Hervormingen Navarro stellen oppositie teleur Hoff bleef tegenover overeind Baader „Marokko bombardeerde vluchtelingen in Sahara" 'Spanje heeft behoefte aan méér" „Iedereen heeft recht waardig te sterven" MORO GAAT WEER EEN POGING DOEN In Zambia nood toestand DONDERDAG 29 JANUARI 1976 /ÏADRÏD (UPI/Reuter) Premier Carlos Arias Navarro heeft de Spanjaarden een program van politieke hervormingen beloofd, dat Spanje dichter bij een democratie in Westerse stijl moet brengen. Ten overstaan van het parlement vertelde Arias gisteren (dat de regering van koning Juan Carlos zon der haast en zonder onderbreking" streeft naar een parlementair twee-kamer-systeem, naar een liberalere kieswet, naar een uitbrei ding van de vrijheden en naar een legalisering van politieke groeperingen. De hervor- ningen moeten echter onder controle blijven en voor communistische, anarchistische en separatistische groeperingen zal er ook in de toekomst geen plaats zijn. Voogd (PvdA) in Straatsburg: STRAATSBURG ANP) —Ieder een heeft het recht wanneer hy ongeneeslijk ziek is, waardig te sterven, aldus de Nederlandse parlementariër Joop Voogd in 'n debat voor de assemblee (parle ment van de Raad van Europa in Straatsburg. Het leven ons gege ven, is het meest kostbare dat er bestaat, zo voegde hij er aan toe. "maar we kunnen het toch niet te laten degraderen tot een plant of een ding?" Het debat in de assemblee ging voornamelijk over het rapport o- ver "de rechten van de zieken" In de aanbevelingen die er bij zijn gevoegd en gericht aan de rege ringen van de achttien lidstaten van de Raad van Europa komt het woord "Euthanasie" zelfs niet oor, aldus mede-indiener Hubinek. Niettemin spraken alle 35 spre kers gisteren bijna uitsluitend over het al of niet toelaatbaar zijn van euthanasie. De Nederlandse socialist Voogd, die 't rapport verdedigde, herhaal- In haar eerste reactie wenst de Spaanse oppositie premier Arias elfs niet de gunst van de twijfel te chenken. Het door de premier aan gekondigde program wordt te vaag en te gering geacht, met name door het ontbreken van een tijdschema |en gedetailleerde gegevens over de Ivoorgenomen hervormingen. Een woordvoerder van de gematigde so- Hulp van V.S. Ivoor Portugal LISSABON De V.S. hebben Por tugal hulp ter waarde van 200 mil joen dollar toegezegd, zo is in Lis sabon bekendgemaakt. De hulp is uitsluitend bestemd voor gezondheidszorg, onderwijs en socia le bouw. sell,1 gebieden" verlenen ciaal-democraten zei dat Spanje "af stevent op een aanvaring rond de komende herfst", tenzij de democra tisering wordt vermeld. De christen democratische leider Joaquin Ruiz Ji menez meent dat de toespraak van Arias uitsluitend het gelijk dient van die groepen die geloven dat de erf genamen van generaal Franco ge vangenen zijn van het systeem en niet in staat zijn dit van binnenuit te veranderen. De socialist Enrique Tiero Galvan zei: "het land behoeft meer dan een modelwijziging van de dictatuur". Arias maakte in zijn toespraak, die via de televisie werd uitgezon den, geen melding van data. In re geringskringen in Madrid verluidde dat men ervan uitgaat dat de voorge stelde hervormingen in de komende anderhalf jaar zullen worden uit gevoerd. Het heette dat die hervor mingen die de grondwet raken zullen worden onderworpen aaneen referendum in de nazomer van dit jaar. De Spaanse premier, sprekend financiële twee maanden na de dood van Fran- Om 800 gulden per week te gaan verdienen, vertrokken giste ren 96 mannen uit Londenmeest Britten, om zich vanuit Kinsjasa aan te sluiten bij de FNLA-troe- pen in Angola. •a bijstand voor vluchtelingen uit de voormalige Portugese kolonies. co, zei dat "wij de weg gaan naar een democratisch alternatief met kal me vastberadenheid". De regering heeft een "Spaanse democratie" op het oog, waarbij liberalisering zal worden vergezeld van krachtige po gingen recht en