Geen hulp V.S. aan Angola Vernietigend getuigenis in proces-Baader Meinhof NAAST HET NIEUWS )oel defensie: stabiliteit Congres zegt neen tegen Ford uit angst voor tweede Vietnam Koning verlengt zitting Cortes )ENSDAG 28 JANUARI 1976 PAGINA 9 ASHINGTON (AFP) De Ame- panse minister van Defensie, Do ei Rumsfeld, heeft gisteren bij indiening van de defensiebegro- g voor 1977 bij de commissie voor strijdkrachten van het Huis van 'evaardigden verklaard dat de irnaamste doelstellingen van de lerikaanse militaire macht "het arborgen van de internationale sta en de steun aan de bondge- an de V.S. zijn. let gaat erom, aldus Rumsfeld, weten of de V.S. nog steeds in at zijn hun internationale verplich ia te komen. Bij zijn toelich- de begroting die voor het st de 100 miljard dollar over schrijdt wees de minister voortdurend op de uitbreiding van het militaire potentieel van de Russen en de nood zaak voor de V.S. niet langer meer de "politieagenten van de wereld" te zijn, maar hun bondgenoten te steunen om de internationale stabi liteit te helpen waarborgen. Wat Europa betreft zei Rumsfeld dat de "handhaving van een stabiel en veilig West-Europa dat op eigen kunnen vertrouwt, van levensbelang voor de V.S. is". Evenals in het verleden moet onze militaire strate gie erop gericht zijn de NAVO te blijven steunen". Minister Rumsfeld achtte het niet verstandig de Ame rikaanse grondstrijdkrachten uit Ko rea terug te trekken de stabiliteit in noordoost-Azië in gevaar te brengen. Inzake zuidoost- Azië was het doel van de V.S. "de vreedzame betrekkingen tussen de landen in dit gebied te bevorderen, de wedijver en de confrontatie tus sen de supermogendheden tegen te gaan en zo mogelijk te voorkomen en de vrije vaart over de Indische Oceaan te verzekeren". Over Afrika zei Rumsfeld dat de Amerikaanse belangen daar ook in het geding zijn, maar dat de V.S. niet van plan zijn daar hun mili taire macht te gebruiken om hun politiek te ondersteunen. Rapport over CIA niet gepubliceerd WASHINGTON (UPI, DPA, Reuter) Het Amerikaan- Huis van Afgevaardigden heeft gisteren geweigerd de lissie voor de inlichtin gendiensten toestem ming te geven een rapport de operaties van de bui tenlandse inlichtingendienst (CIA) te publiceren waarvan grote delen al zijn uitgelekt. Reden is dat sommige leden ■n dat inlichtingen zouden worden onthuld die geheim dienen te blijven. Commissie-voorzitter Otis D. Pike had toestemming ver zocht het 338 pagina's tellende rapport vrijdag om midder nacht (zaterdag 05.00 onze tijd) te publiceren. Afgevaar digde Robert Bauman maakte echter bezwaren tegen publi catie in de huidige vorm om dat het, volgens hem, geheime n gevoelige inlichtingen bevat die de Amerikaanse belangen zouden kunnen schaden. Aan gezien het huis algemene goedkeuring moet geven gaat de publicatie nu niet door. De Amerikaanse Senaat heeft gisteren met 64 tegen 27 stemmen, bij één onthouding, de benoeming goedgekeurd van de Amerikaanse ver bindingsman in Peking, Geor ge Bush tot directeur van de' CIA. Hij volgt William Colby op, die de functie 2.5 jaar heeft bekleed. Een dikke mistdeken hangt over New York: een merkwaardig schouiospel ontrolt zich dan, men vanaf de hoogste verdiepingen van de hoogste wolkenkrabbers naar buiten kijkt. Nieuwe raketten an Rusland WASHINGTON (Reuter) De /wjet-Unie gaat twee nieuwe •rnraketten in dienst nemen die tn mobiele lanceerinstallaties innen worden afgevuurd. Dit ïeft generaal George Brown, iorzittér van het Amerikaanse co- ité van chefs van staven, giste- n onthuld in zijn jaarverslag aan jt congres. Volgens het verslag gaat het om SS-x-20 (een ballisttische