Maak dr. Mo jet geneesheer-directeur Amicalestel verklikkers of democratische club voor gastarbeiders Bouw van nieuw kantoor Rijnland na de vakantie Motie in Leidse raad van VVD en CDA over Endegeest: ONDERDAG 29 JANUARI 1976 LEIDEN LEIDEN Baron J. van Kno- belsdorff, dijkgraaf van het hoogheemraadschap Rijnland, hoopt dat onmiddellijk na de bouwvakvakantie in juli van dit jaar begonnen kan worden met de bouw van het nieuwe kantoor aan de Breestraat. Met de sloop is dezer dagen aan de zijde van de Boom- markt een begin gemaakt en gisteren is men begonnen met de voorbereidingen aan de Breestraat-kant. Er wordt een grote schutting geplaatst ter hoogte van het voormalige be lastinggebouw en het oude postkantoor (zie foto). Ver wacht wordt dat de sloopwerk zaamheden omstreeks half april voltooid zullen zijn. Onmiddellijk daarna zal be gonnen worden met een on derzoek naar de conditie van de fundamenten. Verder zal er een bodemonderzoek plaats- vinden, waarin ook betrokken is het zoeken naar interessant historisch materiaal. Afhanke lijk van de omvang van deze vondsten de verwachtingen van archeologen zijn hoogge spannen zal er een vertra ging in het bouwschema kun nen optreden. Zoals de plan nen er nu uitzien hoopt Rijn land de bou7o van het nieuwe pand nog voor de bouwvakva kantie te gunnen. In tegenstelling tot de oor spronkelijke plannen zal door de nieuwbouw de Kakelaar- steeg tussen Breestraat en Boommarkt niet verdwijnen. Aanvankelijk was het de be doeling dat het nieuwe gebouw aan bestaande panden vastge- bouwd zou wordenmaar daar bij zijn volgens baron J. van Knobelsdorff allerlei proble men gerezen. Zo bleken er ou de rechten op de steeg te rus ten, waarvan de bezitters niet graag afstand wilden doen. Ten gevolge daarvan heeft Rijnland besloten de steeg niet te overbouwen. Overigens is men niet van plan de steeg, die onlangs van de gemeente Leiden werd gekocht, weer van de hand te doen. Volgens de dijkgraaf van Rijnland is het bezit van de steeg noodzakelijk in verband met de uitvoering van de nieuwbouw. Zoals be kend wordt de bouw van het nieuwe Rijnland-pand in fasen uitgevoerd. In eerste instantie komt het Breestraat-gedeelte aan bod. Daarvoor zal het be lastinggebouw, dat op de mo numentenlijst staat, weer op gebouwd moeten worden in de oorspronkelijke staat. PPR-raadslid wil maatregelen tegen sloopauto's LEIDEN Hot raadslid Laurens Bey en <PPR/PSP/D'66> heeft in een brief aan burgemeester Vis aan gedrongen op politiemaatregelen te gen de overlast van sloopauto's in de Marnixstraat. Weliswaar voeren de slopers het merendeel van hun activiteiten daar niet meer uit. maar het is Beüen opgevallen dat zü nog steeds voor een ernstige ontsiering van. de omgeving zorgen door opslag van autowrakken. „Zeer regelmatig staat aan het eind van de Marnix straat. tegenover de toegangsweg naast de Dr. Van Voorthuüsenschool. een vrachtauto met wrakken gepar keerd". aldus het PPR-raadslid. Hij is gistermiddag nog in de Marnix straat wezen kijken: „Op de vracht wagen bevonden zich twee wrakken en de omgeving was bezaaid met glassplinters Beüen wüst erop dat hierby zowel een parkeerverbod als artikel 7 van de Algemene Plaatse- lüke Verordening wordt overtreden. „De politie, die wel van de situatie op de hoogte is, weigert echter vol gens de bewoners op te tredenal dus Beüen. LEIDEN Het CDA en de VVD in de Leidse raad willen dat dr. G. Mojet zo snel mogelijk wordt benoemd tot geneesheer-directeur van de psychiatrische inrichting Endegeest. Een motie, die door VVD-er Wessels werd ingediend en ondersteund wordt door mensen uit zijn eigen par tij en CDA-ers vraagt het college om uiterlijk 16 februari dr. Mojet (nu waarnemend-directeur Endegeest) bij enkele kandidaatstelling voor te dragen voor benoeming tot geneesheer-direc teur. Aan een stemming over de motie kwam gisteravond in de extra-raadsvergadering niet meer toe. Dat zal op z'n