„Het gaat om de mensniet om de massa André van Buuren: kleine knakk Vormgeving woningen Oosterkerk wekt wrevel Alphen wil eind maken aan sluiproute langs Herenweg PAGINJ» 4 VRIJDAG 23 JANUARI 1076 WD-Kamerlid De Korte BOSKOOP In Boskoop hield het WD-kamerlid dr. R. W. de Korte een inleiding over "de WD in de regering?" en voor de vele toehoorders werd het in de loop van zijn verhaal wel duide lijk dat het vraagteken achter het thema van de inleiding er niet voor niets geplaatst was. Het gro te verschilpunt tussen de PvdA en de WD is de stelling dat het bij de WD allemaal gaat om de mens en bij de PvdA om de mas sa, aldus De Korte. Doctorandussen Hij had heel weinig goede woorden voor de huidige topmen sen in de PvdA'Ik woonde laatst een congres van die partij bij. Ik zat tussen de doctorandus sen in het opbouwwerk. Ze doen goed hun woordje. Verzinnen tel kens nieuwe uitdrukkingen zoals modale werknemers, maar ik zag er helaas maar een echte werk- Den Uyl richt zich steeds naar zijn achterban, de vraag is of Den Uyl nog wel weet wie zijn achter ban is. Het kabinet bestaat uit leuke mensen, maar ze hadden nooit minister moeten worden, want ae kijken te veel naar de "schuimspattende achterban" die ze dan de ma'ssa noemen, aldus dr De Korte. 'Het gaat slecht met Neder land. Dat is niet helemaal de schuld van de huidige regering. Maar ze kunnen er wel wat aan doen, waardoor er weer lust tot ar beid komt. Van de 4 milj. wer kende Nederlanders is er steeds één miljoen ziek, invalide of werkloos'. Voor dr. De Korte mag het kabinet dlrekt vertrekken. De WD is bereid medeverantwoor delijkheid te dragen voor het be stuur. Amsterdam is daar een voorbeeld van. De grote vraag .is: met wie? De VVD kan alleen met een coalitie partner regeringsveranwoorde- lijkheid dragen. De confessione le partijen lijken een aangewe zen partner, maar dan moet wel haast gemaakt worden met het CDA. Toch is de WD ook bereid regeringsverantwoordelijkheid te dragen met gematigde socialisten, zoals men die o.a. in West-Duits land kan vinden. Het tragische van het huidige kabinet is dat dit grote zorgen heeft voor het milieu e.d., maar geen grote zorgen over het goed besteden van de financiën. in drie jaar tijd geeft de overheid 80% meer uit, de uitgaven zijn gestegen van f 48 miljard tot f 76 miljard. Iedereen moet volgens deze regering bezuinigen behalve de overheid zelf. Broekriem Er is haast nodig om tot een om wenteling te komen van het rege ringsbeleid. Het bedrijfsleven kan ni et meer investeren en de kleine zelfstandigen worden financieel uitgemoord. Iedere nieuwe rege ring zal voor het gegeven staan, dat de broekriem ingesnoerd moet worden, maar ook de overheids- broekriem. De WD staat klaar om het roer over te nemen zodra deze partij gevraagd wordt, aldus dr. De Korte. Voetbal Amateur tweede-klasser Hattum heeft gisteravond met 12-0 verloren van het Tjechisch nationaal team. Bij rust was de Stand al 0-10. Olympische Spelen De regering van Quebec zal de overheid een be drag van 200 miljoen dollar vragen om het tekort van 600 miljoen dol lar te dekken. Schaken Morgen zal een aantal ambassadeurs in Wijk aan Zee, in het kader van het Hoogoven toernooi, tegen elkaar schaken. Drie deelnemers staan al vast: de verte genwoordigers van Rusland, Ame rika en Bulgarije. Geen geld voor nieuwe sportvoorzieningen LEIDEN In de concept-begro ting voor 1976 is geen geld gereser veerd voor het realiseren van nieu we sportvoorzieningen. Wethouder Van Dam antwoorde dat gisteravond tijdens