Yredeling krijgt steun van ARP CDA en VVD in het Amsterdams college Vit de stijlvolle opruiming bij Hulshoff Uit in de Randstad Van Mierlo woedend op "Vrij Nederland" ANS ZIET NOG WAT Aruba moet bij Antillen blijven Bij defensie fundamentele veranderingen noodzakelijk )ONDERDAG 22 JANUARI 1976 AMSTERDAM Concertgebouw 23 en 24 jan., 20.15 uur, het Amsterdams Philhar monisch orkest; 24 jan., 20.15 uur, kleine zaal, het Alberni kwartet; 25 jan. 14.15 uur, grote zaal, het Noordhollands Philharmonisch orkest; 25 jan., 20.15 uur, barokserie-J. S. Bach; 25 jan., 20.15 uur kleine zaal, Daniël Wayenberg, piano; 27 jan., 20 15 uur. grote zaal Amsterdams Philharmonisch orkest; 27 jan., 20.15 uur, kleine zaal, Mozart-cyclus; 28 jan., 20.15 uur, Nederlands studenten orkest; 28 jan., 12.30 uur, gratis lunchconcert. Stadsschouwburg: 23 jan., Publiekstheater met "Met gesloten deu ren" en "De meiden"; 24 jan., 18.30 uur, Nederlandse operastichting met Lohengrin; 25 jan., 13.30 uur, het nationaal ballet mmv het Nederlands balletorkest; 26 jan., De Haagse comedie met "Al wie met ons mee wil gaan"; 27 jan., 18.30 uur, Nederlandse opera stichting met Lohengrin; 28 jan., Nederlands dans theater. Shaffy-theater: 23 t/m 29 jan., 20.30 uur, leerlingen uit het laatste jaar van de mimeschool spelen "matglazen doodkist"; 25 jan., 14.30 uur, serie B olv Sas Bunge; 27 jan., 22.00 uur, in het café, Sedalia flower ragtime orchestra. Nieuwe de la Mar: 26, 27, 28 jan., stichting toneelraad Rotterdam met "De snob". Centrum-Bellevue23, 24, 25 en 28 jan., toneelgroep Centrum speelt "As"; 27 jan., poëzie hardop, "Dichter, kom uit je boek". Carré: 28 jan., 20.15 uur, ensemble national des ballets du Senegal. ROTTERDAM Rotterdamse schouwburg: 23 jan., 20.15 uur, Privé voor twee van Noël Coward, blijspel; 24 en 25 jan., 20.15 uur, Stadstoneel Rotter dam speelt Thomas Bernhards "De macht der gewoonte"; 26 jan., 20.15 uur, Nederlands dans theater met o.a. de première van "Miniatures" van Nils Christie. De Doelen: 23 jan., 20.15 uur, concert door het Rotterdams Phil harmonisch orkest olv Edo de Waart; 24 jan., 15.00 uur, orgelcon cert door Arie J. Keijzer; 25 jan., 14.15 uur, concert door het Rot terdams Philharmonisch orkest olv Edo de Waart; 27 jan., 20.15 uur, concert door het Nederlands studenten orkest olv Maarten Smit; 28 jan., 12.45 uur, koffieconcert door celliste Lim Beng en pianiste Martine Reynders-Schilt; 28 jan., 20.15 uur, kleine zaal, recital door fluitist Maxence Larieu en de claveciniste Marion van Harreveld. Hofpleintheater: 23, 24, 25, 27 en 28 jan., 20.15 uur, "Vechtpaar" van John Mortimer. Piccolo-theater: 23 en 24 jan., 20.15 uur, theaterwerkgroep FACT brengt "Het verhaal van de nar, van de soldaat en van de knecht; 25 jan., kindertheater Wiedus met de jeugdmusical "Tsjonge, tsjonge;" 27 en 28 jan., 20.15 uur, toneelgroep Baal met "Getrommel in de nacht" van Bertolt Brecht. DEN HAAG Koninklijke schouwburg: 23 jan., 20.15 uur, Haagse comedie: "Geen haar op 't hoofd", blijspel van Georges Feydeau; 24 jan., 20.15 uur, Haagse comedie: "Niemandsland" van Harold Pinter; 25 jan., 14.00 uur, Haagse comedie: "De arrestatie" van Jean Anouilh; 26 jan., 20.15 uur, toneelgroep Globe: "Leer om leer" van Shakespeare; 27 jan., 20.15 uur, "Het zeepaard" van