Geels: „Met 0-0 niet te klagen TWENTE TAKTISCH ZEER STERK met Feyenoord angstzweet over klamme finish Zeer grote inzet Den Haag *"1Üim <Qijóbercjen apart Scorebord HAANDAG 26 JANUARI 1976 PAGINA 9 SPORT SPORT I I SPORT SPORT Willy Brofcamp wordt afgestopt door doelman Ton Thie van FC Den Haag. UTRECHT FC Utrecht heeft zaterdag John Steen Ol- van Feyenoord gekocht. Olsen tekende een contract bij Utrecht dat loopt tot 30 juni dit jaar. NAC haalt de Rotterdammers n eer uit hun normale doen AMSTERDAM De vraag wie de gelukkigste was geweest bleef na afloop van Ajax-FC Den Haag onbeantwoord. Den Haag, dat een flink gedeelte van de wedstrijd niet verder kwam dan de eigen helft of Ajax dat in de openingsfase bij zonder goed wegkwam en met de finish in zicht „mazzelde" toen Lex Schoenmaker de bal eerst op de lat achterliet en ver volgens na een ver reikende solo juist niet de winnende voort zetting wist te vinden? Door Jan Preenen Ier Stolk BREDA Voor kameleon is 'enoord dit seizoen al uitge- ïaakt, een rake typering zoals gis- veer eens bleek. Je zou het kunnen stellen, dat het van- e dag een verdraaid koud instje is om Feyenoord uit zijn ïormale doen te halen, maar daar- ou NAC groot onrecht wor- aangedaan. Niettemin deed icb in- Breda het merkwaardige )r, dat Feyenoord een helft mg hovaardig de draak stak met nietige NAC om uiteindelijk >t het klamme angstzweet de 22 leling te begroeten. Wie zijn stempel nadrukkelijk op "KaCFeyenoord drukte was Wil lem van Hanegem. Dat de kromme fel in scherpte terug heeft, is tijdens ne afgelopen wedstrijden meer dan eens gebleken. Van Hanegem. veel kan de bal, gaf Feyenoord ook 'n Jiei'l van de wedstrijd dat vleugje tlari meer dan NAC. Anderzijds be- llit_inni_ lekende balverlies via zijn schoen later een Rotterdamse achter- stand, hetgeen hij echter weer £oed maakte met een professionele overtreding maar daarover straks bij alle mogelijkheden lag enerzijds aan Jan de Jong anderzijds aan Kreuz en De Jong, die een aantal lekkernijen niet uitpakten. Het doel punt, dat Feyenoord in het eerste bedrijf ten doop droeg ontstond uit een vrije trap, waarbij je je kon afvragen of Piet Kamps nu een over treding maakte tegen Theo de Jong of dat Feyenoorder tegen de spelre gels zondigde. Jan Keizer, voortref felijk scheidsrechter, besloot tot het eerste, enfin Schneiders projectiel viel dood op het hoofd van Van Ha negem, Kristensen soleerde nog even en toen lelde Nico Jansen Feyen oord naar een 0-1 voorsprong. Daarna liep NAC erg verstandig toch niet te hoop in het Feyenoord - strafschopgebied. In tegendeel, wel wriemelde Frans Vermeulen de bal tussen de benen van zijn tegenspe ler Van Hanegem door. En er werd nog gegniffeld om die hondsbrutale Frans toen diens lange voorzet door iedereen, op de Joegoslaaf Spreco na, werd gemist. Prompt stond NAC gelijk. vervolgens geen blessuretijd bij, hetgeen Jörgen Kristensen derma te boos stemde dat hij in heftige discussie ging met Keizer. Antoni Brzezanczyk zei vervolgens de ver standigste woorden. "Dat we dat punt lieten liggen, was onze eigen schuld", zei de Pool kalm. "En een compliment voor NAC>'. Ruud Geels was in ieder geval met de 0-0 score niet ontevreden: "We mogen nog büj zijn. Voor het zelfde geld staan we in het begin al met 2-0 achter". De wijze, waarop FC Den Haag Ajax op eigen ter rein een punt afhandig maakte was bewonderenswaardig. Zeker in de tweede helft toen de Boskov-equipe min of meer een uitgaansverbod werd opgelegd en Ajax de Hage naars een half uur lang met pres sievoetbal een voorproefje gaf van wat de ploeg te wachten staat in het UEFA Cup-duel tegen