Teegeïaar nog ongeslagen Waterpoloërs Katwijk onverwacht succesvol Merckx en Sercu nieuwe leiders in de Zesdaagse Amerika zie ik helemaal zitten ZATERDAG 24 JANUARI 1976 LEIDEN „Het is pertinent geen stap in het duister", reageert Hans van Rooden op een hint in die richting. „Inte gendeel voor my is het een stap in het licht. Amerika is hét bas ketballand by uitstek en als je de kans krygt om daar te gaan spelen moet je die natuurlijk nooit laten lopen. Het avontuur trekt me wel. Ik weet waar ik aan begin, ik heb er vastomlijn de ideeën over. En ik ziet het helemaal zitten". De achttienjarige atheneum student, speler van Mercasol Leiden en het Nederlands jeugd- team staat stevig in zijn, ove rigens forse maat, schoenen. Weet wat hij wil, komt resoluut en snel ter zake. „Het idee om naar Amerika te gaan is voort gekomen uit gesprekken die ik heb gehad met ondere anderen Bob Heuts, Richie Cornwall en Harry Pappas, voormalige spe lers en oach van BS Leiden. Ik hoorde toen van de mogelijkheid om by een Amerikaanse univer siteit een beurs te krijgen. Die beurzen worden uitgereikt aan jeugdige sporttalenten met de bedoeling om het prestige van de universiteit op sportniveau op te vijzelen. Een ware concur rentieslag is het daar. Om kort te gaan: ik heb van twee uni versiteiten een beurs aangebo den gekregen en ben via al ge noemde mensen met een aantal anderen in contact gebracht waar ik ook zonder meer te recht kan. Ik heb nog geen be sluit genomenop welke mijn keus valt, maar dat ik ga is voor honderd procent zeker. Een unieke gelegenheid om enerzijds met 'echt' basketbal in aanra king te komen, anderzijds te studeren (zal wel economie wor den) en daarnaast kennis te maken met het land en de cul tuur. Een ideale combinatie" meent Hans van Rooden, die niet onder stoelen of banken steekt dat hij zijn maatschap pelijke carrière voor een aantal Jaren best wel ondergeschikt wil maken aan de verwenlijking van zijn idealen. Zijn vertrek uit Leiden staat, volgens Hans van Rooden, in geen enkel verband met de wei nig rooskleurige situatie waarin zijn club, Marcasol, zich bevindt. „Nee dat heeft er inderdaad niets mee te maken. Bij welke club ik ook gespeeld had, weg gegaan was ik toch. Ik ben heus nog niet uitgeleerd in Nederland, sta echt nog nietaan de top. Maar wat ik in Amerika kan leren, kan ik hier nooit van mijn leven". Over Mercasol zegt hij nog: „Ach, ondanks de slechte resultaten is de sfeer onderling uitstekendgebleven. Jammer, dat er van de organisatie aan het begin van dit seizoen geen bal klopte. Als ik aan het eind van het seizoen wegga, gebeurt dat, ondanks alle goede herin neringen, niet met tranen in mijn ogen". „Dat weggaan", lacht hij dan, „is natuurlijk nog wel onder voorbehoud. Ik zal eerst moeten slagen voor mijn examen. Maar net als in de toe komst heb ik daar alle vertrou wen in". AD VAN KAAM Katwijk. Hoewel een kampioenschap bepaald niet was geprogrammeerd en wellicht ook niet helemaal in de "op bouw" past. lijkt promotie voor de waterpoloërs van Katwijk halverwe ge de competitie "onvermijdelijk". Na twee Jaar geleden als debutant als derde te zijn geëindigd en vorig seizoen als 2de te hebben aangetikt heeft Katwijk op dit moment al de titel van de tweede klasse binnen bereik. Vanavond kan in het "thuis- bad" De Miereweide worden volstaan met een gelijkspel tegen de enige concurrent ZPB. Omdat de Katwij- kers tot nu toe slechts één punt in het water gooiden is het verschil met ZPB drie punten. MZ PC en DAW fungeren met zeven punten achter stand in derde en vierde positie als figuranten. Een verrassende ontwikkeling. Vóór de competitie was door Katwijk