"Uitzend- krachten werkloos WEINIG STEUN PROVINCIE LEIDEN Alcoholisme volksziekte Buitenom Binnendoor nitiatief B en W's Leiden en Leiderdorp goeddeels mislukt SOMBERE VERWACHTING VAX ABU-SECRETARIS r>°> i'an Agt: Haalt boekje NS Vakantie reizen in huis. 'VVD wil met rechter vleugel PvdA in zee'' HONDSDOLHEID IN LIMBURG Toga Potten Ellende (1) Ellende (2) Wullempic (1) Wullempie (2) flATERDAG 24 JANUARI 1970 LEIDEN/LEIDERDORP De po ring van de colleges van B en W ian Leiden en Leiderdorp om zich kmen met andere gemeenten sterk e maken voor de vorming van een (uni-provincie Leiden is gistermid- kg in de Leiderdorpse sportzaal bp Dreef" op een vrijwel complete Mislukking uitgelopen. De plannen werkgroep te formeren van tuurders en ambtenaren, die een Jleitnota voor een mini-provincie Lei gaat opstellen, kreeg in de ver- adering maar een minimale on- teuning. Bovendien bleek dat flink aantal gemeenten hele maal geen gehoor had gegeven aan uitnodiging. De meeste aanwezigen lieten we len op dit ogenblik niets te voelen joor een uitspraak ten gunste van ten mini-provincie Leiden. Men vond, jat eerst gekeken zou moeten wor- jen welke taken de provincies nieu we stijl moeten krijgen, alvorens een beslissing wordt genomen over de grootte.. Ondanks manmoedige pogingen van burgemeester M. A. v.d. Have om dan maar een werk groep te vormen die zich over het takenpakket gaat buigen, bleek ook daarvoor niet bijster veel animo te bestaan. Gesuggereerd werd dat werk op te dragen aan de afdeling Zuid-Holland van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Voor de bijeenkomst van gister middag was uitgenodigd gedeputeer de drs. J.H. Boone, die het provin ciale standpunt over de bestuurlij ke herindeling kwam verduidelijken. De provincie vindt het niet nodig dat er een mini-provincie Leiden wordt gevormd, maar heeft zich voorlopig uitgesproken voor twee 'Den Haag en Rijnmond) of drie (met het open middengebied). Volgens gedeputeerde Boone moet er eerst gesproken worden over de uitgangspunten van de bestuurlijke herindeling en pas daarna over de territoriale begrenzing. Inmiddels zou de gemeentelijke herindeling met kracht voortgezet moeten wor den. Drs. Boone zei niet gelukkif te zijn met het doorschuiven van ta ken van de gemeente naar de pro- vincie-nieuwe-stijl. Verder vond hij dat met een voorgestelde opdeling van Zuid-Holland in vier mini-pro vincies geen recht gedaan wordt aan bestaande regionale samenhan gen. "De gebieden rond Leiden en Den- Haag moeten in één provincie wor den opgenomen", vindt gedeputeer de Boone, "omdat er tussen deze gebieden grote samenhangen be staan. "Als voorbeeld noemde hij het forensisme tussen Den Haag - Leiden en de Bollenstreek en de be tekenis van de Haagse binnenstad voor het koperpubliek uit de Leid- se regio. Ook de bepaling van de nieuwe scheiding tussen Leiden en Den Haag". Overigens vond drs. Boone wel dat er iets aan de provinciale indeling dient te veranderen. Het huidige functioneren van de zes gedeputeer den voor een dergelijk uitgestrekt gebied achtte hij een onmogelijke zaak, waarin zo snel mogelijk veran dering dient te komen. „Met z'n zes sen zijn we op dit moment niet in staat acute situaties op te vangen". In de discussie die daarop volgde zei burgemeester mr. R. M. Gallas van Alphen aan den Rijn, het niet zinvol te vinden om nu verder te praten over de gebiedsindeling van de provincies nieuwe stijl. „De wijze waarop wij ons moeten laten horen, moet anders gericht zijn. We moe ten veel meer aandacht besteden aan de wijziging van het takenpakket. Als dit eenmaal vastligt is het ook gemakkelijker om tot een gebiedsin deling te komen". De Leidse wethouder Van Aken vond dat er