Merckx en Sercu winnaars Tal verrast door knappe taktische grap van Dvorecki Nederland met acht atleten naar Innsbruck UTRECHT: 'VEEL KANDIDATEN' EK in Joegoslavië? w LTF wil Mexico Irie jaar schorsen Rotterdamse zesdaagse )ENSDAG 28 JANUARI 1976 NDEN Een speciale commissie de Internationale Lawn Tennis leratie (ILTF) heeft gisteren ge- ieeerd Mexico voor drie Jaar uit sluiten van deelneming aan het mooi om de Davis Cup wanneer land niet tegen Zuid-Afrika wil :omen. andag verbood de Mexicaanse re in g de Davis Cup-ploeg om in de e van de Noordamerikaanse zone Zuid-Afrika te spelen. Het ad- van de ILTF-commissie zal in april worden besproken in een ver gadering van het Davis Cup-comité. Daarna zal het advies nog moeten worden voorgelegd aan de vergade ring van landen die deelnemen aan het toernooi. Vorig Jaar haalde een voorstel om Zudd-Afrika uit te sluiten van deel neming aan de Davis Cup bij de jaarlijkse bijeenkomst van Davis Cup-landen geen tweederde meerder heid. Tal: verrast door 'partijgenoot'. egoslavië is gisteren tn Marbel- Spadoor het bestuur van de ropese Voetbal Unie (UEFA) prlopig aangewezen als organi- wn de halve finales en de idstrijd van het toernooi om t Europees kampioeiischap voor identeams. Behalve Joegoslavië dden ook West-Duitsland. Bei en Nederland zich kandidaat steld. De eindstrijd vindt echter een in Joegoslavië plaats als zich plaatst voor de halve fi les. Hiervoor moet het eerst lies uitschakelen. Mocht Joego- verliezen dan zal West litsland als organisator optre- n. In het geval dat West Duits in de kivarteindstrijden ivordt uitgeschakeld zal België met Nederland als reserve de or. ganisatie van het toernooi moe ten verzorgen. De halve finales zijn vastgesteld op 16 juni in Za greb. De eindstrijd wordt vier da gen later in Belgrado gespeeld. Het bestuur van de UEFA besloot eveneens dat met imgang van het volgejid seizoen slechts de clubs, die in de laatste vijf jaar door drongen tot de halve finales van een van de drie Europese beker toernooien zullen worden ge plaatst. Verder iverd de behande ling van het verzoek van Israël om te mogen toetreden tot de UEFA uitgesteld. De vriendschappelijke voetbal wedstrijd tussen MVV en h** na tionale elftal van Tsjechoslowa- kije. die vanavond zou worden gespeeld, gaat niet door. Het veld van het stadion De Geusselt is bedekt met een laag sneeuw van 25 centimeter. Voor de strijd om de Engelse voetbalbeker werden gisteravond twee ivedstrijden uit de vierde ronde overgespeeld. Charlton Athletic icon de uitwedstrijd te gen Portsmouth met 30 en komt nu in de vijfde ronde uit tegen Wolverhampton Wanderers. Wol verhampton won de replay tegen Ipsioich Town op eigen terrein met 10. Tal heeft moeten afhaken of toch nog niet helemaal? In ieder geval was het diabolisch genie uit Riga gisteren zichtbaar aan geslagen, toen hij verrast werd door een briljante taktische grap van zijn „partijgenoot" Dvorecki, die zijn objectief ver loren stelling door deze toevalligheid omtoverde in een mini maal winstperspectief. Toevalligheid? Dvorecki zelf ver klaarde na afloop (het werd re mise toch nog) dat hij de verrassen de zet Pe4 wel degelijk in zijn ver dedigingsschema had opgenomen en omdat Tal dat kennelijk niet gedaan had 'wat keek hy woedend en ont goocheld tegelyk) wordt het tijd om nu een