vroegst volgende week maandig gebeuren. Hoe de stemming zal uitvallen is nog onzeker. Duidelijk is wel dat de VVD-fractie en het CDA vóór de motie zullen stemmen, en dat ook de communist Hoeven en Houtman SGP/GPV) haar zullen ondersteu nen. Tegen de motie zal worden ge stemd door de PvdA-fractie en alle zes wethouders in het college. On zekere factor is nog de keuze van de PPR/PSP/D'66-fractle. Anne van de Zande zei gisteravond nog geen besluit te hebben genomen. Dat zal pas gebeuren fractie. Zoals met vele stemmingen in de Leidse raad in het afgelopen Jaar is het niet uitgesloten dat het afwezig zyn van een of meer raads leden de doorslag zal geven. Over de hoofden van het college, in het bijzonder van de wethouders Oosterman en Van Aken, werd gis teravond een berg kritiek uitgestort. De Geus tCDA) zei van dc sollici tatie- en benoemingsprocedure by Endegeest „een vieze smaak in de mond te hebben overgehouden". Hy verweet B enW weinig rekening te houden met de inbreng van 500 man personeel en vond dat de raadsleden informatie over dr. Mojet was ont- overleg" binnen "dé h°ud<®. «S" referenties nooit zyn opgevraagd. Volgens De Geus behoorden tot die referenties ver klaringen van onder meer prof. Bas- tiaans, dr. Stotyn (van 1946 tot 1974 geneesheer-direoteur van Endegeest en dr. Pleiter. „Was het de angst voor het positieve oordeel om deze Onaanvaardbaar „Een manipulerende wyze van ver dachtmaking" noemde De Geus, de manier waarop het college zyn twy- fel heeft geuit over de bestuurlyke kwaliteiten van dr. Mojet. „Het is onaanvaardbaar dat bezwaren tegen hem nooit met behoorlyke argumen ten zyn ondersteund. Gebleken is dat dr. Mojet de afgelopen periode Endegeest op uitstekende wyze heeft geleid, ook overeenkomstig de wen sen van het personeel". Dr. Mojet is naar het oordeel van De Geus door het college in diskrediet ge bracht. „En daarby is de grens van het betamelijke overschreden. Dat Mojet desondanks is aangebleven is een blyk van groot verantwoorde lijkheidsgevoel", aldus De Geus. VVD-er Wessels constateerde dat het college nog steeds niet duidelijk heeft gemaakt of men dr. Mojet niet wil, dan wel dat men bezwaar heeft tegen een enkelvoudige kandidaat stelling. „B en W hebben de vaca ture van geneesheer-directeur nooit ingetrokken. Maar een voordracht ter vervulling van die vacature heb ben de wankelmoedige puinruimers nog niet gedaan". Wessels zei aanvankelyk vertrou wen te hebben gehad in het oordeel van twee wethouders en enkele amb tenaren. die vonden dat dr. Mojet als medicus wel voldoende kwalitei ten had. maar dat hy als manager tekortschoot. „Nu ik meer tyd en gelegenheid heb gehad om me in de zaak te verdiepen, heb ik myn oor deel over dr. Mojet herzien. Ik vind dat hy wel degelijk managerskwali teiten heeft. In Endegeest dient uit- eindelyk één man de verantwoorde- lykheid te dragen. Ik ben een tegen stander van collectieve verantwoor- delükheid <een tweehoofdige leiding red i. Dat betekent dat de een zich achter de ander verschuilt". Ook de communist Hoeven sprak zich uit voor een éénhoofdige eli ding bij Endegeest in de persoon van dr. Mojet. Hij laakte de „slepende procedure" zoals die door B en W wordt voorgesteld. Daarin wordt voorrang gegeven aan het maken van een nieuwe beheers- en organi satiestructuur boven een nieuwe di rectie-structuur. „Met een dergelijk proces kunnen Jaren gemoeid zyn". aldus Hoeven. Staforga. ,arv In zijn antwoord liet wethouder Oosterman duidelyk blüken op dit moment geen enkele behoefte te hebben aan een snelle benoeming. Hü bestreed de CDA-bewering, dat het college al in november 1974 zou hebben ingestemd met een nieuwe directie-structuur bü Endegeest. Vol gens Oosterman ging het toen om de vorming van een staforgaan. „En dat is iets heel anders dan een directieteam. Er is destyds duidelyk geschreven dat het staforgaan geen medeverantwoordelykheid zou kun nen hebben voor