raket r middellange afstand) en de •x-16 (een intercontinentale illistische raket). WASHINGTON (AFP/Reuter) Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft zich gisteren met 323 tegen 99 stemmen uitgesproken, tegen elke vorm van militaire hulpverlening aan Angola. De senaat sprak zich in december vorig jaar al tegen een dergelijke hulpverlening uit. President Ford had enkele uren tevoren nog in een brief aan het Huis gewaarschuwd dat de anti-Russische krachten in An gola „zullen worden vernietigd", tenzij zij Westerse hulp krij gen. De Verenigde Staten gaven vorig jaar reeds 32 miljoen dollar uit aan militaire bijstand aan de westersge- zinde bevrijdingsbewegingen in Ango la. De regering Ford wilde vervol gens een aanvullende hulpverlening van 28 miljoen dollar, die eerst door de Senaat, en nu ook door het Huis van Afgevaardigden als onder deel van het wetsontwerp op de de fensie-uitgaven voor het komende fiscale jaar, is afgewezen. aanvul- Angola het huis De voorstanders van ee lende hulpverlening aai meenden na de stemming i dat de uitslag de Russische aanwe^ zigheid in Afrika slechts kan bevor deren. De tegenstanders zouden zich zo massaal tegen het verzoek van president Ford hebben verzet uit vrees dat Amerika in een tweede bo en ongeveer 320 km ten westen van Loeso. 'Een woordvoerder van Unita heeft gisteren verklaard, dat alle buiten landse journalisten uit het zuiden van Angola geweerd zullen worden. De nog in Zuid-Angola aanwezige journalisten worden allen vandaag in Loesaka verwacht. Volgens persberichten uit Loesaka zijn de MPLA-troepen ongeveer 80 km van Hoeambo verwijderd. Een tankcolonne rukt op naar het zui den. MADRID (REUTER) Koning Juan Carlos van Spanje heeft gis teravond de zitting van het hui dige parlement verlengd tot 30 juni 1977. De regering krijgt hier door de tijd een nieuwe kieswet op te stellen waarbij deelneming aan de verkiezingen mogelijk moet worden voor verscheidene partijen die nu verboden zijn en zodoende Het besluit de verkiezingen van 30 maart van dit jaar naar volgend jaar te verschuiven was gisteren alsnog goedgekeurd door de ko- ninkrijksraad waarin de behouden den de overhand hebben. Zeker is wel dat de communisten en de anarchisten - de sterkste elemen ten aan de republikeins^zijde tij dens de burgeroorlog --niet aan de verkiezingen zullen mogen deelne men. Premier Arias Navarro zou vandaag de voorgenomen hervor mingen bekendmaken in een toe spraak tot het parlement. Na het afnemen van de grote sta kingsgolf die midden januari büna 200.000 arbeiders in Spanje omvat te, concentreert de arbeiclsstrijd zich nu hoofdzakelijk op het ko len- en industriegebied van de noordelijke provincie Asturi en op Sevilla. In eerste instantie gaat het bij de stakingen hier om looneisen. Maar daarnaast willen de arbeiders be reiken dat er naast de bestaande vertikaal georganiseeerde "Sindi- catos" echte vakbonden worden toegelaten waarin werknemers en werkgevers gelijkelijk vertegen woordigd zijn. In Asturië waar ongeveer 20.000 arbeiders van de staatsstaalfa- briek Ensidesa en de staatskolen- mijnen Hunaso sedert vorige week uitgesloten zijn, wordt ook in de meeste particuliere mijnen ge staakt. In de stad Aviles. waar de Ensidesa zetelt, verspreidde de po litie 500 demonstrerende arbeiders en studenten. In de provinciehoofdstad Oviedo be sloten arbeidersvertegenwoordigers ook algemene amnestie te eisen naast het weer te werk stellen van ontslagen arbeiders en de ophef fing van de loonstop. In de bouw in Sevilla staakten rond 20.000 arbeiders. Vietnam verwikkeld z raken. Soldaten van de Angolese bevrijdingsbeweging MPLA