toch haast geboden is met het bepalen van een standpunt. Burge meester Bos van Katwijk was het daarmee niet eens. Hij verwachtte niet dat de provinciale herindeling nog voor de kamerverkiezingen door de kamer geloodst zal kunnen wor den. Burgemeester drs. A. J. Berends van Lisse verzette zich tegen een te gro te opsplitsen. „Wat mij betreft is de opdeling van Zuid-Holland in twee provincies voldoende." Hij waar schuwde voor problemen onder meer bij de waterschappen, wanneer de provincies te klein zouden worden. (AMSTERDAM (SP) Voor enkele konderden uitzend krachten zal er na 1 maart geen werk meer zijn. Dat is de pmbere verwachting van secretaris Muijser van de Alge mene Bond van Uitzendbureaus (ABU). De bond stoelt •en en ander op een richtlijn van het ministerie van So- liale Zaken. Deze bepaalt, dat de uitzendbu- laus hun relatie met uitzend- tacliten, die per 1 maart langer ABU-secretaris Muijser Is het daarmee eens. We moeten streven naar korte uitzendingen, maar vijftien maanden bij één be- sociaal-economische redenen komt rijf werken verbreken. Of- het toch Icieel mogen uitzendkrachten niet zendkracht langer ger dan zes maanden bij één ik in dienst zijn. Het ministeriële üt zal honderden de baan kos- Het merendeel van de Neder- Inders, die als uitzendkracht wer- pn, zal echter weer aan de slag |Wim Rensen, voorzitter van de landelijke Aktiegroep Uitzend- ureaus (LAU) noemt de maatre- pl van het ministerie een stap in Ie goede richting. Het is terecht, jat Sociale Zaken op deze manier pobeert vaste arbeidskrachten te {rijgen op plaatsen die nu langdu- Ig door uitzendkrachten worden Jezet. aldus LAU. Mol ukkers niet langer in uniform I DEN HAAG (ANP) Het moet zijn met het in uniform optre- van groepen gewapende Zuidmo- ïkkers. Ook moet het afgelopen zijn iet het op zeer nadrukkelijke wijze ewaken van Zuidmolukse leiders. Dit heeft minister Van Agt (Jus- ;ie) gezegd tijdens het vorige week iterdag gehouden gesprek tussen een abinetsdelegatie en zes Zuidmoluk- leiders, zo blijkt uit het verslag die bespreking, dat gisteren is erschenen. Over het functioneren van de or ediensten in de Molukse woonwij- en zal nader overleg moeten plaats inden met vertegenwoordigers van Zuidmolukkers. Ir. Manusama eeft in de bespreking erop gewe en dat de weergave in de pers van et trainen van paramilitaire groe- bij de Nederlandse bevolking foutief beeld doet ontstaan wat de Zuidmolukkers nastreven. Wanneer de Nederlandse regering en eind zou maken aan de para militaire activiteiten, kan ir. Manu- ama daar volledig mee instemmen, mdat hij die pertinent onjuist acht. Mr. Van Agt heeft tijdens de be- preking meegedeeld dat wordt over een een „pauze" in te stellen voor 'at betreft de zoekacties naar wa- 'ens in de Molukse woonwijken. )aarbij wordt iedereen die illegaal fapens in het bezit heeft in de ge- Sgenheid gesteld die wapens in te Ever en zonder dat tegen hem een trafvervolging wordt ingesteld. blijven. Je mag dan aannemen dat het om bijzondere gevallen gaat. want uitzendkrachten zijn duurder dan mensen in vaste dienst". Meisjes van 15 beroofden oude vrouwen MAASTRICHT (SP) Overeen komstig de eis heeft de kinderrech ter in Maastricht twee meisjes van 15 jaar uit Heerlen, die zich in de afgelopen twee maanden ontpopten als volleerde straatroofsters, veroor deeld tot drie maanden tuchtschool- straf, waarvan 68 dagen voorwaar delijk. Van eind november tot half janua ri beroofden zij zeven bejaarde vrou wen van hun handtasjes. Verder de den zij drie mislukte pogingen en stalen drie bromfietsen. Het werk aan de plaatsing van de nieuwe spoorbrug in het traject UtrechtDen Bosch vor dert gestaag. De nieuwe brug heelt nu zijn laatste