Acties in met krijgstucht Eis: man zal meisje drie jaar niet meer zien VVDM beraadt zich nog TH DELFT WHKT NIET VOOR KLEIN LEZERS SCHRIJVEN Buitenom Binnendoor Na loonconflict bedrijf in brand gestoken Onvoordelig om de DAF46 uit te sluiten Dust is onvoordelig om geen proefrit temaken ZATERDAG 17 JANUARI 1976 PEN HAAG (ANP) De procu- -generaal bij het gerechtshof in Haag, mr. Bos, heeft gisteren eëist dat een 39-jarige in Neder- 'and wonende Hongaar zich drie lang niet bemoeit met een nu 8-Jarig meisje uit Dordrecht. Mr. wil dat de man in die tijd zelfs [liet op 300 meter afstand komt van huis waar het meisje met laar ouders woont. Deze bijzondere voorwaarden stol de procureur-generaal gisteren b;j n twaalf maanden cel, rie voorwaardelijk, togen fae veehandelaar Sander A. uit Dor- Brecht. Deze was in beroep gegaan [egen een vonnis van de recht bank in Dordrecht, waarbij hij we tens ernstige bedreiging van 't meis je en haar oudere en wegens zware mishandeling van drie agenten tot frijftien maanden cel was veroor- leeld. De man had in augustus 1974 een vriendschappelijke verhouding van het meisje wegens bezwaren van haar ouders moeten verbreken. Het meisje was daar niet zo rouwig om, Sander A. wel. Op een warme augus tusnacht verscheen hij om vier uur met zijn twee jonge zoons bij het huis van het meisje. Hij wilde de zaak "uitpraten". Toen de vader hem niet wilde binnenlaten sloeg hij de ruit van de voordeur in en dreigde met een pistool. Terwijl de moeder van het meisje via de dakgoot naar de buren klom om daar de politie te waarschuwen deed de vader open op aanraden van zijn dochter die de razende manwil- d? kalmeren. Dat lukte redelijk. Een maal binnen stak hij het pistool in zijn zak, legde het hakmes waarmee hi{ de ruit had ingeslagen weg en ging op de trap zitten. Twee inmiddels gealarmeerde agenten zagen in het smalle gange tje te midden van glasscherven Sander A, die op detrap zat te pra ten met het meisje, haar doodsbe nauwde vader en de twee zoons van Sander. De agenten zagen ook het hakmes liggen en het pistool uit Sanders zak steken. Toen de agenten Sander vroegen mee te gaan en hem het pistool af namen werd de Hongaar opstandig. Hij uitte dreigementen en de agen ten begonnen hem met harde hand het huis uit te werken. Buiten ont stond vervolgens een enorme vecht partij, waarbij de twee zoons van Sander, die ook het pistool weer te pakken hadden gekregen, zich niet onbetuigd lieten. Zij sloegen op de agenten in met een lange ijzeren pijp. Een zojuist ter assistentie gearriveerde politie man werd onmiddellijk tegen de grond geslagen. Hij liep een ernstige hersenschudding op. Toen ook de tweede agent begon te wankelen be sloot de derde zijn dienstpistool te gebruiken. Hij schoot eenmaal in de lucht en daarna enkele malen op de benen van Sander. Deze werd enke le malen getroffen en werd toen rustig. De oudste zoon van Sander, die wegens mishandeling van de agent vier maanden tuchthuis heeft uitge zeten, probeerde gisteren zijn vader te helpen. In tegenstelling tot ande re verklaringen zei hij voor het hof, dat zijn vader zijn pistool nooit uit de zak had gehaald. Van bedreiging met een vuurwapen zou geen sprake zijn geweest, zo zei de nu 17-jarige Sander jr. De procureur-generaal beschul digde hem daarop van meineed en liet hem opsluiten in afwachting van verhoor door de officier van justitie. Sander A's raadsman zag toen af van verhoor van de tweede zoon, be seffende dat het de jongens zeer moeilijk viel om tegen