Fundament gelegd tot herstel van Maredorp Kampje over half jaar? Projectgroep: pakhuizen en cafés zijn problemen Rapport projectgroep grondslag subsidies VERSTOPPERTJE SPELEN HIJDAG 23 JANUARI 1976 Deze negen woningen zullen worden gebouwd op de hoek Van der Werjstraat-Lege Werfsteeg. LEIDEN Belangrijke proble men bij de aanpak van Maredorp vormen het grote aantal pakhuizen, het toenemend aantal cafés en par ticuliere huiseigenaren, die niet in de buurt wonen. Dit constateert de projectgroep, die het rapport "Een fundament voor Maredorp" heeft sa mengesteld. Eigenaren/verhuurders zullen door middel van subsidies enthousiast gemaakt moeten wor den voor het opknappen van hun woningen; lukt dat niet dan zal er bv. een actief aanschrijvingsbeleid moeten worden gevoerd, aldus de werkgroep. Maredorp is opgesplitst in negen sec toren, waarvoor'aparte plannen be staan. 1) Het gebied dat begrensd wordt door de Oude Vest, Lange Mare, Cla- rensteeg en Jan Vossensteeg. De voor bereidende werkzaamheden om tot verbetering van dit stuk te komen zijn al aan de gang. Met de bewo ners is een plan gemaakt om de Mi- rakelsteeg en de Koddesteeg, achter de Marekerk, te herbouwen. Het is de bedoeling dat aan de achterzijde van de Marekerk een plein wordt gemaakt. Er komt hier geen par keergarage, zoals in het verleden geopperd is. 2) Het gedeelte tussen de Oude Vest, Janvossensteeg, Van der Werfstraat en het binnengebied tussen Vol- lersgracht en Grevenstraat. Het plan is om een blokje vervallen woningen te slopen en de vrijkomende ruimte te benutten als pleintje met bomen en wat parkeerplaatsen. De bewo- nersgroep is er nog mee bezig. Ver der: verbetering van de woonomge ving door groenaanleg en maatrege len tegen de verkeerschaos. 3) 't Gebied tussen Clarensteeg, Lan ge Mare, Haarlemmerstraat en Janvossensteeg. Overlast gevende be drijven moeten worden verplaatst, zo is de bedoeling van de projectgroep; de panden en woonomgeving moeten worden verbeterd. 4) Gebied tussen Haarlemmer straat, Stille Mare, Oude Rijn en de achterzijde van de woningen aan de Pelikaanstraat. Noodzakelijk is hier herstel van de woonomgeving, de kademuren van de Oude Rijn en de aanpak van het verkeersprobleem. Al le woningen en winkels zijn hier particulier bezit, voor een grot deel van eigenaren/bewoners. 5) Het stuk tussen de Van der Werf straat, Janvossensteeg, Haarlem merstraat en Lege Werfsteeg. In voorbereiding is een plan tot afbraak van de bebouwing op de hoek Lege Werfsteeg-Van der Werfstraat. Waarschijnlijk dit jaar al zullen op deze hoek negen premie-verhuurwo ningen worden gebouwd. Het stre ven is er verder op gericht om de win kelders van de Haarlemmerstraat in deze sector zoveel mogelijk op slagruimte te bieden. Daardoor kan vervoer van de goederen door de wijk zoveel mogelijk worden beperkt. 6) Het gedeelte dat begrensd wordt door Oude Vest, het bimnengehied tussen Grevenstraat en Vollers- gracht. Van der Werfstraat en het binnengebied tussen Druckersttraat en het hof Meermansburg. Met uit zondering van de woningen langs de Oude Vest, de Van der Werfstraat en het Jan van der Lindenhof zijn alle woningen in deze sector eigen dom van de woningbouwvereniging Werkmanswoningen. De wonin gen zijn niet doelmatig, maar goed onderhouden. Het is de bedoeling, dat ze in 1977 gerenoveerd worden. 