Als enkele dagen 0e09 omdat hiJ haar liefhad Kerkdiensten CTH) Eert kerk als huis Roofvogels PAGINA 4 ZATERDAG 24 JANUARI 19 Van de veertig jaar werkte ds. De Vos er twintig in Katwijk KATWIJK AAN ZEE 'Een vrouw in Rotterdam Vreewijk zei eens tegen me: "Dominee, als ik naar de kerk ga, kan ik me soms eenzaam voelen: ik ben de enige uit de hele straat: als ik niet zou gaan, zou niemand er wat van zeggen". In Katwijk beleef je het te genovergestelde. Hier is nog een sterk familieleven waarin het een gewoonte is dat kinderen zon dags bij de ouders koffiedrinken. Dan wordt allicht gevraagd, waar ze 's morgens geweest zijn. Zonder dat men het weet, wordt op die manier toch een stukje tucht uitgeoefend. Er zijn er tientallen die dat duwtje nou nét nodig hebben om erbij te blijven en dan ook nog tot persoonlijk geloof komen". Dominee Jac. de Vos, die zijn geëmeriteerde collega Kool op het Jubileumpad op de hielen zit, zij het dat hij nog geen emeri tus is en nog "maar" op veertig ambtsjaren kan terugzien, waar deert die onderlinge band in de Katwijkse samenleving heel po sitief. "Je bent dan niet eenzaam meer. Het is een goeie trek in het karakter van de jonge Kat- wijker dat hij de oudere mens niet vergeet". Ze staan altijd klaar Buitenstaanders willen vooral op de typische kerkelijkheid van Katwijk nog weieens afgeven. Er zijn in de Katwijkse traditie ele menten die mensen buiten deze hecht verankerde gemeenschap moeilijk kunnen meevoelen, maar niet ezlden wordt hier over lichtvaardig en zonder ken nis van zaken gesproken en ge oordeeld. Ds. De Vos weet ook wel, dat de geest van de tijd Katwijk niet voorbijgaat en dat zich ook hier in de toekomst ingrijpende wij zigingen kunnen voordoen, maar hij weigert mee te zingen in het luide koor der negatievelingen die de plaats van de kerk aan de kust slechts als schone schijn kunnen interpreteren. "De plaats van de kerk hier is nog heel groot. De kerkbode heeft 4600 abonnees. Op mijn doordeweekse wijkavonden ko men nog 80 k 100 mensen. De Jonge-Kerk-groep heeft 40 a 50 deelnemers. Ik heb 150 a 200 ca techisanten en 25 belijdeniscate chisanten. En elke zondag zitten er in 9 diensten zo'n 6500 her vormden. Ik weet wtd dat je Je op cijfers niet moet verkijken, maar ik geloof ook en na 20 Jaren Katwijk heb ik toch wel 'n beetje recht van spreken dat er veel echte liefde voor de kerk bij is. Ze staan altijd klaar om wat te geven". Twintig jaar in Katwijk. De helft van zijn ambtstijd. Ds. De Vos glimlachte toen ik hem vroeg, hoe hij die tijd had doorstaan. Zijn humor "je kunt die als dominee moeilijk missen" deed hem denken aan het oud-testamentische ver haal van Jacob bij Laban in Genesis 29. Om de beeldschone Rachel, de jongste van de twee, als vrouw te krijgen, moest Ja cob Laban zeven jaar dienen. "En die", zo staat er in de Bijbel heöl fijntjes bij, "waren in zijn ogen als enkele dagen, omdat hij haar liefhad. Zo ervaart de man, die veertig jaar geleden in het Friese Tjerk- gaast de toga voor 't eerst mocht aantrekken, zijn Katwijkse perio de. waarvoor hij niet het minst zijn kerkeraad dankbaar is. 