goklust 'Haaien die bijlen! Die beesten doen niks' r we bij de staatsloterij De meeste vergokte guldens brachten r s ZATERDAG 17 JANUARI 1976 EXTRA* PAGINA 13 Roulette. het meest fasci nerende, het meest tot de ver beelding sprekende gokspel. Grote verliezers jagen zich (te kening onder) een kogel door het hoofd, zo wil de legende. DEN HAAG „In magere jaren wordt er meer gegokt dan in vette jaren", vertelt een loterij- direkteur- Het is dan ook niet verwonderlijk dat de diverse gokspelen vandaag de dag record omzetten boeken- Met zijn allen vergokten we vorig jaar al meer dan een miljard gulden. Gezien het feit dat de vette jaren nog wel even op zich zullen laten wachten, als we het econo mische klimaat in aanmerking nemen, zal dat gok-record ook dit jaar vast wel weer verbroken worden. Nederland zit in de greep van de goklust. En de officiële casino's, die nu door de over heid op stapel worden gezet, zullen die driften zeker nog aanwakkeren. Voordat het stalen roulette-balletje In augustus door de twee legale casino's in Neder land gaat cirkelen, moeten we nog even genoegen nemen met de keur van kansspelen, die ons land nu biedt. En daar kan je toch ook al aardig wat geld kwijtraken en winnen. We hebben de toto, de lotto, de staatsloterij, de giroloterij, de paardentotalisator- In de duiven sport wordt trouwens ook aardig gegokt. En op de fruitmachines, ook wel bekend als de „een armige bandiet". En niet te vergeten de illegale gokhuizen. De casino s langs de Belgische kust en bij onze Duitse buren mogen zich ook op een behoorlijke belangstelling van het Nederlandse publiek verheugen. Trouwens de deftige effectenbeurs wordt door sommigen ook gezien als een mogelijkheid om een aardig gokje te wagen. En daar werd vorig jaar alleen al voor 24 miljard gulden omgezet. Record-omzct van miljard gulden m kansspelen Na wat optellingen en schattingen kwamen we op een totaal-omzet van de diverse kansspelen, die door de 'Nederlanders beoefend worden, van meer dan een miljard gulden. De meeste vergokte guldens brach ten we bij de Staatsloterij. Deze instelling - die z'n 250-ste verjaardag viert - keert voor wat de loterijen betreft, ook het grootste deel van de inzet weer uit, namelijk ruim 70 procent. De hoogste prijs op een lot van 25 gulden bedraagt een half miljoen schoon aan de haak. Vorig jaar werd er in totaal 472 miljoen op de Staatsloterij ingezet. De belangstelling stijgt nog steeds", aldus directeur B. G. van Essen. "In de afgelopen twaalf jaar is onze omzet meer dan vertwaalfvoudigd. Vooral de laatste maanden is de belangstelling van het publiek voor de Staatsloterij overstelpend. Nu met die recessie vind ik dat trouwens niet eens zo onbegrijpe- lijkt". Daarentegen loopt de interesse voor de voetbaltoto sterk terug. De gelukszoekers zetten daar vorig Jaar slechts 28 miljoen gulden in. In 1974 was dat nog 46 miljoen, hoewel er in dat jaar meer prijsvragen door d'e toto werden uitgeschreven. In andere landen is de omzetdaling van de voetbaltoto overigens nog veel groter. Hoewel de prijzen daar zeker niet kinderachtiger zijn. Inegendeel. In Italië won een keuterboer eens 7,5 miljoen in de voetbaltoto. En in Engeland werden in een maand tijd een prijs van 4,5 miljoen en een van 4 miljoen in de voetbaltoto uitgekeerd. Dergelijke bedragen zijn bij ons in de voetbaltoto bij lange na niet bekend. Door Jan Kees Kokke Sinds 1 september 1974 heeft het toto-bureau in Den Haag er echter ook de organisatie van de nationale lotto bij gekregen. "En dat is een enorm succes geworden, wat we nooit in die mate hadden