Beslissing over Alphens huisvuil maand opgeschort 'WIE GEEN BEZIT HEEFT, DIE IS BEZIT' Gehandicapten in Zwammerdam maakten een elpee in de Tweede Kamer terecht te komen' 'Ik hoop DONDERDAG 22 JANUARI „Noodlokaal" ambtenaren Woubrugge WOUBRUGGE Het oude ge bouw van de christelijke school in Woubrugge wordt de nood- huisvesting van het ambtenaren korps als er ever enige tijd wordt begonnen met de bouw van een nieuw raadhuis in het dorp. Deze mededeling deed voorzit ter Verhorst gisteravond tijdens een ledenvergadering van de christelijke nationale school. Twee taxateurs hebben beke ken wat de school en de daarbij staande huizen moeten opbren gen als straks het hele spul moet worden verkocht. De opbrengst wordt onder andere aangewend voor nieuwbouw van de kleuter school. Het bestuur wil. indien dit mogelijk is. een permanent (derde) lokaal realiseren. De ba sisschool zal worden uitgebreid met een zevende lokaal. KVP-er Piet van der Sanden in Boskoop: Piet v. d. Sanden: „overheidsbezit leidt tot slaafsheid" BOSKOOP In Boskoop kwam de kring Leiden van de KVP bijeen ter bespreking van de twee wetsont werpen ingediend door de regering bij de Kamer en welke de grondre gels vastleggen van de „Grondpoli- tiek". Het tweede-kamerlid Piet van der Sanden hield de aanwezigen de gecompliceerdheid van de wetsvoor stellen voor en haalde geheel in het kader van de gerichte bijeenkomst St. Thomas van Aquino als steun aan ter verklaring van de accepta tie door de KVP van beide wetsont werpen. Een acceptatie, die hier en daar eerst zal ontstaan na bijscha ving. St. Thomas De verkoop van onroerend goed is een duidelijke Politieke zaak. Het eerste wetsontwerp wil bil verkoop van onroerend-goed-speculatie tegen gaan door een voorkeursrecht te ge ven aan de overheid met name de gemeenten. De KVP staat daar wel achter, maar heeft toch talrijke be zwaren tegen de nadere uitwer king. De socialisten willen graag al le bezit toebedelen aan de staat, aldus Van der Sanden, maar de KVP kan zich oa beroepen op St. Thomas, die eenmaal geschreven heeft: eigendom prikkelt de mens tot arbeid om eigendom te verkrij gen, het brengt hem tot orde en het voorkomt geschillen. Ook in latere uitspraken van kerkelijke leiders en in encyclieken komt naar voren het begrip eigendom. Hoofdmotief is het gegeven: "Wie geen bezit heeft, die is bezit", wel moet vaststaan dat het particuliere eigendom in over eenstemming gebracht moet worden met het algemeen belang. Het tweede wetsontwerp staat een wijziging voor in de onteigeningspro cedure. Hoewel ook de KVP hier niet geheel afwijzend tegenover staat en zelfs mee kan gaan met de regering, stuit de KVP weer op tal van moei lijkheden welke de particulier krügt. Te veel wordt d? overheid be schermd ten koste van het individu. Bij onteigening van agrarische grond meent de KVP dat de grond prijs in overeenstemming moet zijn met de vervangingswaarde en niet afgewogen wordt naar de ligging. Slaafsheid Er zal volgens Van der Sanden nog heel wat afgepraat moeten wor den, omdat de confessionele par tijen een ander uitgangspunt heb ben dan de socialistische partijen. De confessioneel partijen gaan uit van het gegeven: ieder individu heeft recht op bezit, terwijl de socialisti sche partijen alle bezit toewijzen aan de overheid en dat werkt vol gens Van der Sanden slaafsheid in de hand. Uit het forum na afloop van de inleiding, waar o.a. burgemeester Kolfschoten van Leiischendam een goede stem voor de agrariërs liet horen, bleek de grondpolitiek een zeer complex en gecompliceerd "stuk" te zijn. Tijdens de kringvergadering van de