L EIDSCH DAGBLAD Brief van top-negen intrappen open deur EfllGS ers „Keuringsstations geen bedreiging voor garages Nieuwe closetpot bespaart honderd miljoen gulden LEiDSCH DAGBLAD Nachtelijk geweld in Leids hart Akkoord in Libanon Geen toga- geen rede ONDERDAG 22 JANUARI 1976 DONDER OPGERICHT I MAART I860 34839 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ROTTERDAM, MAASTRICHT als de closetpotten, die tot nu toe het wegspoelen via de riolering zou nieuwe vinding, omdat deze een voorlichting van waterleidingbedrij- heer Spreij, verstandig geen water lrtfWflr ROTTERDAM, MAASTRICHT iNP) De waterleidingbedrijven Nederland zijn erg enthousiast r de nieuwe waterbesparende osetpot, die de NV Koninklijke >hinx in Maastricht heeft ont- kkeld. De speciale constructie en toepassing van een technisch efje leveren een waterbesparing minstens twee liter per xxrspoeüng. Als alle woningen in iderland van een dergelijk water- oset voorzien zouden zijn, levert besparing op van ruwweg >0 miljoen gulden per jaar. Het iparaat heeft dezelfde uitwerking als de closetpotten, die tot nu toe worden gebruikt en acht liter ter per spoeling gebruiken. Ruim twee jaar geleden verzette het Keuringsinstituut voor water leidingartikelen (Kiwa) in Rijswijk zich tegen het gebruik van water besparende toiletten. Proeven had den aangetoond, dat zeven k acht liter water nodig is voor het weg spoelen van de faeces en de urine. Het gebruik van minder water zou leiden tot blijvende verontreiniging van de pot met alle bezwaren voor de volksgezondheid vandien. Ook het wegspoelen via de riolering zou onvoldoende zijn. De door milieu- bewusten voorgestelde steen in de stortbak, die een waterbesparing van één liter opleverde, was vol gens het instituut evenmin een op- Het Kiwa heeft thans wel zijn goedkeuring gehecht aan de nieu we vinding van de Sphinx, omdat uitvoerige proefnemingen hebben aangetoond dat het effect even groot is als bij de huidige potten. De waterleidingbedrijven in Ne derland zijn zo gelukkig met de nieuwe vinding, omdat deze een verstandiger gebruik van het lang zamerhand duur geworden leiding water in de hand werkt. De Neder lander gebruikt ongeveer 20 pro cent van het leidingwater voor het doorspoelen van zijn wc. Per wo ning wordt gemiddeld 6000 keer per jaar doorgetrokken. Dat bete kent 48.000 liter kostbaar drinkwa ter, waar-van met de nieuwe closet pot 12.000 liter per woning uitge spaard kan worden of voor andere doeleinden kan worden gebruikt. De voorzitter voorlichting van waterleidingbedrij ven, de heer C. Spreij, die vanmor gen in Maastricht aanwezig was bij de 'tewaterlating' van de nieu we closetpot, wees er overigens op, dat het watergebruik in Nederland bepaald niet overmatig genoemd kan worden. De grootste waterver bruikers zijn de Zwitsers, die twee maal zo veel water gebruiken (293 liter per persoon per dag) als de Nederlander, die 126 liter leiding water nodig heeft. De Belgen ge bruiken echter het minste: 77 li ter. de commissie Niettemin blijft het volgens de heer Spreij, verstandig geen water te verspillen. Water is er voldoen de, maar in kwalitatief opzicht wordt het water in Nederland een economisch goed. Het water wordt zo vervuild, dat er vele kostbare kunstgrepen nodig zijn om er toch nog betrouwbaar drinkwater uit te produceren. Een verstandig waterverbruik heeft tevens een positief effect op het gebruik van energie, die nodig is voor de waterzuivering. Tenslot te levert het een bijdrage in liet schoonhouden van de oppervlakte wateren. 