Anti-terreurwet stelt ook adhesie strafbaar amro-pierson fiind sex-document Vaticaan: van "grotesk" tot "noodzaak" VEEL MEER LOON IN SPAANSE BOUW Libanese luchtmacht voor het eerst actief Ford blokkeert rapporten over CIA Bondsrepubliek treft voorzorgen in vogelvlucht in vogelvlucht SATERDAG 17 JANUARI 1976 »aus Paulus heeft de voorzitters van gebruik maakt van de mensweten- iiie landelijke bisschoppenconferen- schappen, zoals psychologie, biologie sociologie, waartoe het wel de bis- de schoppen aanspoort. De verklaring dat buiten- en voorechtelijk ge- i vroegere Dominicaanse pater die te zijn met het document. „Het is T> gevraagd, hem hun geven op het document ovi Seksualiteit dat de congregatie Qpe geloofsleer deze week heeft gepu- slachtsverkeer, homoseksualiteit aoeerd, document heeft inmiddels al vele schendingen zijn van de zedelijke opgeleverd. Aartsbisschop de, onderschrijft de aartsbisschop zelfbevrediging op zichzelf ernstige gebruikt in plaats van een pastorale. te betreuren zijn als i Wenen merkt op dat de niet. Het [erk de bevoegdheid heeft bindende ichtlijnen te geven op het gebied geloof en zeden, maar dat het dergelijk oordeel kan tomeinse document by zijn verkon- en overal klaar staan. hem een vraag of gelovig mens in dergelijke geval- doodzonde begaat. Met een niet direkt de kerk hierdoor tot een wereld vreemd reagerend instituut werd verklaard. De bisschop meent dat voor de kerk de geest en de besluiten van het tweede Vatikaanse concilie bindend blijven. morele beginselen geen Volgens bisschop Wagner, woordvoer- De Westduitse kardinaal Döpfner document", zei Stephan Pfürtner, de Amerikaanse bisschoppen, zei bly nooit in detail met homoseksualiteit seksuele onderdrukking". vragen open. Ze gaat uit van alge mene waarheden en komt dan tot be paalde conclusies die het voor velen moeilijk maken haar te volgen. Velen zullen ook een uitvoeriger behande ling van verschillende punten mis- „Het standpunt van het Vaticaan zal misschien nog wat veranderen door toedoen van de commentaren op het in Zwitserland wegens zijn opvattin gen over seks van zijn onderwij zers- post werd ontslagen. Alan Clarke (Londen), secretaris generaal van de campagne voor ho moseksuele gelijkheid en zelf katho liek, had zulke „oer-conservatieve on zin" niet meer verwacht. „Er zijn een hele hoop Jonge katholieke homosek suelen die gewetensmoeilijkheden hebben. Nu zullen ze vreselijk in de war zijn". Aartsbisschop Bemadin, hoofd noodzakelijk, omdat tegenwoordig vaak wordt gespot met de seksuele ethiek". Mare Praison, een Franse priester en arts-auteur, denkt dat de meerder heid van de katholieken bepaald niet onder de indruk van de verklaring is Pater Jan Visser, een in Rome wer- in een openbaar document bezigge houden. De pater verklaarde, dat de traditionele ethiek op het gebied van seks vooral in de Ver. Staten en in Nederland met voeten wordt getre den, maar, voegde hij eraan toe er is bijna geen land dat niet aan <le seksuele revolutie meedoet. Het Italiaanse COC (centrum kende Nederlandse theoloog die heeft homoseksuelen) heeft het document meegewerkt aan de opstelling verklaring, zei dat homoseksualiteit nu een open onderwerp is geworden In het verleden heeft de kerk zich als „belachelijk, grotesk en misdadig" betiteld. „De kerk ontpopt er zich op nieuw in als een van de ergste ele menten van maatschappelijke en BONN (AP) Het Westduitse parlement heeft gisteren de controversiële anti-terreurwet aangenomen, krachtens welke straffen tot drie jaar opgelegd kunnen worden aan personen die geschreven of verbale "anti-constitutionele steun" geven aan ernstige misdaden- De wet werd met algemen stemmen aangenomen. sche aanslagen van anarchistische steun" beperkt tot geschriften, pu- AD VERTEN TIE BRINK Luchtverwarming Uw installateur: LUCOTHERM B.V.