lALLE HONDEN OETEN PRIK AAN HALEN y< an Doorn: minder omroepjes „Kansen op een kabinetscrisis groter dan ooit" iVoor 1 mei tegen hondsdolheid HOGER PERSONEEL NIET TOEGELATEN TOT LOONOVERLEG Uit in de Randstad 'AFGIFTE VAN RIJBEWIJZEN EENVOUDIGER' Pseudo-arts buitte goedgelovigheid jonge vrouwen uit Sommige charmante dino-en van vroeger zijn cc nog steeds. RIJNSBURG Evenals hij en kele dagen geleden in Assen deed, heeft CHU-fractieleider in de Twee de Kamer, dr. R.H. Kruisinga, gis teravond tijdens een spreekbeurt" in Rijnsburg betoogd dat de kan sen op een crisis rond het gabi- net-Den Uyl nog nooit zo groot zijn geweest als op dit moment. Volgens de heer Kruisinga zijn die kansen niet alleen toegenomen door de tegenstellingen tussen de christen-democraten en socialisten binnen het kabinet maar vooral ook door de instabiliteit van de linkse regeringspartners. Kruisin ga: "Opinie-onderaoeken bevesti gen dat D'66 vrijwel is verdwenen. De relatie tussen de PPR en de PvdA is door diverse gebeurtenis sen de laatste tijd sterk verkild terwijl er binnen de PvdA onrust is ontstaan en sommigen in die partij zich beginnen af te zetten tegen de regering- Den Uyl." Volgens de voorman van de Christelijk Historische Unie zullen bij een eventuele kabinets-crisis de ARP, KVP en CHU er in slagen om binnen enkele weken tot over eenstemming te 'komen over een gezamenlijk verkiezingsprogram ma. Ook het op één lijn brengen van de standpunten van de Kamer fracties van de drie partijen over knelpunten als de grondpolitiek en de ondernemingsraden zal volgens de heer Kruisinga geen onoverko- menlyke problemen opleveren. Kruisinga: "Dan gaat het er om dat we een duidelijk profiel op bouwen. Christen-democraten heb ben naast socialisten en liberalen een eigen plaats. In het liberalis me ls verwerpelijk de overschat ting van de mogelijkheden, die aan de enkeling worden toegekend en de onderstatting van het kwaad dat de enkeling de gemeenschap kan berokkenen. In het socialisme is verwerpelijk de overschatting van de mogelijkheden van collecti viteiten en de onderschatting van de bedreiging die van een collecti viteit kan uitgaan op de enkeling". Kruisinga liet zich door een vra gensteller niet verleiden zijn voor keur uit te spreken voor samen werking met socialisten of libera len. Kruisinga: "Ik ben een tegen stander van het maken van afspra ken of het uitspreken van een voor keur vóór verkiezingen. Dat heeft ook weer te maken met de eigen profilering van de christen-demo craten. Zij moeten zich voor (of na) verkiezingen niet vereenzelvigen met een andere partij. Op basis van de verkiezingstuitslag moet worden onderhandeld. Daarbij moet in het algemen belang, ver draagzaamheid voorop staan. De uitspraak van Bas de Gaay Fort man van de PPR dat zijn partij persé niet met de CHU wil rege ren is dan ook fout. Je moet niet bij voorbaat elkaar uitsluiten. Een uitgangspunt voor christen-demo craten moet in ieder geval zijn in de eerste plaats te zoeken naar de onderlinge overeenkomsten. Polarisatie, waarbij de onderlinge verschillen worden geaccentueerd, keur ik af. Zonder compromis is een leven in vrede niet mogelijk". Kruisinga noemde gisteravond in de Rijnsburgse Voorhof nog enke le uitgangspunten die kenmerkend (moeten) zijn voor christendemocra ten. Hij noemde onder meer de ver dediging van de vrijheid van richting en inrichting van onderwijs („Centra lisme en dirgisme wijzen we af"); het tegengaan van de misdadigheid ("Gezag is niet iets dat alleen in perkt en de mondigheid tekort doet maar geeft ook bescherming en ge borgenheid, maakt het leven leef baar") het tegengaan van discri minatie van bejaarden ("Je kunt mensen die 65 jaar zyn geworden en dikwijls nog heel vitaal zijn, niet zomaar opeens afschrijven"). Veel nadruk legde hij voorts op de posi tie van het huidige midden- en klein bedrijf. Kruisinga: "Zelfstandigen met meestal een gezinsinkomen, dik wijls lange werkdagen en een fiscaal inkomst* dat niet gelijk is te stel len aan een cao-inkomen, worden onbillijk behandeld. De leuze van hei kabinet 'Een betere verdeling van de welvaart' wordt voor deze groep niet waargemaakt". BERT PAAUW. )EN HAAG (SP) Alle honden die ouder zijn dan vijf maanden zullen meit ingang van mei moeten zijn ingeënt tegen hondsdolheid (rabies), een bij besmetting ook voor men en dodelijke ziekte. Minister Van der Stee heeft besloten, deze regeling voor het gehele land verplicht te tellen omdat veel recreatie zoekende mensen met honden een groot deel van het jaar leen en weer naar het oosten van het land gaan en daardoor de ziekte, die met name 'aar heerst, kunnen overbrengen op honden iin het westen van het land. Wie na 1 mei zijn hond uitlaat zal in moeten kunnen aantonen, dat et dier is ingeënt door een pen- Ing aan de halsband en door een ïtingsbewijs. De inenting is ver- icht als de laatste vaccinatie lan- dan twee jaar geleden heeft aatsgehad. Wie reeds een geldig rtificaat bezit, heeft geen ent- wijs nodig. De kosten van de iccinatie zijn geheel voor rekening in de eigenaar of verzorger van de lond. Omdat de entbewijzen pas in de j^eede helft van februari beschik baar zijn, zullen de honden pas van- ODEN HAAG (ANP) De Vereni- jng van Nederlandse Gemeenten ■VNG) heeft minister Westerterp Jjaii Verkeer en Waterstaat voorge meld de procedure voor de afgifte ijan rijbewijzen te vereenvoudigen, lii bepleit tenminste* twee van de 9chijven in de procedure te laten ervallen, namelijk de provincie en e rijschoolhouder. 1 Momenteel verzorgt de provincie Ie afgifte van rijbewijzen. De ge- peenten verstrekken meestal de aan- Iraagformulieren en nemen deze pgevuld en vergezeld van de nodige jescheiden ook weer in ontvangst. Daarna worden deze doorgezonden cfaar het provinciaal bestuur. Voor 3let uittreksel uit het persoonregis- Jpr is ook de gemeente weer nodig. _jeelal dient de rijschoolhouder na- jiens de aanvrager de aanvraag in. I Het zal, aldus de VNG, een be- .ngrijke vereenvoudiging betekenen idien de afgifte uitsluitend aan het [emeentebestuur wordt opgedragen, aanvrager heeft dan nog maar één instantie te maken. Boven- i zal hij slechts één keer leges ihoeven te betalen, omdat de pro- nciale leges vervalt. De gemeente- icretarieën kunnen dagelijks de aan- •aagformulieren rechtstreeks aan Centraal Bureau voor de afgif- an rijvaardigheidsbewijzen ver inden. af die tijd gevaccineerd kunnen wor den. Er zijn in ons land zeker een miljoen honden; elk jaar komen er 100.000 bij. Volgens de veeartsenij- kundige dienst van het ministerie van Landbouw en Visserij is er voor dit aantal voldoende entstof beschik- In het oosten van het land, waar sinds augustus 1974 bij ruim twintig vossen rabies is geconstateerd, is hondenbezitters al gewezen op het belang van inenting. Maar