Speculaties over «militair akkoord S Spanje-Amerika NAAST IIET HIEUVfi Grotere eendracht bij NAVO-partners Wijziging in VN-ontwerpresolutie Spanje: „wel"-Amerika: „niet" Kissingers bezoek aan Moskou was „de moeite aara Zes doden in Ulster OPPOSITIE INDIA SLUIT DE RIJEN VRIJDAG 23 JANUARI 1976 MADRID (UPI/REUTER) De V.S. en Spanje hebben nagenoeg zeker overeenstemming be- reikt over vernieuwing van de overeenkomst inzake militaire bases, waardoor een voortgezet gebruik van vier Spaanse militaire bases door, Amerikaanse strijdkrachten, in ruil voor Ame rikaanse hulp van in het geheel ongeveer 1,25 miljard dollar, verzekerd is, zo is gisteren van spaanse regeringszijde vernomen. De overeenkomst zou morgen ge- ekend worden door de Ameri kaanse minister van buitenlandse za- Kissinger, en zijn Spaanse ambtgenoot, José Maria Areilza, 'tenzij er zich op het laatste ogen- ik nog moeilijkheden zouden voor doen'. P Kissinger zal, naar aangenomen wordt, op de terugreis van Moskou Madrid aandoen. Gisteren was in hoofdzaak over- vijfde van het parlement recht streeks gekozen. Arias, zo zei men in Madrid, wil ook de in december 1974 aangenomen wet op de politie- eenstemming bereikt. Enkele details ke verenigingen minder stringent nAff irai'Mrol/1 mAatnn nr«rJ«v. ir, maken om het de grote oppositiepar- 7 [OSKOU (UPI) De Amerikaan minister van Buitenlandse Zaken Henry Kissinger en de Sowjet- ssische partijleider Leonid Brezj- hebben gisteren "volledige over- mstemming" bereikt over één be- ,ngrijke kwestie in hun onderhande- ingen over beperking van de weder zijdse strategische bewapening. Op andere punten kwamen ze ook na- Her tot elkaar, maar ten aanzien van Angola bleven ze verschillend idenken, zo heeft een Amerikaanse woordvoerder in Moskou bekendge maakt. De woorvoerder die het overleg heeft bijgewoond zei dat Kissin gers bezoek aan Moskou de moeite waard is geweest, hoewel hij niet heeft bereikt waarop hij had gehoopt overeenstemming in beginsel over nieuwe beperkingen op de fabrica ge en inzet van strategische bom menwerpers en raketten. De woordvoerder liet doorscheme ren dat de ''volledige overeenstem ming" was bereikt op het terrein "zware raketten". Dit punt werd in het eerste Salt-verdrag van 1972 niet nader gedefinieerd en de Sowjet-Unie maakte daar gebruik n haar "lichte" raketten van het type SS 11, te vervangen door "zware" SS 19-raketten. De onderhandelingen van gisteren liepen een vertraging op van zes uur, waarschijnlijk om de Russische top de kans te geven voorstellen, te genvoorstellen en toelichtingen van beide partijen te bestuderen. De be sprekingen hadden aanvankelijk om tien uur zullen beginnen maar op (Russisch verzoek werden ze verscho ven naar vier uur 's middags. Aan een lunch ter ere van Kissin gers Russische collega Gromiko sprak deze de vrees uit dat critici van be tere Russisch-Amerikaanse betrekkin gen invloed op het officiële denken Washington zouden kunnen uitoe fenen. De Sowjet-Unie had zich er niet door van de wijs laten bren gen, zei hij, en hij hoopte dat dit ook het geval zou zijn met Ameri ka. Dr. Kissinger stelde indirect An gola weer aan de orde, toen hij aan de lunch zei dat omstandigheden in andere delen van de wereld een verleiding kunnen vormen om een zijdig voordeel te behalen en daar mee de wereldvrede in de waag schaal te stellen. "Precies zoals wij ons verzetten tegen degenen in ons eigen land die verdragen pogen te torpederen, zullen wij ons verzetten tegen pogin gen die in het buitenland worden ondernomen om eenzijdig voordeel te behalen", aldus de Amerikaanse minister. Kissinger is vanmorgen om tien uur naar Brussel gegaan voor de NAVO-ministers-conferentie. Morgen rerit hij door naar Madrid en er was speculatie in M?