pijler be reikt, maar het zal nog tot augus tus van dit jaar duren voordat de nieuwe brug voor een deel in ge bruik zal kunnen worden geno men. ADVERTENTIE Het ligt voor u klaar op de stations, bij vele reisbureaus en Rabobanken. Een greep uit het programma: 8-daagse reis naar het Fichtelgebergte, 15-daagse reis naar het Vierwoudsteden- meer. Individuele reis naar Stockholm/Zuid-Lapland en Oostenrijk. Vele andere reizen naar België, Zwitserland, De nemarken, Duitsland, Enge land en Schotland. H.J. de Koster in Oegstgeest: VAALS Langs de invalswegen naar Vaals in Zuid-Lim burg zullen maandagmorgen borden worden geplaatst met een waarschuwing tegen hondsdolheid. Bezitters van honden wordt dringend aangeraden hun dier aan de lijn te houden. Dit is een gevolg van een onderzoek dat de veeartsenij - kundige dienst in Venlo heeft ingesteld bij een vos die in Vaals was doodgeschoten. Een rijkspolitieman heeft het dier gedood, omdat het tekenen van hondsdolheid (rabies) ver toonde, hetgeen inderdaad het geval bleek te zijn. OEGSTGEEST 'De VVD is met ongenegen met de rechtervleu gel van de Partij van de Arbeid in de toekomst samen te werken". Dat zei gisteravond het tweede kamerlid voor de VVD H. J. de Koster op een bijeenkomst van de afceling-Oegstgeest van de VVD. Sprekend over het onderwerp "Nederlandwaar gaan we naar toe?", constateerde De Koster, dat de huidige regering lijdt aan een "nivelleringsobsessie". "Er zijn nu zaken aan de orde, waardoor de confessionelen nieuwe verkiezingen zouden moeten wil len", aldus De Koster, die meende dat Aantjes (ARP) en Andriessen iKVP) het huidige kabinet blijven steunen, zonder dat hun achterban daarmee instemt. "De reden, dat de confessionelen bang zijn zich samen met de VVD tegen het kabinet-Den Uyl te we ren, is het gehakketak om het CDA". Zolang daarover nog onze kerheid bestaat rekent De Koster niet op een samenwerking met de confessionelen. Over de verhouding werkgever werknemer in het Nederlandse be drijfsleven, zei De Koster, dat het goed is dat de werknemers- stem doorklinkt in de onderne mingsraad. "Maar het kabinet moet boven werkgevers en vakbeweging staan". De multinationals, aldus De Koster mogen zich nooit onttrek ken aan de wet van het land, waar in zij gevestigd zijn. "Ik ben niet bang voor de multinationals, want zij hebben bewezen een goede bij drage aan de welvaart van het land te leveren", aldus de WD'er. De Koster zei in de toekomst een zogenaamde liberale vakbeweging niet voor onmogelijk te houden: "De meerderheid van het Neder landse volk is niet socialistisch". Op een vraag, hoe de VVD, de rijksbegroting, die tijdens de rege ring van het kabinet-Den Uyl is gestegen van 50 naar 80 miljard, denkt terug te brengen tijdens een eventuele WD-regering, ant woordde De Koster, dat het nau welijks mogelijk is om staatsuitga ven terug te draaien. "Wel is een verlaging van de verhoging, dat wil zeggen een beperking van de steeds stijgende rijksbegroting, denkbaar". De Koster zei. ondanks de kritiek die hij op het kabinet-Den Uyl heeft, er begrip voor te hebben dat deze regering in zo'n moeilijk kli maat moet zien te schipperen. "Maar niettemin is het kabinet niet opgewassen tegen de problemen waarmee het te kampen heeft", al dus De Ko6ter, die het economisch beleid van de regering bestempelde als een beleid van "pappen en nat houden", waar het de steun aan be drijven in moeilijkheden betreft. Statistieken baren medische wereld zorgen Marktberichten I Katwijk a/d Rijn. 23 Januari AI 670-920; peldene 50; spitskool 106; *9-74; uien per kist 1130; |Waspeea 145.000 kg. UTRECHT In Nederland is wat het alcoholgebruik betreft weer het hoge peil bereikt van omstreeks 1900. Er