Meerderheid is voor ontslag Daey Ouwens Bousie: „De Spijkerbak was een familie IBBBB Hf- wê m JEIDSE KANTONRECHTER ijn kameraden zijn echte feestnummers in fNSDAG 20 JANUARI 1976 LEIDEN In de Transvaalbuurt zal Gemeentewerken begin bruari het verbeteren van de straten en het aanleggen van groen voorzieningen ter hand nemen. Hét aanleggen van de parkeervoor zieningen en het groen zal geschieden volgens een plan dat het buurtcomité heeft opgesteld; het ministerie van CRM neemt het grootste deel van de kosten voor zijn rekening. De werkzaamheden zijn een vervolg op de opknapbeurt die het Lopsenpleintje en de Lopsenstraat al hebben gehad. In de Joubertstraat (foto) en President Steinstraat komt aan één kant parkeerruimte: tot de Cronjéstraat aan de even zijde, verder aan de oneven kant. Deze wisseling onderbreekt de rechte rijstrook; de verkeersremmende invloed icordt versteYkt door een drempel bij de ingang van de Cronjéstraat. In de Cronjéstraat wordt de bestaan de toestand gehandhaafd, waarbij wél de stoepen verbreed worden. Aan het begin vafi de Paul Krugerstraat, tussen Morsweg en Pres. Steinstraat, kan aan twee kanten geparkeerd worden. Hoe de uit voering verderop zal geschieden hangt af van het overleg dat nog met de bewoners zal worden gevoerd. Er moet een oplossing worden gevonden voor het toegenomen aantal geparkeerde auto's als gevolg van het parkeerverbod op de Morsweg. In alle straten worden boompjes geplant en fietsklemmen geplaatst, zoals in de Lopsenstraat. De werkzaamheden zullen beginnen aan de kant van de Lopsenstraat, waarna verder wordt gewerkt in de rich ting van de Paul Krugerstraat. LEIDEN Waarschijnlijk zal een kleine meerderheid van de gemeenteraad voor het ontslag van T. C. Daey Ouwens als di recteur van de Groenoordhal stemmen- Die meerderheid zal voornamelijk gevórmd worden door PvdA- en CDA-raadsleden. Deze conclusie kan worden ge trokken uit de beraadslagingen, die gisteravond in de raad aan de affaire-Daey Ouwens werden ge wijd. De discussie kwam nog niet tot een afronding; over veertien dagen zal hij worden voortgezet. Daey Ouwens is twee jaar gele den eerst met verlof gestuurd en vervolgens geschorst als directeur van de Groenoordhal. B. en W. hebben nu aan de gemeenteraad het voorstel gedaan om Daey Ou wens eervol ontslag te geven (dus met behoud van salaris) en de mogelijkheid van een andere baan binnen het gemeentelijk ap paraat na te gaan. Onverteerbaar Dit voorstel ie in ieder geval on verteerbaar voor de raadsleden Wessels (WD), Hoeven (CPN) en Beijen (PPR, PSP. D'66). Eerstge noemde kondigde een motie aan, waarin ervoor wordt gepleit om de schorsing ongedaan te maken en Daey Ouwens zijn werk in de Groenoordhal te laten hervat ten. Dat wil zeggen: na een over gangsperiode van een maand. Wes sels wil tevens dat er een begelei dingscommissie of werkgroep wordt benoemd, die Daey Ouwens voor de duur van maximaal zes maanden bij zou moeten staan. In deze groep zouden raadsleden en topambte naren zitting moeten nemen. Wes sels kwam met deze motie na een langdurig betoog, waarin de door het vorige en het huidige college van B. en W. gevolgde procedure ten opzichte van Daey Ouwens werd gehekeld. Wessels aprak van feen "martelgang, die het college gedurende twee Jaar een ambte naar heeft doen doorlopen". Hij keerde zich tegen het besluit van B. en W. vorig Jaar om Daey Ou wens medisch en psychisch te la ten keuren. "De truc van een keu ring was een onelegante politiek". Het WD-raadsIid maakte vooral burgemeester Vis verwijten: 'Ik heb het van U onsportief gevonden dat U in uw standpunt volhardt en nooit uw bewondering hebt uitge sproken dat een ambtenaar, die zo