'Als die een team voor je is, werkt het vrij gemakkelijk". Dominee De Vos, is evenals zijn vrouw, in Sneek geboren, waar de ouders van beiden een zaak hadden. Hij houdt er erop dat hij zijn liefde voor de theolo gie heeft geërfd van zijn groot vader van moederskant, die een zo geestdriftig amateur-theoloog was, dat hij eerst meeging met de Doleantie (naar de gerefor meerde kerken) en later in de ar men van de "vaderlandse kerk" waaronder de hervormde werd verstaan, terugviel. De jonge De Vos ging naar Utrecht om te studeren. Daar woonde hij in een studentenhuis van de Doetinchemse inrichting Ruimzicht, waarover Juist vorige week, naar aanleiding van de voorgenomen sluiting van het in ternaat "Nieuw-Ruimzicht" in Doorn, werd bericht, dat zij in to taal 900 predikanten aan de her vormde kerk heeft afgeleverd. Student De Vos woonde er met 28 anderen, voornamelijk theolo giestudenten. Ze waren er vol ledig vrij, maar de huisregels ver boden wel kaartspel en alcohol houdende drank. In 1935 zwaaide student De Vos af. Het eerste beroep liet niet lang op zich wachten. Na vier jaar Tjerkgaast (in het Heitelan) ging het gezin naar het Betuwse Beesd, waar de oude pastorie van de befaamde Abraham Kuyper hun woning werd. Sporen van 'Abraham de Geweldige' heeft hij in dit dorp nauwelijks meer aan getroffen. Wel viel 't hem als le zend in vergeelde kerkeraadsno- tulen, op dat de Jonge Kuyper er nog geen veertien dagen was, toen hij al op een kerkeraadsver- gadering het analfabetisme in het Beedse en Culemborgse gebied ter sprake bracht. Geen isalement De hele oorlog heeft ds. De Vos in de Betuwe doorgebracht. "Er kwamen toen veel mensen in de kerk. De streek trok nogal wat geëvacueerden aan. We heb ben ook inkwartiering van Duit sers meegemaakt. Aan langs-trek kende mensen hebben we veel mogen uitdelen. Wie aankwam kreeg eten. Maar we konden ze natuurlijk niets meegeven voor onderweg en thuis. Daarvoor moes ten ze bij de boeren zijn. Die wa ren in het algemeen niet onwil lig". In Rotterdam - Vreewijk, waar hij in 1946 kwam, heeft ds. De Vos moeten pioneren in een nieu we wijk, waar hij de eerse predi kant was. Hij ging er al in 1948 weg omdat zijn woning veel te klein was en het gezin geen uit zicht had op een nieuwe. Huizum (bij Leeuwarden) leer de hem, hoe het gesprek tussen de richtingen in de kerk tot sa menwerking en organisatorische eenwording kan leiden. "Vrijzinnigen willen wel praten" is de ervaring van ds. De Vos. Door haar tweezijdigheid (vrij zinnig en orthodox) en haar fifty-fifty-verhouding had deze gemeente een ideale bezetting: vier predikanten op 1200 pasto rale eenheden. In 1956 volgde ds. De Vos in Katwijk a. Zee ds. Van der Krift op in de wijkgemeente Zuid-Oost. Nu is hij pastor van de wijkge meente Overduin, met de Ich- thuskerk als centrum. Hij heeft ervoor gewaakt, zich niet in het wijkwerk te isoleren. Zijn voorzitterschap van de her vormde scholen en van de ring van hervormde gemeenten en zijn aandeel in het moderamen (bestuur) van de hervormde clas sis (een wijder regionaal verband dan de ring) bevestigen dat. Nu zit hij nog in de commissie van ad vies voor het studiefonds van de burgerlijke gemeente. Ds. De Vos. die naar hij hoopt, volgend jaar in de rijen der eme riti wordt opgenomen, deelt de opvatting dat het tegenwoordig moeilijker is predikant te worden dan vroeger. "Het is niet meer vanzelfspre kend om kerkelijk te zijn. Er ligt nu veel meer een beslissing aan ten grondslag". Toch behoort hij niet tot het slag predikanten die zich in alle mogelijke bochten wringen om de mensen