hun vader te getuigen. De zes getuigen die gisteren ook gehoord werden, hadden overi gens wel een pistool gezien. Zowel de procureur-generaal als de raadsman vonden dat de politie de aanhouding wel wat tactischer had kunnen verrichten. De raadsman vond vooral dat de politie eerst had moeten praten, met de Hongaar, dan was de affaire misschien heel an ders geëindigd. De procureur-gene raal vond het gedrag van de Hon gaar ontoelaatbaar, al hield hij er rekening mee dat de man zelden agressief is. Dat bleek ook uit zijn strafblad, waarop geen veroordelin gen wegens geweldsmisdrijven voor komen. Uitspraak vrijdag 30 januari. DEN HAAG (SP, ANP) „Acties als het massaal weg blijven van de dienst en stiptheidsacties zijn, wanneer zij |Eet goed functioneren van de krijgsmacht in gevaar bren- igen, in strijd met de krijgstucht en kunnen zelfs een straf- paar feit opleveren". ADVERTENTIE U wilt zuinigheid. Economisch in energieverbruik en onderhoud. U wilt veiligheid. In deze tijd hoort een auto allereerst veilig te zijn. U wilt comfort. Makkelijk te besturen en aangenaam om in te rijden. Behoorlijk wat ruimte. Terecht verwacht u heel wat van uw auto. Sinds 1 januari is de garantie verlengd tot 12 maanden, ongeacht het aantal kilometers dat u rijdt Er is een DAF dealer bij u in de buurt GARAGE VLIETWIJK GERARD DOUPLANTSOEN 22 BOOT WILLEM DE ZWIJGERLAAN 39, ALPHEN AAN DEN RIJN tELEFOON 01720—75441» Ingang showroom Wielewaalstraat. Dit hebben gisteren de drie bevel hebbers der drie strijdmachtonder delen in een telegram meegedeeld aan alle militairen van het Neder landse leger. De bevelhebbers doen in het tele gram een beroep op het gezond ver stand van de betrokkenen, en vraag ze niet deze "heilloze weg" in te slaan. Aanleiding voor het telegram is, aldus de bevelhebber, een aantal berichten in de pers die melden dat sr overwogen wordt tot dergelijke acties over te gaan om verlangens met betrekking tot de compensatie regeling kracht bij te zetten. In het telegram wordt er tevens op gewezen dat dit soort acties in strijd Ls met de regeling grondrechten, die binnen de krijgsmacht geldt. In een reactie zegt de VVDM dat van onmiddellijke actie, in welke vorm dan ook, nog geen sprake is. De VVDM is momenteel alleen nog maar diverse actiemogelijkheden aan het bestuderen. Bovendien vindt de VVDM dat de minister er verstan diger aan zou hebben gedaan om het personeelsbeleid de allerhoogste prio riteit te geven in plaats van nu een telegram te versturen. "In plaats van op deze manier de sfeer te ver zieken, had hij op z'n minst in een gesprek met de VVDM van zijn ge voelens blijk kunnen geven. Het eni ge dat Vredeling met dit telegram zal bereiken is dat op de kazernes de sfeer nog gespannender zal wor den dan zij al was als gevolg van het uitblijven van de compensatie regeling", aldus de VVDM. De AVNM zal harde acties van mili tairen niet steunen. Wel zegt de AVNM (Algemene Vereniging Neder landse Militairen) de gevoelens van ongenoegen te delen, die met name onder de dienstplichtigen leven ten aanzien van de compensatieregeling. Op de E-10 tussen Edam en Oosthuizen is gistermiddag een auto met een lading radioactieve isotopen van de rijbaan geraakt en in een sloot beland. De wagen scheurde aan één kant open en de gevaarlijke lading kivam in de sloot terecht. In verband met mogelijk stralingsgevaar sloot de politie de weg af en leidde het verkeer om. De isotopen, die iva- ren bestemd voor Noordhollandse ziekenhuizen en het reactorcen trum