•Vlag valt voor grensrechter Gerrit Griek... Nurmi-prijs voor atleet Walker Sosonko stapje dichter bij het grootmeesterresultaat UITLATINGEN VAN DERKS BESTRAFT? Drie jaar geen KNVB-functie DONDERDAG 22 JANUARI 1976 BREMEN De Nieuwzeelandse Itleet John Walker is door de ver- niging van deelnemers aan de Olym- lisohe Spelen onderscheiden met de >aavo Nurmi-prijs. De prijs wordt aarlijks uitgereikt door de vereni- n samenwerking met het tijd- chrift "Spiridon". Negentien experts it elf landen gaven de wereldre- ordhouder op de mijl 39 van de 75 temmen. De Zweedse wereldrecordhouder op 3000 meter steeple chase. Andere ïaerdud werd met 18 punten twee- e voor de Engelsman Brendan 'oster. Jos Hermens, de Nederland- e wereldrecordhouder op de 10 en- else mijl, 20 kilometer en een uur hardlopen, eindigde met zes stem men op vijfde plaats. De Nurmi - prijs voor dames ging naar de Westduitse Christa Vah- lensieck, de snelste vrouw ter we reld op de 10.000 meter en de ma rathon. Belgie kreeg de landenprijs omdat het land in verhouding tot het aantal inwoners zoveel lopers van wereldklasse heeft. De puntenverdeling voor de Nur mi-prijs 1975 bij de heren is: 1. John Walker (Nieuw Zeeland) 39 punten: 2. Anders Gaerderud (Zweden) 18; 3. Brendan Foster (En geland) 13; 4. Frank Shorter (Ver enigde Staten) 11; 5. Jos Hermens (Nederland) 6. Eindelijk dan de lang verwachte pogingen tot broedermoord, gisteren in de vijfde ronde van het Hoogovenschaaktoernooi. Pas om half vijf viel de eerste remise te noteren Dvorecki en Kee schudden elkaar de vredeshand boven een stelling, die een paar zetten eerder nog kansen voor de Nederlander leek te bieden. Van Oost-Europeanen-angst hebben onze jongens, ten minste in dit toernooi, geen last meer, dat is duidelijk. Sosonko: stap dichterbij. „Profvoetbal trekt weinig prof ijt van j Jeugdplan LEIDEN Tien jaar geleden introduceerde de toenmalige bondscoach Georg Kessler het "jeugdplan Nederland": het or ganiseren op grote schaal van selectiewedstrijden voor jeugdi ge voetballers om te komen tot Nederlandse teams van spelers uit drie leeftijdsgroepen. De or ganisatie van het jeugdplan liet echter zo veel te wensen over dat er nu, tien jaar later, nog vele verenigingen en zelfs afde lingen zijn, die niet veel van het jeugdplan Nederland willen weten. Gisteravond belegde de Jeugdtechnische commissie van de afdeling Leiden in de UVS- kantine een vergadering, tijdens welke enkele aspecten van het Jeugdplan werden toegelicht. Trainers en bestuurders van verenigingen uit de afd. Leiden werden in de gelegenheid gesteld vragen te stellen aan de gast sprekers Ron Groenewoud (se- I lectietrainer van het jeugdplan) en de heer Dekkers (jeugdtech- nische-commissie). Het voor naamste probleem, waarmee het jeugdplan Nederland te kampen I heeft vloeit voort uit het grote i percentage voetballers dat de zware afvalrace naar de top van de pyramide voortijdig moet be ëindigen. Ron Groenewoud: "Ik i ga uit van het Leitmotiv: een i sportman moet teleurstellingen kunnen incasseren. Toch willen we de teleurstelling, die het niet gekozen worden met zich mee- brengt zo veel mogelijk verzach- j ten. Daarom wordt het accent van de begeleiding na 't bekend maken van de uiteindelijke se lectie gelegd op de afvallers. Ik houd niet van het versturen van briefjes. De jongens horen nog in Zeist waar ze aan toe zijn". De opzet van het jeugd plan in de afdeling Leiden wordt in de nabije toekomst op een nieuwe leest geschoeid. Alle verenigingen wordt verzocht bij de technische commissie talent volle spelers aan te bevelen. De technische commissie trekt er daarna op uit om die spelertjes stuk voor stuk te bekijken. Ver volgens worden er vier regio teams gevormd, die aan het eind van het seizoen om het kampioenschap van Leiden gaan I spelen. Uit die vier regioteams wordt dan het Leids elftal sa mengesteld. Voorzitter De Ko ning: "Het zou ideaal zijn wan neer de techn. commissie be- I stond uit mensen, die geen func tie in één of andere vereniging bekleden. In Leiden bestaat het gevaar dat de clubs zeggen: ze kapen niet alleen onze spelers, maar ook nog eens ons kader". 