Stormbal hoog voor Den Uyls milieubeleid „Als socialist pak je diegenen die 't beste veer kunnen laten (5) Henk Molleman van de PvdA DONDERDAG 22 JANUARI 1976 PAGINA 17 KOUDEKERK Voor Henk Molleman gaat op 3 februari een wens in vervulling. Op die datum wordt hij beëdigd als lid van de Tweede Kamer voor de Partij van de Arbeid- Veertig-jarige Molleman, gehuwd, vader van twee kinderen en sinds 1970 wonend in Koudekerk, ziet met veel vreugde naar zijn nieuwe werkkring aan het Haagse Binnenhof uit. Molleman: „Ik heb niets gepland, ik ben niet zo'n carrièreplanner maar ik heb wel idealen. Het Kamer-lidmaatschap is altijd al één van die idealen geweest". De in Amsterdam geboren Molleman volgt in de Kamer-frac tie van de PvdA Piet de Ruiter op die een overstap maakte naar de Rijnmondraad. Zijn entree in het parlement dankt Mol leman mede aan een hoge klassering op de lijst van het kies district Dordrecht. Verklaart hij: „De groei naar het Kamer lidmaatschap is een proces van de partij leren kennen terwijl omgekeerd de partij ook jou moet leren kennen. Ik ben de laat ste jaren vooral actief geweest in het zuiden van Zuid-Holland, vandaar die hoge klassering op de lijst van Dordrecht. Maar ik ben eigenlijk altijd al actief geweest en heb steeds m'n weten schappelijke inbreng in de partij gebracht". Met politieke activiteiten hield Henk Molleman zich' in zijn studententijd (hij studeerde Westerse sociologie) reeds druk bezig. In 1963 richtte hij in Nijmegen een afdeling van de so cialistische politieke studentenbeweging Politeia op. Molleman: „Dat was een revolutionaire daad want Nijmegen was toen nog een gesloten katholiek bolwerk. Gastspreker op de oprichtings vergadering was professor Frits de Jong uit Amsterdam. Dat is echt zo'n felle rooie. Grappig was wel dat tien jaar tevoren, toen ook al een poging was gedaan om een afdeling van Poli teia op te richten, De Jong er eveneens bij was geweest. Hij had toen de vlucht moeten nemen voor een zooitje gerokt ge peupel". Praten met Kamerleden door Na zijn huwelijk in 1965 verhuis de Molleman naar Amsterdam waar hij een aantal colleges liep bij pro fessor Wertheim, een man wiens pu blicaties over China de laatste tijd onderwerp van een soms felle dis cussie zijn. Molleman: 'Ik heb Wert heim destijds ervaren als een knap 1 geleerde. Je hoefde bij hem echt niet I1 met onzin aan te komen. Het moest wetenschappelijk gefundeerd zijn. De laatste jaren heeft hij iets krampachtigs gekregen. Gelukkig is er dan een Renate Rubinstein om dit recht te breien. Van haar "Klein Chinees Woordenboek" heb ik geno- I ten". Actiegroepen In 1969 werd Molleman verbonden als wetenschappelijk medewerker, aan de Leidse universiteit. Deel uit- 1 makend van de vakgroep "politie ke wetenschappen" schreef hij sa- j men met Joop v. d. Berg het boekje j "Crisis in de Nederlandse politiek". Voorts gaf hij een blokcursus Ne derlandse politiek waarbij veel aan dacht werd besteed aan actiegroepen. Molleman: "Actiegroepen waren vroeger per definitie links. Maar Je hebt ze nu ook van rechts, binnen schippers, chauffeurs, briefschrijven de industriëlen. Allemaal groepen die voor een bepaald belang opkomen. En er staat dit jaar nog veel meer te wachten. We moeten immers pas op de plaats maken, offers vragen en dat is nooit leuk. Als socialist pak je dan dié groepen die het beste een veer kunnen laten". Een uitgangspunt dat Molleman als Kamerlid zal blijven huldigen. Zijn aandacht gaat in de eerste plaats uit naar allerlei soorten min derheden in onze maatschappij zo als Surinamers, Molukkers, Tur ken. Binnen de PvdA-fractie heeft hij voorgesteld die minderheden tot voorwerp van speciale zorg te ma ken. Volgens hem zou één man zich met de sociale en juridische proble matiek van die groepen moeten be