KVP-kring Leiden bleek dat alle afgevaardigden de vorming van de drie grote confessionele partijen tot het CDA en het uitkomen van een gemeenschappelijke lijsit bij de ko mende verkiezingen een zuivere nood zaak vinden. Het Leidse raadslid, mevrouw Van der Akker, diende zelfs een motie in om heit partijbestuur van de KVP tij dens het komende congres te ver zoeken snel tot vormiing van het CDA te komen. Haar motie behaal de geen meerderheid, maar zij krea wel haar zin doordat kringvoorzitj ter De Boer meedeelde, dat de kriel Leiden zich eensgezind zal stelld achter het streven van het KVh partijbestuur om te komen tot hé CDA. CDA Verschillende afgevaardigden lil ten tijdens de kiingvergaderid noodkreten horen. In de kring La den willen de leden en de "vrieil den" van de KVP opheffing van dj KVP en vorming van het CDA. 3 KVP werkt al tien jaar aan die vol ming. Het eerste ontstaan is gekJ men vanuit de plaatselijke afdeliil gen. Verschillende gemeenten wel ken met succes in een CDA-combi natie. "De KVP is niet meer te vel kepen, het CDA is dringend gl wenst", aldus de mening van de overt grote meerderheid van de kringvei KORALEN EN WALSJE ZWAMMERDAM De jubileumplaat van de Josti-Band, die in september zal verschijnen, zal een zeer uiteenlopend re pertoire bevatten. Opgenomen werden de volgende nummers: twee koralen, te weten „Heer wees mijn gids" en „Gezang 184"; verder „In het groene dal"; „Avondklokje"; „Muss I Denn"; „Me voy pal pueblo"; „El Jangadero"; „Di Molto"; „Glory glory halleluja"; „Melody d'amour"; een walsje en enkele samenspelstukjes. De muziek werd deels gecompo neerd en verder gearrangeerd door de heren Rietveld en Brusse. De eerste, die zelf een notenschrift voor zijn Band ontwikkelde (er is „patent" op aangevraagd) is als techniker in dienst bij de Hooge Burch. De heer Brusse is audio-visueel medewerker. ALPHEN AAN DEN RIJN De 22 vertegenwoordigers uit de Alphense en Goudse regio hebben gisteravond nog niet beslo ten wat er de komende 25 jaar met het huisvuil uit de beide regio's gaat gebeuren. Ter tafel lag een voorstel van het dage lijks bestuur om af te zien van een eigen vuilverbrandingsoven in Alphen en het huisvuil de komende 25 jaar in Rotterdam te laten verwerken. Dat voorstel op zich werd door de raad met „gejuich" ontvangen. Maar de gegevens waren dermate mager, dat de raad besloot dat eerst meer informatie op tafel moest komen alvorens de knoop definitief door te hakken. Dat zal gebeuren op woensdag 25 februari. De vertegenwoordigers van de 22 gemeenten zullen dan aan de hand van meer informatie de ge legenheid hebben gehad overleg te plegen met hun achterban. Een mo gelijkheid die de 22 vertegenwoordi gers gezien het korte tijdsbestek en de summiere informatie nu niet had den gehad vonden zij. Gouwsluis Aan de orde was een aanbieding van de N.V. Afvalverwerking Rijn mond (AVR) om het Alphense en Goudse huisvuil te verwerken voor eenzelfde prijs als wanneer het af val in eigen installatie had moeten worden verbrand. Dat betekent dat er in Alphen op het terrein nabij de rotonde Gouwsluis (aan de zijde van de jongerenboerderij Madonna), geen vuiloven wordt gebouwd. "Voor al wat betreft het milieu mogen we toch wel blij zijn met dit voorstel", zo reageerde de Nieuwveense verte genwoordiger Van Dijk. En de heer Den Dool uit Boskoop: "Het idee dat er in Alphen of Gouda 'n vuil verbrandingsinstallatie zou komen heeft ons als sierteeltgebied altijd al beklemd". Ook burgemeester van 't Verlaat uit Zevenhuizen was blU met deze ommezwaai: "Beter ten halve gekeerd dan ten dele gedwaald". Maar groter