Nederland, werden in een auto van het reactorcentrum overgeladen. Na drie uur werd de E-10 weer opengesteld voor het verkeer. Op de foto de zwaarbeschadigde auto achter een takelwagen. Nieuwe Revue brengt artikel Hauser toch DEN HAAG <SP) De advocaat van de heer Teengs Gerritsen, mr. A. G. Maris uit Den Haag, heeft gis teren per telex aan het blad Nieuwe Rcvu gesommeerd, het artikel in dit blad over de uitlatingen van ex- Lockheed-man Ernst Hauser niet te verspreiden en zonodig de versprei ding van het blad ongedaan te ma ken. Mr. Maris zegt, dat de heer Teengs Gerritsen zich al zijn rech ten voorbehoudt op schadevergoe ding. De advocaat van het blad, mr. Th R. Bremer ontkent de onrecht matigheid van het artikel en stelt dat het blad niet zal voldoen aan de sommatie tot niet-verschljr.en. „Tegen de achtergrond van de eer dere grote publiciteit over deze zaak en het aandeel daarin van de heer Teengs Gerritsen staat het de Nieu we Revu vrij de uitlatingen van Hau ser te publiceren in een zelf gekozen vorm, aldus mr. Bremer. DELFT (SP) De Technische Hogeschool Delft wil niet wijken voor de dreigementen van staatsse cretaris Klein van Onderwijs en We tenschappen. De vooretellen om de lager betaalde personeelsleden meer bevorderingsmogelijkheden te bieden worden in principe integraal uitge voerd, zij het vertraagd. Eventueel met terugwerkende kracht en met voorrang voor bevordering van de laagst betaalden. Dat is het resultaat van een hele dag vergaderen door Hogeschoolraad, het actiecomité voor het personeelsbeleid en het college van bestuur. De bij eenkomst leidde in elk geval tot een verklaring waarin iedereen zich kon vinden en de rijen gesloten konden worden. Dat had ook tct gevolg dat de aangekondigde bezetting van ka mers van bestuurders niet doorging. Er hadden enige honderden perso neelsleden klaar gezeten om de be zetting uit te voeren. Het college zal op kort mogelijke termyn om een gesprek met de staatssecretaris vra gen op basis van een intergrale uit voering van de nota over het pro motiebeleid. De uitkomsten van de gesprekken met de bewindsman zullen in grote kring met het personeel van de TH- Delft worden besproken. Het college van bestuur zal geen besluiten ne men dan na overleg met de betrok kenen de betrefende commissies voor personeelszaken en anderen. Daarbij zul naar overeenstemming worden gestreefd over de besluiten. Het col lege van bestuur is voorts bereid ge regeld met de actieleiders te over leggen ook als de actieleidere behoef te aan overleg hebben. Toch grote scholvangsten DEN HAAG (ANP) Een deel van de kot tervissers heeft gistermorgen enorme scholvangsten van de afsla gen gebracht zonder zich iets van de vangstbeperkingsregeling aan te trekken. Sommige van de grootste kottere die in Scheve ningen aan de markt kwamen hadden 250 kisten ofwel tienduizend kilo schol, terwijl ze in de hele maand januari maar 7.200 kilo zouden mogen vangen. Ook brachten ze per schip tussen de 1500 en 2200 kilo tong mee. bij een maandquotum voor de grootste sche pen van 2.400 kilo. In IJmuiden waren gistermorgen om zeven uur zes schepen binnen met samen ruim 47.000 kilo schol (per schip ruim 7.800 kilo) en ruim 7.000 kilo tong (per schip ongeveer 1.180 kilo). De prijzen waren goed, hoewel wat lager dan eerder in de week toen slecht weer de aanvoer wat afremde. Schol deed tussen de f 70 en f 75 per 40 kilo. Na zevenen zijn nog meer schepen binnengekomen. Goedereede-Stellendam meldt „mooie" aanvoeren van schol en „be