Nieuw-V oordorp" beschermd 99 geen monument meer Eind van 'kwestie' in zieht COMMISSIE MOET BESTUUR VAN ENDEGEEST OVERNEMEN MfcS 9Klachten over zwembad vaak overdreven CRM schrapt pand in Voorschoten IS „Zand over burgemeesterswoning Zeldzame voorwerpeng gestolen Serviezen gestolen WOENSDAG 28 JANUARI 1976 Directeur Sportfondsenbad Wassenaar: WASSENAAR Directeur B. J. Timmermans van het Sportfond senbad Wassenaar heeft in een uitvoerige brief aan de leden van de gemeenteraad antwoord gegeven op vragen die bij de begrotings behandeling over het sportfondsen- bad zijn geateld en op kritiek, die op andere plaatsen gehoord wordt over de exploitatie van het bad en de toestand waarin het zich be vindt. Uit het antwoord blijkt, dat allerlei klachten ongegrond zijn, dat het exploitatietekort dat het bad jaarlijks oplevert nogal mee valt als men het vergelijkt met de resultaten van andere baden in de omgeving en dat een deel van de kritiek terug te voeren is tot het feit, dat het bad al weer 20 jaar oud is. Er wordt bijvoorbeeld wel eens geklaagd dat het bad niet schoon zou zijn. Maar de wijze, waarop het bad 20 jaar geleden werd ingericht en de materialen die daarbij ge bruikt werd hebben tot gevolg, dat het schoonhouden bijzonder moeilijk en arbeidsintensief is. Met name de perronvloeren zouden met het oog op het onderhoud en uit esthetische overwegingen vervan gen moeten worden door tegels. Maar de ervaring in andere baden leert dat in baden met tegelvloeren regelmatig door uitglijden min of meer ernstige ongelukken ge beuren, terwijl die zich in het Was- senaarse bad nauwelijks voor doen. Tot voor enkele maanden werd in het bad uit zuinigheidsoverwegin gen gewerkt met één schoonmaker. Dat bleek inderdaad te weinig te zijn en sinds 11 september is er een tweede in functie Wat de klachten over het chloor - gehalte van het water betreft: bij een regelmatige bezetting van het bad doen zich die klachten niet voor, alleen bij 'n onverwachte piekbelasting. Omdat een plotseling be- zoekerspiek niette voorzien is, kan de machinist niet tijdig maatrege len nemen wat het chloorgehalte betreft. In verband met de z.g. rondpomptijd van het water duurt het namelijk drie tot vier uur voor dat verbetering valt waar te ne men. Overigens is een te hoog chloorgehalte niet schadelijk maar wel hinderlijk. De waterkwaliteit van het bad heeft overigens voort durend alle aandacht van directie en machinist. Inzake de opmerkingen over de kleedcabines verwijst de directeur van het bad naar het feit, dat zij onpraktisch gebouwd en ingericht zijn. Dat systeem wordt tegenwoor dig niet meer toegepast. De leiding van het bad is er zich voorts van bewust, dat de toeschou wersaccommodatie te gering en wei nig comfortabel is. Men moet ech ter niet vergeten dat de gedachten over het zwemgebeuren een kwart eeuw geleden duidelijk anders wa ren dan tegenwoordig. Men ging naar het zwembad om te zwemmen of om het te leren. De opzet was dan ook eigenlijk die van een zwemschool. De laatste jaren is er 'n wezenlijke verandering ontstaan in de behoefte van het publiek. Wat de exploitatie van het bad be treft: met een bezoek van ongeveer 220.000 baders is aan de opzet bij de stichting van het bad in 1956 voldaan. Het bad is namelijk ge bouwd voor 150.000 baden per jaar met een top van 250.000 baden. Men dient voorts rekening te houden met de bijzondere structuur van de gemeente Wassenaar. Onder de in woners zijn er 