Verzet „Gouda in Spel van Tal: „Onherkenbaar "Leiden": Deze competitie bevalt prima Gesprek over Gouds/Leidse competitie Alleen kritiek op „randzaken" Leidse arbiters positief KUIPER RENNER VAN HET JAARS™;— Rally Monte Carlo van start gegaan SPORT PAGINA 11 LEIDEN ALPHEN AAN DEN RIJN Bestuurders van de voetbalverenigingen die uitkonjen in de geïntegreerde Leids Goud se afdelingscompetitie gaan maandagavond rond de tafel zit ten. In de kantine van Alphense Boys op sportpark De Bijlen zal dan een aantal zaken besproken worden. Onderwerpen van ge sprek zullen ondermeer zijn: het huidige competitieverloop, de strafzaken en wat verder ter ta fel komt. Dat laatste kan veel zijn. nu vooral uit de Goudse hoek kritiek komt op het expe rimentele samengaan. Het initia tief daartoe werd vorig Jaar ge nomen door de Leidse afdeling. moties naar de KNVB, waar geen degradaties tegenover ston den te klein werden. Nadat de Goudse afdeling aanvankelijk be zwaren had gekoesterd omtrent een samengaan, stemde men na een hearing uiteindelijk toch toe. Er is toen ook een promotierege ling vastgesteld. In ieder geval promoveren één Leidse en één Goudse club, hoe de eindstand in de twee groepen ook is. Vooral te gen die promotieregeling, maar ook tegen de indeling en het peil van de arbitrage is inmiddels ver zet gerezen. Hoe de stemming daarover is, is zowel in „Gouda" als in Leiden gepeild. Ook scheidsrechters komen aan het woord. Door Jan Preenen Wim van Wanrooy en Paul de Tombe W -v ALPHEN AAN DEN RIJN Slechts enkele 'Goudse' clubs zien er liever vanaf om de integratie van de Goudse en Leidse voetbalafdelingen, dit jaar bij wijze van proef van start gegaan, volgend jaar voort te zetten. Nieuwerkerk, Nicolaas Boys en Oudewater blijken de meeste moeite te hebben met de nieuwe competitie-opzet. Het merendeel reageert echter positief. Bij Nieuwerkerk zag men onmid- Icllijk al weinig heil in de samenvoe ging. Wedstrijdsecretaris Zapey: "We kijn van het begin af aan tegen ge feest. De kosten van vervoer zijn ge itegen en bovendien beschikken de eidse clubs in het algemeen niet ideale acoomodaties. Wat ons tetreft gaan we er liever niet mee Ook bij Nicolaas Boys en Oude- kater is men niet enthousiast over de fcang van zaken. Secretaris Herr 1 van Nicolaas Boys: "De verwach tingen zijn bij ons hoger geweest. Ik Hle het niet langer zitten, vooral niet "ha enkele onprettige ervaringen. Wij n tullen zeker nee zeggen tegen een èventuele verlenging". 6 "ISecretaris Vlasman (Oudewater): "''Happy zijn we er niet mee. We "ktaan niet te dringen om er mee door "ke gaan, al is het misschien nog wat -jtroeg om de zaak te analyseren." Esto. Soccer Boys, Bergambacht, jploreant. RVC, Schoonhoven. Gou- 1 Iderak en Ammerstol tonen zich en- fc thcusiast over de samenvoeging. Am- ipnerstol zegt er helemaal positief te- •tenover te staan, maar beschouwt de uitreizen wel als een financiële s handicap. "Zes a zeven busreizen 1 komen neer op zo'n zeventienhon- rierd gulden en dat valt voor een klei- ne vereniging niet mee. Zeker niet nu we onderaan staan en de recet- te minder is geworden. Het diepte- punt vormde voor ons de recette te- i ken Weteringse Boys: 7.50," aldus pecretaris Looren de Jong. Bergambacht vindt de reiskosten |ook steeds een probleem, maar wil daar "geen heet hangijzer van ma- Ken' Gouderak spreekt van een '"gunstige ontwikkeling" en merkt bij monde van secretaris Vleggeert op dat de publieke belangstelling is toegenomen. "Op Gouderak - Am merstol raakte men uitgekeken." ver