Rijnsburg wordt goede partner van Siegen Staatssecretaris opent bibliotheek in Lisse Vooral Geisweid en Huttental 1976 Splitrok nu al succes RIJNSBURG/HÜTTENTAL ,Nu Hüttental vorig jaar is ge annexeerd door de stad Siegen hebben velen in Rijnsburg zich afgevraagd of het partnerschap wel zou worden voortgezet. Een verbintenis, die al dertien jaar uitermate goed functio neert, kun je niet zomaar verbreken. Daarmee was Siegens bur gemeester Friedemann Kessler het roerend eens. Daarom werd besloten het contact voort te zetten. In het bijzonder zullen daarbij betrokken blijven de stadsdelen Geisweid en Hütten tal. Dat is begrijpelijk, want Rijnsburg heeft met die gemeen ten tot nu toe zeer prettig samengewerkt en er zijn op allerlei gebied hechte contacten ontstaan. Ook nu vooral tussen de bur gers onderling. We zijn erg gelukkig, dat het stadsbestuur van Siegen ook nadrukkelijk voor bestendiging van de verbintenis is". Dat zegt Rijnsburgs eerste burger drs. W. K. de Roos. Door Cees Combee Voor het eerst maakte burge meester De Roos kennis met de Hüttentalse partners tijdens de fees ten rond het duizendjarig bestaan van Rijnsburg. Ze waren in groten getale naar het bloemkwekers- en -handelarendorp gekomen om het eeuwfeest mee te beleggen. Het werd een zeer prettige kennismaking. Dit contact werd voortgezet in oktober 1975 toen een deputatie uit Rijns- burg zag hoe burgemeester De Roos op de luchthaven Siegerland een sportvliegtuig doopte en de naam "Rijnsburg" meegaf. Hütten tal heeft ook al een Rijnsburgstras- se en kreeg vorig Jaar ter nage dachtenis aan burgemeester Ba rend Hendrik Koomans. die mede de grondslag heeft gelegd voor het partnerschap, eerst met Geisweid en later met Hüttental, een Koo- mansstrasse. Bezoken Jarenlang heeft Rijnsburg samen mogen werken met Hüttentals eer ste burger Hans-Georg Vitt. Een zee; Joviaal man, die altijd genoot als er een gezelschap Rijnsburg in "zijn" gemeente op bezoek was en zich dan geheel vrijmaakte om het die gasten naar hun zin te maken door ze zoveel mogelijk van de stad en de omgeving te laten zien. Aan de andere kant was hij tevens ver heugd als hij met de Hüttentalers en Geisweiders enige dagen in het bloemendorp kon vertoeven. Graag was hij er bijvoorbeeld als het cor so op de eerste zaterdag van Rijns burg naar Leiden reed. Hans-Georg Vitt had er een beetje op gehoopt, dat hij de opengevallen plaats van burgemeester van Siegen zou mo gen bezetten. Die wens is (voor hem en de Rijnsburgers helaas) niet in vervulling gegaan. Friede mann Kessler werd eerste burger van deze enige honderdduizenden inwoners tellende hoofdstad van het Siegerland. Op 7 maart 1963 sloot Rijnsburg een partnerschap met de toenmalige gemeente Geisweid. Die verbintenis werd in 1967 voortgezet met ae toen gestichte Stadt Hüttental. Gevormd door samenvoeging van enige ge meenten. waartoe ook Geisweid en Weidenau behoorden. Hüttental telde daardoor veertigduizend inwoners. Op 7 Juni 1967 werd het partnerschap met RljnSburg bekrachtigd door de nieuw gevormde raad van Hüttental. Rijnsburg kreeg een oorkonde, waarin als doel van de verbintenis nog eens duidelijk werd omschreven: "Door het bevorderen van nauwe persoonlijke contacten tussen onze burgers bij te dragen tot vreedzame samenwerking tussen onze volkeren en daarmee een gelukkige toekomst van de mensheid in een vrij en vere nigd Europa te dienen". Contacten Er zijn in de dertien Jaar van het partnerschap van Rijnsburg, eerst met Geisweid en later met Hütten tal, zeer vele interne contacten ge legd. De gemeentebesturen ontmoet ten elkaar, verenigingen en organi