maar aan te spreken. "Als je de Bijbel uitlegt kon je ook bij de actualiteit uit. Er wordt vandaag misschien te veel van uit de situatie en de mens ge preekt en te weinig vanuit de Bij bel Je moet vanuit de Bijbel de mens benaderen. Ik heb nu al dertien jaar een bijbelkring met vijftien deelnemers. Vijfmaal in een winterseizoen. Er is nog aan dacht als 't om de wezenlijke din gen gaat. Ik hoef niet te probe ren de Bijbel actueel te maken. Dat doet hij zelf wel". In zijn eigen preken heeft ds. De Vos door de jaren heen ook wel veranderingen ontdekt, maar die betreffen vooral de vorm. "De taal is gewoner geworden. Vroeger was ze veel meer roman tisch. Nu probeer ik bijbelse be grippen als zonde, rechtvaardig heid en genade te omschrijven, maar altijd in nauwe relatie met de grondtekst. Ik ontken niet, dat ook wij dominees er een jar gon op nahouden, maar aan de andere kant kan men toch niet verwachten dat alles in de kerk je zomaar komt aanwaaien. Voor alles en nog wat zijn er cusus- sen. maar in de kerk zou alles met één slag maar duidelijk moe ten zijn. Vandaar dat de catechi satie zo belangrük is. En dat je niet maar zo af en toe naar de kerk moet gaan". Op twee manieren kun je naar de toekomst van de kerk kijken. "Menselijk gesproken", zegt ds. De Vos. "loopt het op niets uit. Maar de Bijbel verwijst naar de 7000 die de knie voor Baal niet gebogen hebben. In Katwijk ken nen we nog het massale. Hoe lang nog? Vijftien - twintig jaar? Ik kan niet voorzien welke verande ringen de kerk nog zal doorma ken. Maar we moeten wel dóór heb ben, dat het geloof het meest per soonlijke en tegelijk het meest gemeenschappelijke is dat er is. Ik belijd zelf, maar ik belijd ook altijd in gemeenschap'. (Op vrijdag 6 februari van 7 tot 10 uur 's avonds wordt ds. De Vos een receptie aange boden in het Kerkelijk Centrum aan de Voorstraat. Zondagmor gen 8 februari om 10 uur is er in d? Nieuwe Kerk 'n dienst van dankbaarheid). S.J. DE GROOT De jonge componist-hoboïst Rolf Knap, die, om allerlei bu reaucratisch geharrewar te ont lopen, Amsterdam de rug toe keerde, heeft in het tussen Hoorn en Enkhuizen idyllisch gelegen IJsseOmeerdorp Oos- terleek geen huis maar een uit 1875 daterend kerkje gekocht om zijn ideaal te verweztnlijken. Hij betaalde er geen ton voor wat je in dit land al gauw aan een simpel boerderijtje met erf kwijt bent maar zegge en schrijve f8000. Het kerkje stond al een poos leeg. Dat gaat zo, als de bevolking wegtrekt en ouder wordt en het kerkbezoek onder het minimum daalt. Voorlopig woont Rolf Knap op de vliering van de kerk. Die ruimte wil hij later als compo nistenatelier inrichten. Een deel van de toren krijgt de bestem ming van keuken en woonkamer, maar Rolf is aan de verbouwing daarvan nog lang niet toe. In korte tijd heeft hij al voor f50.000 aan de nogal gammele kerk vertimmerd. Een complete restaura We, met inrichting en al, schat hij op f500.000. Hij heeft het rijk om een uitkering gevraagd uit de werkloosheidspot. Knap wil in zijn project niet méér stoppen dan hij aan een gewoon huis zou hebben besteed. Een cultu rele stichting in het nabijgele- legen Grootebroek kwam inmid dels met een halve ton over de brug om hem in staat te stellen zijn voornemens een begin van uitvoering te geven. Dat ideaal is: van het kerkje een trefcentrum voor muziek liefhebbers te