De Vreeze: Onrust over gymlessen is te voorbarig agenda Verhouding werkgever werknemer verbeteren Deltabach in ruimer jas Eerste stap gezet naar verzoening; bejaardenverenigingen Echtpaar Heykoop 50 jaar getrouwd PAGINA 2. STAD EN RAND DONDERDAG 22 JANUARI Commissie niet blij met bejaardenbeleid VOORSCHOTEN J. Vjsser, was VOORSCHOTEN J Visser, voor zitter van de commissie voor volks gezondheid en maatschappelijke dienstverlening, was niet helemaal gelukkig met het beleids plan van Voorschoten en wel met name dat gedeelte dat betrekking heeft op de bejaarden in de ge meente. "Als ik zo'11 pakket maat regelen zie dan zie ik niet hoe ze onderscheiden moeten worden", al dus Visser. Een van de oorzaken jvan deze onduidelijkheid moet ge zocht worden in de niet al te helde re terminologie die in het beleids plan gebruikt wordt. De commissie was van mening dat bij het be jaardenbeleid zoveel mogelijk reke ning moet worden gehouden met de betrokkenen zelf. Zo wordt er ge sproken over het zo lang mogelijk zelfstandig laten zijn van de be jaarden, maar de vraag is of zij zelf ook zo overdenken. Gezien de reacties van de com missie over deze kwestie liet Visser zich ontvallen: "We zitten hier bij na een bejaardenbeleid Voorscho ten te schrijven". De commissie slaagde er in nog een onduidelijkheid te bespeuren bij het onderscheid tussen de termen maatschappelijk werk en volksge zondheid. Volgens velen wordt hier in beide gevallen het zelfde be doeld. De commissie Van der Burg is tot de conclusie gekomen dat de in spraak van het personeel en de cliënten ten aanzien van het beleid van gesubsidieerde instanties die zich met de bevordering van de volksgezondheid bezig houden slechts gering is Men wil graag hier graag verbetering in zien, eventueel door een betere voorlichting te ge ven aan de cliënt. Water in de melk DEN HAAG De officier van Justitie bij de Haagse politierechter voor economische zaken berekende, dat in de 2100 liter melk, door een veehouder uit Zoeterwoude afgele verd. zich 60 liter water bevond. "En dat is een hele plas", constateerde de officier. Daar schrok de veehouder zelf wel een beetje van. "Het betekent ook, dat de mensen op die manier ook voor het water betalen", stelde de of ficier vast. Volgens verdachte was dat water een gevolg van water, dat in de leiding was achtergebleven. De officier merkte op, dat door de nieuwe reinigingssystemen ook van melkbussen de kans is vergroot, dat water bij de melk komt en daarte gen moet worden gewaakt. Omdat verdachte verder gunstig bekend staat, wilde de officier met 100 gul den boete volstaan, waartoe de rech ter veroordeelde. WARMOND - Warmond's burge meester W. F. de Vreeze vindt de onrust van de ouders van de leer lingen van de basisscholen ten opzichte van het gymnastiekon- derricht uiterst voorbarig. Er is namelijk nog niets veranderd. Al leen is er het gegeven dat de hui dige leraar lichamelijke opvoe ding T. van Oordt in de gemeente Voorhout een functie heeft aan vaard. waardoor er een vacature in het onderwijs is ontstaan. Het heeft de 4800 burgers van Warmond: waarschijnlijk ontbroken aan een juiste voorlichting en omdat voorlichting zit in de ambtelijke por tefeuille van de burgemeester haast hij zich om het gemeentelijk den ken kenbaar te maken. Warmond wordt als 't ware geteis terd door een nijpend gebrek aan fi nanciën. Warmond heeft een func tie in het recreatieve vlak. Het dorp mag niet- groeien, het moet zich al leen