de gemeentelijke commissie vergadering op een vraag van het WD-raadslid Schoute. Volgens de wethouder is de "sport" er binnen de scherp prioriteitenstelling buiten gevallen. Zoals de zaken er nu voor staan zal alleen geld voor sportvoor zieningen in Leiden worden besteed wanneer dat beschikbaar komt uit de pot voor de aanvullende werken in het kader van de werkloosheids bestrijding. Een tweede mogelijk heid is nog dat er gelden beschik baar komen uit het fonds voor bo- venwijkse voorzieningen. Hoeveel geld er precies in dat potje zit is niet bekend, maar er zijn schattingen van twee miljoen. Wethouder Van Dam deelde gisteravond de oom- missieleden mee dat ambtenaren op het ogenblik bezig zijn met een no ta, waarin mogelijkheden voor be steding van dit fonds worden aange geven. Deze nota zal binnen afzien bare tijd in de Leidse raad worden behandeld. DOODSTRAF Een Japanner die ln 1971 in een tijd van drie maarn oen acht vrouwen verkrachtte en vermoordde is gisteren in een ge vangenis van Tokio opgehangen. ,X>it knakkertjes komen als vanzelf uit mijn pen. Nieuwvener exposeert in Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN Tot 15 februari exposeert André van Buuren (24) uit Nieuwveen een aan tal pentekeningen en schilderijen in Galerij Van Zwieten in de Hooft- straat in Alphen aan den Rijn. De tentoonstelling in Galerij van Zwieten is de zesde expositie van de jonge kunstenaar, die in 1972 in Aalsmeer voor het eerst met zijn werk naar buiten trad. Verder expo seerde hij in Leiden, Nieuwkoop en Nieuwveen. In Alphen zijn voor het eerst (vijf) olieverfschilderijen van hem te zien. Naam maken André van Buuren (die zelf zijn naam liever schrijft als andREVAN- buuren) is geboren en getogen in Nieuwveen. Na de ULO ging hij naar de grafische school. Na 2Va jaar hield hij het daar ech ter wel voor gezien: "Het grafisch werk sloot toch niet zo aan bij datge ne wat ik eigenlijk het liefst deed; het trok me niet zo erg aan". Toch maakt hij die 2%-jaar opleiding nog dagelijks ten nutte, want André werkt voor halve dagen in een druk kerij. "Noodzakelijk, want ik kan van mijn kunst nog niet bestaan", zegt hij daar zelf heel nuchter van. Eraan toevoegende: "Heel veei mensen vinden best leuk wat ik doe, maar kopen is er niet bij". André hoopt, dat hij nog eens vol ledig van zijn kunst kan bestaan. Hij realiseert zich, dat hij daarvoor eerst naam moet maken. Dat wil hij niet doen voor stunts. "G-ced werk leveren, dat is daarvoor het belang rijkste". zo meent hij. En over zijn werkstukken: "Ik ben ervan over tuigd, dat ik goed genoeg ben om er niet mee te hoeven stoppen. Boven dien bevalt het me uitstekend". Als vanzelf Getekend heeft André altijd al. "Op school ook. Als anderen hun huis werk zaten te maken, was ik aan het tekenen". Tekeningen van hem zijn Terkstukken-met-"een hele boel" erop. Allemaal kleine figuur tjes, gedrochtjes, "kleine knakker tjes", om met André zelf te spre ken. "Die komen als vanzelf uit mijn pen, als ik eenmaal bezig ben". Wonderlijke fantasieën, zeer mini- tieus getekend (geen figuurtje is hetzelfde), waarin toch dingen van het eigen gevoelsleven ziUcn ver werkt. Echte "bekijktekenin gen", waarbij je al kijkend wonder lijke dromen door Je fantasie kunt laten spelen. Na een tussenstadium, waarin An dré werkte met plakkaatverf, waag de de Nieuwveense kunstenaar zich aan W. maken van olieverschilde- rijen. "Daar ben ik nu een jaar echt intensief mee bezig en voorlopig zal dat wel het belangrijkste voor me zijn. Vooral omdat het