<1RP heeft de strijd hu Neptunes verlor en KVP PLEIT VOOR BE INSTELLING MEDIARAAD "De Oosterschelde blijft niet open" ;EEN EXTRA GELD UIT DEEENSIEPOT Vie/i jaar cel voor doden Rotterdammer Natuurbeschermers verbazen zicb over Westerterp Voortzetting straf Kotalla onmenselijk [OENSDAG 28 JANUARI 1976 IN HAAG (SP) De anti-revolutionairen hebben het vecht met minister Vredeling (Defensie) om de Neptune rloren. 1 weede Kamer koos gisteren de kant van de minister verwierp het voorstel van de ARP om 21 miljoen gul- :n extra uit te trekken voor het in de lucht houden van de eptune-patrouillevliegtuigen. Dit kwam doordat de KVP ARP afviel. Er was niet veel meer over van de personenauto die giste ren door een vrachtwagen werd aangereden. Bij het ongeluk, dat plaatshad op de korte afsluit dijk tussen Den Oever en Den Helder kwamen vijf mensen om het leven. Het ongeluk gebeurde, doordat twee autos die voor het stop licht stonden te wachten wer den aangereden door een achter op komende trekker met opleg ger. De voorste auto raakte in het water. De drie inzittenden, een 46-jarige man, een 43-jarige vrouw en haar 8-jarige doch tertje konden zich niet uit het water redden. Het echtpaar dat in de andere auto zat, werd op slag gedood. De vrouw en man laten vier kinderen na. linister Vredeling en de ARP vorige week met elkaar in sing. De ruzie ging over de 21 joen die nodig is om de Neptunes 1976 in dienst te houden. De -fractie eiste datdit geld extra de defensie-uitgaven voor 1976 im, maar de minister weigerde hardnekkig. Weliswaar blijft de Neptune voor- ig vliegen, maar minister Vrede- wilde niet zeggen waar hij het voor het in dienst houden van verkenningsvliegtuigen vandaan halen. De AR vreesde dat het de lucht houden van de Neptu- de lucht houden van de Neptu- op die manier ten koste zou gaan andere defensieposten. Daarom •nde het AR-kamerlid mevrouw Leeuwen een voorstel in om de- ie er dit Jaar 21 miljoen bij te ren. Een "doorbreking van het ka- letsbeleid" noemde minister Vre- ing dit. n het "Neptune-gevecht" koos de rp ten slotte de kant van de ml- iter. Dit gaf de doorslag: zonder van de KVP was er in de Kamer geen meerderheid voor t AR-voorstel. De linkse partijen ROTTERDAM (ANP) De fchtbank in Rotterdam heeft gis- fmorgen de 21-jarige Turkse ptarbeider Mehmet D. veroor- feld tot tien jaar gevangenisstraf èt aftrek van voorarrest. De chtbank acht het bewezen dat de Irk in april van het vorig jaar de ►jarige Rotterdammer Gijsbertus lel in diens huis aan de Haring- kekerstraat in de Maasstad door ksteken om het leven had ge acht. De officier van justitie eiste iertien dagen geleden tegen Meh- fet D. acht jaar gevangenisstraf igens doodslag. Ook de rechtbank (htte doodslag bewezen, maar het pnis lag twee jaar hoger dan de van het openbaar ministerie. De Turk bekende veertien dagen leden tijdens behandeling van de ik de als homosexueel bekend ande Gijsbertus Eoel te hebben dood met een mes. Mehmet D. het niet eens met de mening de officier van justitie. voor het vaststond dat de Turk de zet had om Boel te doden. Meh- beriep zich op noodweer, om- Boel hem het eeyst zou hebben dreigd met een keukenmes, na- t Mehmet had geweigerd in te an op "oneerbare" voorstellen, oen pakte ik het mes en zwaaide t in paniek om me heen", aldus Turk. Mehmet verborg het lijk van el in een kruipkelder onder de uken van Boei's huis. Daar werd it lichaam later door de politie zijn vierkant tegen elke verhoging van defensie-uitgaven. Alleen VVD, CHU, DS'70 en de kleine rechtse partijtjes