voor zichtig gedacht aan een optreden in de middenmoot. De aandacht zou namelijk enigszins van het 1ste team worden afgeleid. De nieuwe trai ner, Joop Brokke, zou zich vooral richten op de jeugd. Katwijkspolo- secretaris en eerste teamspeler Dick v. d. Bent: "Er is maar één wissel speler, die zo kan invallen in het eerste, zonder dat je van een ver zwakking kunt spreken. De basis voor het eerste team is te smal. Daarom besloten we om vooral aan de toe komst te gaan werken en vooruit te kyken". Nadelig voor het eerste ze vental is ook dat de functies trainer en coach vorig jaar na het vertrek van Hans van der Moolen naar Zian Vitesse weer door twee personen moesten worden vervuld. De Hagenaar Brokke werd trainer, oud-eerste teamspeler Ton Plezier werd coach Van de Bent: „De si tuatie is niet ideaal. We beschouwen dit ook als een tijdelijke oplossing. In de praktijk is namelijk gebleken dat de communicatie tussen beiden niet naar wens verloopt". Fouten tij dens een wedstrijd worden tijdens de training niet behandeld". Dat de successen zich toch hebben aange diend schrijft Van de Bent toe aan het feit dat Katwijk in de afgelopen twee jaar volop ervaring op tweede klasse-niveau heeft opgedaan: "De laatste jaren vielen we na een be paald aantal wedstrijden terug. Zo als vorig seizoen. We hadden op een gegeven moment één punt achter stand op ZCE, dat later ook kam pioen werd. Thuis speelden we met 1-1 gelijk. De uitwedstrijd verloren we met 5-3. We lieten ons in Enschede gewoon intimideren door ZCE, een harde ploeg, die zo nu en dan schopte en sloeg. Tot zes keer toe hadden we een numerieke meerderheid. Niet eenmaal profiteerden we daarvan. Zoiets overkomt ons nu niet meer. We zijn zelfverzekerder. Taktisch zijn we ook sterker. Zulke ploegen als ZCE laten we nu komen, waar door we ruimte krijgen voor de coun- Een dergelijke taktiek kan vanavond ook ZPB verwachten, dat beschikt over ex-international v. d. Kolk. Van de Bent: "Er wordt gezegd dat hij de beste midvoor van Nederland is. Hij scoort voor ZPB vrijwel alle goals. Ongetwijfeld zal hij een dub bele dekking krijgen. De tegenstan der krijgt daardoor wel een vrije spe ler. Maakt hij van zijn vrijheid ge bruik en scoort hij meteen een paar maal dan ben Je weg. We gokken ge woon dat onze keeper in vorm is". Promotie is bij winst vrijwel een feit. Katwijk zal de sprong naar hoger sferen zeker niet uitstellen, omdat de jeugd nog niet is doorgestoten en de basis van het eerste team nog vrij klein is. Van de Bent: "Als we kam pioen worden zijn we de sterkste, dat is duidelijk. Moeten we dan blijven hangen, omdat we eigenlijk te wei nig spelers hebben? We proberen ons in de eerste klasse te handhaven en zo de plaats voor de jeugd vrij te houden. Lukt dat Dat geldt trouwens voor de gehele dan zie ik Katwijk nog ver komen, vereniging. Katwijk draait zo onge- Het is alleen jammer dat we voor de veer op vijf man", jeugd niet voldoende kader hebben. JAN PREENEN. ROTTERDAM Het Belgische paar Eddy Merckx/Pat riek Sercu heeft gisteravond in de Zesdaagse van Rotterdam in het sportpaleis Ahoy de leiding overgenomen van René Pijnen en Günther Haritz. De Belgen wonnen met één ron de voorsprong de koppelkoers over één uur. Eerder op de avend had Leo Duijndam in de finale van de afvalkoers gewonnen van Merckx. De stand rond middernacht was 1. Merckx/Sercu 237 pnt., 2. Pij- René Pijnen profiteert van een pauze m de Zesdaag se om zijn schoen te herstel- Tiest Brosens ZATERDAG 15.15 UUR [IEUTELS SCHOONHOVEN 1 SPORTPARK „DE VLIET" Schorsingen ZEIST Bij de mondelinge be handeling van de zaak tegen de vier Cambuurspelers, die zondag jJ. in de wedstrijd FC Groningen - SC Cambuur van scheidsrechter Beukman een gele kaart kregen, zijn de volgende straffen gevallen: Henk van der Vlag één wedstrijd onvoorwaardelijk en omzetting van een wedstrijd voorwaardelijk in een onvoorwaardelijke plus 100 gulden boete. Claus Roozenburg: twee wed strijden onvoorwaardelijk en een voorwaardelijk en een boete van 100.