in stand houden. Daarmee heeft het gehele gemeentebestuur het erg moeilijk. Tot voor enige ja ren wist de gemeenteraad een be groting alleen sluitend te krijgen door eigenlijk te teren op vroeger tijden. In 1975 nam de gemeenteraad het moedige besluit om gewoon alles reëel te begroten en het resultaat was een groot tekort op de gemeen telijke inkomsten. De gemeenteraad verzocht aan de hogere overheid om aangemerkt te worden als een zgn. art. 12 gemeente. Volgens de bur gemeester heeft de gemeente gewoon recht op extra overhei'dsuitkeringen. Warmond wordt landelijk gezien als een recreatiegebied en die lust voor het land betekent een extra last voor het plaatselijke bestuur. Iedere gemeente wordt geconfron teerd met het gegeven dat de rijks bijdragen en de werkelijke uitkerin gen voor het onderwijs niet dekkend zijn. Warmond heeft een tekort van f 140.0000,-. op het onderwijs. Daar naast ziin zowel de r.k. elfklassige school als de Christelijke 5-klasslge school dringend aan enige bouwkun dige voorzieningen toe. Een openba re basisschool kent Warmond niet. Het basisbedrag per leerling is f 290,— per leerling en met dit, be drag is aangetoond dat het onderwijs allerminst door de gemeentelijke overheid beknot wordt. De r.k. school vraagt om een ge meenschapsruimte, hiervoor komt niets terug uit de rijkskas en de le raar lichamelijke opvoeding ziet meer "brood en heil" in Voorhout en neemt ontslag. Volgens burgemeester De Vreeze ls het heel normaal dat de gemeen teraad zich buigt over de officiële papieren en op 29 januari een besluit gaat nemen over het aantal uren voor een vakleerkracht lichamelij ke opvoeding. De officiële papieren zeggen, dat gymnastiekonderricht op basisscholen voor de eerste drie leerjaren het best gegeven kan wor den door eigen leerkrachten. Het voorstel van B en W dat de gemeen teraad volgende week ter behande ling krijgt is een vakleerkracht li chamelijke oefeningen te benoemen voor de 4de, 5de en 6de klas van het basisonderwijs. Hierdoor ontstaat een financiële besparing omdat een stuk "luxe" wegvalt. "Het is pertinent onwaar dat de hui dige leraar lichamelijke opvoeding ontslag heeft genomen omdat de ge meente plannen zou hebben de les uren in te korten. De lei-aar licha melijke opvoeding heeft zelf gesolli citeerd naar Voorhout mede omdat deze leraar een akte "biologie" be haald heeft en in Voorhout kans zou krijgen deze akte te benutten", al dus burgemeester De Vreeze, die er de nadruk op legt dat de gemeente raad de beslissing moet nemen over het aantal uren van de vakleer kracht lichamelijke opvoeding. Bur gemeester en wethouders stellen wel de raad voor om de uren te beper ken. Wil de gemeenteraad dat laat ste niet, dan zal de gemeenteraad moeten aangeven hoe het tekort op de post onderwijs dan gedekt kan worden. Het zou zelfs kunnen zijn, dat de gehele gemeenschapsruimte voor de r.k. school "De Leerhoeve" dan niet dooi- zou kunnen gaan. De keuze is volledig aan de gemeente raad. Motorrijder loopt hoofdletsel op bij een botsing LEIDERDORP Een 32-jarige motorrijder uit Woubrugge liep gis teravond vrij ernstig schedelletsel op bii een botsing met een auto in Lei derdorp. De motorrijder reed over de Willem de Zwijgerlaan richting Alkemade. Op de kruising met de En- gelendaal kreeg hij geen voorrang van een van deze weg komende per sonenauto bestuurd door een inwo ner van Bodegraven. Alleen de motorrijder werd ge wond, de mctor en de auto zijn bei de