WEER BESTAND IN LIBANON Oud-SS'er spioneert voor DDR Optimisme bij van Kissinger het aan bezoek Moskou Christelijke leiders aanvaarden voorstel van Syrië W iesenthal gaat door VEEL ARTSEN WERKEN NIET IN LAND VAN OPLEIDING Sensatie in de ontvoeringszaak van Louis Hazan Conflicten dreigen noord-zuid-dialoog DONDERDAG 22 JANUARI 1976 •lezers schrijven De laatste tyd is de indruk ont staan dat Simon Wiesenthal zijn ictiviteiten zou beëinidfen of ver blinderen en dat hy enigszins ge dicht zou zijn voir de Oostenrijk bondskanselier Bruno Kreisky. Vij willen nadrukkelijk meedelen ;ts minder waar is. Wiesen- hal zet zijn aktiviteiten onvermin derd voort. Wiesenthals verklaring i perband met stopzetting va no pspo- „n Nazi-misdadaigers had al- n uitsluitend betrekking op bostenrykse nazimisdadigers. De ver klaring moet gezien worden als een anklacht tegen de Oostenrijkse (echtspraak die praktisch iedere Na- b-misdadiger vrij spreekt. Wiesen- hal zal nu meer aandacht schenken pan Nazi-misdadigers die niet in oostenrijk behoeven terecht te staan, pat is een logisch gevolg. Het pro- les tegen Kreisky is niet doorge daan omdat het Oostenrijkse parle ment waar de partijgenoten van Kreisky niet hebben willen opheffen, parlementaire onschendbaarheid van Kreisky net hebbenwillen opheffen. Een openbaar proces werd daardoor inmogelijk gemaakt. In plaats daar- jan heeft het Oostenrijkse parle- ran Wiesenthal aan een onderzoek (rillen instellen, die de activiteiten ran Wiesenthal aaneen onderzoek |ou onderwerpen. Hiervan wilde Wie- Jenthal niets weten. Een dergelijk Miderzoek zou jaren vergen en ge- Jurende die tijd zou Wiesenthal niet »ver zijn materiaal en archieven punnen beschikken. Zijn werk zou lier door volkomen worden lamge legd. Tevens zou Wiesenthal in zo'n rnderzoek, dat achter gesloten deu ren plaatsvindt, alleen maar als ge tuige kunnen optreden zonder in Itaat te zyn zich te kunnen verde- Jigen tegen beschuldigingen tegen hem uitgebracht. Verder willen wy »r op wijzen dat het proces-Fried- jicli Peter voormalig lid van een beruchte SS-infanteriebrigade en yoorzitter van F.P.O.) tegen Wie- (enthal wel door gaat. Ondanks het feit dat Wiesenthal bij velen in Oostenrijk op meer sym pathie kan rekenen sinds zjn con flict met Kreisky, zijn de omstan digheden waaronder hij moet leven In werken aanzienlijk verslechterd. Ills gevolg van de algehele druk die >p hem werd uitgeoefend heeft Wie- (er.thal zijn documentatiecentrum Daar een ander adres moeten ver plaatsen. Wiesenthal moet op zijn minst op |>ns aller morele steun kunnen blij den rekenen, wij zullen, kunnen en (uogen Wiesenthal niet alleen laten Staan. Stichting Wiesenthalfonds voorzitter mr. A. Stempels secretaris S. Speijer MPLA richt luchtmacht op LOEANDA (AFP) De MPLA-re- tering in Lceanda heeft gisteren of ficieel de "Volksluchtmacht van An gola (FAPA)" opgericht. President Agostinho Neto zei op de betreffende ceremonie dat de nieu we luchtmacht "instrument in dienst ran het volk ter bescherming van de verworvenheden van de revolutie to de vrede en vooruitgang van de Angolese Natie" is. Drie toestellen van de Angolese luchtmacht zetten de plechtigheid luister by door een demonstratie ran een paar minuten. Daarna werd ban officiële zijde meegedeeld dat fa] waren bestuurd door Angolese piloten. De MPLA-regering in Loeanda Wordt militair gesteund door de Sow- |ct-Unie en Cuba. Op een persconferentie in Kinsja- ba heeft de leider van liet bevrij- Bingsfront Unita in Angola, dr. Jo- has Savimbi. gisteren gezegd dat premier Fidel Castro van Cuba een 'racist" is. omdat hij alleen maar par be Cubanen naar Angola stuurt torn te vechten tegen zwarte Ango- lezen. Hij zei dat Cubaanse soldaten die onlangs in Angola krijgsgevangen rijn gemaakt, spoedig in Kinsjasa pullen