saties - neem de vrijwillige brand weer en de muziek - kwamen gere geld bij elkaar op bezoek. Rijnsburg zorgde met veel bloemen voor de op luistering van talrijke festiviteiten, zoals de Hüttentaler- Rijnsburger- feestweek en de opening van het prachtige raadhuis. Nagenoeg om de twee jaar was het bloemkwekersdorp vertegenwoordigd bij het corso in Hüttental en de partnergemeente was ieder jaar met één of meer wagens aanwezig in het corso Rijnsburg- Leiden. In september 1974 reed het volle dig Rijnsburgse corso met figuranten en de muziekkorpsen uit de partner gemeente van Siegen naar Hüttental. Tergelegenheid van de Holland-week. Daaraan werkten ook de VW Kat wijk en de gebroeders Hoek uit Kat wijk met een haring- en visstand mee en kraampjes met Rijnsburgse bloemen zorgden voor een feestelijke entourage van het plein rond het prachtige in 1972 geopende raadhuis. Er is in de achteneenhalf jaar van het bestaan van Rijnsburgs partner gemeente Hüttental omgeven door veel natuurschoon voor meer dan 44.5 miljoen Duitse mark geïnvesteerd voor de bouw van raadhuis, scholen, sanering en stadsuitbreiding en nog veel meer. Bepaald geen gering be drag voor een rond de veertigdui zend zielen tellende stad. Heel veel Rijnsburgers hebben die groei van nabij meegemaakt. Ze hebben het centrum van Hüttental - Sieger- landoentrum genaamd - zien uit groeien tot een grandioos geheel met veel winkels. Een zeer knap staaltje van stedebouwkunde. Hüttental - in het gebied van het stadsdeel Weide nau ligt één van de rijkste Sieger- landse ijzerertsaders - staat ook be kend om zijn hoogovens en heeft daaraan zijn naam te danken. Het betekent zoveel als "hoogovendal". Nieuwe banden Burgemeester De Roos over die nieuwe banden met Siegen: "Ik ben blij, dat daardoor het intensieve con tact met nu de stadsdelen Hütten tal en Geisweid bestendigd blijft. Daarmee lega Kessler het Tijdens ons oktober-bezoek aan Sie gen ontmoetten we ook deputaties uit het Belgische Ieperen en uit Spandau bij Berlijn. Met die men sen hebben we uitvoerig gesproken. Ook over Rijnsburg als centrum van de bloemenkwekerij en - handel. Dat kan misschien nog vruchten afwer pen voor onze bloemenexporteurs en Duitslandrijders. Door de steeds grotere aanvoer op onze veilingen moeten immers nieuwe afzetgebie den worden gezocht. We hebben de afspraak gemaakt onze kennisma king voort te zetten. In Siegen wil men in het najaar weer een Hol land-week organiseren. Rijnsburg is ook om medewerking gevraagd. We willen die uitwisseling met Siegen proberen te intensiveren. Ook op cultureel- en sportgebied. De grote organisator van deze Holland-week is weer de apotheker Bohl&nder, eigenaar van de Oraniën-Apotheek. Hij is, zo heb ik begrepen, al meer de man geweest, die de Hüttental- RiJnsburgse bloemenweken gestalte Op onze vraag aan Niek Hemmes, die ook in het comité Rijnsburg-Hüt- tental zitting heeft of er een moge lijkheid bestaat, dat het Rijnsburg se corso weer naar Siegen gaat kre gen we als antwoord: "Ik zei het er niet in zitten. Het is te kostbaar. Het Ministerie van Landbouw geeft dit Jaar beslist geen subsidie voor dit soort presentaties. In verband met de bezuinigingen, die het is opgelegd. Dat is me al duidelijk gemaakt. Zelf kunnen we het niet bekostigen en Siegen kan naar mijn mening dat niet geringe bedrag ook niet opbren gen. Ik ben voorts al in onderhande ling geweest met Krefeld, maar ook daar konden ze het geld niet op tafel leggen om een corso te laten rijden. Graag wil ik - en het corso-bestuur in zijn totaliteit - meewerken om de Nederlandse bloemenpracht met praalwagens in het buitenland