iSpaaiise „raad tegen uitstel verkiezingen Palestijnen versterkt uit de strijd gekomen "Vatikaan hielp Joelen in de oorlog" in vogelvlucht in vogelvlucht een miljoen gulden aan prijzen I ZATERDAG 24 JANUARI 1976 NEDERLAAG KONING JUAN CARLOS O MADRID De door "rechts" overheerste "consejo del reino" ("raad van het koninkrijk") in Spanje heeft gisteren tegen de zin van koning Ju an Carlos in, gestemd tegen uitstel van de par- lements (cortes) verkiezingen van maart, zo is uitwelingelichte kringen in Madrid vernomen. jDe stemmenverhouding was zeven tegen, zes voor en drie blanco. Het zeventiende lid van de Iraad, de aartsbisschop van Saragossa was door ziekte afwezig. De koning en zijn minister-presi- Bsnt, Arias Navad*ro, hadden uit- Etel met een jaar gestreefd om tijd krijgen voor heit opstellen van li- Sera le wetten die het Cortes repre sentatie ver maken. Overigens is nog niets definitief, ■rnt de zeventien leden van de B?.ed komen maandag weer voor ften stemming bijeen. -j Als de raad ook dan tegen stemt ^ntsraat de kans op een ernstige B>ke crisis. Volgens de welingelichte kringen kraken de meeste leden van de raad ui't tegen de invoering van nleu- ■r? wetten, die de graep van rechts het wetgevend lichaam verzwak - Er is geen grens gesteld aan het lantal keren dat de raad kan stem- nen, verklaarden de kringen, en coning Juan Oarlos poogt achter de i. «hermen de leden van de raad te overreden voor uitstel van de ver kiezingen te stemmen. Liberalisatie Het Spaanse kabinet heeft zich gisteren beraden van 's lands parlementaire en poli- stelsel, waarbij het rekening tnoet houden met rechtse oppositie kis deze vindt dat het daarbij te ~Ver gaat. De hervormingen waarover de mi- bisters het eens zijn geworden, wor pen woensdag door premier Arias pavarro meegedeeld aan het Cor- Jtes. de volksvertegenwoordiging. De arbeidsonrust die het nieuwe [laar in Spanje heeft meegebracht, fcs verder afgenomen. Het personeel van de Madrileense Ondergrondse stemde gisteren tegen pen nieuwe staking, uit vrees te •den ingelijfd bij het leger een ;htige maatregel die de rege- al met het gewenste effect ft toegepast op postbeambten en vegpersoneel. Zwakheid De toenemende bezorgdheid van rechts over linkse druk op de koning, is tot uiting gekomen in een bood schap van de oorlogsveteranenvere- niging aan de regering. Voorzitter Ruiz Hernandez zegt erin dat een recente partiële amnestie die Juan Carlos afkondigde, is opgevat als een „teken van zwakheid" van het regi me. „dat niet herhaald moet wor den". Cortes-afgevaardigde Carazo is gisteren door zij collega's heftig aangevallen, omdat hij probeerde het pensioen te verlagen dat aan gene raal Franco's weduwe dona Carmen wordt uitgekeerd. Een desbetreffend wetsvoorstel werd in de begrotingscommissie goedge keurd met maar één stem tegen. Carazo zei dat hij na het debat in de koffiekamer van het Cortes werd „beledigd, geprovoceerd en open lijk besmeurd". heeft zich y-, Reuter geloot t niet dat CIA nieuws manipuleerde lijn. LONDEN, WASHINGTON Ge rald Long, de algemeen directeur van het Britse persbureau Reuter, heeft nadrukkelijk ontkend dat de CIA via de kanalen van Reuter be- Doden paalde berichten heeft kunnen spreiden. "Wij doen al 125 jaar nieuws, juist omdat wij onder- BEIROE7T Uit de felle strijd van de afgelopen dagen in Beiroet, de hoofdstad van Libanon, zijn de Palestijnen kennelijk versterkt naar voren gekomen. Volgens ooggetuigen beheersen zij 80 percent van het stadsgebied. In middels is het internationale vlieg veld van Beiroet weer geopend en is de gemeenschappelijke Syrisch-Liba- nese-Palestdjns militaire commissie