lang door formeel verklaarde rod del onder druk was gezet, zo volko men fit en stabiel was bevonden". Wessels constateerde dat het Daey Ouwens altijd aan steun stadhuis heeft ontbroken, de huidige waarnemend-directeur A. A. F. M. de Jong, wel beschikt. Wessels vond het in dit verband een understatement om het beleid van de verantwoordelijke wethouder uit het vorige college. KVPer Lijten zwak te noemen: "Er was geen be leid". Hij gaf ook een voorbeeld van de roddel! "Heeft iemand van de getui gen Daey Ouwens ooit in bed gezien met één van de leden van het vrou welijk personeel? Nee! En toch wordt dat steeds gesuggereerd". De commissie die de roddels op papier heeft gezet het raadslid Van Aken (PvdA), thans wethouder, en de ex-raadsleden Stroink (KVP) en Zunderman (DS'70) - heeft zich daar door. aldus Wessels, incompetent ver klaard. De schorsing van Daey Ou wens was gebaseerd op het rapport van deze commissie: het huidige voorstel om hem te ontslaan op een rapport van een commissie die later is ingesteld, de zg. Woudstra. Wessels wil van het col lege ook antwoord op de vraag wie opdracht zou hebben gegeven aan twee vrouwelijke personeelsleden van de Groenoordhal, die na Daey Ouwens' schorsing zijn aangenomen om met handtekeningenlijsten rond te gaan en tegen diens terugkeer te ageren. Hoeven (CPN), die al eerder heeft laten weten fel tegen ontslag van Daey Ouwens te zijn, sloot zich bij het voorstel van Wessels aan. Hij wees op de belangrijke rol die Daey Ouwens en een deel van de raad hebben gespeeld bij de komst van de Rotterdamse veemarkt naar Leiden, min of meer de redding van de Groenoordhal. Hoeven sprak ook over onzekerheid, die onder de amb tenaren zou ontstaan, als Daey Ou wens inderdaad ontslagen wordt. Zoals ook 'Wessels had gedaan: 'O, ambtenaren van Leiden, U al len hangt hierdoor het zwaard van Daey Ouwens boven het hoofd". s Houtman (SGP'GPV) consta teerde dat het optreden van Daey Ouwens als directeur nogal wat wrijvingen heeft veroorzaakt. "Maar ze zijn nooit reden geweest om hem een berisping te geven; ze kunnen daardoor ook geen aanleiding ge weest zijn tot de schorsing". Op even- 'vuele bezwaren, die de veehandel te gen Daey Ouwens zou koesteren, wil de Houtman zich niet baseren, om dat deze bezwaren tegenover de com missie Woudstra ncoit zijn uitge sproken; de veehandel heeft zich na dien "neutraal" willen opstellen. "Als je bezwaar hebt tegen iemand, moet je dat in het openbaar zeggen", al dus Houtman. Het SGP'GPV raads lid zei niet op grond van de dn de officiële stukken neergelegde argu menten akkoord te kunnen gaan met onltslag. Hij vroeg zich af of het nog mogelijk zou zijn om een onafhan kelijke arbitragecommissie alsnog een uitspraak te laten doen. Ook Beijen (PPR PSP D'66) keerde zich tegen ontslag. "Je kunt niet iemand op deze gronden ontslaan en hem de rest van zijn leven het stigma ge ven dat er niet mee te wei-ken is. Er zijn geen overtuigende bewijzen: in dat geval kun je niet iemand ont slaan". Beijen deed de suggestie om tot een taakverdeling te komen tus sen Daey Ouwens en waarnemend- directeur De Jong; ook Houtman dacht in die richting. Het PPR- raadslid Beijen bleek niet voor de in het voorstel van Wessels genoemde werkgroep of commissie te voelen. Van der Horst (PvdA) ging uitge breid in op de voorgeschiedenis, te beginnen bij de benoeming van Daey Ouwens tot directeur. Hij werd uiteindelijk gekozen uit 159 sollicitan ten, nadat een eerder benoemde di recteur (Burgers) al weer heel spoe dig ontslag nam. Daey Ouwens heeft in het verleden een tijd lang als waarnemend directeur gefun geerd. "Het college wist dus bij de benoeming wat het deed. wat voor