te presenteren. We hoeven er echt niet op te verdienen. Geld bijleggen gaat echter ook niet. We hebben al moeite genoeg het Rijnsburgse cor so financieel rond te krijgen. Ik zie Het nieuwe centrum van Hüt tental met op de voorgrond het op 30 juni 1972 geopend raadhuis. Hüttental is thans geannexeerd door de stad Siegen. ons corso dus dit jaar niet naar het buitenland gaan. Het is jammer, doch met de realiteit hebben we re kening te houden". Iedereen in Rijnsburg is blij, dat Siegen het partnerschap wil besten digen en dat de contacten met Hüt tental en Geisweid in het bijzonder intact blijven. Men heeft daar de meest prettige herinneringen aan. Jaarlijks komen vele Rijnsburgers en Hüttentalers over en weer bij el kaar op bezoek. En... in de bolbloe- memtijd en tijdens het corso reizen velen uit het Siegerland naar het bloemkwekers- en handelarendorp om te genieten van al die fantasti sche kleuren. Jok en Ton Renooy van de V.V.V. Rijnsburg weten er over mee te praten. Het is dan voor al voor hen een zeer drukke -tijd om al die mensen onder te brengen. LISSE Staatssecretaris W. Meijer (CRM) heeft vanmorgen de nieuwe bibliotheek van de Stichting Ge meenschappelijke Openbare Biblio theek in Lisse aan de Nassaustraat officieel geopend. Een groot aantal genodigden was daarbij aanwezig. Meijer constateerde in zijn ope ningsrede, dat het vijf jaar geleden is, dat de bibliotheek in Lisse haar deuren opende en dat deze deuren al die tijd toegang gaven tot een ge brekkige accomodatie. „Nu is het gelukkig zo ver dat de bibliotheek haar bezoekers kan ontvangen in 'n behuizing, die voldoet aan de ver wachtingen, die men van een bi bliotheekgebouw mag hebben". Nadrukkelijk stelde Meijer, dat Zuid-Holland met Utrecht veruit het minst bedeeld is met bibliotheekvoor zieningen vergeleken met de rest van het land. De vier noord-oo6telijke provincies hebben per 10.000 inwoners één openbare bibliotheekvestiging. In de overige provincies is er één op de 15 20.000 inwoners. Maar Zuid- Holland en Utrecht moeten het doen met één openbare bibliotheekvesti ging per 30.000 inwoners. In de vier noord-oostelijke provincies zijn er nog maar acht gemeenten waar geen bibliotheek aanwezig is en in Zuid- Holland zijn dat er ongeveer zestig. Twee keer zoveel als in enige andere provincie. Meijer betoogde, dat belangstelling voor boeken en lezen in Zuid-Holland in dezelfde mate aanwezig ia als el ders in het land. Op grond van steek proeven kan worden aangenomen, dat het aantal bibliotheekgebruikers het afgelopen jaar met ongeveer 25 procent is toegenomen. Bij de Jeugd ligt dit percentage nog aanmerkelijk hoger. Die tevredenheid over de re sultaten dreigt echter bij de werkers in de bibliotheken om te slaan in pa- Oranjegrachl en Waardgracht tijdelijk dicht LEIDEN De Oranjegracht en de Waardgracht zullen, voorzover ze gelegen zijn tussen de Oosterkerk straat en het bejaardencentrum t Huis op de Waard, tijdelijk gedempt worden. Dit is nodig, zo blijkt uit een besluit van B en W, om de voort gang van de woningbouw in deze omgeving te garanderen en de ge bouwen aan de Kaarsemakersstraat bereikbaar te houden. Het dempen en weer opengraven van beide grachten vergt een be drag van 165.000 gulden. Zoals be kend is de kans reëel dat de Waard- KJ A ,ti maatschappelijk werk) opende vanmorgen de open- niek. De bibliotheken kunnen in een aantal gevallen de stroom belang stellenden niet aan en tegenover de overvloed aan gebruikers staat een tekort aan boeken, aan personeel en aan ruimte. Uitvoerig ging de staatssecretaris in op de crisisnota van de NBLC, waarin de noodklok