bijeengekomen om na te gaan of het overeengekomen bestand inderdaad wordt nageleefd. Het doorgaans goed ingelichte "Arabische Voorlichtings bureau" maakte melding van he: bestaan van "geheime bepalingen" die het fiat hebben van de christelij ke president van Libanon, Franjieh, en de Syrische regeringsleiders. Het zou hier gaan om de beperking van 't aantal wapenopslagplaatsen in Pa lestijnse kampen en de vast stelling van een termijn van twee maanden voor de terugtrekking van de Palestijnse troepen die van uit Syrië Libanon zijn binnengerukt. De Syrische autoriteiten hebben voortdurend ontkend dat er geregel de troepen naar Libanon gestuurd Ondanks het bestandsakkoord is er gisteren in Beiroet geschoten. Bij scheid weten te maken tussen echt plundering van een levensmidde- ea vals nieuws", aldus Long in een knzaak ziJn Personen reactie op berichten uit Washing- CIA-manipulaties met het le- gekomen. Volgens de politie heb- Onder de voorgestelde liberalise- ton 'oveT CIA-manipulaties "met 15611 Plunderaars op elkaar ge- tgsmaatregelen is vermoedelijk het Reuter-nieuws. schoten. In het centrum van Beiroet :rg roten van de mogelijkheid tot £>e directeur van Reuter zegt patrouilleren Palestijnse guerrilla - vorming van politieke verenigingen, voorlopig geen geloof te hechten strijders en leden van de linkse mcs- zodat oppositiegroeperingen met uit- aan ^eze geruchten, zolang er geen lemmilitie die alle voorbijgangers sluiting van de communisten, aan bewijzen op tafel 'komen. Volgens controleren. Dakloze gezinnen uit de goedingelichte kringen in Washing ton maken de beweringen over CIA-manipulaties met nieuws berichten deel uit van een ont- werp-rapport het Amerikaanse Huis verkiezingen kunnen meedoen. Enkele voorgestelde hervormingen, zoals het bezetten van alle 565 ze tels in het cortes door verkiezingen, '•[vereisen een volksraadpleging, voor lopig voorzien Nu is het i dat vijfde gevaardigden die onderzoek stelt naar de activiteit van inlich tingendiensten. Concrete voorbeel den worden in het rapport niet ge verwoeste krottenwijken van Bei roet zijn met steun van gewapende moslems begonnen de woningen in de deftige wijken aan de zeekant van Beiroet te kraken. Een door de Brit se ambassade samengesteld konvooi van Europese vluchtelingen heeft vol gens ooggetuigen vergeefs getracht van Beiroet naar Syrië te komen. Het konvooi moest terugkeren. De stra- President Franjieh Honderden auto's en vrachtwa gens, beladen met gestolen huisraad, waaronder ijskasten en televisietoe stellen, reden achter elkaar van de door de door de moslems veroverde christenstad Dam our naar Beircet. Maar niet alle wagens kwamen on gehinderd langs de controleposten. Sommige werden in de buurt van Beiroet door Palestijnse commando- Uit de jaargegevens van de Evangelische Kerk blijkt, dat in West-Duitsland ongeveer 90 procent van de christenen de kinderen laat dopen. Het percentage is de laatste tien jaar toegenomen. strijders, die het plunderen kennelijk willen tegengaan, aangehouden Autos en gestolen goederen werden in beslag genomen en. ..stante pe- de in brand gestoken. Dam our, een welvarende plaats aan de kust met 25.000 overwegend christelijke inwoners, is platge brand. De stad is één rokende puin hoop, een trieste getuigenis van de blinde haat en bloeddorst waarmee Christenen en Moslems elkaar dn de burgeroorlog bestreden hebben. De rond 50 mannen, vrouwen en kinderen die er niet in slaafden sa men met de andere inwoners van de stad te vluchten, zijn afgeslacht. Z-Afrika begint terugtocht uit Angola Een blik in de straten van de zo hevig geteisterde Libanese hoofdstad Beiroet. Nu het