Levensgevaarlijke situatie Billiton Arnhem Wellicht nog voor zomer behandeling van abortuswetten 11 Niet vooruitlopen op de gevolgen bezuinigingen' iiui.'i.'ij.'iM.'r— Chemici waarschuwen 'De regering Den Uyl gebruikt monarchie' i Pronk met van om plan hulp Cuba te aan stoppen Bekijk en rij de Nieuwe Middenklasse Volvo 66 Eis van 19 maanden tegen dienstweigeraar Pouw uit Sassenheim - ffilJDAG 23 JANUARI 1976 PAGINA 7 RN HEM (ANP) De gezondheid van "bewoners uit wijken rond de ier bedrijven van Billiton in Arnhem (rechts op foto dat aan de yestervoortsedijk) wordt ernstig bedreigd door de omvangrijke lo- ung van zeer giftige stoffen door die bedtpjven. Contact met water it sloten kan in sommige gevallen de dood tot gevolg hebben. Er k reden voor een zekere mate van paniek. b it zijn enkele conclusies van een onderzoek van scheikunde stilden- In en stafleden van de werkgroep project onderwijs van de Utrecht- universiteit. Het wetenschappelijk genoemde onderzoek werd uit- woerd op verzoek van het Milieu Aktiecentrum Nederland, afdeling ïrnhem. ROTTERDAM (ANP) De regering Den Uyl heeft de mo narchie nodig en verzet zich daarom veel minder tegen pogin gen van koningin Juliana om Invloed uit te oefenen dan de regering Biesheuvel. Dit schrijft prof. mr. H. Th. J. F. van Maar- seveen, hoogleraar staats- en bestuursrecht aan de Erasmus - universiteit in Rotterdam, in het Januari-nummer van het tijd schrift "civis mundi". "Het huidige koningsschap is bruikbaar in een socialistis- sche opvatting van de staat. Het ondersteunt als traditioneel en aanvaard politiek element de statelijke machtsconcentratie. Vandaar ook een veelb°leden voorkeur voor een door vrouwen vervuld koningsschap, nu 'va dertje-staat" is Ingeruild voor het beeld van de zorgende dertje-staat". Een reden om het koning schap af te schaffen is voor Van Maarseveen de illusie van zeker heid die het koningschap in de snel veranderende wereld ver schaft. 'Geef de mensen zeker heidsillusies en de machthebben de elites kunnen hun gang gaan", aldus de Rotterdamse hoogleraar. Maar Van Maarseveen beseft dat het koningsschap op korte termijn niet zal worden afge schaft "Tenzij de leden van het koninklijk huis zelf zich niet langer aan de hun opgelegde ge dragspatronen gaan houden en vrijer bestaan claimen. Het hele koningsschap rust op een wan kele basis, aldus de Rotterdamse hoogleraar, prof. Van Maarse veen. ARNHEM (ANP) Alarmerende berichten over mensen die noesten kokhalzen op straat, vergiftigde koeien die moesten porden afgemaakt, vergiftigd hooi. honden die stierven door ut een plas tegenover de fabriek te drinken en mensen die hun rnderen uitbesteedden omdat zij het niet meer vertrouwden tormde de aanleiding voor de werkgroep van de Utrechtse uni versiteit om het onderzoek rond Billiton in Arnhem te begin- Gezien de grootte en giftigheid daar van is het volgens de werkgroep aan te nemen dat de gezondheid van de bevolking ernstig wordt bedreigd. Op het terrein van Biliton in Arnhem werken vier bedrijven: de Hollandse Metallurgische Industrie Billiton en Billiton-Phibro (375 werknemers). Kawecki-Biliton (80» en Billiton-Research (70). Via de Billiton-groep maken deze onderne mingen met verschillende fabrieken dee«: uit van de Koninklijke Shell- groep «Kaweoki is een vijftig pro cent deelneming van Billiton) Het Milieu