-ALPHEN a/d RIJN Kalkovenweg 58, Postbus 337, Telefoon (01720) 2 03 00 Met zeer primitieve mid delen probeert de Unita de strijd in Angola binnen haal bare fronten te houden. Met behulp van boomstammetjes wordt hier een brug geslagen over een riviertje, waarvan de grote bruggen in het oor logsgeweld zijn verdwenen. Zowel Unita als FNLA doen ivanhopige pogingen, de op mars op vele fronten van het door Rusland en Cuba ge steunde MPLA tot staan te brengen. stadsguerillos zoals onder andere de Baader-Meinhoffgroep. De wet heeft echter veel kritiek uitgelokt van zo wel de rechtse als de linkse partijen in het Duitse parlement. blieke verklaringen of andere men van publikatie, die zijn opge steld om anderen aan te moedigen" tegen de Bondsrepubliek of haar vei ligheid dan wel haar constitutionele De Duitse regering zei dat zij het principes in het geweer te komen". MADRID (AP) In het dcor sta- metrobedrijf minder dan de helft gen van de afgelopen Jaren deels te schriften of andere wijten zijn aan „uitspraken die het blikatie, instrukties geven gebruik van geweld propageren HÉÉH politieke, sociale en individuele flicten op te lossen". i pu- 1 het De conservatieve Christendemocrati- begaan van ernstige misdrijven, kun nen worden gestraft met een geld boete of een gevangenisstraf van ten hoogste drie Jaar. Onder het geven van instrukties verstaat men onder BEIROET AFP/UPI) Voor de de sche oppositiepartij in Duitsland andere „het laten zien hoe bommen eerste keer sinds het begin vindt dat de wet de zaken niet hard moeten worden gemaakt en gebruikt, burgeroorlog in Libanon heeft de Schoonmoeder I van Hitier F| overleden RUHPOLDING (UPD Fransziska Braun, de moeder van Adolf Hitlers vrouw Eva Braun, is op 90-jarige leeftijd overleden, zo blijkt uit een gis teren in West-Duitaland gepu bliceerde overlijdensadvertentie. De advertentie is verschenen drie dagen na mevrouw Brauns dood op 13 januari. Hitier bezegelde zijn lange vriendschap met Eva Braun op 30 april 1945, vlak voor beider zelfmoord, in de Hitlerbunker in Berlijn met een huwelijk. De twee andere dochters van mevrouw Franziska Braun, Hit- Iers schoonzusters dus, zijn nog in leven. kingen geplaagde Spanje zyn bouwvakarbeiders gisteren akkoord gegaan met loonsverhogingen van •*35 tot 50 procent. Hoewel deze op lossing niet overeenkomt met het streven van de regering cm de lonen dit jaar niet meer dan 15 procent te laten stijgen, is toch een akkoord bereikt over meer loonsverhoging. Algemeen wordt verwacht dat de onrust die onder de ruim 150.000 Ma- drileense bouwvakarbeiders heerste, nu snel minder zal worden. Uit vakbondskringen is inmiddels vernomen dat het werk in een aan tal multinationale bedrijven maan dag wellicht zal worden hervat. genoeg aanpakt. Zij gelooft niet dat of hoe een guerrillaoorlog gevoerd luchtmacht zich de wet de werkelijke invloedrijke, ge- moet worden". raffineerde voorstanders van geweld Een minder cntroversiele voorziening _.i diit bedrag geven. Intussen blijven linkse oppositie- zaJ ontmoedigen, aldus Carl-Dieter in het wetsvoorstel is uitbreiden grospen er bij de Spaanse arbeiders Spranger, de juridisch expert op aandringen het werk neer te leg gen en zo te pogen de nieuwe rege ring te wippen. Zij zijn van mening dat de regering weliswaar veel heeft beloofd maar sinds de dood de een reeds bestaande verbod op het calatie lidmaatschap van misdadigersbend< zijn. Het opzetten genootschappen" partij. Sommige sociaal-democratische ei liberale politici in de regeringscoali tie zijn echter bang dat de wet mis- terlijke overtreding worden. Gewone