Edward J. Moore; 28 jan., 20.15 uur, toneelgroep Theater met Bloedbruiloft van Frederico Garcia Lorca. Hot-theater: 23 Jan., 20.30 uur, "De andere wereld" van Ton Vor- stenbosch door de Haagse comedie; 25 jan., 14.00 uur. Kindertheater Pssssttt met Piccolo en de fee Minista; 27 jan., 20.30 uur, Nieuwe Komedie met "Boerderij der dieren". Congresgebouw: 24 jan., 20.15 uur, Concertgebouworkest olv Eugen Jochum; 25 jan., 20.15 uur, optreden van Ballet National du Se negal; 28 jan., 20.15 uur. Little Angels of Korea. Circustheater: 26 jan., 20.30 uur, Nederlands studenten orkest olv Maarten Smit; 27 jan., 20.1-5 uur, het ballet classique du Paris met "de notenkraker" van Tsjaikowski. Diligentia: 23 jan., 20.15 uur, het Nederlands saxofoon kwartet; 28 jan., 12.45 uur, lunchprogramma en om 20.15 uur, Marie-Christine Witterkoer (alt) en Patricia Thomas (piano). Theater aan de haven: 23, 24, 27 en 28 jan., toneelgroep De Appel met Agamemnoon van Aischylos. Theater in de steeg: 23 en 24 jan., 20.30 uur. Cabaret Robert Kreis en Peter Stoops brengen "SOS"; 25 jan., 14.30 uur, Haags sprook jestoneel: "Pinokkio". LEIDEN Lak-theater: 24 jan., 20.15 uur, toneelgroep Baal met "Getrommel in de nacht" van Bertolt Brecht. Rijnlands Lyceum: 23 jan., 20.15 uur, Een kat aan de stoeprand van Theo Kling; 28 jan., 20.15 uur, "Familie Willekeur", een nieuwe one-man show van Seth Gaaikema. Stadsgehoorzaal: 23 jan., 20.15 uur, Noordhollands Philharmonisch orkest olv Maarten Smit. ALPHEN Dc Bron: 24 jan., 2.00 uur. Kindertheater Psstt. Zaal Nabij: 27 jan., 20.15 uur, Cabaret Virus met "Horen, zien en zeggen". Nutszaal Zwammerdam: 24 Jan., 20.00 uur, Jazzconcert. legering en Kamer: Ik heb nooit iets met de CI4 te maken gehad DEN HAAG (SP) Een artikel in het weekblad Vrij Nederland van deze week heeft de woede gewekt van het tweede-kamerlid mr. H. A. F. M. O. van Mierlo (D'66). Vooral de presentatie is hem in het verkeerde keelgat gestoken. Onder de kop "De activiteiten van de CIA in Neder land" en de onderkop "De namen van de agenten en politici" is een foto van Van Mierlo afgedrukt. "Dit vind ik journalistiek beneden peil", zei Van Mierlo. "Ik heb nooit in mijn leven ook maar een barst met die handel van doen gehad'. Vrij Nederland heeft de reizen van volksvertegenwoordigers naar de Ver enigde Staten gekoppeld aan activi teiten van de Centrale Inlichtingen Dienst van de VS. Deze reizen wor den georganiseerd door het ministe rie van Buitenlandse Zaken. Van Mierlo: "Met mijn reis heb ben zich persoonlijk bemoeid de toenmalige ambassadeur William Tyler en de eerste politieke ambte naar. Ik heb mijn eigen reisschema, alsmede de lijst van personen die ik wenste te ontmoeten geheel onafhan kelijk vastgesteld en heb de vaste overtuiging dat dit voor alle ande re parlementariërs gold. Zelfs niet de geringste toespeling zou aanleiding kunnen geven tot het vermoeden dat de CIA hier enige bemoeienis mee had", aldus Van Mierlo in een gis teravond ijlings uitgegeven verkla ring. Het D'66-kamerlid doet het ver haal in Vrij Nederland af met "een betrekkelijk onbenullig stuk". De fractie van de PvdA in de Tweede Kamer heeft in een eigen verklaring de mogelijkheid van con tacten tussen volksvertegenwoordi gers en CIA-agenten niet uitgesloten. "Voor zover er sprake is