flink beschadigd. DESKUNDIGE Prof Sir Alex ander Haddow, een van Groot-Brit- tannië vermaardste deskundigen op het gebied van de kanker, is in een ziekenhuis in de buurt van zijn wo ning op 69-jarige leeftijd overleden. De gezondheid van Sir Alexan der was de laatste jaren al slecht. Hij leed onder meer aan suikerziek te. Van 1946 tot 1969 was hij direc teur van het vermaarde Chester Beatty Cancer Research Institute in Londen en van 1946 tot 1974 was hij hoogleraar in Londen in de expe rimentele pathologie. DONDERDAG V.d. Valkboumanweg 236. LeideJ dorp. Bijbelstudie en GesprekskruJ Bapustengem. 8 uur nam. Nieuwe Kijn 20a, Theehuis van Leidse Werkgroep Homofilie/COC, i 10.30 uur nam. Steenstraat lb. Wereldwinkel, 9.J Pieterskerkstraat 1. Werkgrotl Dienstweigeren, 810 uur nam Geversstraat 65. Oegstgeest. Sociale en Maatschapp< lijke Aangelegenheden, Gezondheid! zorg en Cultuur. 8 uur nair Gemeentehuis Voorschot..., missie Cultuur, Vorming en Ontwik merbewonên, Ag res; Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdiens der apotheken in de regio LeideJ wordt waargenomen van 1623 janu) ari door: Apotheek Centraal, straat 74. tel. 120552. Te In f f assenaar O OEGSTGEEST In de Flora- school in Oegstgeest hebben de leerlingen zich uitvoerig bezigge houden met „water". Ondermeer is een maquette van Zeeland ge maakt. Voor ouders, belangstel lenden en leerlingen is 'er vrijdag avond van zeven tot negen uur een kijkavond. WASSENAAR Moeilijkheden in het bestuur van de Wassenaarse afdeling van de Katholieke Bond van Bejaarden en Gepensioneerden leidden, in de loop van 1974 tot het oprichten van een nieuwe Was senaarse Katholieke Bejaardenver eniging onder voorzitterschap van G. A. van Lefjenhorst, die door 't hoofd bestuur van de officiële bond met enkele andere medebestuursleden was geroyeerd. Er ontstond een uiterst onplezierige situatie in het Wasse naarse katholieke bejaarden wereld je, met allerlei geruchten, laster en kwaadsprekerij. In deze situatie lijkt nu verandering te komen. In het zojuist verschenen januari-nummer van het mededelingenblad van de nieuwe vereniging heeft Ton van Bemmelen - opvolger van Van Leij- enhorst, drie onlangs om gezondheids redenen aftrad - uitvoerig verslag ge daan van de pogingen die in het werk worden gesteld om tct eenheid on der de katholieke bejaarden van Was senaar te komen. Een belangrijke stap in die richting is dat een pro cedure, aangespannen door de "oude" bond tegen twee vroegere bestuurs leden is ingetrokken. Het ging daar bij om een bedrag van f 356,-: de kasten van een ledenvergadering, die door Van Leijenhorst was uitgeschre ven enkele dagen na zijn royement. Een bemiddelingspoging van het kerkbestuur van de St Willibrordpa - r och ie had tot resultaat, dat de voor zitster van de bond, mevrouw Peek- Schröder en de voorzitter van de vereniging. Van Bemmelen een ge sprek hebben gevoerd om de moge lijkheden van toenadering tussen de partijen te bespreken. In zijn artikel in het mededelingen blad constateert Van Bemmelen, dat er diepe wonden zijn toegebracht welke zeker tijd vragen volkomen te genezen. In dit licht bezien is er pas een stap - zij het een zeer belang rijke - gedaan op weg naar een. wording. Om die eenwording te be reiken zal er van de leiding van de beide groepen een juist inzicht en veel begrip en geduld worden ge vraagd. De bedoeling is, dat er binnenkort een vergadering zal worden gehou den van de beide volledige