10.000 die 40 Jaar of ouder zijn. Bovendien zijn er bij di verse woningen in Wassenaar on geveer 100 privé-zwembaden. Onder die omstandigheden kan een be zoek van ruim 200.000 per jaar goed genoemd worden. Door de relatief lage investering voor het bad in 1956 zijn de kapi- taalslasten zo laag, dat het exploi tatietekort van het Wassenaarse bad, dat enkele tonnen bedraagt, gunstig afsteekt bij de tekorten van de baden in de regio, die in 1975 varieerden van 5 ton tot 1 miljoen gulden per jaar. Directeur Timmermans wijst in zijn brief aan de raad tenslotte op een aantal verbeteringen die in het bad zijn aangebracht. Er is een begin gemaakt met het plaatsen van bloembakken en enige tijd geleden werd een nieuwe kantine gebcflwd, die in een behoefte blijkt te voor zien en die 'n goed rendement op levert. VOORSCHOTEN Het Voorschotense gemeentebestuur is geschokt en voelt zich ge passeerd door de inhoud van de brief van 7 januari van het ministerie van CRM, waarin mededeling wordt gedaan van het Koninklijk Besluit van 22 december 1975 tot vernieti ging van de beschikking van 23 oktober 1967 van CRM, waarbij het pand Leidseweg 96 (Nieuw-Voordorp) op de vastgestelde lijst van beschermde monumenten geplaatst werdi Een deel van het pand 96 stamt uit de 18e eeuw en was toen bekend onder de naam „Stadwijk". Voor het gemeentebestuur is het schok dat binaien een Jaar de historische gebouw van de monu mentenlijst geschrapt wordt. Begin vorig jaar was dat met "Klein- stituut voor jonge dames" en in twee- 1888 werd het de vestiging van de bijzondere hogere schoolopleiding voor "jonge heren" het zgn. "Noord- hey-instituut". In 1907 werd dat in- het gemeentebestuur volkomen buiten de classes Den Haag en Delft heeft de belanghebbenden daarvan in kennis gesteld met uitzondering van de gemeente Voorschoten, omdat de gemeente geen direkt financieel belanghebbende is. "Ofschoon formeel niet voorgeschre ven zou men, in deze tyd van open- ingericht als weeshuis heid en democratisering, mogen ver wachten - zeker nu het om een zo belangrijk gebouw als de vroegere - Ned. Hervormde Kerk in Den Haag. buitenplaats gaat - de gemeente in .Van de monumentenlijst geschrapt. beraadslagingen gehouden, door de gemeente Voorschoten, die samenwerking met CRM tot de mo- sloten en hoewel eerst gedacht werd dear", schrijven B en W aan 'de Voor- numentenlijst voor Voorschoten Vorig jaar werd het kindertehuis ge- deze procedure gemengd de monumentenlijst. Het voormalige kindertehuis "Nieuw-Voordorp" heeft een geschiedenis. Het werd totale modernisering, werd schotense gemeenteraad. De uitspraak van de Kroon is on- projekt- herroepelijk en heeft weinig zin om gemeentelijk protest officieel be- Omdat het gebouw onverkoopbaar kend maken. De gemeen- - bleek zolang de bestemming "be- te Voorschoten heeft al leergeld be- stjhermd monument" daarop rustte taald bij de afbraak r als buitenplaats gesticht is de vereniging "Kinderaorg" tegen bewoond door de Leidse regenten- deze bestemming in beroep gegaan eeuw bij de Kroon. De Raad van State zegd te proberen met de niei i In- is omtrent dit beroep gehoord, deze genaar goede betrekkingen knopen, waardoor misschien getracht kan worden de historische voorgevel te behouden, Voorlopig denken B en W van Voorschoten er niet aan een officiële sloopvergun ning af te geven. De gemeentelijke autonomie is echter beperkt ook dat is gebleken bij "Klein Rouwkoop". De afgang van het