Zuivere schets van ruwe zeden bij 'Sint Agnes' De Gras- mobiel Franskoffieconcert De Generaal: De jamboree MAANDAG 19 JANUARI 1976 'De Gecroonde Leersse' TRI-JFEL Een foto op de voorpagina gisteren. We zien van links van The Sunday Times van naar rechts: een appel (cox), een sinaasappel (Zuid-Afrika) en een aardappel (Engelse pie per). De appel kostte 5 pence (27 cent), de sinaasappel 6 pence (32 cent) en de aard appel 11 pence (59 cent). De aardappel woog een pond, geen malta-aardappeltje dus, maar toch. Ik hoorde dat er gisteren een demonstratie is gehouden voor Buckingham Palace, en dat koningin Elizabeth ver baasd aan haar opperstal meester vroeg wat er aan de hand was. „Uw volk heeft honger majesteit', zei de op perstalmeester, „het kan de aardappels niet meer betalen". De koningin antwoordde toen verbaasd: ..Maar waarom eet het dan geen sinaasappels?". U merkt het wel, een prijsbe wust huisvrouiotje, de Engelse koningin. Germanen Vorige week lag het trottoir voor de Heineken-brouwerij in Amsterdam vol met primitie ve, kennelijk met de hand be drukte papiertjes waarop dit stond: ..Germanen, trap zwar ten eruit". Afzender onbekend, zoals te verwachten viel (het zal wel een Germaan zijn ge weest). Verleden Een merkwaardige ervaring. Van mijn eerste tot mijn der tiende jaar heb ik in Amster dam op de Admiraal de Ruy- terweg gewoond. Nummer 35, driehoog. Schuin daartegen over heeft Barry Hulshoff nu zijn café ,£)ug Out", waar vroeger drukkerij Senefelder was. Vroeger vond ik dat een heel groot gebouw, nu maakt het meer de indruk op me van een groot huis. Toen ik 13 was, verhuisden mijn ouders naar de Plantage Mid denlaan. Sindsdien ben ik na tuurlijk nog dikwijls over de Admiraal de Ruyterweg gere den, maar ik kan met niet her inneren eerder de fruitzaak van ex-buurman Fromme te zijn binnengestapt. Dat deed ik nu wel, omdat ik iets nodig had en toch in de buurt was. De mevrouw die achter de toonbank stond, vroeg toen: „Hebt u niet boven Warde naar gewoond?". Ik was de naam eerlijk gezegd vergeten, maar toen zij hem noemde wist ik opeens weer dat dit bijna benedenburen waren. „Balm", de Bordewijk-achtige naam van onze directe benedenbu ren on twee-hoog, zal me. mijn hele leven zeker bij blijven. Maar hoe weet u dat?", vroeg ik met stomheid geslagen, want ik herken mezelf niet eens van jeugdfoto's, laat staan een buurvrouw over een tijdsbestek van 32 jaar heen (ik ben nu 45). „Ik zag het aan uw gezicht", zei ze. Ze bleek in de oorlog ook al bij de Fromme's te hebben gewoond, en nu met de oudste zoon getrouwd te zijn. Hoe gaat het met Jaap?" vroeg ik, want daar speelde ik mee. Als een van ons naar buiten kwam, slaakte hij eerst even de Indianenkreet die onze her kenningstune was: „angehu- huh". Een oproepteken. „Jaap is dood", zei ze. „Op zijn vijf enveertigste is hij overleden". Dat moet dan pas geleden zijn gebeurd, zei ik, maar het was toch al drie jaar geleden, ik speelde blijkbaar met oudere jongens. Zo maar opeens over leden. Je hebt het allemaal niet in de hand. Fanfare Ik nam weer afscheid en bleef even staan om een fanfare korps te laten passeren, dat luidruchtig trommelend en blazend voorbijkwam. Iets van de buurtvereniging blijkbaar, heel kleine spichtige meisjes in rood-witte pakjes met blauwe benen van de kou, en twee on rustige meelopende