JÊf^ IIPl jm Duitse zorg over de heroine- -golf tl uit Nederland ZATERDAG 24 JANUARI 1976 'Verachtelijk' en 'opruiend' dat zijn de kwalificaties, die het Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Zaken heeft voor het publiceren van namen van Amerikaans ambassade personeel, dat voor de CIA werkt. De geheime dienst van de DDR is daarmee twee jaar geleden begon nen. Deze verspreidde toen in het Westen lijsten met honderden nam°n van CIA-mensen, vaak met korte levensbeschrijvingen, adressen en telefoonnummers erbij. Eind vorig Jaar werden namen bekend van CIA-mensen, die op de VS-ambassade in Athene werkten. Vorige week publiceerde een Frans dagblad twee lijsten van agenten. Parijs waren verbonden. In Engeland kwam een tijdschrift met namen van drie CIA-agenten bij de Londense ambassade van de Ver enigde Staten; Italië volgde. Een 'rechts' antwoord kon niet uitblijven: in het Franse conserva tieve dagblad l'Aurore kon men vorige week namen lezen van agenten van de Russische geheime dienst, de KGB. Iemand, die al deze openbaarmakin gen oejuicht, is de 41-jarige in Engeland wonende Amerikaan Phi lip Agee, met wie wij een vraaggesprek hadden. Hij wordt er van verdacht de bron van de Parijse publikaties te zijn, maar hij ontkent dat. Agee is een voormalige agent van de CIA. In 1968 'droste' hij en keerde zich tegen zijn voormalige werkge ver. 'De CIA moet vernietigd worden' is thans zijn strijdleus. Welk alternatief er zal moeten zijn geen enkele grote natie kan immers zonder een inlichtingendienst, wil hij bekwaam zijn buitenlandse politiek voeren laat Agee in het midden. De Central Intelligence Agency werd in 1947 op initiatief van de toenmalige president Truman opge richt. Truman vond het nodig dat de verschillende inlichtingendienst en, die er na de Tweede Wereldoorlog waren, gecoördineerd moesten worden 'zodat de president een rapport zou krijgen over wat er gaande was in de verschillende delen van de wereld'. Tegen het eind van zijn leven vertrouwde Truman echter aan een van zijn biografen toe dat hij met het oprichten van de CIA een vergissing had gemaakt: „Als ik had geweten wat er zou gebeuren, had ik het nooit gedaan". "Voor zover ik kan beoordelen', zei Truman, 'rapporteren die kerels van de CIA niet alleen over oorlogen, maar ze maken ze ook zelf en niemand weet precies waar ze mee bezig zijn. Ze geven miljarden dollars uit om rotzooi te trappen, zodat ze iets hebben om over te rapporteren. Het is een regering op zichzelf geworden en helemaal in 1 geniep. Ze hoeven aan niemand rekenschap af te leggen'. 'Dat is erg gevaarlijk in een democratische maatschappij en er moet een eind aan gemaakt worden. En als ik weer in het Witte Huis zat, kregen ze het te horen ook. In een vrije regering moet af en toe grote schoonmaak worden gehouden. Iemand moet een oogje in het zeil houden" 'Je moet altijd een oogje houden op militairen', aldus Truman, 'of het nu de vogels in het Pentagon zijn of de vogels van de CIA onhoudbaar 'ziïn hoe lean pp i, °Vera' m°e'en v!uchte". verdreven worden. Hun positie zal Zodra ze nn h ,n' g eim agent Wer ken als h« niet lanSer geh*™ is? nier om d?rTA t we Si êaan Z'Uen' m0et die stoel worden tentoongesteld. Dat is de ma- steeds^.fhet i ent tr!Jt t ,"Hetn °et !f worden gemaakt om te werken - door ze in die duisternis te hebben gieten".t3ak' m6Zelf g6Steld' "a a' die jare" Z6lf Philip Agee, 41. spreekt erg heftig. Hij zit in de lobby van een klein Daarin beschreef hij de twaalf jaren PnHic' Vint ~"j «-v." rvicui van 1956 tot 1968 waarin hil kwartier raïfqt 'n ^istieke dienst deed bij de Central kwartier vanSt. =en niet Intelligence Agency. HU weidde breed manjer Waarop Jjjj grote man met lang donker haar, stalen brilletje op de neus, waakzame ogen. lij is een ex-spion. Een een nagel an de doodkist van de Amerikaan- e inlichtingendienst CIA. 