dan de vreugde over de inhoud van het voorstel was de teleurstelling over de summiere ge gevens. Met name de ReeuwUk- se vertegenwoordiger Kok, Nieuw- koops burgemeester Van Montfoort, burgemeester Van 't Verlaat van Zevenhuizen en de Driebrugse ver tegenwoordiger De Koning trokken fel van leer tegen deze gang van zaken. Kritiek Him kritiek kwam er in het kort op neer dat zij O nauwelijks gelegenheid hadden gehad de stukken te bestuderen niet of nauwelijks gelegenheid hadden gehad contact op te nemen met hun achterban:financiële com- missie's, financiële deskundigen, ge meenteraad of college van B en W dat zij met deze magere gege vens niet in staat zouden zijn dit voorstel aan hun gemeenteraad te "verkopen". Dagelijks bestuurslid N. P. Kre- mer uit Bodegraven verdedigde het voorstel door op te merken dat de uit eindelijke beslissing niet deze avond zou vallen, maar later, wanneer alle 22 gemeenteraden uit de Al phense en Goudse regio akkoord moeten gaan met een wijziging in de bestaande gemeenschappelijke regeling voor de vuilverwerking. Op dit moment hebben de gemeenten vol gens deze regeling nog de verplich ting op zich genomen het vuil zelf te verwerken. Afzien "Nu is er een mogelijkheid omdat voor eenzelfde prijs en de eerste Jaren zelfs nog goedkoper te doen zonder zelf een verbrandingsinstalla tie te bouwen. Dat betekent dat we de gemeenschappelijke regeling moe ten uitbreiden, de mogelijkheid in bouwen dat het vuil ook op andere manieren kan worden afgevoerd bij voorbeeld door het sluiten van een contract. Alle gemeenteraden van de 22 gemeenten moeten met die wijzi ging akkoord gaan, dus daèx ligt de beslissing....," aldus Kremer. "Wat wij van U vragen is toch niet zo geweldig veel," zo voegde Al phens burgemeester R. M. Gallas (voorzitter) er aan toe." Niet veel anders dan dat we voorlopig afzien van de voorbereidingen voor een eigen verbrandingsinstallatie en een wijziging in de gemeenschappelijke regeling die de mogelijkheid biedt het huisvuil door de AVR te doen verwerken". De Driebrugse vertegenwoordiger De Koning bleef bij zijn standpunt dat er eerst meer en duidelijker in formatie moest komen: "Je krijgt vragen op je afgevuurd die je toch zult moeten beantwoorden". Zijn voorstel was: beter uitgewerkte voor stellen en dan over een maand of zes weken opnieuw bij eikaar te ko- tussen kan aan de hand van de meer uitgewerkte voorstellen over leg worden gepleegd met college en gemeenteraad. "We krugen nu een pak aangemeten waarvan we niet weten of het past.." Niet „verknocht" Burgemeester A. van 't Verlaat (Zevenhuizen)"Op zich Juicht iedereen het voorstel toe, maar U hebt de zaak niet "verkocht" en wij kunnen haar niet "verkopen" (aan onze gemeenteraad) Al deze kritiek leidde er uiteinde lijk toe dat na ruim twee uur dis cussiëren werd besloten dat er meer informatie van de kant van het da gelijks bestuur moest komen en dat de vertegenwoordigers van de 22 ge meenten over ruim een maand, op 25 februari, opnieuw bij elkaar ko men om over deze zaak een beslis sing te nemen. ZWAMMERDAM „Elke Nederlander moet straks die plaat kopen. Die hoort thuis in de lp-top-tien". Aan het woord is Ge rard Hali, opnameleider van de EMI-studio's in Heemstede. Op de achtergrond zijn de mensen van zijn team druk in de weer met het opnemen van een „track" van de langspeelplaat, die in september zal worden uitgebracht van de Josti-Band. Eén van de leden van het koortje, dat op dat moment niet in actie hoeft te komen, komt belangstellend vragen of „meneer hem wel gehoord heeft" en of ,,'t er op staat'. „Prima jongen, het ging