het gevoerde beleid. De bevoegdheden bleven by de ge- n eesheer - directeur". Wethouder Oosterman wees er verder op dat de inmiddels overleden administrateur van Endegeest. Beek man, in feite optrad als economische directeur. En in een nieuwe struc tuur zal aan dit werk recht gedaan moeten worden", aldus Oosterman. Reactie van Wessels: „Wü hebben ook geen bezwaar tegen de benoe ming van een economisch adjunct- directeur". In tweede instantie verweet CDA- fractieleider Driessen het college dat geen van de betrokken wethouders ooit informatie heeft ingewonnen by dr. Stotün. die van 1946 tot 1974 ge neesheer-directeur van Endegeest is geweest. Tenslotte merkte hy op dat allerlei rapporten over de kwestie- Endegeest in het stadhuis onvind baar zyn. „Die hebben de wethou ders misschien onder het bed lig gen", aldus Driessen, die evenals Houtman SGP/GPV» het optreden van het college in de kwestie-Ende geest als „zeer zwak" kenschetste. LEIDEN Achmed Boukrim (35) is boos op het NKV en Am nesty International- Hij heeft ook niet zo'n geweldige relatie met de stichting Rijn en Lek in Gouda. „Mijn vader heeft me altijd geleerd om te vechten voor mijn rechten. Hij zei dat ik me niet met de politiek moest bemoeien. En nu willen ze me min of meer beschuldigen van het verra- derstap, omdat ik lid ben van Amicale, de vereniging die de belangen behartigt van de Marokkanen in Nederland".. Hy wordt wat emotioneel en haalt er zelfs zyn werkzaamheden erby «een zware taak in een sociaal-psy chiatrische inrichting in Den Haag) om duidelyk te maken dat hy ge woonweg geen verklikker kan zün. "We zijn arbeiders en we sparen om een kapitaal te kunnen vergaren om daarmee in Marokko iets op te bouwen, als we weer terug zyn. Net zoals die Turken een paar jaar ge leden hebben gedaan. Die hebben collectief centjes opzy gelegd om in hun vaderland iets van de grond te kunnen krygen. Dat willen wy ook. En hier, in Nederland, is er de mo gelijkheid om dat geld te verdienen". Als hy niet meer in het Neder lands uit de voeten kan, schakelt hy over op rap Frans en zelfs op een zinnetje Arabisch. Laat dan ook Arabische teksten zien en zegt: 'Hier, lees maar'. Vakbondswerk Hy belde op, naar aanleiding van een stukje in deze krant. Een van zijn landgenoten, die in ons land werkt, was in Marokko veroordeeld tot 30 jaar gevangenisstraf, omdat hij zich hier had beziggehouden met vakbondswerk. De man, Ikhich Hous- sine, kreeg de warme belangstelling van Amnesty International en van de Industriebond van het NKV. In Juli 1972 ging Houssine voor een be zoek aan vrouw en kinderen naar Marokko, waar hy één dag na aan komst werd gearresteerd. Een jaar later werd hij tot boven genoemde lange gevangenisstraf ver oordeeld. Hy zou medeplichtig zyn aan "een complot dat tot doel had de openbare orde te vernietigen". Amnesty en het NKV zün er (vol gens een ANP-bericht) van overtuigd dat Houssine het slachtoffer is van de activiteiten die verklikkers in ADVERTENTIE P.v.d.A. Ledenvergadering 29 januari, De Burcht, 20.00 uur PLAATSELIJKE POLITIEK en als spreker: Stan Poppe over ondernemingsraden. dienst van de regering in Rabat sinds Jaar en dag ontplooien in die landen, waar veel Marokkanen werken. De vorig jaar in ons land opgerichte Culturele Vereniging Amicale is, aldus de Industriebond van het NKV, een dekmantel waarachter de ver klikkersactiviteiten schuilgaan. Dat Amicale tot op dit moment in ons land nog geen brokken heeft kunnen maken is, zo verklaart het NKV, vooral te danken aan het feit dat de vakbonden van meet af aan tegen Amicale hebben gewaarschuwd. "Onzin", vindt Boukrim, die voor zitter is van de afdeling Leiden. "Dat is grote onzin en het zijn allemaal leugens. Ik verzet me fel tegen de geluiden van het NKV. Moet u na gaan, ik ben door zo'n driehonderd man gekozen. Driehonderd man, die weten dat ik tegen de grote rotzooi in Marokko ben. De corruptie, de diefstal