-'.:ou dat hij zon dag naar de Sowjet-Unie zou terug keren, als vóór die tijd niet voldoende overeenstemming is bereikt over een nieuw Salt-verdrag ter wederzijdse beperking van de strategische bewa- zouden nog geregeld moeten worden. De onderhavige overeenkomst dateert van 1953 en is inmiddels om die vier of vyf jaar vernieuwd. De huidige onderhandelingen be gonnen ruim een jaar geleden en zijn de moeilijkste tot dusver geweest door Spaanse eisen tot het geven van een officiële veiligheidsgarantie en het leveren van modern oorlogsma- terieel. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Buiten landse zaken heeft gisteren ver klaard, dat er met Spanje nog geen overeenkomst is bereikt over hand having van de Amerikaanse basesin Spanje en economische hulp van de Verenigde Staten. Maar de onder handelingen duurden voort. De Amerikaanse woordvoerder kenschetste berichten over een over eenkomst met bedragen aan mili taire en niet-militaire hulp van de V.S. aan Spanje als 'louter specula tief'. Niettemin, aldus de woordvoerder, bestaat de hoop, dat de onderhan delingen voltooid kunnen worden te gen de tijd, dat Kissinger later de ze week in Madrid aankomt na zijn bezoek aan Moskou. De Amerikaanse woordvoerder zei niet te kunnen zeggen, of dit bete kende, dart, overeenstemming reeds in beginsel is bereikt en dat nog slechts details moeten worden gere geld. Liberalisering Premier Carlos Arias Navarro van Spanje is van plan binnenkort maatregelen bekend te maken die moeten leiden tot liberalisering van Spanje's parlementaire en politieke systeem. Van regeringszijde in Madrid is meegedeeld dat voor dit doel woens dag bepaalde voorstellen zullen worden voorgelegd aan de Cortes, het Spaanse parlement, terwijl over andere nog dit jaar bij volks stemming zal worden beslist. Al le hervormingen zullen echter gelei delijk worden ingevoerd. Premier Arias zou de Cortes representatiever willen maken. Nu wordt slechts een BELFAST (AP) Zes personen, onder wie twee politie agenten, zijn gisteren omgekomen in een nieuwe golf van schietpartijen en bomaan slagen in verschillende delen van Noord-lerland. Het begon gisteren in Noordoost Belfast waar twee gewapende man nen ce woning binnendrongen van de 27-jarige barkeeper Niall O'Neill en hem in zijn bed doodschoten. - Later op de dag werd de 32-jari ge John Arrall in het dorp Chady doodgeschoten in het busje waarmee hij met collega's van het werk op weg was naar huis. In Zuid-Oost Belfast werden twee politieagenten gedood en vier ande ren gewond toen zij een geweer on derzochten, dat eerder in beslag was genomen bij een inval in een woonhuis. Het geweer ontplofte en de politie vermoedt dat het wapen een booby trap was. In een steengroeve bij Ballytoag in de County Armagh is een man gevonden die was doodgeschoten. In een garage in Egish, County Tyrone is een jongen ontvoerd. Men heeft hem later gevonden. Hij was dood geschoten. tijen, op de communisten na, moge lijk te maken legaal te opereren en aan de verkiezingen deel te ne- Keizerin Farah Dibah van Iran brengt haar ski-vakantie in het Franse La Plagne in de Franse Algen door. Iemand uit haar gevolg helpt haar hier met het vastbinden van de skies. 