DAGBLAD Scherpe aanval op schadeverzekering Waterleiding moet één bedrijf worden vandaag Proces tegen Patricia Hearst begon vandaag Prostituees op school KONSUMENTEN KONTAKT: Prijzenslag in slijters- wereld op komst? Laat bejaarden tijdje proefwonen een Scheepsbouw wil steun overheid OPGERICHT I MAART I860 34844 OAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Retourtje 7226,— Inwoner uit Voorschoten de eerste Nederlandse Concorde- passagier SCHIPHOL Met een retourticket op zak, waarvoor hij maar liefst f 7.226, heeft moeten neertellen, is vanmorgen de eerste Neder- landsp Concorde-passagier van Schiphol naar Parijs ver trokken. In de Franse hoofd stad stapte deze eerste Ne derlandse betalende Concor de-passagier. de heer G. J. Wolf uit Voorschoten, over op de Concorde-vlucht van de Franse luchtvaartmaat schappij Air France naar Rio de Janeiro. De heer Wolf. civiel inge nieur, is in dienst bij de Hol landse Beton Groep, maar maakt de reis naar Rio de Janeiro nu in opdracht van drie samenwerkende Neder landse bagger maat schap pijen die in Brazilië werken uitvoeren. ..Het is eigenlijk toevalligdat ik OD deze Concorde-vlucht meega. Ik wist begin decem ber al dat ik vandaag naar Rio zou moeten vertrekken. Ik heb toen al tegen mijn se cretaresse gezegd, dat als er die dag een Concorde-vlucht zou zijn, zij mij daar dan' maar op moest boeken", al dus de heer Wolf op Schiphol voor zijn vertrek naar Parijs. De vlucht levert de heer Wolf naar zijn zeggen 'n tijdwinst van een halve dag op. Dit niet zozeer door de snelheid van de Concorde, als roei door de voor de heer Wolf gun stige vertrektijden. Een an dere mogelijkheid om van daag van Schiphol naar Rio de Janeiro te reizen, is via New York. Een woordvoerder van Air France verklaarde dat de be langstelling van Nederland se passagiers voor Concorde- vluchten op Rio de Janeiro groot is. Tot nu toe hebben, naar zijn zeggen, zestien Ne derlanders voor de komende drie iveken boekingen ge daan. Aanhoudend! koud idonstelijkc wind (Opgemaakt HONGKONG (Reuter) In Saigon is een speciale school voor de 'wederopvoeding' van voormalige prostituees, zo meldt vandaag het Noordvietnamese persbureau. De naam van de school luidt volledig: „school tot herstel van de vrouwelijke waardigheid". Het doel ervan is „voormalige prostituees onder het bewind van de V.S. en Thieu weer op te voeden tot gezonde, beschaafde en nuttige vrouwen voor de opbouw van de socialistische maatschappij". Aan de eerste cursus, die op 15 januari begon, nemen 306 vrouwen deel. die merendeels ongeveer twintig jaar oud zijn. Velen van hen lijden aan geslachtsziekten of zijn verslaafd aan heroïne en bijna allen zijn analfabeet, zo voegde het Noordvietnamese persbureau eraan toe. 22 PAGINA'S Patricia Hearst heeft de eerste eliminaties van adspirant-leden van de jury die over haar zal oordelen, bijgewoond. Federaal rechter Oliver Carter on dervroeg 120 door de rechtbank op- groepen juryplichtigen. Zesender tig werden om uiteenlopende rede nen, zoals gezondheid, zorg voor een gezin of gunstige gezindheid of vooringenomenheid jegens de ver dachte, ongeschikt verklaard. De meerderheid van de juryplich tigen die voor zitting in de zaak- Hearst in aanmerking komen, is blank, van rijpe leeftijden, naar het schijnt gebrand op het spelen van de zaak. de kans. dat zij 25 jaar gevangenis straf krijgt voor deelneming aan een gewapende roofoverval op een bankkantoor in San Francisco op 15 april 1974. De befaamde strafpleiter Lee Bai ley - die onder zijn gevallen dat de beruchte "wurger dat zijn cliënte optrad op last van haar ontvoerder, leden van het zo geheten Symbiose bevrijdingsleger (SLA). Het openbaar ministerie daarentegen wil aantonen dat Patri cia Hearst zich na haar ontvoering tot de beginselen van het SLA be keerde en vrijwillig aan zijn acties meedeed. De 21-jarige Patricia Hearst loopt