'wee maal vorige week kwam het kleine, zeer linkse Parijse dagblad „Liberation" met lijsten van Amerikaans ambass„_K in Parijs, dat op de loonlijst uc CIA stond: de eerste keer ging het om 32 personen, de volgende publikatie betrof 12 man, die onder diplomatieke dekmantel inlichtin genwerk deden. In Parijs vermoedde men terstond dat Philip Agee de bron was van de lamleggende onthullingen van „Li beration". Agee immers geldt als klikspaan n CIA betreft. CIA gerecruteerd werd en hoe de opleiding verloopt. In details gaf Agee in „Inside the company" verslag van zijn spionage- tijd In Zuid-Amerika. waar hij inspecteur was over agenten in Ecuador, Uruguay en Mexico. Maar wat zijn boek echt gevaarlijk maakte, was de 26 bladzijden beslaande lijst van namen, die Philip Agee achterin zijn boek opnam. Vrijwel alle CIA-mensen, die Zuid-Amerika verken. kwamen met zijn twee dat ik juist nu in Parijs ben. Ik ben hier om met mijn uitgever te praten. Trouwens: om aan die namen te komen, hebben de journalisten van „Liberation" mij niet nodig. Ik ben er wel erg blij mee dat de Parijse CIA op deze manier in de krant staat. Hoe meer namen, hoe beter. Het doel is dat de CIA-agenten gedwongen worden terug te gaan naar de Verenigde Staten". Philip Agee heeft, nadat hij in 1968 de CIA verliet, lang in Parijs gewoond hij schreef er het grootste deel van zijn onthullende CIA-dagboek. Nu echter heeft hij huis in Cambridge, a de oDenbaarheid Toeval Agee zou dus ook wel achter de publikatie steken van de twee lijsten Parijse CIA-agenten. Wat had van raiïjse uiA-agente Begin vorig Jaar publiceerde Philip hij immers uitgerekend in de week Agee een meer dan 600 bladzijden van publikatie in Parijs te zoeken? dik boek (..Inside the company"). Philip Agee ontkent: „Het Hij waagt het voorlopig niet om terug naar Amerika te gaan. „Ik weet niet wat me zou overkomen, maar ik neem geen risico's", zegt hij. „Misschien pakken ze me bij binnenkomst gelijk op. misschien ook niet. Maar wat ik zeker weet is dat ik zodra ik in Amerika kom. mijn handtekening moet zetten toeval onder een verklaring, dat ik op straffe van langdurige opsluiting geen enkele naam van een CIA-agent mag noemen. Dan zou het uit zijn met mijn werk". U heeft verklaard dat u er op uit bent om de CIA te vernietigen. Agee: „Een man kan dat natuurlijk niet. Daarom ben ik ook zo blij dat men vorig Jaar een beetje wakker is geworden door alles wat er aan vuilnis van de CIA boven water js gekomen. Nadat de Verenigde Staten uitgespeeld waren in Viet nam, leek het volk zich eindelijk bewust te worden. Ik heb dat ook kunnen lezen in de honderden brieven, die ik ontving nadat mijn boek verschenen was. De mensen willen de onderdrukking met behulp van een geheime inlichtingendienst niet meer". Neutraliseren „Ik wil de CIA neutraliseren. Als ik dat zeg bedoel ik niet dat ik wil dat gebeurt wat Welch, de CIA-chef in Athene is overkomen. Die is vorige maand vermoord dat hoeft niet. Het simpele openbaar maken van naam en hoedanigheid van een CIA-man is voldoende. Hij kan dan niet verder werken en moet terug naar huis. Zodra zijn opvolger komt. moet ook hij uit het duister worden getrokken. En zo verder". Men vergelijkt u met een genezen dronkaard, die nu geheelonthouding predikt Philip Agee: „Komt het zo over? Ik heb er inderdaad spijt van dat ik jarenlang het systeem gediend heb als CIA-man. Maar ik was gelukkig nog Jong genoeg, toen ik ging inzien dat het Amerikaanse kapitalisme gebaseerd is op uitbuiting van de armen. Zo'n systeem kan niet voortleven zonder hulp van een geheime inlichtingendienst". Philip Age liet zijn boek „Inside the company" (Binnen de firma) verschijnen in Londen. Dat was om te ontkomen aan de censuur, die wel werd toegepast op het boek van de voormalige CIA-agenten Marks en Marchetti. De CIA haalde er in Amerika de rechter bij om grote stukken uit dit boek weg te schrappen. Ook zijn tweede boek, waarmee Philip Agee over ongeveer een Jaar hoopt te komen, zal in Londen worden uitgegeven. Het wordt een overzicht van de Amerikaanse interventies in de politiek van, voornamelijk Zuidamerlkaanse lan den. „Dat boek moet voorkomen dat er, zoals in Chili, nog eens ergens een Pinoohet in het zadel wordt geholpen", zegt Agee. Bang Met al die onthullingen maakt Agee Philip Agee: „Lijfelijk bang niet. Maar ze maken me wel zenuwachtig. Vgrige week nog reed ik in een huurauto Italde binnen. De hele weg naar Rome ben ik toen door drie elkaar afwisselende auto's gevolgd. Het overkomt me ook hier in Parijs. Ik