maken. Met een repetitielokaal en een concert-, studio- en componistenruimte. Om de plannen een degelijke grondslag te geven, is er een stichting gevormd, "Muziekcen trum" geheten, die de bevorde ring van de toonkunst in het al gemeen nastreeft en speciaal bij dragen gaat leveren aan het Westfriese culturele leven. De gulle schenking uit Grootebroek weliswaar onder bepaalde voorwaarden gedaan is haar beginkapitaal. Knap wil zijn plannen in fa sen uitvoeren. Hij heeft er tien jaar voor uitgetrokken. Met geestdrift alleen kun je namelijk niet alles tegelijk doen. Zijn pro ject staat of valt met de finan ciële steun die hij van buiten krijgt. Blijkt die onverhoopt niet voldoende te zijn, dan zal de kerk gewoon zijn eigen huis worden. Maar hij zal zich niet gauw gewonnen geven. 10.30: Haz. dorp zat. 7, LEIDEN Herv. Gemeente Hoog landse kerk 10 hr. Christ Gouda. 11.45 Steenstra. 5 ds. De Jong: Marana- thakerk 10 ds. v. Achterberg, Ko- nlngskerk 10 ds. v.d. Broeck te Bo degraven; Bethlehemkerk 10 ds. Pan- "evnjdingskerk 9 ds. Wé ds. Bovenberg; Vredet ju as. camping: Waalse kerk iu.su ds. Rlbs; acad. ziekenhuis 10 ds. Bak ker. Diac. huis 10.30 ds. Happee; jeugdkapel Vredeskerk 10 hr Balken ende; jeugdkapel G. Herder 10.30 hr. geld. Baptistengemeente 10 ds. Koek koek, 6.30 evang. Kits; Noord (Sport- laan) 10 hr. Bouhof. Moluks Evang. Well. Geref. Kerk Zulderkerk 10 - IJssel. RK Kerken: Bonifaclus 7. zond. 8.30. 10 en 11.30; Plus zat. 7. zond. 9. 10.30 en 11.45 De Bron zat. 6.30. zond. 9 en 11. BENTHUIZEN Herv. Gem. 9.30 en 6 ds. Den Dikken. Geref. Gem. 9.30 en 6 stud. Vogelaar Mijdrecht. BODEGRAVEN Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. Droogers 7, zond. 9 DE KAAG Herv. Gem. 10 Carstens. Rk kerk zat. 7, zond. 8. KATWIJK AAN DEN RUN Herv. Gem. Open Hof 10.30 ds. v. Roon Zeist: Dorpshuls 6 ds. Hey- Kattenberg Krimpen aan de IJssel. Volle-Evang. Gem. Vborstr. 100, 9.45 Soefie-beweglng 4 nam. KOUDEKERK AAN DEN RIJN Herv. Gem. 10. 7 ds. v.d Linden, avondmaal. Geref. Kerk 8.30, 10.30 en 7 ds. Swierts. avondmaal. LEIDERDORP Dorpskerk 10 ds. Boogert Lelden; Hoofdstraatkerk 10 mr. Reugebrink. 6.30 ds. Van Drie Delft; Schepp,5"^kergt^gtr"1 Legden Jongerendienst. Baptls.engeme< 11.30; bijkerk Poelhuys zat. 7. zond. en 11.30; Mariakerk zat. 7, zond. 0, 10. 11.30 en 5.30: Engelbewaar- s zat. 7. zond. 7.30. 9.30, 11 en NIEUWVEEN Herv. Gem. 9.30 Kaal. Avondmaal. Geref De «r. 5 ds. De Vries. Trouwborst Benschop; Salv. Buitenhuis Bodegra- Verboom Wad- Achterberg. 5 ds. Geref. Kerk KATWIJK AAN ZEE Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. Vink, 6 ds. Catsburg: Oude Kerk 10 ds. Vroegin- dewey. 6 ds. Lagerwey Den Haag: Ichtuskerk 10 ds. Hovius. 6 ds. Boer; Pndélkerk 9.30 ds. Kool. viering ambt jubeleum. 6 ds. Vroeglndewey; LEIMUIDEN Herv. ds. Oostinga; Pauluskerk K. 9.30 kand. Stoker, Aiphen. Rk kerk zs NIEUW-VENNEP Herv. Gem. kand. Den Harder Voor de monumentencommissie van het provinciale bestuur in Noord-Holland was het een schok kende ervaring, te horen da.t de restauratie van de grote kerk in ds. Quist Den Haag. 5 ds. Rebel, c kerk zat., 7 zond. 8.30. 9.30 en Ned. Prot. Bond. Jul.laan 17, 10.30 7. zond. 8, 9.30, 11 en 12.15. VALKENBURG Herv. Gem. 10 Ruiten- dand. Dee O.geest, 6.3 ,r_ Goverts. Geref. Haa?' De ds. Oostinga. Geref. Gerf. De bleker Lntten. Rk kerk zat. zond. 9.30 en 11. NOORDEN Herv. Gem. 9.30 ds v.d. Kooy, Avondmaal. 