Aantal misdadigsters neemt sterk toe Hef geheim van L'Aber Wrac'h DOOR EMANCIPATIE Te weinig romantiek in de DDR 'Politieke' huwelijken Vrouwen rijden liever Jam te zoet Yogelptankje Wollenpak Dier uit de muur Spuifbusleed Te huur MAANDAG 19 JANUARI 197# DOOR HANS BflTERMAN 'Aber-Wrl-h is een klein vissere plaatsje op een van de westpunten van Bretagne. Bij zeezeilers is het bekend om de jaarlijkse race Play- mouth- l'Aber-Wrac'h. En wellicht komt het door die zeezeilers dat Yves Guyomard zich een steeds grotere naam aan het verwerven is in de internationale culinaire wereld. M. Guyomard en zijn zoon Yannick. exploiteren in l'Aber-Wrac'h het hotel "De la baie des Anges". Vader genoot zijn opleiding bij Prumier in Parijs en het ligt dus voor de hand dat de visspecialiteiten er dagelijks wisselen, 's Morgens wordt de vis, die 's nachts gevangen is. inge kocht om nog die dag geserveerd te worden, 's Nachts is er in dat hotel bij de pier van l'Aber-Wrac'h geen vis meer te vónden. Meneer Guyo mard verkoopt slechts verse vis en het past hem niet om vis in zijn koelkast te bewaren. De vis die hij inkoopt heeft ook nooit op het ijs kenners weten dat wan neer verse vis op ijs komt te liggen de structuur van het visvlees ver ander. Wi.1 hebben er enkele Jaren geleden zijn voortreffelijke gevulde flensjes gegeten. De zilte flensjes waren ge vuld met stukjes verse gepocheerde vis, wat krab, garnalen en mosselen en overgoten met een lichte witte wijnsaus. Voor u Nederlandse viseter daarom het recept van die flensjes "aux fruits de mer". Reken voor vier personen op twaalf flensjes die u licht moet zouten. Voorts heeft u nodig: vier ons ge fileerde vis (bijvoorbeeld kabeljauw) een handvol gekookte mosselen, wat garnalen en wat krab (als u het wat te kostbaar vindt mag u best de garnalen of krab weglaten - het smaakt er niet minder om), voorts twee ons kleine champignons, een flink glas witte wijn, 3 eidooiers. 250 gram roomboter, 20 gram gezeegde bloe men een snippertje sjalot. Allereerst gaan we het kookvocht voor de te pocheren vis samenstel len. In een ruime pan giet u twee wijnglazen water en het glas witte wijn. dan voegt u er wat zout, en kele gekneusde witte peperkorrels en het snippertje sjalot aan toe. Vervolgens maakt u de champig nons schoon en werpt de steeltjes in het vocht dat u nu op een laag pit je zet. Wanneer het vocht tegen de kook aan is dan pocheert u de gefileerde vis er zo'n acht a tien minuten in. Intussen snijdt u de champignons hoedjes in stukjes en die stooft u in 100 gram boter langzaam gaar. Vervolgens maakt u met de bloem en 20 gram boter een lichte roux u weet wel boter laten uitbruisen, bloem er door roeren, en dan even laten garen op een waakvlamme- tje). Is de vis gepocheerd dan zet u die even op een warm plaatsje. Het pocheervocht zeeft u en u voegt het al roerende aan de lichte roux toe. In een ander pannetje roert u op een heel laag pitje de ei dooiers met de rest van de boter glad en dat voegt u aan de vis saus toe. Let er wel op dat de saus dan niet meer mag koken. Intussen zijn ook de champig nons gaar en u kunt dus de mos selen, de krab en de garnalen het zelfde pannetje even warmen. De vis en de overige zeevruchten ver deelt u nu over de flensjes. De flensjes rolt u op en legt ze in een vuurvaste schotel. De saus giet u over de flensjes en u strooit er dan nog wat geraspte- kaas over (Gruyere past het beste erbij) en u laat de schotel dan in een hete oven gratineren. Ik zou er eten koe le muscaa twijn (en die hoeven echt niet altijd erg zoet te zijn) bij willen suggereren. Trouwens in L' L'Aber-Wrac'h wordt er ook een muskaat-achtige wijn uit Bretagne bij geserveerd. Bij een onderzoek van de ben zinemaatschappij Aral in