- Ronald Lepez: twee wedstrijden on voorwaardelijk en twee voorwaar delijk Goyko Kusmanivic: een boeking. Meertens wil niet meer bij Emmen spelen GRONINGEN De ex-amateur - international Timo Meertens heeft het bestuur van Emmen meege deeld dat hij niet meer voor de Drentse amateur-eersteklasser zal spelen, zolang trainer Koen Schone- wille de leiding heeft. Meertens werd door Schonewille in de wed strijd tegen Haaksbergen gepasseerd, hetgeen aanleiding is geweest tot dit besluit. De Groningse eerste divisieclub FC Groningen zal op 16 maart a.s. een vriendschappelijke wedstrijd spe len tegen de Zweedse eerste divisieclub Norrköping, dat beschikt over Ove Kindvall en Jan Nord strom. DENNARDEN De speler, die de juiste verhouding weet te vinden tussen wilskracht en kwaliteit, zal morgen de nieuwe Nederlandse kam pioen driebanden zijn. En in het oude, sfeervolle zaaltje van de Frie- sche Club te Leeuwarden ligt de na druk vooral op de le eigenschap.Want het toernooi heeft een dermate gril lig verloop met plotseling oplevende en inzakkende spelers, dat er van iedere biljarter veel spanning wordt gevergd. Bert Teegeïaar bracht het er nog het beste af. Hij bleef ongslagen. Mede door zijn avondpartij tegen Rini van Bracht te winnen. Het werd een enerverend duel, dat Tee geïaar aanvankelijk gemakkelijk leek te gaan winnen. Op een gegeven mo ment had hij bijna twintig punten voorsprong. Toch was de nestor van het al niet zo jeugdige gezelschap angstig over de afloop. Niet ten on rechte, want Van Bracht beet van zich af. De strijd ontwikkelde zich tot een nek-aan-nekrace, die Tee geïaar tenslotte won. Van Bracht, die weer op het be slissende ogenblik de concentratie niet kon opbrengen: „ik heb deze partij toch niet verdiend. Ik speelde gewoon met goed. Maar Bert had de zaak al veel sneller moeten be slissen. Ik had niet meer dan zo'n veertig punten mogen maken". En Teegeïaar, die aan den lijve onder vond, dat er in dit toernooi niet ge luierd kan worden: „Als ik zo hard moet werken bij mijn baas, dan zoek ik een andere werkgever". Door zijn harde werken velde hij het vonnis over Van Bracht. De titelverdediger is kansloos na drie nederlagen. Aan vankelijk leek hij zich hersteld te heb ben door Tiest Brosens te verslaan in de middenpartij. Tegen Brosens, die zo'n beetje de angsttegenstander van de Waalwijker is, speelde hij tussen de vijftiende en achtender tigste beurt driebanden van topklas se. Het valt dan ook van zijn ge zicht af te lezen, dat het goed gaat. Hij neemt in zo'n periode goed de tijd en bekijkt de situaties. Maar niet constant. Hij kan de concen tratie voor zestig punten niet op brengen. Waar dat aan ligt weet ook hijzelf niet Precies. Het is net een vuur, dat wordt aangeblazen, opvlamt, maar na enige tijd onver mijdelijk weer minder wordt. Tegen Brosens brak het hem nog niet op, tegen Teegeïaar wel. Brosens zorgde ervoor dat zijn achterstand op Teegeïaar niet meer dan twee punten werd door 's avonds Piet de Jong te verlsaan. Met moeite weliswaar, want De Jong kwam tot 58. Daarvoor had hij al verrast door Herman Popeeyus te kloppen. Dat gebeurde na een incident. Popeyus zat om een uur tevergeefs te wach ten op zijn tegenstander. Donderdag nacht was na enige ruzie over de toepassing van het ave-systeem het