leiders die het verkeer moesten afduwen. De glamour straalde bepaald niet van hun arbeiderskleding af, wel het liefdewerk-oud-pa pier dat de glorie van het buurtvereniginnswerk uit maakt. Temidden van de 10 tot 12-jarige meisjes liep een dikke veertiger, die de grote trom bespeelde, en voorop, als een keurvorst aan het hoofd van zijn troepen, schreed de tamboer-majoor een gebrilde jon q "man van een jaar of twintig die door een iets te kort been deerlijk hinkte. Ik stavte het trottoir af om achter de optocht om te kun nen oversteken, maar ik moest nog even wachten op een fiet sende oudere dame die opeens keihard begon te keffen. Maar nog voordat mijn ver bazing vnste vorm hnd gekre gen, zag ik al dat zij achter haar rug in een mandje op de bagagedrager een hondje ver borg dat zo te keer ging. Dit alles binnen drie minuten. Het maakte mij er niet vrolijker op (Fellini zou er een film van hebben gemankt). NICO SCHEEPMAKER PANDA EN HET MEESTER-MONSTER e film in zijn foloioesUl t Doktor Han Sopp deed e< nieuw in zijn auto. "Kom, Panda!" riep hij. "Niet teuten. Neem je toeter mee! Ik moet een nieuwe foto van die saurus nemen - en jij moet hem weer naar de opper vlakte van het meer lokken." "M-maar ik wilde eigenlijk naar de politie gaan," zei Panda, terwijl hij aarzelend instapte. "Want als professor Kal- ker gevangen gehouden wordt in dat kasteel, moet hij bevrijd worden. En dan horen die twee schurken in de gevangenis." "Die twee zoeken naar olie. en niet naar monsters," sprak de heer Sopp, zijn sprong op- wagen in de achteruit schakelend. "Wat zouden ze met Kalker en zijn monsterometer moeten?" "Misschien willen ze dat monster opsporen en onschadelijk maken, zodat het hun olie-boortoren niet kan beschadigen," opperde Panda. Die mogelijkheid deed de doktor zijn snelheid verdubbe len. "Dat zou vreselijk zijn!" riep hij, terwijl hij achteruit de weg op reed. e voor zijn! Gewen Geen om de wagen te keren. Vooruit ..eh... Kijkershet is om van te duizelen i'. De teste coureurs moeten zwichten roor een knaap die nauwelijks zijn wieg ontgroeid is Hummer ff, de beruchte Amerikaan Jim Hacket, is uit de etnjcH.i Zijn motor is kapotgereden fl Ook de motor van de Fransman Jean-Marie Vitessenummer5, is al aan flarden LEIDEN In de scholengemeen schap St. Agnes is zaterdagavond fhet toneelstuk T)e Verheerlijckte Schoenlappers' of T>e Gecroonde Leersse' voor de eerste maal opge voerd. Het is een tot een "vasten- avontspel tooneelsgewijs opgestelt' toneelstuk van Michiel de Swaen, die leefde van 1654 tot 1708. Het stuk, dat onder regie staat van Pe ter Lintelo en dat wordt opgevoerd door leerlingen van de scholen gemeenschap werd gisteravond her haald. Het stuk zal tevens op dins dag 20 Januari, woensdag 21 januari en donderdag 22 Januari te zien zijn. Regisseur Lintelo speelt zelf in het stuk de rol van Keyser Carel V. Het stuk behandelt het verblijf van Key ser Carel V bij een arme schoenlap per. Teunus (gespeeld door Michael de Leeuw) en de consequenties van dit verblijf voor de schoenlapper, die T entoonstellingen Galerie-bibliotheek Luifelbaan 1. Wassenaar Tentoonstelling van werk van Alison Metterrich-Korthals Altes, t/m 4 februari.. Openingstijden van de bibliotheek of ha afspraak: tel. 07151. 