verwacht", zegt directeur P. Lut. Vorig jaar werd voor 188 miljoen aan lottoloten verkocht. De Stichting Nationale Sporttotalisator - waarhij de voet baltoto en de lotto zijn onderge bracht - keert 47,5 procent van de bruto-inleg we»er aan prijzen uit. De rest gaat na aftrek van ruim tien procent kosten naar instellingen en organisaties op het gebied van sport, cultuur, recreatie, maatschappelijk werk en volksgezondheid. De overheid hoopt met de invoering van de nationale lotto de geldstroom af te remmen, die vanuit Nederland naar de Belgische en de Duitse lotto vloeit. Jaarlijks zou het daarbij om een bedrag gaan van zo'n veertig miljoen gulden. Is die opzet nu gelukt? Directeur Lut van de Sporttotalisator: "Geen idee. Hoeveel er nog in de Duitse en Belgische lotto verdwijnt, dat durf ik niet te zeggen. Maar dat we er iets van afgeknabbeld hebben, dat is zeker". Dan hebben we ook nog de giroloterij van de Stichting Algeme ne Loterij Nederland, beter bekend als de Sufa, in Rotterdam. Deze loterij geeft houders van een girorekening voor een tientje per keer de kans te gokken met hun rekeningnummer. Vorig Jaar bracht dat toch nog aan bruto-omzet het niet geringd bedrag van 55 miljoen op, waarvan overigens slechts 26 procent aan prijzen werd uitgekeerd. Na aftrek van kosten voor de organisatoren, gaat de rest naar diverse fondsen, zoals het Koningin Juliana Fonds, de stichting Katho lieke Noden, de Bond van Militaire Oorlogsslachtoffers, het Prins Bern- hard Fonds. De Sufa beijvert zich om zo'n 65 procent van het restant aan deze instellingen uit te keren. Wedden op paarden krijgt ook steeds meer belangstellenden. In de afgelopen vijf Jaar verdubbelde de inzet op de paardentotalisator tot bijna honderd miljoen. Voordeel van de paardentotalisator is, dat Je nooit lang op de uitslag hoeft te wachten. Je legt aan het loket op een van de twaalf renbanen in ons land een paar gulden in. En twintig minuten later hoor je de uitslag al door de luidsprekers. Miljoenen zijn er hier niet te winnen. Op een inzet van een gulden hooguit een prijs van enige tienduizenden guldens. De Stichting Totalisator Nederland keert flink wat uit van de totale inleg, namelijk 80 procent. De rest wordt onder meer verdeeld onder de banen en de Draf - en Rensport. In de duivensport wordt overigens ook steeds vaker een gokje gewaagd. Dat heeft altijd al bestaan in de postduiven-wereld. Maar het gokken neemt de laatste Jaren flink toe, aldus een woordvoerder van de NPO, de Nederlandse Postduiven Organisatie in Utrecht. Gokken heet daar "poelen". Je zet een paar kwartjes tot een paar gulden in op een postduif, waarvan Je hoopt dat deze wint. Komt dat uit, dan krijg je maximaal viermaal Je inzet. Daarnaast is er een hoofdprijs in de vorm van een auto. Je kunt een duif soms vier- of vijfmaal "poelen". In d'e vereniging, in de kring, in de afdeling, in de bond en, eens per jaar, nationaal. De NPO heeft 53.000 leden. "Het gros daarvan zet altijd wel een paar gulden uit". Voor roulette, baccarat, black Jack en andere grovere gokspelen moeten we, tot de Nederlandse casinopoor ten straks opengaan, nog even in de illegals gokhuizen of het buitenland terecht. Illegale gokhuizen worden, zoals bekend, bij bosjes in ons land opgericht en door de politie weer opgerold. Er zijn een naar schatting zo'n tweehonderd in ons land, met Amsterdam, Rotterdam en Den Haag als concentraties. Hoeveel daar jaarlijks wordt omgezet is niet bekend. Maar het is zeker dat het om vele miljoenen gaat. Naar de grootte van het bedrag dat Nederlanders in buitenlandse