klaart hij. Nieuwe tegenstanders ontmoeten is voor vrijwel elke Goudse club een uit komst. Merkwaardig genoeg echter, is Gouderak de enige club die con stateert dat er meer toeschouwers komen. De clubs zijn het er in het algemeen over eens dat de hardheid van de Leidse clubs wel meevalt. Niet in de ogen echter van secreta ris Herr van Nicolaas Boys: "Het is een feit dat de Leidse clubs har der spelen dan de Goudse. Daar heb ben we zelf al meermalen mee te maken gehad." Nicolaas Boys vindt ook. evenals Schoonhoven en Oudewater, dat de arbiters afkomstig uit de Leidse bond niet voldoen. Secretaris Herr: "De Leidse scheidsrechters vallen me eerlijk gezegd tegen. Ik vind de Goudse scheidsrechters toch wel be ter Schoonhoven-secretaris Den ^Besten stelt de zaken scherper. "De Leidse scheidsrechters zijn eenzijdig georiënteerd, niet objectief en partij dig. Ik vind dat ze de Leidse ploe gen voortrekken." Ammerstol. Nieuwerkerk, Goude- rak. Soccer Boys, RVC, Esto, en Bergambacht zijn milder. "Iedere scheidsrechter heeft zijn dag wel eens niet." En Gouderak-secretaris Vleggeert voegt daar nog aan toe: "De kritiek op de arbitrage en straf zaken komen vaak uit de hoek van clubs met nare ervaringen. Vaak echter is die kritiek verbitterd en niet reëel". LEIDEN Het is opvallend. Waar bestuurders van de zes gebelde clubs uit de Leidse regio zonder uitzondering voor stander zijn van het voortzetten van de 'interessantere' Gouds/ Leidse afdelingscompetitie, daar sijpelt meer kritiek door uit de hoek van de actieve sporters zelf. Secretarissen en voor zitters zijn vaak allang blij eens van het "Boshuizerkade-com- plex" verlost te zijn. Stellen dat de geïntegreerde wedstrijdenreeka positief overkomt, dat het meestal prettig voetballen is op de betere accommodaties van de Goudse clubs en hebben alleen op Het bestuur van ZLC, dat zich eer der van De Groots's felle kritiek op afdellngsscheidsrechters distantieer de en graag wil doorgaan, is het wat dat betreft wel met hem eens. Voor- detailpunten als de indeling hier en zitter Scheffer: "Niemand blij daar kritiek. Op alom bekritiseerde met die promotieregeling". Dat knelpunten als de promotieregeling blijkt dan ook wel uit de reacties, en de verhoogde reiskosten, waar voor overigens in de meeste geval len alleen een tegemoetkoming aan de spelers wordt gegeven, willen zij de zaak echter bepaald niet laten af- Die variëren van: het uitzonderlijke: "het is een Juiste regeling (secre taris Van Schaik, Leidse Boys), "we weten geen andere oplossing", via "ongelukkig, maar we zijn bang dat laten gebeuren. Niet alleen vindt hij het "ongelooflijk" dat de spelers Groen), tot de reiskosten zelf dienen te voldoen, (De Groot (voorzitter Hols wilder, Oranje belachelijk" Straathof). Uitgezon- ook zegt hij: "Als die promotiere- derd De Groot wil echter niemand ki k v*.s .:.j Ruud de Groot: "Toch zie ik de samenwerking straks eindigen". geling niet veranderd en ik moest 't bestuur adviseren, zou lk aanraden ermee te stoppen". Meerburg-speler Ger Straathof vindt het peil van de scheidsrechters in de afdeling het algemeen "Ontzettend cretarls v. d. Vooren, voegt daaraan de bom daarop laten barsten, ook al is er meer kritiek. Voornamelijk op de scheidsrechters toch. Holswilder: „Er lopen wat arbiters rond die nog zijn". Warmunda-se- slecht aan beide kanten' „het is niet erg als maken, maar deze zijn bang Hij stelt: too: Daar moet Je geen kritiek op fouten hebben, die moet Je opvangen". Klein Meerburg vindt van het