worden tentoongesteld. Geen van de twintig Cubanen die Unita in handen heeft gekregen is blank, zei Savimbi. Hij hekelde de "groeiende Sowjet- russische interventie in Angola" en rei dat zich daar nu ongeveer lO.OOO Cubaanse soldaten bevinden. Savimbi zei dat een regering van nationale eenheid de enige oplossing •Voor de burgeroorlog vormde. BELONING Er is een beloning van 120 miljoen lire (f450 000) uit geloofd voor aanwijzingen die leiden tot de aanhouding van de ontvoer ders van de Italiaanse fabrikant Piert- Baldassini, die 10 november jl. voor zyn huis in Prato werd meege nomen. Familieleden hebben een los geld van 750 miljoen lire (f2.8 mil joen) betaald, maar Baldassini is niet vrijgelaten. Fabrikanten uit de omgeving van Prato hebben nu 120 miljoen lire bijeengebracht en ter beschikking van de justitie ge steld om eventueel als beloning uit te betalen. CAiRO (AP/Reuter/UPI) De Libanese christelijke lei ders hebben gisteren een zeven punten tellend Syrisch voor stel voor een bestand en een regeling ter beëindiging van de burgeroorlog in Libanon aanvaard, aldus berichtte het offi ciële Egyptische persbureau van het Midden-Oosten. President Soeleiman Franjieh, een christen, heeft de Syrische voorstellen aanvaard nadat hij door de christelijke partijen was gemachtigd namens hen te onderhandelen, aldus het pers bureau. Het voegde hieraan toe dat minister van Binnenlandse Zaken Camille Chamoun tegen het akkoord is. „Je ziet er goed uit" zegt de Russische partijleider Brezjnew hier tegen de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Henry Kissinger, terwijl hij diens buikje meet, voor de aanvang van de besprekingen over de hervatting van de onderhandelingen over de beperking van de strategische bewapening. Rechts de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Gromiko. Volgens het persbureau zouden de christelijke en de Islamitische partijen in de burgeroorlog het bestand vandaag ondertekenen. Volgens het persbureau van het Midden-Oosten omvat het Syri sche voorstel dat nu aanvaard zou zijn de volgende zeven punten: 1. Christenen en moslems krij gen evenveel zetels in het parle ment; 2. Het parlement zal de pre mier kiezen; 3. De kieswetten zullen worden verbeterd; 4. Ethnische vraagstukken zul len worden geregeld; 5. Werkgelegenheid zal niet lan ger volgens sectarische lijnen wor den verdeeld, behalve in het geval van sommige topfuncties; 6. Een constitutioneel hoogge rechtshof zal worden ingesteld; 7. Er komt een hoge raad voor onderwijs en ontwikkeling. DELICAAT President Franjieh zou er op hebben gestaan dat in bepaalde de licate sectoren de benoemingen nog volgens sectarische lijnen zouden kunnen geschieden. Hij zou hier mee met name het evenwicht in de legertop hebben willen bewaren. Volgens het persbureau omvat 't voorstel ook drie geheime bepalin gen: 1. Uit Palestijnse kampen in christelijke gebieden zullen de zware wapenen worden wegge haald; 2. De Palestijnse bevrijdingsor ganisatie. PLO, zal zich moeten verzekeren van de toezegging dat het akkoord zal worden nage leefd; Het bestand en het einde MOSKOU (AP) De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Henry Kissinger heeft gisteren tweemaal overleg gepleegd met partyleider Breznjew. Deze liet zich naderhand optimistisch uit over de mogelijkheid met de V.S. te kunnen komen tot een akkoord over de kernbewapening. Na het eerste gesprek zei Kissinger, dat de twee partijen zichzelf moes ten afvragen of zij zich konden toestaan dat technische problemen zulk een overeenkomst wel in de weg mochten staan. .Als wij falen trekken wy beiden aan het kortste eind", zei Kissinger in een toespraak gehouden tydens de lunch die hem door zijn ambt genoot Gromyko werd aangeboden. Breznjew zei dat hy verwacht spoe dig naar Washington te