ütten tijdens een militaire parade in Locanda op de zijkant van een in de Sowjet-Unie gebouwd BM 21-raketlunceennrichting Vrijwilligers Een tweehonderdtal negers die mee gevochten hebben in Vietnam en die in Washington zijn aangewor ven, is bereid naar Angola te gaan om te strijden tegen de MPLA, die steun krijgt van onder meer de Sow- jet- Unie en Cuba, zo meldde giste ren de 'Washington Post'. De aangeworvenen hebben voor het grootste deel deel uitgemaakt van keurtroepen in Vietnam en hebben thans moeilijkheden bij de terugkeer naar het burgerlijke leven in de V.S. De groep is gerecruteerd door mid del van een krante-advertentie ge- del van een krante-advertneite ge plaatst door 'het congres van ras sengelijkheid', een Amerikaanse groep voor gelijke burgerrechten. Het plan is, dat de gerecruteerden tegen midden-februari vertrekken. Het transport wordt verzorgd door 'het congres van rassengelijkheid'. )oor .wout Janse STUTTGART (SP) In verzorg- volzinnen, steeds er op bedacht ok de geringste feiten te laten spre- en, heeft gisteren "kroongetuige" )irk Hoff (38) voor de vermoedelijk eslissende (en versnellende) wen- n het grote Baader-Meinhof- iroces gezorgd. Dirk Hoff, zoon van en alom geacht Frankforter hoogle- zou zich volgens mensen uit ijn kring als een argeloze meeloper ebben bewogen in de pop- en hasj- cène, niet alleen van zijn woon- tad, maar ook in Scandinavië, Zuid- 'rankrijk en in het jeugdcentrum 'osmos in Amsterdam. Diezelfde igeloosheid zou hem langzaam laar zeker onverbiddelijk hebben erstrikt in de gewelddadigheden, 'aarmee Andreas Baader en dezij- 1972 de Bondsrepubliek hun leilsboodschap wilden verkondigen. Was hij inderdaad zo argeloos, de- Dirk Hoff, fantasierijk knutse- ar en uitvinder, kunstzinnig vorm ver in metaal? De keurige man aor het gerechtshof, die er jonger it ziet dan zijn jaren, besteedt er l zijn onmiskenbare woordenrijk- om aan de rechters te overtuigen, lat hij weliswaar bommen en ander wapentuig voor de BM-groep heeft irdigd, maar dat dit aanvan kelijk te goeder trouw gebeurde. De lanvankelijke vriendelijke mannen lie hem onder schuilnamen als "Er en "Lester" bezochten, wilden weliswaar dingen van hem die er pre- uitzagen ten ook functioneerden) ils wapens, maar dat was alleen na maak, om de opnamen voor een film over Zuid-Amerika, Erwin bezig w maken. Of Hoff dit geloofde, dan wel dat hij dit nu zo voorstelt, probeerde gisteren de verdediging aan het licht te bren gen. Duidelijk is dat Hoff zelf, vo rig Jaar juni min of meer bij toeval gearresteerd, er alles aan gelegen is door een volledige getuigenis zichzelf zo snel mogelijk weer de weg naar de vrijheid te effenen. En zelfs als de verdedigers van Meinhof, Baader, Ennslin en Raspe Hoffs argeloos heid als pose zouden ontmaskeren - feit is en blijft, dat de bekentenis van deze mededeelzame getuige de vier hoofdverdachten onherstelbaar zwaar belast. Vandaar dat ingewij den menen dat dit in mei '75 begon nen monsterproces nog geheel on verwacht dit jaar ten einde kan gaan. Zonder spoor van aarzeling in een hecht doortimmerd betoog, schetste Hoff hoe de aanvankelijk onschuldige opdrachten steeds meer en steeds vlugger plaatsmaakten voor orders, waarvan een minder vlin derachtige geest dan die van Hoff meteen de draagkracht zou hebben beseft: onderdelen van handgrana ten, veranderingen aan een geweer, aan een machinepistool, bommen van zestig centimeter doorsnee. Argwaan kreeg Hoff pas toen bij een onver wacht bezoek van een vriend zijn bezoeker "Lester" via een achterdeur ontvluchtte omdat hij niet in Hoffs werkplaats gezien wilde worden. Tot zware verdenking verdichtten