orde te handhaven, met de steun van nieuwe wetten „ter verdediging van de staat". Spanje moet "zonder haast en zon der onderbreking koersen in de rich ting van wat ongetwijfeld het lot van ons land is: een homogenere samen leving die steeds dichter nadert tot Zwartkruis, bisschop de meer welvarende en ontwikkelde landen van de wereld, een rijkere, vrijere, verdraagzamere en beslist meer democratische samenleving". Regeringscrisis Jtalië de gisteravond: dat er niet gespro ken noch gepleit wordt voor het verkorten van het leven, maar over het verkorten van het ster vensproces. Volgens Voogd moet het gebruik hiervan zoveel moge lijk beperkt worden, maar het moet wel mogelijk zijn en alleen na toestemming van de betrokken patiënt. De aanbevelingen van de par lementariërs Voogd en mevrouw Hubinek geven echter daarnaast ook aan, dat artsen nooit gedwon gen mogen worden het leven van een patiënt, die dit zelf wil, te beëindigen. Verder wordt de oprichting van nationale beroepscommissies voor gesteld waar men klachten kan in dienen tegen de behandeling door medisch personeel voor door hen gemaakte fouten of onachtzaam heid tijdens de uitoefening van hun beroep. Het debat werd gekenmerkt door hevige tegenstellingen. Al voor het begon was vooral van Franse zyde geprobeerd 't onder werp van de agenda af te voeren. Zelfs de bisschop van Straats burg had zich aan de vooravond van het debat in de discussie gemengd en het rapport onaan vaardbaar genoemd Mede-indienster van het rapport, de Oostenrijkse christen-demo- crate, mevrouw Marga Hubinek. weer erop dat het vraagstuk van de euthanasie een deel vormt van het geheel. Het gaat om de rech ten van de zieken, zo betoogde zy. Mgr. Th. i Haarlem, wijst de inzichten af i de pastores van de Dominicus- kerk in Amsterdam, die in een open brief aan de bisscnop hadden geprotesteerd tegen de Romeinse ■Klaring over de seksuele ethiek, waarin buitenechtelijke gemeen- nap, masturbatie en homoseksua liteit worden afgewezen. Het team van pastores senreef dat seksuile gemeenschap vobr of buiten het huwelijk "een gewone zaak" is, het zij als voorbereiding op een huwe lijk, hetzij als bron van plezier, ge- ik en vervulling voor mensen die iet getrouwd zijn. Ook zeggen zij it homoseksualiteit voor veel mensen een weg is naar geluk en levensvervulling en dat geen kerk oi systeem hen bij hun moeilijke keuze voor dit levenspatroon in de weg kan staan. Masturbatie zien de pastores als een zaak die aan geen geboden of verboden gebon den mag zijn. Er is maar één norm: het geluk en plezier van de partner. Mgr. Zwartkruis vraagt 't team Van benadering door de stelligheid waarmee de inzichten worden ge poneerd, niet juist het pastroa- le karakter mist, dat de bezinning od het Vaticaanse document zal moeten kenmerken. Is deze benade ring niet veel meer een bevrijding van frustraties dan een bijdrage tot een vernieuwd waardebesef ten aanzien van de seksualiteitsbe leving? Paus Paulus heeft tijdens De echtgenote van de Israëlische minister-president Rabin was gisteren op theevisite op het Witte Huis. Betty Ford ontving haar, waarna ze, genietend van een kopje thee, genoeglijk, sa men babbelden. Beschuldiging van Algerije: ALGIERS Drie Saharaanse vluchtelingenkampen, gelegen op 100 kilometer van Dakhla (Villa Cisneros, een kustplaats in het zui den van de westelyke Sahara), zijn kort geleden gebombardeerd door de 'monarchistische lucht- pastores of deze manier macht' van Marokko. Dit heeft het officiële Algerijnse persbureau APS gisteren gemeld. Het persbu reau voegde eraan toe dat het dorp Argour, in de buurt van Dakhla, het theater is geweest van hefitige gevechten tussen de Saharaanse guerrillastrijders en Marokkaanse troepen, die hun luchtmacht tussen beide hebben laten komen. Van officiële zijde in Rabat is gisteravond gezegd dat sedert de zijn wekelijkse openbare