Glenys Marshall wil graag in Nederlandse film spelen 'Ik heb alle reden een gelukkig mens te zijn' ...en gisteren toegelicht Engelse actrice woont in Nieuw Vennep ACTEUR LEO DE HARTOGH: "j°rharte^' br (^j^vandaag... RADIOPROGRAMMA VRIJDAG 23 JANUARI 1976 LEIDEN/NIEUW-VENNEP In Nieuw-Vennep woont sinds enige maanden een zeer aantrekkelijke Engelse actrice, die haar sporen heeft verdiend in de televisiestudio's van de En gelse BBC en daarnaast een aantal films op haar naam heeft staan. Wanneer men het rustige Nieuw-Vennep binnenrijdt, waar de oude dorpskern een hopeloze strijd levert tegen de opdringende nieuwbouw, verwacht men niet op zeer aangena me wijze geconfronteerd te worden met een Engelse actrice, die o.a. Vanessa Redgrave tot haar vriendinnen rekent en die samen met in Engeland zeer bekende komieken, zoals Stanley Baxter, in een televisieshow heeft gestaan. Die Engelse actrice, getrouwd met een directeur van een Arabische vliegtuigmaat schappij, is Glenys Marshall. Ze woonde tot juli van het vorig jaar in Londen, waar ze geregeld in de Engelse societywereld vertoefde. Omdat haar man in Amsterdam werd gestationeerd, vergezelde zij hem naar Nederland. Zowel Glenys Marshall als haar echtgenoot zijn verrukt over hun verblijf in Nederland en over hun tot op heden opgedane Nederlandse kennissen. Glenys Marshall heeft een vrouwe lijke charme, die doet denken aan de verhalen, die over sterren in Hol- lywood de ronde doen. Zij behoort tot de vrouwen, die op de Juiste ma nier gaan zitten, die veel waarde hechten aan verfijnde manieren en die niet lopen, maar zich van het ene punt naar het andere voortbewe gen. Ze heeft klasse en is zich dat bewust. Ze schept een uitstekende ambiance door de aanvankelijk in geschonken 'applejuice' te verrij ken met een evenredige hoeveelheid •brandy'. Ze schept een sfeer, waar- In het vrijgeven van autobiografi sche bijzonderheden mogelijk wordt. Glenys Marshall vertelt: "Eerst be zocht ik de 'Royal College of Dra matic Art" in Schotland. Ik was daar van mijn twaalfde tot mijn ze ventiende jaar. Daarna ging ik naar de 'Guildhall Sohool of Speech and Drama' in Londen. Dat gebeurde, omdat ik inmiddels in het 'Citizens Theatre of Glasgow' een rol had ge speeld in The Enchanted'. Ik kseeg voor die professionele voorstelling vrij van school om te repeteren. Mijn ouders waren trots op me en zagen toen in, dat ik waarschijnlijk ook wel talent zou hebben om een carrière als actrice te beginnen. Ik ging toen naar de 'Guildhall School and Drama'. Daar leerde ik enorm veel. Hadat flt vier Jaar op de "Guild hall School" had vertoefd Kreeg ik bij de "Close Theatere Club" in Glasgow,diedeel Theatre Club'' in Glasgow, die deel uitmaakt van het "Citizens Theatre of Glasgow". Ik speelde daar in een stuk, dat "Little Sister, Little Bro ther" heette. Het was een experi menteel theaterstuk, dat de gedra gingen van drie mensen behandel de, die na een atoomaanval een le ven ondergronds leiden. Toen "Lit tle Sister, Little Brother" ongeveer drie maanden had gedraaid in het zelfde theater, kreeg ik een rol aan geboden bij de entertainer Stanley Baxter als een soort "glamour girl". Het is zoals ook bevestigd wordt door de meeste van mijn collega's, moeilijk om met die man samen te werken. Men kan hem eigenlijk in Engeland niet uitstaan, maar ieder een spreekt met waardering over zijn artistieke capaciteiten. Ik was in zijn shows, die hij de "Stanley Baxter Series" noemde, een meisje, dat werd gebruikt om zijn grappen