neem wel eens mensen mee als ik hier de deur uitga en dat is dan een leuk spelletje: wie ontdekt als eerste de man, die Je schaduwt. Maar toch voel ik me betrekkelijk veilig zolang ik maar weg blijf uit de States" „Men probeert mij natuurlijk wel constant in diskrediet te brengen. Nu zou ik die namen van de Parijse CIA weer aan de kramt hebben doorgespeeld. En mijn bron, zo hebben de Amerikanen laten weten, was de Russische geheime dienst KGB. Nou, dat sprookje, dat ik in contact zou staan en misschien zelfs wel op de loonlijst, duikt iedere twee. drie maanden op". U zou een stel Poolse agenten, die voor het Westen werken, aan de KGB hebben verraden Agee: „Die beschuldiging past in het patroon om me tot een ondergescho ven KGB-man te maken. De namen van die Polen ken ik helemaal niet. Het enige contact, dat ik ooit met de KGB heb gehad, was in 1968 in Mexico, toen de CIA me by de Amerikaanse ambassade plaatste om vandaar binnen te dringen in de Oosteuropese equipes voor de Olympische Spelen. Het was trou wens daar dat ik tot bekering kwam". Philip Agee noemt ziah nu een marxist. Hij vindt dat de Verenigde Staten naar een socialistisch model moeten worden omgevormd. „Ik geloof ook dat het zal gebeuren. De extreme verschillen tussen armoe en rijkdom in de VS zijn niet langer te handhaven. Alleen een socialistische revolutie kan daar een eind aan maken. En daarna is er geen plaats meer voor de CIA". Moet Amerika omgevormd worden naar model van de Oostblok landen Agee: „Ik houd niet van de onderdrukking, die er in die landen is. Die is ook niet nodig. Daarom ben ik al begonnen om de instrumenten van die onderdrukking in de Verenigde Staten te verzwak ken. Zo'n instrument is de CIA. Breng het aan de oppervlakte en het verliest zijn doelmatigheid. Nu is de CIA nog steeds een mechanisme, dat de loop van de geschiedenis tegenhoudt". Een vrij recente foto van Philip Agee. gemaakt in Fleet Street in Londen. Het interview vond plaats in Par{js. Door Aad Wagenaar Dusseldorf Tachtig procent van alle verdovende middelen die op de Westduitse markt worden gesmok keld, is uit Nederland afkomstig. Elke maatregel die er toe bijdraagt in het verborgen bloeiende export te dempen, kan in de Bondsrepubliek op warme instem ming rekenen. Zo ook het bericht dat Den Haag te langen leste heeft besloten tot oprichting van een vijftien man sterke, boven-regionale drug-brigade. Commissaris Jan van Straten, chef van de eenheid, is ook van de Nederlands-Duitse werkgroep, die regelmatig overleg pleegt over de bestrijding van de handel in hasj, heroïne en alle verlokkingen die daartussen liggen. Kurt Heyer, hoofd van de afdeling narcotica-smokkel van de douane recherche in Dusseldorf, zegt dat de lenwerking tussen de betrokken instanties van beide landen zo goed als zij onder de tegenwoordige omstandigheden maar kan zijn. De van de beperkende toevoeging is duidelijk. Oud zeer in West-Duits- land zijn onze liberale opvattingen in de uitleg over welke drugs gevaarlijk zijn en welke niet. Voor ruimhartigheid waarmee ook officieel Nederland het verschijnsel hasj en marihuana tegemoet treedt, bestaat in Dusseldorf en ook bij de andere regionale kantoren van de Westduitse recherche weinig begrip. Hasj Typisch-Duits gebrek aan vermogen nuanceren? Typisch-Duitse weerzin tegen het bevredigen van persoonlijke lust, tegen alles wat het ideaal van de individuele 'tuchtigkeit' afbreuk doet? Mogelijk dat deze en dergelijke gevoelens de onwrikbaar heid van de Duitse houding mede bepalen. Feit is, dat in geschriften van het ministerie van Volksgezond heid een andere toonaard wordt aangeslagen dan bij ons: hasj, marihuana zijn daar wel degelijk gevaarlijk. Ofschoon dat moeilijk in precieze cijfers is aan te tonen. Door Ewout Janse Commissaris Jaii van Stra ten. lid van de Nederlands- Duitse werkgroep ter bestrij ding van de handel in verdo vende middelen. maken volgens die rapporten waarnemingen over langere perioden duidelijk dat hasj de neiging om op harde zaken over te stappen bevordert. In het traditionele hasj-milieu zijn de harddrugs in opmars. Aan de spits de gevaarlijk ste van alle: de heroïne. Terwijl de aanvoer uit Nederland van