door de ambtenaren. De kleine man daar wordt onderdrukt door de grote man. En da%- ben ik tegen. Ze weten dat ik er tegen ben dat de kleine man altijd zyn kop naar beneden moet houden en in het stof moet by ten". "Wat is er nou ondemocratisch aan Amicale? We hebben statuten, zyn goedgekeurd door de minister van Justitie, we zün democratisch ge kozen. En wat willen we dat dan zo slecht is? We willen de Marokkanen respect bybrengen voor de Neder landers, we willen dat Marokkaanse kinderen worden onderwezen in onze eigen taal, we zouden graag willen zien dat er voldoende moskeeën wor den gebouwd. We hebben geen poli tiek karakter. We zyn geen vakbond. We zyn een sociaal-culturele instel ling waar arbeiders elkaar leren ken nen, elkaar helpen en er vrienden maken". Ben Barka Om te laten zien dat hij politiek links staat laat hü my zyn agenda zien, met daarin de sticker waarop het hoofd van Ben Barka (de Marok kaanse politicus, die in 1965 op raad selachtige wyze in de buurt van Pa- rüs werd vermoord. Ben Barka was een ultra-linkse politicus, die niet werd gewaardeerd door koning Has san, om het maar heel neutraal te stellen) Steekt beide handen naar Door Paul Wolfswinkel Achmed Boukrim voren en zegt: "Die wil ik in het vuur steken. Alle twee. Om te be wijzen dat Amicale geen verklikkers kent. Als we ons met de politiek zou den bemoeien, dan worden we op maatschappelijk gebied gepakt, als we teruggaan naar huis". Niet veel later, na het gesprek, stuurt hy van allerlei stencils om nogmaals aan te tonen dat Amicale een vertrouwenswekkende organisatie is. Dat Amicale boos is op alle kri tiek van buitenaf. Een citaat: "Amicale staat open voor alle Marokkanen, zelfs voor hen die zo hebben tegengewerkt. Ie- Niet fris dereen kan dus van heel naby be- kyken of het hier gaat om een sociaal-culturele instelling of om "politiecellen en spionage", zoals sommigen hebben verkondigd. Som migen die in feite onenigheid en vertwyfeling proberen te zaaien tus sen de Marokkaanse arbeiders om hen beter te kunnen exploiteren". "Wy weten dat CRM, het NCB en andere organisaties de buitenlandse kolonies altyd hebben aangemoedigd zich te organiseren. Enkelen onder hen hebben dat inmiddels gedaan. Waarom verhindert men dan dat de Marokkanen zich organiseren? Heeft deze kolonie niet dezelfde rechten? Waar is het respect voor vryheid van denken, zich te verenigen?" Totaal andere geluiden laat Piet de Vreede horen. Hy is voorlichter van de Industriebond van bet NKV. "Oh, die meneer Boukrim heeft er natuurlyk baat by om Amicale in een zo goed mogelijk daglicht te stellen. Amicale is geen frisse zaak. Dat hebben we gebaseerd op gege vens die we hebben gekregen van onze collega's uit België. Daar heeft Amicale moeilükheden gemaakt. Ook Amnesty International heeft dat me teen kunnen controleren. Hetzelfde geldt voor Duitsland. Marokkanen, die teruggingen naar hun vaderland, maar die in Duitsland aan vakbonds werk hadden gedaan, werden onmid- dellyk opgepakt. De statuten van Amicale zijn bepaald niet positief te noemen. We hebben de Marokkanen daarvoor gewaarschuwd. Ze moeten oppassen. Ik snap trouwens ook niet waarom er vanuit Marokko zoveel waarde wordt gehecht aan een orga nisatie die in Nederland opereert. We hebben genoeg instellingen in ons land die zich bezighouden met de op vang en begeleiding van buitenlandse werknemers. Aan een club met vage beloften hebben we niks. De nood zakelijkheid van Amicale is niet aan getoond. Ik vind het allemaal be- denkelyk. Op deze manier wordt het onderling wantrouwen onder de Ma rokkanen lekker aangewakkerd. En dat mag toch niet de bedoeling zün?" Voorzichtig Ook de heer Ghyben van de stich ting Rün en Lek heeft geen hoge pet op van Amicale. "Wat zegt u? Hy is helemaal geen landelijk vice-voor- zitter. En hy Is ook niet gekozen door 300 landgenoten. Er verandert heel snel wat in die organisatie, dat wel. Maar wat hü