wordt geluid en wordt gesteld, dat de bibliotheekwet geen verbetering heeft gebracht. Dat bestreed Meijer. Hij betoogde, dat de wet voor de bibliotheekwereld twee belangrijke elementen bevat. In de eerste plaats geeft zij met mme in de uitvoeringsmaatregelen 'n concrete normering waaraan het werk moet gaan voldoen en in de tweede plaats regelt de wet, dat de kosten, die aan het genormeerde werk zijn verbon den door de overheden moeten wor den betaald. Deze twee zekerheden geven het bibliotheekwerk een bijna unieke plaats in het gehele welzijns werk. Meijer besloot zijn openingsrede, nadat hij het bibliotheekwezen in het verleden en het heden aan een be schouwing had onderworpen, met een blik op de toekomst. „Er zijn ach terstanden, maar er is ook een ge weldige vooruitgang op uw werk terrein. Vergeleken bij een jaar of twaalf geleden is het bibliotheekge bruik per honderd inwoners meer dan verviervoudigd. Dit is voor een groot deel te danken aan een grootscheepse toeneming van het aantal biblio theekvoorzieningen en hun uitrus ting. En dit zou niet verwezenlijkt zijn zonder de geweldige inzet van de duizenden werkers op dit terrein". PARIJSE ZOMERMOBE Door Jos Hagers PARIJS Voor het voorjaar komen de benen weer in zicht. Ives Saint Laurent, Givenchy, Ni- na Ricci en Guy Laroche, die gis teren in Parijs de lentemodeshows besloten, lieten zulke geraffineer de splitrokken zien, dat ze vast niet alleen in Bangkok bestsellers zullen worden. „Ik vind splitrokken veel geraf fineerder dan mini's. En ik ben er dan ook van overtuigd dat ze de grote rage van het komende voor jaar zullen worden", zei Ives Saint Laurent. Om het de dames van zijn ate lier niet al te moeilijk te maken, lanceerde hij net als vorige sei zoenen precies dezelfde pakken als pantalonensembles voor zijn vrouwelijke klanten. Eerlijk ge zegd waren ze niet zo'n succes omdat bijna iedere vrouw er als een verklede man in uitziet. Veel vrouwelijker waren Ives Saint Laurents soepele, zijden en linnen pantalons met een smalle boordomslag en een wat hoog aangezette tailleband, die hij met blousons of tuniekjasjes combi neerde. Saint Laurents manne quins, bijna onherkenbaar ge maakt door hun kortgeknipte met briljantine vastgeplakte ha ren, showden ze in wit, marine blauw, beige en maisgeel. Om het geheei wat op te fleu ren had Ives Saint Laurent uit Marakesh, waar hij een vakantie huis heeft, kleurige Bedouien- snoeren aan zwarte katoenen koorden meegenomen. Als cein tuur fungeerde vooral bij de cock tailcreaties brede glanzend sa-- tijnen strikken in fel rood, rose, gifgroen en kobaltblauw. Ze com pleteerden zijn kakelbonte tu niekcreaties. Saint Laurent had quln die in een paars met rood afgebiest tuniekjasje met een brede fondantrose strikceintuur en een gifgroene harembroek showde, kreeg een daverend ap plaus. Minstens even veel splitrokken voor het komende voorjaar wa ren 's morgens bij Guy Laroche te zien. Maar in tegenstelling tot bij Ives Saint Lament zaten daar de splitten niet opzij, maar van voren. Het waren doorknooprok- ken, die de draagsters zelf de mo gelijkheid bieden om te beslissen tot hoever zij zich bloot willen geven. Onder de rokken met de zijsplitten waren bij Laroche mi- niscule minirokjes of hotpants te zien. Ideaal voor de vakantie. Avondjurken namen zoals ge woonlijk de belangrijkste plaats in bij Givenchy, de favoreite ont werper van Farah Diba en de zus ter van de koning van Saoedi- Arabië, dames die per jaar ruim een half miljoen gulden aan kle ren uitgeven. Geen wonder dus dat Givenchy zijn kleurige kaf tan en sneeuwwitte haremjurken inspireerde op