West- Duitsland bleek dat Duitse vrou wen veel liever auto rijden dan Duitse mannen. Van de vrou wen zei 75 procent het met ple zier te doen, van de mannen had 53 pet. er aardigheid in. Dat vrouwelijke rijplezier blijkt ook wel uit het tempo waarin de Duitse vrouwen 'n groot aandeel veroveren in het auto bezit. In 1965 bezaten de vrou wen 6.5 pet. van de auto's in Duitsland, nu is dat al 21.8 pro cent, en voor 1985 wordt ver wacht dat 34 procent van de auto's aan vrouwen zal toebe horen. GENEVE De verdere eman cipatie van de vrouw betekent dat er meer misdadigsters komen, aldus een studie die aan het congres te I Geneve van de Verenigde Naties) over het vraastuk van de misdaad is u.mgeboden. Men zal niet verbaasd moeten zijn dat, wanneer vrouwen eenmaal alle mogelijkheden bezitten die nu nog traditioneel voor mannen zijn gereserveerd, zij zullen trachten ook gelijke status te krijgen op het gebied van de criminaliteit. Het is niet alleen dat vrouwen meer misdaden' begaan. Het aantal gearresteerde vrouwen in de Verenig de Staten is driemaal zo sterk ge stegen als dat van de mannen. Ook beginnen vrouwen misdaden te be gaan. die tot nu toe als het ware voor mannen leken te zijn gereser veerd: verduistering, geweldpleging en politieke misdaden. „Vrouwen to nen de tendentie agressiever te wor den en onafhankelijker van manlijke beschermers en souteneurs", aldus de deskundigen. De Amerikaanse studie, uitgevoerd door het Federale Onderzoekbureau, toont aan, dat tussen 1960 en 1972 Mosa-porselein is weer terug op de huishoudelijke artikelen markt. Dubbele De tafels kunnen weer gedekt worden met Mosa kopjes en schotel- het aantal vrouwen dat is aange- tjes. Negen eigentijdse decoraties in drie verschillende kleuren zijn houden wegens roof met 277 procent sinds kort op de markt. Het kleurige assortiment luistert naar de is gestegen tegen den toeneming naam Brigitte. van de mannen met 69 procent. Wat bereft inbreeksters: de arrestatiecij- fers van vrouwen stegen tot ruim 300 procent, zes maal zo veel als de toenineming van het aantal man nelijke areestanten. Het percentage vrouwen onder de misdadigers in die landen ligt "thans tussen de 10 en 15 procent, bijna het dubbele van dat van tien jaar geleden. Cijfers uit andere landen beves- Voetstappen tigen de Amerikaanse ervaring, dat naarmate de sociale ongelijkheid tus sen de seksen afneemt, de'vrouwe lijke misdaad evenredig toeneemt. Japan, West-Duitsland, Canada. Nieuw-Zeeland en Noorwegen horen tot de landen die het meest de ge volgen ondergaan van dit laatste as pect van de vrouwenemancipatie En het blijkt nog erger gesteld te zijn mdt betrekking tot de Jeugdmis dadigheid. De deskundigen zijn tot de conclusie gekomen dat jonge meisjes vaak in de voetstappen lo pen van hun misdadige moeders en oudere zusters. Inbraken, autodief stallen en het verschijnsel van groep jes scholieren, die andere kinderen op school geld afpersen, komen meer en meer voor onder de Jeugd in de schoolleeftijd. Het rapport voegt hier als commentaar aan toe: Veel van de factoren die naar voren worden gebracht als oorzaken van de mis dadigheid onder mannen, zoals de veranderingen in de puberteit, gelden evenzeer voor het moderne meisje. Niet Niettemin hebben criminologen ontdekt dat er primitieve gemeen schappen bestaan, waar een dergelijk misdaadpatroon niet voorkomt. In gemeenschappen zoals die van het Eskimodorp, onder sommige ïndiaafw se stammen, en in de Mexicaans-. Indiaanse „barrio" worden de zeer geringe problemen met ..stoute jon gens en eigenzinnige meisjes" binnen de familiekring opgelost. De crimi nologen zijn ook tot de bevinding gekomen, dat hoewel de politie vaak milder optreedt tegen vrouwelijke overtreders van de wet „omdat men ze