tot een succes te maken. Ik deed in die series veel televisie-ervaring op en werd helaas gezien als het "gla- mour-achtige type". Het was daar om niet verwonderlijk, dat een vrouwelijke entertainer, Unna Stubs me in haar show uitnodigde om ongeveer hetzelfde te doen. Omdat ik teveel in een hoekje werd gestopt, waar ik voor iedereen her kenbaar was, besloot ik tenslotte om weer bij het toneel te gaan werken. In 1973 kreeg ik een rol bij het „Perth Theatre" in Schot land. Daar speelde ik een rol in 't toneelstuk "Pride and Prejuidice". Het was een stuk van Jane Austin en het behoort zonder enige twij fel tot het conservatieve eenre. Ik speelde in "Pride and Prejuidice" een zekere Ms. Bingley. Vanessa Je hebt toch een film gemaakt met de toch wel veelbesproken filmster Vanessa Redgrave? Glenys Marshall: "Ja, dat klopt. Eerst heb ik met een Franse film groep de film „The Fantom Party" gemaakt. Later maakte ik met Va nessa Redgrave de film "Farewell to Arms". Vanessa speelde de hoofdrol als hoofdzuster en ik had als verpleegster de tweede hoofdrol. Ik heb toen erg veel met Vanessa Redgrave opgetrokken, die een goeie vriendin van me is geworden. Ik heb ook in Egypte in een film gespeeld. Dat was in de film "Bur ning Youth", en ik heb toen mijn naam veranderd in "Gina", omdat men daar moeite had met het uit spreken van mijn naam. Ik heb ook nog een rol gespeeld in de tele visieserie "Dr. Finley's Casebook", die naar ik meen ook in Nederland op het scherm is geweest. Ik zou het erg fijn vinden ook in Nederland een rol in een film te kunnen spe len. Maar ik stel het wel op prijs dat ik eerst het script zie. Wat het Nederlandse theater betreft ligt dat wat moeilijker. Ik beheers de Nederlandse taal niet en kan bij voorbeeld alleen in het kader van het „Mickery-circuit" iets doen. Dat zijn eigenlijk niet meer dan va ge plannen. Want hoewel ik ver schrikkelijk gelukkig ben met mijn man en dochtertje Mid hier in Ne derland, zou ik toch graag weer iets bij het toneel of bij de film willen doen". Weemoed Glenys Marshall zegt het met een tikje weemoed in haar stem. Ze haalt een levensgroot fotoboek tevoorschijn, met daarin enige fo to's van haar film- en toneel rol len. Het zijn stuk voor stuk erg mooie en artistiek zeer verantwoor de foto's, die haar blijvend binden aan haar artistieke carrière. Een car rière die zich al min of meer inter nationaal heeft ontwikkeld. Ze woont nu in Nederland en zal beslist nog van zich laten horen. Indoen film regisseurs haar niet benaderen zal zij ongetwijfeld zelf initiatieven in die richting ondernemen. Glenys Marshall is zonder enige twijfel een getalenteerd actrice. Haar talent zal zeker in staat blijken de minieme afstand Nieuw-VennepAmsterdam te overbruggen. Jplie Ege heeft tenslotte ook in een Nederlandse film gespeeld. In hoeverre dat als maatstaf kan gel den? Glenys Marshall weet het niet. De filmindustrie is een grillig be drijf en de regisseurs, die haar loop bepalen zijn wellicht nog grilliger. A. C. KOEKEBAKKER Jr. Glenys Marshall: „Ik werd Als Leo de Hartogh zo in jacket uit de repetitie stapt van Fey- deau's „Geen haar op t' hoofd" ziet men hem het draafwerk van de kwieke machinerie nog aan, die de Franse kluchtschrijver als een meester in zijn vak altijd beoogt op gang te brengen. Toch heeft men bepaald niet de indruk dat deze in Rotterdam geboren rijzige acteur dit jaar zestig gaat worden. Tweeënveertig jaar geleden begon ook de Filmstad van Loet C. Barn- hij als een welogende jeune