casino's vergokken, wordt eveneens gegist. Gijraht Trips in Amsterdam, gespecialiseerd in weekendtrips naar het Casino van Knokke en het casino Las Vegas in Londen, claimt zestig procent van deze markt. "Jaarlijks vervoeren we ongeveer 100.000 mensen naar Knokke", aldus directeur B. Gijrath. "De belangstel ling voor dit weekend-toerisme neemt sterk toe". Het casino van Knokke, waar 40 procent van de bezoekers uit Nederland komt, zal dan ook helemaal niet zo blij zijn meü de speelzalen in Nederland. Een evenmin te verwaarlozen bedrag, dat Jaarlijks vergokt wordt, zijn de hoeveelheid munten, die in de gokkasten verdwijnen. Maar ook hier is er niemand, die een duidelijk overzicht heeft, hoeveel dat is. Wat eens een onschuldig tijdverdrijf was in het café, is nu een grof gokspel geworden. Met name in de zogenaamde fruitmachines zouden volgens schattingen jaarlijks miljoe nen verdwijnen. Toch zijn we vergeleken met de meeste andere landen nog maar kleine Jongens in de glitter gelukswereld van de kansspelen. In een land als Engeland bijvoorbeeld en ook in Amerika kan Je op vrijwel alles wat beweegt of stilstaat een gokje wagen. Niet alleen op windhondenrennen, op autoraces, op bokswedstrijden, maar ook op de periode hoelang premier Wilson het nog zal uithouden. In Engeland was ook vast wel een bookmaker geweest, bij wie Je wat geld kon inzetten hoe lan; een treinka ping zoals die in Beilen nog zou duren. j, w DUIKER RUUD KRAMER: LEIDEN - Wanneer Je. als liefhebber van de duiksport. „Yellow Subma rine', het clubblad van Calypso openslaat en vervolgens de verha len leest van voorzitter Altona, loopt het water je in de mond. Fantastische vertellingen over de wateren rond Fiji, Tahiti, Mexico er het Groot Barrière Rif nabij Australië. Flora en fauna moeten er, zo'n veertig meter onder de zee spiegel van wonderlijke pracht zijn. Enorme vissen, diepe spelonken, j schitterende koralen. Dan pak je je snorkeltje, je zwemvliezen en je masker en gaat maar weer naar het Zweilandbad, naar de prakti sche les voor je eerste brevet. Met een man of twintig plons je in wa- I ter om vervolgens te constateren, dat er. op twee meter diepte, weinig meer te zien valt dan een wit be tegelde bodem en de zwemvliezen van je maat. een halve meter naast je. Geen zand, geen vis, geen ko raal. Vertwijfeld zucht je een paar bellen. „Niet aan denken, realistisch zijn", zo verwijst Calypso-instructeur Ruud Kramer deze verhalen naar het rijk der fabelen. „Natuurlijk het is daar een paradijs voor dui kers, maar het is eveneens een idee fixe. Tenzij ,1e barst van het geld. Niet meer over praten. Ook niet over haaien die zouden bijten. Be lachelijk. Die beesten doen niks. Door Ad van Kaam Duiken is een ongevaarlijke sport. Nog zo'n algemene dwaling. Wan neer je Je aan de regels houdt is er niets aan de hand. Dat Je Je aan de regels houdt is een voorwaar de. Dat wordt er bij ons van het begin af aan ingepompt". Duiken is, volgens Ruud Kramer, een recreatieve sport die de laatste jaren duidelijk aan populariteit wint. Calypso is een vereniging met honderd leden die voornamelijk zijn „binnengekomen" omdat ze ofwel met het duiken zijn geconfronteerd via het medium televisie, of wel de smaak te pakken kregen tijdens 'n vakantie aan de Middellandse Zee. Het is absoluut geen dure liefheb berij, nog weer een misverstand, dat Ruud Kramer even uit de we reld wil helpen. „De contributie", legt hij uit, „be draagt per jaar f 125,- Voor dat geld krijg je elke week twee uur praktijkles, zijn er de theorieavon den en mag je gebruik maken van de apparatuur