vroegere bui ten "Stadwijk" lijkt compleet. Over blijven de nostalgische herinnerin gen aan de twee instituten voor adel lijke jonge dames en jonge heren, Waarvan de nakomelingen over heel Nederland verspreid wonen. Vooral het jongeheren instituut "Noorthey" dat op 24 juni 1820 startte in het landgoed "Noorthey" (Schakenbosch) en in 1882 gesloten werd nadat een van de leerlingen zich onder de trein geworpen had en in 1888 heropge richt werd in het buiten 'Stadwijk' heeft een indrukwekkende lijst van leerlingen, die later hoge bestuur lijke posten bekleed hebben in Ne derland en het voormalige Neder lands Indië. Toen het instituut in 1906 gesloten werd telde het nog 15 leerlingen, die onderricht kregen van 15 leraren. Het kindertehuis kende een grote "bloei" kort voor de laatste wereld oorlog. Het was een normaal beeld in Voorschoten: lange rijen kinderen met slecht weer gekleed in zwarte capes, keurig marcherend van kin dertehuis naar de "School met den Bijbel" in de Schoolstraat vier maal Apotheken De i 2330 Jan. waargenomen wordt ■■HPHUHI door: Doeza Apotheek, Doezastraat tel. 121212; Apotheek v. Breest Smal- iSSfiïïï*' Loevesteln 6, Leiderdorp, tel. 890000. Tevens op zaterdag tot 1 uur nam.: Apotheek Noord-Hofland, Thor- beckeweg 3, tel. 071-762877; Oegst- goestse Apotheek Wilhelminapark 8, SOS-dienst SOS - Telefonische hulpdienst. Tel. 071-125202. Voor allen die in moeilijk, heden verkeren. Dag en nacht te be reiken. Leidse Rechtswinkel 2a dienstencentrum Van Hugendorpstraat 86 vrij. 7—0 uur nam Mierennest Morswg do. 79 uur nam. Gespreksavonden Ocspreksavonden Baha-l gemeen schap Wo. 8 uur nam.. Kennedy laan 11. Oegstgeert. vr 8.16 uur nam.. Fred. Hendriknianr«oen 25 Leiderdorp Onderwljswinkel Sopiastraat 36. cel. ^126325. Geopend maandag t/m vrlj- Advocatenspreekuur Pieterskerkgracht U. Elke donderdag- mej. J. Schrama (maatsch. werkster). üurgerraadsman Bur. Burgerraadsman. Koornbrug- -eeg 7 (zijkant Stadhuis) Openln;-.:s- dagelilks tijdens kantooruren- 143171. Centrum voor intermenselijke De- trekkingen. Geopend ma. t/m vrij van 16.00—18.00 en van 19.30—23.00 uur. Oude Riln 88 tel 144000 Weduwe en weduwnaars Adviesbureau 1 Urlusplantsoen 96 Le den telefoon (na 18 uur) 761112. Kinderopvang Stichting werkgemeenschap Klnde centra Lelden. Hooglandse Kerkgracl 4. tel. 130360. Geopend dl. t/m vr 9 -12 uur vm eD vaD 2—6 uur nam Dienstencentrum daag. Een triest gezicht, maar in die tijd èen normaal verschijnsel. Voorschoten was bekend vanaf het begin van de 19e eeuw tot aan de eerste helft van de 20ste eeuw om de bijzondere onderwijsinstituten. Naast "Noorthey" w&s er nog "Wul- lings" een hbs-opleiding voor moei lijk opvoedbare jongens uit de ho gere stand, verder was er het insti tuut "O.L. Vrouw van Lourdes" be ter bekend als huize Bijdorp. Thans leunt Voorschoten op het gebied van het voortezet onderwijs aan tegen de randgemeenten. Alleen al om nos talgische overwegingen zou men voor het voortbestaan van "Nieuw Voordorp" kunnen pleiten. Handel en wandel gaan echter in de praktijk niet altijd samen. JOOP PEETERS Architecten irmatlec en teiefi woensdagavond van 7.3U9 30 uur op Maatschappelijk Werk Bureau Maatsch Werk Oude Rijn 44c. Spreekuur dag. van 23 uur n.m., ma. en di. van 78 uur n.m Telefoon 071-142144. Dierenhulpdienst bereikbaar: telef 184687 Huize St.-Maarten deren Sint. Jacobsgracht 1 dag en nacht bereikbaar Tel 132187 Gezinsverzorging ting Gezinsverzorging Leiden. 