Weinig middelen anders verdelen HOE MR. H. LODDER GEMEENTESECRETARIS WERD Uitstekend begin o nder zoeksbeleid" Geen vervolging tegen Leidse politieagenten VOENSDAG 28 JANUARI 1976 LEIDEN Leiden heeft een nieuwe gemeentesecretaris. Vorige week maandag werd de Almelose gemeentesecretaris mr. H. Lodder aan het slot van de raadsvergade ring met een uiterst krappe meer derheid van één stem gekozen. Hij kreeg de steun van 18 raadsleden en zijn naaste concurrent het hoofd van de afdeling Stadsontwikke ling in Leiden, M. A. Logtenberg, kreeg er één minder. Twee stem gerechtigden vulden geen naam in op het stembiljet. We willen het ditmaal niet heb ben over de opmerkelijke procedure, om tegen de klok van elf uur mid den tussen de behandeling van een andere zaak en een stemming over doorgaan of niet-doorgaan na elf uur, nog een stemming te houden waarbij in een belangrijke vacature, als die van gemeentesecretaris wordt voorzien. Ook als de hande lingen op dit punt helemaal zijn gevolgd en daar gaan we ge makshalve maar even van uit - dan krijgt de gang van zaken toch een beetje het odium van onzorg vuldigheid. Los van deze discussie is het in teressant om nog eens te kijken hoe de zaak zich de afgelopen maanden heeft ontwikkeld omdat zich achter de schermen een aantal taferelen heeft afgespeeld dat het waard is om aan de vergetelheid te worden ontrukt. Om alles op een rijtje te zetten eerst iets over de voorbereidingen voor de vervulling van de vacature, die ontstond na het vertrek van dr. Van de Poel. Bij die voorbereidingen was zo wel een inspraak- als een selectie commissie betrokken. De inspraak commissie was bedoeld om ook de ambtenaren binnen het Leidse stadhuis hun zegje te laten doen. Een stukje inspraak bij de keuze van een man, die een belangrijk stempel drukt op het werk binnen het gemeentehuis. Daarnaast func tioneerde een selectiecommissie, die zoals de naam al suggereert een keuze moest maken uit de sol licitanten. De inspraakcommissie liet er geen twijfel over bestaan wie men op de stoel van de gemeentesecretaris wilde hebben. Dat was een van de eigen mensen: M. A. Logtenberg. Van de elf leden van de commissie ondersteunden zeven zijn. kandida tuur. De Amsterdamse kandidaat mr. Kooiker kreeg van de drie le den het vertrouwen en mr. Lodder bleef steken op één. Voor Logten berg het plezierige feit dat hij bij zijn collega-ambtenaren een grote mate van vertrouwen geniet. Bij de selectie-commissie lagen de zaken iets anders. Van de tien leden van de selectiecommissie was de helft voor Logtenberg, vier ga ven de voorkeur aan mr. Lodder en de resterende voorkeursstem was voor mr. Kooiker. Tijdens de hele selectieprocedure was komen vast te staan dat de drie overgebleven kandidaten 'n uitstekende staat van dienst hadden en aan elkaar ge waagd waren. Alle drie kandidaten waren bo vendien lid van de Partij van de Arbeid. Het college probeerde bij de vaststelling tot een eenstemmig besluit te komen. Maar dat lukte niet. Een publiek geheim was al lang voor de uiteindelijke beslissing, dat wethouder Van Dam binnen het college een groot voorstander was van mr. Lodder. Beiden hebben elkaar op een VNG-congres ontmoet en Van Dam heeft Lodder daar attent gemaakt op de Leidse vacature. Van Dam kreeg in het college steun van en kele wethouders. Er bestond echter een praktisch probleem. Dat gold voor de wethouders Verboom en Waal. Verboom, ala wethouder van Volkshuisvesting en Waal, als wet houder van Ruimtelijke Ordening, hebben in hun werk geregeld con tact met kandidaat Logtenberg. Ze konden zich moeilijk voegen in de wensen van Van Dam, omdat uit een eenzijdige voorkeur voor Lod der onmiddellijk zou blijken dat de wethouder Waal en Verboom, Log- Wethouder Waal (rechts) moeilijke -positie Afr. H. Lodder (links) ideetje tenberg zou hebben afgevallen. Dat hebben ze aanvankelijk dan ook niet gedaan. Ze waren binnen de PvdA overi gens niet de enigen die een voor keur uitspraken. Binnen de fractie waren