vaak ziet als mensen die in de war zijn en misleid, meer afhanke lijk en emotioneler dan mannen", worden vrouwen daarentegen door rechtbanken vaak strenger beoor- deeld. Het rapport vermoedt dat rechters en magistraten menen dat de vrouw handelbaarder is en meer geVoelig voor methoden tot verbe tering; dat er daarom, hoe langer zij in de gevangenis zijn, des te gere der kans bestaat dat zij weer op het rechte pad zullen worden gebracht. De criminologen wijzen deze op vatting echter af. Zij zeggen dat het weinig zin heeft om vrouwen die de wet overtreden naar de gevangenis te sturen. Men moet trachten hen een behandeling te doen ondergaan in een kleine gemeenschap, liever dan dat men hen zendt naar een onpersoonlijke instelling als een ge vangenis. BERLIJN De zelfbewuste en grotendeels geëmancipeerde vrouwen in Oost-Duitsland hebben nu een liefdesaffaire met een man in de klassieke betekenis van het woord, namelijk met de beroemde dichter en schrijver Johann Wolfgang von Goethe (1749-1832). Goethe's werken raken uitverkocht zodra er weer een nieuwe druk van verschijnt in Oost-Duitsland. De meeste kopers zijn vrouwen. Zij voelen zich vooral aangetrokken door de hoffelijke, maar. ferme manier waarop Goethe met vrouwen omging. Deze attenties van vrouwen zou den Goethe, die zich door talloze vrou wen van hoge en lage komaf liet in spireren, bijzonder verheugd hebben. In de DDR, waar vrouwen thans meestal het initiatief nemen tot een echtscheidingsprocedure, lijkt de heersershouding, die Goethe tegen over vrouwen aannam, bepaald een anachronisme. Toch lezen Oostduitse vrouwen zijn „Römische Elegien" als of die een leegte in hun leven vullen. Het vrij dunne boekje is geïnspi reerd door de zinnelijke Christiane Vulpius, een meisje uit Weimar met wie Goethe Jarenlang in vrije liefde leefde voordat hij haar in 1806 trouw de en die de moeder was van vijf kinderen van hem. Afhankelijk Scheiding echtscheidingsstatistieken voor. Voor het uitspreken van echtscheiding hoeft niet meer ontrouw of geeste lijke wreedheid te worden bewezen, het is voldoende als de rechter vast stelt dat het huwelijk een misluk king is geworden. Dit alles en ook de openbare speelplaatsen voor kinderen van wer kende moeders, benevens schema's om de arbeidsmogelijkheden van de vrouwen te verruimen, zouden de Oostduitse vrouwen voldoende rede- Door Leslie Colitt Nog niet zo lang geleden waren de vrouwen in de DDR nog volkomen afhankelijk van hun mannen zoals traditie was in Duitsland. Een groot tekort aan arbeidskrachten en wet ten die hun een gelijk loon garan deren als de mannen, heeft er thans toe geleid dat 84 procent van de vrouwen in de DDR een betrekking heeft. De pil die door een op de drie vrouwen tussen de 16 en 50 Jaar wordt gebruikt, en een vrije abortus wetgeving, hebben de eens zo gehoor zame Oostduitse vrouwen gemaakt tot mensen, die weten wat zij wil len. Oost-Duitsland heeft een van de hoogste echtscheidingspercentages ter wereld en ook oudere vrouwen, die allang getrouwd zijn, komen in de nen moeten geven om tevreden te zijn. De meeste vrouwen zeggen trou wens dat zij hun werk graag doen en dat zij zich niet kunnen voor stellen ooit het leven van een gewone huisvrouw te zullen leiden. Toch kla gen zij over de nuchtere manier waarop hun echtgenoten, vrienden en manlijke collega's hen behande len. „Wij verlangen niet, dat onze man nen voor ons in het strijdperk tre den, maar wel zouden zij ons eens kunnen laten voorgaan als zij een deur openen, of eens met ons gaan danden", aldus een Oostberlijnse van middelbare leeftijd tegenover iemand van de televisie die haar interviewde. Een andere vrouw zei: „Onze mannen zijn nogal saai en wat verwend". Dit ontbreken van zelfs de resten van