u vertelde is niet waar. Kyk, naar myn idee «maar ik moet erg voorzichtig zijn) heeft het huidige regime van Hassan behoefte aan een controle-apparaat. En Ami cale zou best wel eens die controle kunnen uitoefenen. Nogmaals: ik moet voorzichtig zijn, want Je moet natuurlyk met waterdichte bewyzen komen". "We hebben wel contact met Amicale Dat is hoogst beleefd en hoogst vriendschappelyk. Maar ook hoogst afwijzend. Op papier is het natuur lyk een keurige vereniging. Maar als je de doelstellingen van de CIA zou lezen, zou je misschien ook denken dat het een vriendelyk achternamid dag-clubje is". "Als een Marokkaan eens naar zyn consulaat gaat, dan is er niets aan de hand, natuurlük. Maar als er wordt geconstateerd dat een Marok kaan er vüf keer per week naartoe gaat, dan ga Je wel iets denken, niet? Gut, denk Je dan. hoe komt dat? We waarschuwen de verschillende stichtingen erg goed, daar kunt u van op aan". Ik wil u wel een paar voorbeelden geven over de manier waarop de Marokkanen onder druk worden ge zet. Via het consulaat werden er op een gegeven moment byeenkomsten georganiseerd voor Marokkanen, voor Amicale dus. Prachtig briefpapier met veel stempels erop. Nou, die mensen zijn vreselyk onder de in druk van stempels en handtekenin gen. Dus die dachten dat het ver plicht was, dat ze moesten. Tüdens die byeenkomsten werden er mensen aangewezen, die in de plaatselüke besturen moesten gaan zitten. De voorzitters en de secretarissen waren al aangewezen. Binnen vyf dagen is de organisatie in Nederland opgezet. Zo gaat dat". "▲AiU-AmicaJe-mensen en anti- Hassan-mensen deelden pamfletten uit. En toen de consul "Leve Hassan" riep. was het doodstil in de zaal. Twee dagen later was de consul dood. Hij was uit het raam gevallen heette het. Is dat toeval? Ik weet het niet". "Jaja, ze zeggen dat ze opkomen voor de bewustwording van de Ma rokkanen. Laten ze dat maar zwart op wit stellen. Natuurlyk worden de ze mensen betaald, maar evengoed zullen er mensen tussen zitten die te goeder trouw zyn, zielige jongens. Die zyn erin geluisd en kunnen het niet waarmaken om zich terug te trek ken Dat durven ze niet. Amicale zegt dat ieder lid een pasje krygt. een soort lidmaatschapskaart Met dat pasje kom je zonder moeilykhe- den de grens met Marokko over. Dus: als je dat pasje niet hebt. krijg je moeilükheden. Hoe dat pasje er uit ziet hebben we beschreven ge kregen. Maar gezien niet. Vergeet dat maar. Het werd niet waargemaakt dat dat pasje bestond. En het is onduidelyk wat Amicale nou precies wil voor de Marokkaan-in-de-straat, om het zo maar eens te zeggen. En dan is het voor ons moeiiyk ook met ze samen te werken". Machouri Mevrouw De Jong van Amnesty International ln Amsterdam is zeer gebeten op Amicale: "De Leidse af deling is een afdeling waar wel de- geiyk wordt gecontroleerd. Neem nou het geval van meneer Machouri (die ook tot een lange gevangenisstraf werd veroor deeld, maar inmiddels weer terug is in Leiden-red.) die is natuurlyk ver raden. Het kan toch niet anders? Maar Amnesty moet vreselyk voor zichtig zün, want deze Amicale-men- sen kunnen overal in infiltreren. Oh, ja. een mooie organisatie, met mooie beloftes: kampen voor de kinderen in de zomer, geen douanebemoeienis, als ze teruggaan, helpen om eigen bedryfjes van de grond te krygen en zo verder. Ik vind het een doodenge club. Ze hebben veel slachtoffers ge maakt in Marokko, vreselyk veel slachtoffers. Ik zou willen zeggen tegen de Marokkanen en tegen de Nederlanders: Pas op. Er zyn men senlevens mee gemoeid. Ze zitten overal". Inmiddels blyft Boukrim dat be stelden. (iet zou natuurlyk kunnen dat hy te goeder trouw ls. Hy zegt, fel en geëmotioneerd: "We gaan door, meneer. En ik zeg u dat we geen advocaten zyn van het regime van Hassan. We zyn een ontmoe tingsplaats voor Marokkanen. Dat is rechtmatig en democratisch".

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3