naast de twee wethouders nog drie leden die voor Logtenberg waren. Opgeteld kwam men tot een stemverhouding binnen de PvdA van 10 voor mr. Lodder en 5 voor Logtenberg. Verdeeldheid was er ook binnen de VVD-fractie. Er was een groep, die wel iets voor Lodder voelde en er waren er ook die Log tenberg als de toekomstige gemeen tesecretaris wilden. In de dagen voorafgaand aan de stemming in de raad is er links en rechts gepolsd over de stemverhou ding. Ook op de dag van de stem ming hebben er nog diverse con tacten plaatsgehad. Hoe het ook züin de raadsvergadering '3 avonds kwam wethouder Verboom met de opmerkelijke mededeling dat hij blanco zou stemmen. Wat kon de achtergrond zijn van een der gelijke verklaring? Was er binnen de PvdA druk uitgeoefend om de kandidatuur van mr. Lodder te on dersteunen? Het lijkt een zeer aan nemelijke verklaring, ook al ont kennen wethouder Van Dam en fractievoorzitter Meijer desgevraagd dat zulks het geval is geweest. Maar hoe kan de verklaring van Ver boom anders uitgelegd worden als een openlijke stellingname tegen diezelfde fractiediscipline? Het is in elk geval in het liberale kamp als zodanig overgekomen en in plaats van een 34 verhouding besloot de VVD bij de stemming de gelederen te sluiten en eensgezind de voorkeur uit te spreken voor kandidaat Logtenberg. Met de wetenschap dat het CDA de keuze had laten vallen op Log tenberg was niet moeilijk te voor spellen 'dat het een "close finish" zou worden tussen Logtenberg en Lodder. De voorkeur van het CDA voor Logtenberg zou verklaard kunnen worden uit het feit, dat re putatie mr. Lodder vooruitgesneld was. Hij had de naam een "uitge sproken politieke figuur" te zijn, en als je als CDA dantoch de keus hebt ia het logisch dat je voor een "gematigd politiek-figuur" als Logtenberg kiest. De voorspelling werd bewaarheid beide kandidaten kregen bij de eer ste stemming achttien kruisjes. De ene blanco was van wethouder Ver boom, Een klein beetje cijferen leert dat de stemverdeling als volgtv moet zijn geweest: de stemmen van Logten berg waren afkomstig van de VVD (7), CDA (9), SGP/GPV (1) en wethouder Waal. De stemmen voor Lodder waren afkomstig uit het PvdA-kamp <13), de fractie van PPR/PSP D'66 <4) en de commu nist Hoeven. Derhalve een duide lijke politieke keuze, overeenkomstig de verhouding die al geruime tijd binnen de Leidse raad bestaat. Aan wethouder Van Dam de taak om na het bekend worden van de uitslag, dit te melden aan kandi daat Lodder. Nu is onomstotelijk feit, dat mr. Lodder een man is, die in de warwinkel van reglemen ten van orde en de gemeentewet zeer goed thuis is. Niet voor nieta doceerde hij jarenlang gemeente recht. Vandaar dat hij wethouder Van Dam een goed idee aan de hand kon doenhet is mogelijk om dezelfde avond nog een herstem ming te houden. Ter ondersteuning gaf Lodder hem een uitspraak van de. liberaal Oud mee, en somde enkele boekwerken op, waaruit die mogelijkheid zonneklaar zou blij ken. Het was nu slechts zaak om ervoor te zorgen dat de stemming iets anders zou uitvallen. Volgens wethouder Van Dam droeg hij de wetenschap, dat een of meer men sen hun stemgedrag zouden wijzi gen, wanneer er een gelijkspel uit de bus zou komen. Dit om te ver mijden dat het lot de beslissing zou moeten brengen en het risico erin zat dat een van de kandidaten zich zou terugtrekken. Aannemelijk is dat er binnen het college druk is uitgeoefend op wethouder Waal om nu de zaak toch politiek ge speeld werd maar overstag te gaan en de voorkeur voor, Logten berg te laten varen. Immers als de stemming niet zou uitdraaien op een overwinning voor Lodder dan had Van Dam zeker niet te elfder ure voorgesteld om opnieuw te Wethouder Waal moet gezwicht zijn voor de argumenten, die wer den aangedragen en heeft bij de tweede stemming zijn formuliertje blanco gelaten. Daarmee was de kogel door de kerk. Lodder had de stem die hem op de stoel van ge meentesecretaris zal brengen. Reserveer grond medisch centrum LEIDEN De GG en