pre- sttfn om zich voor de camera's te niier zijn artistieke loopbaan, van bewegen, was maar luttele kilome- het begin af had hij enige tegenzin ters verwijderd. Voor de opnamen in het gladde aspect van dab soort van 'n Zomerzotheid" naar het helden, zijn voorkeur ging uit naar boek van Cissy van Marxveld ging karakterroden. Daar heelt hij later hij naar Parijs, in de tijd van die ook zijn deel in gekregen, maar een toenmalige Nederlandse filmrenajs- imposante verschijning is hij daar- sance geen ongebruikelijke figuur, bij gebleven. De regisseurs waren vaak beroemd- Zoais zovelen begon zijn carrière als heden, die voor Hitier waren ge- volontair. Met zyn scnoolgenoot vlucht. Max Nord, die letterkundige is ge worden, verlangde hij naar een to- neelloopoaan. Daar was toen een flinke dosis idealisme voor nodig, een nobby om dat te doen voor viji- entwintig gulden per maand. Ondertussen stapte hij voor de oorlog al over naar "Het Masker" van Ko Arnoldi en hij stond er on der meer naast Else Mauhs in Mau- "Asmodée". De Hartogh had der Lugt Melserc de smaak voor film te pakken terecht, nadat hij in 1934 eerst al Gerard Rutten vroeg hem naar met Fien Berghegge bij Louis Da Brussel te komen om daar met de zwemberoemdheid Wil ly den Ouden in haar filmdebuut te staan. De opnamen waren in volle gang toen de Duitsers Nederland. België en Frankrijk binnenvielen in mei 1940. De film werd niet afgemaakt en J (virlnocfl rvp r-irwHo Ho Twoctnno gevraagd NEDERLAND I 18.45 Kortweg: kunst op komst (NOS) 13.55 Journaal (NOS) 19.05 Dè man van zes miljoen (TROS) 19.55 Alles of niets (TROS) 30.40 l'epper (TROS) 21.35 Journaal (NOS) 21.50 Interview met de Minister-President (TROS) 22.00 Music-all-in (TROS) 23.00 Late visite (IKON) 23.25 Journaal (NOS) NEDERLAND II 18.45 Paulus de Boskabouter (NOS) 18.55 Journaal (NOS) 19.05 Toppop Hitparade (AVRO) 20.00 Journaal (NOS) 20.25 De gebroeders Hammond (AVRO) 21 15 Voor de vuist weg (AVRO) 22.35 Televizier magazine (AVRO) 23.20 Journaal (NOS) Of er nog wat te lachen viel, gis teravond? Nou. reken maar. De he ren van het Simplisties Verbond zijn aan een werkelijk fenomenale serie bezig. Een avond met Koot en Bie op het programma kan niet misluk ken. zou ik bijna zeggen. Gisteren trokken ze er op uit, richting Belgi sche grens, want "Nederland is te klein voor ons zoals Bie uitlegde. En hoe klein is ons landje dan wel? Zo klein, dat het plafond hier en daar de bodem raakt. Zo klein, dat prins Bernhard maar één echte vriend heeft. En zo klein, dat de grensrechter zijn hoofd stoot. Helaas kreeg Koot kramp bij Abcoude, zo dat het duo weer op tijd in de stu dio de verbondspropagan- Tot slot nog iets over VPRO's Net ty Rosenfeld. Ze heeft nu een hele goeie manier gevonden om te interviewen en landgenoten uit te kie zen. Eerst blind prikken op de kaart van Nederland, en daarna in het te lefoonboek. Zo werd het reisdoel de fruitkweker Stam in het dorp Ochten in de Betuwe. Maar de heer Stam bleek al twee Jaar dood. "Hij was bijzonder aardig en bijzonder intel ligent". zeiden zijn nabestaanden. En vervolgens werd het toch nog erg gezellig. GERARD PAQUES De TROS-tv zendt vanavond weer een aflevering van 'Music- all-in' uit. Tot de gasten behoren ditmaal Chris Barber en zijn nieuwe dixieland-formatiede violist Theo Olof en de Franse jazzviolist Stéphane Grapelly. Voorts werkt aan dit programma mee de Amerikaanse zanger Mei Tormé. Televizier-magazine schenkt vanavond aandacht aan de dijk- problemen op Texel. Verder een portret van de republikeinse kandidaat voor het Amerikaanse presidentschap, Donald Rea gan. Er wordt ook een reportage over de stakingen in Spanje verwacht. een miljoen gulden aan prijzen 4 Conti TS staalradiaalbanden ter waarde van ƒ610,-, be schikbaar gesteld door Conti nental Rubber B.V., Amersfoort Ta wlnnan In da National* Puzxalaktla tb.Y. Nationaal Fonda Sport Oahandlcaptan. VRIJDAG 23 JAM Hilversum I PP: 18.19 Uitzending (S) Eerlijk gezegd. 