hasj, cocaïne, morfine, amfeta minen en LSD ongeveer stabiel blijft neemt de sluikhandel van heroïne duidelijk toe. De opsporing is vooral daarom zo moeilijk, omdat ook het vervoer van kleine eenvoudig te verbergen hoeveelhe den, gezien de astronomische winstmarges financieel al zeer hoeveelheden variërend lonend i Typisch voor de vanuit Amsterdam door vier of vijf Chinese bendes bedreven smokkel is 't 'mierenprin cipe'. Een grote groep van onderge schikte medewerkers, dat de 40 gram op avontuur gestuurd. Succes De gemiddelde prijs van een gram heroïne bedraagt rond 200 gulden, afhankelijk van de kwaliteit. De van de bazen niet kent, wordt met meeste heroïne die., ui* Nederland in de bondsrepubliek wordt gebracht is de 60 procent zuivere Hong kong-rocks' oftewel *Brown Sugar' die niet zelden met een deel giftige strignine is vermengd. Onbekende hoeveelheden van deze kleine porties gaan Jaarlijks over de 500 kilometer lange, open grens tussen Nederland en West-Duitsland. Het aantal ontdekkingen en arrestaties (circa 350 in 1975) neemt toe. Mogelijk betekent dat een groeiend succes bij de bestrijding van deze smokkelhan del. Maar mogelijk ook weerspiegelt dat stagende aantal aanhoudingen ook alleen maar de toegenomen omvang van deze Amsterdams-Chinese uit- Naar schatting, zo zegt Kurt Heyer (die het grensgebied van Venlo tot Emmerich-Beek overziet! is de handel in heroïne in 1975 met 20 procent gestegen. In het district Kleef nam de douane-recherche, tesamen met de grenspolitie, in het afgelopen jaar 4,9 kilogram in beslag, wat ongeveer neerkomt op een handelswaarde van 1 miljoen gulden. Ook by de grensovergangen ter hoogte van Venlo is sprake van een stijging. Douane-rechercheur Heyer geeft grif toe dat hy niet weet hoeveel van deze s'uikVndel aan de controle ontsnapt. Te beweren dat het percentage opgehelderde gevallen toeneemt zou drs op zijn minst voorbarig zijn. Maar wel meent hij dat er van vooruitgang sprake is, dankzij steeds verfijnder speurme- thoden, waarmee men de steeds verfynder smokkelmethoden te lijf gaat: inderdaad heroïne is. zoals riaal. Het laat zich makkeiyk op en gezegd, voor handelaren mukkelijk, voor de speurders moeilijk mate- in het lichaam vervoeren. Jonge charmante meisjes, die in hun slipjes een gram of wat mee dragen. Of zwangere vrouwen de douane zal toch wel zo hoffelijk zijn die in gezegende toestand verkerende da mes met rust te laten? Scmr$ doet de douane dat niet op goede gronden. Maar hoe de douane dan weet dat die gronden goed zyn, dat wenst Kurt Heyer niet te onthullen. Wel wil hy kwyt wat iedere ingewyde al weet: dat heroïne een bijna niet weg te krijgen zurige lucht verspreidt, waarop byvoorbeeld speciaal afgerichte heroïne-honden (meestal spaniels) feilloos aanslaan. Preservatief Maar doen zij dat ook bij die heroïne in preservatieve verpak kingen in de schede vervoeren, of bij mannen die zodanig verhulde contrabande zolang in de darmuit gang opbergen? Ook hier laat Heyer- fijntjes het beroepsgeheim gelden. Wel is het duidelijk dat bepaalde tips van collega's in Nederland niet zelden bydragen tot ontknoping van dergelijke schllderuchtige smokke- Ondernemingen. "Wij kunnen na tuurlijk niet heksen, maar wy beschikken over instrumenten die ons werk zeer verlichten en tot steeds meer succes bydragen". Aan onze open grenzen, met hun vrijwel ongehinderde verkeer van auto's en voor smokkel zo belangrijke treinen zal het Waterdichte systeem tegen de smokkel in drugs nooit worden gevonden. Waar de vraag voartduurt in de ballingsgebieden van Ryn- en Ruhr, rondom de Amerikaanse kampementen in Frankfurt en elders zullen telkens kleine smokkelaars het weer wagen wat mee te verdienen van de gigantische sommen die de anonieme bazen in Amsterdam toevloeien. Hoe meer het zwaartepunt van de bestrijding bij de bron komt te liggen, des te liever is dat ook de Westduitse opsporings dienst: "De heroïne-golf die tien jaar geleden over Amerika sloeg, hee't ons nu bereikt", zegt Heyer Nee. wij zyn niet zo arrogant te menen dat wij allen te pakken kunnen krijzi i Maar ik geloof wel dat wij er m slagen een flink stuk van de koek ai m uu

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 17