gebleken is dat slechts dertig procent van de eigenaren hun hond hebben laten vaccineren. In gebieden waar rabies is geconstateerd en waar inenting verplicht gesteld wordt is de kans op besmetting van mensen tien tot twintig maal kleiner dan in gebie den waar geen entingsplicht is, aldus het ministerie. De laatste keer dat de overheid maatregelen moest nemen tegen hondsdolheid was in 1962, toen in Amsterdam vier mensen overleden nadat zij door een wit hondje gebe ten waren. Besmetting komt niet al leen bij honden voor, maar de naam is ontstaan doordat de mens het eerst via honden geïnfecteerd kan worden. In principe kan de ziekte bij alle warmbloedige diren voorkomen, zoals bij katten, muizen en ratten, maar met name de vos is de belang rijkste besmettingsdrager. Vandaar dat in het noorden en oosten al sinds augustus 1974, toen in het Groning se Sellingen bij een vos hondsdolheid werd geconstateerd, een premie van f. 15,- od elke dode vos staat. De dieren brengen, als zy besmet zijn, een virus via het speeksel over in een open wond. Men hoeft dan ook niet noodzakelijkerwijs gebeten te zijn om rabies op te lopen: ook contact van een reeds bestaand klein wondje met het speeksel van een besmet dier, bij wie zich de symptomen nog niet hebben voorge daan, kan de mens besmetten. De verschijnselen na besmetting zijn: rusteloosheid die na ongeveer een dag overcaat in hevige angstge voelens waardoor gebeten wordt naar alles wat beweegt. Daarna treedt ook schuimvorming op de bek op. Binnen twee tot tien dagen hier na kan het dier sterven. Bij de mens kan het langer duren voordat de eerste verschijnselen zich voordoen. Er bestaat een door Louis Pasteur uitgevonden en sindsdien lijk geperfectioneerd serum tegen hondsdolheid, dat bij de mens ech ter pas kan worden toegediend na dat de ziekte is geconstateerd. Alleen voor dieren bestaat een voorbehoe dende entstof. Tweede-kamerlid Nypels (twee de van rechts) van D'06 bespreekt zijn initiatiefvoorstel inzake toe lating van het middelbaar en ho ger personeel bij het sociaal-eco nomisch overleg, met minister Boersma (geheel links) van So ciale Zaken. Mevrouw Barendregt van de PvdA en partijgenoot Van Mierlo luisteren aandachtig mee. AMSTERDAM (ANP) Tegen een 31-jarige man, die zich voor klinisch psycholoog of soms ook voor gynaecoloog had uitgegeven en aldus ontuchtige handelingen met reeksen van jonge vrouwen had gepleegd heeft de officier van justitie bij de rechtbank in Amsterdam gistermiddag uitslui tend tenuitvoerlegging geëist van de voorwaardelijke terbeschikking stelling die hem bij een eerdere veroordeling was opgelegd. In de zaak zelf vroeg de officier van justitie, mr. F.H. von Meyenfeldt vrijspraak omdat hij een veroor deling niet op zijn plaats vond. Artikel 246 van het wetboek van strafrecht, dat aan de verdachte ten laste was gelegd, stelt dege ne strafbaar, "die door geweld of bedreiging met geweld iemand dwingt tot het plegen of dulden van ontuchtige handelingen". Vol gens de officier was zonder meer bewezen, dat de pseudo-dokter de ontuchtige handelingen heeft ge pleegd en ook dat hij daarbij sommige van zijn vrouwelijke slachtoffers met chantage had be dreigd. Bij het onderzoek was ech ter niet aan het licht gekomen, dat hij fysiek geweld had gebruikt. Suggererend dat hij hen van menstruatie-stoornissen of psychi sche depressies kon afhelpen, wist de verdachte zijn