stelling te lanceren en wel: de verdediger die immers met alles rekening moet houden begrijpt doorgaans meer van de partij dan de aanvaller, die meestal maar één fa cet in zijn berekeningen opneemt. Helmaal kansloos is Tal overigens nog niet voor de eerste prijs, want in de laatste ronde (die morgenoch tend om half tien begint) ontmoet hij met zwart Ljubojevic, die zich kOTTERDAM Eigenlijk had hij het twee maanden geleden fl voorspeld. Op de dag dat hij z'n contract tekende voor de Rotterdamse zesdaagse meldde Eddy Merckx monter, dat zijn lerde optreden in het Ahoy-spektakel, na tweemaal net naast le eindzege te hebben gegrepen, de goede moest zijn. Na gis- eravond twaalf uur heeft "alleskunner" Merckx ook Rotter- lam op zijn imposante erelijst. Maar de 'kannibaal' gaf direct oe, dat dit alleen maar mogelijk was dankzij zijn fabuleuze coppelgenoot Patrick Sercu. IWant juist deze Sercu bleek in het mvolle sportpaleis niet te over- iffen. Compenseerde met veel bra- de tekortkomingen van Merckx a een matige vijfde dag zyn zinking op de slotavond toch nog et helemaal te boven was. Een ïindere" Merckx aan wie het su- r-achtige ontbrak, dat hem toch küd kenmerkt. Desondanks hebben de ruim 55.000 :schouwers (een nieuw record, ardoor een brut» recette van 1.1 ljocn werd gehaald) zich uiter- ite goed tijdens deze zesdaagse nnen vermaken, omdat voor de Europese pryzenpot volop ird gestreden. De finale, waarin het enige Ne- trlandse koppel Leo Duyndam :rben Karstens uitbundig door het Christa Jaarsma DEN HAAG Een ploegje van acht atleten zal Neder land vertegenwoordigen bij de Olympische Winterspe len, die volgende week woensdag in Innsbrück beginnen. Iets kleiner dan bijvoorbeeld de afvaardiging van Liech tenstein. maar aanmerkelijk groter dan tot voor kort mocht worden verwacht. Martin Venix publiek werd gesteund en waarbij men zich kan afvragen waarom er niet meer originele oranje-duo's te bewonderen waren, werd niet meer gereden door Cees Bal. De Zeeuw had bij een valpartij op de voorlaat ste avond een lichte hersenschudding opgelopen, waardoor de tegenvallende Italiaan Dellatorre uit de wedstrijd werd genomen en Priem aan Hem- pel werd gekoppeld. Het einschot werd ook niet meer door Van Linden Gilmore gehaald, omdat by het ingaan van het laatste uur Van Lin den wegens ziekte moest afhaken. Het beïnvloedde het wedstrijdbeeld niet, omdat alles draaide rond Merckx Sercu, Pijnen Haritz (met een kleine puntenachterstand tweede), Duyndam Karstens, Schuiten Schulze en Maertens Kemper In het laatste uur bleek, dat Merckx Sercu, Duyndam Karstens en Pynen Haritz vol komen aan elkaar waren gewaagd en de punten de beslissing moesten brengen. Hetgeen betekende, dat er slechts een half uur voluit werd ge koerst en daarna in de telkens te rugkerende klassementsspurten de punten moesten worden binnenge haald. Patrick Sercu toonde zich daar een meester in. Gerben Karstens, die vorig jaar met Leo Duyndam de ereronde mocht ryden: "Wij hebben nog ge tracht om de anderen een slag voor te zyn, maar het lukte niet. In plaats dat wij de koers in de hand konden houden, moesten we nu in de aan val". Hetgeen ook van PijnenHa ritz werd verlangd. Patrick Sercu en Eddy Merckx volstonden met het controleren en vergaren van de meeste punten. Waarby tevens door Merckx de git zwarte draver Peter Post werd ver diend. Rotterdam werd na Dortmund en München dit seizoen het derde succes van het Belgische koppel. Eindstand: 1. Merckx/Sercu (Bel) 598 punten. 