perkte" van tong. Van de gisteren binnengekomen kottere zijn er al enkele over hun maandquotum heen. Processen-verbaal tegen overtre ders van de quoteringsregeling zijn in de genoemde havens niet opge maakt. Opnemen van brieven ln deze rubriek behoeft niet te betekenen dat de redactie het met de Inhoud eens ls. De redactie behoudt zich daarenboven het recht voor om bijdragen te weigeren dan wel in te korten. ADVISEURS Bepaald niet vanwege de politieke kleur van de heer Hoogendijk, kan jak 't toch niet laten regelmatig zijn zondags radiocommentaar te belui steren. Het leuke er van is o.a. dat i Je het gevoel hebt, dat de man weer een slechte nacht heeft gehad van- wege het feit, dat argeloze ome Joop I nog steeds zijn best mag blijven doen. De ontboezemingen van H. blinken niet uit als het gaat om het betrach ten van een zekere objectiviteit. In tegendeel, hij komt er in naar vo ren als een socialistenvreter eerste klasse. De laatste maanden beweerde H. nog al eens dat de lonen gematigd moesten worden. Hij zal dat voor lopig wel niet meer doen. denk ik zo. Ook trachtte hy ons duidelyk te ma ken, dat Den Uyl het ondernemers klimaat danig had verziekt. Tegen over Gulf gaf hij blijk van het tegendeel. De AVRO zou er eens ernstig over moeten denken H. maar te lozen. Ik zou nog de aandacht willen ves tigen op een uitlating van de heer Roolvink: „Ik heb aan mijn Kamer lidmaatschap niet genoeg. Dat heeft ook betrekking op de financiële ver goeding, maar hij bedoelde uiter aard: de hoeveelheid werk. Nou dacht ik altijd, dat een goed kamer lid zijn handen meer dan vol heeft, hetgeen betekent dat R. de kantjes •r af loopt. Kan dat allemaal zo maar? De modale werknemer was in zo'n geval al lang - terecht - de laan uitgestuurd Wellicht wil Aantjes er toch nog eens over nadenken of het niet wen selijk zou zijn rechtschapen huma nisten op een verkiesbare plaats te zetten. De heer Schmelzer zei voor de VARA-microfoon enige keren dat hij het toch zo plezierig vond dat de VARA hem de gelegenheid gaf te reageren. Een leugen ter wille van de "goede" zaak, maar al te door zichtig. De Nederlandse kieze is echt niet zo dom. Hij weet in het alge meen niet zoveel van politiek, maar als de verkiezingen daar zijn rea geert hij over het geheel gevoelsma tig zeer secuur. Dat zullen de Schmel- zerianen neg wel ondervinden. J. Rotman Oranjekade 15 Voorschoten Kernreacties Die twee rijkspolitiemannen wa ren dus niet radioactief besmet! Ze hadden „alleen maar" hun meter- tjes acht uur lang op een vat met radioactief afval op het terrein van de kerncentrale in Doodewaard ge legd! Ze konden er dus ook zelf op gaan zitten!! Nou is niemand zo gek om acht uur lang op een vat te gaan zitten, maar wel bijvoor beeld 16 maal een half uurtje! Bovendien registreerden hun rae- tertjes hoofdzakelijk straling van één vat! er lagen er 560 dus ook het zich enige tijd in de buurt bevinden is genoeg om genetisch be schadigd te worden, om maar niet te spreken van diverse kankervor- men, die zoals bekend, vaak de dood tot gevolg hebben. Gelukkig waren de wachtmeesters zo wijs om alleen hun pen-dosisme- tertjes en niet zichzelf aan de stra ling bloot te stellenDeze politie mannen verdienen een lintje i.p.v. disciplinaire maatregelen. Maatrege len moeten er genomen worden om deze kerncentrales en de opslag van radioactief materiaal onmogelijk te maken, onder andere door het elek triciteitsverbruik terug te dringen, door directe belastingen op grote stroomverbruikende apparaten