slachtoffers „in vrij korte tijd in dusdanige gees telijke verwarring te brengen, dat ze in een status van sexuele horig heid belandden", aldus een rapport van een psycholoog, die de man van "Don Juanisme" beschuldigde. In een psychiatrisch rapport werd verbazing uitgesproken over de goedgelovigheid van de slachtof fers. De slachtoffers, die zich blijkens hun verklaringen onder sterke psy chische druk allerlei sexuale han delingen hadden laten welgevallen, werden ter zitting piëteitshalve uit sluitend met de voornamen aange duid: Marianne, Trudy, Louise, Marietta en een zekere Marijke, die haar vriend Cor bij al de meis jes had geïntroduceerd. In de dag vaarding werden slechts contacten uit de maand oktober van het vorig Jaar met vijf dames ten laste gelegd, doch bladerend in het enkele decimeters dikke dos sier liet de president zich ontval len, dat het er minstens 30 zijn geweest. Zijn avonturen met de ze vrouwen speelden zich meestal in particuliere huizen af. Dikwijls in de kamers van de meisjes zelf, de meeste gevallen in Amsterdam, doch ook in Driebergen en Egmond. De verdachte was in de afgelopen tien jaar al vier maal veroordeeld, een keer wegens openbare schen nis, tweemaal wegens ontucht met kinderen beneden de leeftijd van 16 Jaar en de laatste maal in 1973 wegens mishandeling met zwaar lichamelijk letsel. De rechtbank zal op 11 februari uitspraak dot DEN HAAG (AP) Het middelbaar en hoger personeel blijft voorlopig buiten het centrale loon- en prijs- overleg tussen regering, werkgevers en werknemers. De Tweede Kamer stemt niet in met een voorstel van het D'66-ka- merlid Nypels dat het bedrijfsle ven de verplichting oplegt om de Raad van Overleg voor het Hoger en Middelbaar Personeel voortaan te betrekken bij het gesprek over "centrale akkoorden". Nypels' wet verklaart zo'n overeenkomst ongel dig als de "witte boorden" er niet aan hebben deelgenomen. Dit ging de Tweede Kamer veel te ver De meeste partijen staan welis waar op het standpunt dat het nationaal -sociaal -economisch over leg zo breed mogelyk moet zijn, maar in het algemeen was men wars van 'n wettelijke plicht voor de werkgevers- en werknemersorgani saties om met het middelbaar en hoger personeel te overleggen. Het PvdA-kamerlid Poppe vond dat de Tweede Kamer het moest la ten bij het uitspreken van de wens dat het hoger personeel in 't vervolg bij het overleg betrokken werd. Het blijft dan aan de ondernemers en de vakbonden zelf om te beslissenof de "witte boorden" een stem in het kappittel moeten krijgen of niet. Bovendien voelde de PvdA niets voor toelating van het hoger perso neel tot het loongesprek nu de kans bestaat dat de RMHP (Raad van overleg van Middelbaar en Hoger Personeel) zich gaat aansluiten bij het Christelijk Nationaal Vakver bond, het CNV. In dat geval is een apart plaatsje voor het hoger perso neel aan de gesprekstafel niet meer nodig. Ze worden dan door het CNV vertegenwoordigd. "Naïef" vond het AR-kamerlid Roolvink de veronderstelling van Nypels dat het bedrijfsleven het ho ger en middelbaar personeel zonder meer zou accepteren als gespreks partner bij het loonoverleg met de regering. "Als het zo eenvoudig is, zou de RMHP ook wel zonder wettelijke verplichting tot het overleg kunnen worden toegelaten", zei hij. De VVD'er Rietkerk vond dat de regering het hoger en middelbaar personeel maar moest uitnodigen voor het sociaal-economisch overleg met werkgevers en werknemers. De vakbonden zouden daar geen bezwa ren tegen hebben, zo had hij ver- Nypels' wetsvoorstel kreeg in de Kamer alleen bijval van D'66, DS'70 en GPV. 