2. Pynen/Haritz (Ned-Wdl) 566 p. 3. Duyndam /Karstens (Ned) 432 p. 4. Schuiten'Schulze (Ned-Wdl) op 1 ronde, 482 punten. 5. Maertens/Kemper (Bel-Wdl) 458 p. De Nederlanders Gerrie Slot en Martin Venix hebben gisteravond de amateurzesdaagse gewonnen. De kop pels Jacobs/Maas en Rietveld'Pronk werden respectievelijk tweede en derde. Slot en Venix hebben tot de laatste avond gewacht, alvorens de concur rentie op achterstand te rijden. Zy startten in dezelfde ronde als Jacobs/ Maas en Rietveld/Pronk, maar na men het zekere voor het onzekere en sprongen een kwartier voor tijd weg uit het deelnemersveld en pakten een ronde. Overigens hadden Slot en Venix, die zonder meer het sterkste duo vormden ln 'Ahoy', al een grote puntenvoorsprong. De ploeg is als volgt samenge steld Kunstrijden: Dianne de Leeuw Schaatsenrijden: Dames: Sijtje van der Lende, Annie Borckink en Christa Jaars- 'Het hart is me wel eens in de schoenen gezonken', gaf gis teravond de NOC vice-voorzitter J.D.J. Idenburg bij de bekendma king van de ploeg toe. 'Vooral na het nationaal kampioenschap in Groningen en de wedstrijd tegen de Russische dames in Assen. Maar we zijn pas rond de tafel gaan zitten, toen alle gegevens rond waren". Bestuurslid F. Jutte voegde er aan toe: 'Wij hebben ons strikt gehouden aan de normen en kun nen deze aanwijzing volkomen ve ran twoor den Uitgangspunt is geweest dat er strijd op olympisch niveau gele verd dient te worden. En er een redelijke kans is dat men bij de eerste acht eindigt. Van de kan didaten, die de koninklijke Neder landse schaatsenrijdersbond aan droeg, voldeed in de ogen van de heren van het NOC. Slechts één rijder niet aan die norm: Jan de Vries. Chef de mission Bram Leeuwenhoek nu: 'Hij mag dan een veelbelovende rijder zijn. Nu is hy nog niet ryp. Aangezien wij maar eenmaal per vier jaar een ploeg moeten aanwijzen, bekijken we van problematiek van een iets andere invalshoek dan een bond als de KNSB die de continuïteit in het oog moet houden'. Na een laatste onderling be raad heeft de KNSB de kandida tuur van Haitske Pijlman voor de 500 en 1000 meter dames laten vallen. Ten ongerieve waarschijn lijk van Gerard Maarse, die het afgelopen weekeinde in Inzeil voor haar olympische startbe wijs de steun had gekrege van daar aanwezige LTC-leden San- tema en Jansen. „Ik kan wel be- beggrip opbrengen voor het argu ment van Maarse, dat hij dit sei zoen met zijn ploeg nog verder moet en de meisjes zoveel moge lijk bij elkaar wil houden, maar daar kan het NOC zijn beleid niet op baseren. Dat is in allereerste instantie de zorg van de KNSB', aldus Leeuwenhoek. De aanwijzing van wereldkam pioene kunstrijden Dianne de Leeuw en de hardrijders Hans van Helden en Piet Kleine verg den in de vergadering van giste ren weinig meer dan een hamer slag. Bij de anderen kwam er een uitgebreide documentatie aan te pas. Voor de drie dames was doorslaggegevend, dat zij het af gelopen weekeind in Inzeil bin nen de vijf minuten bleven. Daar bij heeft een rol gespeeld dat de Russische Stepanskaja. die op 3 december in Alma Ata tot een officieus wereldrecord van 440.8 was gekomen, in Assen Annie Brock ink maar