oort man het was". Van der Horst constateerde dat het vorig college "in de donkere dagen voor kerstmis" (in 1970) in paniek heeft gehandeld toen het vreesde dat de aanwezig heid van Daey Ouwens in de Groen oordhal de komst van de Rotterdam se veemarkt in gevaar zou kunnen brengen. "Toen was er maar één conclusie mogelijk: liet college had aan de raad moeten voorstellen om Daey Ouwens te ontheffen van zijn taak en met hem overeenstemming zien te bereiken over een vergoe ding. Dat was toen mogelijk ge weest gezien de inschikkelijkheid van Daey Ouwens om met verlof te gaan (misschien de enige fout die hij ge maakt heeft». U (Burgemeester Vis) deed daar toen erg zuinig over. U zei dat eigenlijk nog uitgezocht moest worden of Daey Ouwens geschikt was Na drie jaar. De raad is toen misleid omdat U een uitgesproken en op schrift gestelde mening over de geschiktheid van Daey Ouwens had. Het werk van de onderzoekcom missie was eigenlijk overbodig". Het PvdA-raadslid concludeerde dat zich nu dezelfde situatie voor doet als twee jaar geileden: het col lege heeft niet de moed en het ver trouwen om met Daey Ouwens door te gaan. Met dit verschilhet huidige college zegt dat ook. "Voor de raad blijft er weinig anders over dan voor het ontslag te stemmen. Het college moet op de eerste plaats met de di recteur samenwerken; de raad veel minder. Daey Ouwens is slecht be handeld. Als de belangen van de ge meente zijn terugkeeer naar de Groenoordhal onweselijk maken, dan zal hij een forse vergoeding moeten krijgen". Ook Driessen (CDA) toonde zich voor het ontslag. Van de afgelopen twee jaar bleek hij te hebben ge- Er heerste een serene rust in de hoge vertrekken van het kan tongerecht, gisterochtend. (Het was een wondere ochtend, eerder al, toen ik door de stad fietste. Het leek de ongerepte vroegte van een lentedag, het fijnbetekenend licht met de silhouetten van de stad; de stegen rond de Hooglandse kerk zjjn landelijk stil, we leven aan de voet van een kathedraal. Toen ik later op de ochtend op het Rapenburg kwam, werden grote rood-wit-blauwe vlaggen uit gestoken aan de gevels van de statige panden». Mr. Branderhorst fungeerde als plaatsvervangend kantonrechter: vaderlijk zat hij in zijn zetel, het gebeeldhouwde hoofd gewillig genegen, luisterend. De 64-jarige metaalbewerker T. uit Leiden had een botsing ver oorzaakt, toen hij vanuit de uitrit bij zijn huis de Hoge Rijndijk opreed. Hij kwam voor. „Ik hoop dat u me niet kwalijk neemt, maar ik ben een beetje hardhorend". Branderhorst met senore stem: „Ik ook, dus dan weten we wat we aan elkaar hebben". De metaalbewerker vertelt: „Ik rij al 21 jaar met zo'ri onding, zo noem ik het maar. Mijn vrouw is 21 jaar invalide, anders had ik nooit een auto gehad. Ik steek al 21 jaar vijf of zes keer per dag die weg over. Met mist en donker, in de ochtend vroeg en 's avonds laat". „Deze auto reed veel te hard, mijn total-loss. Ik zat al T>T> op de achterbank voordat die klap viel. maar mijn stoel was ineengeklapt". Omdat verdachte het niet breed heeft, en omdat hem nog nooit iets was overkomen, bleef de boete beperkt tot vijftig gulden. De Voorschotense grondwerker D. had zonder rijbewijs gereden. „Mijn kameraden zijn echte feestnummers, die maken het vaak laat. Dan ga ik achterin de auto liggen slapen, dan komen zij later". Nu was hij niet gaan slapen, maar gaan rijden zonder rijbewijs. Grote paniek toen hij een aanrijding veroorzaakte. Hij was toen hard weggelopen. „In paniek ben ik toen van Noordwjjk naar Lei den gelopen. Vijf uur 's ochtends was ik in Leiden, daar heb ik lopen dwalen, ik was echt bang". Repliceerde de officier: „Dat zou een nuttig effect zijn". Het liep