Aktiecentrum Neder- nd dat al eerder aoties tegen de [llitonbedrijven heeft gevoerd, kon- Igde gisteren aan dat nieuwe acties ken het bedrijf zullen worden on- ernomen wanneer niet spoedig aan fe giflozingen een einde komt. Wel ft acties dat zijn kon MAN-voorzit- ftr J.P. Langendam nog niet meede in. "Het zou een verrassingseffect loeten krijgen omdat Billiton de be- rijven na vorige aoties extra h^eft psohermd met prikkeldraad en een fcrsterkte poortbewaking". De werkgroep projectonderwijs beft monsters van het slijk in de bkgoten van woningen dichtbij en £raf van de Billitonbedrijven geno- pen, waaruit is gebleken dat gifti- fc tot zeer giftige stoffen worden ge- losd. "Er zijn angstwekkend hoge cncentraties gevonden van zwaar ttftige stoffen, zoals lood, molyb- |een, arseen, antimoon en vanadium' ildus de WPO. Op het parkeerterrein direot voor Ie Billiton aan de Wester voor tsedijk njn plassen regenwater onderzocht pet hoge concentraties lood, arseen, jhroom. antimoon en vanadium. De- b plassen zijn giftig en gevaar lijk. De uitworp van Billiton via Schoorstenen komt grotendeels dicht- iij de faibriek terecht. De bevolking lan zeven aangrenzende woonwij ken (50.000 inwoners) staat bloot lan te hoge concentraties van gif- itoffen. In de omgeving van de fa- irieken is regelmatig 'n chloorlucht ke ruiken. De concentratie van het chloor in de lucht is ten minste 300 paal te hoog, zo blijkt uit het onder hoek. j Via een zogenaamde zuurpijp loost feiliton rechtstreeks proceswater met [ware metalen in de Rijn. Uit mon sters van het water en van slib- honsters zegt de werkgroep te heb ben aangetoond dat "onwaarschijn lijk hoge concentraties" giftige stof fen worden geloosd. Het onderzoek dat een Jaar lang reeft geduurd, concludeert dat een groot deel van de uitstoot van de fabrieken in woonwijken neer komt. WD is tegen de defensiebegroting f)EN HAAG (ANP) Het betoog ban minister Vredeling tijdens het bat over de defensiebegroting is ït name bij de VVD-fractie gewo- n en te licht bevonden. De libera- woordvoerder Ploeg vond dat Vre- leling zich maar weinig van de ge- everde kritiek had aangetrokken. CVP-woordvoerder Van Eisen meen- fle dat de minister in de voorj»wfi- zal moeten aangeven op welke hij denkt de 21 miljoen te vin- ien die nodig zijn om her. Neptune- squadron voor de Koninklijke Mari- ie in dienst te houden. Minister Vredeling zei dat de wer- DEN HAAG (ANp> Minister Dui GIJZELAARS NAAR SPANJE De eerste groep gijzelaars uit de trein bij Wijster is gistermorgen, op uitnodiging van de Bond zonder Naam, voor een vakantie van drie weken naar Spanje vertrokken. Op de achterste rij, derde van rechts, de conducteur van de trein, de heer Brin- kers. De ex-gijze laars werden op hun vlucht naar Spanje vergezeld door een schare Nederlandse journalisten terwijl er van de zijde van de Spaanse pers ook veel belangstelling bestond voor de aan komst op het vlieg veld van Barcelona. Ook de Spaanse televisie was op het vliegveld aanwezig. (ADVERTENTIE) Een auto met technische kwaliteiten,'*' die maar weinig auto's in deze klasse evenaren. Een auto, waar Volvo met trots zijn naam aan geeft Een auto, die u moet ervaren meteen proefrit VOLVO Als u dóórdenkt BOOT WILLEM DE ZWIJGERLAAN 39, ALPHEN AAN DEN RIJN xELEFOON 0172075441* Ingang showroom Wielewaalstraat. Off DAF-dealer voor Voorschoten