dreigt weer een volksziek te te ontstaan als die zich al niet ont wikkeld heeft. Dat staat in de Jong ste editie van "Huisarts en weten schap", het maandblad van het Ne derlands Huisartsen Genootschap dat dit keer geheel aan alcoholge en misbruik gewijd is omdat steeds meer huisartsen met, alcoholproble- mne te maken krijgen. Volgens een uit negen huisartsen bestaande studiegroep van het NHO zijn er in Nederland volgens voorlo pige schattingen 96.000 mannen en 24.000 vrouwen zo aan alcohol ver slaafd, dat ze zich maatschappelijk niet kunnen handhaven. Daarnaast zijn er naar schatting 560.000 mannen en 140.000 vrouwen die zoveel drin ken dat hun gezondheid ernstig wordt geschaad en dat ze met hun omgeving in disharmonie raken. Statistieken over verkeersongeval len, bedrijfsongevallen en arbeids- tengevolge van alcoholge- Onder "normaal drinken" wordt volgens de groep op het ogenblik in Nederland verstaan zeven of min der glazen alcoholhoudende drank per week met als toelaatbare grens twin tig glazen per week. Elk standaard glas van bijna elke alcoholhou dende drank bevat ongeveer 10 gram pure alcohol. Rond 1950 werd in Ne derland nog geen liter pure alcohol per inwoner gebruikt, in 1970 was dat al 5 liter en in 1974 was het ge bruik verder gestegen tot 7,5 liter. De studiegroep heeft berekend dat er per gemiddelde huisartsenprak tijk van 2700 zielen 170 mensen zijn met ernstige alcoholmoeilijkheden. Volgens de groep zal de huisarts door het toenemend gebruik van al cohol (een gevolg van allerlei stress factoren in onze prestatiemaaschap- pij). steeds vaker met de gevolgen van alcoholmisbruik te maken krij gen. Het probleem van alcoholmisbruik in de praktijk is volgens de groep zeer waarschijnlijk veel groter dan de huisarts vermoedt. Het is zelden of nooit de patient zelf die hulp vraagt voor zijn verslaving. Nadelige gevol gen van alcoholmisbruik worden vaak in een indirecte vorm aan de huis arts gepresenteerd. Het informeren naar de drinkgewoonten zou daar om routine moeten worden. Ook zal de huisarts naar de mening van de studiegroep grote aandacht moeten besteden aan de stelling, dat alcohol misbruik een symptoom is van een relatiestoornis. Bij de behandeling van de alcoho list zal de hulsarts in de meeste ge vallen moeten samenwerken met spe cialisten in de behandeling van ver slaafden. Hij zal daarom een inzicht moeten hebben in de werkwijze en de mogelijkheden van de bestaande hulpverlenende instellingen. Ook het aantal mensen dat in zie kenhuizen terecht komt ten gevolge van alcoholmisbruik vertoont abso luut en relatief een opvallende stij ging. Dat blijkt uit een beschouwing van dr. D. Hoogendoorn van de Stichting Medische Registratie in het Tijdschrift voor Geneeskunde. Daarin verwerkt hij overigens alleen gegevens over patiënten die in zie kenhuizen worden opgenomen we gens alcoholpsychose, vergiftigingen tengevolge van alcohol en ongewen ste reacties veroorzaakt door alcohol in combinatie met bepaalde medica menten. "Gewone" dronkenschap valt er niet onder, terwijl de ge gevens bovendien alleen betrekking hebben op patiënten waar de gevol- gec van alcohol de hoofddiagno6e vormden. Patiënten die bijvoorbeeld na een verkeersongeluk waarbij al cohol een rol speelde in een zieken huis werden opgenomen met als hoofddiagnose ongevallenletsel, staan evenmin in de statistiek. O Professor Arie van der Zwan (ooit nog eens nieuw-linkser en later wegens politieke eigenzin nigheid uit de rijen van PvdA- coryfeeën verwijderd) zal zijn inwijdingsrede aan de Rot terdamse Erasmusuniversiteit niet uitspreken. Zoiets moet in toga gebeuren en daar heeft Van der Zwan geen zin in. Het is natuurlijk ieders goed recht te weigeren