GD, de Stichting Interkruis, de Leidse huisartsen en het Hulp en Ad viescentrum Merenwijk zijn de ondertekenaars van 'n brief aan de Leidse raad waarin gepleit wordt om grond in het centrum van de Merepwijk te reserveren voor een gezondheidscentrum. De raad wordt eraan herinnerd vorig Jaar steun te hebben toe gezegd aan de vorming van zo'n centrum. Volgens de briefschrij vers zijn er onderhandelingen aan de gang waaruit kan voort vloeien dat er niet langer grond voor een gezondheidscentrum in het centrale deel van de wijk beschikbaar blijft. De brief aan de raad is verzonden namens de S tichting Wijkgezondheids centrum Merenwijk in oprich ting. Minister Pronk kreeg in Leiden boekje over emancipatie y VD Leiderdorp LEIDERDORP De Leiderdorpse afdeling van de WD houdt morgen avond een openbare ledenvergadering in de kantine van sportzaal "Op Dreef" om kwart over acht. De mogelijkheid bestaat om, na het huishoudelijke gedeelte, te dis cussiëren over dè behandeling van de defensiebegroting 1976 en het deel- congres van de VVD over buiten landse politiek en defensie. Joke Schrijvers overhandigt minister Pronk het boekje „Vrouwen op weg". Ontwikkeling naar eman cipatie". Tioeede van links, Els Postel gaf de minister een vaasje dat zij en Joke Schrijvers had ge kregen van een liftster die ze in Mexico meenamen. Het vaasje was bestemd voor Pronks echtge note. LEIDEN „Het is het begin van een beleidsgerichte studie. En dat betekent dat degene die de opdracht geeft e*i die de ver antwoordelijkheid. neemt voor een politieke vertaling van deze problematiek, het ernstig neemt". Deze woorden sprak gisteren drs. Jan Pronk, minister van Ontwikkelingssamenwerking, kort nadat hij in de kantine van Stationsplein 10 het boekje „Vrou wen op weg. Ontwikkeling naar emancipatie" in handen had gekregen. Een boekje dat werd geschreven door de Leidse cul- tureel-antropologen Els Postel-Coster en Joke Schrijvers, die beiden verbonden zijn aan de Leidse universiteit "Vrouwen op weg" was oorspronke- verheugd over. Hij vond het boekje lijk een pre-advies, dat vorig Jaar een uitstekend begin van een re in opdracht van minister Pronk search-beleld ten behoeve van de gemaakt werd voor de Nederlandse ontwikkelingssamenwerking, waar delegatie op de wereldconferentie van van 'hij vond "dat het door moest het Internationale Jaar van de gaan". Pronk: "Er is sinds -1973 - Vrouw in Mexico. Het stuk diende en dat zult u wel gemerkt hebben - toen als een soort ruggesteuntje bij een nieuw ontwikkelingsbeleid, zowel de behandeling van vragen als „Wat op macro- als op micro-niveau. Er de rol van vrouwen en meisjes in komen steeds meer mogelijkheden jom dat beleid te onderbouwen met research; en ik vind dat dat nodig is. Op de lange termijn heb je dan een goed onderhoudsbeleid. Daarom slechts zeven weken voor. Maar de moeten we doorgaan met beleidsge- studie kwam, dank zij de medewer- richte reseaoh, waar" dit boekje een king van nog eens vijf medewerkers, stuk van is". Pronk herinnerde de die ieder een hoofdstuk voor hun re- samenstellers van het boekje eraan kening namen, op tijd klaar. In sep- dat de oorspronkelijke bedoeling van tember van het vorig jaar besloten de opdracht was slechts een inventa- de twee schrijfsters van de studie een risatie te maken van de problemen bijgewerkte versie te vervaardigen die op liet onderhavige gebied leven, in de vorm van een boekje, dat in- „Mair het is meer geworden", zei hij. middels bij de uitgeverij Van Gor- „En dat stemt tot verheugenis." cum BV is verschenen en waarvan, In het boekje (op de inhoud waar- zoals gezegd, gisteren een exemplaar van wij nog zullen terugkomen) heb- aan minister Pronk werd aangebo- ben Els Postel en Joke Schrijvers den. geprobeerd een anai De minister toonde zich daar erg de maatschappij?" en "Welk aandeel leveren zij aan de onwikkeling?". Het pre-advies moest in zeer snel tempo geschreven worden: er waren de arbeidsverdeling, de rolverdeling tussen mannen en