'Controle op naleving van gedeeltelijke leerplicht noodzakelijk'' SCHOONHOVEN (ANP) Wet houder J. Berkouwer van Schoon hoven tevens bestuurslid van een vormingscentrum voor werkende jongeren heeft in een open brief zijn nood geklaagd bij minister Van Gemenade van Onderwijs en Wetenschappen over het ndet nale ven van de gedeeltelijke leerplicht. De gedeeltelijke leerplicht is vol gens de wethouder in verregaande mate onvoldoende voorbereid. De jongeren voor wie deze plicht geldt, en hun ouders zijn niet al te erg gemotiveerd om er aan te voldoen, eerder is het tegendeel waar, meent de heer Berkouwer, De gemeenten moeten op naleving toezien, wat niet of slecht gebeurt. Als enige in de regio Schoonhoven heeft deze gemeente processen-ver baal opgemaakt tegen ontduikers van de gedeeltelijke leerplicht. De ontduikers zitten aldus de wethouder ongestraft thuis of wer ken. Hun vriendjes en vriendinne tjes die wel naar het vormingscen trum kwamen, verschijnen thans ook ndet meer. De processen-ver baal liggen al een Jaar bij de offi cier van justitie zonder dat de zaak door de rechter is behandeld. Een brief van minister Van Agt naar de officiëren van Justitie met de opdracht direct tot vervolging over te gaan, zou al aardig kunnen hel pen om uit de hopeloze situatie te komen, aldus de heer Berkouwer. Hij meent overigens, dat nu een keuze moet worden gemaakt. Of er moet een leerrecht komen óf de ge deeltelijke leerplicht moeit worden nageleefd. De staf van het vormingscentrum in Schoonhoven raakt steeds meer gedesillusioneerd en de bestuurders zien als enig resultaat, dat de zaak steeds dieper in de put raakt. Thans, en geen maand later, dient gekozen te worden: opheffing van de gedeeltelijke leerplicht of echte handhaving ervan, want wachten op samenwerking met het beroeps begeleidend onderwijs duurt ook te lang, aldus de heer Berkouwer. PEN HAAG (ANP) Minister Van irn vraagt zich af of de status aspirant-omroeporganisatie niet beter kan verdwijnen. Tijdens het kamerdebat over de Medianota ontwikkelde de bewinds deze gedachte in een reactie m motie van de kamerleden De (ARP) en Kosto (PvdA) waar- „erd gevraagd iets te doen aan voortschrijdende versnippering in de omroepwereld. Het verdwijnen van de aspirant- omroepstatus zou betekenen dat een organisatie de c-status verkrijgt bij het bereiken van 100.000 leden, maar niet meer de kans om, zoals nu het geval is bij 40.000 leden als aspi rant-omroeporganisatie over enige zendtijd te beschikken. De stap van aspirant-omroeporganisatie naar c- omroep is, volgens de minister, te ADVERTENTIE gemakkelijk als men al in de lucht is. Ook heeft de minister van CRM zo zijn twijfels aan het nut van de zo geheten kleine zendgemachtigden. De NOS is uitermate geschikt om allerlei stromingen aan het woord te laten, getuige het nieuwe NOS- programma 'Sprekershoek'. De minister zei nog geen bepaalde plannen te hebben ontwikkeld, maar hij nodigde de Kamer uit zich over deze gedachten uit te spreken. Mr. Van Doorn haalde stevig uit naar het systeem waarbij de telling van leden geschiedt door telling van abonnementen. Dagelijks valt te con stateren hoe de omroepbladen wor den aangeprezen. Drie van