1 De heer Dekkers ontzenuwde de veelvuldig geponeerde stelling dat het betaald voetbal profijt zou trekken van het jeugdplan: "Slechts enkele procenten van de tweeduizend bij het jeugdplan betrokken spelers komen tenslot te bij de profs terecht. En kijk eens naar de afdeling Gouda, die pas dit jaar aan het jeugdplan gaat meedoen: veel spelers uit Gouda, zoals Tie, Zwanenburg en Korevaar, zijn de afgelopen jaren naar hej; be taald voetbal overgestapt. En hoewel Fred Filippo en Aad de Groot zich via het jeugdplan in Nederlandse selectieteams hebben gespeeld, zijn ze nog leeds op de Leidse velden te vinden. Het motief "we willen onze jongens niet in de etalage zetten" gaat dus niet op. Ron Groenewoud tenslotte, over het verband tussen de prestaties op school en die op 't voetbalveld: "De selectie gebruik ik als stok achter de deur om te komen tot Prestaties op school. Als de studieresultaten verslechteren wordt zo'n knul zonder pardon uit de selectie gezet." RON POLANE Door Alexander Munninghoff Zo ging de grote reputatie Tsjech Jan Smejkal a tegen Kick Langeweg, die van uit de opening notabene met zwart beter kwam te staan en dus, geheel volgens de stelregel van Lasker, het daaropvolgende uit de nood ge boren offerspel van Smejkal niet hoefde te vrezen. De Tsjech ging tenslotte door zijn vlag met twee stukken minder zonder een spoor van aanval. Een prima prestatie van Langeweg, waar het publiek •terecht voor applaudiseerde. De Nederlander lijkt in dit toernooi de nodige hardheid, waar het hem vroeger wel eens aan mankeerde, aon zijn van huis uit zeer diepzin nige positionele schaak te hebben Ergens moet Ljubo toen de boot gemist hebben: een venijnige mat- dreiging op de onderste rij belette hem zijn welverdiende stuk meer te oogsten, waarna werd afgebro ken in een stelling die op het eer ste gezicht nauwelijks winstkansen meer voor wit leek te bevatten. Op het tweede gezicht, in de hervatting dus, werd de zaak iets duidelijker dankzij het zwakke tegenspel van Browne, die minstens een geheide remisekans miste en voortdurend moeilijkheden maakte over de klok, die volgens hem niet deugde. 's Avonds speel ik altijd slecht", bromde de grootmeester getergd, toen hij een glimlachende Ljuboje- vic aan het bord achterliet. Sosokno had kennelijk Böhm uit gekozen om hem aan dat ene winst punt te helpen dat hij nodig heeft om verder remiserend in dit toer- Voor de groepering van de kop groep was LjobojevicBrowne van doorslaggevend belang. De altijd hyperagressieve Joegoslaaf sloeg in hoera-stijl een paar geduchte bres sen in de Amerikaanse linies en toen hij ook nog een stuk offerde leek het achter elkaar uit te gaan. Dus trok de ex-Rus alle registers open, brak af met een pluspion en verzilverde dit kleinood met straklij- nig spel tot een vol punt. Voor Böhm is door dit resultaat de voor hang voor het heiligste der heiligen Browne: klok deugt niet. der grootmeesters definitief gevallen, in dit toernooi althans, vooropgesteld dat vijf uit zes in de tweede toer- nooihelft als het schaakwonder van Wijk aan Zee de geschiedenis in zal gaan. Tal zal dit toernooi zeker niet win nen, gezien de timide manier waar op hij tegen Kurajica, en dan nog wel met wit, zijn eigen aanvalskan- sen om zeep hielp. Het had nog niet eens zo erg hoeven zijn, maar ook de Joegoslaaf, die 's morgens vroeg zijn hangpartij tegen Smejkal had verloren, had geen respect voor de ruimschoots aanwezige reputaties. Hij won met superieur spel een pion, wat na het afbreken uitmond de in een toreneindspel dat voor de tweede keer werd afgebroken, nog steeds met goede vooruitzichten voo* Kurajica. GROOTMEESTERGROEP Sosonko (Ned) Böhm (Ned) 10; Smejkal (Tsj) Langeweg (Ned) 0-1; Tal (Sov)Kurajica (Joe) afg.; Dvorecki (Sov)Ree (Ned) x/z Ljubojevic (Joe)Browne (VS) afg.; Andersson (Zwe) Olafsson (IJsl) Stand na vijf ronden: 1. Ljubo jevic 3Vt l afgebroken party; 2./3. Langeweg, Sosonko 3; 4. Browne 2'.