DERKSEN: SFEER SLECHT TI-Raleigli voor zwaarste seizoen uit tiaar bestaan Lord Killanin is nu ook erg bezorgd overwinnaar Noel Foré in Belgische dopingzaak Pfrommer laat Olympischeschaatsers aan lot over m bNDERDAG 29 JANUARI 1976 SPORT# LONDEN Lord Killanin, voorzitter van het IOC, heeft gisteren op een persconferentie in Londen voor de eerste keer open lijk zijn bezorgdheid uitgesproken over Montreal als de plaats, waar de Olympische Spelen gehouden worden. Kort voor zijn vertrek naar Innsbruck zei hij dat het slechts voor 60% zeker is dat het Olympisch Stadion op tijd klaar zal zijn. Dit in tegenstelling tot eerdere uitspraken, waarin Killia- nin zich altijd optimistisch toonde over bouw. Lord Killanin zei ver der dat de accommodatie voor 19 van de 21 Olympische sporten in middels is voltooid, maar dat het grootste probleem het op tijd ge reed krijgen van het atletiek- en zwemstadion is. De voorzitter van de IOC be treurde het dat de kosten van de Spelen van het oorspronkelijk ge raamde bedrag van 550 miljoen gulden tot meer dan het vijfvou dige zijn opgelopen. Hij is van mening dat in de toekomst de Spelen niet meer in één stad plaats kunnen vinden. Als voor beeld voor mogelijke plaatsen voor de Spelen, noemde Killanin I met name de Benelux-landen, Scandinavië en Groot-Brittannië. I Hij noemde het tenslotte een ver gissing dat het aantal sporten tot 21 is uitgebreid. Op dezelfde tijd maakte Victor Goldbloom, de Ca nadese minister die verantwoor delijk is voor de bouw van de Olympische accommodatie bekend dat het Olympisch Stadion en het Olympisch zwembad wél op tijd gereed zullen zijn. Goldbloom voegde er echter aan toe dat de accommodaties op de openingsdag nog niet volledig volgens plan zullen zijn afge bouwd. „Op basis van een rapport, dat de afgelopen weken is samenge steld", aldus Goldbloom, „kunnen wij stellen dat Olympisch stadion en het zwembad gereed zullen zijn voor de opening op 17 Juli. Ik zeg nadrukkelijk gereed maar niet af gebouwd". Dr. Goldbloom maakte verder bekend dat er plannen zijn opgesteld om het stadion en het zwembad na afloop van de Spelen te voltooien. Goldbloom zal volgende week het volledige rapport overhandi gen aan de voorzitter van het In ternationaal Olympisch Comité, Lord Killanin. „Ik kan nu verder geen details geven omdat het rap port eigendom is van het IOC. Wij gaan nu naar Innsbruck. Ik geloof dat zolang wij de medewer king hebben van iedereen die bij de bouw betrokken is dat is van het grootste belang dat alles op tijd gereed zal zijn. Wan neer van nu af aan niet iedereen zich volledig inzet, kunnen wij in moeilijkheden komen". ROTTERDAM De affaire rondom Roy Schuiten, die ondanks z'n contractuele verplichtingen spoorslags naar een Franse sportgroep vertrok, heeft bij Ti-Raleigh zwaar meegeteld voor het formeren van een nieuwe profgroep. Desondanks maakt Ti-Raleigh het drie jarenplan af, hetgeen impliceert dat de formatie van Peter Post voor het zwaarste seizoen uit haar bestaan staat. Want na de twee 'aanloopjaren' staan nu onder meer de Ronden van Spanje, Zwitserland en Frankrijk op het programma. Een ontzettend zwaar seizoen meent Peter Post. "Vroeger, zoals men zegt, hadden de coureurs het zwaar, maar ik vind dat er nu nog meer van de renners wordt ver langd. Vooral de organisatoren gaan te ver. Drie etappes op één dag, zoals voor de Tour de France gepland, grenst toch aan het onge looflijke. Maar je kunt er niet om heen. De firma verlangt deelname, terwijl het rijden van veel wed strijden ook succes voor de renners betekent". De 1.3 miljoen gulden die Ti-Ra leigh voor 1976 investeert <Post: "Als men aan het eind van het sei zoen zou stoppen