erg goed". Zielsvergenoegd loopt de knaap weg, om te gaan kijken bij de opname-technici. De Josti-Band is een uniek orkest, geheel bestaande uit geestelijk ge- handicapten (sommigen bovendien ook lichamelijk gehandicapt) ge vormd door ongeveer honderd bewo ners van de Hooge Burdh, Johannes Stichting en Huize Ursula en vijf tien bewoners van de gezinsvervan gende tehuizen de Hoeve, Eljo en Op de Muur uit Zwammerdam. Epeetje In september viert dit orkest het tienjarig bestaan. Een jubileum, dat herdacht gaat worden met het uit brengen van een langspeelplaat door Bovema Intertone. De afgelopen drie dagen was, om die plaat te maken, het nieuwe Dorpshuis van de Hooge Buroh herschapen in een opname studio. Gerard Hali: "Vier Jaar geleden heb ik met deze band een epeetje gemaakt. Omdat het toen maar om vier nummers ging, is dat gebeurd in de studio. Nu, bij deze langspeel plaat zijn we maar hier gekomen. Het opnemen ervan kost meer tijd, bovendien is het orkest inmiddels zo groot geworden, dat de studio's een beetje klein zouden zijn". De EMI-opname leider, die kan bogen op een lange ervaring, zegt graag te werken met de Josti-Band. "Het vergt veel meer van Je, dan het maken van een andere plaatopna me. De mensen zoeken veel meer contact met je, willen weten of Je ze gehoord hebt, of het er opstaat. Ont roerend is het bovendien om te zien met wat voor overgave er gemusi ceerd wordt. Ik heb groot respect voor de heren Rietveld en Brusse, de leiders van het orkest. Want om te komen tot de pestaties zoals die nu door het orkest geleverd worden, hebben ze toch wel erg veel moeten doen". Televisie Gerard Hali zou willen, dat de televisie aandacht zou besteden aan de Josti—band. "Het zou goed zijn als mensen van buiten dit cen trum eens zouden weten, wat er hier allemaal gebeurt. Hoe met de men sen gewerkt wordt". Met welk een overgave door de Josti-Band gewerkt wordt, merken we even later als we het orkest in actie zien. 't Is net even pauze; er is wat beroering, omdat er eens persfo tografen en Journalisten binnenko men. Trots worden instrumenten ge toond. Maar als orkestleider Rietveld de aandacht opeist, duurt het niet lang of elk lid van het orkest is klaar om te beginnen. De heer Brusse, samen met de heer Rietveld leider van de Band, speelt op het or gel de gTondmelodie even voor. Daar na begint het orkest te spelen. Nauwlettend wordt de dirigent in het oog gehouden; geconcentreerd wordt de muziek gelezen en ge speeld. Links: Het Dorpshuis was herschapen studio. Boven: stilte voor Die muziek is overigens niet zo maar geschreven in het gangbare no tenschrift. In kleuren zijn de onder scheiden noten aangegeven; op de in strumenten zijn die kleuren weer terug te vinden. Het zien van die kleuren, het goed volgen van de di rigent, 't horen van het door de heer Brusse bespeelde orgel of van in strumenten in het orkest, is bepa lend voor de leden wanneer ze moeten invallen. Omdat het 'teind van een lange dag gaat het wel eens mis. Is de concen tratie wel eens wat zoek. Maar als dan een deel over moet, komt het er ook goed uit. De langspeelplaat is de afgelopen dagen stukje voor stukje op de band gezet. Soms duurde het even \ooi alle leden van het orkest de ver eiste concentratie wisten op te bren gen. Soms moest er tussendoor be wust naar wat afleiding gezocht worden, omdat men te gespannen raakte. "Ze weten drommels goed wat er aan de hand is. Ze leven zich erg sterk in, doen hun uiterste best", aldus Gerard Hali. Vandaar ook. dat men morgen naar alle waarj schijnlijkheid niet meer aan de sla| hoeft te gaan, omdat dan alles