audiëntie, gevechten bij de Amgala, dinsdag- gypte gaat met speod naar Marok ko. Mauretanië en Algerije in een poging te bemiddelen. Moubarak krijgt boodschappen van president westelijke Sahara is niet het eerste militaire treffen tussen Marok ko en Algerije. In oktober 1963 heb ben troepen van de twee landen de staatshoofden verscheidene weken lang gevochten van die landen. Ook Irak zendt afgezant naar Algerije en Marokko. De strijd tussen Marokkaanse en Algerijnse strijdkrachten in de de omstreden Marokkaans-Al gerijnse grens die tussen Colomb- bechar en Tindouf niet duidelijk was vastgelegd. ROME De Italiaanse christen democratische party heeft gisteren een beroep op formateur Moro ge daan een laatste poging te doen om de drie weken oude kabinetscrisis op te lossen. Na vier uur vergaderen gaf de partijleiding een verklaring uit waarin Moro werd gevraagd te pro beren overeenstemming met de so cialisten te bereiken over een eco nomisch beleid. Een dergelijke over eenkomst zou een parlementaire meerderheid verzekeren voor de christen-democratische minderheids regering die Moro trachtte te vor- Intussen heeft de minister van Financiën, Colombo, verklaard dat de officiële buitenlandse wisselmarkt, die sedert vorige week woensdag gesloten was, niet heropend zou worden worden voordat de politie ke crisis was opgelost. Een andere "essentiële voorwaar de" voor heropening van de wissel markt was de aanvaarding van een duidelijk gedefinieerd program ma voor economisch herstel, zo deelde hij de begrotings- en finan ciële commissies van de senaat mee. Van zijn kant heeft de Italiaanse vakcentrale voor 6 februari een vier uur durende algemene staking afgekondigd om eisen terzake maat regelen tot vergroting van de werk gelegenheid te steunen. Met haar besluit heeft de leiding van de christendemocratische par tij impliciet de vorming afgewezen van een minderheidskabinet dat niet op voldoende steun zou kunnen re kenen. "Dat zou het turen van de christendemocratie naar de slacht bank zijn geweest", zei een van de deelnemers aan de lange vergade ring. Moro gaat derhalve zijn consulta ties hervatten. Na drie weken cri sis, waar alles al gezegd scheen te zijn, begint hij weer van voren af aan. Nieuw is echter dat de chris tendemocraten niet meer spreken over hun economisch plan voor middellange termijn waarop het ka binet gestrand was, maar over "een programma dat rekening moet houden met het achteruitgaan van de economische situatie". Door niet meer het accent te leg gen op het zoeken naar een rege ringsformule voor twee of drie par tijen, maar op de noodzaak van een programma tot algemeen heil, bie den de christen-democraten hun voormalige coalitiegenoten de laat ste kans de crisis die hen ver scheurt, al is het slechts tijdelijk, te boven te komen. De regering-Moro, de 37ste van het land na het fascisme, trad op 7 januari af. De coalitie van chris ten-democraten en republikeinen had 13 maanden geregeerd. De so cialisten maakten geen deel uit van de regering maar gaven haar steun in het parlement waar zij 61 van de 630 zetels bezetten. De crisis brak uit toen de socia listen hun steun opzegden. Als voornaamste reden gaven zy op dat Moro stokdoof bleef voor hun ad viezen ter verbetering van de eco nomische toestand en de weigering van de regering om tot een ge sprek te komen met de communis tische partij. LOESAKA President Kaoehda van Zambia heeft gisteren voor het hele land de volledige noodtoestand van kracht verklaard om een "ern stige veiligheidskwestie" het hoofd te bieden. De president zei de vol ledige macht aan zich te trekken „om elke poging ons land te ver nietigen" tegen te gaan. Hij noemde zijn maatregel nood zakelijk in verband met de ver slechterende toestand aan Zambia's grenzen en groeiend bewijs van bin nenlandse ondermijning. „Wy moe ten ons als natie op het ergste voorbereiden. Wij