7 hr. Rose boom Maarssen Ger Kerk 10 ds v.d Bank Ede. 7 hr. Schoenmaker Oud Wetering. Rk kerk zat. 7.30, zond. en 10.30. Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. Geertsema. Geref. Kerk 10 en 5 is. De Vos: wijkgebouw De Hoeksteen 10 dovendlenst. Geref. Kerk Vredeskerk 10 ds. De Vries. 5 ds. Pijlman: Triumfatorkerk 10 ds. Geref. K. Vrijg. 10.30 ds'. Hidding. 4.30 stud. Borgdorff. Geref. K Vrijg. i 3 ds. Hoff. Verband 10 Moggree Rijswijk, 7 ds. Geref. K. Vrijg. Schuurman. 5 eredienst Oud-Geref. Gem. 9.30 en 3 leesdienst 29 Jan Brokerhof, Rk 10.30, 11.45 en 5.30. VOORSCHOTEN—Herv. Gem dorps kerk 10 ds. Reedijk; aula NH 9.30 - - vic. Bijl en pastoor Hoogen- Leiden. Rk at. 7. zond. 8.30. 10.30 en 12; M. lodskerk zat. 7. zond. 8. 10 en 11.30 WARMOND Herv. Gem. 10 en Den Tonkelaar. Avondmaal. Rk Aktie Krulstoch- NOORDWIJK-BINNEN Herv. Gem. 10 en 7 dr. Jansen, Avondmaal. Geref. Kerk 9.30 ds. Elgersma, 5 ds. v.d. Bergh-sl I ivantceliért-ni ruin /iil.-.ingel 2 zond. 10 hr. Zijlstra, 27 Jan. 8 nam hr. komst. Leger des Heils recht 10. 11 RK Kerken: Haagweg zat. zond. 9. 10.45. 12 en 6.30; Steen- schuur zat. 7. zond. 10. 11.30. 6 en Lammenschansweg zat. 7. zond. 10.30. 12 Bogers. geestel. gehandicapten; Kruiskerk 10 ds Hanemaayer; Opst. Kerk 10 ds. Lefeber. 4.45 zang, 6 ds. De Ruiter Jeugddienst; Nabij 10 jeugdkapel; G. Herderkerk 10.30 dr. v. Santen; De Bron 9 dr. v. Santen, 5 ds. Verploeg; Herderkerk 10.30 dr. v. Santn; De Bron 9 dr. v. Santen. 5 ds. Verploeg; Driehoorne 7 lnterk. dienst; Oudshoorn 10 ingerendlenst; Seri 9730 kand. énïjder R.dam', 6.30 ds. Verploeg. Geref. Kerk Mar. kerk 10 ds. Hasper Halfweg, 6.30 hr. Tenyenhuls; Salv. kerk 10 hr. Teny- enhuis. 6.30 ds. Hasper; G. Herder kerk 9 ds. v.d. Ree. 6.30 ds. De Ruiter; De Bron 10.30 ds. De Ruiter, 6.30 ds. v.d Ree. Geref. Kerk Vrijg. 10.30 en 2 ds. Snip Chr. Geref. Kerk 9.30 dienst. 2.30 ds. v.d. Ent. Oud-Geref. Gem. 9.30 en 4 leesdienst Remonstr. Gem. 10 ds. Bongartz. Geref. Kerk Een poosje geleden heb ik het erover gehad, hoe belangrijk de der naam wordt een mens ver laagd tot puter-gegeven: mens beroven van zijn naam, ont nemen we hem zijn waarde als Deze week werd ik getroffen door een verhaal in een Espe- ranto-tijdschrift. Iemand had het kasteel Gut- tenberg bezocht, dat uit de twaalfde eeuw dateert en een van de weinige is, die niet ver woest zijn door de vele oorlogen. In dit kasteel, gelegen in een dal aan de rivier de Neckar, is nu een hospitaal gevestigd voor roofvogels, uilen en reigers. Men verzorgt daar ongeveer honderd gewonde vogels. Iedere vogel heeft een naam en wordt heel persoonlijk be handeld. Men voedt de vogels op voor hun toekomstige vrijheid. Dagelijks zijn er oefeningen met adelaars en gieren. Eerst zitten ze op de hand van hun leider, dr. Claus Tentzloff, die ze steeds weer in de lucht gooit. Meestal komen ze gauw terug, maar som mige blijven ook wel een paar weken weg. Van al deze vogels zijn de gieren de meest schrandere. Wan neer ze in een groep samen zijn en men roept er eentje bij z'n naam, dan komt deze vogel di rect. Wij zijn wel gewend dat onze huisdieren op hun naam reageren, maar dat ook deze vo gels gevoelig zijn voor een per soonlijke naam, is lang niet ie dereen bekend. Men vertelde daar, dat ade