en de verkoop van onnutte zaken te ver bieden. Henk J. M. Sloos „La Licorne" Hoofdstraat 99 IV Valkenburg aan den Rijn Kinderbijslag Aangezien Den Uyl nogal uitvoe rig op het punt van de kinderbijslag en de kinderaftrek is ingegaan, is ieder beroep op verspreking, onzorg vuldigheid, foutieve interpretatie. niet zo bedoeld, enz. enz., hier niet aan de orde. We dienen Den Uyl letterlijk te nemen, zowel omdat hij nu eenmaal premier is, als vanwege fret feit dat zijn uitspraken niet „live", maar via een bandje tot ons kwamen, en er dus alle gelegenheid was tot afzwakken enz. vooraf. Welnu, die „hogere" inkomens van f 24.000,--: wat betekenen die in de praktijk? Laten we eens naar de ambtenaren kijken, altijd nog zo'n 600.000 Nederlanders. Inclusief de 7 V* procent vakantietoelage komt dat salaris neer op zo'n f I860.-- per maand, dat wil zeggen het maximum van de Administratief Ambtenaar C II «AA C IIi, vallende in schaal 32. Dat wil zeggen: iemand die bijna helemaal onderaan de maatschap pelijke ladder staat in ambtelijke verhoudingen gezien en gerekend. We hebben het dus duidelijk over „de kleine man". Waar het mij om gaat is, dat iemand, die evident tot het witte-boorden-proletariaat be hoort, in de visie van den Uyl tot de categorie der „hogere inkomens" be hoort. Aangezien Den Uyl altijd be weerd heeft, op t'e komen voor „de kleine man", kan aan deze uit spraak niet zwaar genoeg getild worden. Wat is er immers aan de hand? Dit: Den Uyl heeft elk con tact met de realiteit verloren. Dit verschijnsel staat niet op zioh- zelf. gens-Aanwas-Deling heeft het NIPO- instituut, op verzoek van het ver bond van Nederlandse Ondernemin gen VNO, een bevolkingsonderzoek gehouden naar de prioriteiten die Het Volk stelt ten aanzien van de meest noodzakelijke verbeteringen en maatregelen die het van de re gering verwacht. Het Nederlandse volk stelde de prioriteiten als volgt: 1. Verminderen van de misdadig heid, persoonlijke veiligheid vergro ten, 2. Milieu, lucht en water scho ner maken, 3.-zorgen dat er steeds voldoende energiebronnen en grond stoffen zijn, 4. bevorderen van begrip samenwerking en vrede tussen men sen en landen, 5. zorgen voor vol doende passende werkgelegenheid, 6. zorgen voor goede woningen in een prettige omgeving voor Ieder een, 7. afremmen van de inflatie, van de geldontwaarding. Wie alle punten wil weten verwijs ik naar het boekje „Zorgen voor Morgen", een studie van de stich ting Maatschappij en Onderneming (SMO). Samenvattend zou ik willen con cluderen dat het Kabinet Den Uyl bezig is, de laatste banden met de realiteit te verliezen, de laatste echte communicatie met „het volk" te ver breken, door halsstarig vast te hou den aan de hersenschimmen, ver meld in „Keerpunt '72". H. J. Peetere, Rijnzichtweg 38. Oegstgeost Profiteurs Elseviers Magazine, die dikke huisvriend met de vele adverten ties voor cruises naar Acapulco en voor privé-sauna's op de vlie ring van de schakelbungalow, telt deze week weer 102 pagina's. Hoofdredacteur dr. Ferry Hoo gendijk is niet karig. Ik mis wel een stuk over de Gulfzaak maar misschien heeft dat moeten wij ken voor een drie pagina's tel lend artikel, gewijd aan de auto tentoonstelling in Brussel. Wat het zwaarst is, moet immers het zwaarst wegen en al dat moois in Brussel loopt natuurlijk wel op benzine. Op het omslag van Elsevier heeft Hoogendijk intussen wel de titel van één van de belangrijkste artikelen van deze week laten af drukken: "de profiteurs van de sociale wetten". Redder