45. tel. 149441 zorging vr« 9-11 Sociale raadsvrouw Spreeku LEIDEN De kwestie van de burgemeesterswoning, het touwtrek ken rond de rekening, die een op knapbeurt van de burgemeesterswo ning aan de Witte Singel in 1971 opleverde, lijfct nu eindelijk op z'n eind te lopen. Vijf leden van de raadscommissie voor Interne Organisatie en Beheer gingen gisteravond akkoord met het voorstel, om de kosten van de als onnodig aangemerkte uitgaven voor het opknappen van de ambtswo ning voor rekening van de gemeen te te nemen. Het gaat om een be drag van f 3.401,45. Slechts één lid van de commissie, PvdA-fractieleider Leo Meijer, sprak zich uit voor wat hij noemde jjet "meer principiële standpunt", om het bedrag te verhalen op voormalig wethouder S. Menken. Op 17 Juni van het vorig Jaar had de meerderheid van de commissie ook al uitgesproken dat er nu maar eens zand geworpen moest worden over de al Jaren slepende kwestie. Die meerderheid werd toen echter ge vormd door de liberale en confessio nele raadsleden, die in de commis sie zaten. De PvdA en PSP/D'66' PPR kantten zich toen tegen deze oplossing van de zaak. Gisteravond ging echter het PvdA-raadslid Pe ter Brouwer met confessionelen en liberalen mee. Gewond LEIDEN De 17-jarige Marigje Zitman uit Leiden kreeg een hoofd wond, toen zij gistermiddag op het kruispunt Telderskade- Boshuizer- kade met har brommer onder 'n au to kwam. Het meisje, dat op de Tel derskade reed, zou geen voorrang hebben verleend aan de van de Bos- huizerkade komende auto. Ze moest voor behandeling naar het Dlacmes- senhuis worden overgebracht. Ook naar het Diaconessenhuis .moest de 44-jarige mevrouw H.A. Rietkerke uit Leiden, die gistermid dag op het kruispunt Kennedylaan- Brahmslaan werd aangerden door een auto. De 38-jarige Leidse be stuurster van de auto. die over de Kennedylaan reed, verleende volgens de politie geen voorrang aan de op de Brahmslaan rijdende bromfietster. De zaak van de burgemeesterswo ning dateert van 1971. Toen werd het huis aan de Witte Singel, dat eigendom is van de Gemeentelijke Woningstichting aan een grondige opknapbeurt onderworpen. Kosten f 30.000.-. Het toenmalige PSP-raadslid Amptmeijer toog op onderzoek uit en kwam tot de conclusie dat som mige werkzaamheden veel met het woongenot van de bewoner en weinig met een normale opknapbeurt te maken hadden. Er werd een com missie ingesteld om precies aan te ge ven wat wel en wat niet tot de op knapbeurt moest worden gerekend. Inmiddels was Van der Willigen als burgemeester vervangen door Vis. De commissie kwam na veel gere ken tot de conclusie dat ruim 20.000 gulden voor rekening van de ge meente zou moeten komen en dat van Van der Willigen en Vis werd verwacht dat zij alsnog resp. f 2917.- en f 2275,- zouden betalen, wat zij ook prompt deden. Toen resteerde echter nog een bedrag van f 3401.- aan "onnodige uitgaven". De commissie van onderzoek (la ter gesteund door de gemeenteraad) bepaalde dat de wethouders van 1971, de directeur en het bestuur van de Gemeentelijke Woningstich ting, onderling maar moesten uitma ken wie voor dat bedrag moest op draaien. Het vorige college heeft dat raadsbesluit nooit uitgevoerd. Wel is aan de genoemde betrokkenen ge vraagd of zij zich verantwoordelijk voelden voor de onnodige uitgave, maar allen antwoordden daarop ontkennend. De rechtkundig adviseur van de gemeente, mr. De Ruijter de Wildt, adviseerde desgevraagd dat de ge meente alsnog die