kunnen gaan om daar een verdrag met president Ford te kunnen onder tekenen ter beperking van kern bewapening, „maar er moet een overeenkomst daarover worden be reikt voordat kameraad Breznjew naar Washington kan vertrekken", aldus de Sowjet-partijleiden. Hij en Kissinger hadden ook gespro ken over de onderhandelingen te Wenen waar men wil bereiken dat de sterkte der Sowjet- en Ameri kaanse troepen in centraal-Europa wordt besnoeid, en over de interna tionale toestand in het algemeen. Op de vraag of er ook over Angola was gesproken zei Breznjew kortaf „Ik heb geen vragen te stellen over Angola. Angola is myn land niet". Kissinger zei evenwel later wel dat dit onderwerp "was genoemd". Tydens zyn toespraak gedurende de maaltijd had Kissinger gezegd dat de supermogendheden geen "uni lateraal voordeel" moesten zien te behalen uit crisis-toestanden en dat als de Sowjet-Unie voor gaat in de Angolese ontwikkelingen de hand te hebben, "de V.S. een com pensatie konden zoeken, elders of op een andere manier". Washington mocht trachten M05- kou geheel buiten eventuele vre despogingen in het Midden-Oosten te sluiten. Tijdens zijn rede aan de lunch zei Gromiko dat de Sowjet-Unie bij de huidige besprekingen bijzondere aandacht schenkt aan de voorbe reiding van een nieuwe overeen komst ter beperking van de kern bewapening. „De Sowjet-Unie stond en staat ach ter de verwezenlijking van de over eenstemming, die is bereikt tydens de topconferentie in Wladiwostok", aldus Gromiko. Gromiko verklaarde dat Breznjew tydens besprekingen van gisteren zich duidelijk heeft uitgesproken voor voortzetting van de koers in de Russisch-Amerikaanse betrek kingen der laatste jaren. GENEVE (AFP) Meer dan 140.000 artsen oefenen hun beroep uit in een land dat niet hun oplei ding heeft betaald. Dit heeft de We reldgezondheidsorganisatie van de Ver. Naties in Geneve meegedeeld. Dit fenomeen, dat zeer veel kost aan de armste landen ter wereld, ver toont de neiging zich nog uit te brei den.-Ook by de verpleging doet emi gratie van personeel zich veelvul dig voor. De wereldorganisatie meent dat artsen en verpleegsters emigreren omdat in het land van herkomst de zieken en de staat te arm zijn om hen net zoveel te betalen als in de rijke landen. gezien als een stap op de weg naar een algemene regeling en politieke hervormingen. ontkenning In Beiroet heeft een woordvoer der van de rechts-ohristelijke fa- langistische militie de berichten over de aanvaarding van de Syri sche vredesvoorstellen ontkend. Hij zei dart; de christelijke partij en vanmorgen nogmaals bijeen zouden komen met de Syrische missie en dat voorspellingen over het al dan niet aanvaarden van de Syrische voorstellen prematuur waren. In west-Beiroet is gisteravond tussen tien uur en middernacht hevig gevochten bij een kazerne an de binnenlandse veiligheids troepen die werd aangevallen door linkse militie. Volgens een woordvoerder van de veiligheidstroepen hebben de aanvallers grote hoeveelheden wa penen, munitie en andere militai re goederen buitgemaakt. De waar de van de goederen zou meer dan een miljoen dollar bedragen. PARIJS (DPA) De spectaculai re ontvoering van Louis Hazan, al gemeen directeur van de platenmaat schappij Phonogram in Parijs, een dochteronderneming van Philips, directeur van de onderneming Da niel Vergnes (35), bekende na een verhoor van 36 uur van het ontvoe ringsplan op de hoogte te zijn ge weest. Hij verschafte de leider van de ontvoerders, zijn vriend Hugo Brunini, nuttige inlichtingen voor 't weislagen van de ontvoering. De ontvoering had 31 december vorig jaar plaats. Zeven dagen la ter werd Hazan in een huis bij Chartres gevonden. Brunini kon al op 8 Januari aangehouden worden. HOGE FRANSE MILITAIREN ONTSLAGEN De 58-jarige Franse vice-admi- raal Antoine Sanguinetti