is dat uit zake- Gerben Karstens, de nieu we wegkapitein van TI-Ra- leigh, ontmoette tijdens de Rotterdamse zesdaagse zijn oude ploegbaas Pellenaars. AVOS Ze stonden er wat verloren bij, die twee Nederlandse schaatsers op het perron van pt station in Davos tussen allerlei skiërs. Niemand om hen af te halen en ze wisten niet eens i welk hotel ze zouden logeren. Jan Derksen, de nieuwbakken Olympiër en de talentvolle Jan j b Vries vertrokken tenslotte maar in de richting van hotel Post, omdat Jan Derksen ver- oedde dat de ploeg daar wel zou zitten. Enige uren later arriveerde Jan Bazen in hotel Post. an de receptionist vroeg hij of de Nederlandse ploeg hier soms logeerde Ook hij wist het niet Door Hans van Coolegem lijk oogpunt niet zo verstandig") geeft de directie van het Britse concern wel enige verwachtingen van de ploeg, die ten opzichte van het vorig Jaar is uitgebreid en waarvan nu ook Gerrie Knete- mann, Gerben Karstens en wereld kampioen Hennie Kuiper deel uit maken. Deze drie zijn met Dietrich Thurau de beschermde renners, terwijl Karstens de verantwoorde lijkheid van wegkapitein kreeg toe bedeeld. Drie nieuwe "vedetten" in een equipe, die vorig jaar grotendeels mank ging door de strijd om de he gemonie tussen Schuiten en Thu rau. De rivaliteit tussen topsporters is groot, dus lijken onbewust op nieuw problemen te zijn binnenge haald. Peter Post, die drie maan den bedenktijd heeft gevraagd op de aanbieding om bij Raleigh in vaste dienst te komen: 'Tk heb ge zocht naar een homogene ploeg, echt een vriendenclub. Daarbij is veel gesproken over het systeem dat ik verlang. Ik bezit geen Merckx in m'n formatie, dus ik moet anders werken. De ver standhouding zal echter zo zijn, dat als we in de finale van een wed strijd goed zijn vertegenwoor digd, er voor elkaar wordt gere den" Dnor Ria Schuurhuizen De drie rijders vertrokken woens dag uit Nederland naar Davos met verschillende vliegtuigen, zonder tijden van treinen te weten, zonder te weten in welk hotel ze moesten slapen. Maandag pas waren ze te ruggekeerd in Nederland, resp. uit Madonna di Campiglio en Inzeil. Ze reizen dus eerst terug naar Ne derland. hoorden daar dat ze waren uitverkoren voor de Olym pische Spelen en vertrokken toen eenmaal weer naar Davos. Een vrij kostba re geschiedenis voor een bond, die voortdurend uitroept dat ze zo arm is. Maar er loopt meer niet zo ge smeerd bij de KNSB. Jan Derksen hoorde dinsdagavond via de televi- hebben. Jan Derksen sie dat hij naar Innsbruck zou gaan. Er kwam geen telefoon- tje van Pfrommer. Geen telefoon- nieer doen op slecht ijs. Ik rijd in Madonna en er stond een stevi ge wind. Ik denk ook dat Egbert dat er wel goed bij heetf gezegd", aldus Jan Derksen de wat sloom ogende rijder, die nu toch wel met plezier uitkijkt naar de Olympische wedstrijden. "Eén zo'n afstand om je op te concentreren is toch wel erg fijn. Dat had in zondag in Ma donna ook, Je weet gewoon dat het op deze afstand moet gebeuren en dat is toch wel wat anders dan bij een klassementswedstrijd". Normaal gesproken heeft Jan Derksen geen kans op een medaille in Innsbruck, omdat het ijs er nu mooi is als in Da vos, Madonna of Inzeil en hij met zijn lange slag mooi ijs nodig heeft. De Noren, die dit weekeinde in Os lo al zo toesloegen, lijken met hun korte slag veel meer kansen te het daar niet helemaal mee eens. "Natuur lijk, met die kortere slag kun K, ansen Piet Kleine: enige die tegen me zei dat hij het rot voor me vond". profs, waarover Post nu beschikt, geeft de ploegleider vol doende mogelijkheden om voor ver schillende wedstrijden te rouleren. Daar zal ik ook gebruik van ma ken", aldus Peter Post, die bijvoor beeld Scheveningse Bert Pronk (Vo rig jaar uitstekend in het gebergte) pas dan een belangrijke taak op zijn schouders legt als de heuvels zich aandienen. Ook Gerrie Knetemann zal meer kansen krijgen, dan hij tot nu toe in de Franse groep van Joop Zoetemelk heeft gehad. 