laars die in dit kasteel geboren zijn, na enkele jaren worden overgebracht naar het eiland Rü gen in de Baltdsche Zee. Maar iedere lente keren ze terug naar hun geboorteplaats, herkennen duidelijk him vroegere verzor gers en vertrekken na enkele da gen weer naar hun tegenwoordi ge woonplaats. Zij vergeten de mensen, die ze in hun jeugd ver zorgden en een eigen naam ga ven. niet! Dat onze huisdieren zich aan hun verzorgers hechten, gene genheid geven en ontvangen, daar verbazen we ons niet over. Maar dat ook roofvogels in staat zijn genegenheid te tonen aan hen die ze behandeld hebben met liefde en begrip, is wel een merkwaardige ontdekking. Ove rigens, wie gaf ze de verzamel naam "roof" vogels? Volgens dr. Tentzloff bestaan er geen roof- vogles. De vogels doden slechts om zichzelf in leven te houden. Echte roofdieren zijn volgens hem alleen demensen. Ik dacht dat het er heel an ders in onze wereld zou uit zien, als deze "roofdieren" elkaar met liefde en begrip zouden behan delen. Als we het "roven" eens zouden nalaten, het roven van andermans eer, zijn goed, zijn waarde, zijn vreugde, zijn tijd, zijn vrijheid, zijn goede naam. Als de zg. 'vergeten groepe' ook eens aan bod zouden komen; als met begrip naar minderheids groepen geluisterd zou worden als we buitenlanders met andere zeden en gewoonten, ook met "n andere godsdienstige overtuiging, zouden behandelen met genegen heid en mildheid. Wanneer we eens niet alleen maar dachten aan ons eigen geluk, maar ook aan dat van anderen. Niet aan ons eigen voordeel, maar aan hen die verzorging nodig heb ben. Wij moeten evenals die gewon de "roof"-vogels opgevoed wor den voor onze toekomstige vrij heid. Die vrijheid kunnen we vir.den bij Jezus Christus, die zelf echt vrij was en echte vrijheid geeft. Een vrijheid, waarin we ons ver antwoordelijk weten voor elkaar, dichtbij en ver, in een wereld waar alle "gewonden" verzorgd zullen wot den en genoemd bij hun eigen naam. J. T. KOOPMANS-SCHO- TANUS, Vendelstraat 10, Leiden, Telefoon 071—141009. man Rk kerk 8. 10 in kapel kerkhof 4. NOORD WIJKERHOUT Herv. Gem. 10 ds. Streefland; De Zilk 10 mevr. Goudt Santpoort. Rk kerken Jozef zat. 7. zond. 8. 10. 11.30 en 6; De Zilk zat. 7. 11.30; S. Bavo 9.3 7.15 zond. 10. OEGSTGEEST prof. Brugkerk 9.30 ds. v.d Heuvel. D.ou ar Broekhuls Schoonhoven; De Hoeksteen oPE^af Geref. Kerk 10 ds. Modderaar Korteweg Bergambacht; Ontm. 10 ds. Meijnhardt Reeuwwijk. 5 - \fgeschelden Ge- Gein. Groe- Hoender daal; zond. 8.30. 11 Pauluskerk 10 ds. Ter Linden; gem. 7. zond. 10. Rk kerken: Cntm kerk Vegter, 7 ds. Brokerhof. vd. Brugge Den Haag. :ond. lO^en^ 12: Bonaventurakapel zat. OUD-ADE Rk kerk zat. 7, zond. 1.30 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING WASSENAAR Herv. Gem. Dorps- Werner. WOUBRUGGE —Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. Blenk. Avondmaal, Geref. Kerk 9.30 ds. Bezemer, 6.30 ds Huize bosch. ZEVENHOVEN Herv. Gem. 9.30 ds. Llndenburg Ter Aar 7 ds. Nicolai, zat. 7. zond. 8. 9.30 en 11. RIJXSATERWOUDE Herv. Gem 9.30 ds. Bouman te Katwijk aan Zee, 7 ds. Van der Kooy Noorden. Chr. grote i Nlel; Bethelkerk 9.30 ds. v. Nlel, 6 ds. v.d. zond. 9 en 10.45. ZOETERWOUDE Herv. Gem. 10 ds. Schoch Rk kerken Janskerk zat. 7.30, zond. 7.30 9.30 en 11.30; Chr. Dlenaarkerk zat. 7, zond. 8.30, 10, 11.30 en 6; Rljdljk zat. 7. zond. 10. 