WON verklaart Utrecht tot 'besmette' vereniging „Nieuwe impulsen" Pijnen/Haritz op kop Verschoor bij UVS weg, 'tenzij ik weer in eerste kom' Na schorsing van oefenmeester Jan Rab MERCASOL LEIDEN - BUITONI VRIJDAG 23 JANUARI 1976 CEffiTfSa- John Verschoor rechtseen lachertje". Door Paul de Tombe LEIDEN Alleen als John Verschoor op korte termijn te horen krijgt dat hij weer in het eerste vah UVS wordt opgesteld^ wil hij zijn verblijf bij de Leid- se amateurhoofdklasser verlen gen. In het andere geval vraagt hij na zondag overschrijving aan naar zijn oude club LFC. Ver schoor liet zich gisteravond op het LFC-terrein in die trant uit, omdat hij uiterst gebelgd is over het feit dat hij, zelfs nu UVS 'n bekerwedstrijd moet spelen, is aangeschreven om met 't tweede team mee te voetballen in een oefenduel tegen ASC. "Een lachertje", noemde hij dat in zijn betoog, waarin ook het woord "vriendjespolitiek" viel. Verschoor (20)"Daaraan ga ik toch wel denken als ik zie dat het tweede het eerste wegspeelt en er wordt dan nog niet ge wisseld. Terwijl UVS toch in een positie verkeert waarin alles moet worden geprobeerd, nu zo veel spelers over het dode punt moeten worden heengeholpen. Het kan er bij mij niet in dat dat zelfs in een bekerwedstrijd niet gebeurd. Voor mij staat dan ook als een paal boven wa ter dat ik wegga. Tenzij UVS me vertelt dat ik in het eerste kan spelen; maar ik denk niet dat zoiets zal gebeuren, nu ik al niet in dat bekerduel meespeel". Perplex De reden waarom hij in het tweede is opgesteld, kende Ver schoor niet. Hij heeft deze week nog geen trainingen gevolgd bij UVS. Trainer Gérard Dés ar die "volkomen perplex" was bij het horen van de woorden van de voetballer ("Dat van die vriend jespolitiek is een dolksteek in de rug van de trainer"): "Hij had geweten waarom, als hij of donderdag op de training geweest. Maar hij was er niet. Dat is het enige wat ik gecon stateerd heb. De rest valt me rauw op m'n dak. Ik wil eerst onder vier ogen met hem praten voor ik daar commentaar op geef. Ik wil niet via de krant met hem discussiëren. Als John mij wat te zeggen heeft, moet hij dat niet via, Via doen, maar rechtstreeks. Dan kan ik tegen spel bieden. Als hij vrijdagavond op de training is, zal ik hem pre cies vertellen waarom hij in twee staat". Het optreden van Verschoor heeft overigens al vaker ter dis cussie gestaan sinds hij aan het begin van het voetbalseizoen overstapte van LFC naar UVS. Een discussie die zich richtte op zijn inzet en mentaliteit. Ver schoor zou niet het maximale rendement plukken van zijn kunnen (hij voetbalde in een vertegenwoordigend elftal op de koninkrijksspelen en behoorde aanvankelijk tot de kandidaten voor het amateurelftal) en Ver schoor werd niet bepaald de ideale teamspeler geacht. Wèl brutaal sterk aan de bal, maar zonder dat voorwerp minder waardevol voor de ploeg dan hij zou kunnen zijn. Sinds UVS vanwege de uiterst precai re ranglijstpositie steeds meer werkvoetbal moest gaan spelen, werd Verschoor allengs minder 'n«?ezet, nadat hij op veel plek ken "geprobeerd" was. De speler die zijn eigen tekortkomingen zegt te kennen, "maar ik heb ook weieens een wedstrijd voor ze gewonnen omdat ik een man netje kan passeren" legt dat -chuiven uit als: "Ik heb nooit een vaste plaats en dus ook nooit een serieuze kans gehad. Al moet