nog meer mo gelijkheden biedt: omdat het gebruik van kleuren meer perspectieven opent". In de vijf schilderijen is een ontwikkeling te bespeuren. De ge drochtjes, op de eerste schilderijen nog niet aanwezig, sluipen de doe ken op, naarmate André de tech niek meer machtig werd. Droomwe relden krijgen, ook in olieverf meer Galerie Al met al zijn de tekeningen en schilderijen van André van Buuren de moeite van een bezoek aan Gale rie van Zwieten beslist wel waard. Tot 15 februari kan men er elke dag van 9 tot 18 uur terecht; op vrijdagen tot 21 uur. JAN UITZETTER LEIDEN De vormgeving van de plannen voor drieëndertig wo ningen voor alleenstaanden op de plaats van de Oosterkerk in Leiden wekte gisteravond in de commissie voor ruimtelijke ordening enige wrevel. Laurens Beijen (PPR) be treurde het dut de oorspronkelijke rooilijn niet gevolgd werd. De gevel van het bouwwerk zou aan de He rengracht een klein stukje achter de Hjn van de andere gevels staan. Dit in verband met zijramen van naastliggende woningen. Op aan drang van de commissie zou be keken worden of de bewoners bereid waren deze kleine ramen Brandweer wil alleen meer personeel LEIDEN De pogingen om anders dun door personeelsuitbreiding bij de Leidse brandweer te komen tot ver korting van werktijd wordt door de brandweer geblokkeerd. De brand weer ziet maar één oplossing: en dat is uitbreiding van het personeel, een ingestelde werkgroep ziet ook ande re mogelijkheden. Dut zei burgemees ter Vis tijdens de gisteravond gehou den oom mdssieyerva dering over de begroting voor" 1976. In die begroting wordt rekening gehouden met een uitbreiding van het brandweerper soneel met twee man. Dat Is twee man minder dan door de Leidse brandweer werd gevraagd. Zij wil len er in 1976 vier man bdj, in 1977 nog eens eenzelfde aantal en in 1978 twee man. In totaal 10 man in drie jaar. WD-raadslid Wessels vond gisteravond, de personeelseisen, die dcor de brandweer zijn gesteld re delijk en drong er bij het college op aan te zoeken naar mogelijkheden om dze verlangens in te willigen. dicht te laten metselen, zodat de gevel van het nieuwe pand gelijk zou kunnen lopen met de andere gevels. Verder vond men het ge bouw nogal massaal in vergelijking met de woningen ernaast; het ar chitectenbureau Van Manen zou bekijken of de daklijn wat soepeler kon verlopen. Het pand van vier lagen heeft zowel aan de Herengracht als aan de Lange straat een gevel. Daarach ter bevindt zich een binnenterrein met trappenhuis en lift. De eenka- merflats zijn vanuit die binnen plaats met galerijen te bereiken. De prijs van de flats zal in ieder geval niet hoger liggen dan het maximum van premiebouw. Gekeken zal worden of de bouw verordening zo soepel kan worden gehanteerd dat geen balkonnetjes hoeven worden aangelegd. Deze zijn voor premiebouw namelijk wel ver eist. In dit plan wekten zij echter de weerzin van de hele commissie. Munari/Maiga leiden rally MUITERS Het Stockholmse blad 'Expressen' meldde gisteren, dat de bemanning van een Russisch rineschip in november heeft gemuit. Zij sloot de kapitein en officieren in iun bultten op en wilde het oorlogs chip naar Zweden brengen. De miud- erij brak uit in de avond van 7 november. Maar de poging naar Zwe den te varen werd verijdeld toen het schip een geleidevooruitg, door een Russische onderzeeër werd aangehou den. Verscheidene leden van de zes tig koppen tellende bemanning van het geled'devaartuig sprongen over boord maar werden door de onder- zeebadt opgepikt. De gehele beman ning