West Ham United. Den Haag liet Ajax uitrazen, zag daarna de mogelijkhe den om zelfs nog de overwinning op te eisen over het hoofd en incasseer de tenslotte triomfantelijk het ge lijkspel. "Terecht", meende mana ger Ron Greenwood van West Ham United later: "Den Haag heeft ge- welig enthousiast gespeeld en ver dient dit punt zonder meer". Green wood wees spits Henk van Leeuwen en Aad Mansveld als de betere spe lers aan. Wat Mansveld betreft (hij kreeg zelfs het predikaat "zeer goed") kan de Engelsman zonder meer gelijk worden gegeven. De aanvoerder en ausputzer vormde ook gisteren het centraal zenuwstel sel van de Hagenaars en maakte als organisator duidelijk dat hij voorlopig niet kan worden gemist. Van Leeuwen viel in minder positie ve zin op. Aan hem had Ajax het voor rust te danken dat Den Haag tenminste nog enige ruimte toestond aan zijn opponent. Had Van Leeu wen in de zesde of achtste minuut gescoord dan had Den Haag zich waarschijnlijk al in een vroeg sta dium in het eigen strafschopgebied opgesloten. Nadat Willy Brokamp de openings zet had afgegeven en ternauwernood door Ton Th'ie van scoren was af gehouden werd Den Haag door Ajax tot tweemaal toe geassisteerd bij een tegenbezoek. Fouten van Ger- rie Mühren (misverstand met Van Dord bij een inworp) en René Not- ten (balverlies) leidden er boe dat Van Leeuwen tweemaal voor keeper Heinz Stuy opdoek. In eerste in stantie schoof Van Leeuwen de bal juist voor langs het doel, vervolgens zocht de door Suurbier gehinderde Van Leeuwen het doel veel te hoog. Zelf kwam Den Haag voorlopig niet meer in moeilijkheden. Het paste konsekwent de mandekking toe, stoorde via Swanenburg en Van Leeuwen nogal eens met succes in de voorste linie, trok met de overige spe lers ver terug, maar hield daarbij een open oog voor de counter. Ajax leefde pas op in het laatste kwartier van de eerste helft. Een tempoverhoging verwarde Den Haag, dat krampachtig de "nul" vasthield b «een inzet van Geels (Do Caluwe redde op de doellijn) en bij een schuiver van Notten na een foutieve uitworp van Thie. In de tweede helft moest door Den Haag ieder beschikbaar lichaams deel worden ingezet om overeind te blijven. Het goede voetbal werd overboord gezet, alleen het voorko men van goals telde nog, of zoals Boskov het uitdrukte: "Voor rust NAC Toen Feyenoord NAC nog naar zijn pijpen liet dansen leek er dus erg iceinig eer te behalen voor NAC, ïudisic, na Sparta twee duels ge- chorst, had in Delmotte een rempla- x- die het in de lucht aflegde |egen Nico Jansen. Aan Rotterdam- zijde toch geen Michel van de Kor_ aangezien Rijsbergen fit was, 'el Harrie Vos op de plaats van erse. Een terugspeelbal van Nico bleek in die periode Feyen- •ds ennige fout. Jan Groeneweg zich de weg echter versperd door eytel. Dick Schneider had aan- nkelijk fysiek geweld nodig om Ad- Brouwers in te tomen voor dat yenoord naar een regelmatige omf leek af te stevenen. Feyenoord speelde in die periode zijn sterkst, combineerde vaardig, torn NAC's zorgvuldig door Bob ■laaskant ontworpen mandekkings- ?em bleek in zoverre waarde- dat Feyenoord de kansen turf- Dat Feyenoord in een zee van uimte slechts één keer garen spon trouwens nog een keer an vreugde juichen. Dat Van Hanegem balverlies leed aan Vermeulen. Addie Brouwers ijlde prompt de verte in en bij de tweede paal trof de schuiver van de Bredase linksbuiten doel, 21. En toen brak de periode aan dat Jan Keizer met het lichaamsdeel van een huisdier werd vergeleken. Nogal onzinnig want het enige wat Keizer deed erg knap toepassen toen Van Ha negem Spreco in plaats van de bal speelde. Van de weersomstuit