Gouden munt met 'n krasje wat is ie nu nog waard Topflash 30 cent duurder lismaker Oepakf Namaak Bruto Dorstig Vaatwasser PRIJSOORLOG Denk nooit zomaar: de garanlie is om dus ik betaal maar Aardappel duur maar geen tekort ZATERDAG 24 JANUARI 1976 EXTRA PAQINA 19 Philips heeft een flitssysteem ont worpen, met acht flitslampjes in een cassette, bestemd voor een eveneens nieuwe serie pocketcamera's van Ag- fa-Gevaert. „Topflash" heet dit nieuwigheidje, dat als nadeel heeft dat een flitsfoto 30 cent duurder wordt dan tot nu toe. In tegenstelling tot de normaal ge bruikte flitóblokjes, waarbi een der vier lampjes om de beurt naar vo ren wordt gedraaid, zijn bij de „Top flash" alle acht lampjes naar voren gericht. Omkeren De cassette is ruim 4 centimeter breed, bijna 12 cm hoog en ruim 1 centimeter dik. De „plak" flits- lampjes weegt 23 gram gemakkelijk mee te nemei Volgens Philips presteren de kleine re lampjes hetzelfde als de wat gro tere lampjes in flitsblokjes. De cassette heeft zowel aan de on der als aan de bovenzijde een aan sluiting. Na vier keer flitsen wordt de „plak"omgekeerd en kan dan weer viermaal gebruikt worden. Omdat elk lampje steeds ver genoeg van de lens van het fototoestel verwijderd is hoe ven geen extenders (verlengzuiltjes tussen camera en flitsblokje» meer gebruikt te worden (Deze extenders zorgen ervoor dat het flitslicht van het blokje, bij een portretopname, niet recht in de ogen schijnt en die ogen dan rood weergeven op de af druk). Het nieuwe flitssysteem. is dus pierre Curie De „Topflash" werkt zonder bat terij. De stroom wordt in het foto toestel opgewekt door wat men noemt piezo-elektrische keramische blokjes. De Franse natuurkundige Pierre Curie ontdekte in 1880 dat sommige kristallen, zoals bijvoorbeeld kwarts, als ze in een bepaalde rich ting werden samengedrukt elektri sche spanningen konden leveren. Sommige keramische produk- ten doen dat ook. Philips maakt al jaren zulke kerami- beeld gebruikt in pick-ups, en om eens wat anders aanstekers. Hamertje Die Agfa-camera s (prijzen 160 tot 280 gulden) hebben zo'n eigen elek trische centrale, ongeveer zo groot als een luciferkop. Een „hamertje" drukt, op bevel van de ontspanknop op zo'n keramisch elementje. De stroom die dan ontstaat ontsteekt de flitslamp je in een vast patroon. Eerst de bovenste vier, achter el kaar, en na omdraaien de andere Verdubbeld? Philips zegt dat het aantal flitsen met dit systeem verdubbeld is, maar dat is, vinden wij, niet Juist. Ook bij een normaal flitsblokje kan je viermaal achtereen flitsen en dan neem je gewon een ander blokje. Na vier flitsen met de „Topflash" moet deze ook van de camera ge haald worden, en ondersteboven weer worden aangebracht. Van werkelijke verdubbeling (dus achtmaal achter een flitsen) is dan toch geen sprake. Ook noemt Philips speciaal het ontbreken van een batterij. Maar ook bij de alom gebruikte „Magioube" flitsblokjes op pocketcamera's hoeft geen batterij gebruikt te worden, want die lampjes ontbranden, door dat er geen pennetje indrukt, mecha nisch. Dat deze „Topflash" betrouwbaar der werkt dan de blokjes hebben we nog niet kunnen vaststellen. Daar voor moet Je beide systemen gron dig met elkaar vergelijken. Duurder Wel is ons duidelijk dat het flitsen met het „Topflash '-systeem duurder is dan met gewone flitsblokjes. De „Topflash' kost f 7,95 en we kun nen er acht flitsfoto's mee maken. Een verpakking van drie flitsblok jes kost f 8,25 en daar kan twaalf maal mee geflitst worden. Een flits met het nieuwe systeem komt dan bijna op een gulden, tegenover bij na 69 cent op een "ouderwets" flitsblokje. Een oplossing om dit dure flitsen ook de gewone blokjes zijn niet goed pat «oer door un i rospji komên Ket Belgische consumentenblad Vivec is niet tevreden over de prestaties van de elektrische ijsma chines die tegenwoordig voor de huishouding worden verkocht. Men testte er vijf, en dit was o.m. de kritiek: de motortjes zijn te zwak, houden op met draaien en dan komen er harde ijskristallen