ik ook zeggen dat ik bij UVS wel wat heb geleerd op het ge bied van trainingsinzet en men taliteit. In ieder geval zoveel, dat ik nu weet dat ik weg moet gaan. Dat is voor negentig procent ze ker". UTRECHT Bij FC Utrecht is het dan toch van een uitbarsting gekomen: Gisteren na de ochtendtraining, hoorde Jan Rab dat hij met on middellijke ingang op non-actief was gesteld en zich als geschorst kon beschouwen in zijn hoeda nigheid van hoofdtrainer bij FC Utrecht. Hoewel het bestuur in de Galgewaard een term als ontslag op staande voet angstvallig heeft vermeden, is het een en ander ook al omdat Rab contractueel onder alle omstandigheden tot 30 juni dient te worden uitbetaald wel degelijk als zodanig door de trainer ervaren. Om formele redenen meldde Rab zich later op de dag nog voor de middagtraining. Toen het voltallig aanwezige bestuur hem te verstaan gaf dat er geen prijs werd gesteld op zijn aanwezig heid, bracht Rab zijn vakbond van de gang van zaken op de hoogte. Met de zaak Rab zijn de discussies over de wankele trainerspositie weer eens actueel geworden. Vooropge steld dat het door Rab beklede voorzitterschap van de V(ereniging) V(oor O(efenmeesters N(edcrland) in deze als ten toevalligheid moet worden gezien, heeft de trainersor ganisatie bij monde van secretaris generaal Jaap van der Leek gisteren onmiddellijk geageerd tegen het Utrechtse besluit. Het een en ander resulteerde in de maatregel dat FC Utrecht tot aan het eind van het seizoen tot "besmette club" werd uitgeroepen. En omdat zelfs Van der Leek begrijpt dat zulks in de praktijk moeilijk te realiseren valt nu tal van trainers een WW-uitke- ring genieten, vaardigde hij onmid dellijk een tweede maatregel uit. Hetgeen erop neerkomt dat dat VVON-lid dat voor 1 juli een verbintenis met FC Utrecht aangaat op een schorsing kan rekenen en voor royement zal worden voorge dragen. Reëel Of dat helemaal reëel is? Wat als een paal boven water staat, is dat het tussen Rab en de spelers enerzijds en Rab en het Utrechtse bestuur anderzijds al een tijd niet boterde. Niet de methode of de kennis van Rab wordt door FC Utrecht-voorzitter Kees Werkhoven als hoofdmotief van het een en ander genoemd wel hrt. ontbreken van enig vertrouwen tussen de partijen. Met de zaak Rab kan je je opnieuw afvragen of het nu werkelijk zo irreael is van de voetbal werkgever om de trainer die de groep niet blijkt te kknnen inspireren met behoud van salaris op non-actief te stellen. Waarbij tevens dient te worden opgemerkt dat de trainer dat brok onzekerheid doorgaans al zwaar laat wegen in zijn salariële eisen tijdens de onderhandelingen. VVON-secretaris-generaal Jaap van der Leek vindt van wel. Naar aanleiding van de jurisprudentie in het geval Wullems heeft hij Rab geadviseerd om bij de KNVB arbitrage aan te vragen. Volgens Van der Leek heeft Rab recht op arbeid. Doel van de arbitrage is om Rab die arbeid als hoofdtrainer van FC Utrecht terug te geven. Van der Leek stelt voorts onomwon den dat het de hoogste tijd wordt dat de WON nu echt dwars gaat liggen. Tweede trainer Han Berger, die tot op het moment dat FC Utrecht een vervanger voor Rab heeft diens honneurs waarneemt, wordt door Van der Leek min of meer kwalijk genomen dat deze het verzoek van het bestuur van FC Utrecht heeft ingewilligd. Van der Leek gisteravond: „Eerger