besc-uren. vwv Oegstgeestse Apo] theek. Willielminapark 8. Oegstgeest' tel. 153274 en Apotheek NiJ land. Thorbeckeweg 3. Voorscl 071-762877. Leidse Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, NoordelndJ 2a (voormalig marinecomplex): ma 11-1 uur. dl 6.30—8 30 uur nam., woe, 11—1 uur. do. 6.30—8.30 uur nam, dienstencentrum Van Hogendorpstraal 36 vrij. 79 uur nam.. Mierennen Morsweg do. 79 uur nam. Gespreksavonden Gesp reksa vond en Baba-1 gemeen, echap Wo 8 uur nam. Kennedviaan 11. Oeesteeert. vr 8.16 uur nam. Fred. HendrlknianTsoeD 25 Leiderdorp .o?"d_erw,1swinkel Sopiastraat 36. tel 126325. Geopend maandag t/rn vrij dag van 12- 6 uur nam. Moeders voor moeders Mevr. Zr. E. Janssen- dljck 32. Oegstgeest. Advocatenspreekuur Pieterskerkgracht 11. Elke donderdag, avond van 7 tot 8 uur n.m. Moederhulp Bureau Moederhulp (nlet-gehuwde- Burgerraadsman Bur. Burgerraadsman, Koornbrug- "teeg 7 (zijkant Stadhuis). Openings- len ma., dl en woe. 11.00—12.00 u. en do.avond 18.30—20.00 uur Telef, dage>U1ks tijdens kantooruren: 143171. Centrum voor intermenselijke De- trekkingen. Geopend ma. t/m vrij van1 16.00-18.00 en van 19.30—23.00 uur,! Oude Rijn 88. tel 144000 [- Weduwe en weduwnaars den telefoon (na 18 uur) 761113. Kinderopvang CDA-discussie in Oegstgeest OEGSTGEEST Het CDA in Oegstgeest discussieerde gisteravond met drs. Geerkens. algemeen secre taris van het Nederlands Christe- lii werkgeversverbond en drs. Terp stra. economisch stafmedewerker van het CNV over het vraagstuk of we In Nederland tot een nieuwe econo mische orde moeten komen. In zijn algemene inleiding zei de voorzitter van de christelijk histori sche kiesvereniging, Kommer goede verwachtingen te hebben voor het CDA. Hij drong aan alles te doen om te komen tot één politiek christelijk front. Drs. van Veen CDA fractie voorzitter in de Oegstgeester raad leidde de discussie. Welke weg we ook uitgaan, was de tendens van de discussies, nodig zal zijn een ge mengde economische orde. waarbij een meer vertrouweljke verhouding dan thans, tussen werkgevers, werk nemers en overheid nodig zal zijn. Berekend was dat de loonkosten in de bedrijven 96y2% bedragen van alle kosten. Er blijft dus weinig over om bv. in investeren. Geconstateerd werd dat het er voor 1976 niet roaskleurig uitziet. Het voornaamste en belang rijkste probleem vond men de werk loosheidsbestrijding en de wijze waar op men dat kan doen. Wat is beter sparen of vergroting van de con sumpties? Den Uyl wil het laatste. Hier krijgt men te maken niet alleen met particuliere bestedingen maar ook met die van de overheid. Hoe liggen de verhoudingen met het bui tenland en de OPEC-landen? Moe ten we deskundig werk hier houden en eenvoudig werk uitbesteden aan achtergebleven landen? Aan al deze problemen zitten voor- en nadelen die tijdens deze discussie-avond dui delijk aan de orde kwamen. Stichting werkgemeenschap Klnder- SOS-dienst _SOS - Telefonische hulpdienst. Tel, Dienstencentrum Architecten Architecten-informatiecentrum Rijn land. Op werkdagen telefonisch berelK- baar onder nr. 126385 Zlttlns op woensdagavond van 7.30—9.30 uur op Maatschappelijk Werk Bureau Maatsch Werk Oude Rijn 78 uur n.m Telefoon 44c. Spreekuur dag, 071-142144. Leidse drukkerij naar Grote Polder Burgerlijke Stand LEIDEN Geboren: Arjen Eltjo zn v. L. H. Loebis en H. H. A. Roe- lofs, Silvia Mariene, clr v. J. Henzen er L. G. J. Kok. Diana, dr v. G. J. Laga* KOOPAVOND MISLUKKING OEGSTGEEST De vrijdagse koopavond in Oegstgeest is een mis lukking, zei de voorzitter van Oegst geest Actief Trijselaar, gisteravond. 