8.03 (Si Popste- tlon. 10 03 (S) Muziek bij de koffie. 11.03 (S) Hollands kwartiertje 11 15 ,o. «n -e 12.03 (s) 4 03 ts) Bij vx nv««UUO AWIU IIC IS) Strictly country style —j middag i4 i, S) Sportshow. Drie Barend. 7.02 (S) VPRO: 18.11 Embargo. NOS: 20.00 Nieuws. 20.05 (S) NOS-Cultuur. 22.30 Gamma van Alpha en Beta 23,00 Met het oog op morgen, met Den Haag vandaag. 23.55-24.00 Nieuws. Hilversum III NOS: 18.03 De vakaturebank. 18 10 tSNoe-progr. met Joost den Draayer. 9.00 Nieuws. 9.02 (S) eens wat. 9.20 (S) 'n Woordje vooraf. 9.40 (S) 't Is historisch. 10.00 Sym fonisch concert. 1145 (S) De wereld van de opera. 12.45 (S) Trad. volks- muzieK vandaag. 13.15 (S) Muziek hob byisten. 14.00 Nieuws. 14.02 (S) Cou- ramt(e). weekkrant met en over mu ziek. 15.20 (S) Van Couperln tot Ra- religieuze muziek omstr. 1700l <S) Aspecten, kunstrubriek. '""0 Radiojournaal. DUITSE TV de nacht door. i Gvmn. 8.45 (S) Z.O. 10.30 Nws. 10.33 Z.I.: muziek- en informatieshow. 12.26 Med. 17.56-180- Sportschau. 13.3 nette. 18 55 Kultureel mag. 19.26 Re- 0.59 Frogrammaoverz. WDR: ter einem Dach. 18.35 Sport. 18.45 EÏn* ganz gewöhnllche Ge^chichte 19.15 AJct. 19.45 Hit urn Viertel vor acht 20.00 Journaal, weerbericht en informatie voor de wintersport. 20.15 Die Reife- prüfung, speelfilm. 22.00 Der sleben- de Slnn. 22.05 Rep. uit Bonn. 22.30 TlWlimil— 8.00 Nws. 10.00 Tien-om. 10.30 Aktua Sportcafé! (11.00 Nieuws). 11.30 Hartje Amster- OverheidsvoorUchting: f2.48 Werk en de wintersport. 23.1 mische serie. 19.00 Journaal. 19.30 Be en rauz. 18.20 Vater der Klamotte, ko- portages van buitenlandse korrespon- NCRV: 7.02 (S) Happy vids in Scheveningen had gestaan. Voor de toen kapitale soni van vijf enzeventig gulden voor veertien da gen! De bescheiden inkomsten van die tijd niet bovendien een acht- maandskontrakt vonden voor De Hartogh toen ai meteen compensa- 1 facade tegen de onzeker- ADVERTENTIE „Mondacheinsona- ^iogse ffrtode de Prestatie moest die rol laten lopen hij met veel plezier aan terugdenkt. "Een verrukkelijke tijd. Het was een simpel driehoeksverhaal van Jong zijn in de natuur. Ik was 't student. Rini was mijn vriendinnetje. Het was allemaal in een sfeer van fris heid gedaan". Uit Brussel werd het in 1940 een overhaaste vlucht naar het zuiden. Hij, Willy den Ouden en Jetty Pearl bereikten met veel weder waardigheden Parijs. Men ontmoet te er door een toeval een man van Jacqueline Royaard de Rotterdamse Lloyd. De "Indra- Kleyn en Loesje Bouw- poera" was in Genua aan de greep te", door toneelverplichtingen toen moeilijkheden Kurt Gerron de regie overnam. Zijn filmdebuut kwam kor te tijd later toch. In de zomer van 1935 vertoefde een groep bekende acteurs en ac trices geplaagd door het slechte weer lange tijd op Texel voor een pasto raal liefdesavontuur "Jonge harten", het regiedebuut van Charles Hu guenot van der Linden. Tussen onder Kommer meester speelden Leo de Hartogh der Duitsers ontsnapt en stoomde en Rini Otte het stralende Jonge paar. Zijn activiteiten konden zich eigen lijk op een klein gebied