heeft me telefonisch om advies gevraagd. Ik heb hem gezegd dat hij de middagtraining kan leiden. Straks vindt er opnieuw contact plaats en dan ga ik hem aan het verstand brengen dat we toch wel erg graag zouden zien dat hij zijn nieuwe werkzaamheden onmiddellijk staakt. Bij FC Utrecht blijkt men overigens wel zo verstandig de schuld niet louter bij de trainer te zoeken. Er is een aantal maatregelen uitgevaar digd dat er niet om liegt. De full-profs Henriksen, Van Veen, Hulshorst, Wery en Paunovic zullen zich weer tweemaal per week aan een ochtendtraining moeten onder werpen. De vrije woensdag wordt afgeschaft en op zaterdag wordt een verplichte taktisohe training met volledige verzorging ingevoerd. De spelersraad - Van Veen, Henriksen, Cabo - is tijdelijk afgeschaft, de aanvoerdersband van Leo van Veen is aan de professionelere Jorgen Henriksen vergeven. Tot slot is het de spelers in het vervolg verboden om binnen het stadion te roken en is ze op het hart gedrukt om met mate alcohol en sigaretten te gebruiken. Secretaris Harm de Boer zegt: Een ding moet voorop staan: Utrecht moet een eredivisieclub houden. Dit is een moeilijk besluit geweest. Na de 9-2-nederlaag tegen FC Twente is er al een heel lang gesprek geweest. De spelers beklaagden zich klaard. Nu hebben we echter gemeend te moeten ingrijpen. Het kon niet anders. Het is een besluit geworden, waar het hele bestuur zich heeft achter geschaard. De spelers van FC Utrecht zijn opvallend onverschillig onder de recente maatregel gebleven. Andre Hulshorst zegt dat de toekomst moet leren in hoeverre het besluit verstandig is geweest. Henk Wery wil geen commentaar leveren en Joop van Maurik houdt het er op dat het bestuur had te kiezen tussen of alle spelers weg of de trainer. De zwarte Piet is echter voor Jan Rab. Zegt Van der Leek: „Rab moet zo snel mogelijk weer aan het werk daar". Een ding zal Van der Leek echuer met spijt vervullen. In de dagen waarin Cor Coster als extern adviseur naar voren werd geschoven, verbrak hij boos de contacten met het sectiebestuur betaald voetbal. Uitgerekend dat sectiebestuur beslist nu of Han Berger, studerend werden aangepakt. Niettemin heb ben we toen, mede omdat het merendeel van de spelers zich uiteindelijk toch achter Rab schaar de, de trainer het volle vertrouwen gegeven. Toen hebben we ook twee wedstrijden achter elkaar geronnen. niet hard genoeg het A-diploma, dispensatie krijgt Van der Leek: „Wanneer dat rond Coster allemaal niet zou zijn voorgevallen hadden we als WON gevraagd om Berger die dispensatie niet te geven. Nu blijft dat verzoek achterwege, nee we houden ons been stijf". Jan Rab: op non-actief gesteld. Schaatscoach Leen Pfrommer wil doorgaan OSLO Leen Pfrommer voelt zich door de huidige ontwikkelingen in het herenschaatsen extra gesti muleerd om ook na dit olympi sche seizoen zijn contract ipet de KNSB te verlengen. "Ik ben deze week nog eens bij de Noorse trai ner Tenmann op visite geweest", aldus Pfrommer, "en we hebben uitvoerig over zijn veranderde aan pak in de aanloop naar dit sei zoen zitten praten. Ik ben daarbij tot wonderbaarlijke ontdekkingen gekomen en zoiets doet je gewoon goed. Het geeft mij in ieder ge val nieuwe impulsen om door te gaan". Pfrommer zou dan wel zelf graag vanaf mei ook d'e conditietraining willen verzorgen. Henk Gemser