geweest van contacten met "aan de CIA ge- Liëerde ambassade-medewerkers", zoals VN stelt, kan slechts werden opgemerkt dat dergelijke functiona rissen van inlichtingendiensten niet de gewoonte hebben met hun naam bordje te koop te lopen, hetgeen ui teraard ook geldt voor ambassade - functionarissen van alle overige lan den". De PvdA-fractie herinnert aan het standpunt dat zij in de laatste jaren herhaaldelijk het standpunt naar voren heeft gebracht dat bui tenlandse inlichtingendiensten hoog uit onder goedkeuring van de Neder landse regering in ons land werk zaam kunnen zijn. De PvdA vindt overigens dat zo'n goedkeuring "nimmer* behoort te worden gege- Fractievoorzitter drs E. van Thijn zal in de volgende vergadering van de Kamercommissie voor de inlich tingendiensten informeren hoe het standpunt van de regering ter zake Volgens de PvdA-verklaring is het sinds jaar en dag gebruikelijk dat ka merleden informatie- en studiereizen maken naar zowel Oostbloklanden als naar de Verenigde StaJten en an dere westerse landen. De reizen naar de VS worden bekos tigd via een post op de begroting van Buitenlandse Zaken, afdeling culturele aangelegenheden. Deze post wordt jaarlijks door het Amerikaan se Congres goedgekeurd. DEN HAAG De Nederlandse gering staat onverkort op het ,andpunt dat Aruba deel moet lijven uitmaken van de Nederland- Antillen. Minister De Gaay ortman heeft dit gistermiddag jnleuw duidelijk gemaakt in de weede Kamer. ok de Tweede Kamer vindt dat de ntillen bij elkaar moeten blijven, ciereen is het met de regering eens it versplintering van de eilanden- ■oep „grote gevaren" met zich brengt. i wilde minister De Gaay jrtman niet zeggen welke stappen regering onderneemt als Aruba ch op eigen houtje onafhankelijk jrklaart. Dat heeft te maken met it bezoek van de Arubanen aan is land. Eind deze week komt een ilegatie van de MEP, de Arubaanse irtij, met de regering praten over „status aparte" voor Aruba. De inister wil eerst eens „open en enhartig" met hen praten. leider van de MEP, Betico Croes, ieft zaterdagavond verklaard dat ruba nog dit jaar het tijdstip van jn onafhankelijkheid zal vaststel- Er is geen weg terug, zei hij. roes zei dit na zijn terugkeer van reis met een MEP-delegatie .r Columbia en Costa Rica, waar steun hoopte te vinden voor zijn •ven naar Arubaanse onafhanke- kheid. Gezamenlijk gaan Nederland en Antillen zoeken naar een ""grote zelfstandigheid van de afzonder- ke eilanden. Binnenkort vertrekt Tilburgse hoogleraar Jeukens de Antillen om de regering in pllemstad te adviseren over de jrerzelfstandiging" van de eilan- Dit zou een eerste stap kun- zijn naar de volledige onaf- 'kelijkheid van de Antillen, zo ikte de minister duidelijk. lüe meerderheid van de Tweede lamer stond achter het regerings- andpunt dat op dit moment nog ten datum voor de Antilliaanse ^afhankelijkheid moet worden tnoemd. Belangrijker zijn volgens linister De Gaay Fortman proble- |en als de onderlinge verhouding de eilanden, de grensafba- ^ning met Venezuela en het op- Jeïlen van een sociaal-economisch htwikkelingsplan voor de Antillen. DEN HAAG (SP) Minister Vredeling heeft voor het eerst van de kant van de ARP onomwonden steun gekregen voor een drastische ingreep in de samenstelling van de krijgsmacht. Bij de behandeling van de