om in een uit monstering te verschijnen die als potsierlijk of belachelijk wordt ervaren. Inderdaad is zo'n schuivelende of strompelende ko- lonne van heren in zwarte bad jassen en met in dezelfde kleur uitgevoerde appelbeignets op het hoofd voornamelijk een amusant gezicht. Aan de andere kant kun je zeggen dat als het om aange paste kleding gaat, nog wel zo hier en daar stampij valt te ma ken. Zo behoort de outfit op feestjes van de linkse intelligent sia te bestaan uit ietwat vale spijkerpakken, open grofmazige hemden uit India, met daaron der duidelijk zichtbaar een om gekeerd gedragen T-shirt van onbestemde kleur. Het gaat in die kringen niet aan om in een kostuum van de Groninger stijl groep te verschijnen, ook al zou men willen. Als Van der Zwan op een dergelijk partijtje toch in een vloüte sportcombinatie aan treedt dan mag hij zonder over drijving een moedig man worden genoemd. De discussie over de water zucht van closetpiotten is weer in alle hevigheid losgebrand, nu de Sfynx in Maastricht met een nieuw model is gekomen dat goed zijn werk doet en toch zui nig met water is. U heeft er in de krant over kunnen lezen. De mens, het woord consument laat ik in dit geval maar buiten beschouwing, besteedt dertig pro cent van het water dat hij ge bruikt juist aan sanitaire bezig heden. Consequent doorredene rend mag men dus aannemen dat een buikgriepepidemie de hele waterhuishouding uit ba lans kan halen. Hiertegen zou de zuinige pot van meneer Sfynx wat kunnen doen. Hij moet dus maar in het zieken fondspakket. Jaren geleden heeft de actua liteitenrubriek van een om roepvereniging ik meen dat het de AVRO was aan 3 toen malige tv-recensenten vijf minu ten zendtijd afgestaan die ze ge heel naar eigen goeddunken kon den vullen. Eén van de drie, Philip van Tij.n, toen criticus bij het Han delsblad, ging met camera en microfoon de straat op en stelde voorbijgangers de stereotiepe vraag: "wat vindt u van de oor log in Kapoen"? Nou is Kapoen een niet bestaand land, hoe Afri ka -achtig de naam ook mag klin ken. Desondanks antwoordde een grote meerderheid op die vraag met: "Ja. wat is het toch ver schrikkelijk, hè, wat daar ge beurt". Waren dat nou domme mensen die zo antwoordden? Natuurlijk niet. In elk geval niet dommer dan u of ik. Dat ze niet wisten dat Kapoen een fantasieland is, kan niemand ze kwaltfk nemen. Op dat lijstje van over de honderdveertig lan den dat ergens in de hall van de Verenigde Naties hangt, staan namen, waar een zinnig mens nooit van heeft gehoord. Het is niet meer bij te houden met al die atollen en koraalriffen die de zelfstandigheid verkrijgen. Bo vendien wil als resultaat van binnenlandse woelingen een der gelijke prille natie nogal eens van naam veranderen. Dus Kapoen kan best bestaan. En ik begin te geloven dat het inderdaad zo is. Bovendien weten we dat de ene mens de andere mens een wolf is en dat wapenstokken po pulairder zijn dan vredestakken. Er wordt op ieder moment van dit decennium tenminste op twin tig plaatsen in de wereld gevoch ten en waarom zou dat ook niet toevallig in Kapoen zijn? Ik kom tot deze bespiegelingen na lezing van dag in dag uit en wekenlang ellende in de krant over Libanon. Een land dat ter dege bestaat. Op een territorium dat kleiner is dan Nederland slacht men elkaar grondig af. Tot dat doel heeft men zich in twee partijen verdeeld, christe nen en mohammedanen. Wel zo nen en dochteren van dezelfde God, want bestaan en almachtig heid van een opperwezen is in die kringen geloof ik de enige zaak waar géén verschil van me ning over bestaat. Het is weer zo ver bijna. De bruggen over de grote nivieren worden 4 dagen opgehesen. Car naval in Limburg en Brabant. Daar hebben