zich Hoffs bange vermoedens toen hij te genover Erwin het woord "politie" liet vallen en deze toen wit van woe de een pistool op hem richtte. "Nu weet ik dat Lester Jan Carl Raspe was en Erwin Holger Means", zo zei Dirk Hoff. (Holger Means is in 1974 als gevolg van een hongestaking in de gevangenis overleden. De relatie Lester-Raspe werd op haast groteske wijze onderstreept, toen Raspe zich gisteren kort op de beklaagdenbank liet zien en bij het betreden van de zaal onder handop steken "hoi" naar de niet op of om kijkende Hoff riep. "Nog eenmaaal zo'n demonstratie, hen- Raspe en u moet de zaal verlaten", zei president Prinsing, niet van zins de infor matiestroom van Hoff te laten on derbreken. Maar ingestudeerd of niet, Hoff slaagde er uitstekend in duidelijk te maken hoe hij door de openlijke of verholen bedreigingen van zijn '"opdrachtgevers" steeds meer het gevoel had op noodlottige wijze te worden ingesponnen ("je benit nou medeplichtige") en geen baas meer in zijn eigen huis te zijn. "Een keer kwam een man mee, van wie ik nu weet dat hij Baader was. Hij inspec teerde mijn werkplaats alsof alles van hem was". En steeds werd hij onder druk gezet. "Erwin" had een sleutel van Hoffs Frankforter huls en beloofde die terug te geven als alle opdrachten waren vervuld. Die gelofte werd niet gestand gedaan. De laatste opdracht - voor een aantal bommen - volgde in mei 1972. Of Hoff toen zelfs nog niet heeft ge weten dat het barre menens was? Op II mei, enkele uren nadat hij deze explosieven had afgeleverd, ontplof ten in Frankfort-centrum enkele bommen. Hoff ging toen net op vakantie naar Frankrijk. Daar, in het blad Der Spiegel, zag hij een week later een afbeelding van de bommen die hij vervaardigd had. Toen kort daarna de hoofdfiguren van de anarcho-scene waren f teerd, besloot Hoff na lange twee strijd zich niet bij de politie te mel den. De arrestaties betekenden im mers dat geen terroristisch geweld meer dreigde. Vorig jaar werd hij, nadat. toeval de politie een geducht handje had geholpen, toch nog ge arresteerd. Eigenlijk tot zijn opluch ting, zo heet het. Dat Hoff bereid is schoon schip te maken en zich zelfs zo -schoon te praten als maar even kan, daarover liet hij gisteren geen misverstand bestaan. Van alle wapens, die werden getoond, ver klaarde hij prompt de schepper te zijn. Ulrifce Meinhof, ook slechts kort in de zaal aanwezig, sprak één enke le zin: "Wanneer kunnen wij over dit van buiten geleerde lesje vragen stellen"? Vergaan Een woordvoerder van de Indonesische marine heeft bekendgemaakt, dat een patrouille vaartuig van de marine is vergaan en dat 14 van de 21 bemanningsle den zijn verdronken. Een vloedgolf was de oorzaak. Het schip bevond zich toen in de Java-zee. Vulkaan Seismologen menen dat er zich thans een nieuwe vul kaan vormt op 240 kilometer af stand van Guatemala-stad. In het gebied Zunil, provincie Quötzalte- nango, voltrekt zich in een reeds bestaande berg een ingrijpende ge daanteverwisseling waarbij zich 'n vulkanische kegel uitstulpt. In het zelfde gebied bevindt zich de actie ve vulkaan "Santiaguito". Quate- male kent 33, voor het merendeel uitgedoofde vulkanen. Straaljagers Volgens berichten uit Loesaka, die gisteren in Salisbury zijn ontvan gen zijn zondag voor het eerst Rus sische Mig-21 straaljagers zijn ge bruikt in de Angolese strijd. Uit Angolese bron in Loesaka ver luidt voorts, dat de leider van Unita, di'. Jonas Savimi, zijn hoofdkwartier in Hoeambo (het voormalige Nova Lisboa) wil verplaatsen naar Silva Porto, 170 km ten oosten van Hoeam. Gevechten in de Sahara ALGIERS, MADRID "DPA UPI) Voor het eerst sinds