1 nÖÜ it,* m SP - "li P» t ■m ""Hg) ■lil I jt- - ^•'^r^aaBÜftb .j. Z'*1' H1MALAYA-EXPEDITIE FAALT De Himalaya-expeditie 1 achttien Tsjechos'.o waakse alpinisten is wit jjhaar s art uitgegleden. En niet op de zuidwestflank van de 8.481 meter hoge berg Makaloe, maar op het diepste punt in Tsjechoslowakije zelf, de weg by Olomouc. Een van de auto's van de expeditie die met proviand uit Praag door de Sowjet-Unie, Iran en Afganistan rijden, botste op het gladde wegdek met bestuurders werden ernstig gewond. uitrusting Nepal zou vrachtauto. De twee SCHEUREND WATERBED In Mountain View in Californië is een verpleger aangehouden die nad geprobeerd zijn vrouw in een waterbed te verdrinken. De verpleger, de 23-jarige Mark Bates, was volgens de politie met een stuk in zijn kraag thuisgekomen en had ruzie gekregen met zijn even oude vrouw Cheryl. Mevrouw Bates rende op zeker ogenblik naar de slaapkamer, ge volgd door haar man, die haar op een waterbed wierp, dat open- sneec en zyn vrouw met haar gezicht in het water drukte. Cheryl Bates wist zich vrij te vechten en de politie te waarschuwen. Ze is met een gebroken neus opgenomen in het ziekenhuis waar haar man werkt. Bates is opgesloten in de gevangenis van het district Santa Clara, wegens poging tot doodslag, autorijden in kennelijke staat, opzet tot mishandeling en verzet tegen aanhouding. GEEN SUIKER MEER MEEBRENGEN Voor de rechtbank in Londen is ontvouwd waarom mevrouw Ro nald Piller haar man heeft verlaten en hem heeft gedagvaard we gens mishandeling. Piller had zyn vrouw vier stompen in het gezicht gegeven toen ze tegen hem had gezegd dat-ie niet iedere keer suiker mee naar huis moest brengen. Piller wees zyn vrouw de deur, gooide haar kleren in de vuilnisbak en dreigde haar te zullen vermoorden als ze hun dorp Chelmsford niet binnen een uur had verlaten. Nadat mevrouw Piller enkele uren bij vrienden had gezeten keerde ze naar de echtelijke woning terug om eten te koken. Haar man keerde de pannen boven de vloer om en leegde op dezelfde manier twee koppen koffie. Intussen zaten de vier kinderen rustig naar het geweld op de televisie te kijken. Piller ging naar boven om in de slaapkamer naar het programma op het draagbare tv-toestelletje te kijken en rum te drinken. Toen zijn vrouw zich by hem voegde, goot hij vier glazen rum over haar uit en liet er een brandende sigaret op vallen. Vervolgens bedreigde hij haar met een mes, waarop zij uit het slaapkamerraam sprong en bij het neerkomen een knieschijf brak. De 40-jarige verdachte heeft alles ontkend. Het proces duurt voort! „FEINMAS5AGE" ONGEWENST De politie van de Zwitserse stad Zürich voert actie tegen de on geveer 40 „massagesalons" in die stad omdat daar, zoals zij bekend maakte, voornamelijk prostituees werkzaam zijn. Hoewel de aan de klanten aangeboden „feinmassagen" in principe niet strafbaar zyn, wil de politie een einde maken aan de „profes sionele koppelarij". De in de salons werkzame dames zouden de eigenaren van de salon gemiddels 3.000 gulden per maand van hun verdiensten moeten afstaan. BEROUWVOLLE INBREKER Een inbreker die in het afgelopen weekeinde uit een studentenhuis aan de A-weg in Groningen ondermeer zestig betaalkaarten weg nam, heeft kennelijk spijt gekregen. In de nacht van woensdag op donderdag werd opnieuw in het huis aan de A-weg ingebroken. De bewoners vonden daarop vijftig van de zestig betaalkaarten weer op tafel liggen. Wat er tot nu met de andere tien is gebeurd, is nog niet bekend. De eigenaars van de betaalkaarten hadden nog geen afschrijving van de girodienst ge kregen. Storm en hoog water