'De meeste winkeliers sluiten". Het blijkt. zo concludeerden de le den van Oegstgeest Actief, dat men wel boodschappen gaat doen in Oegst geest maar niet echt winkelen daar voor trekt het publiek toch altijd nog naar "de stad" Tijdens deze ver gadering werd afscheid genomen van bestuurslid Streng en worden Pad denburg en Ligtvoet herkozen ZOETERWOUDE In het Cen trum zal zaterdagavond de St. Jans Fanfare onder leiding van dirigent Jan Mey een programma brengen dat ten opzichte van vorig jaar voor 70cc nieuw is. Het meer klassieke werk komt voor de pauze aan bod. In het tweede gedeelte worden werken van he meer populaire genre vol rit me gebracht. Na het concert is er dansen waarbij de muziek verzorgt wordt door "Unlimited". De uitvoering begint om acht uur. IN LEIDERDORP LEIDERDORP "Ruim de helft van de Engelendaal loopt over mijn gewezen land", zegt boer H. W Heykoop die sa men met zijn vrouw Heykoop- Michielen zijn 50-jarig huwelijk viert. Hij is nu 72 en moest on geveer 3 Jaar geleden zijn 41 ha. land verkopen aan de ge meente Leiderdorp omdat het anlers onteigend zou worden Over dit land loopt nu de Enge lendaal en staan de Engelendaal - flats. Het is hem toen aan het hart gegaan, die gedwongen ver koop van de grond aan burge meester Gallas. Hij had zijn land graag aan twee zoons over gedaan die de traditie van het boerenbedrijf hadden kunnen voortzetten. Zij wonen nu in Ca nada waar zij bloeiende bedrij ven hebben gesticht. Een zoon woont in Wilnis en een dochter in Scherpenzeel. Het echtpaar heeft 15 kleinkinderen waarvan er 11 in Canada wonen. Elk Jaar, sinds de gedwongen grond- verkoop, gaan zij hun kinderen daar opzoeken. Hij heeft een fij ne arbeidsrijke tijd gehad, daar bij flink bijgestaan door zijn vrouw. Alleen de crisistijd van de jaren 30 was ook voor boer Heykoop een heel vervelende: Ik kreeg toen f2.75 voor honderd li ter melk bij de Leidse Melkfa briek. Ik kocht toen ook een he le beste koe voor f 150. Zijn vas te daggelders waren toen Bos man en Van Wieringen waaraan hij hele goede herinneringen heeft en die toen het "normale" loon van f 18 per week verdien den. Zijn boerenwoonstee stond aan het begin van de Vronken- laan/Heemraadlaan. hij woont nu erg fijn aan de Willem de Zwijgerlaan 18. in een buurt met gezellige mensen, aldus Van Heykoop die nu nog 65 schapen langs de Engelendaal houdt, als hobby. Hij gaat daar twee keer daags heen: Ik kan niet stilzit- ZOETERWOUDE Burgemeester J. A. Detmers van Zoeterwoude zal morgenmiddag om vier uur de offi ciële opening verrichten van het nieuwe bedrijfspand dat drukkerij Deltabach aan de Oranjelaan in Zoeterwoude-Rijndijk heeft laten bouwen. Bij gunstige weersomstan digheden zal dit gebeuren worden opgeluisterd door een demonstratie var* parachutisten. Na de opening hcudt de drukkerij "open huis". Be zoekers kunnen dan de in vol bedrijf zijnde drukkerij bezichtigen. Direkteur F. de Jong van de druk kerij is erg ingenomen met de ruim te die hij nu ter beschikking heeft (600 m2). Tot november vorig jaar beschikte hij over twee huurpanden in Leiden (aan de Hoge Rijndijk en in de Bonairestraat), die elk onge veer 150 m2 groot waren. Het werken in twee verschillende panden werd steeds bezwaarlijker, en het ruimte gebrek steeds nijpender. Vandaar het plan voor een nieuw, ruim pand in de Zoeterwoudse "Grote Polder", waar