13397. Drukkerij De Bink, Rooselveltstraat. Expositie van werk van Ben Aalbera. Tot eind februari. Openingstijden dag. De Lakenhal. Oude Singel. Tentoon stelling "Toverbeeidverhaal" t/m 29 en zo. om 3 uur een voorstelling met een echte toverlantaarn. De Ruif Janvossen8teeg 59. Lydla Luijten en Pol Jong exposeren wand kleden en etsen t/m 24 Jan (van 22 dec t/m 6 Jan gesloten) Geopend van 12 uur vm 830 uur nam bij da keizer ontboden werdt Naast Michael de Leeuw moet in de eer ste plaats genoemd worden Renate Meyer, die op voortreffelijke wij ze 'Jacquelijn, hunne dochter' gestal te geeft. Nadrukkelijk moet hier ge steld worden, dat Lintelo met zijn groep een haarzuivere tekening heeft gegeven van de ruwe zeden en ongekuiste taal, die tijdens de tijd van Karei V als vanzelfspre kend werden ervaren. Het leeggieten van de wijn op het hoofd Kosen (Mi chel Bakker) is functioneler dan men op het eerste gezicht denkt. Een dergelijk gebaar dreigt op de lachlust te werken, maar men dient hier niet te vergeten, dat Juist het voltooien van de handeling zorgt voor het subtiele effect. Dit geldt even eens voor het fragment, waarbij Jo- ren (gespeeld door Frank Fortanier) Kosen, de andere knecht van Teu- Leidse bioscopen LUXOR: "Jaws", dag 2.30, 7.00 en 9.30 uur. zo. ook 4.30 uur. 18 Jaar. CAMERA: "The battle of the bulge'", dag. 8.00 uur. 14 jaar. Kindermattnee"Tarzan in New York" za. en woe. 2.30 uur. zo 2.00 en 4.15 uur. AL. Nachtvoorstelleng: "Deserto Rosso". vt. en za. 11.30 uur. 18 Jaar LIDO: "Aardbeving'', dag. 2.30, 7.00 en 9.15 uur. zo. ook 4.45 uur. 14 Jaar. STUDIO: "Lenny Bruce" dag 2.30, 7.00 en 9.15 uur. zo. ook 4.45 uür 18 jaar. TRIANON: "Histolre d'O", dag. 2.30, 7.00 en 9.15 uur. zo. ook 4.30 uur. 18 Jaar. REX: "'Levend in het lijkenhuis", dag. 7.00 en 9.15 uur. 18 jaar. Klndermatinee: "Pinocchio", woe. en za. 2.30 uur. AL. Naschtvoorstelling: "Jouw duivel in mijn hel", vr. en za. 11.30 uur. 18 jaar. Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden Ongevallendienst elke dag Acade misch ziekenhui* behalve van dins dag 13 00 uur tot woensdag 13 00 uur (Dlaconessenhuls) en van vtydag 18.00 uur tot zaterdag 13.00 uur (Eli sabeth ziekenhuis) Bezoekuren Ziekenhuizen nis en tevens een aspirant-vrijger voor Jacquelijn, insmeert met een soort scheerzeep. Eerder is dit effect ook al bereikt door Michael de Leeuw, die ruw op de grond spuwt en een kreupele een trap geeft. Een nadeel is wel, dat de articulatie vaak veel te wensen overliet. Deze van het gangbare zinsgebruik afwijkende woorden en zinswendingen zullen met de nodige zorgvuldigheid uitgespro ken dienen te worden. Verzuimt men dit of schenkt men hieraan niet vol doende aandacht dan ontstaat een moeilijk te volgen geheel. Zaterdag avond was dit bij de eerste voorstel ling zeker 't geval. Lintelo dient hier nog wat regulerende aanwijzin gen te geven. Resumerend: een ver dienstelijke interpretatie, waaraan bijna elke vorm van amateurisme vreemd is. A. C. KOEK EB AKKER Jr. Sport-Medisch Adviescentrum. Spr. uur: ma. en do. 19.30-20.30 uur ln het St. Elisabeth-Ziekenhuls. en a eg eest dinsdag en vrijdag 13— 1430 uur, 'i zondag® 11—12 uur en Mlfi uur. eerste klasse: de gehele Annakllnlekr Klasse afdeling van 13.00-14.30 uur van 18 30 tot 20.00 uur Derde klasse bezoekuur van 13.00 14 00 uur en 18 30-19 30 uur Knderzaal: van 13 00-14 00 uur Op woensdagavond (uitsluitend