kozen de kant van de ARP Ook het plannetje van de KVP viel in duigen. De KVP wilde dat minister Vredeling in het voorjaar precies zou aangeven waar het geld voor het laten vliegen van de Neptunes van daan gekomen is. Dit voorstel kreeg geen meerderheid, omdat de anti revolutionairen - boos over de op stelling van de KVP - er tegen wa- De defensiebegroting voor 1976 van minister Vredeling kwam gis teren ongeschonden door de Tweede Kamer. Tegen de begroting stemden alleen CPN, PSP. DS'70 en de Boe renpartij. De WD, die er ernstig over gedacht heeft om tegen te stemmen, was uiteindelijk vóór. "De VVD heeft ernstige bezwaren tegen dit defen siebeleid. Maar tegenstemmen zou betekenen dat wij dit jaar geen cent voor defensie beschikbaar willen stel len. Daarom stemmen wij toch maar vóór", zei het VVD-kamerlid Ploeg. Het voorstel van de VVD om de defensiebezuiniging van 256 miljoen gulden ongedaan te maken haalde ae eindstreep niet. Evenmin als het PPR-voorstel om nog 105 miljoen extra te schrappen aan defensie-uit gaven. Andere uitspraken van de Tweede Kamer waren: de kernwapens moeten niet van het Nederlandse grondgebied ver dwijnen. O de verlofregeling van de in Duitsland gelegerde militairen be hoeft niet verbeterd te worden. de soldatenvakbond VVDM mag niet ongestoord leden kunnen wer- gevonden. De Turk werd eind juni van het vorig jaar aangehouden, toen hij per bus de Belgisch-Duitse grens over ging. idvocaat in kort geding Haag „De Duitse oorlogsmis- diger Kotalla is lichamelijk en estelijk zo afgetakeld, dat hij niet eer als een normale gevangene handeld kan worden, hij heeft rmanent medische begeleiding en k geestelijke verzorging nodig". Dit i gisteren Kotalla's advocaat mr. L. Nouwen uit Rotterdam voor jt Haagse gerechtshof, waar de 1 eidooien werden gehouden in de - handeling in hoger beroep van 1 t kort geding, dat Kotalla tegen nister Van Agt van Justitie heeft ngespannen. Kotalla (67), een van drie van Breda, had het door i verloren geding aangespannen strafonderbreking te krijgen, ie regering pleegt geen onrecht- atige daad als zij de 1/venslange vangenisstraf van Kotalla ook venslang ten uitvoer legt", zo stelde piesident van de haags» chtbank mr. J.H. Blaauw in zijn >rt-geding vonnis in Juli vorig Nouwen merkte gisteren op dat •lgens de Europese verklaring van rechten van de mens niemand, dat betekent ook geen oorlogs- isdadiger, aan folteringen of een imenselijke straf mag worden iderworpen. Deze norm, aldus de eiter, laat aan de overheid geen kere belehlsvrijheid. Mr. Nouwen 'oeg zich af of voortzetting van de straf geen onmenselijke foltering is. Volgens de landsadvocaat mr. E. Drooglever Fortuijn handelt de overheid rechtmatig door deze straf Kotalla zou volgens de pleiter ernstige schade toebrengen aan een aanzienlijk aantal slachtoffers van daden, waaraan Kotalla zich heeft schuldig gemaakt. "De minister heeft bepaalde per soonlijke gevoelens die hij als goed bestuurder niet de doorslag wil ge ven", aldus mr. Drooglever Fortuijn. - DEN HAAG (ANP) De KVP- er Van de Sanden heeft gisteren in de Tweede Kamer de instelling be pleit van een mediaraad, die de re gering zou moeten adviseren over pers- en omroepzaken. Van der San- den lanceerde zijn voorstel bij de behandeling van de medianota van minister Van Doorn van cultuur, re creatie en maatschappelijk werk. Nu bestaan de omroepraad, de persraad en 'het bedrijfsfonds voor de pers. Een zekere concentratie van deze organen zal tot betere coördi natie en daarmee tot grotere effec tiviteit van de