ton" telt - wil het bewijs leve Leiden wil einde aan versnippering in regio 99 LEIDEN De waterleidingbedrij- ziening regio nogal versnip- de Leidse regio moeten ge- perd. Behalve de LDM zijn concentreerd worden tot één bedrijf. Dat is nodig om efficiënt te kunnen W 1 i Lei- Het college den schrijft dit in een pre-advies aan de gemeenteraad, waarin wordt voorgesteld om de structuur van de N V. Leidsche Duinwatermaatschap pij (LDM) te veranderen. Op het ogenblik is de watervoor- LEiDSCH DAGBLAD Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 12 februari 1976 en ontvang de krant reeds vanaf heden. n Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor hal' geld en noteer mij aansluitend als abonnee. adres: plaats: gironummer: Hok|e zwart maken, bon invullen, In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Lelden, dit gebied nog twee bedrijven, die zo wel water produceren als distribue ren, nl. het waterleidingbedrijf van Noordwijk en dat voor de Bollen streek. De LDM distribueert het water in de gemeenten Leiden, Oegstgeest en Valkenburg. Ook wordt water geleverd aan derden, zoals Alphen. Het. Noordwijkse waterleidingbedrijf distribueert in Noordwijk, Noordwij- kerhout en Voorhout. Het bedrijf voor de Bollenstreek bedient Hille- gom, Lisse en Sassenheim. Deze laat ste bedrijven kopen de hoeveelheden water, die zij zelf te weinig produ ceren, en gros in van de LDM. Bovendien zijn er nog vier bedrij- meenten betrekken hun water Leiden) Aan de toetreding van nieuwe aan deelhouders (gem.) kunnen voor waarden verbonden worden. Dit kan gevolgen hebben voor de tarieven Katwijk en Rijnsburg. Die ge- Rijns burg, Warmond en Voorscho- contract). De LDM legt hier per jaar- ten. Deze bedrijven betrekken het water geheel of gedeeltelijk van de LDM. Het samenvoegen van deze bedrij ven zal echter naar verwacht mag worden bij de betreffende gemeen ten op moeilijkheden stuiten. De bedrijven verzorgen behalve de wa terdistributie ook gas en elektrici- DEN HAAG In de schadeverzekering in Nederland deugt een boel niet. De verzekeraars brengen hun polissen meer en meer aan de man alsof het moderne gestroomlijnde produkten zijn. Met vlotte reclame erachter, op een „geen problemen"-toontje. Maar als het er op aan komt, kunnen die polissen dienen als valstrikken om de verzekerde been tje te lichten, zodat men hem niets hoeft uit te keren". Met deze woorden opent het gevallen van „beentje lichten" uit de Konsumenten Kontakt vandaag een doeken. Zoals bijvoorbeeld het geval transportverzekering die de zaken felle aanval op de gang met schadeverzekeringen in ons land. (In het Konsumenten Kontakt zitten de drie vakcentrales NW, NKV en CNV. de Vereniging van Huisvrouwen, de Gezinsraad en de VARA). In zijn blad „Koopkracht" doet het KK een aantal waar gebeurde DEN HAAG/LEIDEN De plan nen van de Haagse slijterij Drinky Shop om de sinds 1 januari gelden de bodemprijs voor de jonge jenever te doorbreken, wordt door de slijters in de omgeving met argusogen ge volgd. Een fles Jonge Bokma, die op het moment voor f 13,75 moet zijn ge prijsd, zal vanaf vandaag in de fi lialen van de Drinky Shop in Den Haag en Rijswijk beneden de twaalf gulden verkrijgbaar zijn. De Drinky Shop hoopt hiermee een proefproces te forceren om weer tot vrije prijs vorming te kunnen komen. Slijterij Klerks uit Leiden b.v.. met filialen aan de Kennedylaan en het Bevrijdingsplein wil voorlopig nog even afwachten wat justitie hieraan gaat doen. "Wordt er van hogerhand niet ingegrepen, dan zullen we zeker meedoen en onze prijzen ook laten zakken", vertelde de heer Klerks ons desgevraagd. De heer Metsers van de Drinky Shop lichtte zijn besluit als volgt toe: "De zogenaamde cash and car ry-zaken verkopen hun Jenever ook weer tegen lagere prijzen. In theorie kun je daar alleen terecht als de taillist, maar met een klein beetje moeite kan iedereen aan een pasje voor zo'n cash and carry-zaak ko men". SIKKENS AUTOLAKKEN schade aan een afgeleverde koelkast niet vergoedt omdat een buurvrouw, die zo vriendelijk was de zending aan te pakken voor „in orde" heeft getekend. En bijvoorbeeld over een vakantie ganger, die men een week lang met een gebroken voet ln een Spaans appartement aan zijn lot had overgelaten, omdat er geen vliegtuig was om hem naar huis te brengen. Na afloop werd hem zijn annule- ringsvergoeding geweigerd. Hij had toch immers vakantie gehad- Voorts o.m. over W.A.