7) Het gebied, begrensd door Oude Vest, het hof Meermansburg, Van der Werfstraat en Pelikaanhof. Meesrmansburg, met dertig wonin gen *t grcotste hof van Leiden wordt dit jaar gerestaureerd. De Duizend- draadsteeg, die dwars door het ge bied loopt, tussen Van der Werf straat en Oude Vest, moet weer open gesteld warden. Ook de aangrenzen de bebouwing moet worden opge knapt. 8) Het gedeelte tussen Pelikaanhof, Lege Werfsteeg. Oude Rijn, Haar lemmerstraat, Maria Gijsensteeg en Oude Vest. De projectgroep wil dat vooral aan de oostelijke zijde tegenover de Pelikaanflat nieuwbouw ontstaat om het verbrok kelde beeld van dit deel van de ci- tyrtng een aanvaardbaar aanzien te geven. Verkeerstechnisch is dit het grootste knelpunt van de wijk; voor al voor de voetganger moeten voor zieningen worden getroffen. 9) Het gebied tussen Oude Vest, Ma ria Gijsensteef, Haarlemerstraat, Oude Rijn en Havenplein. Verbete ring van de bebouwing is dringend gewenst in deze sector, waar de sfeer bepaald wordt door een ver ouderd zwembad (De Overdekte), vervallen panden langs de Oude Riin, het uitzicht op het buiten de wiik gelegen parkeerterrein aan de Ir. Driessenstraat. De Oude Rijn zou ontlast kunnen worden door gemoto riseerd verkeer via het Havenplein niet meer toe te staan. Samenvattend stelt de project groep dat de meeste straten herbe- straat zullen moeten worden, voor zien van parkeerhavens. Waar nodig moeten verhogingen in het straat- plaveisel worden aangebracht in combinatie met groen, bijv. lamrs de Vollersgracht. De situatie voor de voetganger wordt er veiliger door en woningen komen weer vrij aan straat te staan (dat wil zeggen: zonder auto's pal voor de deur). De project groep wil dat doorgaande routes en voor het autoverkeer te smalle ste gen worden afgesleten. In de wijk zal slechts éénrichtingsverkeer toe gestaan zijn. subsidie van voornamelijk het mi nisterie van CRM en voor het ove rig deel de gemeente werd de in de wijk wonende architect Meindert Barkema aangetrokken, die per 1 augustus 1975 voorlopig voor twee jaar gedurende een deel van de week zijn werkzaamheden richt op Maredorp. De gemeente zelf was namelijk nog niet toe aan een aan pak van deze buurt op de wijze waarop bijvoorbeeld Noorderkwar tier. De Kooi en het Haagwegkwar- tier onder handen worden genomen. De gemeente verleent wel enige ambtelijke steun. Zo hebben mr. W. N. N. Eggenkamp, medewerker op de secretarie-afdeling stadsont wikkeling, verkeer en grondza ken en B. v.d. Veen van de hoofd afdeling stedebouw, dienst gemeen tewerken, zitting in de project groep, die het rapport heeft samen gesteld. Deze projectgroep bestaat verder uit de architect M. Barke ma, mejuffrouw drs. A. L. Bossen, lid van de buurtvereniging, drs. J. H. van Gelder namens de Welzijns- raad, G. M. Jilleba, lid van de buurtvereniging, mr. A. de Jong, projectcoördinator, H. Schoch, lid van de buurtvereniging, M. J. Ver hoog, lid van de buurtvereniging en v.d. Woude, voorzitter van de buurtvereniging. In het rapport stelt deze project groep dat er behoefte is aan een nieuwe mentaliteit, waarbij de be langhebbenden bij de binnenstad tot het inzicht komen dat een zorg vuldig beheer van de ruimte als belangrijke voorwaarde geldt voor een goed functioneren van de stad. Daarbij zal de overheid als "trek ker" moeten fungeren. Mede met het oog op de inspraak is de wijk in negen sectoren verdeeld. In elke sector is een kern van bewoners ac tief. Het eerste tastbare resultaat daarvan heeft