schieten vrijwel ge ëindigd is, zijn de -plunderin gen begonnen. Bij het leeg halen van een levensmidde lenzaak vielen zes doden, om dat de plunderaars het vuur op elkaar openden, aldus de politie. Inmiddels zijn daklo ze gezinnen uit de krotten wijken van Beiroet de defti ge huizen aan de zeekant van de Libanese hoofdstad gaan kraken. Moskou kwaad op Engelse conservatieven VATIKAANSTAD Het Vatikaan heeft gisteren een aantal documen ten vrijgegeven waaruit blijkt dat de Heilige Stoel in de oorlog pogingen heeft ondernomen het leven te red den van honderden joden die waren gearresteerd door de S.S. in bezet Rome. De historicus Burckhardt Schnei der becommentarieerde de publikat.e in de Vatikaanse „Osservatore Ro mano "met onder meer de opmerking dat hiermee de kritiek op Paus Pius XII wordt ontzenuwd als zou hy hoe genaamd niets hebben gedaan aan de jodenvervolging van de nazi's. Tussen de honderden rapporten, nota's en brieven zit onder andere een aantekening van kardinaal Mag- lione, de toenmalige Vatikaanse staatssecretaris, die eraan herinnert dat hij de Duitse ambassadeur bij het Vatikaan, Von Weiszacker, op het matje heeft geroepen naar aanleiding van de arrestatie van dertienhonderd joden. Op aandringen van die am bassadeur is toen klaarblijkelijk be sloten de naam van het Vatikaan niet te noemen by pogingen het leven van deze mensen te redden. Schneider meldde verder dat de deportatie van driehonderd van de dertienhonderd joden kon worden voorkomen. Daarna zijn er volgens de historicus geen arrestaties meer verricht. Het Vatikaan heeft gisteren ook materiaal gepubliceerd waaruit blijkt dat het zich in de laatste Jaren van de oorlog verzette tegen de stichting van een Joodse staat in Palestina. Zo zou onder meer de latere Paus Johannes XXIII, die in de oorlog pauselijk nuntius was in Turkije, een Joodse staat in Palestina hebben be schouwd als een „utopie". Hij be twijfelde ook of zijn hulp aan vluch tende joden die op weg waren naar Palestina, veel uitrichtte. In een brief aan kardinaal Maglione, be kende hy dat hij zich enigszins „on zeker" voelde met zijn hulp aan d" e joden namens de Heilige Stoel. j vond het niet getuigen van „goede smaak" dat zijn liefdadigheid eventu eel ten goede zou kunnen komen ,„aan de realisatie van een Messi aanse droom". Het Vatikaan voelde zelf ook niets voor een Joodse staat. Tsjoe De Russische televisie heeft de onlangs overleden Chinese premier Tsjoe-En-lai geprezen als over de Zuidafrikaanse interventie LUSAKA Zuid-Afrika heeft een begin gemaakt met de terugtrekking van zijn troepenmacht uit Angola. De Zuidafrikaainse troepen hebben een laatste defensielinie gevormd ten noorden van de belangrijke haven Lobito om de aftocht te dekken, zo is uit welingelichte bron in de Zam- biaanse hoofdstad Lusaka vernomen. Volgens deze zegslieden heeft Zuid- Afrika tot de terugtocht besloten om dat de Westerse landen Pretoria on voldoende steun geven in de strijd tegen ce linkse MP LA en haar Cu baanse bondgenoten. Uit Zuid-Afrika zelf is officieel niets meegedeeld over terugtrekking van de troepen, maar er zijn ook nooit officiële mededelingen gedaan LONDEN De Sowjet-Unie heeft de Britse conservatieve partij be schuldigd van 'buitengewone onvrien delijkheid en zelfs openlijke vijan- gezien de te verwachten „grote ïnter- digheid tegenover Moskou. nationale spanningen". De Sowjetrussische ambassade deed gisteren de ongebruikelijke stap een In krachtige bewoordingen gestelde brief openbaar te maken die ambas sadeur Loenkow begin deze week had geschreven aan de woorvoer der voor buitenlandse zaken van de conservatieve partij, Maudling. 