Chaos in Libanon ten top gestegen Soberheid in begroting V S Twee man van vermiste mammoettanker opgepikt Mier "Nauwe samenwerking noodzakelijk tussen vakbonden en socialisten' Twee ton Springstof In Ulster sT isigevonden CIA zou spanning Moshou- Pehing vergroten BAANDAG 19 JANUARI 1976 LONDEN (REUTER) Een Ja- anse vissersboot heeft twee over- 2e jvende opgepikt van de Noorse jaromoettanker Berge Istra die op december in het westelijke deel t de Stille Oceaan verdween en 'Qbaarvan ondanks intensieve speur- cties geen spoor was teruggevonden >n; >en het zoeken vrijdag werd ge il taakt. Volgens de Japanse marilie- autoriteiten verkeren de twee goede gezondheid. Zij hebben verteld dat hun schip van 227.556 ton op weg van Brazilië naar Japan door drie ontploffingen uiteen werd gereten. In totaal had de Berge Istra 32 opvarenden. De overlevenden zijn 700 mijl zuidoost van Mindanao op gepikt door de Hatsjihoe Maroc 6. Zij hebben ruim 20 dagenop zee rondgedreven. Ovr het lot van de overige bemanningsleden is nog niets bekend. De geredde zeelieden hebben ver teld dat zij aan het dek aan het schilderen waren toen de ontplof fingen zich voordeden. De Berge Istra werd sedert 29 de cember vermist. Het Is het grootste sehip dat ooit is vermist. Schepen en vliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht hebben ge durende dagen achtereen 1.162.500 vierkante kilometer van de Stille Oceaan afgezocht maar geen spoor van de tanker gevonden. Vrijdag maakte de Amerikaanse luchtmacht bekend dat zij het zoeken had ge- De Japanse vissersboot heeft de drenkelingen gevonden in het cen trum van het stuk oceaan dat naar de Berge Istra is afgezocht. De eigenaresse van de Berge Is tra. Slgval Bergesen D. in Oslo heeft gisteravond gezegd dat schepen en vliegtuigen van de Amerikaanse basis op Okinawa het zoeken naar nog meer overlevenden nu zullen her- Bergesen had het schip reeds op gegeven en was begonnen met het treffen van voorbereidingen voor het uitkeren van schadevergoedingen aan de familie van de 32 bemanningsle- De bamanning bestond uit 13 No ren. 12 Spanjaarden, twee Belgen, Tot aan het vergaan van de Berge Istra was de Noorse olietankboot King Haakon met zijn 100.422 ton het grootste schip geweest dat ooit op zee was gezonken. Dat gebeurde op 30 december 1973 ter hoogte van de westkust van Afrika. Ook hier aan was een ontploffing aan boord voorafgegaan. 1 d|BELFAST (Reuter) Britse solda- fiibn in Noord-Ierland hebben gister- tochtend vroeg een tankwagen on- t.; Herschept met twee ton springstof, t.: We grootste vangst tot dusver. De wa- was afkomstig uit de Ierse re- lë publiek en was al door de Britse 52 |en Ierse douaneposten heen toen hij. v- M5 kilometer buiten Belfast. nog- maals door een Britse patrouille rerd aangehouden. De chauffeur vervoerde zijn ex plosieve lading niet vrijwillig. Hij Heed het volgende verhaal. Vrijdag had hij in het Ierse plaats- Ie Dundalk zijn lading vloeibaar lubber gelost. Op de terugweg werd hij aangehouden door een groep ge wapende mannen. Deze dirigeerden hem naar een verlaten weggetje, laadden de wagen vol met zakken ppringstof en sommeerden hem haar Belfast te rijden. Onderweg zou hem wel door iemand horden verteld waar de lading pre cies heen moest. j In het Noordierse Londonderry liep pen gewapende jongeman zater- flag naar een controlepost van het Britse leger en schoot een militair Hood. Het is de eerste Britse militair pie dit jaar in Noord-Ierland hetle- leen laat. Karami treedt af met zijn reddingskabinet Ex-premier Karami BEIROET (UPI/AP) De chaos in Libanon is het