de sprookjes van duizend en een nacht. Maar de "oriental-look" is ook al in de confectie doorgedrongen, want ook bij de Nederlandse wa renhuizen zijn voor het voorjaar al de eerste harem jurken te koop. gracht in de toekomst definitief ge dempt wordt. Het open laten van de gracht kost een paar miljoen; de vraag is of het rijk bereid is dit be drag voor zijn rekening te nemen. Toch zeggen B en W dat ze blijven streven naar het openhouden van de Waardgracht. Het college heeft ook besloten om voorlopig voorrang te verlenen aan de start van de woningbouw in het gebied Herengracht-Zijlsingel boven het herstel van de walmuren tussen de Oosterkerkstraat en de Nieuwe Rijn. Het is wel de bedoeling dat de werkzaamheden aan de walmuren van de Oranjegracht, voorzover ge legen tussen de Oosterkerkstraat en de Zuidsingel, uiterlijk 1 november van dit jaar voltooid z^jn. LEZERS SCHRIJVEN Woonwagen bewoners Ik wil nog geen vragen stellen aan het college van B. en W. Maar ik wil wel via deze "open brief" 'n uitnodiging sturen voor een ge sprek met de inwoners van Oegst geest. Het gaat om de actie van de woonwagenbewoners op het Stad huisplein in Leaden. Want het is 'n actie, die met evenveel recht in de omringende gemeenten van Lei den gevoerd zou kunnen worden Eigenlijk een klein beetje wordt ge voerd. met brieven aan diverse ge meentebesturen. Leiden heeft renteloze voorschot ten geweigerd voor woonwagens, omdat er geen staanplaatsen zijn. Vandaar de actie, die enkele woon wagenbewoners voeren. Maar de omliggende gemeenten, die Ledden steeds de hete ijzers uit het vuur hebben laiten halen, zijn nu aan de beurt om het staanplaatsentekart op te vangen. Dat is ook de taak van die gemeenten. Dat was het volgens de woonwagenwet, die tot voor kort aanstuurde op grote re gionale centra. Dat is het zeker ook nu. omdat het beleid duidelijk ge wijzigd is op weg naar meer kleine centra. Voor Oegstgeest zou dat zo'n vijf tot tien staanplaatsen be tekenen. Oegstgeest heeft bij de laatste begrotingsbehandeling dat principe besluit genomen; er werd toen geen definitief aantal genoemd. Dat be sluit is met steun van alle raads fracties genomen. En dat was een goede zaak, want Oegstgeest kan geen eiland zijn, dat lijdzaam af- achJt totdat GS of de minister van CRM via een noodwet daartoe gaat verplichten. Alle mensen hebben recht om te wonen, op wielen of op funderingen. Intussen heb ik de overtuiging gekregen dat de wethouder van CRM in Oegstgeest aan oplossin gen werkt. Vandaar dat ik op dit moment geen vragen stel college van B. en W. Maar er is meer. Ook de van Oegstgeest zouden zich moeten gaan informeren en zich gaan in teresseren voor de problematiek van de woonwagenbewoners. An ders zitten de gemeente-bestuurders op blaren. Niet alles wat leden van een minderheidsgroep doen, is goed of heilig. En er zijn meer zaken, waaraan in een gemeente moet worden gewerkt. Maar zoals het jammer genoeg met veel minder heidsgroepen gebeurt (denk maar aan de Zuidmolukkers, gastarbei ders enz.) worden de problemen van die kleine groep (ongeveer 25000 woonwagenbewoners) voor een flink deel door vooroordelen of het botte niet-weten van de grote meerderheid (13 miljoen in Neder land?) veroorzaakt. Staanplaat sen zijn er nodig: allerlei gemeen ten lieten elkaar "beleefd voorgaan". Voor wie zich telefonisch of schrif telijk wü melden, die wat begrip wil tonen waar het om gaat, wil ik graag mijn huis (of een grotere plek) ter beschikking stellen. KAREL BECKERS, fractie PvdA/PPR, Pres. Kennedylaan 144, Oegstgeest, tel. 153808.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 4