werd uiteindelijk gevangenge- ■- Frisol in Tour? ROTTERDAM Frisol, in 1975 met Theo Smit en Cees Priem win naar van vier ritten in de Ronde van Frankrijk, heeft opnieuw Tour-plan nen. Ploegleider Piet Liebregts en directeur Nico de Vries hebben vori ge week in Parijs besprekingen ge voerd met de directie van de Tour en met vertegenwoordigers van nog een elftal andere ploegen. In Parijs is duidelijk gebleken dat de organisa toren van de Ronde een plaats heb ben gereserveerd in het veld van vermoedelijk vijftien ploegen van tien 14 (20) 15 (28) 16 (12) 17 (29) 18 (17) 19 (21) 20 (15) 24 (19) 25 (30) 26 MONTE CARLO Gisteravond zijn de 60 hoogst-geklasseerde équi pes in de rally Monte Carlo in Mo naco begonnen aan het tweede en laatste gemeenschappelijke traject, dat 780 km lang is. Zij werden van morgen in het prinsdom terugver wacht. Gisteravond heeft de Italiaanse Lan cia Stratoscombinatie Sandro Muna- ri—Silvio Maiga in de eerste klasse mentsproef zijn leidende positie op nieuw verbeterd. Het duo legde de 18 km af in 15 min. 36 sec. Er zijn negen proeven in het laatste gedeel te van de sterrit naar Monaco opge- 29 30 1 1) 2 9) 3 5) 4 2) 5 4) 6 7) It's raining in my heart; Lee Towers. Als het gras .twee kontjes hoog is; Hydra. Baby do you wanna bump; Boney M. Du cote de chez Swann; Dave. Fallen angel: Roque. Kleine café; Vader Abraham. Titles; Barclay James Har vest. You sexy thing; Hot Choco late. SleepwalkinGolden Earring. Let the music play; Barry White. Sing a song; Earth Wind and Fire. I do not wanna play; Tam my Wynette. Another lonely night; Som- merset. Aose Valley; Teach In. How high the moon; Glo ria Gaynor. Me soezafoon; Come van Gorp. Stoont als een garnaal; Bie en Koot. Bohe Hian rhapsodie; Queen. Willempie; (André van Duijn. Let's twist again; Chubby Checker. Girls girls girls; Sailor. Nostalgia; Francis Goya. Golden years; David Bowie. You set my heart on fire; Tina Charles. Mississippy; Pussycat. Love hurts; Nazareth. 10 c 8) Patrick mon cherie; Kiki and Pearly. 11 (11) Queen of clubs; K.C. Sunshine Band. 1-2 (13) Operator operator; Long Tall Ernie. 13 (24) AD around my hat; Steeleye Rijnstreek loopt twee punten in LEIDEN Doordat De Caram bole 1 in de eerste klasse van de LBB bij Rijnegom niet verder kwam dan 'n 4-4 gelijkspel, kon de Rijn streek door 2-6 winst 2 punten op de koploper inlopen. De voorsprong van de Carambole bedraagt echter nog altijd een zeer royale 13 pun ten. De uitslagen: Rijnegom- Ca rambole 4-4; Between-Landzicht 4-4; Morspoort- Oude Herberg (een fraafie revanche op de 8-0 neder laag bij deOude Herberg) 8-0; TOP- Rijnstreek 2-6. In de tweede klasse rekende koploper TOP 1 af met naaste belager Cleyn Duin 1 via een 2-6 zege in Katwijk. Daarmee zag TOP de voorsprong weer gróeien tot 17 punten. De uitslagenDe Waag 2 - De Heul 1 6-2; Landzicht 2 - 't Zand 1 6-2; Carambole 2 - Vrienschap 2 4-4; Wachtje - DOS 4-4; Cleuyn Duin - TOP 2-6. In de derde klasse nam De Oude Her berg 2 de eerste plaats over van UVS 2, dat door Rijnstreek 2 met 6-2 verslagen werd. Informatie op chr. school Prins Bernhard LEIDEN Speciaal voor die oy- dens die hun kind voor het eerst gaan aanmelden voor het basisonderwijs organiseert het onderwijzend perso neel van de Leidse christelijke basis school "Prins Bernhard" (Noordein de 3) een informatieavond op 28 Ja nuari 's avonds om acht uur. Bedoeling van deze avond is de ou ders te laten zien wat een speeUeer- klas op een basisschool precies is en hoeer met speelmateriaal gewerkt wordt. De