arbi- zeker." Overigens zou hij het bela- trale peil: "Niet goed, niet slecht", LEIDEN - „De Leidse" scheids rechters staan over het alge meen positief tegenover de Leids/ Goudse competitie. „Een heel goede ervaring" heeft de Leide- naar Kluivers vooral met de Goudse clubs: „Ze komen bij mij over als goede verliezers. Dat kan je van de Leidse verenigingen niet altijd zeggen. Die Goudse spelers lopen niet op de scheidsrechter te griepen". Ook de Voorschote naar Elligens is erg te spreken over de voetbalmanieren van de clubs van de afdeling Gouda: "Ze spelen hard, de inzet Is heel groot, maar ze trekken elkaar lachend overeind. Ze accepteren een tegenstander, er wordt niet gezeurd De "Leidse" scheids rechters hebben de naam stren ger te straffen dan hun "Goud se" collega's. Leidenaar B. Aniba: "Er wordt vrij grof gevoetbald, zowel door de Leidse als door de Goudse clubs. Treden wij daar niet tegen op dan gaan de. spelers terugpakken als een overtreding tegen hen is begaan. De voor- 77 deelregel b.v. kan je met dit harde voetbal niet toepassen. Misschien denken Goudse scheidsrechters daar anders over. Het zou wel een nuttig kunnen zijn als Leidse en Goudse scheidsrechters dezelfde normen gingen hanteren". Een mening, die wordt gedeeld door de voorzitter van de COVS afd. Leiden (en lid van de scheids- rechterscommissie) Piet v.d. Geer: "Aniba is vice-voorzitter van de COVS. Waarom zou hij niet voor stellen om een gesprek tot stand te brengen tussen de scheidsrech ters van beide afdelingen? Ik zie daar wel wat ln. In het voort bestaan van de gecombineerde competitie geloof lk wel. De laat ste tijd ben ik tot de conclusie gekomen dat kritiek van sommige clubs als Oudewater en de trai ner van ZLC ongegrond is. Het ZLC-bestuur heeft een brief naar de COVS en dc afdeling Leiden gestuurd, waarin de uitlatingen van de trainer in interviews wor den betreurd". Van eensgezindheid lijkt al wel sprake in de strafcommissie van vijf man. die meestal wordt voor gezeten door de Noordwijkerhou- ter P.J. v.d. Berg "In de praktijk neem ik in de regel het voorzit terschap waar, officieel wissel ik met mijn Goudse collega"): "In Leiden stelden wij bijvoorbeeld als regel dat wanneeT een speler 2 of 4 wedstrijden werd geschorst hij ook 2 of 4 wedstrijden voor waardelijk kreeg. Het aantal voor waardelijke wedstrijden is nu ge halveerd, gewoon een kwestie van de middenweg bewandelen". Leidse Boys neemt alweer de uit zonderingspositie in via Van Schalk: "Het peil van de scheidsrechters chelijk vinden als daarom de werking zou worden opgezegd, want "Als je laag voetbalt heb je nou een- maal te maken met slechtere vooruitgegaan. Over het algemeen scheidsrechters. Dat is overal een is het redelijk", gegeven. Dat heeft -niets met dat Wedstrijdsecretaris Brouwers van samengaan te maken. Echt con taar op die gecombineerde petitie heb ik van spelers ook nog afreageren, dat ze in de week tekort nooit gehoord. Behalve die promo- aijn gekomen. De Goudse hebben tie-regeling komt die erg goed Vooral voor de oudere voetballers, die nu ook eens verder komen dan de Boshuizerkade alleen. Daar was gevoel voor voetbal, bij de Leidse scheidsrechters lopen een paar zeer eigenzinnige mensen rond". Klachten die wellicht maandag het^ vroeger ^erg^ ongezellig, had Je het gesprek ter tafel zullen komen, evenals het voorstel van Leidse vaak last met scheidsrechters en toe schouwers. Nee, ik zou het Jammer vinden als de oude situatie terug- Dat laatste geldt ook Boys, dat zich aanvankelijk niet •Rijp" achtte voor de competie maar erg positief oordeelt", Ruud de Orooi Hoewel hi] veel kri- andere to v Uek heeft bevalt deze competit e op 3^. ,W1J vtaden dat zich hem uitstekend: Je kunt te- zijn ingedeeld. Dat gen die jongens uit Gouda tenminste fcen- voorstel prettig voetballen. Beter dan tegen Se Leidse clubs. Dat was vaak wa- TOn- de van deze ter en vuur. Alleen de promotie zou anders geregeld moeten worden, an ders zie ik de samenwerking toch verdwijnen. Ik sta ik ieder geval héél erg sceptisch tegenover die re geling". Leidse clubs niet te verwachten. Al gemene tendens: De Leids/Goudse competitie moet blijven, met hier en daar de toevoeging: „maar Je moet het wel Jaarlijks bekijken. Als Je vijf ajar verder bent, Is dit tenslotte ook niet interessant meer". Vier remises in eerste ronde Hoogovenschaaktoeniooi Door Alexander Münninghoff WIJK AAN ZEE Vier van de zes groatmeesterpartijen werden re mise, er zijn mensen dóe dit als een voorobde beschouwen voor het vei ligheidsschaak dat dit 38ste Hoog oventoernooi lijkt te zullen gaan beheersen. Immers, de feiten lig gen er: zes punten uit eJf partijen is voldoende voor het door de vier Nederlandse deelnemers zo begeerde grootmeesterresultaat. Dat komt er op neer, dat je niet moet verliezen en krachten moet sparen om een keer zonder risico toe te slaan. So sonko, net terug van het vermoeien de toernooi in Hastings had daar om in de eerste ronde geen moeite geslapen had en ik ben ook nog wat moe, vandaar", argumenteerde de ex-Rus, die ditmaal gerede kan sen ziet de grootmeester-titel te ver zilveren. En laten we wel zijn: als een gelouterde grootmeester als Browne Sosonko binnen de termen vindt vallen om een remise mee af te spreken, dan betekent dat eigen lijk al dat Scsonko - stilzwijgend - van grootmeestersterkte wordt ge- DEN BOSCH De „club van 48", bestaande uit „wielerdeskundigen", heeft Hennie Kuiper gistermiddag in Den Bosch gekozen tot renner van Jaar 1975. Kuiper, die vorig jaar onder meer nationaal en wereld kampioen op de weg bij de profs werd, ontving de Gerrit Schulte-tro- fee. Kuiper is de opvolger van Joop Zoetemelk. André Gevers, wereld kampioen op de weg bij de ama teurs, werd uitgeroepen tot renner van de toekomst. Vorig jaar viel Roy Schuiten deze „eer" ten deel. Op de foto: Hennie Kuiper die de verloof de van André Gevers kust. acht. Een rasgrootmeester is de Joegoslaaf LJubojevic. Vorig jaar won hij zo'n beetje alles wat er aan belangrijks te winnen viel en ook dit jaar is hdj met zijn overwinning van gisteren op de Dus Dvorecki zeer overtuigend begonnen. Het leek er toen even op, dat deze ronde meteen al bijltjesdag voor de Russische afvaardiging zou worden. Want ex-wereldkar. ^.oen Michael Tal, nog steeds een man met een hypnotiserend voorkomen, ondanks de tol die hij aan het voortschrijden der jaren moet betalen, kon maar niet door de defensie van de kleine Zweed Ulf Andersson heenbreken. Een Siciliaan met optisch een over weldigende positie voor wit, echt een soort stelling die Tal in zijn beste Jaren zo kleurrijk in winst placht om te zetten. Was de grote vorm er nog niet ditmaal? In ieder geval verbruikte Tal, kettingrokend als een hoogoven, in de kritieke fase zeeën van bedenktijd zander dat er een van zijn fameuze aanvallen uit kwam. Integendeel een kromme paardmanoeuvre waar de toe kijken de Jan Timman alleen maar over kon hoofdschudden"Onherkenbaar" zo kwalificeerde hij Tals spel in dit treffen. Andersson die voor deze ron de nog had gefluisterd dat hij eigen