-verzekeringen voor kinderen. Koopkracht geeft uitvoerig weer hoe het bij twee schadeclaims toeging. De getuigen verklaringen werden door de verze keraars zo gerangschikt dat er geen uitkering hoefde te worden gedaan. Koopkracht vergelijkt de praktijken van de verzekeraars met de .schoen -tussen - de - deur - tak t iek van handige colporteurs. Het KK zegt: „Het gaat erom hoe loyaal men zaken doet. In twijfelgevallen blijken de schadeverzekeraars vaak niet loyaal te zijn. Ze hebben zich ingedekt met advocatentaal en hun verzekerde moet maar zien dat hij er een vinger achter krijgt. Een kwalijke mentaliteit." In het artikel wordt zeven verzekeraars - waaronder enkele zeer grote maatschappijen - met naam en toenaam een dergelijke mentaliteit verweten. Sieraden geroofd LEIDEN Twee tot nog toe on bekend gebleven mannen hebben gistermiddag voor f25.000 aan sie raden geroofd uit de juwelierszaak "Lucas van Leyden" aan de Nieu we Rijn. De twee mannen vol gens de Juwelier van het Italiaanse type pasten een bekende truc toe. Op het moment dat een van hen de Juwelier aan de praat hield liep de ander kwasi-belangstellend door de zaak. Toen het tweetal de zaak had verlaten werd de diefstal opgemerkt. President Ford heeft in het Huis van Afgevaardigden een fikse ne derlaag geleden. Ondanks zijn hartstochtelijke pleidooi heeft het Congres „neen" gezegd tegen zün voorstellen om Angola steun te ge ven. Men was kort en goed veel te angstig dat Amerika in een soort „tweede Vietnam" terecht zou ko men. PAGINA 9 De Nederlandse jazzliefhebber drinkt graag PAGINA 5 De liberaal Keja heeft tüdens het mediadebat in de Tweede Kamer onthuld, dat de PvdA pogingen in het werk stelt om een links dag blad op te richten. Volgens z»n zeggen bestaat er eeu vertrouwe lijk stuk - geschreven door de so cialistische mediaspecialist Roet hof aan zijn partijbestuur - waar in deze opmerkt dat het blad zijn bestaansrecht moet ontlenen aan „de verschraling en verrechtsing van de Nederlandse dagbladpers". „De minister weet nu waarom de heer Roethof zo hunkert naar overheidssteun voor de pers in de vorm van gerichte maatregelen. Eén kant uitgericht dan", scham perde Keja. PAGINA 7 Acht sportlieden zyn aangewezen om ons land te vertegenwoordigen op de Olympische Winterspelen in Innsbruck. PAGINA 11 „Uw ja uw ja en uw neen uw neen". PAGINA 13 teit, en zouden na het afstoten van de waterdistributie wel eens onren dabel kunnen worden. Om een geleidelijke integratie van de verschillende waterleidingbedrij ven mogelijk te maken, stelt het Leids college aan de gemeenteraad voor, de statuten van de LDM zo danig te wyzigen, dat ook de andere gemeenten in het aandelenkapitaal van de LDM kunnen deelnemen. (De aandelen van de LDM zijn nu allemaal in handen van de gemeenV1 NIEDWE RIJN 49 LEIDEN Zesdaagse voor Merckx-Sercu In bejaardentehuis UTRECHT (ANP) Laat bejaar den met 'drempelvrees' te helpen en te beschermen. Inkost- maand huizen, pensions en rusthuizen wor den op grond van de WBO steeds meer mensen geweigerd of op straat Duyndam/Karstens. Tijdens de af- f1'1} eigen "uis aanhouden. Hij be- gezet, louter wegens het bereiken van ■■riMHÉkH de 65-jarige leeftyd. ben de zesdaagse gewonnen Rotterdam of twee 'proefwonen' in Pijnen/Haritz dentehuis. In die proeftijd kan ongeveer 300.000 gulden op toe. Een