speelleerklas is een van de pogingen om de overgang van de kleuterschool naar de lagere school soepel te laten verlopen. Uit praktijk ervaring is namelijk gebleken dat voor een aantal kleuters de overgang naar de lagere school nogal eens problemen kan opleveren; de speel- leerklas komt juist aan die kinderen tegemoet. Overigens is het persé niet de bedoeling dat de ouders op deze avond hun kinderen bdj de Prins Bemhard-schooi aanmelden. De avond is uitsluitend bedoeld om in formatie te verstrekken. bruggetje bij de Herenweg: gébaarlijfce situatie. ALPHEN AAN DEN RIJN Het college van burgemeester en wethouders van Alphen aan den Rijn stelt de gemeenteraad voor om een eind te maken aan het gebruikmaken van de parallelweg van de Herenweg als sluiproute. Dat levert namelijk vooral tijdens de spitsuren gevaarlijke situaties op bij het bruggetje voor voetgangers en fietsers over de sloot langs die parallelweg. Dat bruggetje (foto) is enige jaren geleden aangebracht ten behoeve van de bewoners van Ridderveld-West (het wijkgedeelte ten westen van de Herenweg). Als gevolg van de bevol kingstoename van die wijk en de vestiging van het Ashram-college aan de Burgemeester Bruins Slotsingel, wordt dit bruggetje ook juist tijdens de spitsuren overbelast. Omdat er met ver springende hekjes een zogenaamde voetgangers- sluis is aangebracht, komen er op de parallel weg geregeld grote groepen fietsers te staan, wachtend op hun beurt om van het bruggetje gebruik te kunnen maken. Een gevaarlijke si tuatie, gezien de „sluiproute-rijdende" automo bilisten. Om aan die situatie een eind te maken, stelt het college onder meer voor, om de paral lelweg tussen Heuvelweg en Dijksloot (de sloot tussen Ridderveld I en Ridderveld II) af te sluiten voor auto's en motoren. Voorts zal het ook verboden worden, om vanaf de Herenweg ter hoogte van de Dijksloot, de parallelweg op te rijden. Tenslotte zal dan nog de verbinding met de Herenweg, halverwege de Heuvelweg en de Dijksloot worden afgesloten en een draai- mogelijkheid worden gemaakt op de parallel- wég ter hoogte va>n de Dijksloot. De kosten van het maken van deze voor zieningen komen ten laste van de provincie (£e parallelweg ligt op provinciale grond). Een andere maatregel, het over een beperkte lengte verleggen van de parallelweg naar de over zijde van de bermsloot ter plaatse van de krui sing Herenweg/Bruins Slotsingel, waarvan de kosten worden geraamd op f 135.000,— komt voor rekening van de gemeente. Bij deze wegverleg- ging zullen de voet- en fietspaden aan de zijde van de Herenweg met een ruime afvoercapaci- teit in verbinding worden gebracht met de voet en fietspaden die in het kader van de voltooiing van Bruins Slotsingel ten westen van de Heren weg zullen worden aangelegd. Rhynenburcher Molen in Hazerswoude wordt dit jaar opgeknapt HAZERSWOUDE Nog dit iaar zal de Rhynenburcher Mo len in Hazerswoude-Rijndijk grondig worden gerestaureerd. Daarna zal de molen een Junctie kunnen vervullen bij de water huishouding van het bestem mingsplan Rhynenburch. De rijksdienst voor monumenten zorg heeft toegezegd dat dit jaar de subsidie beschikbaar zal ko men. Nog voordat een volledig restauratieplan kan worden ge maakt, moet de fundering van de molen, die verzakt is, worden on derzocht. De kosten hiervan be dragen f 16.000,—. Aan de gemeenteraad wordt don derdagavond voorgesteld dit be drag beschikbaar te stellen, voor dat geld voor de feitelijke restau ratie wordt gegeven.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 4