ver loor Tom Smits de bal echter aan Vos Toen Van Hanegem zelf Dick Schneider aanspeelde was de Bre dase concentratie nog altijd zoek. Bil zinnen pas was men toen Schneider de bal achter Jan de Jong legde: 2—2. Spektakel nadien, Bredase pro testen om een door Van Hanegem Het wordt zo langzamerhand tijd dat de Feyenoorders de gedragin gen van de kameleon eens uit voerig gaan bestuderen. We zou den waarschijnlijk veel kunnen leren over de veranderingen die zich elke keer tijdens wedstrijden in ons spel voltrekken. Ook tegen NAC speelden roe weer twee vol maakt verschillende helften. De eerste helft was goedmaar we ui verprutsten weer kans op kans. We hadden in de rust zeker met drie, vier-nul voor moeten staan, nu het niet meer was dan één nul. klapten we weer aardig in elkaar na de gelijkmaker. NAC kreeg vleugels en omdat wij geen genoegen wilden nemen met 11, kreeg die ploeg ook de ruimte om ze te gebruiken. Overmoed aan onze kant leidde toen tot de goal van Brouroers. Dat doelpunt ont- ■roorzaakte nandsbal binnen het stond doordat er weer werd ge niet laten, maar er vallen wél treffers door, dus het is belache lijk dat dat maar steeds gebeurt. Terwijl we het juist in deze fase helemaal niet kunnen hebben. We zouden ons erop moeten trainen zulke gevallen te vermijden, maar wat dat betreft zijn voetballers lui. Tenminste als je ze vergelijkt met de wielrenners die nu mee doen aan de Rotterdamse zes daagse. Ik ben daar gisteravond nog geweest stienmetergebied. Jan Keizer, schreef toen Van Hanegem op na dat die tegen hem aan botste. Trok probeerd een mannetje uit te tik ken door de benen. Dat kunnen de laatste tijd kennelijk maar hoofdknikje' van Eddie Achterberg... ENSCHEDE René van de Kerkhof haalde zich in de slot minuut van het duel tussen FC Twente en PSV de woede op de hals van het 13000 man sterke Enschedese publiek door te sug gereren dat hij een kopstoot van Eddie Achterberg zou heb ben ontvangen. Van de Kerkhof kreeg het dicht bij het Eindho- vense doel aan de stok met Ach terberg, die achteruit deinsde toen de PSV'er een dreigen de houding aannam. Achterberg verweerde zich met een knikje van het hoofd, waarna Van de Kerkhof ter aarde stortte. Ar biter v.d. Kroft, die de wed strijd uitstekend in de hand had liet zich echter niet misleiden en hield rode en gele kaarten op zak. Van de Kerkhof stond na het uitblijven van v.d. Krofts reactie overigens weer snel op de been. Nadat v.d. Kroft een minuut later had afgefloten, ver lieten René v.d. Kerkhof en Achterberg heftig discussiërend en gesticulerend het strijdperk. hebben we goed gevoetbald, in de tweede helft hebben we gevochten". Den Haag bestond lange tijd nog maar uit twee linies: een achter hoede van tien man en een een- mansvoorhoede, gevormd door Van Leeuwen. Het massaal aandringen de Ajax, dat voor rust had moeten volstaan met (terecht) afgekeurde goals van Dusbaba en Geels, leek eindelijk geldige doelpunten af te leveren. Den Haag, dat alleen door het openzetten van de buitenspel- val zo nu en dan op adem kon ko men moest tal van kansen wegge ven (Michels: "Zoveel mogelijkhe den hebben we dit seizoen in één wedstrijd nog niet gehad"), maar hield vaak op spectaculaire wijze stand. Zoals na tien minuten toen Kila op de doellijn nog net zijn hoofd tegen de bal wist te drukken na een poging van Geels. Den Haag, dat ook nog moest toezien hoe Hulshoff de bal op de paal depo neerde, kon zich pas ontzet achten toen Ajax van het pressievoet bal afstapte. Dat wilskracht en klasse elkaar ook daarna in even wicht hielden dankte Ajax aan Lex Schoenmaker, die tweemaal net niet aan een nog opvallender re sultaat voor Den Haag toekwam. EREDIVISIE NACFeyenoord 22 Go Ah. E.