'Veredelde raspaarden' blijven voor Peter Post Dietrich Thurau en Hen nie Kuiper. Van de jonge Westduit ser verwacht iedereen veel. "Maar", weer Post, "hij moet worden be schermd. Hij wil alles rijden, als het aan hem ligt. Maar bijvoorbeeld de Tour de Franse komt hij niet in. Thurau begint dit Jaar met Spanje, Moeilijk floudenberg wint lijfde Marathon ^UTRECHT Gerrit Wouden- KNSB. Niet dat Jan Derksen dat had verwacht, hij loopt nu al een paar jaar i ook al korter dan vorig jaar, maar je kunt moeilijk midden in het seizoen je slag gaan verande- kernploeg en hij kent zijn coach rgn En het ]igt hgUs niet aii^n 'el een beetje, bent. mag je veel zeggen en doen Sen" of waar je zin in hebt. Anders moet je bouw doen wat hij zegt, maar bovendien vai besteedt hij weinig aandacht aan ben pr je. En juist op de momenten dat 't slecht gaat, dat je hem nodig hebt, doet hij niets aan je". Derksen erg uit Alkmaar heeft gisteravond maakte die periode nog kortelings i Utrecht de vijfde marathon die rolschaat- lan een andere trainingsop- Het is gewoon een kwes tie van mentaliteit. De Noren heb ben er gewoon zin in, dat zie je. Ze zijn fel en zo'n sfeer heerst er bij eenmaal niet op dit mo ment". De sfeer die wordt gety peerd doordat rijders zo maar GENT De correctionele recht- algemeen verwacht, schuldig bevon- de Heinekentrofee ge- jonnen. Henk Portengen uit Die- jen werd tweede en Co Giling uit ^armenhuizen eindigde als derde. In het algemeen klassement eeft Giling de leiding, bn Wij he Tout List. Bij de dames zegevierde Atje teulen-Deelstra. Op de tweede laats finishte de 17-jarige Haagse jnita Vriesema en derde werd Ma- jon Veldhuizen uit Driemond, [in het klassement is Lenie van Hoorn uit Ter Aar eerste met •ie punten voorsprong op Irma de uit Amstelveen. mogen trainen, dat werd niet toegestaan en er volgde een trieste afgang tijdens de Nederlandse kampioenschappen. Nog diezelfde avond ondervond Derksen wat het betekent niet meer bij de kernploeg te horen, "zij zaten aan een tafel en de "afgeval- bank te Gent heeft gisteren geveld in de dopingzaak ten laste een aantal oud-renners, artsen sportbegeleiders die allen, na biecht van de, aan opwekkende mid delen verslaafde ex-wereldkampioen cycle cross Eric de Vlaeminck, in de beland. Het is een vonnis geworden waarin de voorwaardelijkheid overheerst. den aan valsheid in geschrifte, doch an ook de beschuldiging "vergemakke- en lijken van dopingpraktijken" werd de tegen hen weerhouden. Beiden wer den voor deze feiten veroordeeld tot zes maanden voorwaardelijk en 30.000 franc boete. Weinig verrassend zijn de straffen kan zijn, is ontegensprekelijk oud- Noël Foré. Hij nationaal kampioen jenen- aan een andere. Je hoort dan plotseling niet meer bij. Alleen Piet Kleine is naar me toegekomen en heeft gezegd dat hij het rot voor me vond". Op dat moment baalde Derksen van het schaatsen, maar hij greep de herkansing die hij kreeg toch aan. De eerste week in Inzeil zag hij het allemaal nog niet zo zitten, maar de week daarop in Madonna kreeg hij toch weer zin in schaatsen. "En toen Egbert van 't Oever tegen me begon te praten dat ik de Spelen nog best kon ha len, toen ging ik er echt zelf ook weer op hopen". Jan Derksen reed zondag in Madonna een goede tijd op de 5000 meter, een prestatie die een paar dagen later werd gehono reerd met een Olympische uitnodi ging. "Het was echt geen superijs stuurd, dat. er