hebben wederom toegeslagen in noord-west Duitsland: hier een beeld van de dijkdoorbraak bij Dornbusch bij Hamburg. De provisorische dijkversterking in de vorm van zandzakken moest het afleggen tegen het natuurgeioeld en we derom moesten mannen van het Bondsleger in actie komen om tet rachten het water met zakken zand te keren. (ADVERTENTIE) een miljoen gulden aan prijzen boden door Bimex B.V., Rotterdam. Te winnen In de Nationale Puzzelaktle t.b.v. Nationaal Fonds Sport Gehandicapten. HAMBURG (UPI) De zeven mi nisters van Defensie die samen de NAVO-planninggroep voor kernwa pens vormen hebben in hun twee daagse vergadering te Hamburg voor uitgang geboekt in de richting van NEW DELHI (UPI) De op positie in beide kamers van het Indiase parlement heeft zich gisteren als één man gekeerd te gen het beleid van de regering, voor het eerst sinds premier In dira Gandhi zeven maanden ge leden de uitzonderingstoestand afkondigde. De oppositiepartijen, variëren de van communisten tot conser vatieven, sloten de gelederen in verzet tegen twee voorgestelde maatregelen. Maar ze verloren omdat de regering in beide kamers steunt op een overweldi gende meerderheid. De communistische partij In dia en de Moslimliga die allebei het uitzonderingsdecreet van 26 juni steunden trokken voor de eerste keer sindsdien één lijn met andere oppositiepartijen en stemden tegen de regering. De twee voorgestelde maatre gelen behelsden een amende ment aan een bestaande wet die aan de rechtbank de redenen onthoudt waarom iemand zon der vorm van proces wordt vast gehouden, en een wet die een Jaarlijkse uitkering aan de werknemers van een maand ex tra salaris verlaagt tot veertien dagen of niets, als de werk gever geen winst maakt. Alle oppositiepartijen hekelden het eerste amendement als on democratisch en verklaarden dat het de burger berooft van zijn constitutionele bescherming tegen willekeurige aanhouding. Minister van Binnelandse Za ken Brahmananda Reddy ant woordde in het stormachtige de bat, dat hij er geen eed op zou kunnen doen dat van de wette lijke maatregel geen mis bruik zou worden gemaakt, maar hij beloofde optreden van de regering tegen ambtenaren die hun boekje te buiten zouden NEW YORK (AP) De niet ge bonden landen die lid zijn van de veiligheidsraad hebben gisteren .hun ontwerpresolutie over het Midden- Oosten ingrijpend gewijzigd met het doel deze aanvaardbaar te maken voor de westerse landen. De veranderingen zijn bedoeld te gemoet te komen aan de bezwaren tegen hun eerdere ontwerpresolutie. Deze bezwaren waren dat het eerste ontwerp niet duidelijk Israel's be staansrecht erkende en de basis zou veranderen voor onderhandelingen zoals die is vastgelegd in resoluties 242 en 338 van de veiligheidsraad. Uit diplomatieke bronnen is verno men dat het nieuwe ontwerp be paalt dat gezorgd moet worden voor passende waarborgen met betrekking tot de soevereiniteit, de territoriale integriteit en de politieke onafhan kelijkheid binnen veilige en erkende grenzen van elk land in het gebied. Deze zinsneden, waarvan het laat ste gedeelte met even zovele woor den voorkomt in resulutie 242, zijn niet alleen duidelijker over Israëls bestaansrecht maar gaan ook in de richting van het citeren van 242 het geen door Groot-Brittannië, Frank rijk en Zweden geëist is. De nieuwe bewoordingen zijn in de plaats gekomen van de zin: "Er moe ten passende waarborgen gegeven worden voor de rechten van alle sta ten in het gebied, in overeenstem ming met het handvest van de Ver enigde Nabies