zich voorgedaan in de sector rond de Marekerk. Het inventarisatiewerk en een voorstel voor nieuwbouw is ter discussie aan de bewoners voorgelegd, terwijl de gemeente intussen de aankoop van de gronden voorbereidt. Omdat het nog wel enige tijd kan duren voor dat het plan voor dit gebied in de praktijk kan worden uitgevoerd is er ter overbrugging ook een zg. "vergroeningspilannetje" gemaakt voor de al beschikbare gronden. Na elke aankoop kan het groen worden uitgebreid; als het woningbouwplan gerealiseerd wordt, heeft de wijk meteen de beschikking over al wat grotere bomen om de wijk op te frissen. Het Hof Meermansburg, dat dit jaar zal worden gerestaureerd. De Clarensteegbeeld van de verpaupering in Maredorp. Ten dele zal de steeg worden afgebroken zo is de bedoeling van de projectgroep een paar meter naar achteren worden her bouwd. LEIDEN „Een fundament voor Maredorp" heet het rapport dat een projectgroep van bewoners en gemeente-ambtenaren vandaag hebben gepresenteerd. Dit rapport moet de grondslag worden voor de verwerving van diverse over heidssubsidies, die gebruikt zul len worden voor vernieuwing en verbetering van dit stukje bin nenstad De gemeenteraad heeft Maredorp het gebied tussen Oude Vest, Lan ge Mare, Stille Mare, Oude Rijn en Havenplein aangewezen als stadsvernieuwings- en rehabilitatie- gebied. De verschijning van het rapport "Een fundament voor Ma redorp" vloeit voort uit dit besluit; het zal worden aangeboden aan het ministerie van volkshuisvesting en de Hoofdingenieur-Directeur voor de Volkshuisvesting en de Bouwnij verheid in de provincie Zuid Hol- land.Verwacht wordt dat aan de hand van dit rapport Maredorp een zg. registratienummer zal worden toe gekend, waarmee formeel de moge lijkheid is geschapen om subsidies voor deze stadswijk te verkrijgen. De buurtvereniging Maredorp heeft zelf het initiatief genomen om te komen tot verbetering van de wijk. Met gebruikmaking van LOVINGSRINGEN De beste voegloze 14 k. rin gen o.a. 1 paar met geslepen zijkant 190, Dit model met briljant 265,-— Met 2 briljanten 340, Gratis graveren. Blijvende service. Desgewenst handgraveren. Ruime keuze in de beste merken. Altijd voordelig. De Koning der W ethouder peilt mogelijkheden woonivageneentrci LEIDEN Het zal zeker nog een half jaar duren voordat er in Lei derdorp 'n klein woonwagencentrum van de grond gekomen is. Mocht een dergelijk kamp al in een andere gemeente buiten Leiden of Leider dorp tot stand komen, dan moet ge rekend worden op een termijn van minstens anderhalf jaar. Deze ver wachting sprak wethouder Ooster man gisteravond uit in de vergade ring van de raadscommissie voor sociale zorg, maatschappelijke aan gelegenheden, cultuur en gezond heidszorg. In Leiderdorp wordt momenteel gezocht naar een geschikt terrein voor acht plaatsen. Voordat daar over een definitief besluit kan wor den genomen, zal er o.a. een hoor zitting voor de bewoners uit de om geving moeten worden gehouden. Bij zijn pogingen om meer begrip te vinden voor de problemen van het regionaal woonwagencentrum in Leiden heeft wethouder Oosterman naar zijn zeggen tot nu toe positie ve reacties binnen uit Lisse, Noord- wijkerhout en Voorhout, terwijl Kat wijk en Oegstgeest zich vorig jaar al wat gunstiger dan voorheen heb ben opgesteld. Rijnsburg zou even eens eventueel bereid zijn een kamp je binnen zijn grenzen toe te staan. Maar voor elke gemeente geldt, dat