24 PAGINA'S NDUSTRIEBOND CNV: tl ITRECHT (ANP) De IndustrieboncI-CNV vindt dat de legen top-industriëlen in hun geruchtmakende brief aan de Nederlandse regering een open deur hebben ingetrapt, n de brief is nauwelijks nieuws onder de zon, schrijft de idustriebond in een open brief aan de top van Shell, Uni- ver, Philips, VMF, RSN, AMRO, Hoogovens, AKZO en [ationale Nederlanden. ,Dat aan het tot stand brengen van nieuwe arbeidsplaatsen wgal wat mankeert hadden wij ook al ontdekt. Dat echter, me- le als gevolg van uw beleidreeds heel wat arbeidsplaatsen berloren gingen staat niet in uw brief", schrijft de bond. .Van ons weet u verder, dat wij reeds lang van mening zijn dat er echt wel aanle iding is om de winsten wat te verbeteren. Dat ïs trouwens ook duidelijk in het belang van de investeringen en (dus van de werkgelegenheid". De bond constateert met teleur- telling dat de 'top-negen' kennelijk iet weemoed terug denkt aan de zestig. "Toen ging het u goed, shrijft u. Ja, wat wilt u, de winsten aantrekkelijk, de lonen laag, 11e reden om tevreden te zijn, zo )pnieuw veel wind i het algemeen veel bewolking en toe buien. Krachtige tot st •htige westelijke wind, aan de ki nemend. Min. temp, ien. Krachtige i i'. tijdelijk ter 7 graden. (Opgemaakt om 11.15 uur). 28 JANUARI 8.33 uur. onder 17.10 uur. i 0.34 uur. onder 11.02 uur. komt althans deze brief bij ons over. Die goeie ouwe tijd hè". De CNV-bond concludeert dat de negen kennelijk helemaal geen maat schappelijke veranderingen willen. Geen vermogensaanwasdeling, geen personeelsraden. "Maar misschien wilt u wel meer verantwoordelijk heid voor ondernemingsraden en wijziging van.de zeggenschapsverhou dingen aan de top. Wij vragen het maar, omdat u zo gemakkelijk alles en iedereen over een kam scheert. Het CNV heeft over dit soort zaken hele eigen denkbeelden ontwikkeld", aldus de Industriebond CNV. Het CNV vindt, in tegenstelling tot NVV en NKV, dat de directeur best voor zitter van de ondernemingsraad mag blijven terwijl de beide andere vak centrales een personeelsraad willen zonder directeur. Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 6 februari 1976 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. adres: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen, in open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Lelden* LEIDEN Nauwelijks was de laatste bus van de NZH vannacht over de Leidse Boommarkt ge reden, of de rübaan werd voor al le verkeer afgesloten. Slopers maakten meteen op luidruchtige wijze een begin met de afbraak van het voormalige postkantoor. Een grote ijzeren kogel beukte de gehele nacht op de oude mu ren in. Om het wegdek te bescher men tegen stukken vallend puin werden grote platen op de straat stenen gelegd. Vanochtend vroeg, bij daglicht, kon men duidelijk de bres zien, die in de muur was geslagen. De ze toegang moest worden ge maakt om het eigenlijke sloopter- rein makkelijker te kunnen berei ken. Ondanks een mededeling van het Hoogheemraadschap van Rijn land (die op de plaats van het postkantoor gebouwen voor zijn technische dienst gaat plaatsen), dat de omwonenden tevoren op de hoogte waren gesteld van de nachtelijke sloopactiviteiten, wa ren er bewoners, ondermeer van de Apothekersdijk, die nergens van wisten en een onrustige nacht hebben gehad. In elk geval zal er 's nachts niet meer worden gesloopt. De herrie zal er nog wel zijn: circa drie maanden. Een grote schut ting zal de verdere werkzaamhe den aan het oog onttrekken. De sloopwerkzaamheden heb- rr sgri 'r P8H k Zo begonnen de