zighouden. Molleman: "Neem bij voorbeeld een probleem als de get to-vorming. Dat is gevaarlijk en werkt de misdaad in de hand. Je loopt tegenwoordig al met de klem op je borst over de Amsterdamse Zeedijk. We moeten oppassen voor Amerikaanse toestanden zoals die zich in Chicago en New York voor doen". Vernieuwing Andere onderwerpen die Molleman na aan het hart liggen zijn be- drijfsdemocratisering en staatsrech telijke vernieuwing. Hij zegt: "In de zestiger Jaren ontstond er een fel en vaak origineel protest tegen de bu reaucratische verstikking. Er ont stond een vernieuwingsdrang. Maar veel van die vernieuwing is gestrand, is in het slop geraakt. Voor een deel was dat niet erg want de ideeën wa ren vaak nog te wild en te onbe kookt. Maar voor een ander deel is dat jammer. Iets van die vernieu wing moet gered worden". Zijn sociologie-studie heeft Molle man overigens tot het Inzicht en de overtuiging gebracht dat voor ver nieuwing tijd nodig is. Molleman: "Het kan niet van vandaag op mor gen. Mensen schoppen vaak tegen de consumptie-maatschappij aan op de manier van de verslaafde consu ment. Je verandert niets door el kaar op te kietelen op vergaderingen in een rokerig sfeertje met fel le toespraken. Veranderingspro cessen moet je zien over lange perio den. Ik ben dan ook niet zo revolutio nair. Ik ben wel een terrier, als ik eenmaal ergens mee bezig ben geef ik het niet gauw op. Maar ik heb geen wilde idealen. Mijn ervaring is. hoe radicaler iemand is, hoe gedes- illusioneerder je hem later tegen komt". Volgens Molleman bestaat tussen radicalisme en realiteit een zekere spanning hetgeen zich bijvoorbeeld in de verhoudingen binnen program colleges uit. "PPR en PSP zijn vaak radicaler dan de PvdA en dat geeft spanning. Trouwens, ook bin nen de PvdA zelf is er die spanning tussen jongeren en ouderen. Het is jammer dat sommige ouderen afha ken, zij kunnen juist een tegenwicht bieden aan de jongeren". "Een arbeider wordt door radica len ook wel eens verweten dat hij zich te conservatief opstelt. Maar dat kan ik die arbeider niet kwalijk ne men. Als hij werkeloos wordt heeft hij immers geen moer te vertellen. Ik kom zelf uit een redelijk arm nest en ik ken dat gevoel van "Er moet brood op de plank komen". Trouwens, er is echt nog wel ar moe. In een stad als Leiden kun je nog aan den lijve ondervinden wat armoede is. Ik geloof dat nieuwere partijen voor dit punt te weinig oog hebben. Als het bijvoorbeeld aankomt op een keuze tussen milieu en werkgelegen heid dan ga ik niet achter de milieu- eisen staan als de arbeiders-catego rie daar de dupe van wordt. Uit gangspunt bij alle hervormingen is vooi mij: een goede welvaart voor iedereen. Anders doe ik niet mee". Als Kamerlid krijgt Henk Molleman de gelegenheid om zijn ideeën in da der om te zetten. Hij zegt: "Als in dividueel Kamerlid moet je je geen illusies maken maar als fractie, en zeker als regerings-fractie. kun je wel iets klaarmaken. Over de macht van de Kamer wordt nog wel eens laatdunkend gesproken maar ik ge loof dat de mensen negatiever doen dan ze in werkelijkheid denken. Als de Kamer niets zou kunnen, waarom zouden sommigen dan zo bang zijn voor bepaalde veranderingen? Een Kamer-fractie loopt niet achter zijn eigen ministers aan. Ook het omge keerde is niet het geval. Het is een samenspel waarbij je niet zonder meer aan eikaars eisen voorbij kunt gaan terwijl Je ook te maken hebt met internationale regelingen en een vantevoren afgesproken re- gerings-beleid". Generalist De voornaamste vormgever van het huidige regerings-beleid, partij genoot Joop den Uyl, kan overigens op de onverholen steun en sympa thie van Molleman rekenen. Molle man: "Den Uyl is een integer man die z'n vak, de economie, goed ver staat. Bovendien is hij uitstekend thuis in de algemene