eerst de gemeenteraad een voorstel moet krijgen, een besluit moet ne men, dat er hoorzittingen moeten worden gehouden enz. Vandaar Oos termans sombere prognose wat de termijn betreft. ge schoolterrein bij het woonwagen - centrum aan de Haarlemmertrek vaart noodvoorzieningen te treffen, waardoor daar ongeveer 12 staan plaatsen gecreëerd zouden kunnen worden. Het ministerie van CRM geeft naar Oostermans verwachting daarvoor geen subsidie, de kos ten zouden geheel voor rekening van Leiden en omliggende gemeenten komen. Maar de noodzaak om een tijdelijke uitbreiding van het aantal staanplaatsen tot stand te brengen, wordt des te groter als bijvoorbeeld Gedeputeerde Staten of De Kroon beslissen dat Leiden het verlenen van leenbijstand voor het aankopen van een woonwagen niet langer mag koppelen aan het bezit van een staanplaats. Dat zou betekenen dat de wagens die nu het Stadhuisplein bezet houden, toch ergens in de stad komen te staan. Ik verwacht dat het dan bij het woonwagen centrum zal zijn', aldus Oosterman. Het com missielid Brouwer (PvdA) sprak de vrees uit dat waneer er eenmaal noodvoorzieningen op het voormalig schoolterrein getroffen zijn de woon wagens daar niet gemakkelijk van daan te krijgen zullen zijn als er in een andere gemeente eenmaal een centrum tot stand is gekomen. Oos terman was daar minder pessimis tisch over: „Er moet met de bewo ners een goede afspraak worden ge maakt. Het commissielid De Geus (CDA) vond het onredelijk dat Lei den met de problemen van het te kort aan woonwagencentra wordt op gezadeld. "Wij zijn eigenlijk verplicht om de wagens naar het Binnenhof in Den Haag te slepen. Sorry, hier komen wij er niet uit". De behandeling van de begroting van de gemeente Leiden voor 1976 is tot dusver een uitermate trieste vertoning geweest. In de twee gezamenlijke commissievergaderingen, die we nu achter de rug hebben, zijn de leden niet veel verder gekomen, dat het stellen van wat plichtmatige vraagjes, het voeren van wat woordensteekspelle tjes en het spelen van verstoppertje. De leden van het CDA en de VVD hebben het gepresteerd in twee vergaderingen met geen woord te reppen over hun standpunt inzake de beleidsvoornemens van het college. De eenmansfracties van CPN en SGP/GPV zijn helemaal niet verschenen en ook de PvdA heeft zich erg zwijgzaam getoond. Al valt dat laatste te ver klaren door het feit, dat deze partij vijf van de zes wethouders in het college heeft zitten. En dan mag je verwachten, dat het college- bleid niet zo heel veel afwijkt van de wensen, die in de fractie l6De argumentatie van het CDA en de VVD voor „de grote stilte" komt voor een belangrijk deel neer op de slechte ervaringen die men vorig jaar heeft opgedaan met de begrotingsbehandeling. Driessen zei gisteravond bijvoorbeeld: „We hebben vorig jaar bergen werk verzet. En waartoe heeft het allemaal geleid? Alles wat we hebben voorgesteld is door het college van tafel geveegd". Het komt er dus op neer dat de oppositie er de voorkeur aan geeft het „begrotingskruit" droog te houden, tot maart, wanneer de begroting in de voltallige raad wordt behandeld. Met de blok vorming in de Leidse raad schijnt dat een onoverkomelijke zaak te zijn. Jammer, maar het is zo. Ergerlijk wordt het wanneer partijen, die toch met van plan zijn het achterste van hun tong te laten zien in de voorbehandeling, ook nog voor een weekje vertraging zorgen. De