in het mengsel; de schoepen vriezen vast, zodat Je het ijs moeilijk uit de machine krijgt; het is ingewikkeld en tijdrovend om een goed ijsmengsel te maken. De ijsmachine is niet meer dan een modegril, vindt Vivec. De onderzochte merken waren Arpi, Bosch, BBC, Odag, SEB nog koop) te voorkomen is bijvoorbeeld het kiezen van een pocketcamera met ingebouwde elektronenflitser. Men kan ook een losse elektronenflitser kopen met een speciale aansluiting voor pocketcamera's. Prijs ruim zeventig gulden voor jarenlang flitsen. Spoedig komt er van het merk PK (importeur J. P. Vos. Den Haag. tel. 070-636900) een elektronenflitser die ook op camera's met een „Topflash" aansluiting kan worden gebruikt. Hij gaat tussen de 70 en 75 gulden kosten. Er is oorlog op het gebied van de foto-afdrukjes te verwachten. Foto Revue Nederland (dochter van het Duitse bedrijf Foto Quelle) begon ermee in Eindhoven. Een kleuren film werd daar geleverd voor 10 cent, de ontwikkelkosten zijn 2 gulden en een afdruk kost, afhankelijk van het formaat, 75 of 85 cent. Het Eindhovense filiaal van Dixons- Rinck sloeg terug, met: een kleurenfilm gratis, het ontwikkelen gratis en een afdruk op 9 x 9 of 9 x 13 cm voor 55 cent. De voorzitter van de Bond van Nederlandse Foto-detailhandelaren heeft er, volgens het fotovakblad Fotovisie, van gezegd: „Men kan van ons niet vragen met de laagste prijs mee te gaan. Als de toestand zich echter landelijk gaat ontwikke len, is een dringende tegenactie gewenst". Onder het motto „Een gewaar schuwd mensbrengen wij van tijd tot tijd ervaringen van consumenten, die wij in voor lichtingsbladen aantroffen. Die verhalen kunnen hun nutu hebbe als waarschuwing. Want wat een ander gisteren overkwam, kan u morgen overkomen. Je hebt een nieuwe auto gekocht, de garantietijd is verstreken, er treed een groot mankement op, wat nu? Heel wat automobilisten komen wel eens voor deze vraag te staan. En heel vaak hangt het af van hun garagehouder, of ze het goede antwoord op die vraag vinden. Als het een goede garagehouder is. dan zal hij tot op de bodem uitzoeken waar dat mankement aan te wijten is. Hij zal tegen de importeur zeg gen: hé, zoiets gaat toch niet zo gauw kapot, bij een nieuwe wagen? En hij zal proberen het mankement nog voor u onder de garantie te „schuiven" of het op gedeelde kosten te gooien. Maar als het een garagehouder is die zich niet zo erg druk voor u maakt, dan zal hij gauw zeggen: „Dat moet toch door uw rijstijl ko men". Of: „Tja, wij zitten nu ook eenmaal aan handen en voeten ge bonden. De importeur bepaalt de ga rantie, daar hebbenwij ons aan te houden". Zodoende kan het verschil tussen de ene soort garagehouder en de an dere soort erg groot zijn. Voor uw portemonnee. Als uw garagehouder het niet voor u doet, of er niet hard genoeg ach teraan zit, kunt u het beste zelf bij de importeur proberen een rechtvaar dige behandelingte krijgen (Uiter aard wil Koopkracht, Leeuwendaal- laan 10, Rijswijk, u daar altijd bij behulpzaam zijn (red.). Want de ge dachte 'De garantie is om, dus ik be taal maar" is fout. Daar doet u uzelf mee tekort. Er zijn mankementen, die ook als de garantietijd al eventjes om is, niet zomaar mogen voorko men. Dan was de auto in het begin al niet helemaal goed. En dan hebt u een moreel recht op een regeling van de kosten. Een goed voorbeeld daarvan is het geval dat lezer B. in Assen bij de hand had. Hij had een Citroen Dya- ne. Gekocht op 1 april 1974. Eind april 1975, dus na het verstrijken van de garantietijd, hoorde hij rare gelui den uit de motor komen. Hij besloot er mee naar zijn garage te gaan. Maar toen hij daarheen op weg was en optrok bij een stoplicht, klonk er van onder de motorkap een ver- schikkelijk gekraak en de auto bleef staan waar hij stond. Onze lezer moest hem toen maar laten halen door een sleepauto van de garage. Een week later was hij gerepareerd. Op de rekening stond „Wagen uit de stad halen - motor controleren". En daaronder: ruim driehonderd gulden arbeidsloon, ruim zeshonderd voor