wij in het noorden niets mee te maken. De flauwe kul in dat noorden met die zoge naamde carnavalsverenigingen, getooid met fantasie-arme namen als de heiiketsers, de closetpotten of de zakkewassers doet uiteraard in het geheel niet ter zake. Dat heeft evenveel met carnaval te maken als een zingende zaag met Beethoven. Elk jaar neemt het aantal car navalshits van de platenbakkers toe en elk jaar ook lijkt het wel of ze er eerder mee beginnen, zo dat ooit misschien nog eens op woensdag meteen de meestamper voor volgend Jaar wordt gelan ceerd. Chauvinistische naturen uit het zuiden roepen nogal eens wreve lig uit dat die commerciële dikke bertha's uit het groot vaderlands liedboek niet echt tot ziel en we zen van de carnavalsganger rei ken. Daartoe zouden veeleer de plaatselijke, meestentijds in on verstaanbaar dialect ten beste gebrachte balladen en referei nen dienen. Ik waag dat voor deze jaren te betwijfelen. Gestuwd en gestuurd door het geweld van de massamedia maakt zich vroegtijdig een hit los uit het grote in bier en frie- tenvet gedrenkte peloton en neemt onverbiddelijk bezit van alle onaantastbaar gewaande bastions van de leut. Niet prins Carnaval met zijn autoritaire en elitaire trekjes, ei gen aan de betere stand, heeft het dit jaar voor het zeggen, maar Wullempic, de schlemiel uit het volk. Te vrezen is dat ten minste een kwart van de feest gangers de "brain wave", de in val zal hebben om zich met een bromfietshelm uit te dossen, het geen de fysieke schade doet be perken. wanneer men met zijn dronken kop dwars door de deur van een proeflokaal gaat, maar wat toch niet bijdraagt tot wat ik zou willen noemen, de carnavalsvierder als lustobject. Overigens moot ik bekennen dat ik Wullempie een goede carna valshit vind. Van Duyn schijnt zelf onlangs gezegd te hebben dat de melodie deels pikwerk was •uit. reeds bestaande populaire composities, maar dat ls niet zo'n ramp. Elke kunstenaar on dergaat invloed van anderen. Bach jatte ook wel eens een mo tiefje bij Vivaldi en waarom mag Wullempie het dan niet? De tekst en dat vind ik zeer belangrijk hoeft het niet. zo als zoveel andere, te hebben van sohuine dubbelzinnigheden of grove taal. Het is een recht-voor- zn raap-tekst met eenvoudige rijmen. Daarnaast overtroeft Wullem pie ook die pretentieuze, quasi als grap gemaakte probeersels a la Bie en Koot: "Stoned als een garnaal'' Reken maar dat die Jongens bij het maken van dat ding zeer scherp naar de kassa hebben gekeken. Daarbij overigens nog niet scherp genoeg want die garnaal gaat het niet maken. Het carnavalsvolk heeft een trefzeker oordeel over would- be-teksten en werpt ze verre van zich "Stoned" is een besrip In sommige blitae kringen en een sleutelwoord in de subcultuur van het drugwezen, maar daar buiten heeft het begrip in tegen stelling tot Wullempie geen han den en voeten. Dus wordt het Wullempie. de man die zijn askruisje waar schijnlijk rechtstreeks op zijn helm laat zetten. HAN MULDER. In 1969 werden er per 100.000 Ne derlanders 15 mannen en 3 vrouwen voor aandoeningen tengevolge van al coholmisbruik in ziekenhuizen opge nomen; in 1973 waren die aantallen respectievelijk 31 en 8. een miljoen gulden aan prijzen Voor 1,- kurrt u reeds meedoen met deze nationale puzzelaktie tb.v. Nationaal Fonds Sport Gehandicapten en één van de prachtige prijzen winnen, waaronder de super-de-luxe machine van Singer. De allesdoener, type 760 van Singer, winkelwaarde 1.179,- En als u geen prijswinnaar bent, heeft u toch geen pech, want er is al een elektrische Singer zigzag voor 369,-. Te winnen In de Nationale Puzzelaktie tb.v. Nationaal Fonds Sport Gehandicapten.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7