de grensoor- log van 1963 zijn gisteren in de wes telijke Sahara zware gevechten ont brand tussen Marokkaanse en Alge rijnse troepen. De raad van de re volutie en het kabinet in Algerije hebben op een buitengewone bijeen komst de consequenties besproken van een aanval van Marokkaanse strijdkrachten op een Algerijnse le gereenheid. Dit heeft het Egyptische persbu reau Mena uit Algiers gemeld. De betrokken Algerijnse eenheid zou volgens bewoners van de voormalige Spaanse Sahara levensmiddelen en medicijnen brengen naar Amgala, enkele kilometers van de Algerijnse grens. Algerije steunt de bevrijdingsor ganisatie 'Polisario', die strijdt voor onafhankelijkheid van de westelijke Sahara. SMAKELIJK SLIPJE Nieuwe rage in de Amerikaanse universiteitsstad Bloomington ln Indiana: eetbaar ondergoee. Het loopt storm bij de drugstore van Bruce Stcrm die de lichtverteerbare dessous op de plaatselijke markt introduceerde. Het nieuwe ondergoed, ee bestaat uit een „weefsel" vai en kunstmatige kleurstoffen. Het ondergoed is uni-sex, ken-t vanwege de grote elasticiteit slechts vormt zich naar het lichaam als een tweede huid en de regenboog geleverd. Omdat het in wa rden gewassen, maar men kan het. al ia gebruik opsabbelen. wordt in alle kleuren ter oplost kan he>t niet naar gelang de persoonlijke smaak, THATCHER MANNEQUIN Margaret Thatcher, leider van de Britse Conservatieve party, is gistei en in een nieuwe rol opgetreden, die van mannequin in een veelgelezen damesblad. De blonde, altijd tot in de puntjes geklede en gekapte mevrouw Th&tcher. staat in „Women's own", in drie creaties van Britse modehuizen. Een zegsman van de politica, zei: „Wij hopen dat de Britse textiel industrie erdoor wordt geholpen. Mevrouw Thatcher heeft altyd alle gelegenheden aangegrepen Britse fabrikanten voor te trekken en zij draagt altijd Britse kleren wanneer zij naar het buitenland gaat". Een beroepsmannequin zou voor de fotoposes van drie uur 30 pond sterling hebben gekregen, Margaret Thatcher deed het voor niets. MUIZEN OM STAKING TE BREKEN In ■en zijde-weverij in de omgeving van het Franse St. Etienne is een poging van de direotie mislukt om een staking van het vrouwe lijke personeel te breken met muizen en laboratorium-ratten. De directie liet de dieren los in de fabriekshal waar de dames al drie weken een zitstaking houden. Niemand klom echter gülend op een stoel. De werkneemsters riepen hun mannelijke collega's te hulD die de dieren vingen. De staking gaat door. RAKETJES TEGEN HAGEL Hongarije gaat proberen met kleine, vier kilo wegende raketjes een eeuwenoude vijand van de boer te verslaan de hagelstenen die ernst,ee schade toebrengen aan de te velde staande gewaSn ™?vra?ar "If eerst0 tekenen het ontstaan van hagel in to? ae™°rm!ï waanW'iZen In zon ?eval zullen de taketles die tÏÏ 45?° ™etfr h°°ste reiken, naar die wolken worden afgevuurd De raketjes laten daar automatisch chemicaliën los die de hagel aantasten. Rusland helpt bU de bouw van de lanceerbases PER TAXI NAAR BRAND De aanblik van een gehelmde brandweerman, die per taxi arriveert op het terrein van de brand zal binnenkort in New York niets on- t hebben. De Newyorkse brandweer-directie heeft uitgerekend dat het veel kosten en moeite bespaart wanneer de spuitgasten bij alarm niet eerst naar de kazerne komen, maar op eigen gelegenheid per bus. taxi of ondergrondse naar de plaats des onheils gaan. Met deze onorthodoxe aanpak hoopt het „arme" New York vooral door een vermindering van het aantal overuren miljoenen dollars te bezuinigen. De wagens rukken natuurlijk gewoon uit.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9