Ik begreep trouwens van Hoogen- dijks optreden voor de teevee dat hij eigenlijk als redder des va derlands wenste te worden be schouwd, omdat dankzij zijn be moeienissen met Gulf weer een flink brok werkgelegenheid voor de Rijnmond was verzekerd. Een daad van economisch patriottisme dus. Mocht u Hoogendijk mor gen bij een Esso- of Shell-pomp zien staan, dan moet u natuurlijk niet meteen aan zijn vaderlands liefde twijfelen. Margarine Het is natuurlijk vooral de zeer hoge treden, waarop de drie va derlandse oliemannen zijn aange land, die het land in beroering hebben gebracht. Als het om een eenvoudig raadslid van een kleine gemeene, een oud-wethouder van buitenlandse zaken (niet schrij ven. dat is een grapje) of om de hoofdredacteur van een beschei den regionale krant was gegaan, dan hadden die hoogstens marga rine op het hoofd gehad En nog meer hoogstens een extra Jerry can in de achterbak. Ledigheid Roolvink heeft gezegd dat hij te weinig te doen had als kamer lid en daar wordt een mens maar lui van. Ik dacht dat "le digheid is des duivels oorkussen" in de bijbel stond, maar drie vriendelijke dominees hebben gis teren voor me uitgezocht dat het niet zo is. Maar een bijbels geschoolde man als Roolvink weet wat er met luie mensen gebeurt: "hoe lang, luiaard, zult gij neerliggen, wanneer zult gij opstaan uit uw slaap? Nog even slapen, nog even sluimeren, nog even liggen met gevouwen handen daar komt uw armoede over u als "n snelle loper en uw gebrek als 'n gewapend man" of "wat azijn is voor de tanden en wat rook is voor de ogen, dat is de luiaard voor wie hem zenden". Het is dat er sprake is van "azijn" en niet van "aardolie" en dat het niet in Matheus of zo staat maar in Spreuken, andere had ik kunnen zeggen: Roolvink werd werkelijk in die Gulfzaak evangelisch geïnspireerd. Stuipen David Brown is een filmpro ducer en Richard Zanuck, dat is er odk zo één. Beiden tekenden ze voor "Jaws", die speelgoed- haai die op rolletjes zwemt. Zel den heeft een aangekleed me chaniek de mensen zo de adem in het strottehoofd doen stokken. Maar morgen is er weer een dag. Luister naar de volgende conver satie, speel hem eventueel na tussen de sohuifdeuren en trek er lering uit: David Richard, wat moeten we nou weer eens doen om de mensen de stuipen op het lijf te jagen. Met zeemonsters kun Je met goed fatsoen niet meer aankomen. Half Amerika houdt tegenwoor dig een haaltje in een aquarium. En de andere helft is er voor aan het sparen met de koffiepunten. Nee, haaien kun je hoogstens nog eens kwijt in kinderfilms. Richard: Ja. waar ze gezellig kabouter tjes en elfjes opvreten die te ver in zee zijn gegaan. David: Om maar es wat te noemen. Wat kregen we daaraan? Oja, die film met al die wormen. Heel New York onder één levende klu wen gewriemel. Richard: Breek me de ttek niet open. Met die twee doormidden gesne den wormen in close-up. De die renbescherming is er nog over aan het procederen. Maar eoht de stuipen hebben de mensen volgens mij niet ge had, David. Je gewoon laten be graven, de maden tegemoet, zon der flauwe kul, komt weer hele maal in. En dat vind ik een te ken aan de wand. David: Je hebt gelijk We zul len met wat anders moeten ko men. Tot nu toe lieten we de mensen opvreten door onae vrien den uit het dierenrijk en je zag er nooit meer iets van terug. Hoogstens een colbertjasje. Richard: Je wou zeggen: laat ze weer ongehavend terugkomen uit zo'n wormenmaag. David: Bijvoorbeeld. Dat zou kunnen. Mot een grote worm zijn, maar