ders die een legerkonvooi omsingeld bruikt kan worden om schrijvers, de strijd gemengd. De actie, met twee gevechtsvliegtui gen van het type Hawker Hunter, wordt gezien als een gevaarlijke es- /an de gevechten. De ac- niet gericht tegen vluchte- terroristische lingenkampen van de Palestdjnen, strafrech- maar tegen Palestijnse guerillastry- De geestelijke en politieke lei de; s van de mohammedaanse gemeen schap in Libanon hebben verzocht om opheffing van de blokkade van Palenstynse vluchtelingenkampen en om een beëindiging van de vijan delijkheden. De falangisten van hun kant willen dat een in terara bische commissie wordt ingesteld om de neraal Franco nog niets heeft ge- tenschapsmensen en Journalisten te nisstraf veroordeeld kunnen •e- leden zouden tot vijf Jaar gevange- hadden. De Libanese regering heeft situatie in Libanon te onderzoeken. onderdrukken. den, bendeleiders tot 10 Jaar. Tijdens de arbeidsonrust van de afgelopen twee weken hebben naar schatting 250.000 arbeiders gestaakt, waardoor een verlies van zeker 300 miljoen gulden is geleden. De sta kingen betekenden voor de regering ae eerste serieuze moeilijkheden sinds de beëdiging van het nieuwe kabinet zeven weken geleden. WASHINGTON (UPI) Om na tionale veiligheidsredenen heeft pre sident Ford de commissie van het Amerikaanse Huis van Afgevaardig den voor de inlichtingendienst mee gedeeld twee rapporten niet te pu bliceren. Dit heeft een woordvoerder van het Witte Huis bekendgemaakt. Vice-secretaris voor perszaken, John Carlson, weigerde te zeggen de Madrileense waarover de rapporten gingen. Maar Het personeel v< metro, dat begin januari vier dagen staakte, heeft met een nieuwe sta king gedreigd wanneer hun werkge ver maandag nog niet tegenoet is gekomen aan de eis om een loons verhoging van ruim 1560 gulden per gevraagd on Jaar. Volgens het personeel wil het baarmaking Maar de president deelde voorzitter Otis Pike mee dat publikatie „niet in het belang van de nationale vei ligheid zou zijn". „Een in september gesloten over eenkomst tussen Ford en de com- missie-Pike geeft de president het recht te beoordelen of de wetgevende macht documenten waarmee de vei ligheid gemoeid is, kan publiceren. „Kringen in de omgeving joen gulden) aan troepen die aan de kant van linkse strijders in Angola vechten. De Senaatscommissie voor re geringsoperaties zal woensdag hoor zittingen beginnen over wetsontwer pen tot het hervormen en controle- heim zijn". andere zeer geheime operaties. Maar hij weigerde daarover veel bijzonder heden mee te delen. „Ik weet van CIA-activiteit over de wereld verspreid waartegen ik zeer grote bezwaren heb. Ik wil ze niet met name noemen omdat zij ge in persberichten stond dat het fi- Congres beschuldigden de CIA de inlichtingenactiviteit in de Verenigde Staten. Een lid van he t Congres, de Demo craat J. Ryan uit Californië, deelde de CIA De speciale Huiscommissie had Ford toestemming tot open- an de twee rapporten. dat deze kort geleden zes mil joen dollar (ruim 15 miljoen gulden) anti-communistische partijen in Italië gaf. De CIA zou toestemming hebben gegeven voor het verstrekken van 60 miljoen dollar (ruim 150 mil- i persconferentie mee dat reputatie dan Ryan had kritiek op het besluit van president Ford om de twee rap porten geheim te houden. „Ik ge loof dat zij eerder onze nationale De Libanese politie maakte giste ren bekend dat 112 personen zijn ge dood en 250 gewond in de voorgaan de 48 uur van felle gevechten in het gehele land, van de verlaten, met rook gevulde straten van de hoofd stad, tot de rijke christelijke plaat sen langs de kust van de Middel landse Zee. Daarmee is het doden cijfer sinds april gestegen tot naar schatting 8600, met 