bescheiden af: 100 gulden boete en een week hechtenis voorwaar delijk. Het was een ongekend rustige ochtend. Er waren maar een paar zaken, en die werden zonder veel ophef afgehandeld. Zo kreeg veehouder H. uit Katwijk een bescheiden boete omdat hij een jongen zonder rijbewijs had laten rijden in zijn auto. Op kouse voeten schuifelde verdachte naar voren en verdedigde zich: „Er stond een auto opgeladen en mijn zoon zou gaan, daar moest die andere Jongen op wachten. Maar het dUurde meneer een beetje te lang: hij heeft zelf de wagen gepakt. Maar ik kon daar niets aan doen. ik heb hem niet laten rijden. Ik lag op bed, ik had een zere vinger, ik kwam pas uit het ziekenhuis. Die Jongen kwam me helpen omdat ik een zere hand had". In een uurtje was alles bekeken. Buiten straalde de lage winter zon in een zachtblauwe hemel. De deur van de sigarenhandel op de hoek van het Rapenburg en het Noordeinde stond open, een kruimige geur van tabak vervloog in de frisse wind. De zon stond schuin over de huizen van het Noordeinde, er was geen verkeer. Midden op straat liep een neger met een grote oranje hoed. TOM MAAS leerd hoeveel waars er schuilt in de woorden, die een Rotterdamse wet- houter eens heeft gesproken: het is gemakkelijker om een heipaal van twintig meter met een kurketrekker uit de grond te trekken dan 'n amb tenaar te ontslaan. Hij constateer de dat er in de peiode dat De Jong nu de leiding in de Groenoordhal heeft zich geen conflicten hebben voorgedaan. Ook verwees hij naar klachten die veehandelaren destijds regelmatig bij wethouder Lijten de poneerden over het optreden van Daey Ouwens. "Het is bijzonder on bevredigend dat zij hebben gewei gerd deze verklaringen zwart op wit af te leveren". Driessen zal over veer tien dagen zijn betoog in eerste in stantie afronden; daarna moet het college antwoorden. Meer Leids nieuws elders in deze krant HAARLEMMERSTRAAT 181 Gouden Ringen Gouden Armbanden Colliers en Sieraden Briljant Een uitgelezen collectie. Altijd voordelig. Juwelier v. d. WATER Eigen ateliers voor het repa reren en ontwerpen van Uw sieraden. Door John Kroon LEIDEN "Nee, in die zeventien jaar heb ik nooit bier gedronken. Ik lust geen bier. Ik heb wel eens een paar keer gedacht, als ik 's- zomers klanten zo'n hap schuim zeg ik ook tje. Maar na een paar slokken kreeg ik al kippevel. Geef mij maar een jong klaartje. Ik drink Leidse Hartevelt. Maar dat heb ik, als ik in de bak stond, al tijd binnen de perken gehouden. Kijk, als ik er drie of vier op had, dan gaan ze smaken. Maar juist dan moet je ophouden. Anders gaat je café ten gronde". "Vorig jaar moest ik een maag operatie ondergaan. De ene dok ter zei: hoeveel drink je per dag? Ik zei: ongeveer een halve liter. Man, wat verschrikkelijk veel, zei die dokter. En de andere dokter vroeg: wat rook je? Ik zeg: dertig sigaretten per dag. En wat drink je? Een halve liter. Noll dat valt best mee, zei die dokter. Zo zie je maar. Het hangt er natuurlijk van af of zo'n dokter er zelf een lust". Toch was die maagoperatie voor W.G. Bousie ("Pim" voor zijn stam gasten) mede aanleiding om een paar maanden eerder dan de be doeling was (in mei wordt hij 65) als caféhouder met groot verlof te gaan. Na veertig jaar van zijn leven besteed te hebben aan het oude bruine café De Spijkerbak, in het hart van Leidens binnenstad. Op de hook Korte Schoolsteeg-Lan- gebrug is "de bak" een oase van rust, midden in de van dynami sche, snelle en soms wat luidruchti ge bars en disco's vergeven wijk. rondom de Pieterkerk.De Spijkerbak vertegenwoordigt een stukje Leid se folklore. Een typische dagkroeg, waar de koffie nog goedkoop is. Bij het kadaster vermoedt men dat de