die kunnen we nabou- Richard: Verdorie, ik heb een idee. We nemen een meisje, die een zieke grootmeder heeft. Woont moederziel alleen, diep in het donkere bos. Elke dag gaat ze eten brengen bij dat mens. Een zakje groentesoep voor de tussen- doortrek, wat rondo's uit de fijn bakkerij. een lekker flesje twee drank. Nou woont er in dat bos een wolf, een vreselijke engerd. En die weet dat. Die vreet op een keer die grootmoeder op. Neemt een slok tweedrank van het rest je dat er nog staat om het zaak je door te spoelen. Kruipt onder de elektrische deken van oma on als dat kleine meisje komt doet- ie net of hij oma is. David: En dat meisje heeft niets in de gaten? Richard: Nee. die denkt hoog stens, oma moest zich eens wat geregelder scheren. David: Want een bemoeial was het mens al, met die grote neus die ze overal in stak. RichardJa en die grote ogen die ze altijd opzette, als het meis je overtijd was. David: En met die grote oren, waarmee ze altijd stond te klap peren. Richard: Enfin, om een lang verhaal kort te maken. Die wolf eet het meisje eveneens op. Gaat liggen maffen. De Jager van het bos komt voorbij. Denkt wat hoor ik toch voor klopgeluiden. Dat kan niet het losse kunstgebit van grootmoeder zijn, want dat geluid kent-ie wel. Hij gaat naar bin nen. Ziet die wolf. Hoort ver sterkt de SOS-signalen uit de en deldarm (die moeten we nabou wen trouwens). Ineens ls alles hem duidelyk. Hij schiet de wolf door z'n kop, snijdt de buik open, wie komen eruit? David: Birgitte Bardot als de grootmoeder en Elisabeth Taylor als het kind. Richard: Als ze daar in de zaal de stuipen niet van.op het lijf krijgen! HAN MULDER UTRECHT „Als u een loonconflict hebt. kunt u toch ook naar de vakbonden lopen?" Dit hield recht bankpresident mr. K. Bieger gisteren de 30-jarige drukker Hendrik R. uit Amersfoort voor. Deze Hendrik m'eende een loonge- schil met zijn baas te moeten beslechten door - met behulp van benzine - het bedrijf van zijn werkgever in Soest in de as te leggen. De schade bedroeg drie miljoen gulden. Geruime tijd zag het er naar uit dat Hendriks dertig collega's ten gevolge van de brandstichting op ertraat zouden komen te staan. Te elfder ure wist men echter nog ergens anders in Soest een gebouw te vinden waar het bedrijf op de oude voet kon worden voortgezet. "Ik heb er verschrikkelijk veel spyt van", verklaarde Hendrik bij herha ling voor de Utrechtse rechtbank, waar de officier van justitie mr. A. Herstel wegens brandstichting tien maanden cel met aftrek (waarvan dne voorwaardelijk) en een Droef- tijd van twee Jaar tegen hem vorderde. Drank speelde tijdens de brand stichting een belangrijke rol. Hen drik was gebeten op zijn baas. omdat die de twee werkdagen die hij bij zijn zieke vriendin had doorgebracht van zijn loon had afgehouden. Op de avond van de betaaldag - vrijdag 7 november - hield Hendrik een verjaardagsfeestje thuis waar het geestrijk vocht rykelyk vloeide. Omstreeks midder nacht belde Hendrik zijn baas op en dreigde „de zaak in de fik te steken" als hij zijn twee dagen loon niet kreeg. De werkgever nam het dreigement niet serieus. Er moest maandag nog maar eens over gepraat worden, vond hij. Maar 's maandags stond er van het bedrijf geen steen meer overeind. Hendrik had de daad bij het woord gevoegd. Mr. Herstel meende dat een geweldige straf op z'n plaats was. Te meer omdat Hendrik geen brand schoon verleden had en al twee inbraken op z'n naam had s'"*

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 7