niet iemand is hem af te halen. Kortom, de saam horigheid en de vriendschap die Leen Pfrommer altijd zo heeft voorgestaan ontbreekt te enen male. En als de coach dan ook nog weer te maken heeft met de keuze- heren van het NOC dan wordt het helemaal moeilijk, want Klaas Vriend heeft niet helemaal onge lijk als hij stelt dat hij het hele seizoen op de 5000 meter harder heeft gereden dan Jan Derksen en dat die nu toch naar Innsbruck de aangericht. Niet alleen werden de Twee jonge vrienden indien Ritserveldt, brachte betichtingen hadden bekend en daarvoor straffen opliepen die schommelden tussen de 6 maanden en 1 maand cel voorwaardelijk, met een proeftijd van vyf jaar. gaat. Marlier en Daelemans zoals Vlaeminck hóórden zich immers tot BRUSSEL De Belgische wieler bond heeft gisteren Roger de Vlae minck wegens het niet deelnemen aan het wereldkampioenschap veld rijden voor professionals, dat afge lopen zondag in Chazay-d'Azergues is gehouden, gestraft met een boete van 5000 francs (ruim 300 gulden). Bovendien is hen een voorwaarde lijke schorsing van acht dagen met een proeftijd van een jaar opgelegd. twee maanden cel veroordelen we gens verboden wapenbezit. Dat met dit vonnis het doek is gevallen over deze dopingzaak is weinig waarschijnlijk. Verwacht wordt immers dat enkele van de be klaagden tegen deze uitspraak be roep zullen aantekenen, zodat deze eerste dopingronde een tweede uit gave krijgt. Voor de Ronde van Franrijk wcrdt de lichtste ronde van de grote drie"« Hennie Kuiper helemaal klaarge stoomd. "Met hem moeten we niet te hard van stapel lopen", bedenkt de ploegbaas. "Wereldkampioen wor den is moeilijk, maar wereldkampioen zijn, nog moeilijker. Iedereen wil hem zien, dat is logisch. Als renner moet je daar van profiteren, maar het houdt wel een gevaar in. Voor de Tour is hij als klassementsrij der uiteraard onze man". Hennie Kuiper tenslotte: "De regenboogtrui geeft een belasting, maar het is ook een stimulans". Anders Ten opzichte van 1975 ziet de Ra- leigh-ploeg er dit seizoen heel an ders uit. Nieuw op de loonlijst zijn Hennie Kuiper, Gerben Karstens, Gerrie Knetemann, José de Cauwer (Belg), Cees van Dongen, Etiènne van der Helst (Belg), Co Hoogen- doorn, Jan van Katwijk en Piet van Katwijk. Gebleven zijn Dietrich Thu rau (W-D), Bob Cary (Eng), Aad van den Hoek, Dave Lloyd (Eng), Bert Pronk. René Pijnen. Günther Haritz (W-D) en Jan Raas. Vertrok ken zijn: Roy Schuiten, Bas Hor dijk, Wim de Waal, Jos van Beers, Fred Rompelberg, Ferdinand Bracke (Belg) .Karei Seis (Belg. Tino Ta bak en Theo van der Leeuw. r erlies Transol CANTU Transol RZ heeft gis- in Cantu (Ita) met 67— (30—51) verloren van Birra Cantu. Het was een wed- Itrijd in de kwartfinales van het i om de Europese basketbal •oor landskampioenen. Tran- |ol had de eerste wedstrijd tegen Forst in Rotterdam met 92— 6 verloren. [Het damesbasketbalteam van asteoed Strijen werd in Oud- eijei-land door een nederlaag van 1—81 tegen Levski Sparta Sofia itgeschakeld in de kwartfinales an het toernooi om de Europese eker voor bekerwinnaars. Vast- oed had de eerste wedstrijd in ofia al met 67—93 verloren. Voetbal In de vierde ronde van heit toernooi om de Engelse FA-cup won Stoke City op eigen veld met 1-0 van Manchester City. Newcastle- United versloeg Coventry met 5-0. Schaatsen Op zaterdag 6 maait zal op het Mjösameer in Noorwegen een alternatieve elfstedentocht gehou den worden. Deze wedstrijd in Lille- hammer staat onder auspiciën van het Heineken schaatsfestijn. ere l//W uers&sAWsnsi At/es*/ -ar &y iei- Mxmc5t£cxrr A/Ade SU/7&J TE Jatieu orr 7S UT 2.OV l&c&£va£ Z£T MOEST ZWJ J

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9