afgelopen weekeinde ten top ge stegen. In felle gevechten zowel in de hoofdstad Beiroet als in de rest van het land zijn ondanks een zoveelste bestand ruim 350 mensen om het leven gekomen, waardoor het aan tal doden sinds het uitbreken van de burgeroorlog tot over de 9000 is gestegen, het aan tal gewonden tot meer dan 1 9.000. Gisteravond maakte premier Karami bekend, dat hij met zijn zeven maanden oude red dingskabinet" was afgetreden, waardoor ook de politieke chaos een hoogtepunt bereikt heeft. Er is geen uitzicht op de spoedige vorming van een nieuw kabinet. Een Libanese straaljager vliegt over Beiroet, ditmaal niet als machtsvertoon maar op weg naar actie tegen ''linkse" stellin genwaar eerder tanks van het leger in een hinderlaag waren gevallen. Het optreden van de luchtm.acht ivas een van de re denen, waarom Karami het ontslag van zijn kabinet aankon digde. (ADVERTENTIE); imiiiiofmir WO/IJfBROER KAREI MKRAtmm, WASHINGTON (AP) Een Jaar geleden verklaarde president Ford Sn zijn "state of the union" de Jaar lijkse boodschap aan het Congres, dat de zaken er voor de Verenigde IStaten niet goed voorstonden. 'Vanavond zal hij in deze boodschap (zeggen dat de toestand beter is ge worden, al zijn er problemen geble- 'ven op de gebieden die hij vorig Jaar met name noemde: energievoorzie ning, werkgelegenheid en de alge- jmene stand van de economie. Ford zal een soberheids-begroting aankondigen van 394 miljard dollar. Terzake het buitenlandse beleid, zal hij verklaren dat de Verenigde Staten zullen blijven streven naar een vredesregeling voor het Midden- Geen vergunning voor Sacharow MOSKOU (UPI) De Russische dissident AndreJ Sacharow. winnaar van de Nobelprijs-1975 voor de vre de. heeft geen vergunning meer om in Moskou te wonen. Hij vertelde, dat hij voortaan slechts drie da gen achtereen in de hoofdstad mag verblijven. Toen hij bij een verhuizing in Moskou - van de woning van zijn schoonmoeder naar die van zijn vrouw Jelena - een nieuwe woonver gunning aanvroeg, werd hem die ge weigerd omdat „andere bewoners be zwaar tegen hem hadden gemaakt". Oosten, een tweede SALT-akkoord met de Sowjet-Unie en voortgang van de ontspanning. Ook zal hij wellicht aangeven wat zijn plannen zijn met betrekking tot de aangekondigde hervorming van de inlichtingendiensten. Het Congres komt in gezamenlijke zitting bijeen om de "state of the union" aan te horen. Volgens zegslieden in het Witte Huis zal de president zioli in zijn bood schap beperken tot een algemeen overzicht van de stand van zaken in het buitenland. Woensdag zal president Ford bij het Congres zijn nieuwe begroting indie nen. Daarin wordt voorzien in uitga ven van 394 miljard dollar tegen in komsten groot 351 miljard, hetgeen dus een tekort betekent van 43 mil jard dollar. De president zou voorstellen aan de fensie 101 miljard dollar uit te ge ven. dat was tijdens 't huidige fisca le jaar ongeveer 92 miljard. Hij zou de inkomstenbelasting wil len verlagen tot een totaal van 10 miljard, en een bescheiden inkrim ping voorstellen van het aantal per sonen dat in regeringsdienst staat, met inbegrip van burgers die voor defensie werkzaam zijn. De president zou ook willen zeggen dat hij tracht de groei v. d. komen de begrotingen te beperken tot 5,5 procent per jaar in plaats van de 10 procent van de voorafgaande Ja ren. De vertraagde groei zal volgens hem kunnen leiden tot binnen de drie jaar een begroting die sluitend Bloemboek met 175 voorbeeldige arrangementen.. ^HAARLEMMERSTRAAT 133 LEIDEN 071—123166 De directe aanleidingen tot het aftreden van Karami waren het niet