een ridderlijke houding, vinden de vrouwen in de DDR allerminst prettig. Oostduitse mannen gaan niet alleen zelf eerst als zij een deur ope nen maar zij denken er niet aan ooit voor een vrouw op te staan. De serieuze manier waarop de Oostduit se mannen hun werk doen maakt dat zij er weinig tijd en energie beste den om iemand van het andere ge slacht voor zich in te palmen. Goe the's romantische opvatting van vrouwen als .gouden appels op zilve ren schalen" lijkt nogal ouderwets, maar spreekt niettemin de overwerk te Oostduitse vrouwen erg aan. Niet gelijk SamenstelinE Henriëtte v. d. Hoeven Het is niet verbazingwekkend, dat in een maatschappij die vroeger door de mannen werd overheerst, vrouwen wel wettelijk geëmancipeerd zijn, maar toch tot de ontdekking komen, dat zij nog niet echt de gelijken van de mannen zijn geworden. Een ontbijt op bed is een droom van Oostduitse vrouwen en ook dat hun man eens wat helpt in het huishou den. Vrouwen zijn werkzaam als ver keersagenten, zij besturen bussen en trams en zijn zelfs kraanmachinis ten. Maar men kan niet vaak zien dat mannen in rijen voor winkels staan, een bezigheid waar vrouwen vaak hun laatste energie aan moe ten besteden na. het sluiten van fa brieken en kantoren. Fabrikanten van gebruiksgoede ren in Oost-Duitsland nemen dezelf „De politiek heeft mijn persoonlijkheid tot het nulpunt te ruggebracht". Deze uitspraak noteerde de Amerikaanse pu bliciste Myra MacPherson tijdens een gesprek met een vrouw die van jongsafaan met het begrip politiek is opgegroeid: haar vader was senator, ze trouwde met een politicus die het eveneens tot senator bracht. Het is een van de voorbeelden van de combinatie „liefde en politiek" die Myra MacPherson verzamelde voor een boek dat het leven van vrouwen van Amerikaanse politici in de ware proporties wil laten zien. .The Power Lovers" heet dat boek, met als ondertitel „een vertrouwelijk kijkje op politici en hun huwelijken". Ze heeft enkele tientallen bekende pohtici en hun vrouwen geïnter viewd en komt tot de conclusie dat in het politieke leven een harmonisch huwelijk en een plezierig gezinsleven vrijwel on mogelijk zijn, zeker aan de top. Al doende heeft Myra MacPherson haar eigen theorieën over het onderwerp ontwikkeld. Uit vrees dat ze niet herkozen worden zijn politici hele nachten en weekends met hun cam pagnes bezig inplaats van met hun gezinnen. Maar het zijn volgens haar niet de harde eisen van dit beroep die het gezin de das om doen: ze is ervan overtuigd dat het aan het „klok huis" van de politicus ligt. Myra MacPherson zegt: „De soort mens die de politiek voor een carrière uitzoekt is iemand die niet voldoende heeft van een relatie tussen twee mensen. Meestal verkiest hij uitein delijk het gejuich van de menigte". DAMESMODE in exclusief jonge stijl- Veel mensen nemen zich in de kou de tijd van het Jaar voor een vogel huisje te maken. Maar Ja, daar zit nog heel wat werk aan, en dan Vindt u de jam die u gekocht heft te zoet? Daar is wel wat tegen te doen. Druppel er citroensap bij en roer dat door de Jam heem. Voorzich tig aan en telkens even proeven, want anders wordt de jam weer te zuur. de houding aam tegenover vrouwen als de gehele Oostduitse industrie dat doet tegenover de produktie: de pro ducent zelf weet wat het beste is. Een openhartige Oostduitse vrouw schreef onlangs in Forum, het blad van de communistische jeugdorgani satie, dat mannen een van de voor naamste moeilijkheden van vrouwen vormen, zelfs onder het socialisme. Zij haalde enkele voorbeelden aan van zaken die mannen hadden uit gedacht „om het leven van werkende vrouwen makkelijker te maken" Wasmachine De plastic knoppen van Oostduitse wasmachines weigeren als het appa raat een bepaalde temperatuur