van de vereniging. Getraind wordt in het Zweilandbad. Het maakt niet uit of daar maar twee meter water staat: de hande lingen op 40 meter diepte zijn pre cies hetzelfde. Naast de contribu tie moeten er dan nog kosten ge maakt worden voor de aanschaf van je materiaal. Een aankomend duiker heeft nodig: zwemvliezen, 'n masker en een loodgordeltje. Met een paar tientjes kom Je al een eind. Is hij of zij een „blijvertje" dan moeten na verloop van tijd een pak, een mes en een reddings vest komen. Nog steeds geen bedragen om van te schrikken. Sporten als zeilen, ten nissen of zeevissen zijn aanmerke lijk duurder. Wij raden nieuwe le den altijd aan goedkoop te star ten. Hebben zij eenmaal de smaak te pakken en dat is meestal 't ge val, want voor duiken wordt over het algemeen gemotiveerd gekozen, dan kan er altijd nog geld uitge geven worden. De vereniging be schikt over persluchtflessen. Die kunnen geleend worden. Onderwa tersport is dus niet duur. Iedereen kan het betalen, iedereen kan het ook leren", aldus Ruud Kramer. Om het geleerde in de praktijk te brengen en om daarnaast te genie ten van de sport, Kramer bena drukte dat al eerder, behoef je echt niet naar de Seychellen, de Light house Blue Hole bij Brits Honduras of het Palancar Rf. Ook in Eu ropa en zelfs in Nederland zijn er plaatsen genoeg waar „een duikje", zoals hij steeds zegt, de moeite alleszins waard is. „De Oosterschelde bijvoorbeeld, één van de mooiste en meest interes sante onderwaternatuurgebieden van Europa. Goed zicht, veel vis en prachtige planten. Dan de Noord zee waar je heel aardig op wrakjes kunt duiken. Bretagne is geliefd en niet ver weg. Erg mooi en druk be zocht is natuurlijk de Méditerra- neé. Rotsen, enorm helder en een prachtige natuur. Wat verder weg, maar toch binnen bereik, zijn de West en de Rode Zee. Zelf ben ik er niet geweest, maar de verhalen spreken van imposant duikwater. Je ziet. er zijn mogelijkheden te over om aan je trekken te komen". Naast de benamingen „hobby" en „recreatieve sport" zou je het dui ken een „kijksport" kunnen noe men. Tenminste, dat wordt duide lijk als Je Ruud Kramer hoort pra ten over de geneugten van zijn liefhebberij. „Inderdaad, het draait om de natuur, het waarnemen en het onderzoeken. Je wordt er door gegrepen, een hele nieuwe wereld gaat voor je open. Een wereld ook die telkens weer nieuwe aspecten toont. Je raakt nooit uitgekeken. Ja, dat is echt wel het wezen van het duiken". „Nee, niet Jagen", roept hij ver schrikt uit, als er een hint in die richting gegeven wordt. „Beslist niet. Nooit. Het mag niet en het kan niet. Wij boycotten het in Ne derland. Het is verschrikkelijk Jam mer, dat 't elders wel wordt toege staan. Wat een schade daar niet mee berokkend wordt, ongelooflijk. Een haring, geep of andere scho- lenvis schieten is geen punt. Een schooltje prikken mag van mij, maar een vaste bewoner doden is een kapitale fout. Een hele kring loop wordt doorbroken Het duurt jaren eer die hersteld is. Zonde, doodzonde". Ruud Kramer komt nog even terug op het zogenaamde gevaarlijke as pect van het duiken. „Angst is het enige gevaar. Wie daar last van heeft moet acuut stoppen. Ik zeg het nogmaals: er zijn regels en wie zich daar aan houdt beoefent een risicoloze sport. Eén van die din gen is, dat je altijd minstens met zijn tweeën naar beneden gaat. Mocht er één onwel raken of een storing aan de appratuur krijgen dan kan de ander bijspringen De meeste ongevallen gebeuren niet tijdens het duiken, maar onderweg naar de dulkplaats".

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 13