en Zoeterwoude GARAGE VLIETWIJK GERARD DOUPLANTSOEN 22 VOORSCHOTEN TELEFOON 01717—4455 DEN HAAG (SP) De VVD ver wacht dat de drie wetsvoorstellen over de abortus nog voor de zomer door de Tweede Kamer zullen wor den behandeld. De VVD-kamerle- den Veder-Smit en Geurtsen lieten dat gisteren doorschemeren bij de presentatie van de memorie van ant woord o hun wetsvoorstel. Naast het wetsvoorstel van de VVD liggen er nog twee voorstellen over de abortuswetgeving: één van de ka merleden Lamberts en Roethof (P vdA) en één van de kamerleden Van Leeuwen (ARP) en Van Schaik (K VP). Als de drie initiatief wetten voor het zomerreces door de Tweede Ka mer zouden zijn afgehandeld kan de Eerste Kamer ze in de herfst be handelen. In dat geval zop een door het parlement aangenomen wetsvoor- kelijke personeelssterkte van de krijgs senberg van Financiën wil i a^tjets ^^hüde^eraam- uiüopen op de geVolgen wat ik ge- hierover binnenkort met een wets- egon minis- ontwerp, dat thans bij de minister - ter Duisenberg gisteren zijn antwoord raad ligt. Op de exacte inhoud van bezui- Eerder had CHU-woordvoerder Schol stel aan het begin van het volgend jaar bij minister Van Agt van Ju stitie op tafel liggen. Minister Van Agt heeft grote be zwaren tegen het voorstel van de P vdA en zal dat vrijwel zeker geen wetskracht geven door het onderte kenen. Het voorstel van de PvdA is het verstrekkendst, terwijl de VVD- initiatiefwet wordt gezien als een tussenvoorstel. Bij de presentatie van het VVD- voorstel, ongeveer een Jaar geleden was er nogal zware kritiek op het wetsvoorstel. Zo zei het KVP-kamer lid mevr. Gardeniers: "Er deugt ju ridisch niets van". Zij vergeleek de initiatief-wet toen met een vergiet. In de memorie van antwoord ge ven de VVD-kamerleden Veder-Smit en Geurtsen antwoord op meer dan tweehonderd vragen. Van de kant van de KVP was er echter maar één over een juridisch aspect. "En die hebben wij weerlegd", meent de Ju ridisch specialist v. d. VVD- Geurt- By de stemmingen in de Tweede Kamer over de drie wetsvoorstellen zal het van zeer groot belang zijn in welke volgorde zij in stemming komen. Als dat gebeurt in volgorde van indienen (zoals bij moties) dan luidt de volgorde: PvdA, ARP/KVP en VVD. In volgorde van "het meest verstrekkende eerst" (zoals bij amen dementen) dan is de volgorde waar schijnlijk: PvdA. VVD en ARP/KVP In het eerste geval zal het voorstel van de VVD een grotere kans heb ben aangenomen te worden, dan in het tweede geval. Noch het voorstel van de PvdA, noch van de ARP/ KVP kan namelijk waarschijnlijk Pronk van ontwikkelingssamenwer king is niet van plan om in 1976 geen geld te geven aan Cuba. Hij heeft dat gisteren laten blijken bij zijn terugkomst op Schiphol van een reis naar Egypte. Het VVD-kamerlid Waalkens zal volgende week donderdag de minis ter interpelleren over de vijftien mil joen gulden die aan Cuba zijn toe gezegd. omdat Cuba naar zijn me ning dat geld niet nodig heeft. Hij baseert dat op het inzetten van Cu baanse militairen in Angola, waar ze "kennelijk wel geld voor hebben"» Minister Pronk: "De Nederlandse hulp is geheel en al bestemd voor medische voorzieningn op het plat teland en die bestedingen worden ge controleerd. Bovendien is tot op he den feitelijk nog geen enkele Neder landse gulden in Cuba besteed". Minister Pronk bestreed op Schip hol dat door