nieuwe onderdelen waaronder een complete krukas, zo'n honderdzestig gulden aan BTW, en nog het een en ander. In totaal f 1.154.57. Alsjeblieft, want de garantie was immers verstreken? Lezer B. ging er achter heen. Hij telefoneerde en schreef naar de Ci troen-importeur in Amsterdam: „De auto had nog maar 16.500 kilometer gelopen. Dat het aan mijn manier van rijden zou kunnen liggen, wil er bij mij met in. Ik rijd al 15 jaar in auto's van diverse merken en ty pen, wat de oorzaak wel is weet ik ook niet, maar dat er iets niet in orde is geweest is mijns inziens wel duidelijk". Het resultaat: Hij hoefde zelf ten slotte maar f 11,18 te betalen voor olie, benzine en een paar kleine din getjes. De rest van de rekeriing werd door Citroën vergoed. Uit Koopkracht, maandblad van het Konsumenten Kontakt). De aardappelprijs is sinds het be- giu van vorig jaar verdubbeld. Kon je toen voor 35 cent een kilo bintjes kopen, snel liep dit op tot 40 en 50 cent per kilo. Nu betalen we soms in aanbiedingen 60 cent, maar bij de meeste winkels 75 cent of meer voor een kilo bintjes. Oorzaak? "De boeren hebben min der aardappelen uitgezet, omdat ze vinden dat ze er te weinig aan ver dienen". zegt een van de grootste aardappelhandelaren van het land. "Het loont niet". „Ja. de boeren zijn wat schrik achtig geworden en hebben een klei ner gebied met aardappelen ver bouwd dan vorig jaar", bevestigt 'n woordvoerder van het Hoofdpro- duktschap Akkerbouwprodukten in Den Haag. Maar hij noemt nog een oorzaak: de droogte in nagenoeg geheel Euro pa waardoor er in alle aardappel- Ze kijken bijna nooit meer In je bagage, als je de grens naar West-Duitsland over gaat. Maar denk ndet dat die Duitse douane helemaal nooit meer toeslaat. Ze maakten in het laatste jaar nog om. het volgende buit: 21 machine geweren en -pistolen, ruim 2000 kilo soft-drugs, 4 kilo morfine, 16.000 liter brandewijn, 61.000 stuks munitie, en 700 gewone pistolen en revolvers. Maar ja, op de 367 miljoen mensen die in dat Jaar de Duitse grenzen passeerden is dat ook weer niet zo veel. In Amerika overweegt men het verbod om de kunstmatige zoetstof cyclamaan te gebruiken als vervan ger van suiker in voedingsmiddelen, in te trekken. Zes Jaar geleden werd het spul verboden omdat men bevreesd was dat het kanker bij de mens zou verwekken. Dat deed het namelijk wel bij ratten. Nu willen frisdrankfabrikanten het weer, maar in geringere hoeveelheden ln hun dranken gaan gebruiken, als de Amerikaanse overheid het middel vrij geeft. Aldus het reclamevakblad Adformatie. verbouwende landen een slechte oogst was. Do opbrengst per hectare grond daalde flink, de vraag uit landen waar de oogst ook slecht was nam toe en zo gingen ook bij ons de pritzen omhoog. Er is overigens geen zinnig woord over te zeggen of de prijzen nog hoger zullen worden. „Ik wou dat ik hot wist", zegt een woordvoerder van de Stichting Aardappel Termijn- markt in Rotterdam. Enkele aardappelgroothandelaren geloven wèl dat de prijs nog iets om hoog zal gaan. Hoeveel konden ook zij niet zeggen. De Codecommissie voor de reclame vindt, het niet juist dat er. vooral bij koelkasten en diepvriezers, in reclames onduidelijkheid is of het nu om bruto of nettomaten gaat. Daarom heeft, zo zegt het reclame vakblad Adformatie. de commissie zich ervoor uitgesproken dat bij aanduiding van gewicht of maat in reclameuitingen duidelijk vermeld moet worden of het nu een bruto of een netJcomaat betreft. Reclame waarin hieraan niet wordt voldaan behoort geweigerd of niet geplaatst. te worden zegt de commissie in een aanbeveling. In een artikel in zijn blad Test Aankoop heeft de Belgische Verbrui kersunie zijn leden afgeraden geld in gouden munten te beleggen. Als iemand die er niet goed in thuis is i met alle geweld geld in een edel I metaal wil steken, kan hij beter naar een bank stappen en kleine goudplaatjes kopen, zegt de Verbrui- kersunie. Gouden munten zijn voor veel leken veel te riskant. De Belgische Voorlichters bekeken het waardëverloop van zes