—FC A'dam1—1 NEC—FC Utrecht 0—0 MVVAZ'67 3—0 EindhovenDe Graafschap 11 FC Twente—PSV 2—0 TelstarRoda JC 00 AjaxFC Den Haag 00 SpartaExcelsior 01 Ajax 18 13 4 1 30 44-17 Feyenoord 19 12 4 3 28 43-25 PSV 19 12 3 4 27 53-21 Twente 18 11 4 3 26 33-13 NEC 19 7 10 2 24 27-21 Roda JC 18 7 6 5 20 24-21 Sparta 19 5 10 4 20 22-22 AZ'67 18 7 5 6 19 25-23 Haag 19 7 5 7 19 31-26 Telstar 19 5 8 6 18 30-27 MVV 19 6 4 9 16 24-37 Adam 19 5 5 9 15 24-30 Gr.schap 19 4 7 8 15 30-43 Eindhoven 19 4 6 9 14 21-35 NAC 19 3 7 9 13 14-30 Go Ah. E. 18 2 8 12 23-35 Excelsior 19 4 3 12 11 11-31 Utrecht 18 2 5 11 9 21-43 EERSTE DIVISIE Helm. IIFV Vlaardingen 21 WageningenFC VVV 11 HeerenveenHaarlem 12 Helmond SportVeendam 21 FC Den BoschHeracles 31 FC GroningenPEC Zwolle 11 VolendamSC Cambuur 11 SC AmersfoortVitesse 00 Fortuna SCFC Dordrecht afg. Haarlem 22 16 4 2 36 53-22 Groningen 21 10 8 3 28 33-15 VVV 20 11 5 4 27 32-18 Fort. SC 19 10 3 6 23 33-28 Wagening. 20 8 7 5 23 33-17 PEC Zw. 21 8 7 6 23 27-21 Heerenv. 21 10 3 8 23 28-24 Vitesse 21 7 8 6 22 31-25 Volendam 21 6 8 7 20 26-25 Willem II 21 7 6 8 20 25-41 Dordrecht 20 7 5 8 19 27-31 Veendam 20 6 6 8 18 21-26 Cambuur 20 6 6 8 18 29-34 Vlaarding. 20 4 9 7 17 21-22 D. Bosch 20 7 3 10 17 25-28 Helm. Sp. 21 6 4 11 16 22-25 Heracles 21 6 2 13 14 19-35 SC Amersf 21 5 4 12 14 27-44 SVV 20 3 6 11 12 21-42 1. Geels (Ajax) 20: 2. Hazelhekke 'De Graafschap) 14.; 3. Lubse en Van der Kuylen (PSV) 13; 5. Ed- ström (PSV) Nanninga (Roda JC), Nico Jansen (Feyenoord) en Smeets <MW) 10. Boksen Saensak Mangsurin heeft gisteren in Tokio zijn wereld titel in het lichtweltergewicht met succes verdedigd tegen zijn Ja panse uitdager Tetsuo "lion" Fu- ruyama. De Thaise bokser zege vierde op punten. René v. d. Kerkhof (links) en Eddy Achterberg debatteren na afloop van dè wedstrijd Twente-PSV over hun omstreden „kop duel". Rechts Jan Jeuring. Boere succesvol AMSTERDAM In het klasse ment van het kampioenschap van de hardrijclub Amsterdam heeft Jan Boere uit Pijpwetering de leiding ge nomen. Hij bracht de 1500 meter op zijn naam met een tijd van 2.12.7 en eindigde daarmee voor Ronnie Nooitgedagt en John Oudt. Op de 500 meter werd Boere derde achter Soenar Chamid en John Oudt in een tijd van 43.1 seconden. Een combi natie uit Alkemade en Warmond heeft op de Uithof een clubwedstrijd geonnen. DKYV uit Delft werd tweede; Den Haag/Westland legde beslag op de derde plaats. De Zeeuw Arjan v. d. Kreke vestigde gisteren een nieuw Nederlands amateur record op de 500 meter. Hij maakte een tijd van 40.7 seconden. Door Pim Stoel ENSCHEDE Zo flonkerde FC Twente weer eens op het juiste mo ment. Met bij vlagen subliem spel werd ten koste van landskampioen PSV de aansluiting by de kopgroep van het Nederlandse topvoetbal be houden. Traner Spitz Kohn deed na afloop van de 2-0 zege pogingen de overwinning nog een extra glans verfje te geven. Door de indruk te wekken dat zijn spelers vp 'uit de ziekenboeg via de rolstoel zo net veld op waren gereden. Hetgeen niet al leen overdreven was maar ook over bodig. FC Twente nam in deze spec taculaire match niet aJlleen revan che voor de 30 nederlaag dit sei zoen in Eindhoven maar onderstreep te ook, mits voldoende gemotiveerd. aanspraak te kunnen maken op de landstitel. Alleen die motivatie pleegt zo vaak te ontbreken in minder be langrijke ontmoetingen. Neem Theo Pahlplatz. Vorige week nog tegen Roda JC verliet hij terecht hoofd schuddend over zijn eigen wanpresta tie het veld. Nu, door Spitz Kohn vrij gelaten op het