slopers vannacht hun luidruchtige karwei. ben voor de heer J. de Wit, eige naar van de aquariumwinkel "De zwarte neon" aan de Apothekers- dijk, minder prettige gevolgen ge had. Een drie meter lang aqua rium, dat in zijn zaak als een soort trekpleister staat opgesteld, scheurde door de hevige klappen doormidden, waardoor de vissen en planten doodgingen. De heer Wit taxeert de schade op f7500. Nog los van de muren in zijn zaak die door de werkzaamheden eveneens scheuren vertoonden. "Ik heb de aannemer erbij ge haald en die zei: straks als we gaan heien, wordt het nog erger. En ik zit in een monumentaal pandje, dus ik hou m'n hart vast. Tegen de tijd dat de zaak ge sloopt is, zijn alle oude pandjes hier aan de Apothekersdijk ver woest". aldus de heer De Wit. (Foto's Jan Holvast) i dat grote gat hadden zij vanochtend al geforceerd. In Libanon is een akkoord tussen alle strijdende partüen bereikt op basis van een politieke oplos sing, zo heeft het bureau van de Libanese president vanochtend meegedeeld. Het akkoord voorziet in de vorming van een militaire commissie, waar in behalve Libanezen ook Syriërs en Palestijnen zitting hebben. Die commissie moet de nodige maat regelen nemen voor een staking van het vuren en de terugkeer naar een normale toestand. Het akkoord is tot stand gekomen na besprekingen van de Syrische minister van Buitenlandse Zaken Chaddam met de Libanese lei- Aanvankelijk konden alleen de christelijke leiders zich met de voorstellen van Syrië verenigen. PAGINA 9 De socialist Henk Molleman (40) uit Koudekerk krijgt het woord in de vijfde aflevering van de serie "Praten met kamerleden". Er moet worden bezuinigd, zo con stateert hij. "En als socialist pak je dan diegenen, die het beste een veer kunnen laten", aldus het PvdA-kamerlid. PAGINA 17 Bij de NOS liggen de paus en de koningin voor het grijpen. PAGINA 5 Vredeling heeft in het defensie debat de steun van ARP gekregen. PAGINA 7 Vlag valt voor grensrechter Gerrit Griek. PAGINA 13 Dooi in Oslo bedreigt het Europese schaatskampioenschap. PAGINA 15 MEUBELEN LISSE Kanaalstraat - Heereweg Tel. 02521-14642. Eigen parkeerterrein. LEIDEN («oo n-, Lange Gracht 5 (aan de City-Ring).Tel.01710-21645' bij molen De Valk Parkeerplaats voor 1000 auto's ROTTERDAM (SP) Prof. dr. A. van der Zwan (40) mag zijn intree rede als hoogleraar aan de Erasmus- universiteit niet houden. Hij is te genstander van ambtSkleding en weigert een toga aan te trekken. Dat is in strijd met de kledingvoor schriften voor universitaire plech tigheden en daarom gaat de ambts aanvaarding niet door. Zonder toespraak is Van der Zwan evengoed hoogleraar, in de commer ciële economie, marktanalyse en be drijf sstatistiek. De rede wordt nu in drie afleveringen gepubliceerd in het weekblad Economisch-Statistische Berichten. Dat garandeert overi gens meer aandacht van de vakgeno ten dan wanneer ze alleen maar was uitgesproken. Ontheffingen loonbesluit snel bekend DEN HAAG Minister Boersma van Sociale Zaken, hoopt volgende week dinsdag te kunnen zeggen voor welke inko mensgroepen de loonmaatregel kan worden "verzacht". De be windsman deelde dat mee na af loop van het eerste overleg met de loancammissie van de Stich ting van de Arbeid. De tweede ronde is volgende week dinsdag. De uitkomst van de onderhande lingen is medebepalend voor het loonbeleid in de tweede helft van dit jaar. DEN HAAG (ANP) Stations voor periodieke autokeuringen zijn geen bedreiging voor de garagebe drijven omdat zij niet de taak van de garages te weten reparaties overnemen. Landen, waar