vijf seconden voor bleef. Voorts ziet het N.O.C. in Christa Jaarsma <23) "een opko mend, sportief talent, waar we rekening mee moeten houden', (woorden van Idenburg). Bij de heren heeft het N.O.C. Jan Bazen de prestaties van het Europees kampioenschap in Oslo vergeleken met de 'Madonnatijd' van 't afge vallen kernploeglid Jan Derksen. De 7.20.41, die de Amsterdammer in de Italiaanse wintersportplaats reed, geeft hem de 5de positie op de seizoen-ranglijst. „Wij kunnen niet ontkennen dat hij recht heeft om in Innsbrück te starten, hoe wel we ons realiseren dat er in Madonna totaal andere omstan digheden waren dan in Oslo', al dus de heer Idenburg. Volgens Leeuwenhoek heeft daarbij ook een rol gespeeld dat Jan Derk sen het vorig seizoen op de lan ge afstanden uitstekend kon mee komen. 'We hebben die presta ties laten meetellen'. Jan Bazen tenslotte, werd als enig niet-kernploeglid gekozen, omdat hij dit seizoen geregeld binnen de grens van veertig se conden is gebleven. Sijtje van der Lende. Annie Borckink en Christa Jaarsma zijn in eerste instantie gekozen voor de 3000 meter. Hans van Helden heeft zich in de ogen van het N.O.C. waargemaakt op de 1500 meter, 5000 meter en 10.000 meter, kleine en Derksen op de 5000 i ter r~ T~ "1J- - ter. i Jan Bazen op de 500 gisteren door Smejkal vrijwillig liet maltraiteren. De stelling van de Joegoslaaf was na de opening niet om aan te zien, en dat werd steeds erger, zo erg zelfs dat zwart eigen lijk geen stuk meer kon verroeren. De redding voor Lubo kwam in de vorm van de tijdnood, waarin Smej kal gewoontegetrouw kwam te verke ren. Hierin bereikte hij het absolute toppunt: na zijn laatste zet voor de tijdcontrole was er nog precies af gepast een seconde bedenktijd over. Dat is natuurlijk te gek, ik bedoel maar, Je hoeft alleen maar even je hand te stoten of zoiets waardoor Je een seconde later bij het stuk dat je wilt zetten arriveert en je zou de partij verloren hebben. Dit soort din gen mag toch geen rol spelen in een grootmeesterpartij. In de gauwig heid was Smejkal zyn materiële en positionele overwicht intussen kwijt geraakt, zodat de partij weer van vo re af aan begon en tenslotte remise werd gegeven in een stand die vol gens een zeer geënerveerde Ljuboje vic zelf nog perspectieven voor hem had geboden. Het tekent overigens wel de strijdlust van de Joegoslaaf dat hij niet eens zo blij was met dit halve punt. In de meestergroep bereikten de Engelsman Belün en de Nederlander Gert Ligterink een meesterresultaat. Uitslagen Utrecht Vooralsnog tillen ze bij FC Utrecht niet al te zwaar aan het besluit van interim-trainer Han Berger om de taak van de weggestuurde Jan Rab slechts tot 6 februari over te nemen. Zoals we al eerder melden heeft WON-secre- taris generaal Jaap van der Leek de voor het A-diploma studerende Ber ger te kennen gegeven dat hij er ver standig aan zou doen de training van FC Utrechts keurkorps in het geheel niet ter hand te nemen. Het een en ander heeft tot gevolg gehad dat Berger zich solidair met Rab heeftverklaard, mede omdat Berger zich bewust is dat hij geen enkele hulp van de WON mag verwachten wanneer hij zelf in een positie, als waarin Rab thans verkeert, wordt gemanoeuvreerd. De Utrechtse voorzitter Kees Werkhoven zegt dat er op zeer korte termijn naar een nieuwe hoofdtrai ner zal