de ze ven omroeporganisaties geven al twee bladen uit. Nooit of nauwelijks wordt verwezen naar de identiteit van het blad. Koopgewoonte, formaat, over zichtelijkheid enz. spelen een rol. Allerlei zaken worden in de bladen opgenomen die niets met de program ma's te maken hebben, dikwijls in ruimere mate dan de wet toestaat. De minister is dan ook van plan de controle daarop ook in de toekomst te handhaven. De meetsystemen aan de hand van abonnementen vertekenen de verhoudingen ernstig. Vandaar dat alleen het lidmaatschap als criterium dient te worden gehanteerd, een sy steem dat veel eerlijker is. Program ma en principieel uitgangspunt vor men een betere maatstaf dan een blad met programma's. Als alleen het lidmaatschap als criterium geldt worden de organisaties gedwongen hun identiteit in de programma's duidelijk tot uitdrukking te brengen, zo meent de bewindsman. Minister Van Doorn AMSTERDAM Concertgebouw: 30 jan.. 20.15 uur; Amsterdams Philharmonisch Orkest; kleine zaal: Marie-Christine -itterkoer, alt en Patricia Thomas, piano; 31 jan., 15.00 uur: Radio-Philharmonisch Orkest; 20.15 uur: Nederlands Kamerorkest; 20.15 uur, kleine zaal: Isser Bushkin. bas en Gérard van Blerk, piano. Stadsschouwburg: 30 en 31 Jan.: Publiekstheater speelt Macbeth (première). Shaffy-theater: 30 en 31 Jan.: De Mimeschool speelt „Matglazen doodkist". Centrum-Bellevue: 30 jan.; Toneelgroep Centrum speelt „Keefman". Carré* 30 jan. t.m. 6 febr., beh. 3 febr., 20.15 uur: Amsterdams Volkstoneel speelt „Het kind van de buurvrouw". ROTTERDAM De Doelen: 30 Jan., 20.15 uur: Concertgebouworkest o.l.v. Ferdinand Leitner; 30, 31 Jan. en 1 febr., kleine zaal: Ramses Shaffy en Liesbeth List; 3 febr., 17.30 uur: Arie Keijzer bespeelt het grote orgel; 20.15 uur, kleine zaal: Kamermuziekvereniging Cabrieli strin quartet; 4 febr., 12.45 uur: koffieconcert in de hal: 5 febr., 20.15 uur: Rotterdams Philharmonisch orkest o.l.v. Edo de Waant; 20.15 uur, kleine zaal: Instituut Francais m.m.v. Paul Bourgeois, fluit; 6 febr., 20.15 uur: Rotterdams Philharmonisch Orkest o.l.v. Edo de Waart; 20.15 uur, kleine zaal: vocalistenserie Anne Haenen, Gérard van Blerk, piano. DEN HAAG Koninklijke schouwburg: 30 jan., 20.15 uur en 1 febr., 14.00 uur: Haagse Comedie met „Geen haar op 't hoofd"; 31 jan., 20.15 uur: Haagse Comedie met een blijspel van Noël Coward, „Al wie met ons mee wil gaan"; 1 febr., 5 febr., 20.15 uur: Haagse Comedie met „De arrestatie"; 2, 3 en 4 febr., 20.15 uur, Haagse Comedie met „Een vuile egoïst". Hot-theater: 30 en 31 Jan.. 20.15 uur, Nieuwe Komedie: „Boerderij der dieren" van George Orwell; 5 en 6 febr., 20.15 en 20.30 uur. Nieuwe Komedie: „De minister-president is een kanon" van Lu ce bert. Diligentia1 febr 14.30 uur, Jan Wijn speelt piano; 4 febr., 12.45 uur, Koos Verheul (fluit) en Kaori Kimura (piano); 5 febr., 20.15 uur, Bernard Kruysen (bariton) en Noel Lee (piano). Theater aan de haven: 30 en 31 Jan., 20.30 uur, De Appel met Aga- Theater in de steeg: 30 en 31 Jan., 20.30 uur, Cabaret Robert Krels en Peter Stoops; 6 lebr., 20.30 uur, Cabaret Tum-tum: StiPe voor de storm". LEIDEN Stadsgehoorzaal: 31 Jan.. 20.15 uur, Ballet National du Senegal Lak-theater: 30 Jan., 20.15 uur, Waste o£ time III, 10 Jonge men- 20.15 uur, Wjj zijn velen, gedichten van ALPHEN Korenfestival, uitvoeringen van

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7