beleidspoli- tiek. Hij is echt het type van een goede generalist. Je kunt parlemen tariërs onderscheiden in specialisten bijvoorbeeld vervoers-deskundigen. financiële deskundigen, en in gene ralisten die de zaken vanuit een al gemener optiek beschouwen. Zelf wil ik ook een generalist zijn". Aan het onzekere bestaan van Ka merlid tilt Molleman niet zwaar al beseft hij: "Het duurt nog maar an derhalf Jaar tot de volgende verkie zingen, tenminste als het kabinet de rit uitzit. En dan is het natuurlijk de vraag of ik weer gekandideerd en gekozen word. Bovendien, wat zal de verkiezingsuitslag zijn en komt de PvdA terug in de regering?" Het zijn vragen en onzekerheden waar Molleman echter niet wakker van ligt. Hij zegt: "Die onzekerheden moeten niet worden overdreven. Er bestaan voor Kamerleden goede afvloeiings-regelingen. Trouwens, ik vind het geen bezwaar dat ik niet twee of drie jaar vooruit kan zien. Ik vind dat je in het leven niet teveel aan zekerheden moet hangen". Premier Den Uyl: Oosterschelde toch half open. Minister Westerterp: Oosterschelde helemaal dicht DEN HAAG Wat is in de politiek precies een afspraak? Minister Westerterp (Verkeer en Waterstaat) zal het naar verwachting in het kabinet-Den Uyl heel moeilijk krijgen met zijn conclusie dat de Oosterschelde nu toch eindelijk maar hele maal dicht moet, omdat een open, afsluitbare dam te duur lijkt te worden. Hij kan niet an ders. Zo en niet anders luidde de afspraak waarmee hij in november 1974 in de Tweede Kamer een krappe meerderheid achter zich kreeg. Voor progressieve politici (hebben zij zich op de kansen van een afsluitbare dam verkeken?) moet het toch moeilijk te verteren zijn als de Oosterschelde tenslotte toch nog dicht gaat, ge woon alsof er sinds de Deltawet van 1958 op de kale, ongenaakbare rotsen van de veiligheids- argumenten geen milieubesef was gaan groeien en bloeien. Door Jan Ottens minister-president van groot belang. Het is nu juist Den Uyl zelf die zich dienden sterk wil blijven maken voor een parlement afsluitbare cam, ook al is die nog fractie het, zich vierkant tegen dat bijvoorbeeld duurder (een half miljard, een heel .natuur en milieu op te stellen genoemd als er voorbeelden gesteld worden, en in het bestond geen enkele Hat stBatHPHPH minister Gruijters (Volkshuisvesting miljard?) dan de twee miljard die Maar de werkelijkheid is dat de er uiterlijk bovenop de vaste dam wm mocht. Ruimtelijke Ordening) zich niet zonder meer bij Westerterps conclu sie zal neerleggen. Wellicht vraagt Maar hij zelfs dringend nieuwe aandacht uitgegeven voor de mogelijkheid van volledig openhouden plus versterking van alle dijken, een oplossing die weliswaar de goedkoopste kunnen zijn, maar die or tijds wille steeds is afgewezen. Zoals ste~:ls is met r-ame graag milieuvriendelijke regering nog niet eens het genoegen heeft dan toch zoveel geld mogen smaken om zelfs de Dollard Omdat Den Uyl heel definitief te redden uit de handen de inpolderaars en kanalengra- goed voelt dat er van het zo dikwijls met verve geadverteerde „progressie die ve milieubeleid" wel heel weinig zou overblijft als in de monding van de der Oosterschelde als gigantisch sluit- den. De belangrijkste is wel het feit stuk van de Deltawerken toch dat de PvdA-waterstaatswoordvoer- de inderdaad een waterdichte dam der opvatting in moeilijke tijden (ook wordt gelegd. van verkeer en waterstaat in december plotseling vroeg om toch nog eens de mogelijkheid van volledig openhouden te bekijken. Roels, zelf Zeeuw aan de Ooster schelde („het dijkvak in de polder waar mijn huis staat was het eerste dat verbeterd moest worden, ik heb dus warempel wel enig recht van spreken"), zag aan de horizon de donkere bui duidelijk hangen. Hij sprak namens de gehele fractie, een opmerkelijk feit want