worden omgezien. Saillant feit is dat alle dreigementen van de WON ten spijt reeds meer dan tien sollicitaties in de Galgenwaard zijn binnengekomen „Geen al te grote klus dus", lacht Werkhoven. Het aantal trainers dat het gedragspatroon van hun organisatie niet reeel vindt, is trouwens opvallend groot. Reeds op de dag dat Rab op non-actief werd gesteld, zei Sparta-trainer Leo Steegman ons dat hij het niet met Van der Leek eens was, inmiddels stelt hij dat de zaak Rab een heel andere is dan de controverse Vink-MVV. Hij: „Er zyn te veel trainers zonder werk. dan kan Je moeilijk zoveel solidariteit met Rab betonen dat je niet aan de slag gaat wanneer dat normaal gesproken mogelijk is. Iets anders is dat je de uitspraken van Van der Leek moet vergelijken met die van bijvoorbeeld Wim Kok van het NVV. Zo zwart-wit mogelijk teneinde een zo gunstig mogelijk compromis te bereiken". De spelers van FC Utrecht hebben inmiddels verklaard dat ze niet met de nieuwe maatregelen akkoord Leo Steegman bestuur van FC Utrecht het te Veen ontnomen aanvoerdersband druk met sollicitaties. Na Utrecht- MW moet er een nieuwe trainer zijn". Aan Han Berger de taak om na het punt van .Nijmegen meer winst te boeken", zegt Gijs Elzen kan in hun ogen genade vinden. Indien het een en ander tijdens een gesprek niet tot een vergelijk komt, denkt men de VVCS in de zaak betrekken. Voorlopig echter, heeft doorn. Grootmees tergroep Bohm (Ned) - Ree (Ned) 4-4, Ku- rajica (Joe) - Browne (VS) uitg. Langeweg (Ned) - Olafsson (IJsl) 0-1, Sosonko (Ned)-Andersson <Zwe) 4-4, Smejkal <Tsj)-Ljubojevic (Joe) 4-4, Tal <Sov) - Dvorecki (Sov) Stand na tien ronden. 1. Ljubojevic 7. 2. Olafsson 64, 3. Tal 6. 4. Kurajica 54 plus 1 a„ 5. Smejkal 44 plus la, 6 9 Langeweg, Sosonko, Andersson, Ree 44. 10. Browne 4 plus 1 a., 11. Dvorecki 4, 12. Böhm 3. Meestergroep Ligeterink (Ned) - Christianssen (Vst) 4-4, Szmetan <Arg) -Leh- mann (Wdl) afg., Westerinen (Fin) - Boersma (Ned) 0-1, Kusnir (Isr) - Marcus (Ned) 4-4, Hartoch <Ned) - Bellin (Eng) 4-4, Nikolac (Joe) - Farago (Hon) 4-4- Stand na tien ronden. 1. Bellin 8, 2/3 Nikolac, Ligterink 7, 4/5 Farago, Christiansen 6. 6. Leh- mann 5 plus la, 7/8 Westerinen. Hartoch 5, 9. Szmetan 4 la, 10/12 Kusnir, Marcus, Bloersma 2. Dames groep Vreeken (Ned) - Baumstark (Roe) 4-4, Ivanova(Bul) Erenska(Pol) 0-1. Vokralova (Tsj) - Belamanc (Joe) 4-4, V.d. Mije (Ned) - V.d. Giessen (Ned) 4-4, Belle <Ned) - Bruinenberg (Ned) 1-0, Teodorescu (Roe) - Lemacko (Bul) 4-4. Stand na tien ronden 1. Lemacko 8, 2. Vokralova 6Mi, 3/4. V.d. Mije, Belamaric 6, 5. Vreeken 5%, 6. Baumstark 5, 7. Teodorescu, 5, 8. V.d. Giessen 4, 9 10. Ivanova, Erenska 34, 11. Belle 34, 12. Brui nenberg 24. Wedstrijd van 'UVS uitgesteld LEIDEN De competitiewedstrijd in de hoofdklasse van as. zondag. UnitasUVS, gaat niet door. Dit. vanwege het feit. dat enkele Gor- cumse spelers zijn uitgenodigd voor het Nederlands amateurelftal, dat de ze week naar Turkije vertrekt voor het spelen van enkele oefenwedstrij den in verband met het Olympisch kwalificatietoernooi. UVS speelt in plaats hiervan een oefenwedstrijd te gen de lijstaanvoerder van de eerste klasse, het Rotterdamse Xerxes. De wedstrijd begint om 14.00 uur. MAA/2 HOE f: cvwzxezgtJ* 4AhO£UE£T?*] Ill

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 11