18.500 gewonden. Gisteren was het grootste deel van de gebrekkige verbindingen tus sen de hoofdstad Beiroet en de bui tenwereld verbroken. De luchthaven van Beiroet werd tot nader order gesloten nadat enkele raketten wa ren neergekomen in de nabijheid van de grootste landingsbaan. Het was het eerste antwoord op wat, naar de veiligheidstroepen vrezen, eenfel- le Palestijnse reactie zal zijn op de interventie van de luchtmacht. De Argentijnse president, mevrouw Maria Estela Martinez de Peron, veelal Isabel Peron of niet zonder tederheid Tsabelita" genoemd, heeft donderdag weer een moeilijkheden met de regering gehad. Toen schoof zij vier van de acht ministers ter zijde, n.l. die van Binnenlandse Za ken, van Defensie, van Justitie en Buitenlandse Zaken, en scha- Ikelde daarmee de gema- jtigde fractie uit, die had aangedron- Egen op een dialoog met niet-pero- ustische stromingen. Vermoedelijk is (die ingreep bedoeld om haar zwakke (ositie te verstevigen, maar of dit, ;gen de achtergrond van de steeds sterkere verdeeldheid in de peronis- iische gelederen zal gelukken is twij felachtig. Want sinds mei 1973, toen intussen overleden echtgenoot, [Juan Peron, uit Spaanse ballingschap zijn land terugkeerde, heeft Ar- ■gentinië al zes ministers van Bin nenlandse Zaken, vijf van Econo mische Zaken, evenveel aan Sociale Zaken en vier van Buitenlandse Za ken versleten. Volgens het Franse dagblad "Le Monde" spreken de Ar- gentijden over „een echte volksrege ring": tenslotte komt iedereen wel eens aan de beurt.... Maar gvapjes terzijde, want de toestand in dit gro te land met zijn rijke mogelijkhe den voor bijna 25 miljoen inwoners is ernstig genoeg. En het is tragisch te moeten zien, hoe Argentinië, waar toch nog een zekere band met de parlementaire democratie bestaat, steeds verder dreigt af te glijden naar een militaire dictatuur zoals er al zoveel in Latijns- Amerika zijn. De diepste oorzaak is, dat het aan bekwame en doortastende leiding ontbreekt. Terecht schreef de „New York Times" begin deze maand, dat Isabel Peron eigenlijk een "schaduw van een schaduw" is. Het blad be doelde daarmee, dat Juan Peron. toen hij uit ballingschap terugkeerde, slechts een vage herinnering was aan de man, die voorheen over Ar gentinië had geregeerd. En van die verbleekte Juan Peron Is zijn we duwe, de huidige president, op haar beurt slechts een krachteloze naboot sing. Van inspirerende leiding is geen sprake. Nadat mevrouw Peron haar adviseur Lopez Rega moest laten vallen, heeft zij zich een nieuwe raadsman aangeschaft. Julio Gonza lez, die, als haar particuliere secre taris, toch nog nauwe contacten onderhoudt met zijn buitenlands ver toevende voorganger. Matigende in vloeden bereiken haar niet, zij staat ook teveel alleen en daardoor te ver af van de dagelijkse noden van de bevolking. Mevrouw Peron probeert nu, door het opstellen van 'n „har dere" regering, vooralsnog aan het bewind te blijven, zo mogelijk tot ok tober a.s., wanneer er verkiezingen zullen worden gehouden. Aan die da tum lijkt de president zich vast te klampen. Na de opstand van recht se luchtmacht-officieren, kort voor Kerstmis J.L hield zij een toespraak voor radio en t.v. waarin zij na drukkelijk naar die verkiezingen ver wees: dan zou het volk over haar beleid kunnen oordelen. Maar velen vragen zich af of zij het. gegeven de snel verslechterende situatie, wel zo lang zal kunnen uitzingen. Zelfs naar Argentijnse maatstaven begin nen de zaken nu toch te veel uit de hand te lopen. Wat er in Argentinië aan mankeert, is geen kleinigheid. De bevolking wordt geplaagd door een hollende inflatie, waardoor in 1975 een waardevermindering van het geld van 85% optrad. De lonen kunnen die