officiële T gouden munten, die internationaal veel worden verhandeld, plus het hoofdzakelijk in Nederland en Bel gië verhandelde gouden tientje en de gouden Leopold II. Omdat aan die munten behalve de goudwaarde ook een zogenaamde zeldzaamheidswaarde wordt toege kend, betaal Je er meer voor dan voor puur goud. Deze extra prijs schommelde in het onderzoek van de Belgen voor de diverse munten tus sen de 12 en de 107 procent. Voor de gouden Leopold en het tientje lag hij tussen de 54 en de 86 procent. Wie ze koopt betaald dus extra voor de zeld zaamheid van de munten. Hij kan natuurlijk verwachten dat ze allengs nog zeldzamer worden en dus meer waard. Maar in Nederland zit er tus sen in- en verkoop zo'n 15 procent prijsverschil. De munten moeten dus eerst 15 procent in waarde stijgen voordat je ook maar een cent begint te verdienen. In de tussentijd lijd je wel renteverlies op het geld dat je erin hebt gestoken. Risico Er is een nog veel groter risico. Dat is dat de munt niet gaaf genoeg blijkt te zijn. Als je gouden mun ten wil verkopen bij een bank of munten handel, worden ze letterlijk met een vergrootglas bekeken. Er zijn vier klassificaties: 1. Gave munten. Deze zijn echt, door een officiële munt geslagen, en volledig onbeschadigd. Daar krijg je de volle waarde voor. 2. Licht beschadigde stukken. Die hebben een lichte beschadiging in de kartelrand, die vaak alleen maar onder een loep is te zien. Je krijgt er gemiddeld 80 procent van de dag prijs voor. 3. Beschadigde stukken. Deze heb ben bijvoorbeeld een krasje op de beeltenis van het stuk. Naar gelang zo'n beschadiging minder erg of erger is, schommelt de verkoopwaar de tussen de 50 en 70 procent van de notering van de gave munt. Vals 4. Valse stukken. Het kan zijn dat je ergens een gouden tientje of een andere munt hebt gekocht waarvan Je dacht dat hij echt was. Zulke munten lijken erg veel op de echte stukken, ze bevatten ongeveer even veel goud, maar ze zijn niet bij de officiële munt geslagen. In Europa circuleren erg veel van die nage maakte goudstukken, die vaak uit Beiroet komen. Ze zijn moeilijk te verhandelen en hebben natuurlijk helemaal geen zeldzaamheidswaarde. Je krijgt er slechts ongeveer de helft voor van wat de echte munt waard Dit alles brengt de Verbruikers unie tot zijn advies aan leken om maar niet aan gouden munten te be ginnen. Ook al koop Je ze op een goed adres, je hoeft er maar eentje uit Je handen te laten vallen om hem door een miniem krasje in waar de te zien dalen. Munten die in han gers e.d. zijn gezet, hebben natuur lijk altijd zulke krasjes opgelopen. Gouden munten spreken erg tot de verbeelding van de mensen. Ze gaan altijd door als iets van grote waarde. Die idee wordt van tijd tot tijd ge voed door vondsten van oude gou- en munten onder huizen of in akkers. Als zulke munten echt zeer zeld zaam zijn, is zo'n vondst inderdaad „goud waard". Zoals de schat die de ze Groninger in 1967 in zijn tuin vond. Bij munten van zo'n zeldzaam heid geeft het niet of er wat be schadigingen aan zijn. Maar als Je gewone gouden tientjes spaart, waar er nog zoveel van zijn, maakt een klein krasje ze al meteen minder waard. Reclame voor alcoholische dranken is verboden in Rusland. Toch zijn, volgens het reclameblad Adformatie, de Russen 's werelds grootste alcoholdrinkers. Jaarlijks stijgt heit drank verbruik per hoofd der Sow- jet-bevolking nog met 5,6 procent, In 1957 kochiten de Russen voor 8 miljard roebel aan sterke drank, in 1972 was dat gestegen tot 27 miljard roebel. Een roebel is ongeveer 3,50 waard. Ongeveer 20 procent van de West- europese gezinnen heeft een vaat- wasmachine. En in net zoveel fami lies vind Je een filmcamera, een filmprojector, een diaprojector of een draagbare radio met cassetterecorder. Een in Geneve gevestigd markton derzoekbureau heeft verder ontdekt dat nog geen tien procent van de ge zinnen elektrische haarkrullers heeff. Gouden munten spreken nog altijd tot de verbeelding.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 19