naleven van twee bestands overeenkomsten binnen 24 uur (een die bewerkstelligd was door Syrische en pan-Arabische bemid deling) en vooral het ingrijpen van de Libanese luchtmacht. Deze bom bardeerde vrijdag enige linkse stellin gen in opdracht van de christen- president Franjieh zonder daarin de moslim-premier te kennen. Ka rami meende onder deze omstan digheden "dat het gezag van de staat niet langer effectief was". Enkele ministers en politieke bondgenoten hadden al enkele we ken bij Karami aangedrongen op aftreden, maar hij stelde 't uit tot na het afgelopen weekeinde, omdat dan weer een bestand zou ingaan dat was bewerkstelligd door Syri sche en pan-Arabische bemiddeling. MISLUKT Maar binnen 24 uur mislukten twee wapenstilstanden en de zware gevechten verspreidden zich vanuit de hoofdstad over de provincie, een climax bereikende in een massale "christelijke" aanval op de moham- medaans-palestijnse krottenwijk Karantina in het noorden van Bei roet op gisterochtend. Duizenden krotbewoners vlucht ten in paniek, toen een door de wind aangewakkerde brand in een door bommen getroffen warenma gazijn Karantina in zijn greep kreeg en een kolonne Christenen in jeeps en te voet temidden van een regen van granaten, mortier- en machinegeweervuur door de krot tenwijk oprukte. ren gedood en vangen genomen. Toen de aanval op Karantina be gon, verschenen in Beiroet luidspre kerwagens in Moslim wij ken die de bevolking opriepen de wapens ter hand te nemen en een "jihad" (hei lige oorlog) te ontketenen. Een poging te elfder ure van Ara bische ambassadeurs in Libanon een wapenstilstand te organiseren ter voorkoming van Karami's aftreden, mislukte toen PLO-leider Yasser A- rafat hun zei, dat hij zijn mannen niet langer in de hand had en hij geen verantwoordelijkheid zou aan vaarden voor wat zij zouden doen na dat Karantina zou zijn gevallen. LUCHTLEDIG Het politieke luchtledig dat door Karami's aftreden is ontstaan moet nu worden opgevuld door de chris telijke president Soeleiman Franjieh de orthodoxe leider die maanden lang heeft geprobeerd het veto van zijn premier te ontkrachten tegen het inzetten van het 18.000 man tellende, overwegend door christelijk offi cierskader aangevoerde leger om de orde te herstellen. Krachtens de grondwet moet Franjieh een andere moslim van de honderd ge- Soennisekte tot premier aanstellen. maar in Beiroet worde betwijfeld of die onder de huidige omstandigheden te vinden is. INTERVENTIE Een escalatie van de steeds tal rijker schermutselingen tussen 't le ger en de Palestajnen zou ook Syrie's interventie kunnen uitlokken en daarmee die van Israël. President Franjieh heeft al eens eerder een militair kabinet willen aanstellen, maar hij liet het onder druk van moslimveron twaar diging en oorlogsdreigingen. Toen kwam Karami als hoofd van een "red dingskabinet" van zes leden. Het moest Libanon afhouden van de rand van de afgrond. Als Franjieh nu een militaire re gering zou benoemen, zo menen waarnemers, zal zij zich met geweld moeten doen gelden. De "linksen" zetten intussen hun beleg van een week van de christe lijke steden Damour en Saadyat in het zuiden voort en vielen politieka zernes en een gevangenis in het noor den aan. Rondom Zahle, derde stad in gTcotte van Libanon ten oosten van Beiroet, botsten ze mét daar ge- legede soldaten. WASHINGTON (DPA) Als nieuwe aflevering in een serie onthullingen over de centrale in lichtingendienst (CIA), meldde het gezaghebbende Amerikaanse blad de "Washington Poet" za terdag dat de dienst spanningen tussen Moskou en Peking met cp- zet heeft aangewakkerd door