opdat men zal komen tot een rechtvaardig en blijvende vrede in het Midden-Oosten". De tweede verandering regelt dat de bepalingen van de resolutie be trokken moeten worden bij elke in ternationale poging tot het tot stand brengen van een rechtvaardige en blijvende vrede in het Midden-Oos ten. een 'geconsolideerd' standpunt aanzien van de vraag hoe het bondgenootschap in West-Euro pa kernwapens mag gebruiken. De planninggroep bestaat uit de verdedigingsministers van de Vere nigde Staten, Groot-Brittannië, West-Duitsland, België, Denemar ken Italië en Turkije. In hun slotcommuniqué zeggen de zeven bewindslieden dat zij over eenstemming hebben bereikt over 'regelingen betreffende een belang rijke nieuwe arbeidsfase welke... moet resulteren in een geconsolideerde NAVO-beleidsverklaring over het ge bruik van kernwapens, ter verdedi ging van het bondgenootschap, in het midden-Europese areaal'. Een belangrijk element van deze nieuwe arbeidsfase is snel verlopend overleg tussen de Europese NAVO- landen en de Verenigde Staten, aldus de zeven ministers. Een dag voor de vergadering in Hamburg begon herhaalde de West- duitse bewindsman, Georg Leber, in een witboek dat de NAVO zich het recht voorbehoudt als eerste kernwa pens te gebruiken als dat de enige manier zou blijken om te beletten dat een agressor de conventionele strijdkrachten verplettert. Tijdens een persconferentie na afloop van het beraad bestreden Le ber en zijn Amerikaanse collega Do nald Rumsfeld, pas drie maanden in functie, dat de Sowjet-Unie op tactisch of strategisch terrein een overwicht op de NAVO zou hebben bereikt. Volgens Rumsfeld is Moskou echter wel gestaag bezig zijn nucleaire po tentieel te versterken en op een ho ger peil te brengen. „Dit betekent", vervolgde Rumsfeld, „dat het Wes ten zijn eigen kernmacht moet handhaven en blijven aanpassen aan de groeiende kracht van do Sowjet-Unie en het Warschau-pact". Rumsfeld bestreed de door ver slaggevers geopperde stelling dat de Verenigde Staten afstevenen op een nieuw tijdperk van Isolationisme omdat de wetgevende macht (con gres) thans stefker zou zijn dan de uitvoerende macht (president en regering). „Er zijn geen tekenen dat de we derzijdse afhankelijkheid van de Ver enigde Staten en Europa, op geogra fisch, economisch en defensief ter rein, minder zou worden" wierp Rumsfeld tegen. Leber constateerde tot zyn genoegen dat de onrust rond de legering van Amerikaanse troepen in midden- Europa, enkele Jaren geleden nog manifest, verdwenen is. Secretaris-generaal Luns van de NAVO, zei het met Leber en Rumsfeld eens te zijn dat de Sow jet-Unie op het moment geen plan nen voor een aanval tegen West- Europa koestert. „Maar intenties kunnen bijzonder snel veranderen", waarschuwde Luns. „wanneer men ontspanning wenst, is gelijkheid In militaire kracht geboden". HSAJ-SMOKKELAARS Irt A- thene zijn 3 buitenlandse toeristen (een Schot, een Amerikaanse en een Oostenrijker) tot resp. 17, 12 en 14 jaar gevangenisstraf veroordeeld op beschuldiging van het in bezit hebben, smokkelen en vervoer van 22 kg hasjiesj. RECORD Bij vliegtuigongeluk ken zijn in 1975 aanzienlijk minder doden gevallen dan de laatste jaren zo meldt het luchtvaart blad "Flight Interna tonal". Het afgelopen Jaar deden zich in de landen van de In ternationale organisatie voor de bur gerluchtvaart" (ICAO) in totaal 17 vliegtuigongelukken voor. Daarbij vielen 492 doden, tegen 1.382M in 1974, 957 m 1973 en 1.402 in 1972.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9