middenveld, bleek hij weer eens ongrijpbaar vooor PSV en had hij een subliem aandeel in de openingstreffer die PSV al snel een achterstand bezorgde. FC Twente speelde. Kees Rijvers gaf het volmondig toe, ook taktisch uiterst sterk. In plaats van mas saal aan te dringen hield de ploeg het speelveld zo klein mogelijk en mikte op de counter. Hetgeen lukte. Rijvers was daarover terecht nijdig. Mokte dat FC Twente de rol ver vulde die hij zijn eigen formatie had toegedacht. Rijvers: "We waren weer eens te gretig. Neem René van de Ke hof. Als hij stoorde op het midden veld werd hij uitgespeeld en dan was FC Twente op links ineens levens gevaarlijk". De PSV-trainer had best nog wat meer kritiek kunnen spuien. Nog zel den maakte de landskampioen dit seizoen zo'n futloze indruk als juist in het matig gevulde Diekmanstadion. Van der Kuylen en Edström waren nergens en zij sleepten hun ploeg genoten mee in de algehele malaise. Daardoor konden Van der Vall, Thijs- sen en Mühren het middenveld re delijk beheersen en speelde FC Twen te eigenlijk al direct na het begin een gewonnen wedstrijd:. Match winner was net zoals indertijd tegen Feyenoord, Jan Jeuring met zijn twee doelpunten. De eerste was een Juweel. Pahlplatz zette een com binatie op met Van der Vall, kreeg de bal op tijd terug en bediende Jeu ring op maat. Met een zuiver schot verdween de bal onbereikbaar voor Van Beveren in de uiterste hoek. Van de kook PSV raakte door de onverwachte te genslag nog verder van de kook. Moest lijdzaam toezien hoe FC Twente onder aanvoering van de on vermoeibare Drost een heftig offen sief begon. En dat resulteerde na negentien minuten in de tweede treffer. Oranen trok op links voor, Van Beveren trachtte te onder scheppen maar liet het leer het veld inkaatsen. Waar Jeuring ter plaatse was om te scoren. De blonde spits na afloop eerlijk: „Ik viel ach terover op het moment dat de bal via Van Beveren in mijn richting sprong. In een reflex stak ik m'n been uit en toevallig vloog hij erin. Een beetje gelukkig, dat wel. Maar we hebben verder zoveel kansen ge had dat PSV echt niet over pech mag klagen PSV deed dat ook niet. Met Rij vers in de rol van de deemoedige, die het een goede les vond. Omdat PSV maar eens moet leren tegen de be tere ploegen uit de eredivisie niet zo hard van stapel te lopen. Rijvers: Rijvers: "En verder? Ach er is nog niets verloren. We kamen echt wel terug". Vertrouwen dat, afgaande op deze wedstrijd, niet op een solide basis rust. De angst om te falen lijkt in de PSV-ploeg zo groot dat de spelers niet op goal durven schieten. En omdat er ook zelden of nooit in de diepte werd gespeeld, slaagde de toch al niet al te sterke Twentede- fensie er zonder problemen in over eind te blijven. Tekenend voor de krachtsverhoudingen was dat Wil ly van der Kuylen pas in de 40ste minuut de eerste reële PSV-kans kreeg. Hij schoot voor een vrij doel voorlangs. Aan de andere kant had Van Beveren toen al twee maal de assistentie van Willy van der Kerk hof moeten inroepen om ballen van de doellijn te keren. Wonderlijk ge noeg zag PSV ook na rust geen kans echt pressie te' gaan uitoefenen. Weer was het FC Twente dat de kansen kreeg. Waarna Kees Rij vers zich liet verleiden tot een wan- hoopsbeslissing en Quaars en Poort vliet inwisselde voor de aanvallers Deacy en Dahlquist. PSV moest op de alles of nietstoer en het werd niets. De Eindhovenaren hadden daarbij geluk dat Twente in de laatste fase van de strijd te onver schillig met de vele kansen om sprong. Zodat de 2-0 nederlaag in wezen zelfs nog geflatteerd klein

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9