lijk doodsbang voor de Rus is, leek toch van Tals weifelen te zullen gaan profiteren. Zijn tegenkansen die in het begin zo onaanzienlijk uit hadden gezien wer den in de inmiddels ingetreden tijd- noodfase steeds reëler. Maar Ja, Tal is Tal, en al kan Andersson niet van overdreven Russen-angst beticht worden, met nog een minuut voor de laatste acht zetten nam hij het remise-aanbod van zijn gerenom meerde tegenstander toch maar met een glimlach aan. Een erg interessant gevecht was Langewee- Ree. De witspeler had lange tijd het beste van het spel met als climax een schijnoffer dat als ean complete verrassing voor de toeschouwers kkwam. Toch had Ree nog voldoende tegengas op de koningsvleggel over: remise gegeven toen het witte overwicht al beden kelijk geslonken was. Ook remise werd Smjekal- Olafsson. Böhm ten slotte leek tegen de Joegoslaaf Ku- rajica liet slachtofffer te worden van zijn eigen originele openingsspel. Er werd afgebroken met een kwali teit en een pion meer voor wit, maar inmiddels had Böhm een eigenaar dig soort vesting opgebouwd waar Kurajica lange tijd vruchteloos op bleef aanstormen. In de meestergroep viel Ligerink op door zijn uitsteken- Uitslagen Grootmeestergroep Kurajica (Joe) Böhm (Ned) afg.; Langeweg (Ned) Ree (Ned) Sosonko (Ned) Browne (VS) Vi'4; Smejkal (Tsj) Olafsson (IJsl) *4*4 Tal (Sow)Andersson (Zwe) *4Dvorecki (Sow) LJubojevic (Joe) 0L Meestergroep Szmetan (Arg) Ligterink (Ned) 01; Westerinen (Pin) Christian sen (VS) 01; Kusnir (Isr) Leh- mann (Wdl) '4li; Hartoch 'Ned) Boersma (Ned) 10; Nikolac (Joe) Marcus (Ned) 10; Farago (Hon) Bellin (Eng) 14. Damesgroep: Ivanova (Bul) Vreeken (Ned) 14 *4: Vokralova (Tsj) Baumstark (Roe) 10; v. d. Mije (Ned) Erens- ka (Pol) 1—0; Belle (Ned) Bela- maric (Joe) 01: Teodorescu (Roe) v. d. Giessen (Ned) afg: Lemacko (Bul) Bruinenberg (Ned) 10. IJSHOCKEY De uitslagen van de wedstrijden, die gisteravond wer den gespeeld in de ijshockeyoompe titie zijn: HIJS Amsterdam 5-5. Nijmegen Heerenveen 9-4. BOKSEN De Fransman Daniël Trioulaire heeft zijn Europees kam pioenschap in het bantamgewicht behouden door onbeslist te boksen met de Ier Paddy McGuire. Eckhard: Dagge werd in Berlijn onttroond als Europees kampioen in het zwaar- weltergewicht. De Italiaan Vito A11- tuofermo won op punten voor 9000 toeschouwers. ZONDAG A.S. AANVANG 14.30 UUR LDWS-LFC LDWS-terrein Sportpark „De Vliet" Aangeboden door ,,'t KAAS EN NOTENHUISJE" Bevrijdingsplein 7 „Zuid-west" Vandaag 17 januari zijn 170 equi pes van start gegaan voor de 44ste editie van de Monte Carlo Rally. Verspreid over zeven steden in Eu ropa moeten de deelnemers via een aanlooproute van 1800 kilome ter maandagochtend in Monaco aankomen, waarna de eigenlijke ral ly pas begint. Ford, Opel. Lancia Fiat en Volkswagen zijn de fabri kanten die nog steeds interesse heb ben voor dit winterevenement, wat de laatste jaren aan glorie heeft in geboet doordat de organisatoren niet bij machte waren plotseling tevoor schijn gekomen moeilijkheden naar behoren op te lossen. Hetgeen zeker in Duitsland en Engeland tot gevolg heeft gehad dat weinig privérijders geïnteresseerd zijn in de rally. Van uit Nederland doet dit jaar nog slechts een equipe mee, Jaap Dik uit Vught en Henk van Tunen uit Be verwijk zijn vanuit Parijs begonnen met een Datsun 1200 coupe aan het avontuur over de besneeuwde Franse Alpen. De totale afstand van de rally dit jaar bedraagt vierduizend kilometer waarin 23 klassements proeven zijn opgenomen.

Leidsch Dagblad | 1976 | | pagina 11