f 3401 voor haar rekening moest nemen. Zoals gezegd, waren drie leden van de raadscommissie IOB het niet met dit voorstel eens. Zij adviseerden het bedrag van de toenmalige wethou der Menken in te vorderen. Het college heeft daarop een brief geschreven aan de heer Menken, waarin hij verzocht wordt te over wegen het bedrag alsnog te voldoen. De heer Menken heeft daarop mee gedeeld, dat hij daartoe niet bereid is Vink (CDA) wees er gisteravond op, dat de hele procedure veel meer kost dan het bedrag waar het om gaat, terwijl Van Duyn (VVD) zei te betwijfelen of er wel een rechts grond is voor een eis tot invordering. Hij vroeg zich dan ook af. of het wel zinnig zou zijn een procedure op gang te zetten, nog afgezien van de kosten. Vink legde er ook nog de nadruk op. dat de 3401 gulden niet zijn weg gegooid, maar besteed aan een huis dat eigendom van de gemeente is. Behalve Meijer sloten de andere commissieleden zich bij deze over wegingen aan. 49a. dl 10.3C—11.80 Ruïnes Britse oudheidkundi gen hebben op twee plaatsen aan LEIDEN Uit het Sinologisch de rivier de Indus, in de zuidooste- Instituut zijn dezer dagen enkele lijke provincie van Pakistan Sind, voorwerpen verdwenen, waaronder de ruïnes van werkplaatsen uit het een zeldzaam in het latijn gesteld stenen tijdperk opgegraven. De lei- ment gebonden. Het betreft een Cambridge, heeft gezegd dat de exemplaar van Athanasius Kircher, enige andere soortgelijke vondst is China X Illustrata. uitgegeven in in Egypte. De ontdekking 1868. De waarde van het boek wordt geschat op ongeveer f 1200. Van c'eze diefstal is aangifte gedaan bij de politie. Voorstel van B. en W.: voor/weiding nieuwe beheersvorm LEIDEN In een pakhuis aan de Hekkensteeg is begin deze week een inbraak gepleegd. Ontvreemd werden twaalf eet- en ontbijtserviezen, acht tien glasserviezen en zes gebakstel len met een totale waarde van f 3500. De daders zijn het pakhuis binnenge drongen door forcerfng van de toe gangsdeur. Paaxicm da M. G. d.v. J. B. Diersmari gedaan in Egypte, van de werkplaatsen voor stenen gereedschappen en ander materiaal in Rohri en Hyderabad levert het eerste bewijs van het bestaan van de Paleolithische mens in de vallei van de Indus. Ingesneeuwd In Joegoslavië zijn gisteren 150 toeristen bevrijd uit. een berghut in het Cakor-ge- bergte, tussen de provincie Kosovo en Montenegro, waar ze drie (te gen lang- ingesneeuwd hadden ge zeten. Hun autobussen waren op ae pas in de sneeuw blijven steken. De sneeuwval in Joegoslavië duurt nog voort, behalve langs de Adria- tische kust waar het regent. Vriendschap Een delegatie -van de Spaanse socialistische arbeiders partij (PSOE) onder aanvoering van Felipe Gonzales is maandag in Boekarest aangekomen voor een "vriendschapsbezoek" op uitnodi ging van het centrale comité van de Roemeense communistische par- LEIDEN Op korte termijn moet het bestuur van het psychia trisch ziekenhuis Endegeest worden overgenomen door een gemeentelij ke commissie, die ook de nieuwe be heersvorm van het ziekenhuis zou moeten voorbereiden. Dit is de strekking van een pre-advies van B. en W. aan de Leidse gemeente raad. Het college vindt <tet er eerst een stuurgroep moet worden inge steld die binnen drie maanden ad vies uitbrengt over de samenstel ling, de taken en bevoegdheden van de gemeentelijke commissie. Volgens B. en W. zou de commis sie (die doorgaans uit raadsleden en deskundigen bestaat) bij de voorbereiding van de