zijn in oorlog. Vergis u niet. Er is buitenlandse in menging in ons land", zei Kaoen- da in een televisietoespraak. Verwijzend naar de burgeroorlog in Angola zei hij: "Een plunderen de tijgerin en haar dodelijke wel pen komen door de achterdeur Onder de kolen lag een fortuin BELGRADO iAP) In de kelder van een gebouw in Belgrado zijn een aantal safeloketten ontdekt die meer dan 40 jaar onder een berg kolen naar binnen. De gevolgen van bui- verborgen hebben gelegen. Twee van tenlands inmenging worden nu in de loketten bleken enkele duizenden Zambia gevoeld". Vorige week deed de president ■n krachtige aanval op de inmen- Sowjet-Unie (naar an) en Cuba (11.000 man) ten bate van de marxistische volksbeweging voor de bevrijding van Angola. sieraden ter waarde van ongeveer 250 miljoen gulden te bevatten. De ontdekking werd gedaan nadat ging var een verzekeringsmaatschappij uit het schatting vroegere bankgebouw was weggetrok ken en de Joegoslavische investe ringsbank was verhuisd naar dit ge bouw en had besloten de 22 oude loketten, die in de kelder waren ont dekt, voor eigen gebruik geschikt te maken. Alles safes waren op slot en de sleutels waren verdwenen. Veste, een bekende brandkastkraker, werd in dienst genomen om ze te openen. Hij werkte 10 dagen helemaal al leen. Elke keer als hij een safe had we ten te openen riep hij een oommis sie binnen die de inhoud moest opnemen. Vesic verklaarde dat hij na het karwei enkele nachten zeer slecht had geslapen.... SALT hervat De Verenigde Sta ten en de Sowjet-Unie hebben gis teren in Genève hun besprekingen over verdere beperking van de stra tegische (kern)wapens hervat met mei als streefdatum voor het sluiten van een nieuwe overeenkomst. Kunstmanen Sowjet-Unie heeft gisteren met één raket acht kunst manen van de Kosmos-serie in een baan om de aarde gebracht. Hun taak is het onderzoek van de ruim te voort te zetten. geïrriteerd door de kritiek op veroordeling van seks buiten het huwelijk, "het verraad van de geestelijken" in zijn eigen kerk Veroordeeld. Hij herhaalde nog eens de noodzaak van gezag in de kerk en kritiseerde de "centrifugale (mid- 4 delnuntvliedende) invloed van het vrije onderzoek zoals de protestan- i ten dat kennen". Een enquete in West-Duitsla nd heeft aangetoond 1 dat het geloof in een leven na de dood vermindert. Van de volwassen Duitsers gelooft 40 procent er niet in. 36 wel. terwijl 24 procent geen mening heeft. Twintig jaar geleden geloofde nog 42 procent in een hiernamaals". In een verklaring getiteld "Onze sociale verantwoor- j deljjkheid" heeft de Evangelisch- j Lutherse Kerk van Brazilië vele so ciale misstanden in eigen land aan de kaak gesteld. 0 Het doopsgezin de centrale comité van Canada heeft besloten een "tarwebank" te stichten, waaraan men in vijf jaar 20 miljoen dollar wil besteden. De bank gaat tarwe in''-nen en in ge val van hongersnood uitdelen. Be- rn»n'np-swerk: Geref Kerken be roepen te Voorthuizen E J. van 't Riet, Westtersc^'ing, bedankt voor Reilen A. de Bruin Paesens, Oud Geref.: aang<-nn*nen naar HI Ambacht A. de Waard Alblasser"- dam. ochtend zyn begonnen 29 Algerijnse militairen gevangen zijn genomen. De bevelvoerende luitenant van een Algerijnse eenheid en "talrijke" soldaten zijn gedood. In een Marokkaans communique was eerder gezegd dat 12 Algerij nen krijgsgevangen wareti gemaakt Er werd geen melding van doden gemaakt. Algerije had het incident een aanval op een voedsel- en medicij nen-transport naar de oase Amgala genoemd. Volgens het Algerijnse tegen persbureau is gisteren opnieuw ge vochten in de westelijke Sahara. President Boumedienne van Alge rije heeft vandaag op alle landen ter wereld een beroep gedaan de bevolking van de westelyke Sahara te steunen. Hij zei dat Algerije niet lijdelijk kan toezien dat die bevol king wordt afgeslacht omdat zij weigert te buigen voor een nieuwe vorm van