'We verwerpen krachtig de lasterlijke be weringen over de politiek van de Sowjet-Unie" aldus Loenkow in deze brief. De leidster van de conservatieve party Margaret Thatchee, had maandag in een toespraak gezegd dat de Sowjet-Unie 'uit is op wereld overheersing' en dat de Labour re gering haar plicht om het land te gen buitenlandse agressie te bescher men verwaarloost. in de strafwetgeving heb- besproken, zodat de Spanjaarden de toekomst vergaderingen zullen kunnen houden zonder gevaar van I aanhouding. Uit de tijd van generaal Franco dateert nog de bepaling dat voor vergaderingen van meer dan ne- gentien personen een politievergun- ning nodig is. In Madrid werd vermomen dat ko ning Juan Carlos en zijn eerste-mi- nister vastbesloten zijn hun hervor mingen via de bestaande wettelijke kanalen uit te voeren wat ver- i hitte debatten in het sterk-conser- vatöeve cortes tot gevolg zal hebben. „Rechts" is nog steeds machtig in Spanje, ondanks generaal Franco's dood. „Het ligt op de loer voor stap pen die het zou beschouwen als ver raad aan zijn nalatenschap", zei een regeringsfunctionaris. noemd, maar volgens de zegslieden ten van Beiroet worden beheerst door heeft de CIA zelf toegegeven dat honderden jonge mensen in guerril- de dienst nieuwsberichten van lakledij die uitgerust zijn met auto- eigen makelij lanceerde via buiten- matische wapens. Er is gisteren niet landse kranten en persbureaus, alleen bij plunderingen in de zaken- Reuter zou vaak zijn gebruikt voor wijk van Beiroet geschoten. Ook in de deze CIA-manipulaties. Dc CIA ho'.elwijk kwam het tot schietpar- achtte dat een geoorloofde praktijk tijen. De rechtse falangisten hebben omdat Reuter een Brits, en geen de linkse mcslemeenheden verweten Amerikaans bureau is. dat zij het offensief in de hotelwijk Volgens de Washingtonse bron geopend hebben. tegenstander van partijleider Mao-Tse-toeng. Volgens de Russische televisie heeft Tsjoe al zijn krach ten aangewend om „avonturierspoli- in Angola. De minister van Buitenlandse Za ken van Unita, Sangumba, zei vrij- Lusaka tegen een Reuter-cor- Mao tegen te gaan, maar respondent: De volgende week zult wilskracht kon j geen blanke gezichten meer Bergpassen In Zwitserland zyn veertien bergpassen over de Alpen door sneeuw geblokkeerd, zo melden de automobilistenorganisaties in Ge neve. Het zijn de Albula, CroLx, Flue- la, de Furka-Grinsel, de grote- St. Bernard, de Klausen, Lukma- nier. Nufenen. Oberalp, San Bernar dino, St. Gotthard, Spluegen, Sus ten en Uztrail. Ook de Weissensteiz- pas in de Jura is geblokkeerd. Over zeven andere passen mogen alleen auto's met sneeuwbanden of sneeuw kettingen passeren. Uitvinder Milton Reynolds, de uitvinder van de ballpoint-pen is gisteren is Mexico op 84-Jarige leef tijd overleden. De ballpoint-pen van Reynolds was in haar geboortejaar 1945 onmiddellijk een succes. Haar uitvinder prees haar aan als de pen „die onder water schrijft". In rook op De Westduitse bur gerij heeft in 1974 een recordbedrag besteed aan alcoholische dranken en tabakswaren. Volgens opgaaf van de landelijke instelling tegen versla vingsgevaar in totaal 46.2 miljard mark. 572 miljoen meer dan het jaar daarvoor. Het alcoholgebruik bleef vrijwel stabiel, maar het sigaretten gebruik steeg ondanks alle antirook campagnes in 1974 opnieuw. Met 128 miljard sigaretten ging 14.4 miljard in rook op. Schoenpoetsen? De vrouwelij ke sohoenpoetsers van Salt Lake Ci ty in de Amerikaanse staat Utah moeten zich van het gemeentebe stuur voortaan strikt beperken tot hun stiel en zich daar niet bulten begeven. Het scheen dat de meisjes het poetsen veelal vanaf de schoot van de