wedstrijdprogxamma alsnog omge gooid. De Jong was toen al naar zijn hotel in de veronderstelling rond een uur of vier te moeten beginnen. Of ficials moesten hem ijlings onder de IJshockey Voor de Coupe Natio nale Nederlanden zijn gisteravond gespeeld de wedstrijden Keulen CP Luik 44; AmsterdamHeeren veen 9-6; Nijmegen-Groningen 5-8; TilburgUtrecht 104. Tennis Betty Stöve heeft giste ren in de achtste finales van het in ternationale dames-tennistoernooi in Fairfax verloren van de Ameri kaanse Chris Evert. Betty Stöve ging in drie sets ten onder: 26, 6 4. 1-6. douche vandaan halen. Hij won, maar Popeyus was goed kwaad. Toch behoort ook hij tot de kanshebbers, omdat hij later weer van Doggen won. Voor Henny de Ruyter is het doek bijna gevallen. Hij kreeg gisteren twee vechters tegenover zich: Dog gen en Van der Smissen. De Ruyter, die zelf gauw aangeslagen is, verloor in twee keer. Van der Smissen maakte tegenover hem bovendien de beste partij tot nu toe. De Jongste deelnemer ging in vijftig beurten uit. Uitslagen DERDE RONDE 55 60 60 71 50 71 VIERDE RONDE Popeyus Doggen De Ruyter Van der Smissen Van Bracht Teegeïaar Brosens 60 De Jong 58 Stand na de vierde ronde: 1. Teegeïaar 8 2. Brosens 6 3. Popeyus 6 4. De Ruyter 4 5. Van Bracht 2 6. Van der Smissen 2 7. Doggen 2 8. De Jong 2 60 59 5 1.016 40 59 3 0.677 52 50 9 1.040 60 50 7 1.200 58 69 8 0.840 60 69 4 0.669 0.895 0.975 0.946 0.975 0.978 0.870 0.822 0.811 Bert Teegeïaar nen/Haritz 170 punt., 3. Schuiten/ Schulze 136 pnt., cp één ronde: 4. Maertens/Kemper 108 pnt., 5. Duyndam/Karstens 60 pnt., 6. Knetemann/Peffgen 15 pnt., op twee ronden: 7. Stam.'Clarke 27 pnt, op drie ronden: 8. Van Lin den/Gilmore 72 pnit., 9. De Meyer/ Steevens 19 pnt., op vijf ronden: 10. Hempel Bal 41 pnt., 11. Schulz/ Hermann 40 pnlt, cp acht ronden: 12. Breur'Debosscher 17 pnt. op dertien ronden: 13. Priem/De la Torre 13 pnt. Piet Maas en Michel Jacobs heb ben de tweede avond van de ama- feurzesdaagse in het sportpaleis "Ahoy" te Rotterdam gewonnen. In het algemeen klassement bezet ten zij eveneens de eerste positie. De uitslag van de tweede avond is: 1. Maas/Jacobs (Ned), 2. op 1 ron de: Slot/Ventx (Ned), 3. CaeMio- ven/Jonckheere (Bel), 4. Dietsohi/ Baumgartner (Zwi). 5 Grootzwa gers/Huveneers (Ned), 6. Svend sen/Refshammer (Den), 7. Burton/ Young (Eng-VS) 8. Van der Ley/ de Wilde (Ned), 9. Van der Leist/ Goeyers (Ned), 10. Rietveld/Pronk (Ned). Het algemeen klassement ziet er als volgt uit: 1. Maas/Jacobs 11 pnt., 2. Riet veld'Pronk 12, 3. Op 1 ronde: Slot/ Venix,7, 4. CaethovenJonckheere ,7 5. Svendsen/Refshammer 8. 6. Dietschi/Baumgartner 10, 7. Burton Young 10, 8. Grootzwagers/Huve- neers 12, 9. Van der Ley/De Wilde 16, 10. Van der Leist/Goeyers 18. Ashe begint met winst HONOLOELOE Arthur Ashe is de WCT-Challenge round in Honoloe loe begonnen met een overwinning. Hij versloeg de Mexicaan Raul Ra mirez met 6-2, 7-6, 6-1 en verdien de daarmee 10.000 dollar. Aan de WCT Challenge round, een nieuw element van de toch al overbezette temniskalender, wordt deelgenomen door de acht sterkste spelers van 1975: Ashe, Ramirez, Borg, Newcom- oe. Borg, Laver, Rosewall, Alexan-* der en Nastase. Zij zijn ingedeeld in twee groepen en spelen elk drie partijen. De nummers één en twee van elke groep komen op 16 mei tegen elkaar uit in de halve fina les. De eindstrijd - om 100.000 dol lar-is gepland voor 23 mei. Alle partijen worden gespeeld in Hono- loeloe. Basketbal In de eredivisie da mes zijn gisteravond de volgende wedstrijden gespeeld: White Stars Transol 52—53; DED—Kinzo 47—51 AMVJ—Vastgoed Strijen 39—74.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 11