garage bedrijven zijn ingeschakeld bij het verrichten van de keuringen, worden •met meer problemen geconfronteerd dan landen, waar de keuringen uit sluitend in keuringsstations worden gedaan. Deze standpunten heeft mr. P. van Vollenhoven neergelegd in een rapport, dat hij heeft geschre ven als adviseur van de minister van Verkeer en Waterstaat en na een door hem ingesteld onderzoek naar de wijze, waarop garagebedrij ven in het buitenland worden inge schakeld bij autokeuringen. Minis ter Westerterp heeft het op zijn ver zoek gemaakte rapport inmiddels doorgezonden naar de vaste commis sie voor Verkeer en Watexstaat van de Tweede Kamer. In het rapport wordt een over zicht gegeven van de keuringsstelsels in die Westeuropese landen, waar garagebedrijven zijn betrokken bij vei-plichte periodieke autokeuringen. Dit zijn Engeland, West-Duitsland en Oostenrijk. Engeland is het eni ge land, dat meteen heeft gekozen voor een systeem, waarbij de ver plichte keuringen van personenauto's plaatsvinden in daartoe erkende ga- x-agebecMjven. De andere Europese landen, waar deze keuringen verplicht zijn: Bel gië, Duitsland, Oostenrijk, Zweden en Zwitserland - kozen in eerste in stantie alle voor onafhankelijke keu ringsstations. Om het totale auto park te kunnen verwerken, moesten Duitsland en Oostenrijk respectieve lijk in 1960 en in 1973 besluiten ook garagebedrijven in te schakelen. Duitsland heeft echter, wegens minder goede ervaringen, in 1971 de inschakeling van garages weer drastisch beperkt. In de Bondsrepu bliek mag een personenauto thans uitsluitend in de eerste twee Jaar in een garage worden gekeurd. De mees te keuringen geschieden in een keu ringsstation. In Oostenrijk heeft de autobezitter de keus tussen een keu ringsstation van de ovex-heid of van de verkeersboxxdeu en een erkend garagebedrijf. In Engeland wei'd gekozen voor erkende garagebedrijven in eerste instantie om de nodige investerirxgen te beperken. In de tweede plaats acht te men een keuring in een garage gemakkelijker voor de autobezitter, omdat hierdoor eventueel een dub bele gang (naar keuringsstation en garage) zou worden voorkomen. Op grond van de opgedane ervaringen is men echter in Engeland in 1975 aanzienlijk zwaardere eisen gaan stellen aan de garagebedrijven. II aarschuwing op medicijnen een mislukking Utrecht De bestaande regeling voor geneesmiddelenvoorlichting is een grandioze mislukking. Dit zei vaximiddag dr. F. A. Nelemaixs in een rede, waarmee hij aan de Utrechtse Rijksuniversiteit het buitengewoon hoogleraarschap in de farmacotherapie aanvaardde. Farmacotherapie is de studie van de invloed van geneesmiddelen op zieken en ziekten en de bepaling van de waarde van geneesmiddelen in de praktijk. De voorlichting aan patiënten is vervat in een r.geliixg die is overeengekomen door de organisaties van artsen en apothekers. In principe moet de arts op zijn recept aangeven of de patiënt bij gebruik van het medicijn, wel, of alleen onder bepaalde voorwaarden aan het verkeer mag deelnemen maar volgens prof. Nelemains wordt dit door de artsen gesaboteerd. Ze zetten niets op het recept en de apotheker plakt op de daarvoor in aanmerking komende geneesmidde len dan maar de bp'rende gele sticker ïdit geneesmiddel kan uw rijvaardigheid beïnvloeden). Gezien het grote aantal mensen dat aan het verkeer deelneemt, is dit een belangrijk wetenschappelijk probleem, *>t in Nederland volgerxs prof. Nelemans alleen al tientallen doden per Jaar kost.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 1