kolonialisme nadat Span je zich uit het gebied heeft terugge trokken. De president zei dat Marokaanse troepen op 27 Januari een Algerijns convooi met voedsel en medicamen ten "voor de slachtoffers van agres sie" had aangevallen en beschuldig de Marokko van massamoord, het vergiftigen van bronnen en het ge bruik van napalm. Vice-president Moubarak van E- STUTTGART «SP) Ondanks frontale aanvallen van Andreas Baader en Ulrike Meinhof is giste ren de tegen hen in het veld ge brachte kroongetuige. Dirk Hoff (38), overeind gebleven. Daags te voren had hij in een betoog van ruim tweeëneenhalf uur voor het gerechtshof in Stuttgart verklaard •n dank de wapensmid anarchistische Baader- Meinhofgroep te zijn geweest. Hij bleef gisteren met opvallende on verstoorbaarheid bij zijn bekente nissen, ook toen op vriendelijke toon rechters en procureur-ge neraal, op aanzienlijk hardere toon Baader en Meinhof alsmede een advocate toelichting en opheldering verlangden. De sterkte van Hoffs betoog bleek gisteren ook een zwakte. Pre- sident Prinzing, die de getuigen op bijna opvallende wijze in de wat ten legde, wees hem gisterochtend op de "verbazingwekkende gelijk luidendheid van wat Hoff tijdens de verhoren door politie en rech- ter-commissaris had gezegd en datgene wat hij nu voor het Stutt- garter Hof verklaarde". Niemand ontging het dat Hoff bij de vragen ook gisteren telkens weer in al eer der gebezigde formuleringen ver viel, waardoor zijn optreden iets werktuigelijks kreeg. De getuige, daarover steeds weer aan de tand gevoeld, gaf de tame lijk redelijk klinkende verklaring dat hij bij de verhoren zijn onthul lingen zelf al grotendeels had gedicteerd, de processen-verbaal daarna verschillende malen onder ogen had gehad en in zijn cel wer kelijk tyd genoeg had gehad om de beste formuleringen te overdenken. Geen sprake van, dat zijn verkla ringen hem door de procureur-ge neraal in de mond zouden zijn ge legd. Natuurlijk, wel hoopte hij te zijner tijd op strafverlichting, maar toezeggingen daarover waren hem door niemand gedaan. De tekstvastheid van Dirk Hoff verschafte Ulrike Meinhof 's mid dags een dankbare opening. Door Hoff te tutoyeren suggereerde zij niet onbehendig een mate van ver trouwelijkheid, die de getuige steeds had geloochend het toch, dat Je nische zaken hebt zo vrijuit dreigd te zijn geweest steeds weer in je vaste tekst vervalt. Je lijkt wel een volautomatische motorwa gen. En advocaat Otto Schily is kennelijk de taak toebedeeld de be trouwbaarheid van Hoff als getuige te ondermijnen door te bewijzen, althans plausibel voor te stellen, dat aanklager en verdachte onder een hoedje spelen. Maar voorlopig wist Hoff op be heerste wijze alle aanvallen af te weren. Ook kon hij geloofwaardig maken waarom hij pas maanden na zijn arrestatie in Juni vorig Jaar een bekentenis aflegde. Eerst had hij garanties willen hebben dat zijn familie en de (door leden van de BM-groep) bedreigde vriendin geen gevaar liepen. Toen die vriendin op een onbekend adres in het buiten land was aangekomen, begon Hoff te praten. Vandaag had hij een nieuwe stormloop te doorstaan. Een andere gevangenisbewoner had de president geschreven, dat Hoff naar eigen zeggen voor zijn belas- "Dirk, hoe komt tende verklaringen tegen Baader Je het over tech- gunsten van de procureur-generaal toegezegd. Getuige ontkent spreekt, als Je zegt be- dat ten stelligste. Een vrouw demonstreert de „baby-bomzoals de Westduitse metaalbe7verker Dierk Hoff, naar hij tijdens het Baader-Mein- hof-proces in Stuttgart verklaard heeft, hem maakte voor de leden van de terroristische organisatie. Met de bom op haar buik, kon een zwangerevrouio een toilet binnengaan, de helse machine daar deponeren en vervolgens met een halve ballon op dezelfde plaats weer naar buiten komen, zonder dat dat opviel.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 13