adviezen leiden, al dus de KVP-er. De KVP-fractie blijft permanente ondersteuning van de perssector door de overheid afwijzen. Het bedrijfs fonds voor de pers moet uiteindelijk een wettelijke basis krijgen. Andere middelen ter ondersteuning van de pers - vooral op grond van conjunc turele oorzaken - vindt de KVP-frac tie aanvaardbaar, mits de overheid ae slagvaardig kan hanteren. Volgens de AR-fractie valt in het omroepbestel veel te sterk de na druk op het getalscriterium. "Het getal van de aanhang bepaalt of men tot de reeds ruime kring van zendgemachtigden wordt toegelaten. Het is kennelijk niet langer van be tekenis of de aspirant iets nieuws aan het reeds bestaande toevoegt", aldus AR-woordvoerder De Boer. Vol gens hem dient het omroepbestel een afspiegeling te zijn van de geeste lijke en maatschappelijke stromin gen in de samenlevine. De Boer diende - gesteund door KVP en PvdA een motie in om het getalscrite rium in de omroepwet terug te drin gen. Links dagblad De VVD-er Keja toonde zich tij dens het mediadebat angstig voor het subsidiëren van eenzijdige in formatie. Hij benadrukte de eis van de liberalen de gehele gang van za- Kamer wil geen regeling voor de toelating van Antillianen Den Haag Antillianen mogen vrij ons land blijven binnen komen. Een voorstel van DS'70 om een toelatingsregeling voor de rijksgeno ten uit de Nederlandse Antillen in het leven te roepen werd gistermid dag door de Tweede Kamer met overgrote meerderheid van de hand gewezen. Alleen de Boerenpartij steunde het DS '70-plan. Nederland mag geen Immigratieland zijn, vindt DS '70. Daarom i het volgens deze fractie gewenst om de toelating van Antilianen aan banden te leggen. DS'70 heeft indertijd ook herhaaldelijk gepleit voor een toelatingsregeling voor Suriname rs. DEN HAAG (SP) Minister Wës- terterp is niet bereid te onderzoeken of het mogelijk is de Oosterschelde open te houden en de bestaande dij ken te verhogen. Minister van Verkeer en Water staat heeft dat gisteren onomwon den gezegd in de commissie van de Tweede Kamer. Het verhogen van 245 kilometer dijk zou twintig jaar vergen. Het open houden van de Ooster schelde is bovendien in strijd met de Deltawet, zo hield Westerterp de commissie voor. Daarnaast speelt de belofte aan de Zeeuwen 'n rol, dat zij in 1985 veilig zullen zijn. "En een open Ooster schelde biedt die veiligheid niet", al dus Wester terp. In mei zal de Tweede Kamer be slissen over de Oosterschelde. Gestu deerd wordt op dit moment nog op een variant van een doorlaatbare dam gebouwd op pijlers. Minister Westerterp liet de com missie duidelijk blijken dat hij "niet optimistisch" is dat zo'n dam haal baar is. Daarnaast is bij de deskun digen de vraag gerezen of het doel van een doorlaatbare dam. het in stand houden van het milieu in de zeearm, wel gerealiseerd zal wor den bij de bouw. Het zou volgens deze deskundigen best eens kunnen dat de stroming ook bij een door laatbare dam dusdanig nadelig bein- vloed wordt dat het milieu als ver loren moet worden beschouwd. Bij de meeste leden van de Kamer commissie ontstond gisteren de in druk dat Westerterp er sterk reke ning mee houdt dat de Oosterschel de met een dichte dam wordt afge sloten. Zowel binnen het kabinet als In de Kamer wordt sterke druk op de minister uitgeoefend door de PvdA en de PPR om het milieu te be schermen. De PvdA en de PPR denken daar bij aan een open Oosterschelde met verhoogde dijken. Westerterp wil daar echter niet aan en houdt vast aan een al dan niet doorlaatbare dam. Van der Sanden (KVP) ken rond het bedrijfsfonds voor de pers bij wet vast te leggen. Keja ging fel tekeer tegen de PvdA-me- diaspecialist in de Kamer, dr. Roet hof, en diens activiteiten als voor zitter van de PvdA-commissie links dagblad. Volgens de liberaal vindt Roethof dat er een linkse partijkrant opge richt moet worden. De socialist ont kende dat dit een partijkrant moet zijn. Keja haalde een vertrouwelijk PvdA-stuk aan, waarin de formu le van het blad als volgt is omschre ven: een populaire linkse massa- krant met kort en helder geschreven nieuwsitems, opvallend door een af wijkend formaat, waarbij dit geheel moet dienen als een smakelijke ver pakking voor zorgvuldig te doseren *inkse items. De PPR-fractie is voorstan der van de ontkoppeling van het lidmaatschap van een omroepver eniging en het abonnement op een programmablad, aldus de radikaa] Coppes. Het werven via program mabladen blijft volgens hem een onzuiver middel om de werkelijke aanhang van een omroeporganisatie te meten. Verkiezingen zouden de zuiverste vorm zijn. Coppes vroeg minister Van Doorn of deze geen proef kan doen met verkiezingen on der een aantal proefpersonen, die niet allen tegelijk, maar maande lijks groepsgewijs stemmen. Surinaamse gezinnendie een aantal flatwoningen in de Am sterdamse Bijlmermeer hadden gekraakt, posteerden zich gisteren met plakkaten op de gaanderij van de gekraakte woningen. Zij konden echter niet verhinderen dat een Surinaamse vrouio met zeven kinderen, op Icist van de gemeenteuit haar illegaal be- 200071de flat werd gezet. Een pe loton van de mobiele eenheid van de Amsterdamse politie, geholpen door twintig agenten uit de bin nenstad en enkele hondengelei ders, moesten bij de ontruiming in actie komen. Het gezin toas tij delijk onderdak aangeboden. De komende dagen zullen nog vier illegaal bewoonde flats worden ontruimd. Vrije toegang SCHULDEISERS GEDOOD AMSTERDAM (ANP) Bij een hooglopende ruzie over een schuld van enkele tienduizenden guldens heeft de 36-jarige winkelier H.A. in zijn zaak aan de Haarlemmer dijk in Amsterdam een leveran cier en zijn hulp doodgeschoten. De slachtoffers zijn de Turkse 11. Yatan die handelde in Turkse tapijten en zijn werkloze hulp de 39-jarige C. den Ouden, beiden uit Den Haag. De politie werd gewaar schuwd door voorbijgangers, die werden opgeschrikt door glasgerin kel van de kapotgeslagen etalage- 'n groot aantal scho ten weerklonk. De dader die zich nog in zijn winkel bevond, werd gearresteerd. De recherche kon niet zeggen in hoeverre er sprake was van noodweer. Uit het on derzoek van de recherche bleek dat Yatan tapijten aan A. leverde. Gistermiddag trad hij met zijn assistent uit Den Haag binnen. Er was verder niemand in de win kel. Yatan eiste betaling van zijn vordering. Daarover ontstond fel le ruzie met de fatale afloop. De woordvoerder van D'66, de heer Nooteboom, herhaalde zijn voorkeur voor een nationale omroep en een zo vrij mogelijke toegang tot de ether. Mevrouw Van Veenendaal-Van Meggelen (DS'70) meende. dat steunmaatregelen voor de hele be drijfstak moeten gelden, in verband waarmee zij zich uitsprak voor handhaving van het btw-nultarief voor dag- en nieuwsbladen. Zij ver klaarde zich voorstandster van de "ontkoppeling" tussen lidmaatschap en omroepblad. "Een brokkelig geheel, dat boven dien nauwelijks door wetenschappe lijk onderzoek wordt geschraagd". Aldus het oordeel van de CH-woord- voerder Van Leijenhorst ln het ka merdebat over de medianota. Hij drong aan op voortzetting van het tot nu toe gevoerde beleid inzake do