- -t- 1 afgebroken partij; 5./6. Smejkal, Olafsson 2V>7./8. Kurajica, Tal 2 1 afgebroken partij; 9./II. Dvorecki. Andersson. Ree 2; 10. Böhm 1. MEESTERGROEP Kuanir Ligterink 01Hartoch Westerinen Nikolac Szme- tan V2', Farago Christiansen Bellin Lehmann 10; Marcus Boersma 01. Stand: 1. Bellin 4; 2./6. Westeri nen, Farago, Nikolac, Christiansen. Ligterink 3%; 7. Hartoch -3; 8. Szme- tan 2; 9. Lehmann ltó; 10./11. Kus- nir, Boersma 1; 12. Marcus 0. DAMESGROEP v. d. Mije Vreeken V6; Belle Vokralova 01; TeodorescuIvano- va Lemacko Baumstark 10; Bruinenberg Erenska 01; v. d. Giessen Belemaric 10. Stand: 1./2. Lamacko, Vokralova 4; 3. v. d. Mije 3%; 4./5. Belamaric, Vreeken 3; 6./7. Teodorescu, Erenska 2V2; 8./9. IVanova, v. d. Giessen 2; 10./11. Belle, Baumstark 1V&; 12. Bruinenberg V2. 55 55 ZEIST Gerrit Griek beheerste zich. Slechts zijn samengeperste lippen duidden op innerlijke spanning. Voor de rest luisterde hij uiterlijk onbewogen naar de stem van tuchtcommissie-voor- zitter Jansen. 'De tuchtcommissie heeft neutrale grensrechter G. Griek schuldig bevonden aan het hem ten laste gelegde', klonk het. 'Hem zal met ingang van heden voor de tijd van drie jaar het recht worden ontzegd een functie te bekleden in de KNVB of in een van de afdelingen'. Er ging een gemompel door het filmzaaltje van het sportcentrum. Door het geroezemoes klonk een schelle stem, die verwensingen aan het adres van PSV begon te uiten. Door Ger Stolk Met een handgebaar trachtte Grieks raadsman, Mr. B. W. J. Ber- tels een kalende man het zwijgen op te leggen. Maar het was al te laat. Getuige a décharge Overkleeft uit Naaldwijk, plofte met een smak door ae mand. Trok zelf de waarde van zijn getuigenis opnieuw in twijfel. Tierde dat het een schande was en dat er toch nog maar zo weinig ech te kwaliteit is op de velden. Vijf keer had hij de ituchtcommissie officieel te verstaan gegeven dat hij oud KNVB-scheidsrechter is. Nu schreeuwde Overkleeft met over slaande stem dat hij een miskend ta lent is geweest en dat niet Theo Boosten maar hij in feite het duel FeyenoordPSV, waar het allemaal mee begon, had moeten leiden. Gerrit Griek had nogal wat te gen. Dezelfde commissie die Quaars op 29 december vrijsprak en hem grensrechter Griek ver volgens in staat van beschuldiging stelde, boog zich gisteravond over zijn zaak. De KNVB had het niet raadzaam geacht de andere straf- commissie met het vervolg op de zaak Quaars te belasten. Wat even eens opviel was dit. Hoewel voorzit ter Jansen er aanvankelijk vanuit ging dat de zaak Quaars en de zaak Griek als twee afzonderlijke be schouwd moesten worden, betrok de commissie de op 29 december afge legde verklaringen toch in het uit eindelijke vonnis. Bewust Met name commissielid Van der Gijp viel over het feit dat Griek als getuige Quaars beschuldigde van het Autosport De Italianen Maiga en Munari hebben, na de achtste proef, nog steeds de leiding in de Rally van Monte Carlo. Het klasse ment wordt beheerst door de Lan- cia's die de eerste vier plaatsen in nemen. Wielrennen De Belgische hou der van het wereldkampioenschap cyclecross, Roger de Vlaminck, zal zijn titel niet verdedigen. De Vla minck wil zich enkel toeleggen op wegwedstrijden. geven van een kopstoot en nu als beschuldigde ondermeer in het verweerschrift van raadsman Ber- tels) van een ongelukkige samenloop van omstandigheden sprak. Druk ge sticulerend vertelde Griek omslach tig dat het een en ander op advies van zijn raadsman was afgezwakt. Hoewel