het verspreiden van valse informatie. Met hetzelfde doel, aldus de krant, werden Chinese bladen "on derschept", voorzien van pagina's met artikelen uit de CI A-koker en vervolgens weer in omloop ge bracht. Zoals eerder beroept de Washing ton Post zich op bronnen binnen of rond de CIA. Vrijdag schreef de krant al dat de CIA een om vangrijk netwerk van journalis ten en radiostations steunde waarmee in bepaalde landen een te pro-Russische koers van het nieuws werd tegengewerkt. Toen de Chinees-Russische contro verse duidelijk naar buiten kwam liet de CIA stations op Taiwan (Formosa) en elders in Azië be richten uitzenden waarin bijvoor beeld een Russische politicus werd aangevallen. De CIA-sta tions gaven zich in de ether uit voor zenders op het Chinese vas teland, htm berichten werden in Hongkong beluisterd door niets vermoedende buitenlandse corres pondenten via wie de CIA-be richtgeving als "commentaren uit Peking" in de wereldpers beland de. Een tweede methode om het nieuws te manipuleren was deze: De CIA verzekerde zich van de mede werking der posterijen in bepaal de Aziatische landen. Kranten uit de Volksrepubliek die door de ze posterijen werden behandeld werden "onderschept", van een of meer artikelen ontdaan en ver volgens geheel of gedeeltelijk op eigen drukpersen "aange past". Daarna werden de kran ten weer op de post gedaan. Volgens het Britse zondagsblad "Sunday Telegraph" zal CIA zijn medewerkers wier namen in de pers zijn verschenen op korte termijn gaan vervangen. Afgelo pen week publiceerde het linkse blad 'Time Out" een lijst van Amerikanen die in Groot- Brittannië werken voor de CIA. Frank Church, voorzitter van de Amerikaanse senaatscommissie voor de inlichtingen, komt bin nenkort met voorstellen tot "cri minele sancties" tegen oud-me dewerkers van de CIA die de na men onthullen van huidige CIA- agenten in hét buitenland. Een dergelijke wetgeving moet echter zeer zorgvuldig worden opgesteld "zodat ze niet kan worden ge bruikt als een schild cm onwetti ge activiteit en dergelijke zaken van de inlichtingendienst te ver hullen", aldus Church. Ketting-reactie Tien Zuidko- reaanse arbeiders zijn zaterdag avond om het leven gekomen bij een ketting-ontploffing van dynamiet op het bouwterrein van een stuwdam. Wegens de kou hadden ze een vuur tje aangelegd. Waarschijnlijk door een overslaande vonk kwamen 2800 staven dynamiet tot ontploffing. Acht arbeiders waren op slag dood. twee overled'en later in een ziekenhuis. Laag water Venetië, de stad die zo vaak door de opdringende zee wordt'bedreigd, ziet zich nu geplaa tst voor een tegenovergestelde situatie. Het water in de grachten staat op het ogenblik zo laag, dat alle ver keer van gondels en andere vaar tuigen onmogelijk is geworden. „KLEIN" Een woordvoerder van de christe lijke militie zei dat Karantina "op een kleine verzetshaard na" was veroverd. De verzetshaard bestond uit een 50-tal Palestijnen die wer den omsingeld en wier val elk ogen blik verwacht werd. De woordvoer der zei dat 50 tot 7"linksen" wa- Veerboot gezonken Bij het Zuid- koreaanse eiland Ulnung, in de Ja panse Zee, zijn zaterdag 36 opvaren den van een kustveer verdronken, toen het schip in ruwe zeegang kap seisde en zonk. Negentien drenke lingen konden door vissersschepen worden opgepikt. Het ongeluk ge beurde op slechte 30 meter van de ankerplaats. HELSINGOER (DPA/AFP/AP)— De belangrijkste opgave van deze tyd is het herstel van volledige werkge legenheid in Europa. Dat kunnen de landen afzonderlijk niet bereiken, maar dat kan alleen door gemeen schappelijk stimulering van de