klanten deden, want dit wordt in de nieuwe verordening met zoveel woorden verboden. staat in het rapport grescommissie"De CIA erkent dat dat losse medewerkers, en ande ren, waarmee de CIA een relatie onderhoudt, vaak opdracht krijgen door de CIA opgestelde "nieuws" berichten op te nemen in buiten landse publicaties en persbureau diensten". Die verhalen waren niet bedoeld als propaganda voor de Amerikaanse krantenlezers, maar alleen voor het buitenlands lezers publiek. Het verkeer tussen Beiroet en Da mascus is. weer op gang gekomen en de hoofdweg langs de kust naar Si- don is ook weer opengesteld voor het verkeer. Wel zijn er op deze wegen controleposten van de Palestijnen en de linkse moslemmilitie. De laatste christelijke vluchtelingen zijn nu ge ëvacueerd uit Saadiyat, een dorp aan de kust waar zij een schuil- Dlaats hadden gevonden rond 'n vil la van de rechtse minister van Bin nenlandse Zaken, Chamoun. Het was gistermiddag, toen dit hammedanen en werd geschreven, nog niet duidelijk of Volgens sommigen het nieuwe akkoord in Libanon door 55 tegen 45. maar alle partijen volledig zou worden vaard en ook op langere termijn zou moslims. Een een meerderheid t elk geval gaat op het nippertje een bevredigende worden nageleefd. Dat laatste is 1 de nieuwe regeling houdt in, dat de ADVERTENTIE Oiga brengt Het Rijke Slapen nu In totale harmonie. Voor mensen met oog voor schoonheid bedacht Olga iets geheel nieuws; de Harmony-look voor slaapkamers. Dat is: Olga's beroemde springbox superbed - lits-jumeaux of tweepersoons met bij passende kussens, hoofdborden, sluimer- rollen, spreien en gordijnen. Dat moet u zien, voor u ook maar iets aan uw slaapkamer gaat vernieuwen. Zend dus uw naam en adres met daarbij ƒ1,- aan postzegels, In een als brief gefrankeerde envelop naar Olga en u ontvangt een uitgebreide, kleurrijke brochura van 24 pagina's. Olga Postbus 16, Leiden. Te winnen In de Nationale Puzzelaktle t.b.v. Nationaal Fonds Sport Gehandicapten doorslaggevende betekenis, want er vaste christelijke meerderheid is in de afgelopen negen maanden het parlement (van zes tegen vijf) al zeventien maal een ''wapenstil stand" gesloten zonder dat dit tot blijvende resultaten geleid heeft. Nu dient hieraan toegevoegd te worden, dat het ditmaal om meer dan beëin diging van de gevechten gaat. Met Syrische bemiddeling zou een poli tieke oplossing zijn verkregen, op basis waarvan dan verder maatre- de overheersende positie gelen genomen kunnen worden om de strijd te beëindigen. Dat is dus het omgekeerde van de voorheen toege- Voorts zullen de bevoegdheden van de (altijd christelijke) president en de (eveneens altijd mohammedaan se) minister-president op basis van gelijkheid gewijzigd worden, zodat eerst genoemde beperkt en die van de pre mier versterkt zal worden. Maar, zeggen, houdt die gelijke paste methode: eerst het vuren sta- verdeling dan njet het gevaar ken en dan kijken of er misschien een overeenkomst uit de bus kon ko men. Die oude procedure heeft vol komen gefaald, misschien kan de nieuwe wél tot het beoogde doel lei- i de belangrijk- nieuwe onenigheid in, omdat grotere aantal der mohammedanen geen recht wordt gedaan? Blijkbaar is rekening gehouden met de om standigheid. dat de godsdienstige scheiding goeddeels parallel loopt, de hand te bieden. En daaruit volgfc dan. dat een regeling op poüt.cxe basis, zoals die nu tot de mogelijk heden behoort, het gevaar van uit breiding van de strijd tot de omrin gende landen kan verminderen. Al thans voorzover het Israël betreft, want er is nog een ander facet. De vraag is namelijk hoe groot de rol is. die Syrië daarbij speelt. Men vergete