wel meer bedrijven uit Leiden terecht zijn gekomen. De verhuizing valt samen met het vijfjarig bestaan van het bedrijf, dat zich zowel met boekdruk en offset als sneldruk bezighoudt. Del tabach heeft 10 mensen in dienst. Broederschap Die Hutspotten toch maar weer even gauw. Houden ze zaterdag hun Penen en Uienbal in het Antonius- cli'.bhuis aan de Mare. Vanaf 9 uur 's avonds. Op die avond krijgen ze naast de trouwe bezoekers, genodig den uit Krefeld (Die Krefelder Kar na valisten), Leuven (De Orde van dï Pietermannen), uit Alphen (de Cascarvieten) en uit Wassenaar (De Deylknotsen) over de vloer. Dat is dus gezellig. Vandaar ook dat de avond in het teken zal staan van verbroe dering en kennismaking met de ande re carnavalsverenigingen. Leden zijn welkom. Zij die lid wil len worden, kunnen zich opgeven Buurtwerk Om het beleid van de gemeente Leiden wat duidelijker naar voren te laten komen, heeft het VHH alle politieke partijen die in de gemeente raad zijn vertegenwoordigd, uitgeno digd 'n afgevaardigde te sturen, zo dat de bezoekers 'n duidelijker beeld krijgen van de ideeën van die partij en. Ook de wethouders Oosterman en Tesselaar zijn uitgenodigd. Om acht uur begint het. En als iedereen komt. kan het best wel eens een aardige avond worden. Grafische Bond Dodelijk ongeluk LEIDEN De 83-jarige J. Gerte- naar uit de Koningstraat is gister middag om ongeveer drie uur op het kruispunt Marnixstraat-Willem de Zwijgerlaan aangereden door vrachtauto. De hoogbejaarde man stak de Willem de Zwijgerlaan plotseling over, zonder op de stoplichten of op het verkeer te letten. Hij brak zijn beide benen en kreeg een schedelbasisfractuur. Hij werd onmiddellijk overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis, waar hij la-* ter aan zijn verwondingen is overle den. VOORSCHOTEN De wethou der voor onderwijs, cultuur, reci tie en welzijn, L. L. Marselis. is zaterdag 31 januari verhinderd zijn spreekuur te houden. Op donderdagavond de 28ste orga niseren de medewerkers van het Vijf Hoven Huis een buurtwerkavond. Er wordt dan gepraat over "Wat is buurt werk nu eigenlijk?", "Wat is de plaats van een buurtcentrum in het buurt werk?', 'Wat is het beleid van de gemeente Leiden met betrekking tot het buurtwerk?' en "Hoe kunnen de verschillende buurtgroepen die in een wijk werken, samenwerken?" Natuurlijk is dit maar een aan tal vragen; wie zin heeft er meer Ije stellen, zo maar of aan de orde, krijgt een antwoord. NKV Volgende week vrijdag (30 janua ri) zal de Grafische Bond van het NKV haar Jaarvergadering houden ln het Ontmoetingscentrum (Anto- niuskerk) aan de Vijf Meilaan. Er zullen niet alleen jubilarissen worden gehuldigd, maar ook bestuursverkie zingen worden gehouden. Tevens is er gelegenheid om bingo te spelen. Opgave graag zo spoedig mogelijk bij het secretariaat van de bond: Charlotte de Bourbonhof 24, telefoon 143070. LEIDCCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Leidscü Dagblad B.V. Witte Singel 1 Leiden. Postbus 64 Giro 57055 Telefoon: 071—144941 Nabezorglng van 18.0020.00 u. Zaterdag vaD 16.0018.00 uur. Te'efoon 071—130500 IndieD ln gesprek 071134539 Hoofdredacteur HaD Mulder Kwartaalabonnement 1 37,85 Per post f 48,25 Jaarabonnement f 139,90 Jaarabonnement p. post f 181,50 Losse nummers f 0.50 Abonnementsgelden by vooruit betaling te voldoen. By automa tische overschrijving geen ad ministratie- en incassokosten.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 2