het geven van ontwik kelingsgeld Cuba geld heeft kunnen vrij maken voor de activiteiten in Angola: "Er waren voor deze pro jecten geen andere financiële mid delen. Van geld vrijmaken voor de ook door mij betreurde Cubaanse activiteiten in Afrika is dus geen sprake". Minister Pronk deelde verder mee op Schilphol dat ons land dit jaar twintig miljoen gulden aan ontwik kelingshulp voor Egypte beschikbaar bij "de VVD die zegt berekfte zijn zal stellen. Vijftien miljoen gulden initiatiefwet over abortus hebben ge produceerd. vrezen dat een situatie zal ontstaan waarin geen van de drie ingediende wetsontwerpen een meer derheid zal halen. "Dit wordt van de zijde van de PvdA erg betreurd, maar de ver antwoordelijkheid daarvoor ligt ech- tot overleg, maar niet tot toenade ringen bereid bleek", aldus Lamberts en Roethof. wordt op zachte voorwaarden Egypte geleend, de andere vijfmil joen is een schenking. Den Haag Tegen dienstweigeraar Ger Pouw (22) is gisteren voor het Hoog Militair Gerechtshof een jaar en zeven maanden gevangenisstraf geëist. Deze eis is conform het vonnis van de krijgsraad in Arnhem. Ger Pouw weigert een beroep te doen op de wet gewetensbezwaarden omdat hij deze wet als een onderdeel van de dienstplicht ziet. Door een totale te maken wat er in de wereld omgaat. Hij haalde aan dat in de wereld vier keer zoveel aan defensie wordt uitgegeven dan aan genees kundig onderzoek en dat de helft van de wetenschapsmensen zich bezig houdt met h©t ontwikkelen van wapens. „Het is niet zo gek dat Ger Pouw daar niets mee te maken wil hebben". Hij zei voorts dat toen bewape- weigering wil hij protesteren tegen, ningszaken sterker bij de mensen 3.6 miljoen opleveren, de nigiingen 0,p één procent per jaar te ten gezegd het maar vreemd te vin- bepaald is stilgestaan bij de hogere bezoldiging van het militaire perso neel 6.8 miljoen gulden, aan kleding, voeding en reiskosten zal 1 miljoen minder worden uitgegeven terwijl ooor minder kostwinners op te roe pen 9.6 miljoen kan worden uitge spaard aan kostwinnersvergoeding. krijgen. Hij zei dit gisteren Tweede Kamer tijdens de behande ling van zijn begroting. In beginsel zijn geen onderdelen van de sociale voorzieningen en de directe rijksuitgaven van het onder den dat Den Uyl dat interview had commerciële gegeven zonder vooroverleg met de minister van Financiën. Volgens staatssecretaris De Goe de lotenverkoop worden gesteld. Ook deelde hijmee, dat volgens hem bij een commerciële opzet Schaken Zaterdag 14 februari om komt wereldkampioen schaken Ana toli Karpov naar Nederland. Hij zal een speciale vergadering onderzoek, minister. Tijdens het geruchtmakende inter- i Financiën heeft de aandacht verband moet blijven bestaan tus sen de omzet aan loten en het In komen van de collecteur. Volgens de bewindsman Is het voorts een mythe, dat het publiek centen oppot omdat de feitelijke waar de van de cent meer zou zajn dan één cent. Centen bestaan uit een gevonden. Aan winstdeling hebben deze maatschappijen in 1974 onge- anderhalf maal zoveel uitge- FIDE tevens geven. Amsterdam bijwonen en bezuinigingen op de sociale voorzie- i aantal simultaanseances nin°en voor de VPRO-radio was Dui senberg in het buitenland. Na zijn premier Den Uyl over de keerd als het jaar daarvoor, aldus mengsel van koper, tin staatssecretaris. Overigens den er nog steeds