steunmaatregelen aan de pers, er op steunverlening aan de pers, waarbij de algemene steun regel en de spe cifieke steun uitzondering is. De so cialist Roethof (PvdA) gaf de minis ter het groene licht voor specifieke steunmaatregelen aan de pers, er op wijzende, dat het op de langere termijn geen enkel effect heeft om met algemene middelen geld te pom pen in een structuur die verkeerd is. Met algemene steun zou men, zo zette hij uiteen, niet iets wezenlijks doen voor het behoud van de ver scheidenheid van de pers, maar zou het de kapitaalkrachtige onderne mingen alleen nog gemakkelijker worden om de minder draagkrachti ge ondernemingen weg te concur re- Den Haag Milieuactiegroepen hebben met grote verbazing gerea geerd op de toezegging van minister Westerterp van verkeer en rijkswa terstaat dat hij nog voor de zomer een volledig plan voor de dijkverho gingen op Texel zal aanbieden. De minister zei dit laatste gistermiddag tegen de honderden Texelaars, die daar demonstreerden voor een spoedige versterking van hun dijken tot Deltahoogte. In een met luid gejuich ontvangen toespraakje kondigde Westerterp dat het overleg met de natuurbeschermers op Texel „vanaf vandaag zou worden beëindigd". Maar de natuurbeschermers wijzen er verontwaardigd op dat het overleg tussen hen en Rijkswater staat al enkele maanden geleden werd afgerond. „Ik ben ervan overtuigd", aldus drs. Peter de Wilde van de Werkgroep Landschapszorg Texel „dat het trace ook zonder de demonstratie van gisteren in Den Haag het komende voorjaar geheel vastgesteld zou zijn. De minister probeert de bal naar ons door te spelen en een politiek succesje te boeken". De Wilde geeft toe dat er over een stuk dijk nog geen overeenstemming is bereikt. Hij zegt echter: „Rijkswaterstaat heeft daarvoor nog geen tracekeuze in het overleg ingebracht, daar hebben we dus nog niet over kunnen praten. Ik ben heel benieuwd of de laatste bespreking die we met Rijkswater staat zouden hebben en die vastgesteld werd voor 20 februari nog doorgaat". Minister Westerterp zei gisteren dat de Texelse dijken in de plannen tot nu toe niet tot de eerste urgentie werden gerekend. Nieuwe berekenin- gep zouden echter duidelijk hebben gemaakt dat ze een hogere prioriteit moeten hebben. Dat betekent dat de dijken voor het vastgestelde tijdstip 1985) klaar moeten zijn. De minister noemde geen nieuw jaartal, ondanks het feit dat de demonstrerende Texelaars in koor een complete dijkverhoging eisten binnen twee jaar. Vijf leden van de Tweede Kamer uit de christen-democratische frac ties hebben nog gistermiddag in schriftelijke vragen aan de minis ter aangedrongen op een snelle be ëindiging van de "levensgevaarlijke toestand" op Texel. Zij willen ook weten waarom het tijdstip van ge reedkoming werd verschoven naar van 1978 naar 1985. Zowel volgens Peter de Wilde als drs. Jan Boom, vice-voorztter van de Landelijke Vereniging tot Behoud van de Waddenzee, is een versnelde uitvoering van de Texelse dijkver hoging volkomen terecht. Maar zij wijst er op dat Rijkswaterstaat op Texel altijd heeft toegegeven dat het overleg met de natuurbescher mers nog niet tot vertraging in de voorgenomen uitvoering heeft geleid. Tot dusver bestond als belangrijk ste geschilpunt tussen Rijkswater staat en de Werkgroep Landschaps zorg Texel de openstelling van de we gen die aan de binnenkant van de dijk zullen moeten lopen, "maar daar zou de dijkverhoging zelf na tuurlijk nooit op st-«meren", aldus Peter de Wilde.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7