ojj de band staat. Meer fleur Hoe de plaat uiteindelijk zal zijd geworden, kan men pas in septem ber gewaar worden. Dan zal dj plaat uitgebracht worden, naaj men hoopt via een landelijke publij citeit trekkende gebeurtenis. Om zd het jubileum van het unieke Zwamj merdamse orkest nog meer fleur tl geven. NIEUW VENNEP Hans Jans sen (33) uit Nieuw Vennep is sinds kort de nieuwe secretaris van de afdeling Haarlemmermeer van de WD. Dat betekent dat hij nu niet alleen het water induikt, maar ook de politiek. Voor hij naar Nieuw-Vennep kwam. enkele jaren geleden, was hij in Zevenaar een bekend zwemmer, die zelfs als trainer meeging naar de Neder landse kampioenschappen. Nu zit bij in de politiek en is hij een be kend duiker. Niet alleen bekijkt hij de bodem van de nationale plassen, maar de Middellandse Zee is voor hem ook al geen onbekend gebied. "Het is prachtig om te doen, maar je moet wel je positieven bij elkaar houden en er voor zorgen niet in paniek te raken", aldus Hans. Z'n liefde voor water ("en voor m'n medemens") is er misschien ook wel de oorzaak van dat hü ruim een jaar geleden toetrad tot de vrijwil lige brandweer van Nieuw-Vennep. Kortom, Hans Janssen is een veel zijdig mens, die zich nu ook in de politiek heeft geworpen. "Ik hoop nog eens in de Twee de Kamer terecht te komen. De eerstvolgende zittingsperiode zal ik nog wel niet op een verkiesbare plaats komen te staan. Ik heb wel de steun van de afdeling, maar nog niet die steun die ik zelf graag had gezien", aldus Hans. HU is civiel in genieur en ook al daarom vindt hij dat een zetel in de Tweede Kamer op z'n plaats is. "Het is namelijk frappant dat er überhaupt weinig technici in de Kamer zitten. Wel is het onderwijs (om een voorbeeld te noemen) goed vertegenwoordigd. Maar technici niet. En toch is dat wenselijk wanneer ook op dat ge bied de nodige vakmensen aanwe zig zijn. Of het nu op het gebied van de bouw of de waterbouwkun de is. De parate kennis ontbreekt. Is die wèl aanwezig, dan kan dat kostenbesparend werken". Wat de VVD in Haarlemmermeer en de regio betreft, vindt Janssen dut de liberalen te lang op één oor hebben gelegen. "Men was veel te lauw. Er gebeurde helemaal niets", zegt hij nu. Sinds hij secretaris is, is er al het één en ander los gepeu terd. Op de eerstvolgende groslijst voor de Kamerverkiezing zullen ze ker WD'ers uit de Haarlemmer- meerse regio voorkomen. Be langrijk vindt hij dat in de fracties een bredere laag van de bevolking is vertegenwoordigd. Of dat nu in de Kamer, de Provincie of de ge meenteraad is. Overigens is Nieuw- Vennep voor de VVD Haarlem mermeer een "winstgevertje". Het aantal leden groeit hier het snelst. Heeft Hans Janssen inmiddels al vijanden? "Je zou het haast zeg gen", zo laat hij weten. Wat wil na melijk het geval. Zeer onlangs werd hij 's nachts om 3 uur zijn bed uitgebeld. Door de semafoon, die altijd naast zijn bed staat sinds hij akj tief (vrijwillige) brandweerman id "Ik m'n bed uit en aankleden. Vid de zender hoorden wü dat er brand was in de Dorserstraat 51 en dat ij bij m'n buurman. Wij naar buiten) Niets te zien. Alles donker. Bij dl meldkamer ln Hoofddorp informe ren wie de brandmelding had doorj gegeven. Wat zeggen ze? Enj Janssen uit Dorserstraat 49. En dat ben ik. Zoiets is natuurlijk een enorme flauwe grap. Wij weten nol niet wie het is geweest. Het ergstd vinei ik dat door zo'n loos alarm twintig vrijwilligers hun nachtrua opofferen. Overdag hebben ze hun gewone werk. Een misselijk! streek. Volop enthousiasme bij de plaatopm Zwammerdam.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 4