afspelen, want hij acteerde in die tijd in de Koninklijke, de première van "Jon ge harten" ging schuin aan de over kant in de Princesseschouwburg en Marseille. Haastig werd in de Franse hoofdstad af scheid genomen. Jetty (later bekend voor Radio Oranje) en Willy kozen voor Londen, De Hartogh zette de reds voort naar de Rivièra. Met 54 passagiers ging de "Indrapoera" op weg naar Casablanca. Daar kreeg de kapitein buitengaats van de voorlo pige regering in Londen opdracht naar Batavia te varen, een lange reis via de Kaap, waarbij Duitse oorlogsschepen ma ten te ontkomen. Het eerste wat hij aan de railing staande in Batavia op de kade zag was een klein figuurtje, dat riep: "Leo, maak Je borst al vast maar net, over twee weken première". Corry Vonk, die juist met Wim Kan in Indië aan een tournee bezig was. En waarachtig, twee weken later deed hij er cabaret. Vóór Pearl Har bour ook daar een eind aan maak te ging hij nog met een eigen toneel gezelschapje langs verschillende kunstkringen. Met "Toekomst" van Bernstein. Die toekomst zou de volgende Ja ren bepaald niet erg zonnig worden. De Hartogh kreeg een spoedoplei- mingskunst zijn". "Een Feydeau is ding als officier en kwam tijdens de erg moeilijk goed te spelen". De mi- te verdringen, er snel aan voorbij te gaan. Laier komen die steeds sterker terug". Onmiddellijk na de bevrijding ging trach- hij met Cor Lemaire aan het werk. In Nederland zag men hem in Kans programma "Salto Mortale". Met een eigen gezelschapje reisde hij voor het NI WIN nog eens terug naar Indonesië. De keuze voor toneel werd daarna definitief en de rest van zijn carriè re verdeelde 'hij bussen Den Haag en Rotterdam in grote en kleine rol len. In "Le dindon" v£ in "Suiker" van Claus, teoor" van Dürrenmatt cent ,.'t Is voorbü" va "De Jongste dag van Horvath: "Rollen die iets te zeggen hebben spreken mij zeer aan, maar het karakterwerk moet geen Feydeau, Albee een miljoen gulden aan prijzen j Wekelijks ©en 20-del?ge Summa encyclopedie, een geschenk van A. Oosthoek Uitgeversmij. N.V., Do Meern. Te winnen In de Nationale Puzzelaktle Lb.v. Nationaal Fonds Sport Gehandicapten. Japanse bezetting in het kamp. De litair. die hij bevrijding beleefde hij in Singapo- Een trieste periode, welke als bij ve le anderen diep in zijn leven heeft ingegrepen. 'In de eerste tijd daar na heb je de neiging, die ervaringen "Geen haar op 't hoofd" vertolkt is "een heel dige man". "Als hij zijn uniform uit doet Is hij in zijn manier van uit drukken een heel andere man. Hij moet wel een beetje lachwekkend wezen. Feydeau maakt zijn figuren nooit belachelijk. Geen kijk- mij-eens-leuk-zijn, dat zit Je od de verkeerde lijn". "Wat ik vroegef dacht: ik zal die zenuwen nog wel eens kwijt raken, het is mij helaas niet gelukt. Als Je niet gespannen bent bij een pre mière gaat het meestal beter. Je gaat je steeds meer verantwoorde lijk voelen voor de voorstellingen". "De oorlogsjaren als een in elk op zicht verschrikkelijke belevenis zijn een oorzaak van die grote spannin gen. Hoe dichter je bij de dood komt. hoe meer die herinneringer mee gaan spelen. Ze worden pas ja ren er na concreet". "Maar optimistisch ben Ik ln feiti toch. Ik heb alle reden om een geluk kig mens te zijn. Ik ben gezond ei heb vier kinderen". "Sommige mensen vinden mij eei jjdel man. Misschien ben il wel IJdel. Maar men moet niet ver geten dat dat een facade, een zelf bescherming is tegen de onzeker heid". PIET RUIVENKAM1

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 5