gegevens meld om een goed inzicht I Turnen De Nederlandse dames turnplceg zal op 13 en 14 maart in Boekarest aantreden tegen Roeme nië. Voor de Nederlandse dames is dit duel de tweede kwalifieatiewed- tkijcl voor de Olympische Spelen. terugkomst omspon zich tussen de zaak te krijgen, op grond de premier ciën het volgende gesprekje Duisenberg: "Ik ben blij, dat ik dat interview niet heb gegeven". De Uyl: "Waarom? Finan- de regering kan nemen. De staatssecretaris kondigde vens aan, dat hij de positie vai collecteurs en collectrices van zink, diie metalen scheiden is een technisch >rza- uiterst moeilijk proces, dat nauwe- deze lijks zou lonen. Wel is het zo dat de kosten om centen te maken aan- entueel maatregelen zinlijk boven de waarde van de cent ligt. De staatssecretaris heeft te- nauwelijks iets gemerkt van een te- de kort aan centen, een munt, die vol de gens hem trouwens langzaam aan rekenen op een meerderheid kamerleden. Als deze beide voorstel len eerst zouden worden verworpen, bestaat er volgens de twee VVD-ka merleden een gerede kans dat hun voorstel wordt aangenomen. Geurtsen: "Er moet Iets besloten worden. Dat vindt ongetwijfeld een meerderheid van de Kamer. Onze oplossing zal niet iedereen kunnen bevredigen, maar men zal mee kunnen hebben. In die dit is het maximaal haalbare op het gebeid van abortus in Nederland". In een reactie op de memorie van antwoord bij het VVD-wetsvoorstel ove: de abortus zeggen de PvdA-ka merleden Lamberts en Roethof dat "de VVD verantwoordelijk gesteld kan worden voor de ernstige ver traging die is ontstaan bij het tot zoals hij het van militarisme, statendom". De advocaat-fiscaal, mr. baron F. J. G. van Voorst tot Voorst, vond dat de beklaagde, door geen beroep te doen op de wet gewetensbezwaarden, zichzelf eigenlijk al berecht. Hij stelde in zijn requisitor dat van gewetensnood en overmacht bij Pouw geen sprake is. De advocaat fiscaal zei dat daarom voor vrede pouw uitsluitingsgronderi gelden. Ook vond hij dat het vonnis van de krijgsraad rechtmatig en doelmatig is. Hij vroeg daarom bevestiging van dat vonnis. Pouw's raadsman, mr. H. Droesen, had een van de staatssecretarissen van Defensie op de zitting als getuige willen horen, om uit diens mond te horen wat de minister van stand brengen Duisenberg; "Omdat Je nog niet staatsloterij ml ver beteren. Hij komt zijn eind komt abortuswetgeving, door met gen wetsontwerp te komen". Lamberts en Roethof, die zelf i wettelijke de zaak Door omstandigheden leefden - rond 1955, het hoogtepunt van de ban de bom-beweging - dertig tot vijftig dienstweigeraars in de gevangenis zaten. „Ger Pouw is nu weer de eerste uit een lange rij. Hij probeert op deze manier manifest te maken wat er in werkelijkheid aan de gang is. Kissinger is voor ontwapeningsbe sprekingen in Moskou en voor datzelfde doel staat Ger Pouw nu hier". Mr. Droesen sprak ook van dienstdwang, in plaats van dienst plicht. In zijn laatste woord zei de dienstweigeraar, dat de dienstplicht moet worden afgeschaft, als eerste stapje naar de opheffing vam het leger. KRIJGSGVANGENEN In Ra bat is bekendgemaakt dat Marokko drie Algerijnse soldaten krijgsgevan gen heeft gemaakt die vochten aan de zijde van de Saharaanee be vrij- Unesco-koerier het HMG duidelijk dingsbe weging 'Frente Polisario'.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7