vrouwen, en het aandeel van vrouwen in het ont wikkelingsproces (sterk gericht op de Derde Wereld) terwijl ook aange geven wordt hoe gewerkt kan wor den aan een menswaardiger bestaan in het boekje drie hoofdstukken ge wijd aan zg. regionale studies 'van 'fc Caraabische gebied, de Islamitische landen en Afrika ten zuiden van de Sahara) en handelt er één hoofd stuk over het onderwijs. Overigens is het boekje inderdaad nog maar een begin. Want enkele maanden geleden heeft minister Pronk aan Els Postel en Joke Schrij vers opdracht gegeven om een ver dergaand fundamenteel onderzoek project op te zetten, waarin de rol van de vrouw in het ontwikkelings proces centraal staat. Dit onderzoek ïs het vervolg op een Nederlandse resolutie die vorig jaar op het con gres van Mexico met algemene stem men werd aanvaard. De bedoeling is dat het onderzoek in samenwerking met de Leidse universiteit in vie/ zg. concentratielanden wordt opgezet en dat in elk land twee Nederlandse on derzoekers gaan samenwerken met twee onderzoekers uit het land zelf. Het projekt zou in elk geval moe ten inspelen op de gedachte zoals die door de twee Leidse cultureel-antro- pologen bü wijze van opdracht in het boekje van minster Pronk werd ge schreven: "Vrouwen zullen echte worden, mannen zullen een zijn". Staatssecretaris bij opening Breehuys Officier: grenzen niet overschreden LEIDEN Bij de heropening van het Breehuys, gisteravond door staatssecretaris Meijer van CRM, waren nogal wat kritische geluiden te horen over de bezuinigingen in het welzijnswerk. In de toespraak waarmee hij het geheel vernieuwde gebouw heropende, lichtte Meijer uitge breid zijn politiek van herverdeling van de middelen toe. De staatssecretaris was in de Bree- straat geconfronteerd met een demonstratie van het Breed komitee welzijnswerk Leiden dat zich fel verzet tegen zijn politiek. Staatssecretaris Meijer zette uit een dat de huidige spreiding van ■de clubhuizen binnen de gemeente wellicht niet de meest zinvolle ver deling is: er zijn buurten die slecht voorzien zijn, terwijl er in het cen trum van Leiden vier clubhuizen zijn. De beperkte middelen en de beschikbare mankracht zouden manier zou het welzijnswerk ver verantwoording af kunnen leggen tegenover anderen wat er met het geld gebeurd is. Daarnaast zou er ook een betere procedure moeten komen voor de planning en sprei ding van bestaande en nieuwe voorzieningen. Hij wees op de be langrijke rol van de gemeentebe- uesciiiK-uaie mcniis-itwin, iuuucu ^_ir,ceo„ "herkaveld" moeten worden, aldus Meijer. Tegen de kritiek van het ProMemen. Breed Komitee bracht hij in dat de laatste drie jaar de voorzienin gen voor Jongerenwerk en samen levingsopbouw landelijk sterk toe genomen zijn: van 966 instellingen in 1973 tot 1088 in 1975. In het af gelopen jaar heeft CRM in Leiden vijftien gulden subsidie per inwo ner gegeven, en de gemeente een zelfde bedrag. Meijer pleitte Webhouder Tesselaar sloot zich geheel aan bij de woorden van de staatssecretaris. Hij vermeldde de kritiek die op zijn eigen plannen is losgekomen, dat de herverdeling van de middelen te snel en zonder inspraak zou schieden, maar vergoelijkte dit: "Het moet, om snel met zijn verwachtingen gewekt die niet bewaarheid werden". Hierbij doelde hij op de bezuinigingen van CRM, waardoor verschillende plannen niet door konden gaan. Wethouder Tesselaar had opge merkt dat het voor de hand lag dat er gedemonstreerd zou worden, en over de problemen gepraat zou wor- deze den. "Maar,", zei hij, "Het gaat nu om de opening". De opening van het vernieuwde Breehuys zal dit weekeinde met allerlei activiteiten gevierd worden. Bij 'het Breehuys is ook een uitge- breid programma te krijgen van de het personeel activiteiten die het komend jaar ge organiseerd worden. Hierover kort overzicht van deze activiteiten. Gideon is een club die zon- verandering van de financiële wij'k, te kunnen beginnen", structuur om de financiële basis van het werk te verstevigen, en decentralisatie: de gemeenten zul- wem, bijvoorbeeld in de Slaagh- dagmorgen bijeenkomt; discussiebij- eenkomsten afgewisseld door sport e De voorzitter van de stichting spel. De Jeugdhaven" die het Breehuys Elke dinsdagavond dansen. nog twee andere huizen beheert, Elke dinsdagmiddag ouderen te kunnen toetsen. Op die plannen die niet doorgingen: "Er eten. Staatssecretaris Wim Meyer toespraak bij de heropening i Het soholierenproject ie nieuw; gedurende een aanbal lesuren wordt op school over enkele thema's gedis cussieerd. Nieuw is evenens de soos voor gehandicapten op woensdagavond. Eveneens nieuw; creativiteit op maandag-, dinsdag-, en woensdag- CRM, gisteravond, tijdens zijn 't Breehuys aan de Breestraat. LEIDEN De officier van Jus titie bij de arrondissementsrecht bank in Den Haag, mr. Rosingh zal geen strafvervolging instellen tegen de Leidse politieagenten, die op 11 september van het vorig Jaar de in Leiden woonachtige Antilliaan N. de Windt met harde hand uit het gebouw van de gemeentelijke socia le dienst verwijderden. Door mr, L. Th. J. M. Geertman, medewerker van het Juridisch Advies Bureau in Lei den 5.werd destijds - in overleg met de cliënt - besloten om het parket om een officieel onderzoek naar d« gebeurtenissen in deze zaak te vra gen. Dinsdag en woensdag kan men van twee tot vijf terecht in Repel steeltje; donderdagavond van half acht tot half tien. Elke vrijdagavond; sociëteit Mi rakel. Het lieerhuis is een nieuwe ac- Volgens de officier van Justitie is er op zijn verzoek een onderzoek in gesteld door de rijksrecherche. Daar bij is gebleken, aldus mr. Rosingh, dat de grenzen van het toelaatba re niet zijn overschreden door de po litieambtenaren, toen zij De Windt verwijderden omdat hij zich schul dig maakte «wegens lokaalvredebreuk. Het Juridisch Advies Bureau is de zer dagen schriftelijk officieel op de hoogte gesteld van de beslissing van de officier. Op dït ogenblik wordt overwegen om tegen het besluit in beklag te gaan bij het hof. Een definitieve be te starten; liefhebbers kun- slissing is nog niet gevallen omdat nen dan zelf koken of dat leren op eerst nog overleg zal worden ge- de woensdagavond. Dinsdag en don- pleegd met de betrokkene, derdag is er geen kookkursus maar In de brief die mr. Geertman des kan er wel gegeten worden. tijds aan de officier van Justitie tiviteit op de donderdagavond. De be doeling is om in te gaan op levensbe schouwelijke vragen. Ook nieuw is Praxie op de woensdagavond. Praten en actie over onderwerpen die in gezamenlijk overleg worden vastgesteld. Dinsdagavond wordt de jeugd dienst voor zondag voorbereid. Als kennismaking met vegeta risch eten kan men terecht bij het eethuisje. In februari hoopt schreef werd melding gemaakt van 'n steeds ruwer optreden tegen rijks genoten door de politie, zonder dat- hiertegen van hogerhand iets wordt ondernomen. In het geval van De Windt waren volgens de JAB-mede werken de grenzen van het gepas# ge weld duidelijk overschreden, omdat de heer De Windt zich niet lijfelijk zou hebben verzet. Volgens de lezing van de heer De Windt zou hij op 11 september, in een houdgreep door de gang van het gebouw aan de Langebrug zijn voort getrokken. Toen hij uitgleed kwamen er drie andere politieagenten bij die hem stoten en trapten. "Een politie agent hield mij aan mijn haren vast en trok er telkens aan. en terwijl ze mij voorttrokken, bewerkte hij met kniestoten mijn gezicht", aldus de 'lezing van de heer De Windt. BIJ het overbrengen naar het po litiebureau aan de Zonneveldstraat zou de Antilliaan met zijn hoofd over de straatstenen zijn geschoven, terwijl er tegen hem gescholden werd en hij met zijn 'hoofd tegen de cel deur aanbotste toen hij werd overge bracht. Enkele weken na deze gebeurtenissen publiceerde het JAB in onze krant een dossier waaruit blijkt, dat dit ge val niet alleen staat maar dat het met diverse andere voorbeelden in Leiden en omgeving kan worden aangevuld.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3