12 en 6. ZWAMMERDAM Herv. Gem. 10 ds. Mostert, 6.30 ds. Cnossen Woer- geref. kerk kerk 9.30 dr. Van Oeveren, 5 Jeugddienst. kand. Simpe laar. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. De Graaf Ede. Evang. Chr. Gemeen- gemeenschap zond. 10.30. rPWETERING 7, zond. 7.30, 9 en 10 Mk RIJPWETERING Rk kerk Vanavond om 7 uur wordt in de Hartebrugkerk aan de Haarlemmer straat in Leiden een jongerenmis ge houden, waaraan de jongerengroep "De Overbrugging" meewerkt. Het thema van de dienst is: "Zijn w« ge roepen*" Edam maar liefst tien miljoen gul den meer gaat kosten dan was ge raamd (in totaal nu 15 miljoen). Hoewel dergelijke zaken gewoonlijk in de commissie worden afgedaan, ziet het ernaar uit, dat deze subsi diëring in de voltallige zitting van de provinciale staten aan de orde zal komen. Tooh heeft de commis- j sie een positief advies uitgebracht. Ze wil nu de instelling van een mo- numentenwacht, die groot verval bij gerestaureerde monumenten moet voorkomen. De kerk van Schellinkhout (bij Hoorn) bijvoor beeld is nog niet zo lang geleden gerestaureerd en vertoont nu al weer tekenen van ernstig verval. Op de obligatielening van het Nederlands Bijbelgenootschap is binnen enkele weken voor één mil joen gulden ingetekend. De lening, die maar 6 procent rente oplevert, is noodzakelijk voor de verbouwing van de kantoor- en opslagruimte I van het NBG die volgens de ra- J ming anderhalf miljoen gaat kos- j ten. De secretaris-generaal van de Hervormde Kerk, dr. A. H. van den Heuvel, heeft in een brief aan pre sident Duvalier van Haïti gepleit voor Alex Louis, die na het behalen van het diploma economie aan het Katholiek instituut voor hogere Handelswetenschappen in Brus sel, in november vorig Jaar, naar Haïti terugkeerde, waar hij bij aankomst op het vliegveld zonder redenen werd gearres teerd. De redenen van zijn arresta tie en zijn verblijfplaats zijn nog steeds niet bekenid. Dr. Van den Heuvel herinnert Duvalier eraan, dat Haïti de universele verklaring van de rechten van de mens heeft ondertekend. Zowel aan de protestantse als aan de rk theologische faculteiten in West-Duitsland heeft zich voor het studiejaar 1976 een record aan tal studenten aangemeld. De theo logiestudenten aan de rk faculteiten willen echter merendeels geen pries ter worden maar wel als leken- theoloog in de kerk werkzaam zijn. Bij de protestantse faculteiten ligt dat anders. Daar wil het merendeel straks wel als dominee tn de kerk werken. In Tubingen is bij de theo logiestudenten meer intermenselijke dan politieke en sociale betrokken heid waargenomen. Jongerenleiders en pastores in West-Duitsland menen, dat de jeugd aan een "verschriikkelijke overaanpassing" begint te lijden, als gevolg van de competitiedruk op de scholen, de Jeugdwerkloosheid en de angst straks geen baan te kunnen krijgen. De Jongeren be ginnen zich te isoleren en trekken zioh terug in de romantiek, werd tijdens een conferentie in de Ju- gendburg te Gemen (bij Borken) gezegd. Veel kinderen, jongeren en jonge volwassenen maken een over spannen indruk, zijn consumptief ingesteld en vertonen weinig kriti sche zin. Tal van jongeren zoeken hun toevlucht in alcohol en rustge vende tabletten. Daartegenover staat dat anderen zich positiever cgxstellen tegenover kerk en geloof.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 4