defensiebegroting in de Tweede Kamer zei ARP- woordvoerster mevrouw Van Leeuwen, dat de financiële grens voor realisering van de bestaande defensieplannen nadert. „Wij komen", stelde zij vast, „voor fundamentele ver anderingen te staan". Hoewel niet zo scherp uitgespro ken, betekent dit dat de ARP niet meer vasthoudt aan een "all round" krijgsmacht bestaande uit leger, lucht macht en marine. Vredeling toonde daa hij deze vrij onopvallend ge brachte koerswijziging goed in de gaten had door het betoog van me vrouw Van Leeuwen uitbundig te prijzen. Hij beaamde dat ook voor hem het moment voor fundamente le veranderingen is gekomen. Het begrotingsdebat werd geken merkt door de zorg "waar het heen moet" met defensie. Vast staat dat de financiering van de door Vrede ling in zijn defensienota '74 opge stelde meerjarenplannen op geen stuk ken na gehaald kan worden, ondanks de door de bewindsman al voor de komende jaren aangekondigde bezui nigingen van 500 miljoen gulden. De fensie zal ongetwijfeld een fors portie moeten inleveren bij de zgn. een-procents-operatie die het kabi net dit voorjaar gaat uitvoeren om tot 1980 in totaal 11 miljard te bezuinigen. Voorjaar Vredeling heeft de Kamer giste ren geen cent wijzer gemaakt over de bijstelling van defensie. Ondanks herhaalde aandrang om eerder met cijfers te komen, verwees hij con sequent naar de komende voorjaars nota. Hij beloofde wel voor de in diening van de miljoenennota over zijn verdere plannen overleg te zullen voeren met enkele bondgeno ten apart en met de NAVO. Het voorstel van de PPR om al vast 105 miljoen van de begroting voor dit jaar af te halen, werd door Vredeling ontraden. Het bedrag heeft te maken met de "zwevende" be zuiniging van de bewindsman, die hij pas wil uitvoeren als het MBFR- overleg over troepenvermindering in centraal Europa resultaat zou boe ken. De PPR wil die bezuiniging toch maar uitgevoerd zien als goedwil lende "signaal" aan het oostblok. Vredeling vond dat de politieke strekking niet het beoogde effect zou opleveren in '76 omdat er toch een voorbereidingstijd voor nodig is. Ook meende hij dat de geallieerde solidariteit erdoor zou worden on dergraven, temeer omdat nu nieu we voorstellen over vermindering van de taktisöhe kernwapens bij de besprekingen in Wenen zijn inge bracht. Neptunes De kwestie van het niet vervan gen maar ook niet wegdoen van de N eptune -patrouille - vliegtuigen van de Marine bleef de Kamer dwars zitten. Men vroeg zich af waar het geld voor het onderhoud (21 mil joen) vandaan moest komen. Op investeringen noch op personeel zou bezuinigd mogen worden, vond men. Na enig nadenken kwam de minis ter met de verklaring diat er wel genoeg over zou blijven uit de pot voor voeding, kleding vervoer e.d. van militairen omdat er zoals ge bruikelijk minder zullen worden opgeroepen dan op papier staat. Militaire oefeningen samen met de Duitsers in het ruim bemeten Canada blijkt volgens Vredeling niet mogelijk. De daar al oefenende Duitse eenheden hebben het hen ter beschikking gestelde terrein vol ledig zelf nodig. De kosten zouden trouwens per bataljon 23 procent hoger komen te liggen, aldus een rapport. Mariniers De PvdA-defensie- en buitenland specialist Dankert toonde zich na afloop van het debat gisteren blij met het weer in studie nemen