kro^g omstreeks 1800 is ont staan. Bousie heeft zijn café ver kocht. en het blijft een kroeg. "Zo'n café wordt één familie. Je weet precies hoe ver je met ie mand kunt gaan. Je weet op welke tijd die en die klant binnenkomt. Ik kom er al veertig jaar. Van mijn veertiende tot mijn negentien de ben ik kapper geweest. Daar had ik een verschrikkelijke hekel aan. Na dienst heb ik nooit meer een schaar aangekeken. Niets is zo erg als een hekel hebben aan je eigen vak. Als jongen van 17 18 kwam ik als klant in de Spijker bak. Daarna heb ik er jarenlang geholpen. Eerst bij Volkers, daar na bij Van Straaten. Ik hield er gewoon van. Zeventien jaar gele den heb ik het overgenomen. In die zeventien jaar heb ik ene keer de politie gebeld. Nou, ze waren er zo. Op 3 oktober, een vent die wou vechten. Daarna heb ik met een gezegd: nooit meer open op 3 oktober". "Ik heb er een ontzettende he kel aan als er een agressieve ke rel binnenkomt. Maar wat dat betreft heb ik veel van de oude Aniba geleerd. Gewoon negeren, niet mee praten. Laat ze een paar keer bestellen, gewoon doen alsof je ze niet hoort. Dan blij ven ze echt wel weg. Het is een moeilijk vak. Je leert een hoop mensenkennis. Ik voel me nu echt een beetje verlaten. Het was ene familie. Iedere klant heeft zijn aandacht nodig. Ke rels met hele verhalen, daar moest je echt naar luisteren. Discrimineren kan ik niet. Een Marokkaan zal ik nooit weige ren. Een Hollander die zich niet netjes gedraagt, moet maar een ander café opzoeken". "Kraan komt al veertig jaar in de Spijkerbak. En de ouwe Barend Hartsuiker. een neef van die rechter uit Amsterdam. De Spijkerbak is hun tweede te- J. G. Bousie en echtgenote: ,Je leert een hoop mensenkennis". huis geworden. Dat zijn klanten waar je je aan gaat hechten. Ik heb een tijd lang een Ierse dok ter als klant gehad. Die studeer de hier en had mijn cafeetje ge vonden. Iedere avond kwam hij een paar Bokmaatjes drinken. Maar hij betaalde cash. sprak geen woord Engels. Dj om liet ik Jan Jansen tegen hem zeggen dat hij gewoon moest be talen als hij wegging. Nee hoor, dat wilde die Ier niet. Ik zei te gen een andere caféhouder: dat moest een wet worden: meteen betalen. Hij zei: dat zou ik niet zo leuk vinden. Toen zei ik: dan zit Je niet goed in elkaar". "Als iemand dronken was en die gaf een ruk aan die bel voor een rondje, dan ging er bij mij niets door. Dat wil ik niet. Doe je dat wel, dan krijg je bij het afrekenen te horen: wat zeg je nou? En dan gaan ze tegen een ander zeggen: die vent heeft me gepakt. Ik heb een tijd een stu dent als klant gehad, die één keer per maand betaalde. Hij schreef steeds zelf op wat hij dronk. Na een tijd zei hij: nou pof ik alleen nog maar bij jou en niet meer daar, daar en daar. Ik heb steekproeven gehouden, zei hij, en bij jou klopte de re kening steeds als een bus. Dat vond ik heerlijk. Ik heb eens twee namen verwisseld: Jaap Boersma en Jaap Brasker. Bras- ker. Brasker liet ik de reke ning van Boersma betalen: ne gen gulden teveel. Jaap kwam toen twee weken niet. Ik dacht oh God, dat komt nooit meer". In De Spijkerbak wordt de strijd nog volop gestreden: is Ajax nou de beste of Feyenoord. Bousie is Feyenoord-fan, maar als zijn zoon bij hem thuis komt, wordt de elftalfoto die 'boven de trap hangt onmiddellijk omge draaid. De Spijkerbak heeft der tig Jaar lang een van de groot ste biljartverenigingen van Lei den gehad. En er wordt veel ge klaverjast. Alleen op zondag staat Bousie nog achter de tap. "Dat vinden de klanten leuk en ik ook. Eigenlijk zit ik nu te po pelen dat je weer weggaat. Dan kan ik nog een uurtje naar de bak".

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 3