foto boven) is gisteren door de minis terraad ontslagen en vroegtijdig met pensioen gestuurd. De hoge marine-officier uitte de laatste tijd herhaaldelijk in het openbaar kritiek op de verhoudingen bin nen de strijdkrachten en de re geringsmaatregelen. In dit licht bezien komt zijn ontslag niet on verwachts. Onlangs sprak Sanguinetti in een interview over de netelige om standigheden waarin de hogere officieren zich zouden bevinden. Ook keerde hij zich tegen het nieuwe Franse officiersstatuut en uitte zeer scherpe kritiek op de regering zonder daarover eerst te hebben gesproken met zijn meerderen. Tevens is bekend geworden dat twee andere hoge militairen eveneens vroegtijdig met pensioen zijn gestuurd. Het zijn de gene raals Jacques de Bollardière en Frangois Binonche. De eerste om dat hij de Franse kernpolitiek veroordeelde, de tioeede or/i- dat hij gesproken heeft van het „Duitse gevaar". BRUSSEL (ANP) Op de eerst- het werk komende bijeenkomsten in het raam van de Noord-zuid-dialoog (offici eel: conferentie inzake internatio nale economische samenwerking Cies) dreigt een meningsverschil te ontstaan tussen de geïndustrialiseer de landen en de ontwikkelingslan den. Dat kan worden afgeleid uit dedelingn die de Algerij: sadeur in België, Ait Chaalal, gis teren in Brussel heeft gedaan. Het werk in de noord-zuid-confe rentie zal voornamelijk gedaan wor den in vier commissies grondstof- fenproblematiek, energiezaken, fi- naneieel-economische zaken en ont wikkelingssamenwerking). Die vier commissies beginnen op 11 februari met hun werkzaamheden. De Algerijnse ambassadeur ver klaarde gisteren dat het mandaat ^ak de commissies wil. Dat wijkt af van de mening die de in dustrielanden daarover hebben. Op de ministeriële conferentie (16 tot 18 december in Parijs) waar de is afgesproken, zo zegt men in krin gen van het Belgische ministe rie van buitenlandse zaken, dat over de mandaten van de vier commissies ambas- n0g nader gesproken kon worden. Aanvaard is toen dat er geen strik te agenda zou worden opgesteld en dat de mogelijkheid zou bestaan om alle punten die men bet bespreken waard achtte, op te voeren. Op 26 januari zullen er in totaal tien voorzitters bijeen komen. Het zijn afgevaardigden van Canada en Venezuela, die samen het algemeen voorzitterschap van de conferentie delen en voorts afgevaardigden van de EG (voorzittters van de financieel-monetaire commissie), van Algerije en de EG (ontwikkeüngssa- menwerking), van Japan en Peru grondstoffenproblemen) en van de Verenigde Staten en Saoedi-Arabië (energiezaken). De geïndustrialiseer de landen ""llen zich op die voor- Koks van de Air France hadden gisteren een enorme taart ge maakt ter ere van de eerste passagiersvlucht van de Concorde. Gisteren hebben twee Concordes van Brits-Franse makelij de eerste supersonische passagiersdiensten geopend. voor die commissies en hun i voor de komende periode gereed die nen te zijn als de commissies hun werk beginnen. Dat mandaat en die agenda moeten dan ook worden vastgesteld op de bijeenkomst van de voorzitters van de commissies, op 26 januari, aldus zei gisteren Ait atterTbUeenko'ms'i Tker" "verston Chaalal in Brussel. Uit wat de Algerijnse ambassa deur verklaarde, valt af te leiden dat zijn land een strak mandaat voor Door Ewout Janse BONN (SP) De 61-Jarige oud- SS'er Hilmar Ernst, die gedurende de Tweede Wereldoorlog soldaat is geweest in de Viking-divisie, staat sinds gisteren terecht in Koblenz op verdenking van spionage voor de DDR. Onder het mom van Journa list heeft hij samen met enkele vrou wen geheimen van het in Koblenz ge vestigde bureau voor defensie-tech niek en van het ministerie van De fensie in Bonn leverd. bruik haar charme en Jeugd aan wendde om militaire geheimen te ontfutselen, haar moeder Charlotte