heeft al eerder te kennen gegeven hiermee te willen stoppen. "Het is duidelijk dat we in de zomer maanden meer zullen moeten doen wiillen we niet over twee of drie jaar een tweederangs schaatsland wor den. Het verschil met de Noren zit hem niet zo zeer in de tech niek, want ik vind nog altijd dat de Nederlanders technisch beter verzorgd rijden". "Wij hebben echter een conditione le achterstand. Die Noren hebben er vanaf mei keihard aan getrok ken en zijn beresterk. Ik heb van Tenmann gehoord dat er 10 tot 12 keer in de week is getraind, soms vier uur per dag. Iemand als Andersen heeft helemaal niet ge werkt. Zijn vrouw werkte en hij deed het huishouden. Hij had dat er voor over. Maar ik kan dat van mijn Jongens niet eisen. Wel staat het voor mij vast dat we meer moeten trainen en ook de oefenstof hier en daar moeten aanpassen, waarbij we ook rol schaatsen kunnen gebruiken". Pfrommer, die er een voorstander van is zo vroeg mogelijk op het ijs te staan, heeft gesignaleerd dat ook de Russen en de Oostduit sers een enorme hoeveelheid trai- ningsarbeid hebben verricht. "De Russen hebben ook voor het eerst de resultaten van een wetenschap pelijk onderzoek gepubliceerd. Zij hebben het effect van de slagen van rijders als Verkerk en Nils- son uitgerekend en vergeleken. Op het ogenblik ben ik dat artikel het doorworstelen. Al die din- ROTTERDAM Wéér viel de kennismaking met de Rotterdamse agse voor de coureurs niet mee. Opnieuw werd door velen op de eer avond gevloekt, omdat direct strijd op niveau moest worden gele verd. Vroeger was dat niet zo'n pro bleem, omdat Rotterdam met een rust direct volgde op Bremen en ieder gerodeerd aan het nieu we karwei begon. Sedert 1975 is dat veranderd en breekt de week va kantie het zesdaagselegertje op. De ouverture, door zo'n 3000 toe schouwers bijgewoond, gaf ondanks 't krampachtige begin (De Brosscher raakte gewond bij een valpartij) juiste 'krachtsverhouding weer. De grote favorieten zijn zondermeer René PijnenGunther Haritz, het ''koningskoppel", dat dit seizoen al vijfmaal wist te winnen. Dat in Ahoy' al het mogelijk wordt gedaan om Pijnen en Haritz te laten sneuvelen is duidelijk. Ook on dit koppel op een slimme manier de erste koppelkoers, de con currentie van bijv. Duyndam- Kar stens, SercuMerckx en Schuiten Schulz is groot. Sercu is de beste pistier. Eddy Merckx is een vakman. "Toch zal Merckx het niet ge makkelijk krijgen", luidt de algemene opinie van de baanrenners. Op de Weg legt hij zijn wil op, maar op de piste zullen wij heersen". Het lijkt erop, dat Merckx slechts gniffelt. Hoewel hij met Sercu, bij de belang rijkste ploegen een ronde achterstand opl;ep, geeft hij zich geenszins ge wonnen. Eddy Merckx: "ik heb tweemaal aan de Rotterdamse zes daagse deelgenomen en ik ben twee maal tweede geworden. Dit is de der de maal, laat het ook de goede zijn". Wedstrijdleider Peter Post bekeek de onderlinge rivaliteit met glim- oogjes. De zesdaagsekeizer van voorheen was vooral in zijn nopjes dat zijn vernieuwingen in het wed strijdschema zo goed uitpakten. Voor al de koppelafvalling met extra ron- denwinst gaf nu de renners meer inspanning. "Ik wist, dat men daar niet te licht over zou denken", glim lachte Post. "Er is nog nooit zo hard gereden als nu. De stand in de Rotterdamse zes daagse is: 1. Pijnen - Haritz 116 punten; 2. Schuiten/Schulz 30; 3. Duyndam/Karstens 25; Op één ronde: 4. Merckx- Sercu 101; 5. Maertens/ Kemper 55; 6. Hem pel/Bal 25; 7. Stam/Clarke en Ste vens/ De Meyer elk 5; 9. Knete- mann/Peschen 0. Op twee ronden: 10. Van Linden/ Gilmore 33; Op drie ronden; 11: SchultzHermann 5. Op zes ronden: 12. DebosscherBreur. Op negen ronden: 13. PriemDe la Torre 0. 