samenvoeging van de LDM met de Haagse Duinwaterleiding wijst het college af. De gezamenlijke problemen van beide maatschappijen kunnen zonder meer worden opge lost langs de weg van samenwerking in plaats van samenvoeging, aldus het college. sluitende koppelkoers waren Merckx en Sercu constant ln de aanval omdat zij zich niet tevreden wilden stellen met de ze kerheid de meeste punten te heb ben vergaard. Zij wilden ook hun naaste belagers op een ronde ach terstand zetten. In die opzet slaag den zij echter niet. De slotavond van de zesdaagse in het sportpaleis "Ahoy" trok giste ren meer dan tienduizend toeschou wers. Het aantal bezoekers kw; taalt normaal zijn verzorgingsprijs maar krijgt van liet tehuis tijdens de proeftijd de huur van zijn eigen woning terug. Deze suggestie deed voorzitter W. A. Schreuder van vereniging van bejaardenoorden (Neveb) vandaag op de jaarverga dering van zijn organisatie in Utrecht. De heer Schreuder zei dat de circa 110 leden van de Neveb zich inmid dels bereid hebben verklaard de Het Juridisch begrip "bejaarden oord" wordt steeds meer synoniem gemaakt met één van zijn vormen, Nederlandse her "verzorgingstehuis". De WBO wordt echter daaraan niet aange past met aLs gevolg dat bijvoorbeeld een pensiontehuis met 20 gastenin de praktijk wordt gedwongen om als verzorgingstehuis te gaan functione- daarmee op 55.524. Een i record mogelijkheid 'proefwonen' dat het aantal van vorig Jaar 3.093 overtrof. De bruto recette in Ahoy bedroeg 1.1 miljoen gulden. aspirant-bewoners te bieden. De heer Schreuder merkte vanmor gen ook op: "Wanneer we minder gauw bejaarden in verzorgingste huizen "stoppen' en in plaats daar van gebrudc maken van mcgeliikhe- Loezicht gaan stimuleren die de tien die niet alleen goedkoper maar veelal niet of nauwelijks functione- ook beter zijn, zouden we per Jaar Den Haag De Nederlandse Dat staat scheepsbouwers zullen in overleg dat hi et de overheid een regeling noeten opstellen, waardoor zwakke bedrijven vrijwillig hun poorten kunnen sluiten. Nederland zal geen nieuwe werven mogen krijgen en verder moeten de bedrijven, die goed in de orders zitten, bereid zijn hun slechtbedeelde collega's een stuk van de koek te gunnen. overheid rende bewonerscommissies zouden moeten gaan vervangen. De tehui zen zouden aan de raden verant woording moeten afleggen wat betreft ring is mogelijk, bijvoorbeeld openingsbeleid, begro- steun ting, verzorgingsprijs, investeringen dan een miljard gulden kun nen besparen op het be Jaarden werk de gezondheidszorg". Die bespa- Indien de hand zou worden ge- etc. In die raden zouden bewoners houden aan de richtlijn dat slechts procent bejaarden het „Plan van actie", Hierbij zal de Centrale Bond van moeten verlenen. Scheepsbouwmeesters Cebosine en Tot nu toe is het rapport echter nog kunnen zitten, familieleden, dei Scheepsbouwvereniging „Hooge- steeds niet door minister Lubbers J aarden bonden, plaatselijke instan- wordt opgenomen in een verzorgings- zand" op 15 oktober aangeboden met de scheepsbouwers besproken, ties, organisaties van medewerkers Tehuis (nu zit daar elf procent hebben aan minister Lubbers van De werknemers tn de scheepsbouw en van tehuizen, economische zaken. sijn het wachten moe. Als niet nog Het rapport noemt een lange lijst deze week van de zijde de bejaarden). Minstens 40 000 be jaarden zouden dan met eenvou- De Neveb vindt dat de wet op de diger middelen toe kunnen (huishou- maatregelen. die de in grote economische zaken maatregelen bejaardenoorden (WBO), onbedoeld, delijke verzorging, goede pension tc- moeilijkheden verkerende scheeps- worden aangekondigd dreigen harde de bejaarden in een apart hokje zet, huizen, bejaardenpensions, begelei- bouw uit de put moeten halen. acties in het Rijnmondgebied. terwijl die wet Juist is opgezet om ze cungstehuizen)

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1