niet, dat de Fransen in 1920 de grenzen van net tegenwoordige Libanon bepaalden door grond gebied aan Syrië te ontnemen en dat is iets wat vele Syriërs nog njet vergeten zijn: zij denken aan de mogelijkheid Libanon te annexeren en dat zou in andere Arabisc :e landen op sterk verzet stuiten. Zc men daar stroomt de olie, die in Irak wordl militaire in- gewonnen, via een pijpleiding ovei regeling uit de bus te toveren, dan is het wel de hoogste tijd. Ook dui zenden Palestijnen uit Syrië heb ben zich immers in de strijd ge mengd. En, zoals de Londense "Ti mes" kortgeleden schreef (maar dat was nog vóór de berichten over het bereiken van een akkoord), daarmee is het gevaar gegroeid.dat Israël dit als een bedreiging gaat gevoelen en mogelijk overgaat tot een invasie van zuidoostelijk Liba non ter bescherming van de weste lijke flank van de berg Hermon. Tot zover de „Times". Intussen ko men er uitspraken uit Israël, die de indruk wekken weinig voelt voor greep om de Libanese christenen- Libanees grondgebied naar de M d- (de Phalange-partij) op deze indi- dellandse Zee. En Irak ziet veel lie- sfce oorzaken van de strijd in Libanon met de sociale verschillen tussen medanen. Laatstgenoemd volksdeel uitzonderingen). De oprichting de laatste jaren namelijk sneller sociale en economische raad gegroeid dan het eerste. Vandaar dat heeft voorts tot doel hervormingen te bereiden, die achtergestelde burgers een gunstiger uitgangsposi tie verlenen. In hoeverre dit alles verwerkelijkt kan worden en op den de chris- duur 't evenwicht in stand kan hou- de moslims den, zal nog moeten blijken. Want terugkeer recte wijze bij te springen. Indi rect. want het zou Israël gaan om een strategische positie aan zijn noord-grens. Het gevolg zou dan echter wel ziin. dat de Paleriiinen het kind van de rekening worden en dat wenst men in de Arabische wereld niet. Israël zal zich dan ook wel tweemaal bedenken alvorens 'n militaire stao te ondernemen, die de omringende landen ver dat dit geschiedt via een zelf. standig maar niet al te sterk Liba- non dan via "Groot-Svrië" ie Bagdad zou sterke invloed van Sy. rië in Libanon waarbil de reep- ring in Damascus het akkoord ala een hefboom zou gebruiken ore haar invloed daar te vergroten dan ook weinig gewaardeerd wor. den. Uit het bovenstaande is dui. delijk, dat het gevaar nog niet bare ambten tussen beide groepe ringen verdeeld plachten te worden in de verhouding tenen en 5 voor steeds meer op verzet begon te stui- geen ten. Dat akkoord van 33 jaar gele den was bovendien gebaseerd op een volkstelling uit 1932 en dus op ge gevens, die al 44 jaar, dus bijna een halve eeuw, oud zijn. Sindsdien is zijn i de bevolking macht. beide partijen staat springen om voordelige posities op te geven: de christenen zullen hun van ouds bestaande voorsprong wil len behouden, de mohammedanen hun met de wapenen vergrote uitdaging kan worden beschouwd geweken. Zeker, Syrische bijstand om de Libanese bureero^rlo? dom een politieke regeling te beëindiecr kan betekenen, dat Israël daard^m weerhouden wordt van militaire maatregelen, maar kan tevens lei- snel tot militaire tegenacties lei den. Gelukkig behoort tot de bepa lingen van het nieuwe akkoord ook tan alle gpwaDende mannen naar hun bases, inclusief terugkeer naar Svrië van de hier- den tot vrees onder de andere Ara. boven bedoelde eenheden van het Palestijnse Bevrijdingsleger, die uit Svrië Libanon waren binnenge trokken om mohammedanen en Libanese Palestijnen de helpen- bische landen, dat de Syriërs invloed in Libanon krijgen, blijft dus een wankel evenwicht.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9