Mossier (61), die een nachtclub in Frankfurt beheerde en Alberta Stein (75). die als secretaresse in het ministerie van Defensie werk zaam is geweest. zij hun opdrachtgevers hebben kun nen inlichten over diverse wapensy stemen. electronische verdedigings inrichtingen Met hem staan drie recht: de 22-jarige secretaresse Hei- ma Wader, die naar klassiek ge- De oud-SS'er voor en na de oor log man van twaalf ambachten en dertien ongelukken werd in 1960 tijdens een bezoek aan de stadfees- ten in Leipzig door de Oostduitse staatsveiligheidsdienst aangeworven. Tijdens de verhoren had hij ver- Oost-Beriijn ge- klaard al in 1937 by de Gestapo te hebben gesolliciteerd, maar daar niet te zijn aangenomen. Hoewel Ernst en zijn medewerksters voor de rechtbank zwijgen, staat op grond nazistische tergroepen doordat zij niet alleen op ruime Amerikaanse schaal propagandamateriaal in om loop bracht, maar ook wapens uit le ger voor raden ontvreemdden. Bi] een van de beschuldigden heeft de recherche handgranaten en 2000 patronen gevonden. Het pro- tegen een heropening van de discus sie over de mandaten. Het standpunt van de geïndustria liseerde landen is dat men bij het op stellen, nu al, van een strakke agen da, het gevaar loopt op de discussie zelf vooruit te lopen. Bovendien kan men nu nog niet voorzien of bijvoor beeld 'n bepaald onderwerp in één of meer commissies ter sprake dient te komen. In de kring van geïndus'r a- üseerde landen wil men zich daar om niet op voorhand al vastleggen. De geïndustrialiseerde landen ge ven er in de noord-zuid-dialooe de eerst minder moeilijke punten te behandelen, om te trach- troepen in de Bondsrepubliek. Eveneens stonden gisteren tien le den van een neo-nazistische organi satie die zich "gevechtsgroep Groot- Duitsland" noemt, in Düsseldorf te recht. Ze worden ervan beschuldigd met geweld een nieuwe dictatuur te hebben willen vestigen. Pikante bijzonderheid van dit proces is dat vier van de aangeklaagden officieren het Westduitse leger zijn. Ze laatste grote Nazi-misdadigers-pro- anti-semitische splin- groep. Manfred Knauber (die zichzelf de Bondsrepubliek, met de pathetische titel Bundesfüh- voorkeur rer heeft bedacht), is uit de DDR af- punt€n komstig, ofwel uit de "Sowjet-Rus- uierhand een sfeer van sische bezette zone" zoals hij nadruk- vei"trouwen op te bouwen. Pas als die kclijk voor de rechtbank liet weten. s^eer Is ontstaan, acht men de tyd In de Oostduitse staat had Knauber riJp veel lastiger problemen aan te bij de volkspolitie dienst genomen pakken, om de omgang met wapens te leren, heeft plaats in hetzelfde gebouw Ook de jongeren putten tijdens dit als waar sinds enkele maanden het proces uit nationaal-socialistische grote proces tegen 15 bewakers van gedachtengoed Een van hen maak- staan weliswaar op non-actief, ontvangen nog steeds hun wedde. De 1971 opgerichte groep beoogde de tonen ook de verdachten gevechtsgroep Groot-Duitsland geen enkel teken van schuld of berouw. riode in een volkomen verkeerd dag- onderhoud, BEZUINIGING Kardinaal- sa aatssecretaris Villot heeft in een brief aan de 3500 werknemers van 't Vaticaan laten weten, dat hun sala ris wel wordt verhoogd in verband met de stijgende prijzen van levens- 1945 ten onder gegane NSDAP De tien leden stammen vrywel al- van gevonden materiaal al vast dat scheidde zich vroegere Duitse gebieden die i deel van de Sowjet-Unie of Polen rmen. Alleen de licht wordt gesteld. Voor dit pro ces bestaat grote belangstelling. Vele toeschouwers geven op on verholen wijze blijk van hun sympa thie met de beklaagden. dat de Vaticaanse fianciële toestand dit eigenlijk toestaat. Hij dringt er dan ook op aan de grootste zuinigheid te betrach ten. Hij noemt de Vaticaanse begro ting 'zwak'.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9