vraag. De Deense premier, Anker Jörgen sen, zei dit gisteren op de sociaal democratische conferentie, die in het Deense Helsingoer wordt gehouden. Op basis van het rapport-Tindemans werd gisteren gesproken over de Eu ropese ontwikkeling. Jörgensen zei gisteren onder meer dat landen met een sterke economie en betalingsbalans, de eerste stap moeten zetten naar een verbetering van de werkgelegenheidssituatie in Europe.. Hi, Wees op de noodzaak van samenwerking tussen de sociaal democratische partijen en de vak bonden. "Wij moeten een weg gaan die goed en veilig is. Dat is de mid denweg tussen conservatief kapitalis me en dogmatisch communisme", al dus Jörgensen. In dit kader zei de Noorse socialist Steen, dat de socialistische interna tionale te passief is geweest, gezien het oprukken van de communisten in de hele wereld. "Wij zijn op weg naar de vorming van een alliantie voor vrede en so ciale vooruitgang", aldus de West- duitse sociaaldemocraat Willy Brandt gisteren op de conferentie. Brandt onthulde het plan van de 17 sociaal democratische partijen, die in Hel singoer bijeen zijn, om net com- tebestrijden door sociaal democratie van Westeuropese "ma kelij" uit te voeren naar Afrika, Azië en Zuid-Amerika. Besloten werd gisteren 4 werkgreo- pen te vormen ter bestudering van de Europese ontwikkeling op het ge- bier van de buitenlandse economische en sociale politiek en de instellingen. Het werk van deze groepen zal wor den gecoördineerd door een bestuurs commissie. De Portugees Mario Soa- res betreurde het dat de economi sche en financiële hulp van de EG zo traag kwam, maar zei dat dit niet alleen aan de EG-landen te wijten is, omdat de politieke toestand in Por tugal daarin ook een rol heeft ge speeld. Het rapport- Tindemans zou aan ersntige kritiek blootgesteld zijn en te conservatief gevonden worden. De Westduitse sociaal-democraat Bruno Friedrich zei dat het rapport zweeg over het kapitalistische sys teem, niets zei over de arbeiders, de vakbonden en de multinationals. De Franse socialist Robert Pontil- lon verklaarde dat "het rapport- Tindemans niet beantwoordt aan de socialistische zorgen" en de Belg Willy Claes verwierp economische ontwikkeling in twee snelheden in de EG. Het rapport werd algemeen be schouwd als "mogelijke bron van re ferenties voor de conservatieve Euro- Man in Italië' zestig jaar in varkenshok Zestig jaar geleden werd het Italiaanse jongetje Carmi ne Ferretti getroffen door her senvliesontsteking. De gevol gen bleven niet uit. want sindsdien ivas hij stom en li chamelijk verminkt. Op zichzelf is dat een ernsti ge zaak. Maar met goede me dische hulp zou er toch van zo'n leven nog reel iets te ma ken zijn geiveest. Zijn familie dacht daar anders over. Zij stopte hem in het plaatsje Atri in een varkenshok en behan delden hem als een dier, dat alleen maar in leven gehouden moest worden. Na zestig jaren kwam de po litie achter dit drama. Als een geestelijk gestoorde, lichame lijk verminkte en liederlijk ver vuilde oude man werd hij dezer dagen bevrijd en naar een zie kenhuis vervoerd. Daar zal men proberen hem op te lap pen en er van te maken roat er van te maken valt. Veel zal het niet zijn De politie heeft een broer en twee neven vari het slachtoffer van deze misdadige verwaar lozing en vrijheidsberoving aangehouden. Uit de eerste ge gevens blijkt, dat zij gedurende een lange reeks van jaren de invaliditeitsuitkering voor de man in hun eigen zak hadden gestoken. Links op de foto de man. die door de politie uit zijn hok wordt bevrijd.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7