heeft. Men heeft dan beslist een tang no dig (Haar klacht betrof typisch ge noeg niet het gebrek aan automa tische wasmachines, want die zijn pas sinds kort verkrijgbaar in Oost- Duitsland, voor ongeveer 2200 gul den per stuk). Zij noemde verder een nieuw reinigingsmiddel van toi letten, onder de naam RAB 64. Hier van moet men „enkele druppels sprenkelen op een natte doek". Het voorwerp dat moet worden gerei nigd, moet men stevig schrobben", aldus de gebruiksaanwijzing. Zij merkt op dat dit nauwelijks een ver. betering is bij de schoonmaakmetho- de die haar grootmoeder toepaste. Verder zegt zij dat Oostduitse tex- tielgoederen uit synthetische garens de neiging hebben vaal te worden als zij voor het eerst gewassen worden. Om de rollen toiletpapier zit een dikke laag opgedroogde hjm, die men er eerst moet zien af te wurmen voor men ze kan gebruiken. Zij vraagt zich verder af waarom maillots zo duur moeten zijn, ter wijl vrouwen toch hun kostbare tijd moeten opofferen om ze te herstel len. Zij moeten er 15 mark voor betalen, terwijl dezelfde maillots als zij uit de DDR naar West-Duitsland worden geëxporteerd, daar maar an derhalve mark kosten. „Als derge lijke hinderdleijke dingen niet meer bestonden dan zouden wij energieker zijn, er netjes uitzien, graag willen vooruitkomen, goedgekeurd zijn en zelfs op oudere leeftijd goede min naars van onze mannen zijn". Uit de voorjaar-zomercollectie van Heinzelmann uiterst links een twinset van wol en draion met een rok van gabardine, daar naast een jumper in een nieuwe t-lijn met afhangende schouders. Op de foto rechts de badmode van Heinzelmann Chartago, een tweedelig badpak, Karate, een strandjapan en Kary een eende lig badpak. Van alle kostuums die in Europa door de man worden gekocht, is 60 procent van zuiver scheerwol. Dat zegt het Internationaal Wol Secreta riaat (dat reclame voor wol maakt). Er worden overigens tegenwoordig steeds meer complete pakken gekocht vooral in de leeftijdsgroep van 25' tot 34 jaar. In de Verenigde Staten bestaan automaten waaruit men kleine huis dieren kan „trekken", zoals goudham sters en schildpadden. Goudvissen kan men op deze manier ook kopen inclusief een kom. Dit meldt het Voorlichtingsinstituut voor de Distri butie door automaten. wordt het uit- en afgesteld. Wie toch snel iets voor de vogeltjes wil doen, kan een vogelplanke maken. Gewoon een vierkant dtukje plank met schroefoogjes op de hoeken. Doe er stukken draad aan, en Je kunt het meteen ophangen, onderaan een per gola, „klopstok", of boomtak. Jaarlijks worden in Amerikaanse ziekenhuizen 5000 mensen behandeld voor verwondingen die ze opliepen door ontplofte spuitbussen. Veel wa ren de bussen in vuuur weggegooid. Dit lezen we in het orgaan van Het Veiligheidsinstituut. Over Nederland zijn wat dat betreft geen cijfers be kend. „Bijna alle volwassenen hebben op gezette tijden behoefte aan een grootvader of grootmoeder die hun leven zou kunnen verrijken. En er zijn talloze gepensioneerde en be jaarde mensen die graag iets nut tigs zouden willen doen en daarmee ook nog wat geld verdienen". Dit zegt (in maandblad McCall's) de Amerikaanse mevrouw Anne Beek man die deze gedachte in de prak tijk heeft gebracht onder het motto „huur een grootouder". Achter deze titel gaat een door haar opgericht bemiddelingsbureau schuil dat bezig heden zoekende ouderen in contaact brangt met gezinnen. Anne Beek man zegt dat ze in haar woonplaats (Albuquerque, New Mexico) tijdens de afgelopen twee Jaar via haar bu reau werk heeft gevonden voor meer dan vijfduizend mannen en vrouwen boven de vijfenvijftig jaar. Ze maken zich nuttig als kinderoppas, chauf feur, boekhouder en nog veel meer.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 16