nieuwe be heersvorm van Endegeest moeten inspelen op een raadsbesluit van augustus 1974. Bij dit besluit werd o.m. bepaald dat Endegeest op de middellange termijn onder het be heer van een gemeentelijke stich ting moet komen. Ook sprak de raad zich toen in principe uit voor ontkoppeling van Endegeest en de psychiatrische universiteitskliniek "Jelgersmakliniek" waarbij het zakelijk beheer van deze kliniek naar het rijk zou overgaan. Voor de langere termijn, zo stelde de raad verder vast, zou gestreefd moeten worden naar een zo inten sief mogelijk samenwerkingsver band tussen de Leidse universiteit; het academisch ziekenhuis, de ge meente Leiden en zo mogelijk ook de provincie Zuid-Holland. Dit sa menwerkingsverband zou nodig zijn voor het beheer van de polokli- nische en klinische faciliteiten in Endegeest aan de ene kant en de universiteit en het AZL aan de an dere kant. Zoals bekend is het de bedoeling in het "nieuwe" acade misch ziekenhuis een volwaardige psychiatrische kliniek onder te brengen. Intussen, zo blijkt uit het voor stel van B. en W. aan de raad, is er met de voorbereiding van een ge meentelijke stichting voor het be heer al een begin gemaakt, maar de uitvoering laat nog op zich wachten. De gemeentelijke commis sies die B. en W. voor ogen staat (art. 61 van de Gemeentewet), zou Pauline /l als één van de taken de opdracht steiman. kunnen krijgen om de directie- structuur van Endegeest in be- Groeneveid schouwing te nemen, zo blijkt uit p- Frankena. 071 het voorstel. Kreljkes, Barbara M. I. C. J. W. B. S L. Verhaar en Kaaij, (86), echtg. (62). Lof voor buurtvereniging Maredorp LEIDEN In de vergadering van de raadscommissie voor volks huisvesting werd gisteravond veel lof toegezwaaid aan de Buurtver eniging Maredorp en speciaal de projectgroep, die het rapport "Een fundament voor Maredorp" heeft samengesteld. In dit rapport wordt de eerste aanzet gegeven tot ver nieuwing en verbetering van Ma redorp. Ham (CDA) zei hierover: "Ik heb bijzonder veel waardering voor dit werk, vooral als Je het ver gelijkt met de rapporten over Noor derkwartier en De Kooi, waar pro fessionals als Geoproject en de Na tionale Woningstichting meer dan een jaar voor nodig hebben ge had". Op voorstel van Ham zal wethouder Verboom namens de commissie een bedankbrief naar de buurtvereniging sturen. Hout man (SGP/GPV) constateerde overigens dat de gemeenteraad te- zijnertijd toch een uitspraak zal moeten doen over de uitgangspun ten die in het rapport tot verbete ring van Maredorp zijn gesteld. Voorlopig dient het rapport als middel om subsidie van het rijk voor de rehabilitatie van de wijk te verkrijgen. Maredorp krijgt een of ficieel ""gistratienummer op grond waarvan het voor subsidie in aan merking kan komen. Bij een nade re uitwerking van de plannen zal, zo beloofde wethouder Verboom, ook de gemeenteraad betrokken worden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Leldscü Dagblad BV Witte Singel 1 - Lelden. Postbus 54 - Giro 67055 Telefoon: 071—144941 NaDezorglng van 18.00—20 00 u Zaterdag van 16 00—18 00 uur Te'efoon 071—130500 Indien Id gesprek 071—134539 Hoofdredacteur Han Mulder Kwartaalabonnement f 37.85 Per post f 48,25 Jaarabonnement f 139.90 Jaarabonnement p. past f 181.50 Losse nummers r 0.51 Abonnementsgelden DU vooruit betaling te voldoen BU automa tlsche overschrijving geen ad ministratie- en incassokosten.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 2