het was diezelfde fractie, die onder dreiging van aftreden door haar voorzitter Van Thijn de tot dan verdeelde rijen sloot en in november '74 het regeringscompromis accepteerde. In clusief de conclusie dat aan een volledig openhouden niet meer gedacht hoefde te worden. En daar werd niet mee bedoeld dat de Oosterschelde met een dam tussen twee van de drie werkeilanden al voor ongeveer de helft afgesloten Vooral in de kleine fracties ter linkerzijde (PPR, D'66, PSP) die zich nooit echt aan het compromis gebonden hebben willen voelen, wordt met stijgende belangstelling toegekeken hoe de Partij van de Arbeid het hoofd uit de Oosterschel de-strop tracht te trekken. Want dat is in de politiek de waarde van een afspraak: wie opnieuw voor zijn tot dan afgewezen opvatting een kans ziet, probeert haar te grijpen. De heren Jansen PPR) cn Terlouw <D'66> bijvoor beeld willen nu al wel kwijt dat de tijd om aan de kamer een nieuwe uitspraak te vragen wat hen betreft aardig aan het rijpen is. Terlouw: „Ik zal mijn uiterste best doen om de gedachte aan openhou den te verspreiden". Hij doet dat niet alleen als kamerlid, ook als schrijver van kinderboeken. Terlouw deelt mee dat nog deze maand bij Lemniscaat in Rotterdam een boek van zijn hand zal verschijnen onder de titel: „Oosterschelde, windkracht 10". Twee delen in een band, het eerste over de stormramp van 1953, het tweede deel ruim 20 jaar later, de mensen van toen hebben kinderen en die staan er anders tegenover. „Een generatieconflict dus eigenlijk, hè", is alles wat we op dit moment van Terlouw over zijn boek mogen verklappen. Tja, de storm. Boven het bulderende geweld van de recente stormnachten uit hoorde men withete Zeeuwen ligt. „Wat schande?", riep echter him landgenoot en actievoerder C. van Leeuwen van de week geëmotio neerd uit, „ze wilden ons, milieujon gens in de grond heien, maar aan de Westerschelde willen ze heel andere mensen in de grond heien. Daar zijn 22 jaar na de ramp hele stukken dijk nog steeds niet verhoogd. Vanwege de Sloehaven en het toekomstige Baalhoekkanaal. Dat is een schande. En aan de Oosterschelde had men de veiligheid ook al lang door dijkverhoging kunnen verzekeren". Rijkswaterstaat heeft mei die typische loyaliteit van het Neder landse ambtenarendom keihard ge studeerd op het „mens- en milieuvriendelijke compromis" van een afsluitbare dam en heeft, met stijgende bewondering gadegeslagen door het natuur- en milieuwezen, de gedeeltelijke dijkversterkingen aan gevat, die nodig zijn om het huidige overstromingsrisico niet tot 1985, wanneer de afsluitbare dam uiterlijk gereed zou moeten zijn, te laten voortduren. De recente stormen hebben een bekend feit wellicht nog iets duidelijker gemaakt: het verkleinen van het risico hier (de reeds voltooide Deltawerken) is een vergroting van het risico elders. Actievoerder A. L. S. Lockefeer: „Kijk maar, in Belgie zijn ze al aan 't verzuipen". Lockefeer. oud-lid van Gedeputeerde Staten, verdedigt al jaren speciaal de belangen van de visserij. En ook daar doen zich volgens de samen werkende Oosterschelde Open-actie groepen nieuwe feiten voor. De moeilijkheden op de Noordzee hebben de kinderkamerfunctie (voor schol, tong, garnalen) van de Oosterschelde in waarde doen stijgen en dus ook de verliespost in geval van volledige afsluiting. Actievoerder ir. H. A. Meijer publiceert binnenkort een nieuwe kostenvergelijking. Ook de vaste dam blijkt daarin een paar miljard duurder, niet in de laatste plaats vanwege de wegvallende arbeids plaatsen in de visserij en de mossel en oesterkweek (1000 man) waarvoor nauwelijks vervangende werkgele genheid te vinden zal zijn. En dat is na het „progressieve milieubeleid" een tweede gevoelige plek van dit kabinet.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 17