opnieuw een aantal getuigen Griek de kopstoot had zien geven, waagde vrijwel niemand het om een woord als bewust te gebruiken. Dat deed wel Bertus Quaars. Commissie lid Wille: "Keek Griek u aan?" Quaars: "Ja", Wille: "Was de kop stoot een bewuste daad?" Quaars: "Ja". Er kwamen opnieuw foto's op ta fel. Ander be wij smater iaa 1Boven genoemde getuige k décharge Over kleeft kwam met de mededeling dat Quaars als een dolle stier richting Griek was gerend. Een ongelukkige botsing, was zijn conclusie. Een an dere getuige a décharge, Van der Lin den uit Gouda, hield het op een ongelukkige samenloop van omstan digheden. Getuige-deskundige, boks- promotor Henk Rühling, die dooi de verdediger van Griek was opge roepen, kon in wezen ook weinig doen voor de grensrechter. Na bestudering der foto's was er volgens de ze "kopstootdeskundige" sprake ge weest van een botsing of een "mis lukte" kopstoot. Het pleidooi van raadsman Ber- tels was lang. Opvallend uitvoerig, benadrukte Bertels dat er geen sprake van opzet zou zijn geweest. Aan het andere ten laste gelegde, het bewust verkeerd voorlichten van scheidsrechter Boosten, kwam de raadsman nauwelijks toe. Hoger beroep? De tuchtcommissie, bestaande uit mr. J. W. Jansen, J. van der Gijp, J. G. Wille en A. van Zon, hield in de uitspraak zo goed als geen reke ning met het pleidooi van Grieks raadsman. Gezien de aanklacht van H. F. Q. Quaars tijdens het monde linge onderzoek op 29 december, ge hoerd de beschuldigende getuige nissen en het pleidiooi van mr B. W. J. Bertels, werd Gerrit Griek het recht ontzegd in een periode van drie jaar enige functie binnen de KNVB te bekleden. De tuchtcommis sie liet het feit dat Griek als drager van hel gezag tot zijn daad kwam zwaar meespreken. Gerrit Griek beheerste zich. Ter wijl een aantal scheidsrechters zich druk maakte over de straf "Een voetballer krijgt vier wedstrijden voor een koprioot" wilde hij, noch zijn raadsman Bertels kwijt of of hoger beroep zal warden aangetekend. Griek zal eveneens de kosten van het onderzoek moeten bétalen, en dient indien hij beroep wil aanteke nen dit binnen veertien dagen 11a de officiële publcatie in de KNVB'er kenbaar te maken. Gerrit Griek (links), hier op een archieffoto onder meer met scheidsrechter Theo Boosten (r.f* ZEIST Het lijkt vrijwel uitgesloten dat Frans Derks op 8 februari de wedstrijd Ajax-PSV leidt, zoals aanvankelijk wèl stond gepro grammeerd. Een aantal uitlatingen in verband met de zaak-Griek ondermeer als columnist van een Amsterdams avondblad zijn met name PSV's Ben van Gelder in het verkeerde keelgat geschoten. De scheidsrechterscommissie, waar toe PSV zich wendde, gaat voor een niet onaanzienlijk deel mee in de grieven die men in Eindhoven jegens Derks heeft. Gisteren vond in Zeist een langdurig gesprek plaats tussen enerzijds de scheidsrechters commissie, anderzijds de Bredase ar biter. Hoewel de partijen aanvanke lijk niet bereid waren om commen taar te leveren, wilde Mr. Kern kamp later op de avond kwijt dat Derks een portie huiswerk mee heeft gekregen. Kernkamp verdui delijkte zijn uitspraak met: "een aan tal gezichtspunten waar Derks nog nooit bij heeft stil gestaan". Ben van Gelder verklaarde dat hij in het bezit is van een afschrift waarin staat waarom Derks de wedstrijd niet blaast. Dit in tegenstelling tot Van Praag, die zegt nergens van af te weten. Als vervanger van Derks wordt Charles Corver genoemd. Van Gelder wilde gisteren niet zeggen of PSV stappen onderneemt om Feyen- oord-PSV over te laten spelen. "Dat is een zaak van het bestuur", aldus Van Gelder. "Bekijk het ook eens zo. Stel dat Van Hanegem er onder dezelfde omstandigheden als Quaars na drie minuten wordt uitgestuurd en PSV wint met 4-0, ik overdrijf nu maar, wat dénk je dat er dan gebeurt?. Derks: huiswerk mee.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 13