klap van Vultink aan Wijnen toegebracht was kennelijk flink aan gekomen, want 's avonds tegen de Westduitser Dieter Müller was de exclusieve Deense kampioen nergens. Müller ging dan ook ongestoord in vier beurten naar de zege en Wijnen was alleen bij machte in de laatste beurt dertien caramboles te maken. Zyn enige commentaar was: "Mijn keu was als lood". De rentree van de vroegere Nederlandse crack dreigt op niets uit te lopen Vultink 300 6 209 50.00 73 27 Gerard Bakker: tevreden. alg. gem. 50.00 46.15 23.46 18.35 11.57

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 13