1. Rietveld/Pronk (Ned); Op één ronde. 2. SvendsenRefshammer (Den.), 3. BurtonYoung (Gbr/Vst) SlotVenix (Ned.), 6. Dietschi Baumgartner (Zwi.), 7. Grootzwagers Huveniers (Ned.). gen maken dat ik het zonde zou vinden om er nu mee te stoppen". Alle ogen van schaatsminnend Noorwegen zullen het komend week einde tijdens het Europees kampi oenschap in Oslo op Jan Egil Stor- holt. Sten Stensen (titelverdediger Kay Stensjhemmet en Amund Sjoe- brend gericht zijn. Toch houdt Tenmann, die dit sti- zoen door een furieuze traininesaan- pak de Noren naar grote hoogte stuwde, nog wat slagen om de arm. "Ik ben ervan overtuigd dat de Russen in de landenwedstrijd tegen ons niet het uiterste hebben gege ven", aldus de grijze trainer, kort na aankomst uit Hamar waar de Noren een trainingskamp hadden af gesloten. "We zullen heus nog wel rekening moeten houden met Ivanov en Kon- dakov. Die kunnen veel beter dan ze in Elverum hebben laten zien. Verder kunnen ook de andere Rus sen Martsjoek en Varlamov, de Oost duitsers en Hans van Helden goed uit de hoek komen. Veel zal afhan gen van de resultaten op de 500 meter". Als zijn persoonlijke favo riet noemde Tenmann de specifie ke stayer Stensen. uitgerekend de enige, die zich onder leiding van een eigen trainer (Finn Hodt) bleef voorbereiden. De Nederlandse bondscoach Leen Pfrommer is een andere mening toegedaan: "Voor mij is Storholt de grootste kanshebber. Olsen: water in de ivijn. UTRECHT Hoewel het be stuur van FC Utrecht eerder deze week van Feyenoords Deen John Steen Olsen afzag, werd de deur naar de Galgenwaard gisteren toch weer op een kier gezet. FC Utr.-voorzittre Werk hoven: "Feyenoord is een pret tige onderhandelingspartner ge weest, tussen Feyenoord en FC Utrecht was de zaak beklonken Olsen zelf torpedeerde de zaak met vrij forse eisen. Inmiddels heeft Olsen ons telefonisch me degedeeld dat hij bereid is zich minder star op te stellen. „Werk hoven noemde de kans dat Ol sen zondag met FC Utrecht al tegen NEC speelt vrijwel nihil. Hij: Niet alleen zijn we nog steeds niet akkoord, bovendien wacht Olsen 'n vrij strenge keu ring". Ook Johan Cruijff heeft ontkent dat hij contact heeft ge had met Giampiero Boniperti, voorzitter van Juventus over een overgang naar de Italiaanse vereniging. In een interview in een Romeinse krant verklaarde Cruijff dat een dergelijk ge sprek in Barcelona niet zou heb ben plaatsgehad en Cruijff, wiens contract 30 Juni as. af loopt, zegt dat hij wel veel be langstelling heeft om voor een Italiaanse club uit te komen. „Heel Italië interesseert me", zei hij, „ook Juventus. Pas eind april zal ik echter een beslis sing nemen". Zondag 25 januari 1976aanvang 20.45 uur Vijj Meihal, Boshuizerkade, Leiden. De tweede wedstrijd voor de kwartfinale van de Neder landse basketball-beker. Steunt de enige puur Neder* landse ploeg uit de ere-divisie. Toegangsprijs f 4, jeugd tot 18 jaar slechts f 1,

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 13