begrotingsbehande ling is dit jaar toch al vertraagd en Driessen heeft in de raad zijn ontstemming daarover al uitgesproken. Maar het was zijn partij genoot Vink, die, samen met VVD-er Van Duijn begin vorige week uitriep dat de tijd van voorbereiding te kort was en dat men de eerste vergadering alleen wilde benutten voor het stellen van informatieve vragen. Daarmee te kennen gevend dat er in de volgende vergadering wel spijkers met koppen geslagen zouden kun nen worden. Hoe anders was de realiteit gisteravond. Van Duijn liet het evenals vorige week afweten en zijn partijgenoot Schoute volstond met de mededeling dat uit zijn zwijgen niet mocht worden afgeleid dat hij het met de plannen van het college eens was. Waarbij je je afvraagt of je voor het formuleren van zo'n opmer kelijke mededeling een extra week bedenktijd nodig hebt. CDA-er Vink was iets spraakzamer al bleef het bij vragen om wat informatie en blonk de rest uit door vaagheid. Kort samengevat: twee avonden vergaderen met een rendement, dat dicht bij de nul komma nul ligt. En de gemeentekas een fors bedrag aan presentiegeld, koffie en goedbelegde broodjes armer. BRAM VAN LEEUWEN. REPARATIES VAN STOFZUIGERS EN KL. HUISH. APP. STOFZUIGERS, KEUZE UIT 30 MODELLEN met 10% korting 15,tot 25,inruil, reeds vanaf 129, Korevaarstraat 16 - Leiden t.o. Fiat showroom Telefoon 071120164 Geen koopavond. Hoogste punt van De Zijl LEIDEN Het nieuwe zwem bad De Zijl bereikte onlangs het hoogste punt. Reden dus om een wethouder uit te nodigen en pan nébier te schenken. Die wethou der was Dick Tesselaar, die door een simpele handeling twee vlag gen hees. Bij wijze van grap her innerde hij eraan dat het voor bereidend krediet en de opdracht voor de bouw van het zwembad ivas gegeven door het linkse pro gramcollege. zonder daarbij te vergeten dat de eerste uitgewerk te plannen al in 1964 op tafel kwamen. Het gezelschap maakte daarop een korte rondwandeling door het nu nog modderige en winderige geheel. Tenslotte werd hun een drankje aangeboden, het traditio nele pannebier. Voor de bouw (de eerste paal ging op 14 mei van het vorig jaar de grond in) zijn en worden onder meer 149.000 kg ijzer. 2180 mZ be ton en 213.000 stenen gebruikt. Het plan is om in het komend zo merseizoen de buitenbaden al in gebruik te nemen. Op de foto enkele van de genodig- den, die een kijkje nemen bij een van de buitenbaden. ONDERDELEN Verlovingsringen v. d. WATER UW JUWELIER HAARLEMMERSTRAAT 181 Weer vragen LEIDEN Na schriftelijke vra gen in de Tweede Kamer zijn nu ook vragen in de staten van Zuid-Hol land gesteld over de bezetting van het Stationsplein door bewoners van het woonwagenkamp in Leiden» De vragen zijn gesteld door het staten lid mevrouw A. C. M. Blaauw-Rieu (PSP). Zij vraagt of het college van GS ervan op de hoogte is dat de gemeente Leiden heeft besloten de zogenaamde "leenbijstand" te koppe len aan het hebben van een legale standplaats. Het statenlid vindt deze koppeling onrechtvaardig omdat er in de regio Leiden een zeer groot tekort is aan plaatsen voor woonwa gens. GS worden dan ooik verzocht de koppeling teniet te doen. Verder wordt het provinciaal college ge vraagd van de gemeenten rondom Leiden, die deelnemen in de ge meenschappelijke regeling woonwa genkamp Leiden, te eisen dat men met spoed zorg draagt voor kleine woonwagenkampen in de eigen gemeente.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3