ontwaarding van de munt onmoge lijk bijhouden, waardoor het de Ar gentijnen steeds meer moeite kost de touwtjes aan elkaar te knopen. Te gelijkertijd grijpt de zwarte handel steeds verder om zich heen en raakt men geprikkeld door berichten over misbruik van staatsfondsen, ook door leden van de regering en zelfs door de president persoonlijk. En terwijl de corruptie hand over hand toeneemt, groeien de tegenstellingen binnen de peronistische partij. Die meningsverschillen blijven niet bij woorden, maar uiten zich in moor den, over en weer. Vorig jaar vielen daardoor tenminste duizend en ver moedelijk tweeduizend partijgangers van links en rechts. Doodslag en ontvoeringen zijn dan ook aan de orde van de dag. Onveiligheid, cor ruptie, poging tot opstand, snel ver minderende werkgelegenheid en huizenhoge staatsschulden, kortom de dreiging van een financieel-eco- nomisch en maatschappelijk bank roet versterkt de roep om een grote schoonmaak. Wie kan die taak vol brengen? Dat mevrouw Peron daar toe in staat is, wordt nu vrijwel al gemeen als hoogst onwaarschijnlijk beschouwd. Misschien Italo Luder, de senaatsvoorzitter die tijdens een recente inzinking van de president het bestuur in handen kreeg? Of de militairen? In die kringen is de be langstelling niet zo heel groot. De re den ligt voor de hand: in 't verleden hebben de militairen het er niet al te best afgebracht. En bovendien is het zelfs als men de macht in han den heeft, niet gemakkelijk een mid denweg te vinden temidden van de verschillende stromingen, waardoor zowel militaire kringen als de pero nistische beweging worden geteis terd. Toch leeft juist bij de militai ren de sterke behoefte aan een gron dige zuivering. Typerend was de uit spraak van de nieuwe commandant van de luchtbasis Moron, waar de re bellen van de opstand van 4 decem ber hun hoofdkwartier hadden. Na het afzetten van zijn voorganger dooi- de regering, verklaarde de nieu we functionaris dat er weliswaar van "overgave" gesproken kon worden, maar niet van een "nederlaag". Dat nu wijst er op, dat herhaling bij voorbaat niet uitgesloten moet wor den geacht. Overigens zijn de mili tairen, zoals hierboven reeds werd aangeduid, het onderling lang niet in alles met elkaar eens. Er zijn er, die streven naar een bewind in de stijl van de Chileense generaal Pinochet, anderen stellen zich meer gematigd op en vinden steun bij commandant Jorge Videla. Intussen wordt ingrij pen van de strijdkrachten bemoei lijkt door de niet gemakkelijke op gave, die zij in het noorden van het land moeten uitvoeren. Daar, in de bergen van Tucuman, op duizend ki lometer ten noordwesten van Bue nos Aires, wordt de terreur van de revolutionaire ERP aangepakt, die tendele geleid wordt door in Cuba opgeleide rebellen. De strijdkrach ten hebben er successe ngeboekt, maar die zyn van zuiver-militaire aard en bestrijken een beperkt ge bied. Maar de werkelijke nood strekt zich uit over geheel Argentinië en wie, militair of burger, daaraan een einde wil maken, staat voor een ko lossale taak. Rl. Terwijl wij hier al de eerste teugjes proeven van de komende lente en vertederd naar zwel lende knopjes en opkomend bolgewas kijken, zitten ze in de Verenigde Staten nog met een zeer strenge winter. Een familie in Cleveland maakte er het beste van door het hele gezin in sneeuw op te bouwen. Vereeuwigen lijkt niet het juiste woord voor deze sculpturen. ADVERTENTIE Een totaal-pakket van zorgvuldig geselekteerde aandelen met een evenwichtige internationale spreiding. Dat maakt dat u met het Amro- Pierson Fund een risiko-spreiding verwerft, waaraan een fundamentele lange termijn visie ten grondslag ligt.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 9