voor de ouders) van 18.80—19.30 uur ACADEMISCB ZIEKENHUIS Voor alle patiënten (behalve kinde en) zUn de bezoekuren als volgt: Voor de prematurenafdellng gelden de vozende bezoekuren (alleen voor Maandag t/m vrijdag: 18 30—1846 uur Zaterdag en zondag: 14 45—15.00 uur Bezoek aan ernstige patiënten Wanneer voor ernstige patiënten door. lopend bezoek wordt toegestaan kan de hoofdverpleegkundige hiervoor spe ciale kaarten verstrekken Bezoektlfden kinderafdeling: Elke dag: 14.15—16.00 uur 18 30—19 00 uur Alphen aan den Rijn Rijnoord: le en 2e Klae 1111.80 13 30—14.16 en 18 80—19 30 u: 3e klas 13 30—14 15 eD 18 35—19 30 u Kraam- af de ling 13 30—14 15 uur alleen voor echtgenoten 1920 u.: Kinderafdeling 1616 30 u alleen voor oudere 18 18.30 uur Geluidshinder Schiphol Klachten over geluidshinder van vliegverkeer van en naar Schiphol kunnen dag en nacht worden gemeld b(1 bet Informatiecentrum Geluids hinder Schiphol (020—176000) door hun een levendige schets te geven van een revolutie in Londen. De National Gal lery was geplunderd, de Big Ben was in de lucht gevlogen en in St. James Park werden brave burgers afgeslacht. Om alles echter te maken hoorde men bovendien het geknal van ontploffingen, het instorten van gebouwen en het ge- krijsch van de verschrikte me nigte. Wie het geheele pro gramma gehoord had, wist dat het een grap was, maar wie later begon te luisteren vloog er in. Daarbij kwam dat in vele dorpen door de sneeuw de krant niet werd bezorgd. Van alle kanten begon men telefonisch om inlichtingen te vragen en de stemming van zeer velen, die er in ge- loopen waren, was allesbehalve vriendelijk. De omroep heeft Zondag dan ook zijn veront schuldiging aangeboden. LEIDEN Vier werken stonden op het programma van Michel Roche en Wim Serlie tijdens het kof fieconcert dat K en O gisteren in de foyer van Leidens muziektempel organiseerde. De VARA heeft een mooier woord voor dergelijke evene menten bedacht"brunch-concert". Een concert met werken van Bre- val, Fauré, Wiener en Debussy, Franser kan het al niet. De combi natie Roche-Serlie leek echter een contradictio in terminis. Niet dat de een "Franser" of "Hollandser" zou zijn dan de ander, eerder was het zo, dat de een de muzikale leemtes op vulde, die de andere achterliet, waar bij de rolen steeds wisselden. Zo kwam in de sonate van Breval de vereiste elegance voornamelijk voor rekening van de pianist Wim Serlie, waar de cellist hier nauwelijks aan toe kwam door de virtuoze escapa des van de componist. De tweede sonate van Fauré werd door de cellist aangegrepen om de op te roepen stemmingen met brede streken op het doek te zetten, zoals hij later in de sonate van Debussy zou doen. In deze uitingen van het Franse Impressionisme is inderdaad slechts plaats voor de grote lijnen, zoals die door de componist in mu zikale volzinnen is weergegeven, zulks ln tegenstelling tot de romantici, bij wie de stemming bij ieder "woord" kan wisselen. Serlie betoonde zich ln Fauré en Debussy meer een vertegenwoordiger van de romantische school en ging zeer precieus te werk; hij kon m deze Steinway ook moeilijk ande* Binnenkort hoop ik een afzonderli stukje te wijten aan het fenomei concertvleugels om myn standpu in dezen te verduidelijken. De sonate van Wiener beleefde gi teren zijn Nederlandse première. B werk heeft 'n