door de minister van het plan om het korps mariniers in centraal Euro pa te stationeren. Circa drieduizend man van de landmacht zou daar door kunnen afvloeien omdat de mariniers dan immers meetellen bij de MBFR-onderhandelingen. Een soort legale wisseltruc, die volgens Dankert op langere termijn tot aanzienlijke besparingen kan lei den. De heer Van der Meiden uit Amsterdam kon gistermorgen zijn ogen niet geloven toen hij een trailer in zijn tuin aantrof met daarin een levende beer. De her komst van de trailerdie een Zwitsers kenteken heeft, is nog niet bekend. De beer is voorlopig in de Amsterdamse dierentuin Artis ondergebracht. UTRECHT (ANP) ANS. de astronomische Nederlandse satelliet maakt zich nog op bescheiden schaal verdienstelijk voor de we tenschap sinds staatssecretaris Klein uit bezuinigingsoverwegingen het programma in december heeft stil laten zetten. Prof. dr. C. de Jager, hoogleraar aan het sterre- kundig instituut in Utrecht, heeft dit gisteren desgevraagd meege deeld. He Amerikaanse bureau voor de ruimtevaart NASA heeft namelijk aangeboden om vanuit twee volg- stations in totaal vier keer per dag de gegevens die ANS naar de aar de zendt op te vangen en die door te sturen naar het instituut in Ut recht, waar de staf van prof. De Jager ze kan uitwerken. "Toen de operaties met ANS moesten stoppen, hebben we over wogen wat we konden doen om nog zoveel mogelijk profijt uit de sa telliet te halen. Wij hebben toen besloten om ANS een "eeuwigdu rend" programma mee te geven", aldus prof. De Jager. De twee nieuwe wethouders van Amsterdam schudden elkaar de hand: links Eijden en rechts mr. Goekoop. Amsterdam (SP) Amsterdam beeft met hangen en wurgen twee bieuwe wethouders gekozen uit de jogenaamde oppositiepartijen cda |n VVD. In de loop van de [ergadering ontstond een wilde [temming, waarin beide partijen [Wee kandidaten naar voren schoven |n de PSP bovendien het PvdA- [aadslid Van der Vlist tot kandidaat |itriep in een nutteloze poging llsnog het progressief akkoord te [edden. Pit de bus kwamen tenslotte in twee Jonden het VVD-raadslid mr. Pornelis Goedkoop en de lijstaanvoerder van het CDA, Ton van der Eyden (KVP), die tussen 1971 en 1974 reeds wethouder in Amsterdam is geweest. De heer Goekoop is 42 jaar en houdt op formele gronden zijn benoeming in beraad omdat hij op het ogenblik in functie is als hoofd van de afdelingen marketing en juridische zaken van de luchthaven Schiphol. Hij is bovendien plaatsvervangend kantonrechter in Amsterdam. De 40-jarige Ton van der Eyden is econoom en Jurist. Ook hij houdt zijn benoeming in beraad, maar dat is, omdat de politieke omstandighe den waaronder hij is gekozen hem niet in staat stellen deze functie zonder meer te aanvaarden. Hij zal zich met zijn fractie eerst gaan beraden over de portefeuille die het CDA wordt aangeboden. Ook de steun die hij van de verdeelde PvdA-fractie kan verwachten in de toekomst zal een rol spelen. Hij liet doorschemeren dat vooral de sociale sector en bejaardenzorg hem aan trekken. Ook in het vorige college heeft hij deze zaken onder zijn beheer gehad. Mogelijk zal de zware portefeuille publieke werken bij de VVD terecht komen. Hierover zullen de partijen de ko mende tijd rustig gaan bakkeleien.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7