enigszins sarcastisc ondergrond; 'het steekt de draak rr componisten als Debussy en Poule maar gelukkig neemt Wiener zlc zelf ook op de korrel. De uitvoere den namen naar mijn indruk de sonate al te zeer au sérieuxde ban liteit, die uit het middendeel h moeten spreken, werd alleen door cellist ln voldoende mate aan-jevoe RON HARJ :smuseum voor Volki onsteillna Volkskunst uit Amerika ("fot 26 aprlJ 1976) Diaconessen buis: Mli 13 4614 30 uur A vondbezoek uur. La- 16 3019-30 uur Kinderafdeling dage- Ulks van 14 00—19 00 uur aJleen voor ouders zondag 14 0016.00 uur voor overige familieleden Kinderen beneden 4j 14 Jaar bebbep geep toegang op de ?en" St Elisabeth-ziekenhuis volwasse- 22 februari '76 iHHtste 15 Jaar Tot e dag 13.3 1.15 i ook 11 15 tot 12.00 uur Kraamafde- llng: dag van 11.15 tot 12.00 uur (al leen voor echtgen.) v. 15.00 tot 16 00 uur en van 18 30 tot 19 30 uur Kinder afdeling dag van 15.00 tot 1830 uur C"!ü (hartbewaking) dag. van 14.15 tot 14.45 uur en van 19 00 tot 19.30 uur Intenr rve verpleging: dag. v. 14.00 tot 14 30 u L.30 u en van 18.30 tot 19XX) uur ?)(teuws 19 januari 1976 Honderd jaar geleden stond in de krant: Odoardo Beccari, een Ita liaan die zich de laatste ja ren heeft beziggehouden met onderzoekingen omtrent de natuurlijke gesteldheid van Nieuw- Guinea en bijgelegen eilanden, heeft onlangs loe der een voor de aardrijkskun de zeer verdienstelijk werk verricht. Dank zij subsidiën van het gemeente- en provin ciaal bestuur van Genua, kon hij een schoener huren met eene equipage van tien man, zes jagers en één jongen, om verzamelingen te maken. Tus- schen Januari en Augustus van het vorige jaar heeft hij o.m. eene rivier ontdekt, Wa Samson genoemd, welke van het oosten naar het loes- ten stroomt over een afstand van meer dan 215 Engelsche mijlen, van het Arfak-geberg- te tot aan een punt juist aan de oostkust van Gelvo-straat en die dus de voornaamste af voer vormt van het binnen land van Papoea- Onin, of het noordwestelijke schierei land van Nieuw- Guinea. Hij heeft ook de Geelvink-baai onderzocht, welke dit schier eiland van het hoofddeel van het eiland afscheidt, en eene zeer belangrijke, ofschoon ru we verbetering gemaakt van den vorm der baai, zooals die zelfs op de beste kaarten is aangegeven. Vijfig jaar geleden: De Engelsche draadlooze omroep heeft Zaterdag een groot deel van zijn luisteraars een hevigen schrik bezorgd Jommeke Slecht, slecht, shcht'. ik bedoel uitstekend y /k had nooit durven denken dat mijn grasmachien zo n snelheid 1 zou ha/en y- LETSCHO LEVER Snipper 'n grote ui en fruit de snippers boven laag vuur in boter of olie heel licht goudgeel. Voeg dan 3 in stukken gesneden tomaten toe, een rode of evt. een groene paprika, in zeer kleine stukjes gesneden en een stuk gesnipperde winterwortel. Giet er na 2 min. bakken 1 kopje heet water bij en voeg zout naar smaak en een afgestreken eetlepel paprikapoeder toe. Leg een deksel op de pan en laat het mengsel in 30 min. gaarsudderen. Giet er nog wat heet water bij als gevaar voor aan branden dreigt. Leg er vervolgens 4 dunne plakken varkens lever in en laat deze vooral niet langer dan 15 min. meesudderen. Keer de plakken lever na 8 min. WIN A BORN. FA£S BASSET Vfat hebben we nu? Ik A IK. kom hem rustig tegemoet

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 17